Keresés

Részletes keresés

RAMBO Creative Commons License 2007.05.18 0 0 2220
Hmmm. A foszfor trágya segít, de most nem igazán lehet kijuttatni, majd ősszel.

Azt javaslom, hogy idén ősszel áss be a földbe némi marhatrágyát a sorok közé. Jövőre fiatalítsuk meg a szőlődet, pótoljuk a hiányt, ahol kell (tavasszal), és akkor meglátjuk, hogy mi terem, és mi nem. Ezután lehet dönteni a cseréről.
Előzmény: taormina1 (2214)
RAMBO Creative Commons License 2007.05.18 0 0 2219
Nekem az érzetre savszegény muskotály fajtákra azt hozták ki, hogy savban gazdag a bor. Még a kései (október vége) rizling sem lett savszegény.
Előzmény: Cirfandlia (2216)
RAMBO Creative Commons License 2007.05.18 0 0 2218
Igen, mindent így metszek. Nagyon könnyű művelni a jól karbantartott Guyot metszésű szőlőt, azért döntöttem így.
Előzmény: pittman (2210)
szaki_pali Creative Commons License 2007.05.18 0 0 2217
Nem vitatkozni akarok veled csak a saját tapasztalatomat megosztani. A 2005 év sav szempontjából elmondható, hogy nagyon magas volt. Előre készültem tompítottam is. 2006-ban is készültem de korántsem lett olyan magas a sav mint egy évvel korábban.

Nálam -nem hivatalos mérés - szerint 2006-ban

04 hó 60 mm
05 hó 31 mm
06 hó 122 mm
07 hó 58 mm
08 hó 48 mm csapadék hullott.

A korábbi évekhez viszonyitva a júniusi kiugrást tekitve hasonlóképpen alkult. Átlagosan! Azonban 2005 pont fordítva volt, a 2005 augusztusi csapadék 199 mm volt. Ez hűvösebb szezonnal társult mint 2006-ban. Az őszről nem is beszélve. Akkor -ha tudsz róla- milyen savak voltak?
Előzmény: Cirfandlia (2216)
Cirfandlia Creative Commons License 2007.05.18 0 0 2216

Igen a pécsi kutatóról volt szó és a borászati vezetővel beszéltem, ők azért egész Dél-Dunántult átlátják, hoznak mintákat nekik. Tavaly augusztus pedig az egész országban jóval csapadélkosabb, és hűvösebb volt az átlagnál; íme: :) 2006 aug.

Persze azért vannak jelentős regionális különbségek, meg a szelektív emlékezés is működik, de a tények azért mást mutatnak. Szóval az éréskori kánikula elmaradása, a több eső, ill. a hosszú száraz őszön a hűvös hajnalok remekül megőrizték (de be ia érlelték a savakat) Volt valahol savhiánnyal gond? (nálam egyébként a 21 mustfok ellenére sok sava volt a Cirfandlinak, úgy betöppedt és koncentrálódott.)

Előzmény: szaki_pali (2212)
szaki_pali Creative Commons License 2007.05.18 0 0 2215
Mi is szoktunk bodza szörpőt készíteni, de nem emlékszem, hogy a citromsav mellé szükséges lenne-e a borkősav. Édesanyám szokott málnaszörpöt készíteni abba úgy emlékszem viszont kell. Valószínűleg gömbölyübbé teszi a szörpöt.
taormina1 Creative Commons License 2007.05.17 0 0 2214
Szia RAMBO. Sajnos az a gáz van, hogy azon a törvénytelenül hosszú karon nött a legtöbb termés, míg a szemben levö finom fajtákon szokás szerint alig van valami. Nem nagyon tudom, mi legyen. Van valami módszer nem termö tökék serkentésére, vagy csak a kivágás és újratelepítés segít?
Előzmény: RAMBO (2208)
taormina1 Creative Commons License 2007.05.17 0 0 2213

Köszönöm szépen a gyors választ!

Bodzaszörp receptjében volt, de nem tudtam mire való, és épp nem is volt itthon, úgyhogy anélkül kevertem be. Szerintetek kell bele? Savanyításra biztos nem szükséges, mert citrom és citromsav is van benne, de tartósítani jó lenne. Arra jó? Utólag is bele lehet keverni, vagy már késö?

A recept ugyanakkor azt írja, szürés után tegyünk bele szalicilt. De hát az is tartósító. Akkor most mind a kettö kell?

Előzmény: szaki_pali (2205)
szaki_pali Creative Commons License 2007.05.17 0 0 2212
Teljesen én sem dőlők be mindennek. Ezeken az évjáratokon ámulva mindíg elmodják, hogy így meg úgy. Az eddig bizonyosnak látszik, hogy amikor végig meleg volt erre eddig két példa adódott 2000 és 2003 akkor valóban észrevehetően csökkentek a savak. Hogy ez mitől lett gömbölyű bizonyára igazad van. A szemlélőnek az azért feltűnik, hogy ezek az évjáratok, - értem ezalatt a savas karakterű fajtákat - valamiért nem olyan savanyú. (ha valakinek lesavanyúzom a borát az főben járó vétek, tessék idézőjelben főképpen markáns savakat érteni!!!)

Mindezek után azért Ramboval egyetértve ha rajtahagyjuk még egy kicsit a tőkén akkor a természet ilyensége folytán a szőlőnk cukrot növel, savat veszít. Azt nem tom megmondani, hogy pl hetente x ezreléket csökken a sav , csak a cukor nő hetente (érésidőben jó , meleg időjárás esetén) kb fél mustfokot. Nó hogy visszatérjek magamhoz erre mondtam azt (mármint hagyjuk rajta mert szép idő van decemberig), hogy azért teljesen nem ilyen szép a leányzó fekvése mert amíg az egyik paraméter nekünk jó irányba emelkedik addig pl a sav csökken és ez kihatással van borra is. Mivel cukorral könnyebb játszani valószínüleg ezért találták ki azt, hogy szüret várható időpontjának tervezésekor vegyük figyelembe a sav alakulását is.

Azért még egy gondolatot engedj meg. A "kutatón" nem tudom melyiket érted de hozzánk a Pécsi kutató igazgatója a Kozma Pál szokott immár hagyományosan járni. Az idén konkrétan emlékszem hogy mindenki nézett amikor az időjárásról beszélt. Amikor azt mondta, hogy ott esett akkor itt tuti szárazság volt, illetve fordítva. Közöttünk meg van 70 km. Ezzel csak azt akartam mondani, hogy azonos fajták esetében borvidék és borvidék között jelentős eredménybeli eltérés lehet.
Előzmény: Cirfandlia (2211)
Cirfandlia Creative Commons License 2007.05.17 0 0 2211

2006 távolról sem; lehet,  hogy meglepő de az évezred második legsavasabb évjárata volt 2005 után - mondták ezt a kutatóban többszáz minta vizsgálata alapján. csak ezek a savak szép érett borkősavdomináns savak, nem almasavvezéreltek mint más -gyenge- években. Az erős töppedés (hosszú csapadéknélküliség ősszel) is koncentrálta a savakat; és a nyár második fele (ha emlékeztek még augusztusra) csapadékosabbra és hűvösebbre sikerült.

 

Előzmény: szaki_pali (2209)
pittman Creative Commons License 2007.05.17 0 0 2210

Bocs ez egy kicsit régebbi hsz-re vonatkozik, de úgy látszik elkerülte figyelmed: 

 

"6. Én Guyot metszést alkalmazok, két félszálvessző (6-6 szem)."

 

A rizlinget is így metszed?

Miért részesíted ezt előnyben mondjuk a rövid csappal szemben?

 

Üdv

p

Előzmény: RAMBO (2208)
szaki_pali Creative Commons License 2007.05.17 0 0 2209
Nem is álltunk messze tőle. Az utóbbi években 00. 03, 06 erősen kongatták a vészharangot, hogy a vőrős fajták esetében így meg úgy veszítettek savat a szőlők. Azért volt benne vmi, mert saját tapasztalatom szerint is érzékelhetően voltak eltérő évjáratok.

Amióta csinálják a bort azóta naon egyen mintára törekednek. Én azt vettem észre, hogy labor háttér nélkül már nem is lehet jó bort csinálni. Ez kérdés volt vitára bocsátom.

A borokban pedig nem vok válogatós. Csak ne legyen hibás, beteg stb. Külön külön szeretem a Furmintot, vagy aszut, imádtam a traminit, de jól esett a cserszegi kocsma frőccse is vizsga után, most meg -amióta saját van - a vörösre esküdtem fel. A jó bort szeretem legyen az bármilyen. Ha kiabál belőle a sav azt én sem szeretem.
Előzmény: RAMBO (2208)
RAMBO Creative Commons License 2007.05.17 0 0 2208
Azért a savasság erősen fajtafüggő. Nagyon brutál ősz kell ahoz, hogy egy olaszrizlingben elégjenek a savak.

Magyarországon nincs divatja a vörös aszunak, de én. pl. nagyon szeretem a görög vörös mazsolabort is. A félédes vörös ami nekem nagyon nem jön be.

Amúgy összességében nem hiszek a savhangsúlyos borokban, amelyek illatosak és savasak, és szépségüket a hossz és magasság harmóniája adja. Aki kóstolt már Kaló bort, tudja miről beszélek - szerintem ez a követendő.
Előzmény: szaki_pali (2195)
Jani71 Creative Commons License 2007.05.16 0 0 2207
A Baku/Bakó hajtása jelenleg 190 cm. A legfelső két rügy lett meghagyva kb. 1.6 m magasan, onnan nőttek ekkora vesszők (még természetesen erőteljes növésben vannak). Nagyjából még ugyanennyit engedem, aztán nyissz... Jövőre a leendő támra vízszintesen lehajtom. Azt még nem tudom, hogy meghagyom-e mindkét vesszőt rövidebbre vágva, vagy az egyiket hosszabbra. Gondolom azért illene figyelembe vennem a terhelhetőséget, hogy kihajtson legalább a rügyek nagy része. A növekedési erélyről még annyit, hogy tavaly kb. az említett magasságban elvágva a növekedésben levő vesszőt, meghagyva a felső hónaljhajtást (-hajtásokat) szépen növekedett tovább és valami olyan is rémlik, mintha az idénre "tervezett" rügy is kihajtott volna (azt hiszem ez akkor következik be, amikor elvágjuk a fő vesszőt és az összes hónaljhajtás eltávolítjuk). A legnagyobb levelének a szélessége kb. 25 cm.
Előzmény: Flanell (2182)
lalá Creative Commons License 2007.05.16 0 0 2206
-Citromsavat 1g/literig szabad emelni, főképp' fehértörésre hajlamos boroknál.
Előzmény: szaki_pali (2205)
szaki_pali Creative Commons License 2007.05.16 0 0 2205
használata:

1 ezrelékkel való növeléshez 150gr borkősav kell/hl. ennek kb 2/3 része érvényesül a borban a többi kicsapódik borkő formában.

sav emelésre szokták még alkalmazni a citromsavat. 10-20 dkg/hl arányban.

ha erre kell akkor csinálj kóstolási próbát. végy 3-4 literes üveget borral adj hozzá 1-2gr /liter savat (fél grammonként 1;1,5;2) rázd föl majd egy két nap után kóstold meg. amelyik tetszik azzal a mennyiséggel növeld a hektó borodat.
Előzmény: taormina1 (2201)
Akka81 Creative Commons License 2007.05.16 0 0 2204

A bor (egyik) legfontosabb sava :) Igazából a benne lévő savak nagy része borkősav meg almasav (nagy almasav-koncentráció - nagy savérzet), meg némi citromsav. A savtartalmat lehet szabályozni, főleg a borkősavat. (S ha jól tudom a citromsavat meg nem lehet kivenni belőle.) Ha mint szerre gondolsz a borkősav alatt, akkor azt a savtartalom növelésére szokták adni. Lehet adni a musthoz is meg a borhoz is (de mindkettőhöz nem).

 

De egyébként szoktak borkősavat adni pl. szörpökhöz vagy befőttekhez is (tartósítás)

 

Üdv:

 

Attila

Előzmény: taormina1 (2201)
pittman Creative Commons License 2007.05.16 0 0 2203

C2H2(OH)2(COOH)2 Egyszerűen megisszuk alkoholos folyadékban (borban) oldva. :-)

 

Komolyan: A bor egyik legfontosabb és legnagyobb mennyiségben előforduló sava. Ha savszegényre sikeredett a bor, akkor ezzel lehet "savpótolni".

(Amúgy biztos lehet az élelmiszeriparban - főzésben egyéb célokra is, mondjuk savanyú íz produkálására használni.)

 

Üdv

p

Előzmény: taormina1 (2201)
szaki_pali Creative Commons License 2007.05.16 0 0 2202
savnövelésre , tartósításra.

mire kell?
taormina1 Creative Commons License 2007.05.16 0 0 2201
Sziasztok, meg tudná valaki gyorsan mondani, hogy mi a borkösav, mire való és hogyan használják? kösz.
szaki_pali Creative Commons License 2007.05.16 0 0 2200
Hidd el normál dolog az ha vki egy szezonban ennyit locsolkodik.

A munkaruházati boltokban, vagy növszert árusítóknál keresd az álarcot. Ott megkérdik mekkora a terület és ahhoz fogják igazítani a védő képességét. 3M jelzésüek mint a floppylemez.
Előzmény: jacsoj (2196)
szaki_pali Creative Commons License 2007.05.16 0 0 2199
Pontosan nem tudom de úgy sejtem hogy neked fehérszőlőd van. Abban az esetben még el tudnám képzelni, hogy egy kicsit maradjon rajta a tőkén. De ez is izlés kérdése. Ha a friss üde borokat kedveled akkor nem passzol a dolog. Ha "beszélgetős" borra vágysz tedd azt.

Magam részéről szeretem az édes bort de vörösben nem minden esetben tudom elfogadni. Még iskolás koromban ittam Malagát. Éppen tetszett is csak ha jól belegondolok egy marhapöri vagy kakaspörkölt esetleg egy ragadós csülök- körömpörkölt mellé valahogy nem passzolna.

Ezt úgy hidalom át, hogy fröccsnek a friss bort, beszélgetésekhez pedig 3-5 éves óbort használok.
Előzmény: Zalancelot (2198)
Zalancelot Creative Commons License 2007.05.15 0 0 2198
A savval van a legkevesebb gondom.
Ezen a kötött talajon markáns savakat termel a szőlő, inkább a savtompítás legtöbbször a feladat, semmint a pótlása.

Hajdanában- danában, amikor itt a szőlőterületek nagysága 4-5x-öse volt a mostaninak,és a fajtaszerkezet is jelentősen eltért a mostanitól, jellemzően pezsgő alapanyagnak vásárolták fel a borokat a nagyobb borászatok.
Előzmény: szaki_pali (2195)
alfi13 Creative Commons License 2007.05.15 0 0 2197
Bocs nem tőlem kérdezted de ha átmégy a NÖVÉNYVÉDELOM topikba és a 3526 hozászólásomba le van irva ilietve azon a környéken kitárgyaltuk a védőmaszkokat.
Előzmény: jacsoj (2196)
jacsoj Creative Commons License 2007.05.15 0 0 2196
Ha már ilyen sokat permeteztek, azt is írjátok meg, hogy milyen száj-orr-arc védőmaszkot használtok?
Kösz
Előzmény: szaki_pali (2195)
szaki_pali Creative Commons License 2007.05.15 0 0 2195
Az utolsó permetezés nálam mindíg Buvicid F. Azért van a minimum 30 nap. Előtte legalább 10 nappal megy utoljára a réz ha azzal megyek az évben. tehát kb. 40napja van a réznek is.

A szüret idejét nem szabad kitolni. És ez nem a cukor miatt célszerű. A sav is legalább olyan fontos. Ha a szőlő savat veszít akkor a tartósságával, izekkel probléma akad. Ezt pótolni macerásabb és nem olyan mint a cukoré. A szőlőnek továbbá nem tesz jót ha töpped illetve túlérik. Persze vannak fajták melyek kivételt képeznek de itt a vörösre mindenképpen igaz.
Előzmény: Zalancelot (2194)
Zalancelot Creative Commons License 2007.05.15 0 0 2194
Én nem kötném határidőhöz az utolsó permetezést.
A tavalyi gyönyörű őszt ha valaki előre megjósolja akkor én biztosan egy fordulót még beiktattam volna, és így a szüret idejét lehetséges lett volna tovább kitolni.

A rezes szerek lebomlási ideje meglehetősen magas, igy szüret környékén én mindenképp kerülöm.
Főként rothadás ellen védekezem, általában Teldorral, azt is inkább a fürtzónára koncentrálva. A levélbetegségek ellen akkor már megteszi a metszőolló, egyszerűen a friss hajtások csonkolása is elég.
Előzmény: szaki_pali (2192)
Zalancelot Creative Commons License 2007.05.15 0 0 2193
Ha ésszel permetezel akkor igen.
Minden permetszeren fel van tüntetve az élelmezésegészségügyi határidő.
Ennyi idő alatt az adott vegyszert annyira képes lebontani a szőlő, hogy jelenléte már nem számottevő.
Ezért nem permetezünk a szüret előtt 21-30 napos Éeü. várakozásidejű szerekkel.
Előzmény: csicsa10 (2191)
szaki_pali Creative Commons License 2007.05.15 0 0 2192
Sosem méretem. de

1.) ha visszaolvasol megláthatod, hogy gyakorlatilag kontakt szerekkel réz/ kén folyik a permetezés.
2.) a szőlőnek van ideje lebontani felhasználni stb a vegyszereket. Én max augusztus 20-án befejezem a permetezést és a szüretig (1 hó ) slusssz nincs tovább. (Cabernet eggyel többet kap)
Előzmény: csicsa10 (2191)
csicsa10 Creative Commons License 2007.05.15 0 0 2191
És ezt a rengeteg vegyszert, fel tudja dolgozni a szőlő?
Nem marad vegyszer a borban?(mértétek-méretétek)
Előzmény: szaki_pali (2187)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!