Főzéshez a mélyhűtőbe is szoktam eltenni paradicsomot. Az egészséges bogyókat héjastul, egyben rakom be, felhasználás előtt fagyottan csap alá tartva könnyen lejön a héja. Így nem kell kibontani egy üveggel, ha csak egy-két paradicsom kell a kajába. Ne szoktam túl sok mindent lefagyasztani, így elég sok elfér a mélyhűtőben és nincs vele szinte semmi munka.
Szerintem bármilyen paradicsom nem jó aszalni, csak a vastaghusú mert aszalás után a nem vastaghusúból csak a héja marad. Aszalni a lucullus és a san marzano jó. Én levesbe, pörköltbe, salátába melegszendvicsre szoktam használni. Olajba fűszerekkel valamint jobban kiszárítva aromazáró üvegbe szoktam eltenni télire.
Én mondjuk a magyaros ételek miatt nem kezdenék bele aszaltparadicsom gyártásába, mert sokkal egyszerűbb a paradicsomlé, vagy sűrített paradicsom befőzése. De attól még lehet használni...
Bármely paradicsomot hosszirányban negyedekre végod, és a magok, azazokat körülvevő vízzel ujjal kikaparhatók. pár másodperc az egyész.
Ha karikára akarodm akkor meg keresztbe kettévágni, és kinyomni a magokat a lével. Ez a lé amúgy sem kellene, mert befőzéskor ezt el kell főzni, így mi bele sem tesszük.
Ebben az évben már aszaló géppel készítettem. A gép tálcáira akva, közben 3-4 óránként a táélcákat cserélgetve. Ha szép az idő, az utószárítást a napon végzem.
Tavaly cérnára fűztem fel, és oszlopok közé feszítettem ki a napra.
A San Marzano fajtákból lehet jól aszalni. kevés levűek, húsosak.
Hosszában négy felé vágom, magját kiszedem. Így aszalódik.
Géppel kb 15-20 órát.
Ha napon aszalod, egyhén be kell sózni a legyek ellen. így kb 4- 5 nap.
Ma alaposabban megnéztem a növényeket, hogy meg tudjam írni, melyiken nincs atka. Az a helyzet, hogy tulajdonképpen valamennyi mindegyiken van, csak nem feltűnő. Így nem tudok semmilyen fajtát megadni, a korábbi képeken látható nagy bogyójú, kevéssé osztott levelű nagyon érzékeny, a többin nem okoznak különösebb kárt. Egyébként nagyon sok más növényünkön is szoktak lenni, de csak az üvegházban okoznak akkora kárt, hogy foglalkozni kell velük. A kertben elviselhető szinten marad a fertőzés.
A csalán kivételével a többi megvolt. Az atkát én sem láttam amig nem " két szemüveg+nagyító "- val néztem. Vizet minden másnap kaptak, így nem értettem miért száradnak el a levelek.
hetente kapnak egy rezes permetezést, amibe fokhagyma, és csalánlé ázalékát keverem, némi folyékony tápodattal kiegészítve. hetente egyszer kapnak tövenként kb 5 liter vizet, csak a tövükre. Tagates, calendula és zeller van közöttük védőnövényként.
Tavasszal majd minegyik kertbarátboltban, barkácsáruházban, hipermartetben lehetett kapni valamilyen fajta fekete paradicsomot. Valószínű, jövő tavaszra is így lesz. Most nagy a divatja...
Ilyenkor már/még felesleges keresni. A vetőmaggyártók is most fogják a friss magokat.
Ha még sem kapsz, akkor szívesen küldök az én típusomból.
Sziasztok! Mindenhol keresek és egyszerűen sehol sem találok boltban kumatót, azaz fekete paradicsomot. Ültetni szeretnék, ha valakinek van és pár magot tudna küldeni, annak örülnék nagyon. Válaszborítékot természetesen én küldök.