Keresés

Részletes keresés

gotha229 Creative Commons License 2012.07.30 0 0 41268

murani vara

 

Előzmény: Nagyon Várbarát (41266)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.30 0 0 41267

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2012.07.30 0 0 41266

Igazad van. Megtaláltam az archívumomban az eredeti rajzolatot:

 

                       

Előzmény: zsoltikapék (41265)
zsoltikapék Creative Commons License 2012.07.30 0 0 41265

Murány vára!

Előzmény: gotha229 (41264)
gotha229 Creative Commons License 2012.07.29 0 0 41264

do you know this picture?

 

 

Törölt nick Creative Commons License 2012.07.29 0 0 41263

Ne viccelj! :-) 

 

Inkább mondj pár szót arról, hogy a hagyományoknak megfelelően állagvédelem avagy részleges rekonstrukció lesz-e a sorsa a megkutatott falszakasznak. Persze csak akkor, ha nem sértesz titkot!

 

Nem mellékesen Reventlow utolsó előtti képe és a honlap utolsó előtti képe ugyanazt a falszakaszt ábrázolja, szóval választ kaptam a kérdésemre.  

Előzmény: tomatas (41262)
tomatas Creative Commons License 2012.07.29 0 0 41262

Teljesen igazad van, én értettem félre, legközelebb csendben olvasgatok. :)

Előzmény: Törölt nick (41261)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.29 0 0 41261

Köszönöm! 

 

Igazából Reventlow képeiről beszéltünk, nem pedig azokról, amelyek az szbk honlapján megjelentek.

 

Egyébként aranyos, hogy elmagyarázod merre mutat a nyíl! Végül is alig voltam még ásatáson. :-)

Előzmény: tomatas (41260)
tomatas Creative Commons License 2012.07.29 0 0 41260

A déli oldalon látható kirohadás másik oldala, ahová el lettek helyezve a fák. A nyíl hegye minden esetben Észak felé mutat.

"A várfal külső oldalán, a fal aljában megfigyelt kiszakadás kitisztítása, bontása során nem várt jelenségbe ütköztünk. A várfal külső oldala, mintegy 5 méter hosszan és majd 2 méter magasságban egészen a természetes sziklapadkáig ki van rohadva. Sőt egy helyen, pont a belső oldalon feltárt pince területén, teljesen át van szakadva, azaz a várfal aljában, az alapozás mélységében, egy 70 cm magas és 120 cm széles lyuk tátong."

Előzmény: Törölt nick (41258)
Reventlow Creative Commons License 2012.07.29 0 0 41259

Így van, fával van frissen kibélelve a lyuk belseje

 

Nekem is gondolkodnom kellett, de ha minden igaz, az érnyékszék keleti oldalát mutatja a kép, mégpedig nyugatról. Azon a falon - ha ezt a képet nézzük, jobbra és feljebb - még egy kis rés is van, de azt nem igazán tudtam jól fényképezni

Előzmény: Törölt nick (41258)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.29 0 0 41258

Csak részben! :-)

 

Az első kép értelmezéséhez már kaptam segítséges C SanMarcos-tól (faoszlopok vannak a rés mögött), de az utolsó előttit még mindig nem tudom tájolni. 

Előzmény: Reventlow (41257)
Reventlow Creative Commons License 2012.07.29 0 0 41257

Szívesen válaszolok a kérdéseidre, és másokéra is, azt hiszem, ez alapvető udvariasság:)

De talán már közben okofogyottá is váltak kérdéseid, ha nem tévedek.

Előzmény: Törölt nick (41247)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.29 0 0 41256

Köszönöm! 

 

Én a Te meglátásaidra, illetőleg ismereteidre voltam/vagyok kíváncsi, az "illetékesek" kevésbé érdekelnek. Te is tudod, hogy nem rajtam múlott, hogy nem megyek a feltárásra...

Előzmény: Nagyon Várbarát (41255)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2012.07.29 0 0 41255

-- Én nem találtam. De mások igen: állítólag ablakpárkány lehetett.

-- Megvolt mind a 2 + még 1-re bukkantam.

-- A pince teljesen beomlott, a darázsköves boltozata a törmelékben szanaszét.

-- Én ott nem ástam. De mások egészen a sziklafelszínig. Onnan kell visszafalazni a hatalmas

    kiromlást.

-- Onnan került elő a csempekályha, pipa, szakállas puskagolyó...stb. Egy kincsesbánya.

-- Tudtommal részleges.

 

De gyere el aug. 6-tól és mindent megtudhatsz az illetékesektől.

Előzmény: Törölt nick (41252)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2012.07.29 0 0 41254

A németajkú népek {közismertebben szászok} az Árpád-házi uralkodók alatt érkeztek a Magyar királyság területére. Három nagy tömbben telepedtek le, abből az erdélyi részek lakossága kényszerült leginkább az erődtemplomok létesítésére. Mivel, hogy a hódításra törekvő török őket támadta már a XV. század elejétől fogva leginkább.

 

                                        

 

Az igen változatos formában emelt falusi erődtemplomok általam leginkább nagyrabecsült ismerője és ismertetője Herman Fabini, akinek kisebb-nagyobb kiadványait az erdélyi nagyvárosok könyvesboltjaiban árulják {pl. a nagyszebeni Főtéren}.

 

http://ro.wikipedia.org/wiki/Hermann_Fabini

 

http://www.abfabini.ro/

 

http://www.siebenbuerger.de/shop/fabini.html

 

                                                 

Előzmény: Rosu Maria (41248)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.29 0 0 41253

Köszönöm! 

Előzmény: Rosu Maria (41248)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.29 0 0 41252

Miután a régész ellőtte a puskaporát, szerintem a továbbiakban már Téged sem köt titoktartás. Íme a kérdéseim, melyek még mindig nem kerültek megválaszolásra:

- Találtatok-e faragott követeket? Ha igen, mi lehetett azok eredeti funkciója? 

- Megtaláltátok az archív fotókon még látszó gyámköveket? 

- Mit lehet tudni a dongaboltozatos pincéről? Beomlott, avagy még mindig van üreg a felszín alatt? 

- A várfal külső oldalán meddig ástatok le? Az első olyan sorig, ahol még épp a falsík, vagy a sziklafelszínig?

- A latrina részleges feltárása során kerültek elő érdekesebb leletek?

- Mi a terv a megtisztított falszakasszal? Részleges vagy teljes rekonstrukció?

Előzmény: Nagyon Várbarát (41251)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2012.07.29 0 0 41251

Kösz Vigi a gyors infót. Precízen megírt cikk.

Előzmény: vigi68 (41249)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2012.07.29 0 0 41250

Semmi gond, szerintem ez még belefér a várépítészet témakörébe.

 

A földet, mint építőanyagot a védelmi célú építményekhez az ősidőktől fogva napjainkig alkalmazzák a fegyveres erők.

 

-- Közelebbről nézve a magyar honfoglalás után emelt hatalmas területű váraknak az egyik alkotórészét jelentette a föld. Amit a hatalmas fatörzsekből megácsolt kazettás szerkezetű várfal üregeibe döngöltek bele. Jó példa rá a borsodi vár:

 

             

 

Idevágó link: http://www.omagyarelet.hu/content.php?c=1&i=2&l=0

 

 

-- Másik nagy korszaknak jómagam a török hódoltság idejét tartom. Amikor a szembenálló feleknek {keresztény és török} gyorsan kellett erődítményeket emelniük, hogy a belé vonuló helyőrségek uralmuk alatt tarthassák a környező vidéket. A palánkvárak anyaga szintén a talajba levert facölöpökből + közeit kitöltő földből állottak.

 

              

 

Idevágó link: http://www.smmi.hu/publikaciok/regeszet/1996/1996_kovacs.pdf

 

Jó-jó, írhatnád, de eddig még egy szót sem ejtettem az agyagról. Nos a legtöbb esetben agyagos jellegű földet tömködtek a faszerkezetek hézagai közé. A törökkori palánkok külső oldalát pedig agyaggal tapasztották ki, pontosan a felgyújtás veszélye elleni védekezésül.

 

A régészek sok korai keletkezésű várunknál figyelték meg a "vörös sáncot". Vagyis, hogy az agyagos földet tűz {direkt vagy háború során} égette át, ezzel kőkeménnyé formálva annak anyagát.

 

Idevágó link:

 

http://jegyzet-tetel-puska.hu/jegyzet-jegyzetek/novaki-gyula-sandorfi-gyorgy-az-arpad-kori-varak-legujabb-kutatasanak-eredmenyei

 

Megköszönve türelmedet, most már a kérdésedre válaszolva:

 

-- A magyar várépítészetben arról nem tudok, hogy vályogtéglákból építettek volna valaha is fel várat. Mind a földet, mind az agyagot azonban felhasználták faszerkezetes várak építésénél.

 

-- A vályog legnagyobb ellensége a víz. Ha pl. a vályogház alapját elönti az árvíz, a falai megroggyannak és leomlanak.

 

 

Tehát ha egy várfalat csak vályogból építettek volna {farenedák szerkezet nélkül} akkor az az alulról őt érő nedvesség hatására előbb-utóbb leomlott volna.

 

Napjainkban azonban -- hatékony alsó szigeteléssel ellátva -- már tartós maradna egy ilyen várfal. De ne feledjük, a víz nemcsak alulról {talajnedvesség} hanem felülről is támad {esővíz}. Tehát a felső oltalom is szükséges ennek a várfalnak {védőtetős gyilokjáró}.

Előzmény: mizomedve (41245)
vigi68 Creative Commons License 2012.07.29 0 0 41249
Rosu Maria Creative Commons License 2012.07.28 0 0 41248

Baráthely (Brateiu), Szeben megye

 

A baráthelyi evangélikus templom

Semmilyen történelmi adat nincs a keletkezéséről

 

   

 

Előzmény: Törölt nick (41237)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.28 0 0 41247

Köszi!

 

Sajnos én az első képen sem látom, mi lehet az üreg mögött. Tolmácsolnál? 

 

Az utolsó előtti képet pedig nem tudom betájolni. Mit ábrázol?

 

Ígérem nem kérdezek többet! :-)

Előzmény: Reventlow (41246)
Reventlow Creative Commons License 2012.07.28 0 0 41246

Néhány fotóval kiegészíteném még ezt a szádvári áskálódást, előre bocsátva, hogy információim nincsenek. Talán ezelből a szögekkből még nem kerültek fel képek a topikra. Az első képről igen, de talán ez közelebbről látszik, hogy mi van benn

 

 

 

 

 

 

 

 

 

mizomedve Creative Commons License 2012.07.28 0 0 41245

Bocs, hogy eltérek a témától.

Az udvaromban még áll egy kis rakás vályogtégla. Nézegettem, vizsgálgattam. Próbáltam párat összetörni; ledobtam a földre, hozzávágtam egy másikhoz, ütöttem ami a kezem ügyébe került - mindhiába.  Évek óta kinn áll esőben-fagyban, kiszolgáltatva a természet erőinek, mégis olyan szilárd, betonkemény maradt, hogy állítom az égetett téglával szemben sem vallana szégyent.

 

Azon morfondíroztam, lehetséges lenne egy kb 3-5 méter széles, 10-15 méter magas (tetszőleges hosszúságú) várfalat építeni vályogtéglából? (Alul valamilyen szilárd aljzat, kívül szigetelés víz ellen.) 

Annyira lenézik a vályogot, pedig megfelelő szigetelés mellett hatékony lehet.

 

Téglavárak vs vályogtéglavárak:)

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2012.07.28 0 0 41244

 

A kaputorony, legalább is az alsó részében a fennmaradt építészeti részletek alapján pontosan kiszerkeszthető. Bízom benne, hogy a hírek szerint vissza is építik...

Előzmény: Törölt nick (41242)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2012.07.28 0 0 41243

Először akkoriban jártam a csókakői várban, amikor még csak a hozzá vezető keskeny ösvényt szélesítették. Az alsóvár gazban fuldoklott, míg a felsővár szinte csupasz sziklából állt. Aztán megalakult a helyi lakosságból toborzott várbaráti csapat, akik napjainkra igazán látványos eredményeket értek el.

 

Munkájukról a helyi újság lapjait érdemes végigböngészni:

 

http://www.csokako.hu/index.php?oldal=502&menu=184

 

Egy részlet belőle:

 

 

 

 

Nagyon nagy helyzeti előnyük a várbarátoknak, hogy jórészük csókakői lakos. Így pl. megfogadták, hogy minden hónapban dolgoznak a várrom renoválásán. És a szavukat betartják. A helyi Önkormányzat teljes mértékben támogatja az ügyüket, hiszen belátták, hogy a falusi turizmusban egy látványos műemlék {középkori vár} csak a hasznukra lehet.

 

Csak így tovább csókakői vármentők! Jó ügyért áldozzátok erőtök-időtök és pénzetek.

Előzmény: Törölt nick (41242)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.28 0 0 41242

Elgondolkodtató, hogy a csókakői Horthy emlékmű jobban foglalkoztatatta a topikot, mint a vár felújításának terve...

 

Megpróbáltam a cikk alapján vázolni az elképzeléseket (1. kép):

1. ütem (2012. 08. 01. - 2012. 10. 30.): kaputorony, mellvéd, barbakán helyreállítása (2. kép)

2. ütem (2013. 08- 01-től): a várkápolna teljes rekonstrukciója, a palota északi és északnyugati zárófalának megépítése (3. kép)

 

Pár fotót pedig azért, hogy lássuk a jelenlegi állapotot:

- várkapu (4-6. kép)

- kápolna (7- kép)

 

A fotók és a grafikák a varak.hu, illetőleg a mandiner.hu oldalról származnak.

 

Eredményes munkát a kivitelezőknek!

 

 

Előzmény: Törölt nick (41235)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2012.07.28 0 0 41241

Az elmúlt napokban Karczag György: A trónon harmadik című könyvét olvastam végig. Azaz a Szent István és Orseolo Péter királyokat követő harmadik uralkodó Aba Sámuel regényes élettörténetét írta meg a napjainkra teljesen elfeledett, viszonylag fiatalon elhunyt író. Az egyes szám első személyben {"én"} írt 443 oldalas mű izgalmas olvasmány, jól tükrözi Aba vívódását a régi pogány életforma és az új keresztény hitvilág között. Az éppenhogy állammá formált Kárpát-medence népei {magyarok, kabarok, besenyők, nyugati jövevények... stb.} érdekei mind-mind más kívántak az uralkodótól.

 

Karczag György írói munkásságáról összefoglaló:

 

http://www.krater.hu/krater.php?do=3&action=a&pp=769

 

Belőle csak egy rövid ízelítő. A történelemi idők iránt rajongó fiatalember {bár írt fantasztikus regényeket is!} az 1960-as években a saját szakállára feltárást végzett a bükkszentléleki pálos kolostorban. Amit persze a hivatalos műemlékvédelem nagy lendülettel a csírájában elfojtott. Napjainkig kellett várni, hogy valami újra megmozduljon a pálos atyák egykori klastromában...

 

                                                 

 

A könyv alapján akár többrészes magyar történelmi filmet is lehetne készíteni. Amely műfaj napjainkra teljesen kiveszett...  :-(

Törölt nick Creative Commons License 2012.07.28 0 0 41240

Köszönöm!

Előzmény: Nagyon Várbarát (41239)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2012.07.28 0 0 41239

Baráthely templomerődje az egykori Nagy-Küküllő vármegyében. Bár még nem jártam itt, de az útvonalad alapján + a www.varak.hu átböngészése után erre illett rá a fényképed.

 

http://www.erdely-szep.hu/Barathely/index.html

 

Előzmény: Törölt nick (41237)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!