Keresés

Részletes keresés

novoil Creative Commons License 2002.11.15 0 0 406
Szevasztok!

Hosszú lesz!
Előre bocsájtom a véleményem: tégla. Rendesen megépített, rendesen szigetelt, minnél kevesebb műanyag és műgyanta felhasználásával legyen készítve.

Miért nem a whyog?
HA újat építesz, nem találsz hozzá becsületes vályogvetőt. Csak földszintesben gondolkodhatsz.
Alaposan alá kell szigetelned, hogy biztos lehess 100 év múlva is a házadban (a kölköd fogja eladni, s nem mindegy mennyit kap érte).
Mégha beleadsz apait-anyait, akkor sem lehetsz biztos az eredményben, egy Tőled független esemény bekövetkeztekor (talajvízszint emelkedés, amire nem sok az esély a mostani aszály miatt) akár évente felújíthatod. A belső térképzés nehézkesebb, költségesebb.

HA használtat veszel mindez hatványozottan fennáll. A szegény_ember_palotája: olyan is.
Mi olyat vettünk, amit két éve nem használtak: dohos, belül-alul a vakolat felpúposodott a fűtetlenség->vizesedés miatt, a "fürdőszoba" vmi értelmetlen módon lett toldalékolva, ami azt jelenti, hogy az eredeti helyiség sárléceinek végei a alátámasztatlanul a "levegőben" lógtak, s így nem bírták elviselni a párásodás okozta nedvesedést. Képzelj el egy fésűt oldalra fordítva, amit elkezdesz föntröl terhelni: kifordul a kezedből, akárcsak a plafonom. Nincs rendes lábazat, bár legalább az alapja tégla és kátránypapír szigetelés van behúzva. A kisebb ablakok egyrétegűek (konyha, fürdőszoba). Csere esetén műszakiztatni kell(ene), a 'modern' dupla üveges, nagy ablakok 80-100e Ft/db. Tetőszerkezet: ócsó, vékony, önhordó faszerkezet (régi építésű háznak nincs koszorúja). Nyoma sincs még szándékában sem a szélesített tetőnek. Cseréplécek nyárfából: az egerek nálam rendezhetik a Téli Olimpiájuk műlesiklását. ;-(
Az elektromos hálózat: sehol védőföldelés, sehol bergmancső, logikátlan, toldott-foldott hálózat.

Nézzük a financiális oldalt: a bankok rossz üzletnek tekintik, nem adnak vagy nem szívesen adnak (értsd: kevesebbet adnak) rá hitelt, jelzálogot; a biztosítók vagy nem, vagy kockázattal biztosítják; az ingatlanpiacon értéktelenebb.

Egészségügy. A nedves, salétromos falak egy csomó légúti megbetegedés okozói; a psyichés betegségek is gyakoribbak ilyen közegben (bár ez lehet, hogy marhaság!?)

Fíling. Jól megtervezett, téglaépítésű ház is lehet "pórias", családias, vidéki hangulatú.

Nyilván, egy panellakás (nyúlfiaztató) után egy vályogba költözni előrelépésnek tűnik. De hatványozottan nagyobb gond és költség!!!

udv!

Tomthumb Creative Commons License 2002.11.13 0 0 405
Affene tudja, vagy 100, de kb. 30 éve hozzápiszkáltak, megmagasították és tettek hozzá ide-oda szobát. 55 centisek a falak és ez jó, ami nem jó, hogy a ház hátulja a végénél kb. 90 centi magasan a szomszéd kertjének talajszintje alatt van, az utcafrontig ez a domb eltűnik. Érdekes módon itt a legkevésbé vizes a fal - bár hidegnek hideg.
Előzmény: kitiltottuser (404)
kitiltottuser Creative Commons License 2002.11.13 0 0 404
Hány éves a házad ?
Előzmény: Tomthumb (403)
Tomthumb Creative Commons License 2002.11.13 0 0 403
Nekem is vályogházam van, miután végigolvastam a topcit, rájöttem, hogy gyakorlatilag mindent rosszul csinál(tat)tunk a felújításnál a szigeteléstől a festésig 8-)

A falak elszíneződött aljával meg a hihetetlen sz@r és hihetetlen drágán felújítható nyílászárókkal együtt imádom.

Előzmény: kgy2316 (401)
mzm Creative Commons License 2002.11.13 0 0 402
Ja, ha Te éjfél után 18 perccel lógsz a fórumon, ne csodálkozz, ha egyedül érzed magad:)
Itten vagyok, csak nagyon sok a melóm.
De hétvégén megyek váljogház ügyben megint Ny-magyarországra, utána jelentkezem.
Addig meg ki - tartás
mzm
Előzmény: kgy2316 (401)
kgy2316 Creative Commons License 2002.11.13 0 0 401
OFF
Kezdek félni igy egyedül... :-(((
sorstársaim! Sister, mzm, stoki és még sokan mások, hol vagytok?
ON
kgy2316 Creative Commons License 2002.11.12 0 0 400
Sziasztok, remélem nem halt meg ez a remek topic!

kgy2316 Creative Commons License 2002.11.11 0 0 399
Szia Sister,
visszaolvastam egy kicsit, és a 101 hozzászólásodban (2002-01-07 11:08:31) olvastam:

"Találtam egy érdekes anyagot a repedések eltüntetésére. Sajnos most a neve nem jut eszembe, de az a lényege, hogy a repedésbe juttatva a repedés környékét képezö vályogba vagy téglába beszivárog, majd megszilárdul, de 12%-os rugalmassági modulusszal, azaz 12/% alakváltozásig rugalmas mint egy gumi. Tavasszal kipróbáljuk egy kevésbé lényeges helyen, ha beválik, akkor minden repedést kezelünk vele."

Kipróbáltátok? Bevált?

kgy2316 Creative Commons License 2002.11.11 0 0 398
Azt elfelejtettem megemliteni, hogy a falak csupán 38cm vastagok, ami vályogháznál elég vékonynak mondható.
Előzmény: kgy2316 (397)
kgy2316 Creative Commons License 2002.11.11 0 0 397
Sziasztok,
jár még itt valaki?
Nyáron vett vályog házikónk külsö falai felül, nem feltétlenül csak a sarkokban elkezdtek penészedni. Érdekes módon a fürdöszobában nem, viszont mindkét szobában, konyhában igen (ezek kb. a ház keleti-déli részén vannak, számit ez?). Amikor beköltöztünk nem látszott semmi, most meg fokozódó intenzitással sötét pöttyök, vizszintes csikok, foltok jelennek meg a falakon. Felhivtam az elözö lakót, hogy látott-e ö is ilyet, azt mondta igen, tavasszal mossam le és meszeljem újra, ök is igy csinálták, engem ez viszont nem vigasztal. Szellöztetni szellöztetünk elég gyakran, füteni csk reggel este szoktunk, ennek megfelelöen 16-22 fok között ingázik a hömérö higanyszála. Mi okozhatje ezt? Mit csináljunk? Szabad vályog házat nikecellel höszigetelni kivülröl? Segitene ez valamit? Segitség!
kgy2316 Creative Commons License 2002.11.05 0 0 396
Szervusztok,

a közeli képeken azért látszanak hibák, leginkább a tetön: lécezés szétesöben van, cserepek rosszak. Na jó, igaz savanyú a szölö :-) Szép ki ház, a berendezése is aranyos... és ez csak a hétvégi házuk...

Előzmény: SárkányMiki (395)
SárkányMiki Creative Commons License 2002.11.04 0 0 395
Szervusztok!

Szép kis porta van ezen a címen:
http://www.indiandesign.hu/tanya.html

Üdv,

Miki

abraxas Creative Commons License 2002.10.28 0 0 394
Ha küldöd, én közzé teszem :o)
Előzmény: Sister (393)
Sister Creative Commons License 2002.10.28 0 0 393
Szánom-bánom, de még nincsenek, pedig totál készen vagyunk, sőt már a szél jóvoltából megszűnt a takarás is.
Ha nem felejtem, akkor a hétvégén készítünk pár fotót.
Előzmény: kgy2316 (392)
kgy2316 Creative Commons License 2002.10.25 0 0 392

Szia Sister,

nincsenek még új képeid?

KGy.

Előzmény: Sister (381)
stoki Creative Commons License 2002.10.17 0 0 391
Ha esetleg valakinek szüksége van pár cimre telefonszámra bioház ügyben, szóljon.
Sikerült hozzájutnom pár címhez, telefonszámhoz.
mzm Creative Commons License 2002.10.11 0 0 390
Bocs, nem akartalak elkeseríteni, de kérdés, azok a házak mikor épültek: hatvan-hetvwn éve, vagy az éppen érvényben lévő szabályozási terv elfogadása után. Minden településnek kell (kellene) lennie építési szabályozási tervnek (régen RRT-nek, azaz részletes rendezési tervnek, most Építési Szabályzatnak hívják), amelyet a testület rendelettel hagy jóvá. Ez meghatározza az egyes telkek beépítési százalékát, hogy hová helyezheted el a házat a telken (oldalt, köépen, milyen messze a telekhatártól), és még egy csomó mindent. A régi házakat persze nem bontják le emiatt, (sőt, értelmes településeken hozzájuk igazítják az új beépítési szabályokat), de azért nem tudom, hogy van-e még olyan község, város, ahol a régi a hgyományos paraszti épületforma építését (hosszú, a telekhatáron álló ház, tornác, középen bejárat, jobbra-balra szobák - szóval, amit a szakirodalom leír, és még ezer helyen láthatunk) engedélyezik (na, valahogy csak kimásztam ebből a mondatból:).
Tehát azért javaslom, nézz utána, ha nem ezt a formát akarod, hanem mást, ami illeszkedik a rendezési tervhez, szerintem azzal nincs gond.
Remélem, nem vettem el a kedved.
Szia
Előzmény: keptn_kork (389)
keptn_kork Creative Commons License 2002.10.10 0 0 389
Ne keserits el! :))

Meg nem ismerem a helyi szabalyozasokat. De az utca tele van hasonlo hazakkal.

Előzmény: mzm (388)
mzm Creative Commons License 2002.10.10 0 0 388
Azért nézz körül, hogy milyen jellegű, mekkora házat építhetsz oda, mert vannak szabályozási előírások is. Nem biztos, hogy újonnan is építhetsz "parasztházat".
Előzmény: keptn_kork (387)
keptn_kork Creative Commons License 2002.10.10 0 0 387
Megvan a szakvelemeny. 3 epitesz javasolta a bontast.

A dolest legjobban egy repedes mutatta. De most mar ugy tunik lenyegtelen, a telek szep, az utcakep szep, a falu kozel van Bp-hez, szoval lehet hogy megis nyelbeutjuk az uzletet.

Igaz, sajat magunk kell hogy epitsunk ra egy uj paraszthazat :) Koszi mindenkinek a segitseget!

Előzmény: kgy2316 (384)
SárkányMiki Creative Commons License 2002.10.10 0 0 386
Üdv!

Bizony, a fal nálam is felfelé keskenyedik, de ez kívülről nem feltűnő, belül viszont a fürdőben való csempézéskor kellemes kis padkát nyertem általa (kádban állva mellmagasságban), ami roppant hasznos felület tud lenni.

Miki

Előzmény: kgy2316 (384)
stoki Creative Commons License 2002.10.10 0 0 385
Hát nem tudom, ha ennyire gázos, akkor nem biztos, hogy érdemes belekezdenek. Ha csak a falak jók, akkor kemény költségbe fogod magad verni és lesz egy vizesedésre hajlamos kényes házad, amire oda kell figyelni. Tényleg nagyon meg kell gondolni. A toldozás-foltozás nem hatékony módszer.
Előzmény: keptn_kork (383)
kgy2316 Creative Commons License 2002.10.10 0 0 384
Szia keptn,

"az egyik hosszabbik oldala kissé meg van dölve pár mm-t"

Ezt a pár mm-t hogy állapitottátok meg? A vályogfalak alul szélesebbek, mint felül, ha ráraksz egy vizmértéket ugy látod, mintha befelé dölne. Ha olyan mintha kifele dölne akkor az meg már nem csak pár mm. A mállás + puposodás valószinüleg a régi sártapasztás faltól elválása miatt van, de ha a fal mállik és tényleg döl akkor az teljesen szétázott. Ez nem éppen a felujitás mellett érvel.

Persze minden attol függ, hogy a teljes vételár és a felujitás várható költségei hogyan viszonyulnak ugyanott egy ugyanolyan épitési telek árához, illetve egy új ház épitésének költségeihez képest.

Előzmény: keptn_kork (378)
keptn_kork Creative Commons License 2002.10.09 0 0 383
Tegnap volt nalam kamera, csak teljesen kiment a fejembol a fenykepezes. Hamarosan meglesznek a vazlatok+koltsegszamitas, aztan en is mondok a tulajnak egy iranyarat :)) Ha sikerul dulore jutnunk, megegyszer mindenkeppen megnezem, akkor igerem csinalok fotokat. Sot, ahogy igertem a felajanlott segitsegedet is, amit elore is koszonok:), igenybe fogom venni.

Tenyleg nagy a dilemmam. Odavagyok a felujitott regi hazakert. Szuleimmel ujitottunk 10-15 eve egy valyoghazat (Örtilosban), aztan nyaralokent hasznaltuk. Az egereket es a peleket sosem szerettem :) Foleg ejjel, amikor nem hagytak aludni. Allandoan a padlason hancuroztak :) Azt a hazat szuleimmel bontottuk es ujitottuk. Nehany falat "teglasitottunk", kemenyt epitettunk, teraszt csinaltunk, padlot betonoztunk. Igy utolag, a topikot olvasva a "szakertesunk" kisse megbotrankoztat :)

Előzmény: mzm (380)
Sister Creative Commons License 2002.10.09 0 0 382
Hú de bunkó vagyok. Megköszönni meg elfelejtettem... Remélem megbocsátasz, és tényleg köszi, hogy felraktad őket.
Előzmény: abraxas (374)
Sister Creative Commons License 2002.10.09 0 0 381
Jól érted, valóban ez még a felújítás elött készült. Igyekszem majd a képekkel, amint van, küldöm abraxasnak, és felrakja.

Előzmény: kgy2316 (379)
mzm Creative Commons License 2002.10.09 0 0 380
Hm, kezd érdekes lenni a dolog. Nincs róla fénykép?
Előzmény: keptn_kork (378)
kgy2316 Creative Commons License 2002.10.09 0 0 379

Sister,

nagyon jó a házatok! Jól értem, ezek a fotók még felujitás elött készültek?

Én is szivesen vennék részletesebb (közelebbi) fotókat kivülröl és persze a belsejéröl is!

Előzmény: Sister (377)
keptn_kork Creative Commons License 2002.10.09 0 0 378
Hello mzm!

Ez egy hosszukas haz, 80 eves. A falak kiegyenisiteset ugy ertettem, hogy a mallo es puposodo reszeket javitanank. + az egyik hosszabbik oldala kisse meg van dolve par mm-t, azt meg kell fogni.

A hazban lakni szeretnenk :) mert a mostani 30nm kezd keves lenni 2embernek+3macsnak+1kutynak :))

Előzmény: mzm (370)
Sister Creative Commons License 2002.10.09 0 0 377
Sajnos nincs igazán jó kép róla, legalábbis a régi állapotáról.
Lényegében nem túl nagy ház, hanem mint már régebben említettem két házról van szó. A vályogház (az amelyiken a síkpala van, és manzárd tetős, az öreg cseresznyefa takarásában) olyan 85-90 nm, három szobás.
A kisebbik (mely cseréptetős, sajna ez jobban látszik, pedig nem az az érdekes), bontott téglából van, kb 50-55 m2, másfél szobás. Ezt csak vendégháznak használjuk.
Jövőre kissé átalakítom a kertet is, bár tényleg szép így, de a kerti tavat a hátsó kertbe helyezzük át, ott a garázs részeként kialakítottunk egy árnyékos pihenő helyet, ahhoz közel szeretném áthelyezni a tavacskát, a tavacska helyét meg kiszélesítenénk, és egy medencét alakítanánk ki. Az belső udvar, mint a képen látható nagyon zárt, és bizony nyáron nagyon meleg, így a tavacskának nem ideális, de egy medencének viszont igen.

Még pár nap, és lehullik a cseresznyefa levele, és az új állapotáról tudok jobban látható képeket készíteni, akkor majd küldöm. Csinálok pár belső fotót is, amin majd látható, hogy miként alakítottuk ki a belsejét.

Előzmény: mzm (376)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!