Keresés

Részletes keresés

Ferig Creative Commons License 2007.05.13 0 0 2161

Ilyen "bogarakat" láttál a szőlőben?

Vigyázz rájuk, mert ezek a katicabogár bábjai, lárvái! Szintén ragadozók.

 

Előzmény: Zalancelot (2099)
Akka81 Creative Commons License 2007.05.13 0 0 2160

Bocs, elírtam az előbb, helyesen: lisztharmat ellen csak Karathane-t használok (Dithane-os rész törölve) , mert egyszer sikerült megperzelni kénnel a szőlőt.

 

Üdv

Előzmény: Akka81 (2159)
Akka81 Creative Commons License 2007.05.13 0 0 2159

Olyan jól sikerült ez a BASF-nek hogy ez lett az általános technológia. Annyit tennék hozzá, hogy a virágzás utáni kontaktra visszatérésnél peronoszpóra ellen mankocebet már nem nagyon használok (inkább a virágzás előtt, mert segíti a lombfejlődést), inkább valamilyen kaptántartalmút, pl. Orthocidot vagy van még pár. Aki hozzáfér tehet rá kontaktként ilyenkor pl. Folpant vagy Bravo 500-at is. Lisztharmat ellen Nálam csak Dithane megy kontaktként, miután egyszer sikerült kissé (...) megperzselni szerencsétlen szőlőt...

 

Az árak sajna tényleg magasak, A Discus legutóbb 3000 Ft. felett volt 50 g. De mondjuk a Shavit nincs 200 Ft. se...

 

A rézzel alapvetően az a probléma, hogy közel van egymáshoz az az érték ami hatásos a gomba ellen, s az az érték, ami már károsítja a növényt. Meg amúgy "univerzális" méreg, az élővilág majd minden képviselőjére mérgező hatással van (kifejtem ha valakit érdekel). Viszont az, hogy mégis a gombákra a legmérgezőbb (fungicid-dominancia) annak köszönhető, hogy a gomba spórája felhalmozza a környezetéből a réziont - vagyis ha a környezetben (ez esetben a növényen, levélen) lévő rézion-koncentráció kicsi is, a gomba akkor is pusztul a felhalmozás miatt. (A koncentrációt alacsonyan kell tartani, mert a réz a növényt is mérgezi!) Ezért van az is, hogy pl. a rézoxiklorid nem oldódik vízben. Ez azért kell, mert így mindig keletkezik annyi oldató réz, hogy az a spórák a már toxikus szintig emeljék ennek koncentrációját.

 

Üdv:

 

Attila

Előzmény: szaki_pali (2131)
Akka81 Creative Commons License 2007.05.13 0 0 2158

Dede, van a szilvának tafrinája, méghozzá kétféle is. Nem tudom, hogy ismerős-e a népnyelvből a "birtyókás" szilva. Na ezt tafrina okozza. Nagy sárgás-zöldes kiemelkedések a gyümölcsön, aztán ezek összefolynak. Nem szép látvány... Onnan is meg lehet ismerni, hogy ha kettévágod, belül nincs csonthéj, csak egy picike mag, a magház nagy része meg üres. Kökényen láttam egy nagyon látványosat, de több más növényt is "szeret"...

 

A másik az a "klasszikus"-tünetű tafrina a csavarodott levelekkel. Bár nem gyakori, de azért előfordul.

 

Üdv:

 

Attila

Előzmény: szaki_pali (2126)
Ferig Creative Commons License 2007.05.13 0 0 2157
Nemcsak az enyém ilyen, a környezetemben mindenkié. Az áprilisi szárazságot leszámítva nagyon kedvező idő volt. Február végén kapott egy kis műtrágyát (kálium, foszfor, nitrogén) a szőlő, ~10% nitrogén tartalommal, miután 15-15-15 -ös keveréket felhígítottam. Csapadék kellene még, csak úgy csendesen, esténként. Mindezek mellett jól alakulnak a dolgaink, bár de ezen a vidéken mindig "benne van a pakliban" egy jégverés, amit persze egy cseppet sem hiányolok.
Előzmény: szaki_pali (2155)
Derekhegy Creative Commons License 2007.05.13 0 0 2156
Hát csak sajnos az nem úgy működik...
Előzmény: szaki_pali (2150)
szaki_pali Creative Commons License 2007.05.12 0 0 2155
Eszméletlen nagy a szőlőd!

Én le vagyok maradva?!
Előzmény: Ferig (2151)
szaki_pali Creative Commons License 2007.05.12 0 0 2154
illetve még egy kérdés esetleg nem permeteztél itt a meleg napokban valamikor?

perzselésre gondolok
Előzmény: szaki_pali (2153)
szaki_pali Creative Commons License 2007.05.12 0 0 2153
Jó pici kép.

gyomírtót nem használtál vagy a szomszéd?
Előzmény: Vork12 (2152)
Vork12 Creative Commons License 2007.05.12 0 0 2152

Tisztelt topictársak!

 

Mi lehet ez? Több levélen találtam ilyen pöttyöket. Vajon mi lehet ez?

 

 

 

 

Az a gond, hogy szaporodik. Több levélen is jelentkezett már.

Ferig Creative Commons License 2007.05.12 0 0 2151

Itt tartunk most. Nagyon szépen fejlődik a szőlő, virág még nincs, de szerintem nem kell sokat várni.

szaki_pali Creative Commons License 2007.05.12 0 0 2150
Éljen és virágozzék a globális felmelegedés!!!

legalább mi is kétszer szüretelhetünk egy évben mint dél amerikában..........
Előzmény: szaki_pali (2149)
szaki_pali Creative Commons License 2007.05.12 0 0 2149
Készülsz a kettős szüretre évente?
Előzmény: Zalancelot (2145)
szaki_pali Creative Commons License 2007.05.12 0 0 2148
Használj rezet meglátod a peronosszal csodát művel
Atka kérdésben , tavasszal kezd az atkaölövel , majd vegyél Omite-t és augusztusban vicceld meg a bogaraidat vele.
Előzmény: Jani71 (2147)
Jani71 Creative Commons License 2007.05.12 0 0 2147

Előző hsz-odhoz: mindjárt összehasonlítom a szőlőt az Irsai leírásaival.

Ehhez: általában a peronoszpórával szoktam birkózni, a lisztharmat legtöbbször elkerül, éréskor szokott még vacakolni a szürkepenész, egyszer pedig jó régen orbáncos volt, legalábbis szerintem (kiszáradt, barna foltok a levélben).

Rovarfronton pedig szinte kizárólag gubacsatka-gondjaim szoktak lenni, az is csak néhány tőkén/fajtán (plusz idén először a piros szlankán volt némi pajzstetű).

Előzmény: szaki_pali (2144)
Jani71 Creative Commons License 2007.05.12 0 0 2146
Megnéztem. Egyértelműen különbözik az általam eddig Csabagyöngyének gondolt fajtától. Annak piros a vesszője, ennek világoszöld, a levelében is vannak különbségek, a Cs.gy.-nek nem annyira "gyapjas" a hajtáscsúcsa mint ennek, előbbinek az egészen fiatal leveleinek a széle pirosas, ennek nem vagy nem annyira, úgy tűnik, hogy a növekedési erélye is nagyobb egy kicsit az ismeretlennek, stb.
Előzmény: Jani71 (2141)
Zalancelot Creative Commons License 2007.05.12 0 0 2145

Kedves sporik!

Elkezdődött a korai szőlők virágzása!
Bár elég rossz a kép (telefonnal készült) de talán kivehető rajt, hogy ez a fajta(bevallom magam sem tudom miféle) bizony virágban áll!


 

szaki_pali Creative Commons License 2007.05.12 0 0 2144
Rubigant meghagynám a virágzás idejére (amikor látod, hogy kezd virágozni, no onnan 2 max 3 permetezés vele)
A karathane-t pedig arra az eshetőségre ha beüt a krakk. Ez ui. jól megállítja a lisztharmatot. Addig viszont a jó öreg kén elegendő.
Előzmény: Jani71 (2142)
szaki_pali Creative Commons License 2007.05.12 0 0 2143
A leírás szerint akkor a Irsai marad
Előzmény: Jani71 (2141)
Jani71 Creative Commons License 2007.05.12 0 0 2142
Lisztharmatra van még itthon: Karathane FN 57 és Rubigan 12EC.
Előzmény: alfi13 (2130)
Jani71 Creative Commons License 2007.05.12 0 0 2141

Kösz, van leírásom könyvekben is, és a neten is utánanéztem (a többinek, mielőtt ültettem, ill. a már ismert meglevőknek).

A fajtákról: írtam, hogy nagy valószínűséggel fehér. Ezzel az alapinfóval kaptam annak idején. Tehát az általad írtakból eleve kivehető néhány fajta.

A megmaradóknak utánanézek, Csabagyöngye valószínűleg már van itthon, a legrégebbi, még az én gyerekkoromban ültetettek között van egy tő. Hamar kimegyek, összehasonlítom, de eleve úgy emlékszem, hogy a Csabagyöngyének elég piros a vesszője ilyenkor, ezé pedig zölt, sőt a mellette levő egyéb fajtákhoz viszonyítva az egész tőke mindenestől kifejezetten sárgászöld.

Előzmény: szaki_pali (2139)
alfi13 Creative Commons License 2007.05.12 0 0 2140
A permetező szereket azt kb így használom ahogy írtad, de egy újat tanultam hogy az eső előtt permetezel én rendszeresen eső után szoktam permetezni,és csodálkoztam hogy nem 100%-os az eredmény . Megfogadom a tanácsod idén megpróbálok eső előtt permetezni.
Előzmény: szaki_pali (2131)
szaki_pali Creative Commons License 2007.05.12 0 0 2139
Ami nálam még szóba jöhet:
Irsai..
Csiri csuri
Csabagyöngye
Itália
Boglárka
Attila
Hamburgi..

de ezekből igazán levelét is tekintve marad:

Csaba gyöngye
Irsai Oliver

és akkor itt én megáltam és a továbbiakat passzolom. (Leírásom van róla ha gondolod beteszem)
Előzmény: Jani71 (2137)
szaki_pali Creative Commons License 2007.05.12 0 0 2138
Amit kizárnék:
pannónia
Afuz ali
Cegléd szépe
narancsízü
Kozma Pálné
Nero
Mathiász Jánosné
Kocsis Irma
Cardinal
Téli muskotály
Gloria Hungre
Chasselas
Favorit
Szölöskertek..
Ezeréves

ezeknek csupasz vitorlája
Előzmény: Jani71 (2137)
Jani71 Creative Commons License 2007.05.12 0 0 2137

Megnéztem, a virágzatok az 5. és 6. levélnél vannak.

Íme a képek a hajtáscsúcsról:

 

 

 

 

 

 

Előzmény: Flanell (2136)
Flanell Creative Commons License 2007.05.12 0 0 2136
Ezt még pár hónapig szerintem nem lehet megmondani, de az valószínű, hogy valami nagy szemű csemege, én még csak azoknál láttam ilyen formát.
Ha jól gondolom, a fürtök magasan, a 7.-8. levél környékén vannak, ez is csemegére utal.
Előzmény: Jani71 (2132)
Jani71 Creative Commons License 2007.05.12 0 0 2135

Sajnos a termésről nem tudok beszámolni, mert idén lesz rajta először (ha lett volna már, sokkal könnyebb lenne nekem is a könyveim alapján, és természetesen írtam is volna róla). :-(

Már a fényképek készítésénél gondoltam a fiatal hajtásvégre, mert olvastam én is, hogy az lehet még határozó bélyeg, de végül kihagytam. Ezért is fényképeztem úgy a növény részeit, mert olvasgatva a fajtákat leíró könyveket, nagyjából tudom, hogy melyek a határozó tényezők, részek. Pótolom, ha eláll az eső (éppen esik :-( ).

Előzmény: szaki_pali (2134)
szaki_pali Creative Commons License 2007.05.12 0 0 2134
Én valszeg passzolom majd a kérdést (azért megpróbálom), de lesz itt olyan aki biztosan tud neked segíteni. Előtte azért szükség lenne még egy alapos leírásra, hogy hogy is néz ki pontosan a fürt mert azt nem láttuk (méret, bogyók alakja, érés idő stb amit tudsz)

De még egy képet készíts ez pedig a fiatal hajtásvég legyen!
Előzmény: Jani71 (2132)
zsebpiszok0510 Creative Commons License 2007.05.12 0 0 2133
A réztartalmú szereket nem javasolják virágzás elött,bár nem tudom miért.ilyenkor inkább a dithánt.Virágzáskor én a shavit-f -et szoktam illetve almába is ezt használom.
Jani71 Creative Commons License 2007.05.12 0 0 2132

Ismét köszönöm a kimerítő választ, nem sokára reagálok, addig kérlek ha lehet, segítsetek a következő képek alapján, hogy vajon milyen fajta lehet ez a szőlő! Valami fehér, az biztos, úgy kaptam, hogy csemege, de ki tudja...

Feltűnően hosszú a fürtkocsány (ugye így hívják?)!

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: szaki_pali (2131)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!