Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2012.08.20 0 0 41465

Magam is így látom! A mátrai Oroszlánkőben volt még gimnazista koromban egy szenzációs rablóhús-sütés, a közelmúltban pedig Zayugrócon és Zsolnalitván. ... és persze Szádvárott is voltak már nyársalós és borozós esték (igaz csak akkor amikor nem tudott róla a vár fura ura).

 

Ezek az élmények feledhetetlenek!

 

 

Előzmény: comad2 (41458)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2012.08.20 0 0 41464

Sziasztok Topiklakók! Akkor én is bejelentkezem egy pillanatra, miután kipakoltam a zsákból a szennyest. Élményekkel megrakodva, holtfáradtan, holnap délelőtti meló előtt állok, ezért már megyek is aludni. Élmény volt veletek vártúrázni, köszönöm szépen!

 

                                       

 

Élménybeszámoló holnap délutántól...  Jó éjt!

Reventlow Creative Commons License 2012.08.20 0 0 41463

Jelentem, mi is itthon

Előzmény: Törölt nick (41461)
Maszat-hegy Creative Commons License 2012.08.20 0 0 41462

Azt hiszem,én vagyok a második hazatérő a három felejthetetlen napról. :)

Köszönöm: Dettinek a tanácsokat, Idának a dallamokat, C.sanmarcosnak a csendes fotózásokat, eric 7-nek a kamikaze stílust, Iminek a lovagiasságot, karakónak+ Nagyonvárbarátnak+vigi68-nak a szervezést és az útmutatókat,az alapos ismertetőket és reventlovnak a sofőrködést.

Csodás várak,remek kilátásokkal,nagyszerű társaság! 
Jó pihenést...,és aztán jöhet a következő. :)  

 

Előzmény: Törölt nick (41461)
Törölt nick Creative Commons License 2012.08.20 0 0 41461

Remélem, hogy a IV. Várak - Várromok Fórum Kirándulás minden résztvevője szerencsésen hazaért!

 

Köszi az újabb élményeket és jó pihenést!

 

Oroszlánkő - Lednic - Szulyó - Hricsó - Vágbeszterce - Óvár - Körmöcbánya - Dobronya

 

Beszámolók hamarosan!

Törölt nick Creative Commons License 2012.08.20 0 0 41460

Lesek ki a fejemből. Most nem akaródzik gondolkodni.

Az erzsébet kilátóból látni egy hegyet É-Ki. irányba a Duna fölött! A Hűvödvőlgy tulsó fele?

 

Előzmény: Törölt nick (41444)
gbubika Creative Commons License 2012.08.20 0 0 41459
comad2 Creative Commons License 2012.08.20 0 0 41458

Ésszel, odafigyelve kell csinálni és nincs gond. Regécen anno csináltunk ilyen szalonnasütős-ottalvós éjszakát, szuper volt.

Előzmény: tomatas (41456)
tomatas Creative Commons License 2012.08.20 0 0 41457

Bocs, ha túl negatív vagyok, talán az én hozzáállásommal van a baj. Ez csak egy vélemény, ami nem oszt és nem szoroz... :)

Előzmény: comad2 (41455)
tomatas Creative Commons License 2012.08.20 0 0 41456

Kijelölt tűzgyújtóhely sincs a várhegyen, a nemzeti park szívében... 

Persze mindent lehet, a tilalom max bírsággal jár. Az erdőtűzről az SzBk tagjai tudnának mesélni, akik az egésznapos munka után este mentek az Aggteleki Nemzeti Park területén oltani...

Előzmény: comad2 (41455)
comad2 Creative Commons License 2012.08.20 0 0 41455

Utánanéztem, most nincs tilalom.

Előzmény: tomatas (41454)
tomatas Creative Commons License 2012.08.20 0 0 41454

 

Az előző oldalról még egy kis információ.

Előzmény: tomatas (41453)
tomatas Creative Commons License 2012.08.20 0 0 41453
Előzmény: comad2 (41452)
comad2 Creative Commons License 2012.08.20 0 0 41452

1. Hoppá. erről nem tudtam.

Előzmény: tomatas (41449)
comad2 Creative Commons License 2012.08.20 0 0 41451
comad2 Creative Commons License 2012.08.20 0 0 41450

Ha betartják az alapszabályokat, akkor nincs gond.

"Ne vigyél el semmit, csak a fotóidat; ne hagyj ott semmit, csak a lábnyomodat; ne ölj meg semmit, csak az idődet!"

Előzmény: gbubika (41448)
tomatas Creative Commons License 2012.08.20 0 0 41449

Szia,

1. tűzgyűjtási tilalom van,

2. kezdődnek a munkálatok a várban.

Természetőr van, remélem intézkedik.

Köszönöm az észrevételt.

Előzmény: gbubika (41448)
gbubika Creative Commons License 2012.08.20 0 0 41448

Jó ez a Szádvárnak?

facebook.com-ról

 

kkn Creative Commons License 2012.08.20 0 0 41447

A Fortepan oldalon a Friss képek között most egy fotógyűjtemény van, amit Schoch frigyes készített anno, stereo technikával. Vigi 100 évvel ezelőtti elődjének képei sztereóban is fent vannak a jobb felső sarokra kattintva, csak nem tudom, hogyan kellene nézni. Diaformátumban, és azzal a duplaszemes nézőkével?

 

Az egyik első kép az eredeti vajdahunyadi vár.

 

comix1976 Creative Commons License 2012.08.19 0 0 41446

Bocsánat a tájolás lemaradt. Tehát Sály Latorvár megközelítésének skicce:

 

Előzmény: comix1976 (41445)
comix1976 Creative Commons License 2012.08.19 0 0 41445

A Sály Latorvár megközelítését segíti talán elő az alábbi skiccem:

 

                   

Előzmény: comix1976 (41443)
Törölt nick Creative Commons License 2012.08.19 0 0 41444

Olvasd végig a cikket, választ kapsz a kérdésedre.

Több képet is találtam, van köztük érdekes bőven.

a kép alsó felén kivehető a hajóforma, ilyennek vélik az alaprajzot, ha jól tudom.

Előzmény: Törölt nick (41442)
comix1976 Creative Commons License 2012.08.19 0 0 41443

Zemplénbe tartó túránk kezdetén megálltunk egy piciny kitérő erejéig a Bükkalján, hogy Örsúr és Latorvárát szemügyre vegyük…

 

                                           

 

1. ÁLLOMÁS - Sály - Latorvár és Örsúr vára

 

 

Megközelítése: (A régi megközelítést meredeksége, és a bozót miatt nem javaslom)

Sály települést elhagyva a Latortető nevű hegy alatt húzódó műúton a pincesorig hajtsunk. A pincesorral szemközti területen van egy füves placc, pihenőhellyel itt tudunk parkolni. A Pincesortól pár méterre É-i irányba indul egy jelzetlen ösvény, amely a fennsíkra vezet. Kiinduló pontját a Bükki Nemzeti park tájékoztató táblája jelzi. A közepesen meredek jelzetlen ösvényen kb. 10-15 perc túra a fennsík.  Az ösvény a fennsíkon D-i DK-i rányban halad és érinti az Örsúr várát is.

 

       

 

 

 

Az elmúlt évek régészeti kutatásai alapján a következő objektumok váltak ismerté a Latorút elnevezésű területen.

 

                                           

 

1.)    A Latorvár tetőn egy több mint 5 hektár területű késő bronzkori település sánca

2.)    A Hegytető fennsíkján  egy 2,4 hektár alapterületű 10. századinak tartott Sáncvár-Ez Őrsúr vára.

3.)    A hegy délkeleti ormán egy Árpád korinak tartott lakótorony falmaradványa - Ez Latorvár.

4.)    A Latorvár tetőtől nyugatra lent a völgyben egy Árpád kori település (A Váralja nevű helységet kőkemencés házak, körtemplom falai és kőépületek maradványai jelzik)

5.)    A településtől Ény-ra egy közelmúltban felfedezett , ismeretlen eredetű sáncvár (Léleklyuk tető) aljában mesterségesen kialakított kürtős sziklahelységgel a Léleklyuk-barlanggal.

 

6.)    A Sály Latorút régészeti kutatása nyomán egy 10. századi nemzetségfői  épületegyüttes képe rajzolódott ki. A Latorvár tető sáncvára alatti völgyben feltárt épületegyüttes, pedig nagy valószínűség szerint a középkori forrásokban is említett Váralja településsel azonos, melyet az Örsúr nemzetség Váralja ága birtokolt.

 

                                                   

 

 

 

 

      

 

Örsúr vár

– A vár belső területén 1901-ben Gálffy István végzett ásatást. Háznyomokat, tűzhelyeket és csontvázas sírokat tárt fel. 1972, 11975, 1979-1980-ban Gádor Judit a heggyel szemben lent nyugatra, lent a völgyben 10-12. századi telep feltárását kezdte el. 1982-1988 között ugyanitt Mesterházy Károly, Holl Imre és Parádi Nándor folytatták az ásatásokat. 1979-ben Örsúr várában ismét kezdődtek az ásatások, Gádor Judit vezetésével, aki 1983-ig a felső keleti sáncot két helyen, a keleti hegyoldal alsó sáncát pedig egy helyen vágta át. A felső sánc ÉNY-i sarkában sűrű gerendaszerkezet maradványai bontakoztak ki, külső szélén és a felső részében kőfal omladékai voltak.

A sánctöltésben talált edénytöredékek alapján, az erődítmény a 10. század körül épült, és az Anonymous által is említett Örsúr várával azonos. A vár pusztulására nincs adatunk, de valószínû, hogy a közvetlenül mellette felépült kis Latorvár építését már nem érte meg.

 

     

 

 

                     

 

Latorvár

Örsúr vára melett elhaladva a fennsík DK-i platóján egy Árpád kori kővár csekély falmaradványára lelhetünk…

Felépítése:

A várat egy 28x14 méteres ovális alakú, 7 méter széles árok határolja, mely mára jelentősen feltöltődött, mélysége mindössze 1-1,5 méter. A kis alapterületű lakótorony alapjánál 2,5 méter vastag falai 4-4,5 méteres magasságig maradtak fenn. A torony falainak íves hajlásából kör vagy félkör alakú alaprajzra lehet következtetni.

 

       

 

Története:

Latorvár építését kerámialeletek alapján a 12. század végére vagy a 13. század elejére teszik. A várról a fennmaradt oklevelek nem tudósítanak. A várat valószínűleg a kácsi lakótoronnyal egy időben, az Örsúr nemzetség 14. századi elszegényedésével hagyták el, mivel átépítésére nem volt megfelelő anyagi fedezet.

 

Kutatása:

A Latorvár ásatását Holl István és Parádi Nándor végezte. A toronymaradvány közelében a felszínen néhány Árpádkori kerámiát gyûjtött Parádi Nándor, akinek a véleménye szerint a vár a XII.sz. végén, vagy a XIII. sz. elején épülhetett. Latorvárat Holl István és Parádi Nándor ásatásai tárták fel. A torony alapjait, valamint körülötte Árpád-kori kerámiatöredékeket találtak itt (pl. halványvöröses színű palacknyak- és palackváll-töredék). 1979-ben Parádi Nándor és Gádor Judit járta be a területet, újabb cseréptöredékeket találva. A várat oklevelek nem említik.

 

                       

 

   A várakat kedvelő túrázoknak mindenképpen ajánlom a területet történelmi összetettsége miatt...

Törölt nick Creative Commons License 2012.08.19 0 0 41442

Én ha nagy királylettem volna a legmagasabb helyre tettem volna a várat oda ahova csúzlival nem lehet belőni és van víz. 

 

A János hegy-el szemben van egy nagy ... ami a Dunára néz! Nem pesti vagyok...

Előzmény: Törölt nick (41441)
Törölt nick Creative Commons License 2012.08.19 0 0 41441

Hivatalos info szerintem sokáig nem is lesz róla.

De mindenképpen érdekesek az erről fellelhető nem hivatalos források.

 

"...Ha hitelesek a rendelkezésre álló korabeli metszetek,  ha ügyesen faggatjuk a köveket, s ha jól értelmezzük a légi felvételeket, akkor több mint valószínű, hogy Lánszki Imre agrármérnök egy szenzációs felfedezés kapujában áll. Úgy tetszik ugyanis, hogy megtalálta Szikambriát, azaz Ősbuda várát, Attila és Árpád egykori székhelye..."

 

"...Lánszki Imre, aki Budakalászon lakik, gombászni indult a környékre, amikor a Nagy-Kevély elôtti névtelen hegy erdejében különös kövekre lett figyelmes. Valami azt súgta neki, hogy ezeket a köveket nem a természet formálta olyanná, amilyenek. Jobban körülnézve egy sor helyiség nyomára akadt, olyan jelekre, amelyek egykori falakra utaltak..."

 

De itt a cikk egészben:

portal.jobbik.net/index.php?q=node/6321

 

Előzmény: becko8 (41439)
Törölt nick Creative Commons License 2012.08.19 0 0 41440

Passz! Esetleg az I. ,II.-ik katonaifelmérés térképein. arcanum.hu OSZK digitalizált anyagában.

Előzmény: becko8 (41439)
becko8 Creative Commons License 2012.08.19 0 0 41439

Tehát akkor nincs hivatalos info róla...

Előzmény: Törölt nick (41434)
Dzsity Creative Commons License 2012.08.19 0 0 41438

Kössz az infókat a regéci kapuval kapcsolatban!

Érdekes, én mindig valahova az alsó kék téglalap területére képzeltem el a kaput.

(Bár - tegyük hozzá - személyesen még soha nem tettem tiszteletemet a környéken:-).

 

Előzmény: FBAD. (41437)
FBAD. Creative Commons License 2012.08.18 0 0 41437

 

na, siker. a kék kockák azok a külső területek, ahol megy a visszaépítés. a zöld körben dolgoztam én egy hétig. a piros kör meg a kapu helye. (kb.)

BÓNUSZ: a nyugati fal egy kiszakadása:

 

FBAD. Creative Commons License 2012.08.18 0 0 41436

egyelőre nem hagy képet feltölteni, úgyhogy kár volt rajzolgatnom...

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!