Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2012.08.06 0 0 41340

áno

Előzmény: gotha229 (41339)
gotha229 Creative Commons License 2012.08.06 0 0 41339

SUMEG??

Dzsity Creative Commons License 2012.08.06 0 0 41338

Talán Kaposvár?

Előzmény: Sánta Kutya (SK) (41335)
Törölt nick Creative Commons License 2012.08.06 0 0 41337

Szerintem a galéria ezt elnézte. 

Ez Telepy képe Árva váráról!

Előzmény: Sir John B. (41336)
Sir John B. Creative Commons License 2012.08.06 0 0 41336

Ahogy megláttam a festményt,azonnal Füzér ugrott be.

A vár sziluettje is stimmel,de a háttérben levő hegyek is pont Füzért igazolják. :)

Előzmény: Törölt nick (41334)
Sánta Kutya (SK) Creative Commons License 2012.08.06 0 0 41335

Pusztuló védmű, méltatlan kültelki gazok között. A tábla szerint épp felújítják. Aki ennyiből felismeri, az tud valamit!

Törölt nick Creative Commons License 2012.08.05 0 0 41334

A képeid számomra meggyőzőbbek tűnnek, mint a galéria leírása...

Előzmény: Sir John B. (41331)
Törölt nick Creative Commons License 2012.08.05 0 0 41333
Előzmény: Törölt nick (41332)
Törölt nick Creative Commons License 2012.08.05 0 0 41332

Unknown? :-)

 

Árva-vára - Oravský Podzámok

Előzmény: gotha229 (41330)
Sir John B. Creative Commons License 2012.08.05 0 0 41331

Füzér:

 

 

 

Előzmény: gotha229 (41330)
gotha229 Creative Commons License 2012.08.05 0 0 41330

Telepy Karoly,

unknown castle

 

kkn Creative Commons License 2012.08.05 0 0 41329

Pár hete a rokonoktól elugrottunk Kisnánára.

 

 

 

 

 

 

 

comix1976 Creative Commons License 2012.08.05 0 0 41328

Pécs - Kantavár

 

Kantavár felkeresését Szatanek József várbarát társaságában szerettem volna véghezvinni. Szerencsém volt, hiszen vállalta a túrát és erre a kánikulai vasárnap délelőttre társamul szegődött… Helyismerete a környékről adott információi valódi élménnyé emelték a kis Pécs környéki vár felkeresését.

Megközelítés: A Dömör-kapu megállónál tudunk parkolni. (Nem messze található az Állatkerttől, és a mára már megszűnt vidámparktól.

                                         

 

                          

 

 

                                                 

 

Ott a piros jelzést követve, kb. 2,7 km-t megtéve kellemes, nagyrészt árnyékos terepen érjük el a vár csekély felszín feletti maradványait…

 

 

 

Története:

 

 

A vár elnevezése Kárpáti Gábor régész szerint a tulajdonosra utal.: Az éneklőkanonokra, tehát a pécsi püspökség vára lehetett egykor. Okleveles forrást nem ismerünk, történetét egy ásatás fedhetné fel alaposabban.

                                   

                                          

 

Felépítése: (Kárpáti Gábor régész szerint) Egyik alaprajz sem igazán pontos, ez a terepen hamar kiderül:

 

 

                         

       

 

 

A vár kezdetben egy négyszögletes lakótorony, melyet sziklára emeltek. A lakótorony alatti mélyített pince ciszternában végződhetett. Ez nyilván elérhette a környezetben található forrás szintjét.

(Más elképzelések szerint a vár a forrásról kapta a nevét, hiszen innen hordhatták fel kannákban a vizet a várba.)

A donjon tipikusan 13. századi. Építését követő évszázadokban épületeket emeltek a torony köré, amelyek a várfalhoz csatlakoztak. Közöttük talán a tájolása miatt is felismerhető a kápolna építmény feltételezett helye.

A belső udvaron kőfalu épületek nyomait lehet kivenni, a földfelszín rajzolatából.

Az északi oldal egy jellemző részlete a kaputorony, melynek falmaradványai ma is érzékelhetőek.

 

   

 

   

 

   

 

   

 

Egyetértek túratársam azon véleményével, hogy a romot kora tavasszal érdemes felkeresni, mikor

a vármaradványaiból több részlet  kivehető. Bízom abban , hogy egyszer lesz arra pénz, hogy ezt a kedvelt kirándulóhelyet, ásatás keretében feltárják, maradványait pedig megóvják az utókornak.

Jesper Olsen Creative Commons License 2012.08.05 0 0 41327

addig egy ásatáson veszek részt

 

Csak nem OTT?

Előzmény: Maszat-hegy (41326)
Maszat-hegy Creative Commons License 2012.08.05 0 0 41326

Ugye milyen "csudi város" Tallinn? :) 
Igen,jól emlékszel,valóban írtak róla.Örülök,hogy láttam,és fotókat készíthettem Kelet-Európa egyetlen vízi váráról/várában.
Bízom abban,hogy szerdáig minden képet sikerül megfejtenetek.Ugyanis akkor leszek legközelebb,mert addig egy ásatáson veszek részt.

Előzmény: 10EDES (41325)
10EDES Creative Commons License 2012.08.05 0 0 41325

Köszi és szívesen. :)  Az első is ismerős (bár ott nem jártam.) , de  mintha nemrég lett volna egy cikk róla  VKT-ban.

Előzmény: Maszat-hegy (41324)
Maszat-hegy Creative Commons License 2012.08.04 0 0 41324

:) 
Gratulálok Neked,és köszönöm a más szemszögből készült Kövér Margit - fotót. 

Előzmény: 10EDES (41321)
gbubika Creative Commons License 2012.08.04 0 0 41323
gbubika Creative Commons License 2012.08.04 0 0 41322

Mozgósítások a Szádvárra: 

MTI.HU Önkormányzati Sajtószolgálat
Toborzó a Szádvárra

Az eredeti toborzó a weboldalamon

 

Iwiwen a Szádvári körben 2500 levél szétkülve.
Majd meglátjuk milyen hatása lesz

10EDES Creative Commons License 2012.08.04 0 0 41321

A 4-es Tallinn.

 

Előzmény: Maszat-hegy (41318)
comix1976 Creative Commons License 2012.08.04 0 0 41320

Tettye (Pécs) - Szatmáry György pécsi püspök reneszánsz palotájának romjai.

 

A törökök derviskolostornak használták.

 

Az EKF program kivitelezésekor sok problémát megélt romok végre fogadják a látogatókat. Nekem személy szerint a kilátóként használt rozsdás vastömb nem tetszik, szerintem nem oda való.

 

   

 

   

 

     

 

   

 

   

 

   

 

   

 

   

comix1976 Creative Commons License 2012.08.03 0 0 41319

Pécs - Jákovali Hasszán Pasa Dzsámija

 

 

     

 

     

 

     

 

     

Maszat-hegy Creative Commons License 2012.08.03 0 0 41318

Üdvözletem a topiklakóknak A Nyaralásomról. :)
Mely várakból?  


1.                                                        2.

              
                 

 

3.                                    4.                                    5.

 

                               

6.                                    7.

 

   Nem véletlen az utolsó pár! 

rablobaro Creative Commons License 2012.08.03 0 0 41317

Van, ismerem a szerkesztőt, az én képeimet szokta bemutatni.

Írni meg írok, ha lesz miről... :)

Előzmény: comix1976 (41312)
comix1976 Creative Commons License 2012.08.03 0 0 41316

Pécs - Székesegyház

 

   

 

     

 

     

 

   

 

     

 

     

comix1976 Creative Commons License 2012.08.03 0 0 41315

Pécs - Memi Pasa fürdője:

 

   

 

     

 

     

 

   

comix1976 Creative Commons License 2012.08.02 0 0 41314

Márévár a Kelet-Mecsek vidékének legismertebb vára, Pécs környéki nyaralásom egyik fő célpontja.

 

Története:

 

A vár keletkezésének idõpontját és építõjének nevét nem ismerjük, minden bizonnyal azonban a tatárjárás után épült, de elsõ említése csak az 1316-ban kelt oklevélben történik, amikor Károly Róbert király Bogár István mester részére kiadott adománylevelét átírja és megerõsíti annak birtokában, ekkor ,,Castrum Mare" alakban fordul elõ. Késõbb, 1347-ben a vele rokon máréi Gunyafiak, Domokos és István itteni részüket 50 márkáért Becsei Töttösnek és Vesszõsnek zálogosítják el. E két család 1358-ban egymás közt osztja fel a várat és annak tartozékait. A Gunyafiak 1393-ban visszaszerzik e zálogbirtokait, ami ellen bátmonostori Töttös László 1406-ban és 1407-ben tiltakozik.
Gunyafi Mihály e birtok felét 1432-ben a pécsi püspöknek zálogosítja el, de a következõ évben már közte és bátmonostori Töttös László között ítéletileg osztják fel a várat és uradalmát.
A máréi uradalom örökösödési szerzõdés alapján 1505 elõtt a Várady család tulajdonába került. Amikor Várady István a mohácsi csatában életét vesztette, Mihály nevû bátyja a várat erõszakkal elfoglalta, de Várady Istvánné parancsára Bakics Pál ostrommal visszavette.

 

 

     

 


Pécs elfoglalása után Máré vára is a török birtokába került, s 1545-ben a mohácsi szandzsákhoz csatolták.
Horvát Márk szigetvári várkapitánysága idején rác-törökök és magyarok lakták a várat, akiktõl 1561-ben Zrínyi Miklós foglalta el és adta vissza a Várady családnak.
A vár valószínûleg a XVI. században lõporrobbanás és tûzvész következtében pusztult el, mert a XVII. század végén kelt oklevelek már mint elhagyott romot említik a pécsi püspök birtokában.
A várat az Országos Mûemléki Felügyelõség az 1950-es évek végén feltárta és konzerválta. A régészeti munkákat G. Sándor Mária, a helyreállítás építészeti terveit Pusztai Ilona és H. Nándori Klára építészek (OMF) készítették.

(Forrás: varak.hu)

 

Fóris László gondnok nagyon kedves kalauznak bizonyult, és készséggel válaszolt a kérdéseimre.

 

            

 

- Sokan elvetik a római kori előzményét a várnak…Ne foglalkozzon vele fiatalember…Most a falak állagmegóvásánál és szigetelésénél a víz bekötéséhez szükséges aknát is kialakítottuk. Az alapozás aljára mentünk le, ez a gyilokjáró oldalán kisebb mélységű, míg a kapu irányában ez több mint 4 méter… És már mutatja is az aknát… A kapu tájolása is a római erődökre jellemző. Nos, ezt mindenki döntse el maga, mindenestre a válasz érdekesnek tűnt…

 

                           

 

 

A kiállítás kicsi, és picit bosszant is, hogy mit keres egy a Kelet-Mecsek állat faunáit bemutató kiállítás a várban, míg a leleteket meg Pécsen állítják ki. Maga a vártörténeti kiállítás pici és rendkívül szegényes.  A várudvar takaros, jól karbantartott… Víz és villany most nincs, de nemsokára lesz a várban.

 

     

 

     

 

              

 

A vártörténeti kiállítás bejárata mellett 56-os emléktáblára leszek figyelmes. Természetesen rögtön érdeklődök a történet felöl. Fóris gondnok szerint ez így történt: 56-os forradalom bukása után nem sokkal lezárták a nyugati határokat. A felkelők dél felé menekültek, hátrahagyva két ellenállót ,hogy

a várból ki-ki lőve elvonják a figyelmet. Magyar katona nem vállalta a vár ostromát, így ukrán katonák egy magyar vezetővel jutottak fel a várhoz, amelyet elkeseredett tűzharcban elfoglaltak. A két ellenállót kivégezték… 56  miatt sokáig a vár tabu volt, míg Aczél úr aztán megenyhült,  és a vár felújítását követően dorbézolót (is) csináltak belőle..

 

                            

 

Visszatérünk a jelenbe és mutatja nekem hogy a külső fal felújítva, megerősítve, 12 méter magas állványzatok álltak a várnál még két hete. Ötletek elképzelések vannak, de minden pénz kérdése.

 Jelenleg a pince rész nem látogatható, pont a napokban bezáratták  a gondnokkal, mivel az balesetveszélyes…Eddig nem volt az, de most hirtelen úgy találtatott... komolyabb indokot nem sikerült megtudnom.

 

     

 

 

Így hát, mint a Mátyás mesében, úgy távoztam Máré várából. Örültem is (hiszen egy kedves kalauzt kaptam), meg nem is.(hiszen a vár múzeum része gyér, több leletanyagot igényelne.)

comix1976 Creative Commons License 2012.08.02 0 0 41313

Remélem jól oldják meg a projektet, mindenki örömére...

Előzmény: Dzsity (41310)
comix1976 Creative Commons License 2012.08.02 0 0 41312

Nagyon jó volt a beszámoló, írhatnál többször is!

 

Megkérdezhetem, van valamilyen közöd a Gothic nevezetű oldalhoz?

Előzmény: rablobaro (41309)
neofrix baszmacs Creative Commons License 2012.08.02 0 0 41311

Sziasztok! Szombat délután elrepülünk megnézni pár felvidéki várat, és a repülőn van még egy üres hely. Van kedve-lehetősége valakinek csatlakozni? Az útvonal Gödöllő - Balassagyarmat - Csábrág - Bozók - Koropna - Selmecbánya - Revistye - Barsberzence - Garamszentbenedek - Léva - Esztergom - Gödöllő. Másfél óra repülés, 24eFt.

 

A jó tanácsért is hálás lennék, ha valami fontosat kihagytunk volna. Saskő várán gondolkodunk még, de valahol meg kell húzni a határt...

 

Köszönöm!

 

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!