Keresés

Részletes keresés

Pitecus Creative Commons License 2003.11.04 0 0 509
Kedves JÁnos!

Mailt küldtem..:o)

Üdv
Pitecus

Előzmény: Radix (508)
Radix Creative Commons License 2003.11.04 0 0 508
Kedves theow!

Valóban volt egy leállás a hétvégén, de tegnap este elvileg már működött a Radixindex és Radixforum.

Üdv.

R.

Előzmény: theow (507)
theow Creative Commons License 2003.11.03 0 0 507
Nektek működik a radixindex és a radixforum.com? Nekem péntek óta nem jön be egyik sem, csak a bogardi.com...
Steve the Great Creative Commons License 2003.10.30 0 0 506
Szó esett már a halotti és a házassági anyakönyvi adatok minőségéről. Mi a helyzet a harmadik nézettel a születési (ill. keresztelési) anyakönyvekkel? Talán ezek lehetnek a leginkább megbízhatóak... Gondolom, jóval ritkábban fordultak elő idősebb (nem csecsemőkori) keresztelések, így - ha egyéb adat nem áll rendelkezésre -, a keresztelés dátuma "elfogadható" körülbelüli születési dátumnak...
Előzmény: Lájszló (492)
Pitecus Creative Commons License 2003.10.29 0 0 505
Ha már mindenki keres...

Én keresnék Horváth-ot Vigánt(Zala)petenden.

Kekcskeméten Szeghalmit (vigyázat! a századforduló után magyarított név. eredetleg Gudrica?)

Pitecus

Tova Szilárd Creative Commons License 2003.10.29 0 0 504
Nagyon köszönöm a segítséged. Bár a Gazsi nem túl ritka név, a felbukkanása megerősíti, hogy Tápiószecső lehet a *Serzső helyes olvasata.
Előzmény: séró (503)
séró Creative Commons License 2003.10.29 0 0 503
Megnéztem a 18. századi szecsői összeírásokat és az első Gazsit az 1728-as összeírásban találtam meg, ami ráadásul magyarul van!

1728: Gasi János:
Gazda feleségestől: 2
Fia feleségestől: 2
Jármos ló: 2
Hámos ló: 2
Borjas tehén: 3
Meddő marha: 1
Hármasfű(ő)(???) marha: 1
Fejős j...(olvashatatlan): 14
Öreg sertés: 2
Buza Kila.(???): 30
Arpa Kila. : 8
Zab Kila. : 2
Köles .... (olvashatatlan): 1
Bor akó: 15

1730-as évek: Ioannes Gasi

1744: nehezen olvasható Ioannes Gas...

1760: Ioannes Gasy

1771: Andreas Gassi

Sajnos nekem csak a saját családomról vannak itthon születési,házassági és halotti anyakönyvi bejegyzésekről másolatok de azért megnéztem, hogy találok-e azokban Gazsit. A következőket találtam:

1830 november:
Adamus Gazsi, mint esküvői tanú két esküvőn is:
-Kontz Ferenc (41) és Lengyel Barbara (26)
-Vekety János (22) és Lesti Franciska (21)

1825 november:
Adamus Gazsi, esküvői tanú:
-Mikus Imre (35) és Varga Veronika (25)

1800 november:
Adamus Gazsi, esküvői tanú:
-Gregorius Szirony (21) és Helena Szabó (18)

1833 december:
Gazsi István keresztapa és Csöke Anna keresztanya (talán a felesége?)
-Papp János, szülei Papp István és Bálint Ágnes. Megjegyzem, hogy ez a Papp János az én szépapám (apai nagyapám anyjának, az anyjának, az apja), aki később a falu bírója lett a család szerint.

Hát összességébe most nem tudtam segíteni a lent írt nevekkel kapcsolatban, de ha egyszer rengeteg időm lesz (most éppen zh hetem van), akkor talán belepillanthatok az anyakönyvekbe a MOL-ban.
Az 1828-as népszámlálásban biztosan vannak adatok a szecsői Gazsikról, de arról nincs másolatom.

Előzmény: Tova Szilárd (502)
Tova Szilárd Creative Commons License 2003.10.29 0 0 502
Köszönöm a segítséged előre is.
A keresett személyek családom oldalágain helyezkednek el:
egyik Gazsi Borbála, 1821 január, Szecső, Pest megye, a másik Gazsi János, , 1816.
Előzmény: séró (501)
séró Creative Commons License 2003.10.29 0 0 501
Szerintem az Tápiószecső lehet. Régebbi anyakönyvekben összeírásokban láttam Szecső, Szetső, Setső néven is. Őseim igen tekintélyes része onnan származik.

Ha ősöket keresel ott és nem titok, hogy milyen családot, akkor beírhatnád, hátha a név alapján meg tudnám a Szecsőt erősíteni.

Ha 18. századi, akkor megnézhetem az ottani összeírásokat (van nálam másolat).

Remélem tudtam segíteni.

Előzmény: Tova Szilárd (499)
Tova Szilárd Creative Commons License 2003.10.29 0 0 500
esetleg Szecső? Ez megegyezik Tápiószecsővel?
Előzmény: Tova Szilárd (499)
Tova Szilárd Creative Commons License 2003.10.29 0 0 499
Nagyon nehezen kiolvasott településnévhez kérném a segítségeteket: Serzső (???), Pest megye.
Naná, hogy ilyet nem találtam; még a legközelebbi (mai) név a Csemő lenne.
Ha van tippetek, köszönöm.
VET Creative Commons License 2003.10.28 0 0 498
Köszi Proby!
Megpróbálom.
VET
Előzmény: Proby (496)
Proby Creative Commons License 2003.10.28 0 0 497
Lájszlónak igaza van. Az "öreg" lányokhoz még annyit, hogy Bél Mátyás (1700-as évek) leírta, hogy már 13-14 évesen férjhez mentek a lányok. a a 17-18 éves lyány már öregnek számított, s a 20-22 éves özvegyek csak akkor számíthattak új házastársra, ha kellóen tehetősek oltak.
Előzmény: Lájszló (492)
Proby Creative Commons License 2003.10.28 0 0 496
Vet-nek egy kis segítség.
Endre! Tekintve, hogy Besenyőtelek Heves megyében van, az Ury névvel kapcsolatosan talán tudna neked hasznosakat mondani Szabóné Úri Éva, aki nem mellesleg egy nagyon segítőkész levéltárosa a Heves Megyei Levéltárnak. http://www.hevesarchiv.hu/index.htm
Próbáld meg! proby
Előzmény: VET (491)
Peter7 Creative Commons License 2003.10.28 0 0 495
Helló!

Általános irányelveket szeretnék megtudni, hogyan is induljak neki a keresésnek. A dédnagyfatert kéne lenyomoznom hogy el tudjak indulni a felmenők keresésében, de nagyon keveset tudok róla és családon belülről sem lehet már több infót összeszedni. Az öreg valamikor a 10-es évek elején települt be Legyelországból és a 60-as évek elején halt meg Bp-n, valószínűleg Óbudán van eltemetve. Hol lehet a halotti anyakönyvekhez hozzáférni, illetve a letelepülési iratokhoz?

köszi előre is

Steve the Great Creative Commons License 2003.10.27 0 0 494
Ez gondolom függ az egyházközség nagyságától is...

Itt van pl. Pannonhalma MOL-os Rk. bejegyzése (szvsz. közepes méretű egyházközség, elég korai kezdetűanyajönyvezéssel 5 tekercs, 3443 fénykép a filmeken - ha jól értelmezek mindent)

Pannonhalma-Győrszentmárton (Rk)
Martins Berg, Szentmárton
Születési anyakönyv: 1723 - 1895
Házassági anyakönyv: 1722 - 1895
Halotti anyakönyv: 1724 - 1895
Vegyes anyakönyv: 1689 - 1835
Felvétel: 3443 Filmszám: A 1758-1763

Előzmény: theow (493)
theow Creative Commons License 2003.10.27 0 0 493
És egy mikrofilmtekercs kb. hány év adatait tartalmazza?
Lájszló Creative Commons License 2003.10.26 0 0 492
Saját tapasztalatom az esketési bejegyzésekkel az, hogy az életkorokkal vigyázni kell: a lányoknál szívesen letagadtak 1-2-3 évet, pláne, ha már "öreg" volt (22-23 feletti), vagy ha nem volt kellően nagy a korkülönbség a lány és a fiú között, ne adj isten, ha a lány volt öregebb.
A halotti anyakönyvben az életkor erősen megbízhatatlan, főleg öreg embereknél, akik talán maguk sem tudták, hogy hány évesek, nemhogy a szomszéd vagy a cseléd, aki elment bejelenteni a halálesetet...
Előzmény: VET (491)
VET Creative Commons License 2003.10.24 0 0 491
Urak!

A megpróbálom összeállítani a családom teljes családfáját, valamennyi oldalági rokonnal. A mű végén - ha sikerül - valószínűleg szegről-végről a mindenki rokonom lesz a Monarchiába.
Addig is keresem Besenyőtelekről:
Czakó, Harangy v. Haranghy, Györky, Kozma, Mlinkó,Rago, szihalmi v. besenyői Szabó, Ury, Vass, Tuza, valamint a közbirtokosságba tartozó valamennyi törzsökös családot,
Nemesvámos és Tótvázsony, valamint Berhida környékéről: Csőgör, Simon, Faa, Kolosi
Erdélyből, Nagysármás környékéről: Linka, Kacsi
Szarvasról: Melis,
Győrszentiványról: Samoday,
Ausztria, Salzburg tartomány Ramingstein, Mauterndorf környékéről: Mayr és Fuksz,
Galgamácsáról: Jancsik
Bihardiószegről: Varga, Diószegi, családokat, azokkal rokonségba állókat, illetőleg bárkit aki tud segíteni a fenti kutatásba.

Üdvözlettel: Endre

Steve the Great Creative Commons License 2003.10.24 0 0 490
Ezek szvsz. is igen jól használható folyamatok. Talán még annyit szeretnék megerősíteni hogy valóban érdemes majd minden adatot némi kritikával fogadni, mert sajna elég gyakran szembesültem az anyakönyvek közötti inkonzisztenciával...
Előzmény: Proby (489)
Proby Creative Commons License 2003.10.24 0 0 489
theow-nak:
Ha a pl-beli K János szülinapjától időben mégy visszafelé az esketési ak-ben, rátalálhatsz a szülők (K. István + Sz. Mária) házassági bejegyzésére (pl. 1850), ahol általában az életkorukat is beírták (pl. 22 és 20). Ezután a szül. ak-ben folytatva a keresést, 1850-ből 22-őt és 20-at levonva (1828 és 1830) meglelheted a szülők születési idejét, meg még mást is. Van egy másik út is: a halotti ak-ben haladsz K. János szülinapjától előre, és rábukkanhatsz a szülők halálozási bejegyzésére (ha ugyanabban a faluban húnytak el), ahol be szokták volt jegyezni, hogy hány éves volt az illető (K. István + 1860. 32 évesen). Ez a szám sokszor pontatlan, de hozzávetőleg megmutatja, hogy melyik intervallumban kell keresni a születését szül. ak-ben (1860-32=1828). Halotti bejegyzésnél olyannal is találkoztam (1700-as évek), ahol a házasságban töltött időt is beírták, amiből az esküvő időpontjára lehetett következtetni.
Egy kicsit iskolás volt a leírás, de remélem, segíteni fog.
Proby
Előzmény: theow (480)
theow Creative Commons License 2003.10.24 0 0 488
Aki a Szarka családot keresi, nézze meg a www.rootsweb.com oldalt, mert október 20-án kelt üzenetében egy amerikai úr keresi Szarka rokonait.
Lájszló Creative Commons License 2003.10.19 0 0 487
Szeretnénk annyit hozzátenni az előttem szólokhoz, hogy valószínűleg katolikus anyakönyvekről beszélhetnek. Én legalábbis irígykedve hallgatom az ilyeneket, hogy "XVII. századi anyakönyv", meg hogy a gyerek születésekor ott van az szülők életkora is. Az általam kutatott református anyakönyvek eleve csak úgy az 1750-es évektől kezdődnek, és jóval információszegényebbek. A legborzasztóbb a halotti, amiben egészen az 1850-es évekig összvissz annyi szerepel, hogy X.Y., élt ennyit meg ennyit. Hogy ki fia-borja volt, arról bezzeg bölcsen hallgatnak, legalábbis felnőtt férfiember esetében. Az bezzeg be van írva viszont, hogy énekszóval avagy prédikációval temették-e el, valamint, hogy ki jelentette be a halálesetet (ez tapasztalatom szerint többnyire nem családtag, tehát családfakutatási szempontból használhatatlan).
Előzmény: theow (486)
theow Creative Commons License 2003.10.19 0 0 486
Köszönöm szépen az eddigi sok segítséget
Mezőbándi Creative Commons License 2003.10.19 0 0 485
Azt hiszem az előttem elhangzott válaszokhoz nem sokat tudok hozzátenni. Meg kell próbálni eljutni a házassági bejegyzésig. Ha özvegyek házasodtak, hát valahol volt egy halálozás is. Valószínűleg nem sokkal korábban. Azt pedig megelőzte egy másik házasság.

A régebbi anyakönyvekben különösen fontos lehet a keresztszülők és tanúk nevei között is keresgélni. Volt már olyan esetem, hogy a születési bejegyzésnél csak az apa neve volt feltüntetve (gyakran a XVII.sz. végi - XVIII.sz. eleji anyakönyvi lapok mind ilyenek), de pár lappal odébb éppen keresztszülősködtek X.Y. és felesége W.Z.

De az is előfordul, hogy a beszármazott házastárs eredetére bukkan az ember. Megesett velem, hogy pl. nem találtam az egyik házastárs felmenőit (azt hiszem XIX.sz. elején) az anyakönyvben, de egy hasonnevű valaki felbukkant máshol a tanú rubrikában, és mellete volt, hogy M.-i lakos. Persze rögtön irány a közeli M, ahol az anyakönyvben sikerült rátalálni a keresett felmenőkre.

Előzmény: theow (480)
Pitecus Creative Commons License 2003.10.16 0 0 484
Nos az biztos, hogy az apja-anyja neve melleltt nem mindig szerepel "évjárat". Az én technológiám:
1.el?re megyek 5 évvel, hátha van testvér.

1.1 Ha van addig megyek el?re, míg az 5 éves fedésben nem lesz gyerek.Lépj a 2-es pontra.

1.2 Ha nincs, akkor hátra megyek 5 évvel. Lehet, hogy épp ott lesz évjárat.Ha sikerrel járok, érdemes a testvéreket is kutatni.Ha évente van gyerek, akkor nézd meg a hasonló id?szak halotti anyakönyvét, mert lesz elhalálozott gyerek, biztos. Ott is lehet szül?i kor.

2. A születési dátumtól visszafele megnézem a házassági anyakönyvi részt.
90%, hogy ott lesz a házasság dátuma mellett az életkor.(Nálunk általában 8-11 év különbség van a 2 szül? kora között).Öt buktató lehet:
- Nem ott kötöttek házasságot
- Nem odavalósi az egyik szül?
- Elveszett az a lap
- Csúnyán, esetleg olvashatatlan németül írt a pap.
- Özvegy(ek) házasod(ik)/(tak). (Nálunk volt példa erre). A katolikus vallás engedélyezi özvegy újbóli házasságát (holtomiglan- holtodiglan).

3. Házassági anyakönyvnél esetleg a szül?k neve is ott vannak.
tehát menj egy emberölt?vel vissza...:o)

Valószínüleg van jobb módszer is, de ezt én annyira élvezem...:o)))

Pitecus

Előzmény: Tova Szilárd (481)
Steve the Great Creative Commons License 2003.10.16 0 0 483
Akkor nekem némi mázlim volt...
Előzmény: Tova Szilárd (481)
Steve the Great Creative Commons License 2003.10.16 0 0 482
Ööö.. ismereteim szerint a mikorfilmek az anyakönyvekből készülnek, ezért nem illenék ilyen jellegű hibáknak lennie... (a MOL honlapján az adatbázisok menüponton keresztül kikereshető, hogy melyik anyag milyen filmszámon érhető el...)
Egyébként igen, a szülők életkora is benne kell legyen az anyakönyvben (szvsz. az anyakönyvek szereplenek a filmen, nem az akvi. kivonatok), bár 1700 körül már néha ezt nem tüntették fel...
Egyébként én igen "szeretem" a házassági anyajönyveket, mert onnan megtudható a házasuló felek neve, életkora, a házasság időpontja, a szülők neve (igen jó referencia)
Előzmény: theow (480)
Tova Szilárd Creative Commons License 2003.10.16 0 0 481
Az általam látott róm.kat. anyakönyvekben nem szerepelt a szülők életkora; ehhez meg kellett keresnem a kereszteléstől visszaindulva az esketés bejegyzését, ahol szerepelt ez adat is, valamint a szülők neve is. Innen viszonylag könnyű a a szülők születését megtalálni, és így tovább...
Előzmény: theow (480)
theow Creative Commons License 2003.10.16 0 0 480
De nem biztos, hogy a mikrofilm által és az anyakönyv által tartalmazott időszak fedi egymást...

Apropó, még soha nem volt előttem ilyen mikrofilm de...:
- például ha ismerem Kovács János ősömet, aki 1854.okt.16.-án született Tiszanekeresden Szabolcs megyében, megtalálom a születési anyakönyvi kivonatát szülei nevével: legyen például Kovács István és Szabó Mária, akik szintén Tiszanekeresden születtek, de nem tudom hogy mikor, akkor őket, hogy tudnám tovább keresni??? Vagy a szülők életkora is rá van írva a születési anyakönyvi kivonatra? Egy mikrofilm tekercs mennyi időt ölel fel? Minden év külön mikrofilm?

Előzmény: Mezőbándi (479)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!