Keresés

Részletes keresés

szurke endre Creative Commons License 2003.01.24 0 0 198
vow, jo kis magyarazat.

sze

Előzmény: LeifEriksson (197)
LeifEriksson Creative Commons License 2003.01.24 0 0 197
No, akkor egy picit pontosítok a korábbi amatőr magyarázatomon, és engedelmetekkel idecopyzom a szakszerű meghatározását az ősvesztésnek, és néhány egyéb genealógiai alapfogalomnak.

(forrás: Pandula Attila: Genealógia. in: A történelem segédtudományai, Osiris, 1998, pp.19-21)

Tehát:

Genealógiai alapfogalmak

Ős (avus. Ahn) a régen élt felmenő rokon. akitől valaki vagy valamely család származik.

Nemzetség (gens) az egy közös őstől származó. azonos nevű ivadékok sora. A legkorábbi időkben a közös anyától való leszármazás. a későbbi társadalmi fejlődés során a közös apától való leszármazás számított.

Család (familia) apából. anyából és gyermekekből álló társadalmi közösség. Gyakran használatos a magyar genealógiai gyakorlatban a nemzetség helyett. (Például családülés.)

A családülés (concursus familiaes. Familientag) a felnőtt férfi család- (nemzetség) tagok gyűlése a közös dolgok intézésére.

Nemzedék (generáció) az egy időben élő. megközelitően azonos korú emberek összessége. Az egymást felváltó utódok (életének) időszaka.

Íz a nemzedéken belül, az ugyanazon leszármazási ágon szereplö nemzedék (így harmadíz, negyedíz).

Ág (linea, Linie) leszármazási vonalat jelent (például anyai, apai, férfi, nöi, oldal-, ifjabb stb.).

Cognornen. Mellékelnevezés. Egy családon belül az ágak szerinti megkülönböztetést, hasonnevű családok esetében a különbözö származást jelöli. Olykor örökletessé is válható formát nyert. Váltakozó használat tette indo- kolttá az alias (kettös vagy ingadozó névhasználat esetén a vagylagosság kifejezése) aliter (másként) kötéssel történö kettös jelölést.

Koició (coitio, Koition) két különbözö nemű személy közötti kapcsolat, utódok létrehozása céljából.

Filiáció (filiatio. Kindschaft) két eymástól származó személy között fennálló viszony.

Agnáció (agnatio. Agnation) közös ösatyától leszármaztatott férfi ágú vérrokonság. Jelentös szerepe volt az öröklési jogban.
Megkülönböztettek elsöszülött fiút (primogenitura), a család legidösebb férfitagját (senior) , a majorescót, az ízben legközelebb állót, illetve az egy szinten állók közül a legöregebb fiút, aki gyakran az elsöszülött volt. Ezeknek a megkülönböztetéseknek legnagyobb szerepe a hitbizományok (fideicom- missum) esetében volt, ahol sajátos öröklési formák léteztek, például primogenitura, seniorátus. Leggyakrabban a majoratus, az ízben legközelebb álló, illetve az egy szinte állók közül a legöregebb fiú lett a hitbizományos.

Konáción (cognatio) tágabb értelemben az egész apai és anyai ági vérrokonságon alapuló családot értjük.

Vérrokonság (consanguineitas. Blutverwandschaft) a közös őstől leszármazókat foglalja magában. Köztük megkülönböztetünk egyenes ági (linea directa, gerade Linie) vérrokonokat (például nagyapa, fiú. unoka), illetve oldalági (linea collateralis, Seitenlinie) vérrokonokat (nagybácsi. unokatestvér stb.), akik egy közös őstől származnak, de nincsenek leszármazó és leszármazotti kapcsolatban egymással.
A közös őstől való leszármazottaknál megkülönböztetünk idősebb ágat, ahová az idösebb testvér, és ifjabb ágat, ahová a fiatalabb testvér leszármazottai tartoznak.

Descendesek a közös őstől leszármazottak.

Ascendensek a közös ösök azokhoz viszonyítva. akik tölük leszármaztak.

Rokonsági fokozat (gradus, Grad) két vérrokon közötti genealógiai távolságot jelent.
Az egyenes ági vérrokonság számítása minden jogrendszerben egyforma: volt, például apa-fiú elsöfokú. nagyapa-unoka másodfokú vérrokonok.
Az oldalági vérrokonság számításánál eltérések vannak. A római jog, illetve a mai joggyakorlat szerint a rokonsági fok olyan, mint amennyi a két vonalon szereplö személyek száma, leszámítva a közös öst. Eszerint a testvérek másodfokú, az unokaöcs és a nagybácsi harmadfokú, az unokatestvérek negyedfokú vérrokonok.
A katolikus kánonjog és a germán jog az ugyanazon nemzedékhez tartozó leszármazottak egymás közötti vérrokonságának fokát a közös őstől való egyenes ági vérrokonsági fokozattal fejezi ki. Eszerint a testvérek első-, az unokatestvérek másodfokú vérrokonok. Nem ugyanahhoz a nemzedékhez tartozó vérrokonoknál a közös őstől való egyenes ági vérrokonsági fokozattal fejezi ki. Eszerint a testvérek első-, az unokatestvérek másodfokú vérrokonok. Nem ugyanahhoz a nemzedékhez tartozó vérrokonoknál a közös őstől távolabbi vonalon álló vérrokonnak a közös őstől számított foka fejezi ki a vérrokonsági fokot. Eszerint a nagybácsi és az unokaöcs másodfokú, a nagybácsi és az unokaöcs fia harmadfokú vérrokonok.

Örökbefogadás (adoptio) Szülő és gyermek közötti vérségi leszármazás természetes kapcsolatát utánképző jogintézmény. Esetleg a természetes születésű gyermek jogi helyzetének burkolt rendezése. Nemesség, címer átruházása esetén királyi kegyelemre volt szükség.

Sógorság (affinitas, Schwagerschaft) A házasfél és házastársának vérro- konai közötti önálló rokoni kapcsolat.

Őspróba (Ahnenprobe) A négyes, nyolcas, tizenhatos stb. őspróbával az apai és az anyai ágon való nemesi származást bizonyították. Ez szükséges volt a kamarási cím elnyeréséhez, egyes lovagrendekbe, női szerzetesrendekbe stb. való felvételhez, udvari tisztségek elnyeréséhez.

Ősvesztés (Ahnenverlust) , ősazonosság (Ahnengieichheit), implex. Mindenkinek két szülője, négy nagyszülője, nyolc dédszülője stb. van. Az ősök száma nemzedékenként megkétszereződik. Ez azonban csak elméletileg van így. Az ősök egy része azonos, egy személy több helyen is szerepel. Az implexkutatás elsősorban az uralkodóházak, illetve a nemesség genealó- giája kutatásánál hozott érdekes eredményeket. Az uralkodóházak esetében igen gyakori az ősazonosság. Azonban adott esetben az egész társadalomban megfigyelhető ez a tendencia, egyes társadalmi osztályokhoz tartozók, egyes foglalkozási ágakat reprezentálók, egy területen, településen élők, azonos nemzetiséghez, valláshoz tartozók stb. relatív szűk körön belül házasodtak.
Célszerű előbb a felmenők implexének megállapítása, a lemenők implexe ebből következik. Minél több leszármazó van, annál nagyobb a lehetősége a következő nemzedékekben kötött rokonházasságoknak. Ha egy nemzedék- rendben 50 azonos ős van, akkor az ősök számának nyugalmi helyzetéről (Stillstand der Ahnenzahl), több mint 50 azonos ős esetén Replexről beszé-
lünk. .

Ragadványnév Egy-egy személyes ismérvből, tulajdonságból állandó jelzővé, olykor családnévvé is váló megjelölés (lásd Jámbor, Szőke, Tar). Utalhat mesterségre is, mint Ács, Köteles. Az aliter vagy dictus kötéssel a korábbi név is említésre kerülhet.

Névtan A régi időkben egynevüség volt. A magyar vezetéknevek kialakulása az Anjou-korban kezdődött, s a kétnevüség hosszú folyamat eredmé- nyeként vált általánossá. Ez a fejlődés társadalmi osztályonként is eltérő volt, s nem volt mentes regionális sajátosságoktól sem. Öröklődő családnevek a nemességnél a XIV-XV., a városi polgárságnál a XV., a jobbágyságnál a XVI-XVII. századokban alakultak ki.
Vezetéknevek apai ágon való öröklése csak 1787-től volt kötelező.

üdv, Leif

szurke endre Creative Commons License 2003.01.24 0 0 196
Hello,

az osveszteshez nem is kell csuszas a generaciok kozott. Ugy olvastam, az oszvesztest sajat csaladra alkalmazzak. Pl. a kozepkorban Budan elo otvosmester 10 fia kozul egyik elkoltozott Veszprembe, ketszaz evvel kesobb ennek egy noagi leszarmazottja hozzament a Budan maradt egyik fiver fiuagi leszarmazottjahoz, mit sem sejtven a kozos osrol. Maris vesztettel egy csomo ost.
Muris dolog ez az egesz.

sze

Előzmény: BxL (195)
BxL Creative Commons License 2003.01.24 0 0 195
Üdvözletem minden családfakutatónak!

Nagyon örülök, hogy rátaláltam erre a topicra, végig is olvastam, és a sok hasznos infót köszönöm minden hozzászólónak. Én néhány éve kezdtem el kutatni őseimet, és még az adatgyűjtés részénél tartok, eddig nem is nagyon volt időm levéltárakba ellátogatni. Így 1790-körülig jutottam, és ezt a GenoPro-val rendszereztem is.

Az ősvesztéshez annyit tennék hozzá, hogy nem csak "a te ősöd az én ősöm is" , hanem az én ősöm az én ősöm őse (!) is. Gondoljunk arra, hogy 25 éves átlag-generációval számolunk, de ha egy ágon 20, másikon 25 év a generációkülönbség, hamar adódhat olyan, hogy elcsúszunk a generációk közt időben, és egyik ősapánk ükapja egy másik ágon is ősapánk...

Majd visszajönnék konkrét kérdésekkel, amint átrágtam magam a rengeteg hasznos linken, mindenkinek jó kutatást kívánok!

BxL

Előzmény: LeifEriksson (193)
Pitecus Creative Commons License 2003.01.23 0 0 194
Szevasztok!

Én kb 3 éve kezdtem a családfámat göngyölni, egy fiatalon meghalt dédmama nyomán. Most ott tartok, hogy az Veszprém megyében 1895 után vannak anyakönyvi bejegyzések, amiket ingyen megtekinthettem az érintett járásban. A kat. pap meg egyénenként 700 forintot kér, márha megtalálja azokat az irományaiban.Jó nem?!

Szóval az 1800-as évek eljén tartok még 1 dédi ágon. Borzasztóan nehéz, mert oldalágak is kiderülnek, többszörös házasságok, vagy épp 8 Károly 6 generációban.

Figyelemmel fogom kísérni ezt a topikot, mert sok-sok jó dolgot írtatok. Cserébe én is megoszthatom veletek kutatási élményeimet.

Pitecus

LeifEriksson Creative Commons License 2003.01.23 0 0 193
Csak amatőr genealógusként mondom, de olvastam róla, hogy ezt hívják "Ahnenverlust"-nak, vagy ősvesztésnek.
Alapból valóban az volna, amit írtál, de mivel a te őseid másnak is az ősei, ezért végül mégsem az jön ki, hogy sokmilliárd ember élt az őskorban... :-)

ha megtalálom azt a könyvet, majd pontosan is leírom ezt, amit itt most elnyökögtem... :-))

Előzmény: matematikus (191)
Ferci Creative Commons License 2003.01.23 0 0 192
gondolom úgy, hogy a Te dédnagyapád nem csak a Te dédnagyapád, hanem másé is nem?? :)
Előzmény: matematikus (191)
matematikus Creative Commons License 2003.01.23 0 0 191
Pár napja én is elkezdtem felgöngyölíteni a családfámat.
Egy számomra paradoxnak tűnő dolgot találtam az ősök kutatásával kapcsolatban.
Leírom miről is van szó, és ha tudtok rá magyarázatot, légyszíves írjátok le.

2 szülő, 4 nagyszülő...
Tehát 2n őse létezik mindenkinek.
n=az adott felmenői szint.

Tegyük fel, hogy 25 évet számítunk egy nemzedéknek, tehát azt mondjuk hogy átlagosan 25 éves korában született egy párnak gyermeke.

Akkor 1000 évvel ezelött egy ma élő embernek átlagosan 1,1x1012=1100000000000 azaz 1100 milliárd őse volt.
Ez viszont ellentmond azzal hogy ilyen sok ember nem is élt egy időben soha.
Hogy van ez?
Aki tudja írja meg!

kerub Creative Commons License 2003.01.22 0 0 190
http://www.hadifogoly.adatbanyaszat.hu/
Előzmény: kerub (189)
kerub Creative Commons License 2003.01.22 0 0 189
Ez az adat a kivándorlók adatbázisából jött le.

A II. VH alatt elveszetteket a KGB adatbázisában is érdemes nézni a Hagifogoly adatbankban.

Előzmény: Moll (185)
karrimor Creative Commons License 2003.01.22 0 0 188
Köszönöm segítségedet
karrimor
Előzmény: kerub (187)
kerub Creative Commons License 2003.01.21 0 0 187
Előzmény: karrimor (184)
kerub Creative Commons License 2003.01.21 0 0 186
DÉLUTÁN/ESTEFELÉ HA AZ OTTHONI GÉPEM ELŐTT ÜLÖK MAJD AKKOR ELŐKOTROM AZ URL-JÉT, NEKEM IS CSAK INDIREKT JÖN ELŐ A "DAD"-BÓL.

K

Előzmény: karrimor (184)
Moll Creative Commons License 2003.01.21 0 0 185
Szia, köszönöm nagyon, és tök érdekes, amit írtál... az én üknagymamám 1930-ban halt meg, szóval valszeg nem ugyanaz a személy, de borsodi, és lehet, hogy köze van a családhoz... köszi mégegyszer, M
Előzmény: kerub (182)
karrimor Creative Commons License 2003.01.21 0 0 184
kerub
Az International Genealogical Index-et hol
találhatom meg?
Előzmény: kerub (182)
mariska_xx Creative Commons License 2003.01.20 0 0 183
Nem tudom, hogy ezt az oldalt láttátok-e már: http://www.radixindex.com/indexhu.htm
Igaz, hogy előfizetéses, de ha valaki nagyon akar kutatni...
kerub Creative Commons License 2003.01.20 0 0 182
1. Julianna Valyi - International Genealogical Index / CE
Gender: Female Birth: 1812 Kistokaj, Borsod, Bacs-Kiskun, Hungary Vályi Julianna
Előzmény: Moll (178)
trollcsi Creative Commons License 2003.01.20 0 0 181
küldtem emailt!
Előzmény: József1925 (172)
Moll Creative Commons License 2003.01.20 0 0 180
Hát... legalább hasonlít... :-))
Előzmény: Goldman Emma (179)
Goldman Emma Creative Commons License 2003.01.20 0 0 179
Nekem van egy Sváb-Kovács Terézia nevű dédnagyanyám. De, gondolom, ez viszonylag keveset segít. :)))
Előzmény: Moll (178)
Moll Creative Commons License 2003.01.20 0 0 178
Sziasztok,

én Vályi-Kovács Julianna nevű üknagyanyámnál akadtam el. Nem ismerős valakinek? :)

suto Creative Commons License 2003.01.17 0 0 177
További neveket találhatsz a google keresővel, ha ékezet nélkül írod be: szatvanyi
Előzmény: József1925 (172)
suto Creative Commons License 2003.01.17 0 0 176
Egyikük, Szatványi Rudolf, matematikus lehet, a google kidobott egy cseh és egy szlovák honlapot, ahol szerepel a neve.
Előzmény: suto (175)
suto Creative Commons License 2003.01.17 0 0 175
Kedves József1925!

A szlovák telefonkönyvben megvan ez a név 3 példányban is, bár az egyiket elírták. (A residental telephone numbers-re kell kattintani, a Surname sorba beírni a név elejét (Szatv), az area telephone code sorba pedig 0-t.) Talán fel tudod venni velük a kapcsolatot.

Előzmény: József1925 (172)
József1925 Creative Commons License 2003.01.17 0 0 174
Minden genealogiával foglalkozó könyvet és folyóiratot átnéztem. Ilyen név nincs.
kerub Creative Commons License 2003.01.17 0 0 173
A Nagy Iván anyagában kutass.
Előzmény: József1925 (172)
József1925 Creative Commons License 2003.01.17 0 0 172
Családfám elkészítéséhez gyűjtöm a Szatványi családra vonatkozó adatokat. Magamon kívül ezen a néven senkit sem ismerek.
A segítséget előre is köszönöm.
Szatványi József
József1925 Creative Commons License 2002.12.30 0 0 171
Adatcsere céljából kérem azok jelentkezését, akiknek vannak adataik a következö élő,vagy kihalt családokról:
Bakics, Balling, Bégányi, Benczúr, Berhelyi, Demeczky, Draskovich, lengyelfalvi Erőss, Fornossy, Fuló, Funer, Gyene, Gyulaffy, Jászberényi, Kákonyi, Kala, Kálmánczay, szatmári Kalmár, Kamper, homokszentiványi Keresztes, Kökényesdi, Lubinszky, Miklovicz, Palaticz, Pecz, Ramocsaházy, Raszlaviczy, királyfalvi Róth. Sturm, Szatványi, Szentpétery, Syerviczky, lakatos Szilágyi, kisjókai Takács, Thuránszky, Toronszky, Várady, Vernyika, Viola, kisvitézi Vitéz, Zboray, csepei Zoltán.
A fenti családokról vannak adataim, melyeket bárkinek szívesen rendelkezésére bocsátom és köszönettel fogadom kutatótársaim felajánlott adatait. Remélem, eredményesen tudunk majd együttműködni. Egyébbként körülbelül 600 családról vannak családfáim, illetve családfatöredékeim.
kerub Creative Commons License 2002.12.30 0 0 170
az elveszett ösök egyrésze a kivándorlók között megtalálható.
Ez csak a Brémai kikötőből indulok listája, ergó észak amerika.
A délamerikába vándorlók olasz ikötőből indultak.
Előzmény: József1925 (169)
József1925 Creative Commons License 2002.12.30 0 0 169
Helló Kerub! Köszönöm a tippet és B.U.É.K.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!