Keresés

Részletes keresés

furmintfan Creative Commons License 2019.09.17 -1 0 70017

Tessék, benéztem. :)

"végül is azt ír egy blogger, amit csak akar, az olvasók meg elolvassák és/vagy elhiszik, ha kedvük úgy tartja"

A témát meg ezzel túl is tárgyaltuk. ;)

Előzmény: Hepci (70007)
kifli Creative Commons License 2019.09.17 0 0 70016

találkozzunk a maritszigeti vulkán tetején!

 

hitekességből 5s:D

Előzmény: BZoltan (70015)
BZoltan Creative Commons License 2019.09.16 0 0 70015

Amúgy az évezred boros rendezvénye: https://2019.govolcanic.com/

BZoltan Creative Commons License 2019.09.16 0 0 70014

Hát, ha tápértéke nincsen a bornak akkor nagyon más nem marad mint a savakkal való játék.

 

A sav amúgy nem rossz dolog jó étvágygerjesztő, ezért a vendéglátásban hálásak érte.

Előzmény: loading (70013)
loading Creative Commons License 2019.09.16 0 0 70013

Én inkább a savak (= frissesség??), mint az ízt befolyásoló elemek egyikének kiemelését tartom gondnak. A vékonyság szerintem ennek egy tünete: így sikerült ezt a célt éppen abszolválni.

Előzmény: BZoltan (70011)
BZoltan Creative Commons License 2019.09.16 0 0 70012

A csomagolóanyag az hipergáz. De ha komoposztálható anyagból  lenne akkor tízpontos lenne :)

Előzmény: dezso (70009)
BZoltan Creative Commons License 2019.09.16 0 0 70011

Ez a borvékonyítási trend egyidős a borral. Mindig is voltak akiknek az volt az érdeke, hogy egy bor az legyen könnyed, jól vedelhető, gyorsan és olcsón megtermelhető. Minden más magyarázat a struktúráról, meg savszerkezetről és eleganciáról meg egyensúlyról csak ócska melléduma, szánalmas kamu.

 

Sokkal biztonságosabb, olcsóbb megtermelni egy vékony bort mint egy testeset. A kocsmákban, borbárokban, éttermekben sokkal többet el lehet adni a vékony és könnyed borból.

 

Sosem felejtem el az örök vitámat a Takács Lajossal aki mondogatta, hogy hát ő olyan bort akar amiből egy ültő helyében meg tud inni egy palackkal. Én meg mondtam neki, hogy nekem meg van három gyerekem akik az esetek 50%-ban bizony az én felelősségem ezért nekem az a célom, hogy egy pohár bort elkortyolgassak nyugisan, akár fél órán át. Ahogy arra is emlékszem, hogy Györgykovács Imre mondta nekem személyesen valamikor 2006 környékén az első Somlói Tavasz fesztiválon, hogy hát ő is szívesen csinálna, combos, testes borokat csak hát ugye meg is kell élni valamiből, mert akkora területen mint ami neki van nagyon kockázatos dolog testes borokat készíteni.

Persze, kellenek karcsúbb borok is,  mert néha jól esik olyant is inni. Szükség van erre a műfajra is. Nem lehet a hétköznapok olcsó borát vastagon megcsinálni. Egyszerűen nem lehet. Mi is csinálunk hétköznapi ivóbort, keveset és jellemzően magunknak meg a törzsfogyasztóknak.

 

 

De ugye a vékonyboros vonalat biztonsági játékból és a magasabb megtérülésért toló termelők nagyon-nagyon szeretnék ha a vékony szaruk mégiscsak a prémium kategóriában utazna.  Ezzel küzdenek is rendesen és nem is teljesen sikertelenül. A szopórollerre persze akkor ugranak fel, ha ugyanabban a vékony kategóriában jön egy külföldi bor aki olcsóbb és finomabb is.

Előzmény: loading (70008)
Jocó0423 Creative Commons License 2019.09.16 0 0 70010

Ez nagyon komoly :)

Előzmény: dezso (70009)
dezso Creative Commons License 2019.09.16 0 0 70009

Turaboltban jartam:

 

turabor

loading Creative Commons License 2019.09.16 0 0 70008

Nem vagyok ennyire optimista. Míg a villányi borászok többségénél pozitív hozadéka volt a "vékonyodásnak", addig másutt nem annyira. Ugyanakkor, ha ilyen típusú borok jól pörögnek, akkor a sokan fognak majd ilyen borokat készíteni, mert többségük a piacból él. Meg lesz 2-3 hordó a családnak a "klasszikusból".

 

Viszont a lengyel borok egyre jobb minőségűek, árban lassan egybecsúszik a két árszínvonal. Szóval nem esek kétségbe, legfeljebb szarul érzem magam magyarként.

Előzmény: Hepci (70006)
Hepci Creative Commons License 2019.09.16 0 0 70007

Tán benéz ide, Akov be szokott nézni.

De ha nem néz, az se baj, végül is azt ír egy blogger, amit csak akar, az olvasók meg elolvassák és/vagy elhiszik, ha kedvük úgy tartja.

Előzmény: BZoltan (70005)
Hepci Creative Commons License 2019.09.16 0 1 70006

Hát ja, pár hete be is írtam neki a legújabb fehér Tricollis (híg citromlé) leírására és pontozására, hogy az kurvára nem 5 vagy 5+ pont, hanem 4 is alig.

Én egyébként örülök, ha ez (éretlen szőlőből készült híg citromlé) lesz a divat, akkor feltehetően ezeket fogják keresni szegény (hülye) emberek, nekünk pedig maradnak a normális borok, talán drágulni se fognak, mert nem lesz rájuk kereslet. :)

Előzmény: loading (70004)
BZoltan Creative Commons License 2019.09.16 0 0 70005

Egyetértünk. A lényegi tulajdonságokon túl pedig ívesen teszek minden más íz- és illatjegyre.

 

A kérdés az, hogy ki fogja elmondani a szerzőnek ezt?

Előzmény: Hepci (70001)
loading Creative Commons License 2019.09.16 0 0 70004

Általában a citrusos vonalhoz tartozók pontszámai magasabbak, a személyes, de nem hitelesített, statisztikai számításaim alapján.

De nem kell őt ekézni emiatt: más korosztály, mint mi => más ízlés, más fontosság. 10 év múlva már nem biztos, hogy a penge savakért, a neutrális vagy a még nem érett őszibarack ízvilágért fog lelkesedni. + a furmint mai száraz, szerintem nem szerencsés, irányától is elfordul.

Mondjuk pont Jóskabácsival volt vitám itt Joó Tamás olaszrizlingjével kapcsolatban, hasonló ízvilág változás miatt (nekem az új évjárat nem jött be). 

 

Továbbá nagyon sok termelő és kereskedekő tolta el a választékát a fenti, vagy általad írt ízvilágú borok felé. 'Az utcán szembe' majdnem csak ilyenek jönnek. Amit korábban is hiányoltam az utóbbi évek írásaiból, hogy kevés saját történet, élmény, kutatás van bennük. A többsége portfólió, új évjárat bemutató, stb., amelyek kereskedelmi események.

Előzmény: Hepci (70002)
naivkezdo Creative Commons License 2019.09.16 0 0 70003

azért az sem hátrány gondolom, hogy szétesnek 1 max 2 év után ezek a csodák:)

Előzmény: Hepci (70002)
Hepci Creative Commons License 2019.09.16 0 0 70002

Jól értem, úgy gondolod, hogy elsősorban a manapság elegánsnak nevezett, vékony, koncentráció nélküli szarok tetszenek a szerzőnek?

Előzmény: loading (69998)
Hepci Creative Commons License 2019.09.16 0 2 70001

Én a bor számomra lényegi tulajdonságairól (koncentráció, ízintenzitás, savak jellege, van-e benne borhiba, ár/érték arány) szeretnék olvasni. Ilyen szempontból a megtalált (vagy vélt) ízek felsorolásával semmit nem tudok kezdeni, és nem is érdekel - nekem alapvetően tökmindegy, hogy valaki közepesen érett zöldalmát vagy teljesen érett téli körtét vél érezni egy borban.

Előzmény: BZoltan (69997)
loading Creative Commons License 2019.09.16 0 0 70000
loading Creative Commons License 2019.09.16 0 1 69999

Csanádi, Ebner (Idill PN nagyon ajánlott!), Lelovits

Előzmény: Toilet Duck Antilimescale (69990)
loading Creative Commons License 2019.09.16 0 0 69998

Én is találtam olyan bort, amely leírása nem igazán tükrözte az én kóstolási tapasztalataimat (pechjére általan évek óta rendszeresen vásárolt és fogyasztott tétel). De úgy látom, hogy őt nagyon megérintette a jelenleg divatos ízvilági trend, amely nem mindig ül minden fajtára, mert akkor nem lenne fajtajelleges.

Előzmény: Hepci (69985)
BZoltan Creative Commons License 2019.09.16 0 0 69997

Nekem mondjuk az ilyen jelzőhalmozások semmit nem mondanak. Nem is szokott érdekelni. Szerintem ez enciklopédia és nem blog műfaj. A blog műfajban elvárom a sztorit, a személyes vonatkozást. Miért vette le pont ezt a palackot a polcról? A címkéje hasonlított az első csaja arcára? Éppen elapadt a nővérének a teje és erről eszbe jutott a fajta? Mikor itta? Miért? Egy drága tokaji furmintot például egy válogatott focimeccshez? 

De ez a telefonkönyv stílus nekem semmit nem mond.

 

Meglepő félrekóstolást persze én is olvastam. De az engem nem zavar, azt mókásnak tartom :)

Előzmény: Hepci (69993)
Tybald_ Creative Commons License 2019.09.16 0 0 69996

Bár ez a 2012-es, de még egy vélemény:) (én köztudottan szigorúan pontozok, a leírás a lényeg)

 

https://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=149469268&t=9004540

 

Előzmény: Hatvani Szabolcs (69995)
Hatvani Szabolcs Creative Commons License 2019.09.16 0 0 69995
Előzmény: Hatvani Szabolcs (69994)
Hatvani Szabolcs Creative Commons License 2019.09.16 0 0 69994

Furmintfan itt ír a Házler PN 2013-ról (ugyanaz a kóstoló): https://borrajongo.blog.hu/2019/03/12/borsmenta_sajtoklub_pinot_noir-ok_a_kostolom_borbarban

 

És a Borsmenta cikke ugyanerről: http://www.borsmenta.hu/iszunk/a-husvet-bora-a-pinot-noir

 

A konkrét borleírás:  http://www.borsmenta.hu/tesztelunk/hazler-pince-pinot-noir-2013

 

 

Én meg elfogult vagyok (mind a Házler Pince, mind a Borsmenta felé), és vállalom. :-)

Előzmény: Toilet Duck Antilimescale (69990)
Hepci Creative Commons License 2019.09.16 0 0 69993

Nem azzal van bajom, hogy ő mondjuk licsit, Meyer-citromot, félig érett sárgahúsú nektarint és Pick-szalámi héjat érez egy borban, én meg zöldalmát, koriandert, római köményt, Pándy meggyet használt zoknit. :)

Ezek szinte tökéletesen érdektelenek.

De az, hogy valamiféle harapható, megállbenneakanál típusú villányias tanninbombának jellemez egy alapvetően filigrán-elegáns, de a "rózsaszín savanyú víz" iránytól is távol álló bort, az nem jó.

Amikor még Barta doktor és Akov nyomta a kontent nagyobb részét a Rajongón, nekem jóval használhatóbbnak tűnt a tartalom.

Előzmény: BZoltan (69991)
Hepci Creative Commons License 2019.09.16 0 0 69992

Ezt speciel a pincétől vehetsz (2000 Ft), illetve ha budapesti vagy, akár rajtam keresztül is, mert időnként rendelek belőle (amíg lesz).

Ha érdekel a magyar pinó, próbáld ki Losonci Bálintét (gyümölcsös/primőr vonal, 3000 pénz körül), az Etyeki Kúriáét meg Bott Frigyesét (Bortársaság), ezek a maguk árkategóriájában elég jók.

A St. Andrea alap (Csakegyszóval) se szokott rossz lenni, bár kb. annyi pénzért szerintem L. Bálinté jobb választás.

Előzmény: Toilet Duck Antilimescale (69990)
BZoltan Creative Commons License 2019.09.16 0 0 69991

Én kedvelem a furmintfan néven író srácot. Tényleg egy kedves, jó szándékú és nyitott arc. Nincsen benne nyoma sem a megmondóemberségnek vagy a borszakíróságnak.

 

Ezzel együtt igazán nem értem, hogy miért így bloggol. Látszik, hogy sok időt és energiát meg pénzt is költ a borra. Bloggolni is szeret, különben nem csinálná. De egyszer valaki meggyőzhetné, hogy azok a jegyek amiket ő érez az másnak nem mond semmit.

Előzmény: Hepci (69989)
Toilet Duck Antilimescale Creative Commons License 2019.09.15 -2 0 69990

Köszi.

 

Mivel én nulla azaz nulla Pinot noir-t kostoltam eddig életemben ezért ennél kevesbe nem erthetek hozzá.-;)

 

Próbáltam raguglizni, volt pár találat az egyik ez:

 

Házler Pinot Noir 2013 Bevallom őszintén, én most találkoztam első alkalommal Házler borokkal. A Baranya megyében, Bakácán található pincészetet Házler Enikő és belga férje vezeti. A fehér fajták közül olaszrizlinggel, sauvignon blanc-nal, zöldveltelinivel foglalkoznak, a vörösök közül pedig pinot noir-ral és syrah-val. Kellemes bor, bár ez sem mutat semmilyen pinot jelleget. Aromajegyeiben fekete erdei gyümölcsök, cigánymeggy, édesfűszerek, karamell, fehércsokoládé, kávé, melyek a kortyban is visszaköszönnek. Az alkohol melegít, a tannin még nem csiszolódott bele a szerkezetébe. Ettől függetlenül kellemes meglepetés egy számomra ismeretlen borászattól. 84/5 (84)

(Wineartcultur) 2019-ben kostoltak.

 

Hol tudom megkostolni, vásárolni belőle?

 

Itt az ideje, hogy elmelyuljek a Pinot noirbol készült borok izelmenyeiben.-;)

Ajanlottatok már párat, a minap a linzert.

Melyiket kostoljam meg, hogy ne csalodjak?

Jön az ősz, lassan  jobban kívánja az egyszeri ínyenc alkoholista a voroseket.-;)

 

A hétvégén Szegeden borter, az itt szereplő pincészetek közül melyiktll vannak kellemes elmenyeitek?

Melyiket kostoljuk?

Én az Imre pincészetet ajánlom mindenkinek badacsonybol (a szászi az evidens) kicsi pincészet kurva jó borokkal.

Villanybol pedig a blumot.

 

https://borter.hu/

 

 

Előzmény: Hepci (69989)
Hepci Creative Commons License 2019.09.15 0 1 69989

Házler (Jóskabácsi) Pinot Noir 2013.

Ez az egyik legjobb magyar pinot, amit valaha kóstoltam.

Ehhez képest elképesztő marhaságokat írt róla, hogy harapható a beltartalom, magas a tannin, villányias a stílus, stb., és 5- pontot adott rá.

Nekem innentől Furmintfan, mint úgynevezett "borszakíró" helyi értéke kb. nulla.

Előzmény: Toilet Duck Antilimescale (69987)
BZoltan Creative Commons License 2019.09.15 0 1 69988

Szerintem kár értelmet keresni egy pontozásban.

 

Minden pontozás alapja az, hogy egy szubjektív ítéletet hitelesebbnek akar valaki beállítani egy objektívnek tűnő mércével.

 

Amúgy a blog szerzője egy borkiskereskedős csujogatós rendezvénycsárdában dolgozik. Ahogy nézem alapvetően a borvilág iránt őszintén érdeklődő arc a srác.

Előzmény: loading (69979)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!