Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2014.05.22 0 0 2022

No, akkor te sem fogsz unatkozni. :)

 

A szőlőt én is kihagyom, mert az nálunk sem aratott nagy sikert, szilvából viszont nagyon sokat tervezek.

Lábosban főzöttet és sütőben sültet is.

Utóbbi Besztercéből lesz, cukor hozzáadása nélkül.

Tavaly tettem hozzá egy nagyon keveset - 5 kilóhoz 50 dekát, de utólag belátom, hogy nem kellett volna, anélkül is elég édes lesz.

Jó érzés lesz párat elajándékozni belőle. :)

Ami még nagyon finom lett tavaly, az a fahéjas alma.

Ha jól emlékszem, szép piros Jonagold almát vettünk a piacon, és annak ellenére, hogy nem vártam tőle túl sokat, meglepően finomra sikerült. :)

A birsalmából még mindig öt kis üveg csücsül a polcon, talán sütibe fogjuk tenni.

Naranccsal még nem próbálkoztam, annál a kesernyés ízű héj az, amivel nem tudok megbarátkozni.

Ősziből vaníliás és natúr is készült.

Érdekes, hogy ezt sokan nem szeretik, pedig maga a gyümölcs valami hihetetlen finom.

Fahéjas körténk is van még, amiben pár szegfűszeg is úszkált egy darabig.

 

Érdekelne, hogy mekkora üvegekbe szoktad tölteni a lekvárokat?

Én úgy vagyok vele, hogy a kedvenc lekvárokat, mint az kajszi és a szilva, bátran teszem nagy üvegekbe, hiszen tudom, hogy kibontás után hamar elfogy.

Azokat viszont, amikkel csak kísérletezek, vagy éppen nem mindenki szereti, inkább kisebbekbe teszem, hogy minél kevesebb romoljon meg, ha felbontás után még pár hétig Tetris-nek használom a hűtőben. :)

 

A '95-ös banánt mikor tervezed kibontani?

Netán valamilyen alkalomra tartogatod?

Egyáltalán meddig állhat még el?

 

Előzmény: Törölt nick (2021)
Törölt nick Creative Commons License 2014.05.22 0 0 2021

Következnek a ribizlik, majd a meggy. Abból keveset teszek el, még van tavalyról sok. Málna, azt szeretjük.  Utána sárgabarack. őszibarack, bár abból inkább befőtt készül, de ha túlérik, lesz dzsem is. Augusztusban erdei málna és áfonya. Az előbbit szedem, az utóbbit veszem. Szederlekvárt nem csinálok, mert nekem nem terem. Som, ha sikerül időben kimennem érte (lepotyog ha túlérik). Szilva esetleg, de inkább aszalok. Ősszel ha kedvem van hozzá csipkebogyó és kökény. Birsalmából inkább sajt készül majd. Szőlőlekvárt már csináltam, de nem nagy szám, van finomabb, nem csinálok többet. Azt hiszem ennyi a repertoárom. Kivéve speciális éveket, mint az 1995-ős banánlekvár, illetve ha hozzájutok valami nem szokásos gyümölcshöz pl kapok ajándékba ringlót, azt is elkészítem.

A szilvalekvárt átkötöttem mindet celofánra, mert néhány penészedni kezdett még az elején - nincs rajta tartósító egyáltalán. Így szépen megmaradt mind, de folyamatosan szárad. Van egy üvegben 2004-es kőkemény szilvalekvárom, amit püspökkenyérbe szokta kockázni.

Előzmény: Törölt nick (2020)
Törölt nick Creative Commons License 2014.05.22 0 0 2020

Így van, mindenki egye azt, ami neki ízlik. :)

 

Miért szárad be a 3 éves lekvárod?

Fémkupakot tettél rá, vagy celofánt?

 

Mi a hókiflivel jártunk úgy, hogy egy folyósabb sárgabaracklekvárt tettünk bele, és a végére a süti alatt fortyogott a fele. :)

Ennek ellenére nagyon jól sikerült, de azért jobb, ha benne marad az egész. :)

 

Nálad mi lesz a következő gyümölcs, amit elteszel?

Én tervezem, hogy sárgabarackból csinálok jó sokat, aztán még a meggyel is megpróbálkozom.

A fekete erdő is jól hangzik, az is megér egy próbát.

Ribizliből is kéne eltenni, viszont a cseresznyét nem nagyon javasolják lekinek, úgyhogy azt kihagyom. :)

 

 

Előzmény: Törölt nick (2019)
Törölt nick Creative Commons License 2014.05.22 0 0 2019

Mondom én, hogy mindenki azt szereti, amihez hozzászokott.

Nekem ott van egy halom szilvalekvár még 3 évvel ezelőttről, nem nagyon fogy, és lassan beszárad. Oda fogom adni az anyukámnak, ő egészségügyi céllal eszegeti. Lesz remélhetőleg idén sok szilva, de legfeljebb kármentés céljából fogok szilvalekvárt főzni, leginkább aszalt szilva készül majd - meg persze pálinka.

Sütibe nem szeretem a szilvát, arra legtöbbször ribizli vagy feketeribizlilekvárt használok. Még sose jutott eszembe, hogy kifolyhatna. Meg a meggylekvárt is szoktam használni feketeerdő tortát megkenni a tejszínhab alatt, az se folyt még ki eddig.

Előzmény: Törölt nick (2017)
újmóni Creative Commons License 2014.05.22 0 0 2018

Egy példából hogyan lehet extrapolálni az összesre...???

 

:)))))

Előzmény: Törölt nick (2017)
Törölt nick Creative Commons License 2014.05.21 0 0 2017

Pont a szilvalekvár a legjobb példa arra, hogy milyen finom tud lenni egy sokáig főzött sűrű lekvár. :)

A végtermék ott sem hasonlít az eredeti gyümölcsre, mégis szeretjük, mondhatni a legfinomabbak egyike.

Én sem azt mondom, hogy kőkeményre kell főzni, de miért ne rotyoghatna tovább a gázon, ha valaki így szereti. :)

Tavaly őszibarackból készítettem folyósat is, sűrűt is.

Mindkettő íze és illata is kiváló lett, de mégis inkább az utóbbi ízlett jobban.

 

Sütik sütéséhez milyen lekvárt használsz?

A hígabbak nem folynak ki a sütés közben?

Előzmény: Törölt nick (2013)
újmóni Creative Commons License 2014.05.21 0 0 2016

Igen-igen, nagymamámnál is ez volt a "klasszikus" megoldás (a ribizli mellett) a kevés pektintartalmú gyümölcsöknél... :)

 

Viszonylag semleges az íze, és baromi sok pektin van benne.

 

 

Előzmény: Törölt nick (2015)
Törölt nick Creative Commons License 2014.05.21 0 0 2015

Azt nem is említettem, hogy régebben volt a kertben köszméte, az ment minden korai dzsembe a pektintartalma miatt akkor, amikor még nem lehetett kapni pektint. Most is tennék bele, de már nincs, és a környéken is megfogyatkozott.

Előzmény: Törölt nick (2013)
újmóni Creative Commons License 2014.05.21 0 0 2014

A száraz teveszart is meg lehet enni - tehát az sem ehetetlen....

Kérdés, ki szeretné...

 

:-)))))))

 

 

Előzmény: Törölt nick (2012)
Törölt nick Creative Commons License 2014.05.21 0 0 2013

Kivétel a szilvalekvár, az egész éjszakás a sütőben.

Kivétel a ribizlik, az főzés, passzírozás, főzés, cukor, üveg, fejreállítás vagy szárazdunszt. Elég a pektintartalma, nem kell plusz.

Kivétel a sárgabarack: forró víz, hámozás (ez elmarad, aha túl sok van), főzés, kis botmixer, de csak éppenhogy, főzés, cukor, üveg, szárazdunszt. Az összes főzés 10-15 perc.

Kivétel az áfonya: főzés, feketeribizlilekvár hozzáadása a pektin miatt, (kb egy 3 decis üveg 5 liter áfonyához), cukor, főzés, üveg, fejreállítás.

Igazából ami pektint igényel az az eper, a meggy és a málna, szeder. Lehetne operálni alma hozzáadásával - az áfonyalekvár receptek kifejezetten írják - de nekem nem nagyon van fölös almám egyelőre.

Ezen kívül néha szoktam őszibarackdzsemet is főzni - senki se szereti - az kap bagy almát vagy egy kis pektint.

Csipkebogyó, kökény, birsalma pektin nélkül készül.

Előzmény: Törölt nick (2011)
Törölt nick Creative Commons License 2014.05.20 0 0 2012

Csak hogy tovább rémisztgessem fórumtársaimat, íme a végeredmény... :)

/Ehetetlen/ :)

 

 

Törölt nick Creative Commons License 2014.05.20 0 0 2011

Pedig nincs is jobb egy hosszú órákig főzött szilvalekvárnál . :)

Amikor kimered az üvegből és látod, hogy pöndörödik a héja.

Ilyen állagot dzsemfixszel soha nem fogsz kapni.

A szomszédasszonyod is beszéljen csak badarságokat, ne higgy neki! :)

 

Minden gyümölcsből így szoktad készíteni:

Rövid főzési idő, zselésítő, kevés cukor.

Netán van kivétel?

Előzmény: Törölt nick (2008)
Törölt nick Creative Commons License 2014.05.20 0 0 2010

Köszönöm a receptet!

Lehet, hogy kipróbálom. :)

 

Azért kell (nem kötelező) kivonni a vizet, hogy sűrűbb legyen, de ne a pektinnel megkötött levétől, hanem a gyümölcsrostoktól.

Oké, aláírom, hogy erre nem az eper a legjobb példa.

Nem kell feltétlenül teveszar állagúra főzni, azt én sem szeretem.

1:1 cukor mennyiség sem kell bele.

Persze aki úgy szereti, tegye csak bele nyugodtam. :)

Úgy tudom, régen mindig celofánnal kötötték le a tetejét és mivel az légáteresztő, az évek alatt szépen belekötött az üvegbe. :)

 

A lekvár egyébként teljesen kenhetőre sikeredett, szerintem ez látszik a képen is.

Évtizedekig nem lesz a spájzban, hamar el fog fogyni. :)

 

Köszönöm az eddigi biztatást, szerintem bele fogok jönni! :)

Előzmény: újmóni (2007)
újmóni Creative Commons License 2014.05.20 0 0 2009

Nekem is van ismerősöm, aki szerint csak az 1:1 lekvár az igazi.... (egy kiló cukor...)

 

BRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRR.....................

 

IGen-igen, előttem van a sötétbarna baracklekvár.... :)))) És ha még ez 5-6 év után bele is kötött az üvegbe, na az volt a rémálom.... :-D

 

 

Előzmény: Törölt nick (2008)
Törölt nick Creative Commons License 2014.05.20 0 0 2008

És így igazi gyümölcsízű-illatú dzsemed lesz. Én is így csinálom. NEm tudom megérteni azokat, akik szerint az órákig főzött lekvár a jó, van egy szomszédasszonyom is, aki csak arra esküszik. Arra gondolok, hogy azt az ízt szokták meg gyerekkorukban, és azért ízlik nekik. Szerintem nem lehet őket meggyőzni arról, hogy nem az az igazi.

Én gyerekkoromban utáltam a baracklekvárt, addig főzték míg barnára karamellizálódott benne a cukor, már semmi barack íze nem maradt. Szerencsére ma már rájöttünk, hogy másként is lehet.

Előzmény: újmóni (2007)
újmóni Creative Commons License 2014.05.20 0 0 2007

Továbbra sem értem, miért kéne kivonni a vizet belőle....

 

Én megtisztítom az epret, a nagyobbakat félbe-negyedbe vágom, a kisebbeket egészben hagyom. Kb. egyharmadát összeturmixolom. Összekverem a darabost a turmixolttal, elkverem benne az almapektint + pici citromsavat (vagy ezzel egyenértékűen a Quittint) , felforralom, megy bele a cukor, 5 perc után üvegekbe töltöm. Színültig. 10 percig fejre állítva tartom, majd megy a kamrapolcra. Semmiféle dunsztolás és egyéb kunszt :) nem szükséges.

 

 

Előzmény: Törölt nick (2005)
újmóni Creative Commons License 2014.05.20 0 0 2006

Nem emlékszel Fábry jelenetére a nagyanyja lekvárjairól...? :-DDDDD

 

Csak főbb vonalaiban tudom felidézni: talált a kamrában "száraz teveszar" töménységű baracklekvárt, rajta a cetli: 1938 - újrafőzve 1944. Kommentárja: mások az ostrom alatt a pincében visszahúzódva próbálták átvészelni a bombázást - nagymama meg újrarottyantotta az ERdélyből magukkal hozott baracklekvárt.

 

:-)))))))))))

Előzmény: Törölt nick (2004)
Törölt nick Creative Commons License 2014.05.19 0 0 2005

Igen, a levét eltehettem volna szörpnek, és úgy jóval kevesebb ideig kellett volna főzni, de én csak a vizet akartam kivonni belőle, ehhez viszont sokáig kellett főzni.

Nincs ezzel semmi baj, hidd el, én szívesen csinálom.

Tényleg nagyon finom lett és az állaga is olyan, amilyennek egy lekvárnak lennie kell. :)

Elsőre...akarom mondani másodikra szerintem nem lett rossz. :)

 

Előzmény: újmóni (1998)
Törölt nick Creative Commons License 2014.05.19 0 0 2004

Eláll akár évtizedekig. Amikor vagy 4 éve anyósom (most 91) ellátása ránk maradt, nekem voltak 5-6 éves lekvárjaim is. Egy év alatt elfogyott, azóta se győzök annyi baracklekvárt főzni, hogy neki elég legyen. 

De azért őrzök egy 1995-ös banánlekvárt:) Abban az évben alig termett gyümölcs, szinte drágább volt ami mégis megtermett, mint  most. Úgyhogy főztem abból, ami volt, pl akciós banánból (az akkor emlékeim szerint 50 Ft körül volt).

Előzmény: újmóni (2003)
újmóni Creative Commons License 2014.05.19 0 0 2003

Nagyanyám mindig tett el befőttet - azt a hatalmas szemű cseresznyéből készültet szerettem is gyerekkoromban. Nálunk sült húsokhoz gyakran volt kompót (savanyúság helyett), úgyhogy sok fogyott.

Én nem teszek el kompótot - ha sütibe kell gyümölcs, akkor inkább mirelitet teszek.

 

Dzsemet én is szeretek eltenni, többet is, mint ami elfogy. :-D  Nemrég használtam el egy 2005-ös baracklekvárt.... :)) És majdnem minden évben teszek el. Tavaly nem, mert egy szem sem termett a fánkon. Idén viszont rogyásig lesz.  De mi lesz a 2011-es és 2012-es 20-30 üveg baracklekvárommal...? :-DDD

 

 

Előzmény: Törölt nick (2002)
Törölt nick Creative Commons License 2014.05.19 0 0 2002

Jó 5let, kivitelezem.

Most éppen fő egy pár üveg befőtt, de nem nagyon fogy nálunk a befőtt, meg nekem nincsenek is jó emlékeim a cseresznyebefőttről. Viszont a lekvár-dzsemfőzés az egyik hobbim - lányaim unokáim örömére.

Előzmény: újmóni (1999)
Törölt nick Creative Commons License 2014.05.19 0 0 2001

Köszönöm a tippet, a repedt, madárcsípett példányok (a zöme) már az erre szolgáló edényben landoltak - indításnak egy kis cukorral, nehogy már álltában megpenészedjen - de mostmár van egy kis lé alatta, úgyhogy elindult az idei pálinka-akció. Ritkán van annyi gyümölcs nálunk, hogy gyümölcspálinka is legyen, de idén kinéz egy nagy adag vegyes.

Előzmény: beetee (1996)
újmóni Creative Commons License 2014.05.19 0 0 2000

:-DD

 

 

Előzmény: beetee (1996)
újmóni Creative Commons License 2014.05.19 0 0 1999

Előre bocsátom, sosem próbáltam még, de ötletként felmerült bennem, hogy magozd ki, fagyaszd le, aztán majd mikor lessz meggyed, akkor egyharmad-fele arányban keverd hozzá, és úgy csinálj cseresznye-meggydzsemet.

 

Ha sikerül igazi aromás meggyet szerezned, akkor alig fog érződni rajta a "hamisítás"... :)

 

 

Előzmény: Törölt nick (1995)
újmóni Creative Commons License 2014.05.19 0 0 1998

Ez haláli!

 

Direkt azért szórod rá a cukrot, hogy levet eresszen - aztán meg panaszkodsz, hogy sok leve volt, azért kellett négy órán át főzicskézni.

 

 

:-DDDDDDD

 

 

Előzmény: Törölt nick (1994)
szexardikadarka69 Creative Commons License 2014.05.19 0 0 1997

Magyarul: pálinka! :)

Előzmény: beetee (1996)
beetee Creative Commons License 2014.05.19 0 0 1996

C2H5OH

 

:)))

Előzmény: Törölt nick (1995)
Törölt nick Creative Commons License 2014.05.19 0 0 1995

Persze, hogy jellegtelen ízű, de most itt arról van szó, hogy itt van a rengeteg cseresznye, és valamit kell belőle csinálni az evésen kívül. Sose legyen nagyobb gondom:) 

Előzmény: újmóni (1988)
Törölt nick Creative Commons License 2014.05.18 0 0 1994

Rendben, holnap lemegyek a Spárba egy adag Quittinért. :)

 

Emellett nem kellett négy órát állni, mert az elején annyira leveses volt, hogy kevergetni sem kellett.

De ha már arról van szó, szívesen állok ott és kevergetem.

Végül is a lekvárfőzés ezzel jár.

Tudom, Quittin. :)

 

A cukrot a pucolás után szórtam az eperre.

Azzal együtt hagytam állni pár órán át, hogy levet engedjen.

A karamellizálódásra nem is gondoltam, de végül is van benne valami.

Na mindegy, ha be is barnul, az íze talán nem lesz rossz.

Előzmény: újmóni (1992)
újmóni Creative Commons License 2014.05.18 0 0 1993

Ízlések és pofonok..... :D

 

 

Előzmény: Törölt nick (1991)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!