Keresés

Részletes keresés

a14789 Creative Commons License 2014.09.05 0 0 8173

A kémény vizsgálatát meg kellene csinálni, és persze nem nyáron vagy meleg időben, huzat méréseket is kell végezni.

 

A fontos paraméterek:

kémény magasság

átmérő

profil (kerek vagy szögletes)

anyag (a egyszerű kisméretű tégla nem engedélyezett már)

van e szigetelés a cső körül és milyen (ha van benne cső)

környezeti viszonyai (fedettség, épületek, növényzet, tető formája, uralkodó szélirány , átlag szélerősség, magasság a tengerszint felett, légnyomás adatai átlagosan stb.

 

A régi kéményed nem hinném hogy megfelelő (de nem ismerjük a fenti adatokat )

 

A költségek amit kaptál túlzóak.

Egy saválló 1802 mm-es acélcső 8-9000 Ft/méter

6 db tégla egy sorban

a szigetelés nem drága

a kémény megépítése méterenként helyi munkaerőtől függ (+ egyéb költségek, állvány stb.

 

Szerintem ha nem kritikus a helyzet meg lehet építeni egy kéményt, persze nem lesz olyan szép mint ha profi csinálná. De jó az lehet.

 

A tömegkályha (ellenáramú) kimenő füst hőmérséklete lehet 200 C fok vagy kevesebb is (de ha gyenge az alap huzat akkor baj is kehet), de kérdés milyen a való  huzat, az ellenáram huzatigényes (amit majd vitatnak, de egyszerűen megítélhető.

 

A paramérereket láthatod.

 

 

 

 

Előzmény: GazHell (8170)
GazHell Creative Commons License 2014.09.05 0 0 8172

Köszönöm, ez hasznos info.

Ez esetben egy idő után kiég, vagyis semmi értelme nekem kihuzatni az aluminiumot most.

 

 

Előzmény: kjapp (8171)
kjapp Creative Commons License 2014.09.05 0 0 8171

nem vagyok tömegkályhás, de az alukémény bélelés nem elolvadni fog, hanem a tömegkályhából érkező savas füstgázkomponensek fogják igen gyorsan kilukasztani.

 

Tehát kémiai úton tönkrevágni. A fa égésekor sok olyan komponens keletkezik, aminek nem áll ellen a felületi Al oxid réteg. 

Előzmény: GazHell (8170)
GazHell Creative Commons License 2014.09.05 0 0 8170

Kedves Tömegkályhások.

Szeretnék egy tanácsot kérni tőletek. Szeptemberben tömegkályhát raknak nálam. A kémény 12-es aluminiumcsővel van bélelve. A cirko ebbe a kéménybe volt bekötve, 3 éve nem üzemel. A kéményt megnézettem, kiváló állapotban van, nem kormos. A kéményes azt mondta húzassam ki belőle az aluminiumot, mert elolvad majd a kályhafüstjétől.

A kéményszerelő azt mondta: ő kiszedi de 2 év múlva befog barnulni nekem és ujra kell reakni. Azt ajánlotta, hogy fúrjam fel 15-re és húzassak bele egy rozsdamentes csövet. EZ cirka 300.000 lenne.

A kályhaépítő mester azt mondta nekem: lehetetlen meggyőzni a kéményeseket arról, hogy a tömegkályha nem termel több égésterméke, és azt sem hiszik el, hogy a kimenő füst hőmérséklete nem éri el a 200 fokot. Azt tanácsolta hagyjam benne az alumniumot. Bízom benne valamiért.

NEten sehol nem találom az alábbi adatokat: az aluminium cső olvadási pontja, valamint a kályha kilépő füsthőmérsékletét.

Ezért úgy döntöttem megkérdem a nagy tömeget:

 

1: Szerintetek elolvad az aluminium vagy sem a (tömegkályha)?

2: Van-e valakinek tapasztalata mennyi a kilépő gáz hőmérséklete a kályhából?

 

Nagyon köszönöm ha valaki segít.

 

 

a14789 Creative Commons License 2014.09.03 0 0 8169

A levegő tisztasága arányaiban kb. olyan hogy 3000 részecske van egy köbcentiben a Pilisi hegyekben, és 20000 a városba, de ott lehet 50000 is néhol időlegesen.

 

De ha poros a környék és száraz, akkor a mezőn is lehet sok részecske benne.

Más a dolog pld a Balaton déli partján, mert az északi szél az uralkodó és lerakja a tóba a nehezebb porszemcséket (lesz belőle iszap :)

 

Az autópálya mellett meg ipar közelében újra gond van.

 

Falun belül meg a pocsék emissziós értékek miatt olyan lehet a szennyeződés akár, télen, mint  egy gyár mellett. Persze falun belül is különbség van a szélirány miatt.

 

Dél Pest pld katasztrófa.

 

A gond az is hogy nem nagyon lehet átlagosnak mondható eszközökkel mérni csak a nagyobb részecskéket és a gáz összetételt.

 

Amikor Budapesten még uralkodó volt a szén ls fa fűtés a város felett 50 méteres sűrű füst volt (a Gellért hegyről lehetett látni)

Előzmény: Törölt nick (8168)
Törölt nick Creative Commons License 2014.09.02 0 0 8168

Igen, amiről írsz, az a modern házak ( AE-házak és passzívházak ) problémája, mert mindent gépi úton akarnak megoldani. Ami előnyös lehet mondjuk egy hőerőmű mellett, ahol elég durva a légszennyezettség, de hátrányos lehet egy pilisi kis faluban, ahol lokálisan ezerszer tisztább a levegő! 

 

Minden ilyen kérdéskörben ajánlatos - a "mindenáron szemlélet" helyett - a józanság!

Előzmény: a14789 (8163)
Törölt nick Creative Commons License 2014.09.02 0 0 8167

Dehogy is! Az a kályhát - nézz csak utána - sok ezer ember használja a legnagyobb megelégedéssel mind az USA-ban, Kanadában, és Európában is, sőt még Japánban is. 

 

Csak és kizárólag a felhasználó a hibás ebben az esetben!

Előzmény: sancibácsi (8155)
Ybasc02 Creative Commons License 2014.09.01 0 0 8166

"A készülékben van szűrő, de odáig el kell jutni a légáramlatnak és közben kvázi "szélvihar" van a lakásban"

 

Jártam már olyan házban nem olyan vészes lehet finomhangolni az egész rendszert nem is érzed, igaz ott egy hétig csak állítgatták. De ilyen rendszer mellet az égési levegő külső be tápja zárt rendszeren kötelező. 

Előzmény: a14789 (8163)
Ybasc02 Creative Commons License 2014.09.01 0 0 8165

A "vicchez" hozzátartozik még  amit elfelejtettem említeni ... ez idő alatt nyitok egy ellentétes nyilaszárót :)

Tudom, kintről is bejöhet bármi

Előzmény: a14789 (8162)
Ybasc02 Creative Commons License 2014.09.01 0 0 8164

Ez teszik...Majd átolvasom .

Előzmény: a14789 (8161)
a14789 Creative Commons License 2014.09.01 0 0 8163

Tényleg furcsa az egész móka.

 

Amikor a hőcserélős szerkezetekkel szellőztetnek, akkor is gyors mozgású levegő áramlik ki és be, a ventilátorok dolgoznak mint a gép.

De ezzel felpörgetik a lakásban lerakódott port.

 

A készülékben van szűrő, de odáig el kell jutni a légáramlatnak és közben kvázi "szélvihar" van a lakásban.

 

Tehát komoly ellentmondások vannak, amiket meg kell oldani.

 

Ezért a függönyök, szőnyegek, és minden porfogó vacak a lakásban növeli a porveszélyt, mert lerakódnak rajta a finom részecskék és a légmozgással újra a légtérbe küldöd őket.

 

A géptermekben is folyamatos nagyon lassú szívással szűrik vízen keresztül a levegőt. Egy vödör kosz keletkezik naponta. Ha belegondolt hogy ezt mind beszívnád érdekes lenne.

 

A tüdő képes a normál port leválasztani a de a biológia nem készült fel az ultra finom részecskékre. A vulkán kitörések esetén keletkezik ilyen, meg is kattan mindenki a közelben.

 

Nem off a dolog , mert a kályha technológiához  ez is hozzátartozik, mint a katalizátor.

Előzmény: Ybasc02 (8153)
a14789 Creative Commons License 2014.09.01 0 0 8162

Jó megoldásnak tűnne.

 

Csak ha a kályha kintről hozza be a levegőt és nem a kémény kitorkolástól, akkor visszaszívod az ultra huncut részecskéidet.

A dán környezetvédelmi akármik bemérték ezt a viccet.

Előzmény: Ybasc02 (8154)
a14789 Creative Commons License 2014.09.01 0 0 8161
Előzmény: Ybasc02 (8159)
a14789 Creative Commons License 2014.09.01 0 0 8160

Szeretem az iróniát, de az a téma nem alkalmas a viccelődésre.

 

Iszonyat sok ember betegszik azt sem tudja miért.

 

Ez hasonló hozzáállás mint a dohányzás ártalmainak emlegetésekor jön a beszólás hogy Pista bácsi 95 éves és egész életében dohányzott.

Igaz. A többi kocsmapajtinak meg viszi a virágot a temetőbe.

 

 

Szart sem érnek a szűrők és az elszívók.

 

Egy megoldás van, a keletkező részecske ne jusson be a lakás légterébe.

Ha bezársz egy lakást és ki sem nyitod  egy hónapig, akkor is por lesz bent, mert bemegy az ablak hézagain is.

 

Budapest 5, 6. stb kerületeiben 3-5 évvel hamarabb halnak meg az emberek a légszennyeződés miatt - statisztikailag.

 

 

De van akire nincs hatással mert ő olyan mint a Krupp acél :) és legfeljebb köp egyet mint Rózsa Sándor.

 

 

 

 

Előzmény: Ybasc02 (8153)
Ybasc02 Creative Commons License 2014.09.01 0 0 8159

Valamikor nézegettem...látom van fejlődés ezen a fronton is ... nem egy rossz dolog.

Előzmény: a14789 (8158)
a14789 Creative Commons License 2014.09.01 0 0 8158

Már gyártanak thermo elektomos generátorokat.

 

ez csak egy link, de van egy csomó

 

http://thermoelectric-generator.com/

Előzmény: Ybasc02 (8152)
a14789 Creative Commons License 2014.09.01 0 0 8157

Miért is?

 

Fűtésszerelő szakember kivitelezte tervező mérnők tervei alapján, van hozzá termosztát (elektronikus) 4 fűtéskör külön szabályozható módon.

 

A hőfok nyilván állítható stb stb.

 

Mi a probléma? (ha én nem tapasztaltam semmit).

 

Ha a fizikával van gondod, van ilyen tanszék a BME keretein belül, érdeklődj, lehet hogy neked van igazad. Én csak a szakirodalmat olvasgattam.

Előzmény: kjapp (8148)
sancibácsi Creative Commons License 2014.09.01 0 0 8156

Amellett hogy jó sok hülyeség elhangzott, ami lassan már cáfolatra sem érdemes:-)

Elég OFF-ak a témák :-(

sancibácsi Creative Commons License 2014.09.01 0 0 8155

mindkettő. :-)

Előzmény: Törölt nick (8147)
Ybasc02 Creative Commons License 2014.09.01 0 0 8154

"Tehát amikor bekapcsolod a porszívót akkor vágod magad alatt a fát :) a legjobban."

 

Akkor elárulom, csak Neked csak most... a mennyezeten van egy elszívó ventim is a kályha fölött  a kültérre fujj ha hamuzok vagy ügyködök a kályha előtt akkor bekapcsolom...a mennyezet kialakításnál az utolsó pillanatban jutott eszemben, nem bántam meg :)

Ybasc02 Creative Commons License 2014.09.01 0 0 8153

"Arra tippelnék hogy a meleg padló felfelé áramoltatja a meleg levegőt, az meg nem tud mit csinálni viszi a finom port is. "

 

Ezeket olvasva ezek után el tudom képzelni hogy van aki otthon aktív szénszűrös maszkban nyomul a lakáson belül... :) vagy  esetleg van olyan szeleztető(hővisszanyerős) rendszere van, ami híper-szuper szűrökkel akár oxigént is termel az elhasznált levegőből... :)

Ybasc02 Creative Commons License 2014.09.01 0 0 8152

"A szükséges áramot is megtermelheti a kályha, van erre már eszköz. 60-70 watt termelődik."

 

A TEG-re gondolsz ?, Szalai Péter (topkinyitó) ilyen rendszert használt ...

Ybasc02 Creative Commons License 2014.09.01 0 0 8151

Akkor a központi porszívó a tuti ?

Ybasc02 Creative Commons License 2014.09.01 0 0 8150

"Persze mondhatja mindenki kit érdekel eddig is elvoltunk...."

 

Figyú ! ...ennyire élvezed hogy minden hozzászólásbán pár sort vastagon megírsz...valami hiányolsz, vagy beragadnak a "gombok", vagy mi a csuda ? :)

Ybasc02 Creative Commons License 2014.09.01 0 0 8149

Ott a válasz a sorok között... :)

Előzmény: Törölt nick (8147)
kjapp Creative Commons License 2014.09.01 0 0 8148

Neked vagy nincs padlófűtésed, vagy igen rosszul van méretezve.

Előzmény: a14789 (8145)
Törölt nick Creative Commons License 2014.09.01 0 0 8147

Tehát ki a hibás a kályha, vagy a használója?

Előzmény: Ybasc02 (8146)
Ybasc02 Creative Commons License 2014.09.01 0 0 8146

Pár éve volt szerencsém ismerősösnél egy Jotul  f 500  kandallót beüzemelni...Igaz, kölcsön kapták barátoktól egy két szezon erejéig mivel használaton kívül volt különböző okok miatt... Ez volt, nem válogattak :-)

Egy kis nappaliban lett elhelyezve cca 20nm, 14x 25 kéményre rácsatlakozva...

Mivel egy túlméretezett darab volt nyújtott égéssel próbálták üzemeltetni hogy ne süljenek meg az adott légtérben ...tűztérben előfordult száraz és nedves fa is egyaránt...

Végül is egy szezont használták...Vissza adták.

Tapasztalat : 3-4 hetente a bekötő füstcsövet tisztítani kellet a lerakodástól, bedugult, kifüstölt  ...A kéményen belül végig 7 m-en  1,5 cm félig folyékony kátrány lerakodás... még az elején javasoltam párszor az intenzív égetést ...de szerintem nem nagyon alkalmazták . Hát ennyi röviden...

 

 

Előzmény: Ybasc02 (8140)
a14789 Creative Commons License 2014.09.01 0 0 8145

A fizika az elég objektív dolog, utána kell nézni mi az igazság.

 

Arra tippelnék hogy a meleg padló felfelé áramoltatja a meleg levegőt, az meg nem tud mit csinálni viszi a finom port is. 

Előzmény: kjapp (8144)
kjapp Creative Commons License 2014.09.01 0 0 8144

...A gond az vele hogy a leszálló finom, láthatatlan por megszárad és a felszálló légáramlat mindig beviszi a légtérbe, a lakó meg beszívja...

A padlófűtésnek meg az egyéb sugárzó fűtéseknek éppen az a lényege, hogy kicsi a levegő és fűtőfelület (padló) közötti hőmérséklet különbség ezért gyakorlatilag ott nincs konvekció ezért levegő/por áramlás sem. Lásd a sokat emlegetett padlófűtés függőleges hőmérséklet profilt, ami lényegében állandó.

 

Régi közkeletű városi legenda, hogy a padlófűtés 'por lebegést' okoz. A fatüzelésű cserépkályha viszont jobban porol, ha a nappaliból nyílik az ajtaja, sok éven át használtam ilyet, tapasztaltam.

 

Részecskék nem csak az olajból hanem a túlzottan használt füstölőkből és hangulat gyertyából is keletkeznek. 

Előzmény: a14789 (8141)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!