Keresés

Részletes keresés

Berger85 Creative Commons License 2017.03.14 0 0 4843

Üdv a Társaságnak! Tegnap voltam lent Komárom magasságában és találtam egy helyet, ami úszott a vörös gránátban, gyakorlatilag 8 cm vastagságban. Csináltam több lapátpróbát, melynek eredménye a képen látható. :) Heteken belül átmosom paddal a helyet. Hasonló lapátokat kívánok Mindenkinek! Üdv! :)

 

BLAtti Creative Commons License 2017.03.14 0 0 4842

Szervusztok! Jön a tavasz és gondolom a fanatikusok már készítik/felkészítik a padjaikat, egyéb felszereléseiket a jóidő, jó vízállás idején kínálkozó mosási lehetőségek kiaknázására.

 

Kaptunk egy érdekes és felelősségteljes felkérést egy Magyarországra érkező, a Duna környezetét, a Dunával kapcsolatos érdekességeket feldolgozó angol dokumentumfilmes csapat magyarországi vezetőjétől.


Olvassátok el figyelmesen és akit érdekel, illetve szívesen részt venne ebben a dologban az jelezzen vissza akár itt, akár privátban!!!


A levél, privát elérhetőségektől mentesen: 
"Kedves Aranymosók,
egy angol produkciós cég forgat egy ismeretterjesztő sorozat részeként egy tévés dokumentumfilmet a Dunáról, előreláthatóan május közepén.

Egy csomó, a Dunával kapcsolatos történetet és érdekességet feldolgoznak Magyarországon és más dunai országokban is.

Érdekelné őket az aranymosás, az ezzel kapcsolatos tevékenység, lehetőségek, az emberek, akik ezt csinálják.

Bármelyik tagjukkal tudnánk magáról a tevékenységről esetleg egy kicsit hosszabban beszélgetni valamikor, nem a forgatás részeként?

Bármelyikük vállalná, hogy kamera előtt is megmutassa, hogyan szokott aranyat mosni a Dunában-Dunából?

Bármilyen kérdés vagy megjegyzés esetén örömmel állok rendelkezésükre.

Köszönettel,
Varga Gergely
a forgatás magyarországi szervezője"

 

Köszönöm! BLAtti

443 Creative Commons License 2017.03.04 0 0 4841

Szia nem fórumozok látom válaszoltál hirdetésemre, nekem dunai legapróbb arany kellene térfogattól függöen 1-2 gr esetleg több késöbb. próbálj privátba irni válaszként.

Előzmény: Zso74 (4787)
dez1 Creative Commons License 2017.02.22 0 0 4840

Én voltam ott, de csak 1 helyen próbáltam, 0 eredmény.  Szép táj, Torockón lehet kenut bérelni, végig lehetne evezni:) Én tervezem.

Előzmény: graveworm (4822)
BLAtti Creative Commons License 2017.02.22 0 0 4839

Üdv!

 

Olvasmányok gyűjteménye:

http://aranymosasitthon.blogspot.hu/p/blog-page_16.html?m=1

Ugyanitt a blogon található néhány, a kézi mosáshoz szükséges hagyományos eszköz is.

 

De a legcélravezetőbb még mindig itt a fórum bal oldalán lévő keresőmezőben rákeresni pld. a mosópad, szérke stb. szavakra.

 

Minden jót!

Előzmény: multidezoo (4835)
Cebrail21 Creative Commons License 2017.02.15 0 0 4838

Egyszerű eldönteni, hogy biotit-e. A biotit hajlékony, de könnyen hasad a lapjai mentén. Ujjal megdörzsölve, körömmel megnyomva vékonyabb lapokra hasad. Sósavban nem oldódik ugyan teljesen, de vas oldódik ki belőle, és elszíntelenedik.

Előzmény: Avicsovics (4837)
Avicsovics Creative Commons License 2017.02.14 0 0 4837

Szerintem ez egyszeru biotit csillam azaz macska arany.

Felismerem a jellegzetes mintazatat a szemcseknek, en is orommel nezegettem ezt 10 eve, gyutottem belole egy csomot.

 

Csak amikor 1800 fokos forraszto lampaval megprobaltam nehany szemcset megolvasztani akkor mindig sisteregve feketere egett. Es nagyon budos gazt arasztott eges kozben.

 

Sokat ne probalj belole megolvasztani mert a biotit ban fluor is van ami ha felszabadul akkor nagy kart tud okozni.

De egy ket szemcsevel kiprobalhatod. Ha feketere eg, es nem olvad akkor biotit csillam.

Előzmény: Szilágyi Gábor 00001 (4830)
Cebrail21 Creative Commons License 2017.02.14 0 1 4836

Ha jól emlékszem, úgy három éve találtam ezt az aranyszemcsét, a második legnagyobb volt azok közül, amiket a Dunában találtam. Kb. másfél milliméteres. Csak azért vettem elő most, mert vannak akik nem tudják, hogy is néz ki egy aranyszemcse. Hát először is vegyenek elő egy aranygyűrűt. Ha nagyjából ugyanúgy fénylik, akkor arany, ha tompábban csillog, akkor az bizony nem arany...

A fenti aranyszemcsének a bal felső sarka begyűrődött. Szabályszerűség, hogy a Dunában minden fél milliméternél nagyobb szemcse meggyűrődik...

multidezoo Creative Commons License 2017.02.10 0 0 4835

Sziasztok!
Szigetközben élek az egyik aranymosásról elhíresült településen (Ásványráró).
Hobbi szinten szeretnék nekiállni az aranymosásnak, feltéve ha a Duna vízszintje és az időjárás engedi a munkát. Szeretnék segítséget kérni a beszerezendő eszközökről és esetleg szakirodalmat az aranymosás hogyan-mikéntjeiről.

losznya Creative Commons License 2017.02.10 0 0 4834

Szia!

 

A "leglényegesebb" dolog a tál, megvan. Fogj egy kiskanálnyi anyagot tedd bele és otthoni körülmények között mondjuk egy lavórban (tegyél bele egy csepp mosogatószert a vízbe) kezd el mosni mintha a folyóparton lennél. Mikor sikerül a nagyját letisztítani akkor a tap vagy a back wash módszerrel meg tudod nézni hogy van e benne arany. A tálat lassan mozgatva billegtetve látni fogod hogy melyik az arany (mintha a tál aljához ragasztották volna) és mi a meddő. Ennél biztosabb módszert nem tudok. Csak egyszer kell látnod és többet nem téveszted el!

 

Itt a két módszer videója:

https://youtu.be/0Cbiiohp5bQ

Előzmény: Szilágyi Gábor 00001 (4831)
petya.. Creative Commons License 2017.02.09 0 0 4833

Savprobaval nezd meg. Sosav vagy kensav nem oldja. En neztem sosavval, a rezet a biotitet oldotta . a biotitnel kellett egy par ora, de az arany nem reagalt.

Cebrail21 Creative Commons License 2017.02.08 0 0 4832

Mekkorák a szemcsék? Az arany puha, tehát határozott élei nem lehetnek, mert hamar lekopnak. A 4. képen az egyik szemcsének mintha három fogású szimmetriája lenne, ez nem jellemző az aranyra. Az arany elvileg köbös rendszerben kristályosodik, de a gyakorlatban kopott, döröckös felszínű, ellipszoid alakú lemezes szemcséi vannak. Tapasztalatom szerint a fél milliméternél nagyobb szemcsék összegyűrődnek.  Jó lenne tudni a méreteket, hogy felismerhetetlenségig összegyűrt szemcse előfordulhat-e a képeken.   Másrészt milyen társaságban találta a szemcséket? Magnetit és gránáthomok között voltak-e? Mennyi magnetitet talált a mosás során?

Előzmény: Szilágyi Gábor 00001 (4831)
Szilágyi Gábor 00001 Creative Commons License 2017.02.07 0 0 4831

Sikerült valamivel jobb képeket csinálnom mikroszkóppal,mint az előzőek.Próbáltam kibogarászni egy pár szemcsét a még nagy kavalkádból.Szerintetek ezek már ténylegesen aranyszemcsék?A legnagyobb problémám az,hogy nincs a végső tisztításhoz megfelelő szerkezetem.Megvettem a tálakat és kb 150 g ilyen ,,minőséget '' sikerült vele mosnom.Nincs valakinek a tisztításhoz megfelelő szerkezete eladó?

 

Szilágyi Gábor 00001 Creative Commons License 2017.02.07 0 0 4830

Cebrail21 Creative Commons License 2017.01.31 0 0 4829

Egyetértek Losznya úrral! A harmadik képen a szemcse valóban aranyszerű. Azt is hozzá kellene  azonban tenni, hogy a fémtörmelék is nehéz, ezért ugyanott fordul elő, mint az arany. Ha valaki fémtörmeléket talál, akkor jó helyen keresgél, és valóban lehet arany is a szemcsék között!... Egyébként akkumulátor ólomdarabjai, vadkacsavadászok sörétje, csónakok réz-csavarjai, vas-szögek, fémforgács-darabok, órák fogaskerekei, stb.  stb. biztosan vannak a Dunában...  

Előzmény: losznya (4828)
losznya Creative Commons License 2017.01.30 0 0 4828

Akarom mondani a harmadik képen jobbra lent látható szemcse.

Előzmény: losznya (4827)
losznya Creative Commons License 2017.01.30 0 0 4827

Hali!

 

Az első két képen látható dolog biztosan nem arany. Túl sima a felülete, hogy az legyen. A harmadik erős talán.

Az aranypikkelyek erősen "ráncos" barázdált felszínűek.

Előzmény: Szilágyi Gábor 00001 (4825)
Cebrail21 Creative Commons License 2017.01.29 0 0 4826

A képen sajnos elég rosszul látszanak a részletek.

Nem látszik sem aranynak, sem macskaaranynak. Én valami keményebb anyagra gondolnék, talán valamilyen fémforgács. Sajnos a Duna erősen szennyezett, és megeshet, hogy pl. esztergályozás vagy más fémmegmunkálás ipari hulladéka is a Dunába jut. A vas megrozsdásodik, a réz megzöldül. Ha nincs nyoma oxidációnak, akkor talán rozsdamentes acél lenne?

Oldódik-e sósavban? Ha arany, akkor a sósav nem árt neki, ha macskaarany, akkor azt elszínteleníti, de ha más fém akkor azokat többségükben feloldja.

Előzmény: Szilágyi Gábor 00001 (4824)
Szilágyi Gábor 00001 Creative Commons License 2017.01.29 0 0 4825

Szilágyi Gábor 00001 Creative Commons License 2017.01.29 0 0 4824

Sziasztok.Az egyik próbálkozás a dunáról. Szerintetek arany?.Nyomtatott képről fotóztam.

grofgalgoczi. Creative Commons License 2017.01.26 0 0 4823

Szia ! Természetesen mindig jó kiindulási pont ha köztudott az arany jelenléte . Nagyobb eséllyel lehet próbálkozni . Amire oda kell figyelni az a lényeges dolog, hogy már nem Magyarország. Tájékozódni kell a törvényekről ,hogy mit szabad mit nem. Ne vegyétek félvállról ,hogy azért az egykét szemcséért úgysem szólnak. Olvastam már olyan híreket, hogy a helyieket is meghurcolták aranymosásért . Szóval tájékozódni mindenek előtt .

Előzmény: graveworm (4822)
graveworm Creative Commons License 2017.01.19 0 0 4822

Sziasztok.

Tavasszal 2 ismerősömmel szeretnénk elmenni az Aranyos folyóra (Erdélyi érchegység, arany négyszög széle).

Arrafele tobb eyer tonna arany van a földben, hegyekben.

Szerintetek milyen eséllyel indulunk? Csak kimosott az a folyó valamit a véleményem szerint.

Na meg a nevét sem hiába kapta, régebb a falusiak aranymosásból éltek meg.

Ha közületek többen is sikeresen kimosnak kis mennyiségű aranyat a duna homokjából, akkor azon a vidéken nekünk is sikerülhet megpillantani pár kissebb aranydarabkát nem?

Cebrail21 Creative Commons License 2017.01.10 0 0 4821

Szerintem a képen csak könnyű-kvarchomok van, és nem valószínű, hogy lenne benne arany. 

Előzmény: evelino (4817)
grofgalgoczi. Creative Commons License 2017.01.01 0 0 4820

Erőt , Egészséget, Kitartást és Jó Fövenyt Kívánok mindenkinek az új esztendőre.

The Great Rat Creative Commons License 2017.01.01 0 1 4819

Sárgában gazdag boldog újévet!

 

Üdv The Great Rat

losznya Creative Commons License 2016.12.23 0 1 4818

Kedves Kollégák!

 

Áldott, Békés Karácsonyt Kívánok!

 

losznya

evelino Creative Commons License 2016.12.09 0 0 4817

evelino Creative Commons License 2016.12.09 0 0 4816

Valaki tudna segíteni? 

Szerintetek ez a homokban aranyszemcse? 

Csillogó, világos sárga.. 

 

dez1 Creative Commons License 2016.11.28 0 0 4815

Jó kis pad lehet jó helyen:)

losznya Creative Commons License 2016.11.28 0 0 4814

Persze, fixen a padra telepített. :P

Előzmény: dez1 (4813)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!