Keresés

Részletes keresés

sancibácsi Creative Commons License 2014.09.01 0 0 8156

Amellett hogy jó sok hülyeség elhangzott, ami lassan már cáfolatra sem érdemes:-)

Elég OFF-ak a témák :-(

sancibácsi Creative Commons License 2014.09.01 0 0 8155

mindkettő. :-)

Előzmény: Törölt nick (8147)
Ybasc02 Creative Commons License 2014.09.01 0 0 8154

"Tehát amikor bekapcsolod a porszívót akkor vágod magad alatt a fát :) a legjobban."

 

Akkor elárulom, csak Neked csak most... a mennyezeten van egy elszívó ventim is a kályha fölött  a kültérre fujj ha hamuzok vagy ügyködök a kályha előtt akkor bekapcsolom...a mennyezet kialakításnál az utolsó pillanatban jutott eszemben, nem bántam meg :)

Ybasc02 Creative Commons License 2014.09.01 0 0 8153

"Arra tippelnék hogy a meleg padló felfelé áramoltatja a meleg levegőt, az meg nem tud mit csinálni viszi a finom port is. "

 

Ezeket olvasva ezek után el tudom képzelni hogy van aki otthon aktív szénszűrös maszkban nyomul a lakáson belül... :) vagy  esetleg van olyan szeleztető(hővisszanyerős) rendszere van, ami híper-szuper szűrökkel akár oxigént is termel az elhasznált levegőből... :)

Ybasc02 Creative Commons License 2014.09.01 0 0 8152

"A szükséges áramot is megtermelheti a kályha, van erre már eszköz. 60-70 watt termelődik."

 

A TEG-re gondolsz ?, Szalai Péter (topkinyitó) ilyen rendszert használt ...

Ybasc02 Creative Commons License 2014.09.01 0 0 8151

Akkor a központi porszívó a tuti ?

Ybasc02 Creative Commons License 2014.09.01 0 0 8150

"Persze mondhatja mindenki kit érdekel eddig is elvoltunk...."

 

Figyú ! ...ennyire élvezed hogy minden hozzászólásbán pár sort vastagon megírsz...valami hiányolsz, vagy beragadnak a "gombok", vagy mi a csuda ? :)

Ybasc02 Creative Commons License 2014.09.01 0 0 8149

Ott a válasz a sorok között... :)

Előzmény: Törölt nick (8147)
kjapp Creative Commons License 2014.09.01 0 0 8148

Neked vagy nincs padlófűtésed, vagy igen rosszul van méretezve.

Előzmény: a14789 (8145)
Törölt nick Creative Commons License 2014.09.01 0 0 8147

Tehát ki a hibás a kályha, vagy a használója?

Előzmény: Ybasc02 (8146)
Ybasc02 Creative Commons License 2014.09.01 0 0 8146

Pár éve volt szerencsém ismerősösnél egy Jotul  f 500  kandallót beüzemelni...Igaz, kölcsön kapták barátoktól egy két szezon erejéig mivel használaton kívül volt különböző okok miatt... Ez volt, nem válogattak :-)

Egy kis nappaliban lett elhelyezve cca 20nm, 14x 25 kéményre rácsatlakozva...

Mivel egy túlméretezett darab volt nyújtott égéssel próbálták üzemeltetni hogy ne süljenek meg az adott légtérben ...tűztérben előfordult száraz és nedves fa is egyaránt...

Végül is egy szezont használták...Vissza adták.

Tapasztalat : 3-4 hetente a bekötő füstcsövet tisztítani kellet a lerakodástól, bedugult, kifüstölt  ...A kéményen belül végig 7 m-en  1,5 cm félig folyékony kátrány lerakodás... még az elején javasoltam párszor az intenzív égetést ...de szerintem nem nagyon alkalmazták . Hát ennyi röviden...

 

 

Előzmény: Ybasc02 (8140)
a14789 Creative Commons License 2014.09.01 0 0 8145

A fizika az elég objektív dolog, utána kell nézni mi az igazság.

 

Arra tippelnék hogy a meleg padló felfelé áramoltatja a meleg levegőt, az meg nem tud mit csinálni viszi a finom port is. 

Előzmény: kjapp (8144)
kjapp Creative Commons License 2014.09.01 0 0 8144

...A gond az vele hogy a leszálló finom, láthatatlan por megszárad és a felszálló légáramlat mindig beviszi a légtérbe, a lakó meg beszívja...

A padlófűtésnek meg az egyéb sugárzó fűtéseknek éppen az a lényege, hogy kicsi a levegő és fűtőfelület (padló) közötti hőmérséklet különbség ezért gyakorlatilag ott nincs konvekció ezért levegő/por áramlás sem. Lásd a sokat emlegetett padlófűtés függőleges hőmérséklet profilt, ami lényegében állandó.

 

Régi közkeletű városi legenda, hogy a padlófűtés 'por lebegést' okoz. A fatüzelésű cserépkályha viszont jobban porol, ha a nappaliból nyílik az ajtaja, sok éven át használtam ilyet, tapasztaltam.

 

Részecskék nem csak az olajból hanem a túlzottan használt füstölőkből és hangulat gyertyából is keletkeznek. 

Előzmény: a14789 (8141)
a14789 Creative Commons License 2014.09.01 0 0 8143

Rossz hírem van.

 

Azt a porszívót még nem nagyon találták fel (kivétel a vizes rendszerű valamennyire) amelyik a szűrőkön keresztül nem küldi ki a légtérbe a a por mikro részecskéit.

 

Ezért találták ki a központi porszívót az okosok.

 

De még rosszabb hír hogy a porszívóból magából is kijön.

 

Az az érdekes hogy az a veszélyes ami nem látszik.

 

Az ultra finom részecskét nem is lehet szűrővel megfogni, csak elektromos térben tudják megmérni is.

 

Tehát amikor bekapcsolod a porszívót akkor vágod magad alatt a fát :) a legjobban.

 

Kb a takarítónő szoba felseprése szárazon a legkárosabb, utána jön a  porszívó.

 

Persze mondhatja mindenki kit érdekel eddig is elvoltunk... na igen. 

 

Kb 4 millió ember / év (WHO) amiről tudunk hogy e miatt hal meg, a többit meg nem vizsgálták.

 

Az ősember versenyző sem tudta mitől lesz beteg a barlangban ahol égett a tábortűz egész télen.

 

Előzmény: Ybasc02 (8137)
a14789 Creative Commons License 2014.09.01 0 0 8142

Egy pontos fokra nem célszerű koncentrálni hanem inkább egy tól - ig sávra különben sok lesz a kapcsolgatás.

 

Nincs akadálya pld annak hogy 80-120 C közé berakja az ember, mert lehet kapni svéd füstgáz termosztátot ami minimum és maximum értéknél kapcsol és ezzel vezérelhetsz valamit.

Pld. egy ventillátort ami a hőcserélőre dolgozik.

 

A szükséges áramot is megtermelheti a kályha, van erre már eszköz. 60-70 watt termelődik.

 

 

Előzmény: Ybasc02 (8138)
a14789 Creative Commons License 2014.09.01 0 0 8141

Nekem is van otthon padlófűtésem (64 m2 nappali).

Hideg padló természetesen. Kellemes hőérzete van nagyjából szuper.

 

A gond az vele hogy a leszálló finom, láthatatlan por megszárad és a felszálló légáramlat mindig beviszi a légtérbe, a lakó meg beszívja. 

 

Megoldások padlófűtésre:

 

1. Állandó, rendszeres, minimum napi vizes feltörlés.

2. Légszűrő alkalmazása (számítógéptermekben is van ilyen).

 

Egy olyan számítógép teremben ahol alig mozog valaki, hatalmas tömeg koszt szed ki a levegőből a szűrő.

 

A többi igaz lenne amit írsz de azokat is ki kell szedni a levegőből, ez már technikai kérdés.

 

Ami nem megy, hogy óránként kályha ajtó kinyitva és bedobálni a fát (fémkályha, cserépkályha, kandalló) stb..

 

Az amerikai konyha is veszélyes, mert egy egyszerű ütésnél is rengeteg részecske szabadul fel (pld az olajból) de ezt egy zárt konyha elszívója - ahol  rendszeresen cserélnek szűrőt) megoldja, de az amerikai konyhában ez szétterjed a légtérben.

Előzmény: kjapp (8133)
Ybasc02 Creative Commons License 2014.09.01 0 0 8140

"...Innentől a legjobban egy kandallókályhával jársz - egy jobbfajtával - ami mondjuk képes 6-8 órát finoman égni, jó parázstartással és ilyen számtalan van a piacon...."

 

Ezeknek a tüzelő berendezéseknek a tüzeléstechnikai hatásfoka a "finoman égetésnél" lett be mérve, megadva ?

Lehet valahol egy ilyen "írást" olvasni ?

Ybasc02 Creative Commons License 2014.09.01 0 0 8139

Rég jártam erre ...buli van :) 

Előzmény: Ybasc02 (8138)
Ybasc02 Creative Commons License 2014.09.01 0 0 8138

"Csináld meg hogy 100 C legyen akkor te nyertél.

 

A 80 C az még nyerő, a 150 C az már nem annyira ? :)

Csináld meg hogy 100 C legyen akkor te nyertél

Ybasc02 Creative Commons License 2014.09.01 0 0 8137

"A hamu kiszállítása is problémás, csak zárt dobozban egészséges, vagy eleve alsó ürítő csatornába kell belehúzni, ami mondjuk a pincében üríthető."

 

Én 30 másodperc alatt megoldom...hamu porszívóval :) igaz, két szívás után tisztítani kell a szűröket...de ha hiányzik a "filling"  1,5 héten egyszer, lehet lapáttal és vodörrel is tolni nagytakarítás elött :-)

Ybasc02 Creative Commons License 2014.09.01 0 0 8136

"De a legnagyobb borzalom  okát máshol kell keresni"

 

:-)

A sok off mellé elfér még ez is...gondolom már nem oszt nem szoroz...lehet válogatni :-)

 

http://ro.brunner.eu/documents/brunner/romanian_version.pdf

 

Ybasc02 Creative Commons License 2014.09.01 0 0 8135

A kályháknál meg nem csak a hamu és az apró részecskék kerülnek a nappali légterébe és onnan a tüdőbe, hanem erősen rákkeltő korom (benne a benz(a)pirén), szén-monoxid nitrogén-oxidok, egyéb szerves anyagok (formaldehid stb)."

 

Vajon egy agglomerációs  közterületen mennyivel egészségesebb "részecskék" vannak ?

Ybasc02 Creative Commons License 2014.09.01 0 0 8134

"A padló fűtés is ezért káros"

 

Én inkább úgy vagyok vele a padló temperált az egészségesebb mind egy hideget sugárzó burkolat ...Persze egy padlófűtést is lehet szaru méretezni beállítani...

kjapp Creative Commons License 2014.09.01 0 0 8133

...A padló fűtés is ezért káros...

 

Pontosan miért is?  

Mert a padlófűtés ellentétben a radiátorral, ahol levegő keringés van, sugárzó fűtés típus?

 

A kályháknál meg nem csak a hamu és az apró részecskék kerülnek a nappali légterébe és onnan a tüdőbe, hanem erősen rákkeltő korom (benne a benz(a)pirén), szén-monoxid nitrogén-oxidok, egyéb szerves anyagok (formaldehid stb).

Előzmény: a14789 (8132)
a14789 Creative Commons License 2014.09.01 0 0 8132

De a legnagyobb borzalom  okát máshol kell keresni.

 

http://www.palazzettigroup.com/en/ecofire_air_stoves

 

A légfűtés nagyon káros az egészségre. hasonlóképpen mint a légkondicionálás.

 

Ha egy szobában nem csak sugárzó hőt alkalmazol, hanem mesterségesen keringteted a levegőt (az erős konvekció is ide tartozik) és különösen ha ventilátorokat alkalmazol,. akkor porvihar jön létre.

Ez az ultra finom részecskék miatt totális életveszély.

 

A padló fűtés is ezért káros.

 

Kialakulhat asztma, és más olyan betegségek amiről nem is gondolnád hogy ez az oka.

 

Az ultra finom részecskék viszont akár az agyadban is lerakódhatnak ilyen tartós terhelés esetében. nagyságuk kb. egy vírus méretű, a tüdő nem szűri ki, bekerül a vérbe, és az agyban rögzül.

 

Egy köbcenti levegőben 10000 db is lehet, (szélsőségesen elérhető a 100000 feletti számot is mert ha nyitogatod a kandalló ajtót, és utána nem szellőztetsz egy félórát akkor kevereg a levegőben. 

A kinti levegőből visszaszívott füstgáz is tartalmazza ha nem jó a kémény, vagy az időjárás olyan hogy lenyomja a füstöt.

 

Lehet hogy sok fával meleget csinálsz, de ha gyerek van, nem érdemes kockáztatni.

 

Ezt úgy lehet elkerülni, hogy berakod a fát, és amíg le nem ég, nem nyitsz ajtót.

A hamu kiszállítása is problémás, csak zárt dobozban egészséges, vagy eleve alsó ürítő csatornába kell belehúzni, ami mondjuk a pincében üríthető.

 

Ha valaki nem ismeri mi az az ultra finom részecske adok linkeket, de rá lehet keresni.

 

A kályhás ipar nem szól erről semmit, mert üzleti érdekét sérti, de a tudomány tárgyalja ezt a kérdést. Az áldozatok száma WHO szerint jelentős.

 

Előzmény: Törölt nick (8127)
a14789 Creative Commons License 2014.09.01 0 0 8131

"Ebben nem értünk egyet. Frankón elégetik a füstgázokat, akár plusz levegő bevezetéssel a hátfalon/deflektoron, akár úgy, hogy tényleg magas a tűztérhő, sok összetevőnek köszönhetően.

 

Mennyi egy tömegkályha füsthője a kémény tetején? 70-80 fok?

A kandallóé meg 90-100?"

A füstgáz kérdés egy szerű dolog.

van egy felsorolás hogy milyen hőfokon mi fog elégni.

---------------------------------------------------------------------------

 

Ha a hőfok skála alacsony tartományában van a tűztér, akkor száguldozhat körbe körbe a füstgáz, nem történik semmi, bizonyos gázok nem fognak elégni.

 

ezért alkalmazzák a katalizátorokat is, hogy kis területen magas hőfokot tudjanak előállítani és ott létrejön az égés.

Érdekes módon a Jotul az USA területére katalizátoros eszközt szállít ide meg nem kell neki.

Jelentős százalékban javul a hatások és az emissziós értékek is.

 

Ezt csak úgy lehet megfoldani katalizátor nélkül hogy magas!!! hőt állít elő a tűztér, és a távozó füstgáz is után égetésre kerül (de nem úgy ahogy a tömegkályha reklám mondja, az halottnak a csók).

 

A kandalló képtelen magas hőfokot előállítani sok okból.

 

Használni lehet persze, ha van sok fád.

 

Nem a kémény tetején érdekes a füstgáz hő, mert  a legtöbb kémény már eleve egy hulladék, és felveszi a hőt, amit nem oda szántak.

A kéménybe történő belépésnél mérd meg a füstgáz hőjét és ha 240 C fok alatt van: az érdekes lenne. 

Csináld meg hogy 100 C legyen akkor te nyertél.

Előzmény: Törölt nick (8126)
a14789 Creative Commons License 2014.09.01 0 0 8130

http://www.palazzetti.it/

 

Innen vett egy nagyobb kapacitású típust, nem emlékszem rá pontosan melyiket.

 

De az árat komplett kell érteni, nem csak a  betétre.

 

Több okból nem képes egy akármilyen betát elérni az épített kályha hatásfokát ha a szokásos módon építik be. Nem részletezném.

 

Ha végig gondolod a fő funkciókat akkor látható hogy képtelenség igazán hatékony kandallót építeni, bárki gyártja.

 

1. Tűztér célja és feladatai

2. Hő kiemelés (tűztér, füstjáratok)

3. Hő tárolás

4. Hő átadás (légfűtés, vizes rendszerek, puffertartály stb.)

5. Hő sugárzás (minőségi paraméterek, anyagok, idő, stb.)

6. Füstgáz hő szabályozása

7. Betáplált levegő paraméterei (hőfok, páratartalma. honnan kapja a berendezés)

8. Kémény minősége (mit tud a kémény)

9. Időjárás tulajdonságainak a kezelése (huzat, légnyomás, hőfok, stb.)

10. Általános működési jellemzők (kapacitás, teljesítmény, idő, stb.)

 

A kandalló egyszerű mint a faék, a legtöbb dologhoz hozzá sem tud szólni úgy hogy megelőzze az épített kályhákat.

Előzmény: Törölt nick (8126)
vberko Creative Commons License 2014.09.01 0 0 8129

"tehát végtére is ha valaki vesz egy szép kandalló betétet simán tudja helyettesíteni a samott tűzteret. "

 

Ebben értünk egyet."

Attól függ mit vár el az ember a tűztértől ?

Előzmény: Törölt nick (8127)
vberko Creative Commons License 2014.09.01 0 0 8128

"A kérdés az volt, hogy miért nem samottból építettem tűzteret, miért inkább vettem egyet drágábban?!"

Én meg csak azt  nem értem, hogy akkor miért akarsz kókányolni ha vettél egy jót rendszert és meg vagy vele elégedve ?

 

"Azért én nem ezekről beszéltem!"

Én pedig éppen ezért citáltam elő ezeket.

Látok némi párhuzamot az általad felhozott katyvasz - ami szerinted uralkodik a  kályhások és kandallósok berkeiben/véleményében, illetve a mérnökök által tervezett, és szériában gyártott kész valamik között. Mindegyikből lehet gagyit és jól működőt is venni/építtetni. A különbség többnyire, az árban és a támogatott nemzet/érdekkörben van.

 

Én úgy látom, hogy Te alaposan körüljártad a kandallók témakörét, és kialakult egy véleményed ami valószínűleg helyes is.

Azonban mégsem 100%-ban elégít ki. Erre elkezdtél kutakodni, és szembe jött veled a cserép/tömeg/stb kályha. Ezeket valamelyest áttanulmányoztad és túl sok újat látszólag nem adnak, azonban több a sötét folt. Pedig ez csak egy másik rendszer/felfogás ... másik szakma :)

 

"Én abszolút felhasználói szemszögből nézem az egészet. "

Akkor szerintem a felhasználó szintjén keress megoldást. Ne akard a melegvizet feltalálni. Van itt elég aki ezen munkálkodik.

A kandallógyártók is ajánlanak kész megoldásokat. Nem hülyeségből írtam, hogy keresd meg a kandallód gyártóját.

Ha komolyabban érdekel és időd/pénzed is engedi érdemes kimenni az Olasz esetleg Osztrák nagy esemény valamelyikére.

Előzmény: Törölt nick (8123)
Törölt nick Creative Commons License 2014.09.01 0 0 8127

"

tehát végtére is ha valaki vesz egy szép kandalló betétet simán tudja helyettesíteni a samott tűzteret. "

 

Ebben értünk egyet.

 

 

A másik dolog pedig az, hogy a fűtés kérdését - a berendezésre gondolok - nem lehet leválasztani a ház minőségének kérdéséről.

 

Egy 250 kwh/nm/év fogyasztású házhoz méretezni valamit vagy egy 25 kwh/nm/év házhoz, az két teljesen különböző dolog!

 

Előzmény: a14789 (8124)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!