Keresés

Részletes keresés

comix1976 Creative Commons License 2012.07.24 0 0 41213

Egy július 11.-i cikk a Gerencsérvári ásatásokról:

 

http://www.kemma.hu/komarom-esztergom/kultura/lathatova-teszik-a-gerencservarat-451516 

 

 

comix1976 Creative Commons License 2012.07.24 0 0 41212

A Gerencsérváron zajló ásatás, egy 2008 óta tartó tematikus ásatássorozat egy újabb epizódja.

 

Az elsődleges cél a vár tényleges alaprajzi elrendezésének tisztázása, alaprajz felvétele. Erre határozottan az

 

volt a régész válasza, hogy készül ilyen. Ha hazajöttem a Mecsekből, próbálok képeket szerezni, a tavalyi

 

ásatások kutatóárkairól, melyekben szintén épületek és alapfalmardványok kerültek feltárásra. Az ásatások

 

folytatásáról annyit lehet tudni, hogy ez mindig pénz kérdése. Ha sikerül forrást találni a folytatáshoz, akkor

 

igen... Jelen pillanatban még az is kérdéses sokszor, hogy lesz e jövőre illetékes múzeum.

 

A leletekről annyit hogy zömmel cserépdarabok, kályhacsempe töredékek, és fém használati tárgyak erültek elő.

 

Zsigmond kori pénzérmék a (korábbi ásatási beszámolóból tudom), gerendaszeg, övcsatok, kés...XIV. század,

 

(annak is inkább a vége) és XV. századiak a leletek.

 

A Gerencsérvár és környéke telis-tele van cserépdarabokkal,amelyet az arra járó is könnyen észrevesz.

 

          

 

 

                                      

Előzmény: Törölt nick (41206)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.24 0 0 41211

Három kérdésem lenne:

- mennyi a menetidő az országúttól? 

- találtál-e szórványleleteket? 

- a tornyon és a kerítőfalon kívül láttál-e olyan terepnyomokat, melyek erődítésre utalnak?

Előzmény: Nagyon Várbarát (41210)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2012.07.24 0 0 41210

Persze. De annál többet nem hiszem, hogy tudnék írni, mint amit már közöltem.

Előzmény: Törölt nick (41207)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.24 0 0 41209
Reventlow Creative Commons License 2012.07.24 0 0 41208

Nem szakmai beszámolóra gondolt eric, ebben biztos vagyok.

Hanem valami olyasmire, amit bárki - nem szakember is - első pillanatra lát. Nem arra, hogy egy bizonyos kődarab ho felüdt, melyik gps-koordinátán, és hogy ebből mire lehez következtetni szakmailag, hanem hogy te a két szemeddel mit láttál. Nem hiszem hogy - legalábbis ez - titok lenne.

Előzmény: Nagyon Várbarát (41194)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.24 0 0 41207

Kecskevárról lehet kérdezni vagy az is a régész publikációjára vár? :-)

Előzmény: Nagyon Várbarát (41177)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.24 0 0 41206

Láttál érdekesebb leleteket? Tudsz valamit arról, hogy folytatódni fog-e a feltárás? Van a régészeknek átfogó elképzelésük egy teljes feltárásra vagy csak szondáznak? 

Előzmény: comix1976 (41199)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.24 0 0 41205

OFF

 

A szíriai polgárháborús helyzet miatt a Szíriai-Magyar Régészeti Misszió tagjai ezúttal belföldön, pontosabban Sárisápon dolgoztak.

 

Pár infó a feltárásról és néhány kép a misszió egyik tagja (OB) jóvoltából:

 

http://archeologia.hu/kocsisir-a-sarisapi-dombteton 

http://www.hirado.hu/Hirek/2012/07/13/10/Romai_kori_szekersirt_talaltak_Sarisapon.aspx 

 

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2012.07.24 0 0 41204

Szeretnék gratulálni Neked az áldozatos munkádhoz, amivel Derenk, Szögliget és Szádvár nevét messze földek polgáraival megismerteted. Fényképeidet, videóidat látva bizony nagy kedvünk támad megismerni ezen csodálatos szépségű vidéket.

Előzmény: gbubika (41202)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2012.07.24 0 0 41203

Örömteli hírek ezek!   :-)     Általa a Vértes területéről feltárulkozhat egy rejtélyes várrom.

Előzmény: comix1976 (41199)
gbubika Creative Commons License 2012.07.24 0 0 41202

MTI.HU HÍRÜGYNÖKSÉG Önkormányzati SajtószolgálatMTI.HU HÍRÜGYNÖKSÉG Önkormányzati SajtószolgálatMTI.HU HÍRÜGYNÖKSÉG Önkormányzati SajtószolgálatDerenk a Szádvár kiszolgáló személyzetét biztosította
évszázadokon keresztül.

1943-ban követte a Szádvár sorsát lerombolták.
A természet szintén visszahódította területét.

Derenk a „Holtak Falva" ismét feltámad!
és egy napra ismét benépesül!

Derenki Búcsú 2012.július 29-án vasárnap.
A tervezett programokról bővebb tájékoztatás itt:

MTI.HU HÍRÜGYNÖKSÉG Önkormányzati Sajtószolgálat

 

comix1976 Creative Commons License 2012.07.24 0 0 41199

Ásatások Gerencsérváron - 2012. július

 

2012. július első felében a Kuny Domokos múzeum szervezésében ásatások zajlottak az Oroszlány közelében fekvő Gerencsérvár területén. Az ásatásokat László János, a Kuny Múzeum régésze vezette.

Abban a szerencsében volt részem, hogy László János szíves intvitálására megtekinthettem az ott folyó munkálatokat. Köszönet érte!

Idén 3 kutató árokban folytak a feltárások. Az esemény szenzációja mindenképpen az, hogy például idén sikerült feltárni egy új épület alapfalait! Ez pedig alapjaiban változtatja meg a várról kialakított sztereotípiát, amely háromszintes tornyot körülvevő falakkal képzeli el az erősséget.

Nos, az ásatások során bizonyítást nyer, hogy ez egy sokkal komplexebb erődítmény lehetett, mint azt korábban elképzeltük.

Bízom benne, hogy az ásatások eredményei mihamarabb publikálásra kerülnek, és egy új vár-alaprajzzal is gazdagabbak lehetünk.

 

    

 

   

 

   

 

   

 

   

comix1976 Creative Commons License 2012.07.23 0 0 41198

Gerencsérvár 2012. július.

 

   

 

   

 

   

 

   

Dzsity Creative Commons License 2012.07.23 0 0 41197

Regécen is van valami mozgolódás, de képeket még nem találtam:

 

http://www.regec.hu/modules/news/

Előzmény: Nagyon Várbarát (41171)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.23 0 0 41196

Akkor íme pár kép az SzBK facebook profiljáról (a leírás szerint az utolsón egy párkánykő látható):

 

 

 

Előzmény: Törölt nick (41195)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.23 0 0 41195

Ez most komoly? Tényleg várni kell addig, amíg a régész majd valamikor pár hónap múlva tollat ragad?

Szerintem a kérdéseim megválaszolása nem sértené senki érdekét..., ráadásul van olyan kérdés is, aminek semmi köze a ún. "szakmához. 

 

Előzmény: Nagyon Várbarát (41194)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2012.07.23 0 0 41194

1. -- Szeretném megköszönni, hogy reagáltál a szádvári munkálatokra. Mert ezt rajtad kívül senki sem tette.

 

2. -- A beszámolóm direkt volt ilyen szűkszavú, mivel megegyeztem a régésszel, hogy a szakmai részt ő fogja publikálni a szádvári honlapon.

Előzmény: Törölt nick (41193)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.23 0 0 41193

Szerintem egy picit szűkszavúra sikeredett a beszámolód! Írnál még pár sort?

- Találtatok-e faragott követeket? Ha igen, mi lehetett azok eredeti funkciója? 

- Megtaláltátok az archív fotókon még látszó gyámköveket? 

- Mit lehet tudni a dongaboltozatos pincéről? Beomlott, avagy még mindig van üreg a felszín alatt? 

- A várfal külső oldalán meddig ástatok le? A első olyan sorig, ahol még épp a falsík, vagy a sziklafelszínig?

- A latrina teljesen fel lett tárva? Voltak benne érdekesebb leletek?

- Mi a terv a megtisztított falszakasszal? Egy esetleges rekonstrukció esetén, mi a terv (részleges vagy teljes visszafalazás)?

 

A SzBK tagok ezúttal nem kaptak meghívót a munkára? Rajtad és a két vezetőn kívül senkit sem láttam a fotókon.

Előzmény: Nagyon Várbarát (41171)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2012.07.23 0 0 41192

                               + 3 bonus archív foto:

 

 

                        

Előzmény: gotha229 (41190)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2012.07.23 0 0 41191
Előzmény: gotha229 (41190)
gotha229 Creative Commons License 2012.07.23 0 0 41190

NV> Thank you very much for email!! I will forward it to the NagySaros Var. where is it from - from your private archive? If they publish it, they can write you as a source of pictures.

 

NV> Nagyon szépen köszönöm az e-mail! Én azt továbbítja a NagySaros Var. hol van ez az - az Ön privát archívumban? Ha azt közzéteszi, tudnak írni neked, mint a forrás képeket.

Előzmény: Nagyon Várbarát (41189)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2012.07.23 0 0 41189

OKÉ!  :-)

Előzmény: gotha229 (41188)
gotha229 Creative Commons License 2012.07.23 0 0 41188

beautiful, please send me all of them! thank you.

ez gyönyörű, kérjük, küldje el ezek a képek!

jmitterpach(a) gmail.com

Köszönöm nagyon szép

Előzmény: Nagyon Várbarát (41186)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2012.07.23 0 0 41187

A Kecskevárral kezdődő kirándulás folytatása képekben:

 

                            Vége,

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2012.07.23 0 0 41186

Kösz szépen a fordítást.

 

Sajnos már nem emlékszem rá, hogy melyik rajza lehetett az Miskovszkynak? Kérdezz már rá légyszi, hogy ezek között volna talán? Ha igen, akkor a szám alapján beazonosítva, küldöm nagy méretben.

 

           

Előzmény: Törölt nick (41184)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2012.07.23 0 0 41185

Lánzsér tényleg hatalmas élményt nyújt a várbarátnak, mind méretei, mind sok évszázados históriájának átböngészése miatt. Kösz szépen az élménybeszámolót.

 

A középkori várral szemközti Heidriegel nevezetű erődítményről Dénes József várkutató oldalán olvastam:

 

"Korábban ebbe a csoportba soroltuk irodalmi adatok alapján Lánzsér-Heidriegel várát is, de kiderült róla terepbejárásunkkor, hogy őskori."

 

Térképe a www.varak.huoldalról:

 

Előzmény: comix1976 (41182)
comix1976 Creative Commons License 2012.07.23 0 0 41183

Lánzséri vártúrámat az alábbi jelenthez tudnám hasonlítani:

 

comix1976 Creative Commons License 2012.07.22 0 0 41182

Landsee - Lánzsér 3. rész

 

A 4. kapun belépve  a felső udvar területén egy XVII. században épült többszintes épület maradványaival találkozunk. Ez volt az úgynevezett új várrész, amelyet építőjük Pietro Antonio Conti rendezett be. Az épület bal szárnyán helyezkedett el az Eszterházy Pál  által építtetett Szent Miklós kápolna.

 

     

 

 

Tőlünk közvetlenül balra magasodik az öregtorony, amelynek bejárását  egy képsorozattal illusztrálnám.

 

 

         

 

      

 

 

      

 

 

                    

 

 

                  

    

Információs  táblákat minden jelentősebb várszakasznál helyeztek ki. Az információs tábla német, magyar, és angol nyelvű. A táblákon a taglalt részletet sárga színnel kiemelik, így elősegítve az értelmezést. A várrom belépőjegy ellenében látogatható, ára 3.50 Euro. A tájékoztatófüzeteket én is keresem minden esetben, itt ilyet nem találtam, ellenben a pénztár mellett kisebb büfé üzemel… Panoptikum nincsen :)))

Lánzsér vára szintén hatalmas élménnyel kecsegtet mindenki számára, aki rászánja magát a felkeresésére.

gotha229 Creative Commons License 2012.07.22 0 0 41181

nagyon varbarat:  some time ago, you gived here the drawings of Sarosi Var from Myskovsky author. Do you have them in good big quality? thank you. Snurka.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!