Keresés

Részletes keresés

Akka81 Creative Commons License 2007.05.13 0 0 2160

Bocs, elírtam az előbb, helyesen: lisztharmat ellen csak Karathane-t használok (Dithane-os rész törölve) , mert egyszer sikerült megperzelni kénnel a szőlőt.

 

Üdv

Előzmény: Akka81 (2159)
Akka81 Creative Commons License 2007.05.13 0 0 2159

Olyan jól sikerült ez a BASF-nek hogy ez lett az általános technológia. Annyit tennék hozzá, hogy a virágzás utáni kontaktra visszatérésnél peronoszpóra ellen mankocebet már nem nagyon használok (inkább a virágzás előtt, mert segíti a lombfejlődést), inkább valamilyen kaptántartalmút, pl. Orthocidot vagy van még pár. Aki hozzáfér tehet rá kontaktként ilyenkor pl. Folpant vagy Bravo 500-at is. Lisztharmat ellen Nálam csak Dithane megy kontaktként, miután egyszer sikerült kissé (...) megperzselni szerencsétlen szőlőt...

 

Az árak sajna tényleg magasak, A Discus legutóbb 3000 Ft. felett volt 50 g. De mondjuk a Shavit nincs 200 Ft. se...

 

A rézzel alapvetően az a probléma, hogy közel van egymáshoz az az érték ami hatásos a gomba ellen, s az az érték, ami már károsítja a növényt. Meg amúgy "univerzális" méreg, az élővilág majd minden képviselőjére mérgező hatással van (kifejtem ha valakit érdekel). Viszont az, hogy mégis a gombákra a legmérgezőbb (fungicid-dominancia) annak köszönhető, hogy a gomba spórája felhalmozza a környezetéből a réziont - vagyis ha a környezetben (ez esetben a növényen, levélen) lévő rézion-koncentráció kicsi is, a gomba akkor is pusztul a felhalmozás miatt. (A koncentrációt alacsonyan kell tartani, mert a réz a növényt is mérgezi!) Ezért van az is, hogy pl. a rézoxiklorid nem oldódik vízben. Ez azért kell, mert így mindig keletkezik annyi oldató réz, hogy az a spórák a már toxikus szintig emeljék ennek koncentrációját.

 

Üdv:

 

Attila

Előzmény: szaki_pali (2131)
Akka81 Creative Commons License 2007.05.13 0 0 2158

Dede, van a szilvának tafrinája, méghozzá kétféle is. Nem tudom, hogy ismerős-e a népnyelvből a "birtyókás" szilva. Na ezt tafrina okozza. Nagy sárgás-zöldes kiemelkedések a gyümölcsön, aztán ezek összefolynak. Nem szép látvány... Onnan is meg lehet ismerni, hogy ha kettévágod, belül nincs csonthéj, csak egy picike mag, a magház nagy része meg üres. Kökényen láttam egy nagyon látványosat, de több más növényt is "szeret"...

 

A másik az a "klasszikus"-tünetű tafrina a csavarodott levelekkel. Bár nem gyakori, de azért előfordul.

 

Üdv:

 

Attila

Előzmény: szaki_pali (2126)
Ferig Creative Commons License 2007.05.13 0 0 2157
Nemcsak az enyém ilyen, a környezetemben mindenkié. Az áprilisi szárazságot leszámítva nagyon kedvező idő volt. Február végén kapott egy kis műtrágyát (kálium, foszfor, nitrogén) a szőlő, ~10% nitrogén tartalommal, miután 15-15-15 -ös keveréket felhígítottam. Csapadék kellene még, csak úgy csendesen, esténként. Mindezek mellett jól alakulnak a dolgaink, bár de ezen a vidéken mindig "benne van a pakliban" egy jégverés, amit persze egy cseppet sem hiányolok.
Előzmény: szaki_pali (2155)
Derekhegy Creative Commons License 2007.05.13 0 0 2156
Hát csak sajnos az nem úgy működik...
Előzmény: szaki_pali (2150)
szaki_pali Creative Commons License 2007.05.12 0 0 2155
Eszméletlen nagy a szőlőd!

Én le vagyok maradva?!
Előzmény: Ferig (2151)
szaki_pali Creative Commons License 2007.05.12 0 0 2154
illetve még egy kérdés esetleg nem permeteztél itt a meleg napokban valamikor?

perzselésre gondolok
Előzmény: szaki_pali (2153)
szaki_pali Creative Commons License 2007.05.12 0 0 2153
Jó pici kép.

gyomírtót nem használtál vagy a szomszéd?
Előzmény: Vork12 (2152)
Vork12 Creative Commons License 2007.05.12 0 0 2152

Tisztelt topictársak!

 

Mi lehet ez? Több levélen találtam ilyen pöttyöket. Vajon mi lehet ez?

 

 

 

 

Az a gond, hogy szaporodik. Több levélen is jelentkezett már.

Ferig Creative Commons License 2007.05.12 0 0 2151

Itt tartunk most. Nagyon szépen fejlődik a szőlő, virág még nincs, de szerintem nem kell sokat várni.

szaki_pali Creative Commons License 2007.05.12 0 0 2150
Éljen és virágozzék a globális felmelegedés!!!

legalább mi is kétszer szüretelhetünk egy évben mint dél amerikában..........
Előzmény: szaki_pali (2149)
szaki_pali Creative Commons License 2007.05.12 0 0 2149
Készülsz a kettős szüretre évente?
Előzmény: Zalancelot (2145)
szaki_pali Creative Commons License 2007.05.12 0 0 2148
Használj rezet meglátod a peronosszal csodát művel
Atka kérdésben , tavasszal kezd az atkaölövel , majd vegyél Omite-t és augusztusban vicceld meg a bogaraidat vele.
Előzmény: Jani71 (2147)
Jani71 Creative Commons License 2007.05.12 0 0 2147

Előző hsz-odhoz: mindjárt összehasonlítom a szőlőt az Irsai leírásaival.

Ehhez: általában a peronoszpórával szoktam birkózni, a lisztharmat legtöbbször elkerül, éréskor szokott még vacakolni a szürkepenész, egyszer pedig jó régen orbáncos volt, legalábbis szerintem (kiszáradt, barna foltok a levélben).

Rovarfronton pedig szinte kizárólag gubacsatka-gondjaim szoktak lenni, az is csak néhány tőkén/fajtán (plusz idén először a piros szlankán volt némi pajzstetű).

Előzmény: szaki_pali (2144)
Jani71 Creative Commons License 2007.05.12 0 0 2146
Megnéztem. Egyértelműen különbözik az általam eddig Csabagyöngyének gondolt fajtától. Annak piros a vesszője, ennek világoszöld, a levelében is vannak különbségek, a Cs.gy.-nek nem annyira "gyapjas" a hajtáscsúcsa mint ennek, előbbinek az egészen fiatal leveleinek a széle pirosas, ennek nem vagy nem annyira, úgy tűnik, hogy a növekedési erélye is nagyobb egy kicsit az ismeretlennek, stb.
Előzmény: Jani71 (2141)
Zalancelot Creative Commons License 2007.05.12 0 0 2145

Kedves sporik!

Elkezdődött a korai szőlők virágzása!
Bár elég rossz a kép (telefonnal készült) de talán kivehető rajt, hogy ez a fajta(bevallom magam sem tudom miféle) bizony virágban áll!


 

szaki_pali Creative Commons License 2007.05.12 0 0 2144
Rubigant meghagynám a virágzás idejére (amikor látod, hogy kezd virágozni, no onnan 2 max 3 permetezés vele)
A karathane-t pedig arra az eshetőségre ha beüt a krakk. Ez ui. jól megállítja a lisztharmatot. Addig viszont a jó öreg kén elegendő.
Előzmény: Jani71 (2142)
szaki_pali Creative Commons License 2007.05.12 0 0 2143
A leírás szerint akkor a Irsai marad
Előzmény: Jani71 (2141)
Jani71 Creative Commons License 2007.05.12 0 0 2142
Lisztharmatra van még itthon: Karathane FN 57 és Rubigan 12EC.
Előzmény: alfi13 (2130)
Jani71 Creative Commons License 2007.05.12 0 0 2141

Kösz, van leírásom könyvekben is, és a neten is utánanéztem (a többinek, mielőtt ültettem, ill. a már ismert meglevőknek).

A fajtákról: írtam, hogy nagy valószínűséggel fehér. Ezzel az alapinfóval kaptam annak idején. Tehát az általad írtakból eleve kivehető néhány fajta.

A megmaradóknak utánanézek, Csabagyöngye valószínűleg már van itthon, a legrégebbi, még az én gyerekkoromban ültetettek között van egy tő. Hamar kimegyek, összehasonlítom, de eleve úgy emlékszem, hogy a Csabagyöngyének elég piros a vesszője ilyenkor, ezé pedig zölt, sőt a mellette levő egyéb fajtákhoz viszonyítva az egész tőke mindenestől kifejezetten sárgászöld.

Előzmény: szaki_pali (2139)
alfi13 Creative Commons License 2007.05.12 0 0 2140
A permetező szereket azt kb így használom ahogy írtad, de egy újat tanultam hogy az eső előtt permetezel én rendszeresen eső után szoktam permetezni,és csodálkoztam hogy nem 100%-os az eredmény . Megfogadom a tanácsod idén megpróbálok eső előtt permetezni.
Előzmény: szaki_pali (2131)
szaki_pali Creative Commons License 2007.05.12 0 0 2139
Ami nálam még szóba jöhet:
Irsai..
Csiri csuri
Csabagyöngye
Itália
Boglárka
Attila
Hamburgi..

de ezekből igazán levelét is tekintve marad:

Csaba gyöngye
Irsai Oliver

és akkor itt én megáltam és a továbbiakat passzolom. (Leírásom van róla ha gondolod beteszem)
Előzmény: Jani71 (2137)
szaki_pali Creative Commons License 2007.05.12 0 0 2138
Amit kizárnék:
pannónia
Afuz ali
Cegléd szépe
narancsízü
Kozma Pálné
Nero
Mathiász Jánosné
Kocsis Irma
Cardinal
Téli muskotály
Gloria Hungre
Chasselas
Favorit
Szölöskertek..
Ezeréves

ezeknek csupasz vitorlája
Előzmény: Jani71 (2137)
Jani71 Creative Commons License 2007.05.12 0 0 2137

Megnéztem, a virágzatok az 5. és 6. levélnél vannak.

Íme a képek a hajtáscsúcsról:

 

 

 

 

 

 

Előzmény: Flanell (2136)
Flanell Creative Commons License 2007.05.12 0 0 2136
Ezt még pár hónapig szerintem nem lehet megmondani, de az valószínű, hogy valami nagy szemű csemege, én még csak azoknál láttam ilyen formát.
Ha jól gondolom, a fürtök magasan, a 7.-8. levél környékén vannak, ez is csemegére utal.
Előzmény: Jani71 (2132)
Jani71 Creative Commons License 2007.05.12 0 0 2135

Sajnos a termésről nem tudok beszámolni, mert idén lesz rajta először (ha lett volna már, sokkal könnyebb lenne nekem is a könyveim alapján, és természetesen írtam is volna róla). :-(

Már a fényképek készítésénél gondoltam a fiatal hajtásvégre, mert olvastam én is, hogy az lehet még határozó bélyeg, de végül kihagytam. Ezért is fényképeztem úgy a növény részeit, mert olvasgatva a fajtákat leíró könyveket, nagyjából tudom, hogy melyek a határozó tényezők, részek. Pótolom, ha eláll az eső (éppen esik :-( ).

Előzmény: szaki_pali (2134)
szaki_pali Creative Commons License 2007.05.12 0 0 2134
Én valszeg passzolom majd a kérdést (azért megpróbálom), de lesz itt olyan aki biztosan tud neked segíteni. Előtte azért szükség lenne még egy alapos leírásra, hogy hogy is néz ki pontosan a fürt mert azt nem láttuk (méret, bogyók alakja, érés idő stb amit tudsz)

De még egy képet készíts ez pedig a fiatal hajtásvég legyen!
Előzmény: Jani71 (2132)
zsebpiszok0510 Creative Commons License 2007.05.12 0 0 2133
A réztartalmú szereket nem javasolják virágzás elött,bár nem tudom miért.ilyenkor inkább a dithánt.Virágzáskor én a shavit-f -et szoktam illetve almába is ezt használom.
Jani71 Creative Commons License 2007.05.12 0 0 2132

Ismét köszönöm a kimerítő választ, nem sokára reagálok, addig kérlek ha lehet, segítsetek a következő képek alapján, hogy vajon milyen fajta lehet ez a szőlő! Valami fehér, az biztos, úgy kaptam, hogy csemege, de ki tudja...

Feltűnően hosszú a fürtkocsány (ugye így hívják?)!

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: szaki_pali (2131)
szaki_pali Creative Commons License 2007.05.11 0 0 2131
Én virágzásig maradnék az olcsó kontakt szereknél, Mint a bordoi por, rézoxiklorid, Champion, Dithane stb. réz vagy rézpótló szereknél. Ezzel együtt szintén alkalmaznám a kontakt kén készítményeket Szera, Thiovit stb.

A szőlőnek két kritikus időszaka van. Az egyik a virágzás körül, a másik érés idején van. Ekkor lehet sőt érdemes felszívódó és "jobb" szereket bevetni. Addig felesleges. A Mikál, a Quadris, a Discus , Sumilex, Rubigán, Ridomil, jó de drága szerek. Akkor vetem be ha itt az ideje vagy az időjárás megkívánja. Csak ilyenekkel permetezni drága huncutság.

Én esküszöm az un. BASF technológiára (azért hívom így mert ők voltak az elsők akik előszőr bevezették és javasolták). Arról van szó, hogy virágzásig kontakt szerek, virágzás lefedve felszívódó szerekkel, utána érésig ismét kontakt szerek. Virágzáskor mindhárom fő kórokozóra menni kell (lisztharmat, peronoszpóra , szürkepenész). Erre kiválóan alkalmasak az un strobilurin hatoanyagok (Discus, Quadris, Cabrió Top). Vagy csinálhatod azt hogy a felszívódók közül Topaz vagy Rubigan mellé raksz Ridomilt Pluszt vagy Ridomil Combit. De ez ne legyen tőbb mint 3 permetezés A virágzás legyen csak lefedve. Aztán visszatérhetsz a kontaktokra. Veszélyes időszakokban (közben amikor az időjárás megkívánja) mehetsz a veszélynek megfelelően lisztharmat ellen (ha baj van) Karahtane-val, peronosz ellen ismételt Ridomillal. A záró permetezésed lehetőleg legyen a szürkepenész elleni szer. Mikál, Buvicid F. Szerintem nem kell a permetezésből akkora faxnit csinálni. Egy kis odafigyelés és minden rendben lesz. Ha nem hanyagolod el és nem vársz pl 2 hetet a perm fordulókkal akkor nem lehet nagy meglepetésed. Arra azért figyelj(ha megteheted) hogy pl eső előtt jobb ha permetezésed megvan. De pl nyáron amikor semmi sem történik ráész 10 napos fordulóban permetezni. Én az időjárás előrejelzést figyelem és ha úgy jön ki akkor inkább permetezek 1 nappal eső előtt.
Előzmény: Jani71 (2129)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!