Keresés

Részletes keresés

comix1976 Creative Commons License 2012.07.31 0 0 41278

Örülök, és természetesen mielőbb bemutatok mindent, ahogyan én láttam a túránkon (nyaralásunkon).

 

A két hetes intervallumot sajnos nem tudom vállalni, mert időközben egy kedves fórumtárssal újabb túrának

 

indulunk Dél Zemplén és a Vihorlát környékére, valamint addig is akadnak váras események, amelyek beszámoló

 

érettek...

 

Én inkább arra tennék ígéretet, hogy ez elkövetkezendő hetek folyamán időbeni lehetőségeimhez mérten

 

igyekszem beszámolni az általam tapasztalt eseményekről.

 

Ha te időközben szintén beszámolsz, nem baj, annál színesebb pörgősebb a topik... A nagy öröm az lenne, ha

 

egy mindenki által ismert várral kapcsolatos szimultán posztsorozat alakulna ki a fórumtagok között...Az lenne

 

az igazán jó móka!

 

 

Előzmény: Nagyon Várbarát (41275)
comix1976 Creative Commons License 2012.07.31 0 0 41277

Sajnos, idő hiányábában a Jakab-hegy kimaradt... Jó lett volna, de azt hiszem a nyaralás alatt

 

a váraim és a család között elmentem az ésszerű lehetőségek határáig.

 

Amit nagyon sajnálok, hogy Orfű után pihenőre fogták, és nem tartottak velünk a Kantavárhoz!

 

Pedig Enikőnek szerintem tetszett volna!

 

Majd legközelebb, így nekünk is lesz miért visszamenni :)

Előzmény: vigi68 (41272)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2012.07.31 0 0 41276

Friss hírek a bükkszentléleki pálos kolostorról:

 

Befejeződött a szentléleki pálos kolostor régészeti kutatása

A Bükk mélyén megbúvó, a középkori forrásokban dédesinek nevezett pálos kolostor, ma is magas falakkal bíró temploma az utóbbi években balesetveszélyesen meggyengült. A diadalív műemléki konzerválása nem tűr további halasztást. Erre a feladatra szerveződött társadalmi és szakmai összefogás (részletesen lásd a http://www.koh7.hu/szentlelek/ honlapon) kezdeményezte a templom megerősítése mellett a kolostornégyszög kutatását is.

Június végén befejeződött a szentléleki kolostor feltárása. Az ásatások során felszínre bukkantak az egykori kolostornégyszög alapfalai, melyek jórészt derékmagassági, néhol azonban csupán térdig érnek. A szövevényes romok kiásása során több építési periódust különíthettünk el, sőt megtaláltuk a szentléleki pálosok elődjének számító remeteközösség Árpád-kori épületét is. Ezt, a később szerzetesrenddé szerveződött pálos barátok az Anjou-kor elején, majd később a 15. század végén átépítették, illetve kibővítették – erről az egymás fedő rétegsorok sokasága tanúskodik.
A feltárt épületrészek mellett egy nyírfából ácsolt keresztet állítottunk, hogy hirdethesse az egykori klastromot.
A falak részletes dokumentálását követően megkezdődött azok műemléki konzerválása, mely várhatóan a rossz idő beálltáig eltart.


Szörényi Gábor András
régész-osztályvezető

 

A hír forrása ahol a képek is megtekinthetőek:

 

http://www.hermuz.hu/regeszet/hireink.html

 

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2012.07.31 0 0 41275

Ezek szerint Szászvárnál nagyobb szerencséd volt, mint az egész Castrum Bene Egyesület illusztris társaságának, akiket zárt kapu várt. 

 

Szívből örülök, hogy kijavították Márévár omlását. De ugyanakkor jó lenne megtisztítani a vár környékét a növényzettől, mert szinte fotózhatatlanul lbújik meg a dzsungelben.

 

Kíváncsian várom a vártúrád részleteit. Van rá 2 heted, mert utána én is beindulok!  :-)

Előzmény: comix1976 (41271)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2012.07.31 0 0 41274

                 archív:

Előzmény: gotha229 (41270)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2012.07.31 0 0 41273

original pictures:

Előzmény: gotha229 (41268)
vigi68 Creative Commons License 2012.07.31 0 0 41272

...ezek szerint lesz még miért visszamenni :)
Jakab-hegy kimaradt?

Előzmény: comix1976 (41271)
comix1976 Creative Commons License 2012.07.30 0 0 41271

Sziasztok!

 

Hazaérkeztem 4 napos pécsi és Pécs környéki műemlékeket érintő túrámról. Most azok a műemlékek kerültek sorra, amelyek 3 évvel ezelőtti túrámból kimaradtak…

 

-          Mecseknádasd  Schlossberg

        

-          Szászvár.  Sikerült az udvarra bejutnom a gondnok engedélyével, majd miután „körbefényképezkedtem” , megtudtam, hogy a várat pályázati pénzből hamarosan felújítják…

Múzeumot és közösségi házat akarnak belőle csinálni. Valke Ernő gondnokot pont azért találtam ott véletlenül, mert épp egy kivitelezőt várt!

 

-          Magyaregregy Márévár. Fóris László gondnok egyedi kalauza mellett érdekes részleteket tudtam meg a várról, új hír hogy az NV által a Castrum Bene rendezvényen tapasztalt külső fal kiromlást 2 hete kijavították, a falszakasz állagmegóvása megtörtént…

 

-          Pécs .  Memi Pasa fürdője, Tettyei romok, Székesegyház, Jákováli Hasszán Pasa dzsámija…

 

-          A várbarátság és a közös beszélgetésekkel teljes túraélmények jegyében meglátogattam a Kantavárat Szatanek József társaságában. Értő kalauza élménnyé varázsolta a túrát. Köszönet érte!

 

-          Dombóvár: Szigeterdő és Dombó Pál Vára.

 

-          Döbrököz vár

 

Beszámoló hamarosan…

gotha229 Creative Commons License 2012.07.30 0 0 41270

????

 

Előzmény: gotha229 (41268)
gotha229 Creative Commons License 2012.07.30 0 0 41269

Muran 

Előzmény: gotha229 (41268)
gotha229 Creative Commons License 2012.07.30 0 0 41268

murani vara

 

Előzmény: Nagyon Várbarát (41266)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.30 0 0 41267

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2012.07.30 0 0 41266

Igazad van. Megtaláltam az archívumomban az eredeti rajzolatot:

 

                       

Előzmény: zsoltikapék (41265)
zsoltikapék Creative Commons License 2012.07.30 0 0 41265

Murány vára!

Előzmény: gotha229 (41264)
gotha229 Creative Commons License 2012.07.29 0 0 41264

do you know this picture?

 

 

Törölt nick Creative Commons License 2012.07.29 0 0 41263

Ne viccelj! :-) 

 

Inkább mondj pár szót arról, hogy a hagyományoknak megfelelően állagvédelem avagy részleges rekonstrukció lesz-e a sorsa a megkutatott falszakasznak. Persze csak akkor, ha nem sértesz titkot!

 

Nem mellékesen Reventlow utolsó előtti képe és a honlap utolsó előtti képe ugyanazt a falszakaszt ábrázolja, szóval választ kaptam a kérdésemre.  

Előzmény: tomatas (41262)
tomatas Creative Commons License 2012.07.29 0 0 41262

Teljesen igazad van, én értettem félre, legközelebb csendben olvasgatok. :)

Előzmény: Törölt nick (41261)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.29 0 0 41261

Köszönöm! 

 

Igazából Reventlow képeiről beszéltünk, nem pedig azokról, amelyek az szbk honlapján megjelentek.

 

Egyébként aranyos, hogy elmagyarázod merre mutat a nyíl! Végül is alig voltam még ásatáson. :-)

Előzmény: tomatas (41260)
tomatas Creative Commons License 2012.07.29 0 0 41260

A déli oldalon látható kirohadás másik oldala, ahová el lettek helyezve a fák. A nyíl hegye minden esetben Észak felé mutat.

"A várfal külső oldalán, a fal aljában megfigyelt kiszakadás kitisztítása, bontása során nem várt jelenségbe ütköztünk. A várfal külső oldala, mintegy 5 méter hosszan és majd 2 méter magasságban egészen a természetes sziklapadkáig ki van rohadva. Sőt egy helyen, pont a belső oldalon feltárt pince területén, teljesen át van szakadva, azaz a várfal aljában, az alapozás mélységében, egy 70 cm magas és 120 cm széles lyuk tátong."

Előzmény: Törölt nick (41258)
Reventlow Creative Commons License 2012.07.29 0 0 41259

Így van, fával van frissen kibélelve a lyuk belseje

 

Nekem is gondolkodnom kellett, de ha minden igaz, az érnyékszék keleti oldalát mutatja a kép, mégpedig nyugatról. Azon a falon - ha ezt a képet nézzük, jobbra és feljebb - még egy kis rés is van, de azt nem igazán tudtam jól fényképezni

Előzmény: Törölt nick (41258)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.29 0 0 41258

Csak részben! :-)

 

Az első kép értelmezéséhez már kaptam segítséges C SanMarcos-tól (faoszlopok vannak a rés mögött), de az utolsó előttit még mindig nem tudom tájolni. 

Előzmény: Reventlow (41257)
Reventlow Creative Commons License 2012.07.29 0 0 41257

Szívesen válaszolok a kérdéseidre, és másokéra is, azt hiszem, ez alapvető udvariasság:)

De talán már közben okofogyottá is váltak kérdéseid, ha nem tévedek.

Előzmény: Törölt nick (41247)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.29 0 0 41256

Köszönöm! 

 

Én a Te meglátásaidra, illetőleg ismereteidre voltam/vagyok kíváncsi, az "illetékesek" kevésbé érdekelnek. Te is tudod, hogy nem rajtam múlott, hogy nem megyek a feltárásra...

Előzmény: Nagyon Várbarát (41255)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2012.07.29 0 0 41255

-- Én nem találtam. De mások igen: állítólag ablakpárkány lehetett.

-- Megvolt mind a 2 + még 1-re bukkantam.

-- A pince teljesen beomlott, a darázsköves boltozata a törmelékben szanaszét.

-- Én ott nem ástam. De mások egészen a sziklafelszínig. Onnan kell visszafalazni a hatalmas

    kiromlást.

-- Onnan került elő a csempekályha, pipa, szakállas puskagolyó...stb. Egy kincsesbánya.

-- Tudtommal részleges.

 

De gyere el aug. 6-tól és mindent megtudhatsz az illetékesektől.

Előzmény: Törölt nick (41252)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2012.07.29 0 0 41254

A németajkú népek {közismertebben szászok} az Árpád-házi uralkodók alatt érkeztek a Magyar királyság területére. Három nagy tömbben telepedtek le, abből az erdélyi részek lakossága kényszerült leginkább az erődtemplomok létesítésére. Mivel, hogy a hódításra törekvő török őket támadta már a XV. század elejétől fogva leginkább.

 

                                        

 

Az igen változatos formában emelt falusi erődtemplomok általam leginkább nagyrabecsült ismerője és ismertetője Herman Fabini, akinek kisebb-nagyobb kiadványait az erdélyi nagyvárosok könyvesboltjaiban árulják {pl. a nagyszebeni Főtéren}.

 

http://ro.wikipedia.org/wiki/Hermann_Fabini

 

http://www.abfabini.ro/

 

http://www.siebenbuerger.de/shop/fabini.html

 

                                                 

Előzmény: Rosu Maria (41248)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.29 0 0 41253

Köszönöm! 

Előzmény: Rosu Maria (41248)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.29 0 0 41252

Miután a régész ellőtte a puskaporát, szerintem a továbbiakban már Téged sem köt titoktartás. Íme a kérdéseim, melyek még mindig nem kerültek megválaszolásra:

- Találtatok-e faragott követeket? Ha igen, mi lehetett azok eredeti funkciója? 

- Megtaláltátok az archív fotókon még látszó gyámköveket? 

- Mit lehet tudni a dongaboltozatos pincéről? Beomlott, avagy még mindig van üreg a felszín alatt? 

- A várfal külső oldalán meddig ástatok le? Az első olyan sorig, ahol még épp a falsík, vagy a sziklafelszínig?

- A latrina részleges feltárása során kerültek elő érdekesebb leletek?

- Mi a terv a megtisztított falszakasszal? Részleges vagy teljes rekonstrukció?

Előzmény: Nagyon Várbarát (41251)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2012.07.29 0 0 41251

Kösz Vigi a gyors infót. Precízen megírt cikk.

Előzmény: vigi68 (41249)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2012.07.29 0 0 41250

Semmi gond, szerintem ez még belefér a várépítészet témakörébe.

 

A földet, mint építőanyagot a védelmi célú építményekhez az ősidőktől fogva napjainkig alkalmazzák a fegyveres erők.

 

-- Közelebbről nézve a magyar honfoglalás után emelt hatalmas területű váraknak az egyik alkotórészét jelentette a föld. Amit a hatalmas fatörzsekből megácsolt kazettás szerkezetű várfal üregeibe döngöltek bele. Jó példa rá a borsodi vár:

 

             

 

Idevágó link: http://www.omagyarelet.hu/content.php?c=1&i=2&l=0

 

 

-- Másik nagy korszaknak jómagam a török hódoltság idejét tartom. Amikor a szembenálló feleknek {keresztény és török} gyorsan kellett erődítményeket emelniük, hogy a belé vonuló helyőrségek uralmuk alatt tarthassák a környező vidéket. A palánkvárak anyaga szintén a talajba levert facölöpökből + közeit kitöltő földből állottak.

 

              

 

Idevágó link: http://www.smmi.hu/publikaciok/regeszet/1996/1996_kovacs.pdf

 

Jó-jó, írhatnád, de eddig még egy szót sem ejtettem az agyagról. Nos a legtöbb esetben agyagos jellegű földet tömködtek a faszerkezetek hézagai közé. A törökkori palánkok külső oldalát pedig agyaggal tapasztották ki, pontosan a felgyújtás veszélye elleni védekezésül.

 

A régészek sok korai keletkezésű várunknál figyelték meg a "vörös sáncot". Vagyis, hogy az agyagos földet tűz {direkt vagy háború során} égette át, ezzel kőkeménnyé formálva annak anyagát.

 

Idevágó link:

 

http://jegyzet-tetel-puska.hu/jegyzet-jegyzetek/novaki-gyula-sandorfi-gyorgy-az-arpad-kori-varak-legujabb-kutatasanak-eredmenyei

 

Megköszönve türelmedet, most már a kérdésedre válaszolva:

 

-- A magyar várépítészetben arról nem tudok, hogy vályogtéglákból építettek volna valaha is fel várat. Mind a földet, mind az agyagot azonban felhasználták faszerkezetes várak építésénél.

 

-- A vályog legnagyobb ellensége a víz. Ha pl. a vályogház alapját elönti az árvíz, a falai megroggyannak és leomlanak.

 

 

Tehát ha egy várfalat csak vályogból építettek volna {farenedák szerkezet nélkül} akkor az az alulról őt érő nedvesség hatására előbb-utóbb leomlott volna.

 

Napjainkban azonban -- hatékony alsó szigeteléssel ellátva -- már tartós maradna egy ilyen várfal. De ne feledjük, a víz nemcsak alulról {talajnedvesség} hanem felülről is támad {esővíz}. Tehát a felső oltalom is szükséges ennek a várfalnak {védőtetős gyilokjáró}.

Előzmény: mizomedve (41245)
vigi68 Creative Commons License 2012.07.29 0 0 41249

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!