Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2012.07.09 0 0 41111

Milyen papírjaitok voltak? Csak nem? :-)

Előzmény: Reventlow (41110)
Reventlow Creative Commons License 2012.07.09 0 0 41110

Jut eszembe, ezer évvel ezelőtt egy munkahelyi kirándulással voltunk a vidéken, és nem mehettünk be ahhoz az obeliszkhez v emlékműhöz, ami a Kék túra kezdőpontja volt. Be volt kerítve. Ez Lászlótanyán volt.

Bár azokkal a papírokkal, ami nálunk volt, Moszkváig el lehetett volna hatolni, oda nem lehetett, igaz, nem erőltettük

Felháborítónak mindenesetre felháborító volt.

Előzmény: FBAD. (41107)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.09 0 0 41109

Várom a folytatást! :-)

Előzmény: comix1976 (41086)
FBAD. Creative Commons License 2012.07.09 0 0 41108
FBAD. Creative Commons License 2012.07.09 0 0 41107

az új "1,5 millió lépés" olyan mint Bayer... képtelen elszakadni a politikától, általánosít, összemos, meg se közelíti az eredetit. ezek a barmok 1 km-t sem gyalogoltak (tudom, mert tavaly ott voltam a forgatáson) arcoskodtak, parazitáskodtak. Miért nem szerepel a regéci, boldogkői, stb. polgármester? hol vannak az EMBEREK???? sehol. kinél alszanak, hol laknak? semmi info.

ebből csak az derüt ki, hogy az ország pusztul, minden szar, de legalább a várak épülnek.

hát tudjátok mit? kösz nem. egy percet sem.

még hang nélkül sem. (pedig az operatőr és a vágó tényleg szép munkát végzett...)

és: Prónay-t éltetni???  meg Wáberrert, aki kitiltott mindenkit Lászlótanya környékéről is???

Törölt nick Creative Commons License 2012.07.09 0 0 41106

Suzuki - Mercedes?

Előzmény: kkn (41103)
Reventlow Creative Commons License 2012.07.09 0 0 41105

Egy biztos: pl. aki nyolcra jár dolgozni, annak a reggel 7 órai műsorkezdés nem kóser.

Törölt nick Creative Commons License 2012.07.09 0 0 41104

Valóban pontatlanul fogalmaztam...

kkn Creative Commons License 2012.07.09 0 0 41103

Dolgoztam 14 évig az előző multinál két műszakban, ebből másfél évig olyan verzióban is, hogy az egyik etapban este héttől reggel hatig nyomtuk heti négyszer, másikban kétszer, és reggel hazaérve 7 körül elalvás előtt még benyomtam a TV-t.

De a 14:50-től 11:40-ig, vagy 01:20-ig-ban is volt, hogy hajnalban gépeztem, és reggel még altatónak ment a TV.

Tehát akkor nem termeltem GDP-t, mert reggel 7-kor is tudtam TV-t nézni, hehehe....

No és akkor még nem beszéltünk a három műszakosokról, a 12-24-ezőkről, stb.

Előzmény: Törölt nick (41091)
Reventlow Creative Commons License 2012.07.09 0 0 41102

A nosztalgiát megértem, ő is pont azzal az áhítattal nézhette mint én a Rockenbauer-filmet, meg a folytatásait

A ...még egymillió lépést 1988-ban szombatonként vetítették, a seregben karbantartó nap volt ilyenkor, de hasonszőrű társaimmal a tévé előtt lógtunk.

Most nézem, kevesebb, mint három héttel vagyok nála idősebb, így a minket ért külső hatások azonosak lehettek

Mindazonáltal tisztelet a műnek.

Előzmény: Jesper Olsen (41101)
Jesper Olsen Creative Commons License 2012.07.09 0 0 41101

Talán a Rockenbauer-film csak "ürügy" volt? (Ill. BZs nosztalgikus emléke.)

Előzmény: Reventlow (41100)
Reventlow Creative Commons License 2012.07.09 0 0 41100

Hát, némi küldetéstudat nem tagadhatóan van, ám bevallom ennél többre számítottam belőle, ezért viszonylag elviselhető.

Ahogy elnézem, tudatosan kerülték a Rockenbauer-fíinget, ami véleményem szerint érthető, sőt helyeselhető. Hiszen úgy még egyszer nem is lehetne megcsinálni.

Az épített környezetre helyezik a hangsúlyt, és a történelemre, azt hiszem, hogy túrázás, szállások bemutatása ebből nem lesz. 

Én is azt gondolom, nem gyalogoltak- erre egyrészt Óhuta a pélad, az autóból filmezés, másrészt Széphaom, ami gyalog kissé messze volna:)

De ők így csinálták meg, hát majd látjuk a következő részeket is.

Előzmény: Jesper Olsen (41098)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.09 0 0 41099

Szerintem a produktum minősége a lényeg nem pedig az, hogy ki készítette. 

Lehet, hogy nem volt szerencsés, hogy a készítő nevét is szerepeltették a beharangozóban. 

Előzmény: Jesper Olsen (41098)
Jesper Olsen Creative Commons License 2012.07.09 0 0 41098

Nem egészen. 

Én valóban láttam, nekem tetszett is, de sejtem (és már vannak ilyen hangok 1-2 fórumon), hogy nem mindenkinek nyeri el a tetszését.

Lehet, hogy hang nélkül kellene megnézniük?

Előzmény: Törölt nick (41097)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.09 0 0 41097

Ezek szerint Te láttad és nem volt túl pozitív az első benyomás. Jól gondolom? 

Előzmény: Jesper Olsen (41094)
Pistike Creative Commons License 2012.07.09 0 0 41096

szerintem túl volt politizálva, nagyon sok szép táj kimaradt

olyan, mintha egy dekát sem mentek volna az erdei útakon... max. a Nagy-Milichez

Előzmény: Jesper Olsen (41088)
Reventlow Creative Commons License 2012.07.09 0 0 41095

Mégis csak megérte elfogadni alig több mint fél éve a helyi telefonszolgáltató ajánlatát.

Visszanézhető, és már nézem is.

Előzmény: Reventlow (41092)
Jesper Olsen Creative Commons License 2012.07.09 0 0 41094

Remélem nem bánjátok meg, ha megnézitek...

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2012.07.09 0 0 41093

Kösz szépen az infót.

Előzmény: Jesper Olsen (41087)
Reventlow Creative Commons License 2012.07.09 0 0 41092

Elvileg az m1 videótárban meg kell majd lennie, a Kategóriák közt meg is találtam, mint témát, és ez reményt ad, de - szerintem a hangsúly a még szón van - még nincs fenn az anyag. Valamennyi időnek el kell telnie, míg felkerül.

Hogy meg fogom nézni, az nem kérdés. Köszönöm a figyelemfelhívásodat:)

Előzmény: Jesper Olsen (41090)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.09 0 0 41091

Ezek szerint nem a GDP-t termelőknek szánják a műsort. 

Előzmény: Jesper Olsen (41090)
Jesper Olsen Creative Commons License 2012.07.09 0 0 41090

Jövő hétfőn reggel 7 körül ismétlik az 1. részt. (Bár nem éppen baráti időpont.)

Előzmény: Törölt nick (41089)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.09 0 0 41089

Sajnos lemaradtam róla. :-(

Előzmény: Jesper Olsen (41088)
Jesper Olsen Creative Commons License 2012.07.09 0 0 41088

Nem nézte valaki az m1-en az előző órában a Bayer Zsolt-féle sorozat első részét? A Zemplén volt teritéken, azon belül hangsúlyosan szerepelt a három kéktúra menti (igy kell irni?) vár: Füzér, Regéc és Boldogkő.

Kiváncsi lennék mások véleményére.

Jesper Olsen Creative Commons License 2012.07.09 0 0 41087

Válaszaim:

- a somlói várban jelenleg semmiféle munkálatnak nincs nyoma

- Hölgykőn a tábla megvan, de fényképet nem készitettem róla

Előzmény: Nagyon Várbarát (41085)
comix1976 Creative Commons License 2012.07.09 0 0 41086

Kanázsvár - 1.rész

A túra utolsó állomása a mátraderecskei Kanázsvár.  Megvallom őszintén, hogy erre a kis várra a Várak Várromok fórum hívta fel a figyelmemet. Ezen belül is eric7 fórumtárs kutatás sorozata.

Elhatároztam hát, hogy megnézem, ha a jövőben szó lesz erről a piciny erősségről, párhuzamot tudjak vonni a személyes emlékeim és a leírtak között. Sajnos a műszakrendem nem teszi azt lehetővé, hogy az esetek 80%-ban hétvégére essen a szabadnapom, így sokszor hétköznap túrázom. Sajnos itt mindenfajta szakértői kalauz nélkül kerestem fel utolsó célpontunkat.

Ebben a piciny ismertetésben a személyes tapasztalatokat igyekszem ötvözni ez eddig megjelent tanulmányok adataival.

Információt kaptam eric7-től az odajutást illetően, hiszen egy picit gondolkodóba ejtett a Várak útján – Zolesz oldal vonatkozó mondata: Az utolsó szakasz rövid, de ember feletti faladat. Lejutni nehezebb, mint felmenni. Nos, hála istennek az önkormányzat kiirtotta a bokrokat és a gazt a középkori út nyomvonalán, így a feljutás rendkívül egyszerűvé vált. Szinte felperdültünk a toronycsokhoz, hajtva a Kanázsvár megismerésének izgalmától. Mondjuk a perdülésnek egy másik sokkal prózaibb oka is volt. A toronycsonk felett esőfelhők gyülekeztek, így sietősebbre vettük a lépteinket, nem akarva, hogy a vár felkeresésének élménye egy elázással is gazdagodjon.

Megközlítése:  Mátraderecske és Recsk között félúton egy a műúthoz csatlakozó földútra kell behajtanunk.( A torony csonkját Recsk felöl már a műútról is megpillanthatjuk). Száraz időben használhatjuk ezen utat, egy tisztáson parkolhatunk autónkkal. Ha sáros vizes a talaj, személy szerint én a műút melletti füves placcok valamelyikét ajánlanám parkolásra. Természetesen a tulajdonos egyetértésében. A tisztástól az önkormányzat áldásos tevékenysége nyomán kialakított ösvényen Kb.15 perc séta a toronycsonk területe.

A megközelítés módja néhány képen:

Leírása: (Forrás-Nováki Gyula: Középkori várak új felmérése a Mátrában 7-20. Gyöngyös 1997)

„Kanázsvár Mátraderecske templomától dél-délkeletre 1,2 km-re, Recsk templomától északnyugatra 1,5 km-re van. Nyugat irányába kinyúló, keskeny hegygerinc végét foglalja magába. A hegy nyugati és déli aljában kanyarog a Recsk - Mátraderecske közötti vasútvonal. A hegyoldal rendkívül meredek, helyenként függőleges, megmászhatatlan sziklafalakkal.

A vár belső területe rendkívül keskeny, erősen egyenetlen, sziklás felületű gerincen van.

Falmaradvány csak a keleti végében található, ahol egy többszögletű toronynak még ma is kb 15 m magas csonkja áll. Külső oldalán a szép kváderköves borítás fenn a magasban egy nagy felületen ma is épen látható. Egyébként a fal síkja is követhető négy, egymásra tompaszögben csatlakozó részen. A torony belső oldala erősen töredékes….”

„…az északi oldalon négyzet alakú kiugrás (kaputorony?) sem található ma már, ennek csak a külső fala látszik kis csonk alakjában.

Egyéb fal az egész vár területén nincs a felszínen. A régi alaprajzon feltételezik az udvart körülvevő várfalat, ennek körvonalát azonban a valóságos helyzethez képest túl szélesre vették. A toronyhoz csatlakozó belső terület igen egyenetlen, sziklás, legnagyobb szélessége 7 m, de ennek is egy része már erős lejtőt jelent. Egy helyen pedig 2 m-re szűkül össze. A déli és nyugati oldalon a pontos szélét nem lehet megállapítani. A várbelső hossza kb 25 m.

A belső várat keletről, a hegynyúlvány folytatása felől, részben sziklába vágott árok védte, szélessége 10 m körüli volt, de ma már erősen feltöltődött. Ehhez csatlakozik egy sziklás plató, kis elő várként, területe mindössze 8 x 4 m, nagyobbrészt sziklás meredek fogja körbe. E kis plató alatt újabb árok következik, szélessége 16, mélysége 8 m. Az árok a déli oldalon a meredek oldal felett végződik, a másik vége azonban átkanyarodik a meredek északi hegyoldalra és itt még 25 m hosszan, terasz alakjában követhető.

E második, nagy árkon túl, a meredeken lejtő gerincen 20 méterrel lejjebb újabb árok következik, kb 45 m hosszan választja el a várat a hegygerinc folytatásától. Ez azonban máig-erősen feltöltődött, csak elmosódott alakban követhető. „

Folyt. köv...

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2012.07.09 0 0 41085

Ide kívánkozik:

http://jupiter.elte.hu/forras_main.php?id=354

Meg van még a tábla?

Előzmény: Jesper Olsen (41077)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2012.07.09 0 0 41084

Amikor 2010 májusában, a Castrum Bene Egyesülettel a somlói várat megközelítettük, egy vészesen közelgő hatalmas vihar miatt nem tudtam felmenni. De azt látom a friss fotóidon, hogy alakul a vármentés. Pl. a falakat erősítő támpilléreket kijavították. Ez dícséretes.

A számomra a somlói vár 2 különlegességgel rendelkezik:

-- A bejárati felvonóhídat csak egy lánccal működtették. Érdekes...

-- Ebben az erősségben maradt fenn majdnem teljes mértékben a konyhai kürtő.

Kérdésem: jelenleg látni valami munkálatokat a somlói várban?

Előzmény: Jesper Olsen (41076)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2012.07.09 0 0 41083

Kösz szépen, Dénes József cikkei alapján készítettem el. Persze, jó lenne az egyes helyszíneket alaposan megvallatni. Nekem úgy tűnik, hogy a mátrai várakkal mostanában nem foglalkoznak.

Persze, tisztelet a kivételnek!  :-)

Előzmény: Törölt nick (41074)
Jesper Olsen Creative Commons License 2012.07.09 0 0 41082

A képeket a kedvező időjárási körülményeknek köszönhetem.

A kilátóhoz felmentünk, de nem volt nyitva (csak péntek-szombat-vas. látogatható). Pedig reméltem, hogy onnan is lehet jó képeket csinálni a várról.

Előzmény: comix1976 (41080)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!