Keresés

Részletes keresés

zsoltikapék Creative Commons License 2012.06.13 0 0 40840
Előzmény: zsoltikapék (40839)
zsoltikapék Creative Commons License 2012.06.13 0 0 40839

Sajnos a pincékben nem jártam! sokat voltam már a várnál hiszen tőlünk kb 20 km. A várárokban ma is láthatóak a bejáratok uj falazott kapukkal ,betonozva. Én szerintem is tároló helységek lehettek valószinűleg 1700-1800 körül. A várban egy időben levéltár volt és szovjet katonaság is állomásozott benne de ezeket nem ők épitették( igaz van egy rab verem is a várárokban vagyis a helyiek ezt mondják amit a szovjetek épitettek és megvan most is a hidtól balkézre) Érdekes a jobboldali járat ami a vár felé kanyarodik.

Közelebbit én sem tudok róla ezért is érdeklődöm hátha valaki tud még róla valamit. Esetleg Vlci-Tcik

A vár honlapján van pár fénykép is róluk: Modry Kamen

 

http://old.snm.sk/?lang=svk&org=12&section=expo&id=156

Előzmény: Törölt nick (40838)
Törölt nick Creative Commons License 2012.06.13 0 0 40838

Mikor jártál arra és mit láttál? Lehetne némi beszámolót kérni a képek mellé?

Előzmény: Sir John B. (40834)
Törölt nick Creative Commons License 2012.06.13 0 0 40837

A korukat illetően lehet tudni valamit? Véleményem szerint a környéken termelt javak tárolására szolgálhattak. Talán jégverem is lehetett bennük.   

Előzmény: zsoltikapék (40836)
zsoltikapék Creative Commons License 2012.06.13 0 0 40836

Bocsánat hogy eddig nem jelentkeztem!

Egyéb okok miatt nem irtam de folyamatosan követem a fórum életét.

Tegnap találtam az alaprajzot a Kékkői vár árkában lévő pincerendszerről , megosztom veletek hátha valaki valami bővebbet is tud róla:

csak ekkorában tudtam felrakni sajnos...

 

v2rider. Creative Commons License 2012.06.12 0 0 40835

lehet ez lesz az....

Előzmény: Nagyon Várbarát (40827)
Sir John B. Creative Commons License 2012.06.12 0 0 40834

Szentlélek: pár fotó a frissen feltárt alapfalakról:

 

 

 

 

v2rider. Creative Commons License 2012.06.12 0 0 40833

Amikor ott jártam,volt ott egy ciszterna,boltíves kb 4 m hoszzu,1,5 m magas 2 m széles.egy nyíláson felulrol be tudtam bújni,sajnos elég sok volt benne a szemét.Már nincs meg? Nem látom a képeken.

 

Előzmény: Nagyon Várbarát (40831)
Törölt nick Creative Commons License 2012.06.12 0 0 40832

A palota hátső falát alkotó sziklába vésett járat mi lehetett?

Előzmény: Nagyon Várbarát (40831)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2012.06.12 0 0 40831

A felsővár palotájának oldalát erősítő kövek tényleg hatalmasak. Kár, hogy nem állítottam oda valakit mértékül:

 

                                             

 

                      Itt pedig a felsővárbeli pince {esetleg ciszterna?} két fotója:

 

 

                    

Előzmény: Törölt nick (40830)
Törölt nick Creative Commons License 2012.06.12 0 0 40830

A karcolásnyomok a sziklákon a korabeli kőfejtési technika hatására keletkezett, az a faragott kő pedig az utolsó képen egy lőrés, melynek külső oldalát befalazták. 

 

Van képed azokról a hatalmas kövekről, amelyek a belső udvar egyik pincéje körül hevertek, illetőleg amelyekkel kirakták a belső épület oldalfalát? 

Előzmény: Nagyon Várbarát (40828)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2012.06.12 0 0 40829

Rendben, köszönöm szépen.

 

Számítok rád, mint a Topik utazó riporterére egyben fényképészére.

Előzmény: C SanMarcos (40823)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2012.06.12 0 0 40828

Borostyánkő, még így romosan is számos érdekes részlettel szolgál a középkori várépítészetben búvárkodni akaróknak. Csak néhány példa rá:

 

 

A végére jön a költői kérdésem: a szlovák fővároshoz íly közel, vajon miért nem törődik senki ezzel a vadregényes várrommal? Mert nemhogy az állagmegóváshoz, de még egy alaposabb bozótirtáshoz sem akadt eddig vállalkozó szellemű várbaráti csapat.

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2012.06.12 0 0 40827

Igen, ha nem is másztam le belé, de ott lent a félhomályban egy boltív látszódott.

 

Sajnos csak így messziről kaptam le azt az üreget:

 

         

Előzmény: karako-hid (40820)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2012.06.12 0 0 40826

Férfiasan bevallom, hogy amikor ezt az alaprajzot beszámoztam, még nem jártam a borostyánkői várban.

 

 

 

Valóban így van: a patkó alakú belső rész téglából van teljesen kifalazva, rajta lőrés vagy egyéb nyílás nincsen. De felhívnám a figyelmedet rá, hogy a külső fala már kőből készült. Így akár lehet egy későbbi átalakítás utáni, új funkciót kapó szerepe is a belső téglaborításnak.

 

Tehát korábban, mint katonai célú védőmű, később pedig gazdasági jelleggel, mint pl. magtár vagy ciszterna használhatták.

 

Nincs mese: ide még egyszer vissza kell zarándokolni egy alapos bejárásra + nyársalásra + iddogálásra!  :-)

Előzmény: Törölt nick (40818)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2012.06.12 0 0 40825

Próbáltam utána nézni ennek a gyámkő kérdésnek, de nem egyszerű.

 

Könyöki írta 1880-ban:

 

 

Tehát szerinte 2 az előudvarban {vagyis a kapu előtti falszorosban, aminek külső fala napjainkra már elpusztult}, míg 2-höz nem tudott hozzáférni, míg 6-ot lerajzolt.

 

 

Távlati rajzán leírásához hűen berajzolt 8 konzolt:

 

       régi fotón:

 

Ellenben a szlovák rekonstrukciós rajzokon határozottan 3 különálló erkélyt tart 3 - 3, vagyis összesen 9 konzol:

 

 

Kőnig Frigyes letette a garast az egyetlen, hosszan elnyúló erkély mellett:

 

 

Egy XIX. századi festmény inkább a szlovák ábráknak ad igazat:

 

 

De ezen az archív fotón világosan kitűnik, hogy a kaputoronyhoz ferdén hozzácsatlakozó erkély balszélső konzola viselte az erkély épületének oldalfalát:

 

 

Az archív légifotón még 7 konzol található a várfal magasában:

 

 

Ugyanez közelebbről:

 

 

Napjainkban már csak 6 konzol dacol az idővel, 1 pedig lezuhant:

 

 

 

                           

Előzmény: Törölt nick (40817)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2012.06.12 0 0 40824

Nagyon örülök, hogy ismét benépesült a Topik a túratársaimmal!   :-)

 

Megpróbálok minden felmerülő kérdésre válaszolni, de előbb következzék a szokásos ismertető szöveg Könyöki Józseftől. Most azért is érdekes, mert a pozsonyi rajztanár egy régebbi felméréssel kapcsolatban fogalmazza meg kételyeit. A legvégén pedig említést ejt az általunk is felkeresett Sárkányvárról. Aminek azonban nem tudta a nevét.

 

                                          

                                          

                                         

                                          

 

                                                                Rajzai:

 

 

                    

 

                                               

 

                        Könyöki lemásolt egy régebbi külső látképet + alaprajzot is:

 

                      

C SanMarcos Creative Commons License 2012.06.12 0 0 40823

Nem voltam a szentléleki kolostornál, de a legközelebbi utam arrafelé tervezem.

Előzmény: Nagyon Várbarát (40816)
Törölt nick Creative Commons License 2012.06.11 0 0 40822

Nekem pincének tűnt, bár eléggé fel van töltődve, így nem tudnék egyértelműen állást foglalni e tekintetben. 

Előzmény: karako-hid (40820)
karako-hid Creative Commons License 2012.06.11 0 0 40821

Még egy kis Detrekő:

 

 

 

 

Előzmény: Nagyon Várbarát (40807)
karako-hid Creative Commons License 2012.06.11 0 0 40820

És még egy: a rajzon 7-es számmal jelölt itt ciszterna. Ez a gödör a vár közepén. Erik, te lemásztál, azt mondtad, pince....

Előzmény: Törölt nick (40818)
karako-hid Creative Commons License 2012.06.11 0 0 40819

Erről van szó:

 

 

Előzmény: Törölt nick (40818)
Törölt nick Creative Commons License 2012.06.11 0 0 40818

Máris újabb kérdésem van! A hozzászólásodban látható alaprajzon 4-es sorszám alatt szereplő objektumnak mi lehetett a funkciója? Te védművet írsz, viszont egyetlen lőrés sem található rajta. Furcsa a kialakítása is, hiszen az aljától a tetejéig téglával van körberakva, éppen olyan technikával, ahogyan a ciszternákat építették akkoriban.  

Előzmény: Nagyon Várbarát (40814)
Törölt nick Creative Commons License 2012.06.11 0 0 40817

Nem tudod, hogy hány darab ördög alakot formázó konzol volt eredetileg és hová tűntek a hiányzó darabok? 

Előzmény: Nagyon Várbarát (40814)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2012.06.11 0 0 40816

Értem. Pedig de jó lenne kihasználniuk a vármentőknek a nyári, melegebb hónapokat a feltárt maradványok megfelelő módon való állagmegóvására.

 

Kérdés: nem voltál esetleg a szentléleki pálos kolostornál is, amit most tárnak fel?

Előzmény: C SanMarcos (40815)
C SanMarcos Creative Commons License 2012.06.11 0 0 40815

Régészeti, vagy egyéb munkálatoknak nem látszik nyoma, ahogy a feltárt felület füvesedése is mutatja. Felfalazás sem látszik, inkább csak a kiásott falak hevenyészett állagmegóvási kísérlete mutatkozik a falkoronán. Ha sokáig így marad, nem sok jövője van a maradványoknak, néhol már repedések vannak a szép hófehér faragott köveken.

Előzmény: Nagyon Várbarát (40813)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2012.06.11 0 0 40814

Elérkeztem a pünkösdi vártúra utolsó megállóhelyének, Borostyánkő {sz: Pajstún} várának ismertetéséhez. Ez a középkori műemlék Pozsonyborostyánkő {sz: Borinka} település templomával szembeni utcából északnyugati irányba vezető piros turistajelzésen érhető el, előbb enyhébb kettős nyomú szekérúton, majd a Várhegynek nekivágó erős kaptatón kb. félórányi járással.

 

Története röviden:

 

1301-ben Árpád-házi III. Endre király özvegye, Ágnes egy osztrák apácazárdába vonult vissza. Az özvegyi tartásra hivatkozva az osztrák herceg megszállta egész Pozsony vármegyét. Közelebbről ismeretlen időpontban azután egyik hűbéresének, a Tellesbrunni nemesi családnak adományozta a környéket, akik felépítették a hatalmas sziklára a borostyánkői vár korai magját. 1349-ban Nagy Lajos király más váruradalomért cserében megszerezte és a pozsonyi ispán igazgatása alá helyezte. 1386 után Prokop és Jodok morva őrgrófok hatalmába került, akik a zálogösszeg visszafizetése után sem akarták elhagyni, így rokonuk Luxemburgi Zsigmond király haddal vívta vissza. A XV. században a Bazini és Szentgyörgyi főuraké, akik csak nehezen nyugodtak bele, hogy Hunyadi Mátyás király került a magyar trónra, hiszen ők Habsburg Frigyes német-római császárt pártfogolták. A török hódoltság ágyúdörgéstől hangos hadszintereitől távol emelkedvén, csak mint a környék jobbágyfalvait összefogó földesúri központként bírt szereppel. 1592-ben Pálffy Miklós, a "győri hős" kapta meg adományul. Közel esvén Pozsonyhoz, a Habsburg-hatalom magyarországi központjához Rákóczi kurucai nem bírták megszállni. Az egész XVIII. században épségben állt, mint kényelmes palotával bíró rezidenciaként szolgálta a Pálffyakat. 1810-ben katonai szempontból értelmetlen rombolás áldazatává vált: Napóleon francia császár serege lőporral felrobbantotta. Azóta gazdátlanul pusztulnak maradékai, bár a közeli nagyváros lakosságának kedvelt kirándulóhelyeként megérdemelné a törődést.

 

                   

 

                                              

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2012.06.11 0 0 40813

Jól látom, hogy kezdik felfalazni a kiásott falmaradványokat?

Előzmény: C SanMarcos (40812)
C SanMarcos Creative Commons License 2012.06.11 0 0 40812

Sátoraljaújhely, tegnap:

 

 

 

 

 

 

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2012.06.10 0 0 40811

A pünkösdi vártúra 3. napjának reggelén elbúcsúzva a szállásadóinktól déli irányba fordítottuk autónk orrát. Az országútról a Kis-Kárpátokban megbújó Pozsonyborostyánkő {sz: Borinka} község felé lekanyarodva, annak keleti határában egy sárga turistajelzéssel ellátott földútnál szálltunk ki, hogy alig 20 percnyi kapaszkodás után elérjük Sárkányvár {Drací hrad} területét.

 

             

 

Homályba vesző históriájának megismeréséhez hiába lapozzuk fel a történészek adattárait. Míg Győrffy György az V. kötetében tervezte Pozsony vármegye történeti földrajzát ismertetni, ami sajnos a mai napig nem jelent meg. De Engel Pál és Fügedi Erik váras listáin sem szerepel.

 

Szerencsére V. Ondrouch régész az 1940-es években részben megkutatta a területét. Megállapítása szerint a 20 x 112 méteres alapterületű erődítmény északi oldalán egy 10 x 10 méteres torony képezte a vár magját. Közelében mélyesztették a talajba a ciszternát. Az előkerült tárgyi leletek a XIII. századi megtelepedésről vallanak. Egy 1563-as pozsonyi metszeten a háttérben szerepel Sárkányvár "Drac-kugelschlos" néven. Tehát valószínűsíthető egészen a XVI. századig tartó lakottsága.

 

Sajnos erre a metszetre nem sikerült rábukkannom.

 

                          

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!