Keresés

Részletes keresés

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2012.06.10 0 0 40810

A detrekői várból leballagván, megálltunk lent a faluban, hogy gyorsan körbeszaladhassam a reneszánsz várkastélyt. Az épületet 1641 után, a detrekői várbirtokot megvásárló Pálffy Pál örökös pozsonyi főispán utasítására emelték. Ez az objektum sokkal jobban megfelelt a korszak főnemesi igényeinek, ami már elsősorban a kényelmes lakhatási feltételek kiszolgálását jelentette, mint a zordon hegyi sasfészek. Tágas és világos szobáiban cserépkályháktól jól befűtve igazán lakályos otthont nyújthatott. Ennek ellenére a Pálffy főnemesi família fő rezidenciájának a Kis-Kárpátok túlsó, keleti lankáin emelkedő Vöröskő vára számított.

 

                                                          Archív fotók:

 

 

                    

 

                                             

 

                                                              Friss fotók:

 

                    

 

                    

                    

                                              

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2012.06.10 0 0 40809

Egy váras + vasutas cikk Detrekőről:

 

http://www.trains.hu/hu/node/165

 

Remélhetőleg, lesz akinek tetszik...

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2012.06.10 0 0 40808

A detrekői felsővárban egy fakeresztet láthat az odaérkező:

 

 

A közelebbi részletekről itt olvashatni:

 

http://ujszo.com/online/regio/2011/10/04/hullat-talaltak-munkatarsaink

 

Csak erős idegzetűeknek ajánlott a link megnyitása!

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2012.06.10 0 0 40807

Friss fotók Detrekőről:

 

Sir John B. Creative Commons License 2012.06.09 0 0 40806

"MŰEMLÉKVÉDELEM" a keleti szomszédunknál:

 

http://www.muemlekem.hu/magazin/marosvasarhely_var_kronika_cikk

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2012.06.09 0 0 40805

Évekkel ezelőtt még a detrekői várrom sűrű bozóttal beszőve aludta Csipkerózsika-álmát. Amikor baráti társasággal ott jártam, életem egyik legzivatarosabb nyarán készítettem az alábbi fotókat még hagyományos géppel:

 

                               

 

                                                       Néhány légifelvételen:

 

               

 

Most kérném meg túratársaimat, hogy friss fotókkal mutassák be, milyen szépen megtisztították a pozsonyi cserkészek a detrekői várromot a bozótostól.

Törölt nick Creative Commons License 2012.06.09 0 0 40804

Ez egy igen nemes elgondolás! Igyekszem én is követni a példád és remélem mások is így tesznek!

Előzmény: comix1976 (40799)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2012.06.09 0 0 40803

Repkedjünk Detrekő fölött!  :-)

 

 

 

 

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2012.06.09 0 0 40802

                            Detrekő építéstörténete M. Placek rajzai szerint:

 

                    

 

                                              

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2012.06.09 0 0 40801

              Következzék Könyöki József beszámolója 1881-ből a detrekői várról:

 

                                        

                                        

                                        

                                         

                                         

 

                                                                Rajzai:

 

                   

 

                   

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2012.06.09 0 0 40800

Figyelem várbarátok!

 

A magyarországi vártopográfiák közül a Heves megyei még kapható a Civertannál.

comix1976 Creative Commons License 2012.06.08 0 0 40799

Nagyon szívesen...Máskor is felrakom az információt ha valamire bukkanok.

Előzmény: Törölt nick (40796)
Törölt nick Creative Commons License 2012.06.08 0 0 40798

A munkatársak is ezzel vicceltek: "nem is olvasni vetted, hanem súlyzó helyett!" :-)

Előzmény: karako-hid (40797)
karako-hid Creative Commons License 2012.06.08 0 0 40797

"értem azt is, miért szakadt le Karakó keze, mire hazaért."

 

:))))))))))) Akár esti súlyzózásra is jó.

Előzmény: Törölt nick (40796)
Törölt nick Creative Commons License 2012.06.08 0 0 40796

Köszönöm a tippet! Immáron én is a könyv boldog tulajdonosa vagyok és értem azt is, miért szakadt le Karakó keze, mire hazaért. :-)

Előzmény: comix1976 (40657)
karako-hid Creative Commons License 2012.06.08 0 0 40795

Be, de így lemaradt a felsővárbeli bejárás, mert sehol sem látszik a rajzon. Hátul meg ugye a sziklák miatt nem lehet, meg nem is lenne értelme.

Előzmény: Nagyon Várbarát (40793)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2012.06.08 0 0 40794

Még 2 várat szeretnék megemlíteni a Kis-Kárpátok nyugati lejtői és a Morva folyó közötti térségben. Stomfa és Sasvár erődítményeiből napjainkra a földfelszín felett semmi sem látszik, igazából a pontos helyük sem ismert. A dunántúli ismerősöm azt mondaná róluk, hogy "rejtőző várak" hiszen ha régészeti úton megkutatnák őket, talán fényre derülne múltjuk titkaira. De erről nincs tudomásom.

 

                                              

 

Szerencsére Zsoldos Attila történész a könyvében röviden összefoglalja róluk az eddigi tudásunkat:

 

                                                      

 

                        

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2012.06.08 0 0 40793

Valóban, ezt jól benézte a rajz készítője!  :-)

 

Előzmény: karako-hid (40791)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2012.06.08 0 0 40792

Házi Jenő helytörténész szerint II. Ottokár cseh király magyarországi hatalmi törekvéseinek köszönhetjük a detrekői vár felépültét.

 

Miről is van szó?

 

Az ódon történet egészen 1246-ig nyúlik vissza. Ekkor zajlott le az a csata, amiben II. {Harcias} Frigyes osztrák és stájer herceg legyőzte Árpád-házi IV. Béla magyar királyt. De Frigyes hiába diadalmaskodott, a korabeli legenda szerint amikor nagy izzadtan levette a fejéről a sisakot, egy kun harcos búcsúzásképpen nyilvesszőjével átütötte a torkát. Frigyes herceg halálával a Babenberg-uralkodóház férfiágon kihalt. Hatalmas örökségéért mind a magyar, mind a cseh uralkodó {II. Ottokár} harcba szállt. Eleinte tárgyalások útján próbáltak megegyezni, osztozkodni, de végül csak a fegyvereké lett a döntő szó. 1260-ban az első morvamezei csatában II. Ottokár diadalmaskodott. Míg IV. Bélával sikerült megegyeznie, így pl. feleségül vette Béla unokáját, Kunigundát, addig az 1270-ben trónralépő V. István, majd utóda IV. {Kun} László király idejében már nyílt harccá változott ez a rivalizálás. A győztes mindenképpen Közép-Európa nagyhatalmává nyilváníthatta magát.

 

              II. Ottokár két nagy hadjáratban próbálta legyőzni magyar riválisát.

 

                                          

 

A II. cseh hadjárat {1273} során említették meg először a detrekői várat, mint amit a csehek nem tudtak bevenni egy ostrom során.

 

                                          

 

Az 1278-as második morvamezei csatát elvesztette II. Ottokár cseh király az életével együtt.

 

               

karako-hid Creative Commons License 2012.06.08 0 0 40791

Érdekes, hogy a hozzászólásod alján lévő rekonstrukciós rajzon a felsővárba vezető lépcső helyén árnyékszék van. :)

Előzmény: Nagyon Várbarát (40790)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2012.06.08 0 0 40790

Ugornék tovább a Kis-Kárpátokbeli vártúra következő helyszínére, az általános közvélemény kutatás szerint mindenkinél NO. 1-nek kihozott Detrekő {Plavecky hrad} ismertetésére. Ezt a nagyméretű, igazán látványos részletekkel megmaradt műemléket a faluból kivezető aszfaltúton egy kisebb tisztásig autóval lehet megközelíteni, majd innen tovább a jelzett, viszonylag enyhén emelkedő -- valószínűleg középkori szekérúton -- gyalogszerrel kb. félórányi séta után pillanthatjuk meg.

 

Históriája dióhéjban:

 

Nagy valószínűséggel a magyar király parancsára emelték korai magját a XIII. század utolsó harmadában. Első fennmaradt okleveles említése szerint 1273-ban II. Ottokár cseh király serege sikertelenül ostromolta. A XIV. században a pozsonyi ispán igazgatta. 1386-tól Jodok és Prokop morva őrgrófok zálogbirtokában állt, akik a zálogösszeg visszaadása után sem akarták elhagyni, ezért a királyi fegyveresek megostromolták. Később Luxemburgi Zsigmond kedvelt hívének, a lengyel Stibornak adományozta oda, aki hatalmas váruradalmai után magát a "Vág urának" nevezte. Mivel fia, az ifjabb Stibor 1434-ben fiúutód hátrahagyása nélkül hunyt el, birtokainak nagy része visszaháramlott a királyi Kamarához. A XVI. századtól a Balassa főnemesi családé, akik nyomdát rendeztek be biztonságos falai között. 1607 után Bakics Pál nemes úr itt élt szerelmével, Révay Ferenc megszöktetett feleségével, Forgách Zsuzsannával. 1641-ben a Pálffy família vásárolta meg, akik azonban a kényelmetlenné váló hegyi erődítmény helyett a faluban emeltetett reneszánsz várkastélyban laktak inkább. Az utolsó katonai csatározások a Rákóczi-szabadságharc idején zajlottak a detrekői vár környékén, amit azonban a kurucok -- Pozsony közelsége miatt -- nem tudtak hosszabb ideig megszállni. A XVIII. századtól kezdve a gazdátlanná váló erősség lassan rombadőlt. Területét visszafoglalta a természet. A sűrű növényzettől csak néhány esztendeje szabadította meg egy pozsonyi cserkészcsapat, akik felkarolták a környék nevezetes kirándulóhelyének számító várromot.

 

                            

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2012.06.08 0 0 40789

Nagyon szívesen drága hölgyem!  :-)

 

        

Előzmény: Maszat-hegy (40787)
Sir John B. Creative Commons License 2012.06.07 0 0 40788

Én tavaly húsvétkor látogattam meg Szepesvárat,és akkor a belépő 5 euró volt (felnőtt). Mivel ünnepnap érkeztünk,a parkolásért nem kellett fizetni,fotózni és videózni az egész vár területén ingyen tudsz.

A várnak 2 nagy parkolója van,de ne az alsóban álljatok meg (a város felől),mert onnan a vár bár közelinek látszik,mégis kiadós sétának néztek elébe,mivel az egészet meg kell kerülni. Induljatok el Eperjes (Presov) irányába,az autópályával párhuzamosan,és innen vezet az út a fenti parkoló irányába,ahonnan már csak kb. 5 perc séta a várkapu.

Ha arra jársz,Szepeshely-et ki ne hagyd! :)

Előzmény: comix1976 (40769)
Maszat-hegy Creative Commons License 2012.06.07 0 0 40787

Köszönöm az éleskői virágokat,Kedves Lovag. :)  

Előzmény: Nagyon Várbarát (40770)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2012.06.07 0 0 40786

Jövő hétvégén Siroki Várnapok! Mivel szombaton a keresztfiam ballag a suliból, így vasárnap szándékozom felkeresni a megújított hegyi sasfészket egy kis szemrevételezésre.

Előzmény: comix1976 (40780)
comix1976 Creative Commons License 2012.06.07 0 0 40785

De ha lenne túristaút, melyet kiépítenek, akkor jobban felhívná a figyelmet erre a pusztuló várra....

 

Plusz többen is tudnák meglátogatni, nemcsak az elhivatott fanatikusok...

Előzmény: barkócza (40783)
barkócza Creative Commons License 2012.06.07 0 0 40784

(Mégegyszer.)

 

Nem olyan nehéz megtalálni Éleskőt, csak nincs igazán út, ha jól emlékszem - régen voltam arra. A gerincen kell fölfelé haladni, egyszercsak belebotlasz. Amikor ott jártam, erősen be volt nőve, és elég kevés falmaradványra emlékszem.

Előzmény: barkócza (40783)
barkócza Creative Commons License 2012.06.07 0 0 40783

Nem olyan nehéz megtalálni, csak nincs igaz út, ha jól emlékszem - régen voltam arra. A gerincen kell fölfel haladni, egyszercsak belebotlasz.

Előzmény: comix1976 (40780)
zsoltikapék Creative Commons License 2012.06.07 0 0 40782

Na ennek én is utánanézek! Szeretnék ujra eljutni Szepesbe!

http://www.panispisa.sk/

 

Nézz bele! Miroslav Vanc régi ismerős!

Megkérdem mit tud segiteni!

Üdv!

Előzmény: Nagyon Várbarát (40776)
v2rider. Creative Commons License 2012.06.07 0 0 40781

Megnéztem ezt az oldalt is,0 euro foto,video-ingyenes.

Azt írják itt Hodkovce falu felol a parkoló 10 perc sétára van a kaputól,Szepesváraljáról 1 órás túra,

Szivesen segítettem,a jó cserkész,ahol tud,segít! (Sose voltam cserkész:-)

Előzmény: Nagyon Várbarát (40776)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!