Nyaraláshoz vettem elő a Concorde MR 200 PMR készülékemet. Neten ránéztem a haszn- útmut.-ra, de ezt találtam: Concorde MR 200 PMR készülék forgalomba hozatalának tiltása
MIt jelent a EN 300 296-2 V.1.1.1 (2001-03) számú szabvány 4.2.1.2. Adó frekvenciaeltérés 4.2.3.2. Legnagyobb megengedett frekvencia löket 4.2.4.2. Szomszédoscsatorna-teljesítmény 1 berendezés esetében, míg a 4.2.6.2. Az adó tranziensfrekvenciás viselkedése 4 vizsgált berendezés esetében
Ezzel a kuszaság csak növekszik. Nem, mint ha eddig valakit érdekeltek volna ezek az agyon bonyolított szabályok. Aki akart rádiózni az tette, aki nem azt pedig azért nem érdekelte.
Új frekvencia kiosztás lépett érvénybe a hazánkban is közkedvelt, engedély- és díjfizetés nélkül használható pmr446 sávú rádiókra vonatkozóan. A meglévő készülékeket természetesen nem érinti a változás, de új készülék vásárlása esetén már érdemes az új ECC/DEC/(05)01 direktívának megfelelő készüléket választani, hiszen így szélesebb sávrész, azaz több csatorna áll a rendelkezésünkre. Ennek komoly jelentősége a városi használatnál lehet, ahol a tapasztalat szerint igen csak kevésnek bizonyul a rendelkezésre álló 8db rádiócsatorna.
Rendben Smoker84, egyébként elő van készítve minden, csak a rádiót kell hozni meg a papíron leírva, hogy milyen frekik meg ctcss kell. Elfelejtettem mondani, hogy a mohácsi komp csak 19h-ig jár, tehát Baja felé kellett volna jönnöd.
Telószámot adjak? Ha nyilvános az e-mailod küldöm, az enyém nyilvános.
Én is tudok, csak messze vagyok. Ha nem késő holnap itt alant a cím.
Megahertz Elektrotechnika Kft.
Pécs Rácvárosi út 47.
Vonalas tel. +36 72 251 061
Kb. három éve vittem az enyémet, minden technikájuk megvan hozzá+nagyon korrektek. Az enyémet ők nem tudták programozni, mert az enyém módosítva van, az ő szoftverük csak az gyári eredeti motorola gm300-hoz jó.
Valóban sikerült az összeköttetés Lajossal, de nem a pécsi, hanem a komlói papin. Egyébként a komlói papi tökjó, akár vételben, akár adásban. A pécsit továbbra sem érem el.
Ez nagyon régi, úgyis mondhatnám őskori. Illene már összeállítani egy aktuálisat. Azt mondják a gugli a barátod, de a gugli se tud semmit, ha nincs friss adat.
Valóban kevesen rádióznak csak a hobbi kedvéért. Inkább a "hasznos" célok vannak. Munkára, kirándulásra.
Az igazi hobbi rádiózás a rövidhullám. Mert ott csak hasonló indíttatásúak vannak, nem kell kerülgetni a gazdasági felhasználókat. Ennek jó előszobája a CB. A maga kiszámíthatatlanságával. Ha meg nincs magyar pampogó, van külföldi. Erre jó a HARC nevű társaság.
Nem biztos, hogy egyből drága cuccot kell telepíteni. Egy 5/8-os antenna dupla pénz, dupla erősségű árbóc, stb mint egy félhullámú. Az éterben alig van különbség köztük.
Aztán lehet továbblépni a rövidhullám felé, ahol tényleg végtelenek a lehetőségek. Pláne ha van helyed antennának és csendes környéken laksz.
Ezt eddig is tudtam, körülbelüli QTH-m a semmi közepén van a közeli városok, ahol rádióznak is cca. 40-50 km-re vannak Ény-i és Dk-i irányban, továbbá a szekszárdi papagáj Északnak szintén 50 km-re van légvonalban. Eredetileg CB rádióra gondoltam, rájöttem eléggé költséges, így inkább az Ebayról két Baofeng UV-5R-t vettem aztán egymásközt pmr-n rádióztunk. Felállítottunk a ház tetejére Katrein antennát, ami 12 m magasan van, igaz azt lecseréltem egy AFG-50UH körsugárzóra, bár nem nyertem vele semmit. Az egyik Baofenget elcseréltem Motorola GM300-ra, majd egyedi módosított szoftverrel elkezdtem programozni. Most 420MHz-től 470MHz-ig programozható 32 csatorna, eredetileg 8 csatornás volt. Természetesen amatőröket is "hallgatok". Az idézőjel az azért van, ha beszélnek az átjátszón. Na, a probléma itt kezdődik, Jó antenna, Jó rádió, minden frekvencia helyes, csak az amatőrök napi 1-2 alkalommal beszélgetnek, az elérhető papagájokon saját hangomat hallom, csak néha veszi valaki a fáradtságot, hogy egyáltalán bekapcsolja a rádiót. Munkába indulás előtt bekapcsolom a rádiót és a pécsi átjátszón meghallgatok két amatőrt,akik minden reggel szokás szerint üdvözlik egymást. Minden tisztelet Nekik, igazi amatőrök, Ők még rádióznak! Ahogy olvasom a CB-n szintén ugyanez a helyzet, pedig most már Grant 2 + 5/8-os antenna párost kipróbálnák, kérdés minek, ha ellen állomást nem hallanák. Ez a korszak már az igazi rádiózás haldoklása, mindent kiszorít az InterNet. Jellemző, amatőrök szájából hallottam, majd hívlak délután telefonon. Szóval hallgatózni még szabad volna, még ha tudod a frekiket, akkor se hallasz senkit, ja itt a faluban van egy amatőr rádiós Ő az internetes rádióval első helyezést ért el Magyarországról (HamSphere). Neki össz-vissz. Baofeng UV-5R van. Bocs. talán nem kellett volna ide, a PMR-rádió Fórumba irkálni a kesergéseket, mert nem idevaló. Mert ez inkább csak XANTIi mesternek szól.
Nálunk is volt nonstop közvetítő babaőr kütyü, PMR7-en. Egyszerű volt elcsípni, csak figyelni kellett a postást, hol jár, mikor hallatszik a legerősebben a robogója :-). A rókavadászat már egyszerűbb volt. Becsöngetés, kézirádión mutattam az adást, egyből csend lett.
Pedig tök jó kis hétvégi elfoglaltság a zavarforrás megkeresése. Nálunk Szombathelyen egy rádióamatőr a PMR 7 és 8 között közvetítette faterja légzőkészülékét VOX-al non-stop. A háztetőn egy UHF-es brutál körsugárzó, a város másik végén is 9+30-cal lehetett hallani, a kimenőt olyan 50-100W közé tettem.
Fogtunk egy Standard C558-at, ebben van csillapító, elindultunk először antennával, mikor közeledtünk, húztuk rá a zajzárat, mikor már azt is átütötte, rátettük a csillapítót majd a végén levettük az antennát is és a kapunál álltunk meg. Közöltük vele hogy (akkor még) NHH és fejezze ezt be mert taplóság! És befejezte.
Bár ha a bébiőr meg nem szabálytalan, egy kukkot nem lehet szólni, max megkeresni és a nevükön szólítani őket és közölni velük hogy hallottátok mikor pukizott :D Ez tök égő lehet.
Vadászok a közelemben lévő Papagájokra és az UHF Szimplex Frekvenciákra is. Valaki tudna segíteni, hogy hol találok naprakész frekvencialistát a Papagájokról? Na meg persze kellenének a Pécs környékén használatos UHF szimplexek is. Valahol a 434 MHz környékén vannak. Van egy kérdés, ami foglalkoztat, nevezetesen az, hogy a pécsi papit miért nem érem el, pedig évekkel ezelőtt simán beszélgettem Tommy Apu-ékkal. Tudtommal a 446.09375 CTCSS 103.5 MHz azaz a 8/13-n vannak vagy változott azóta valami?
Nem azt mondtam, hogy nincs haszna, és tudom, hogy átjátszókat ezzel védenek, de leírt problémát nem feltétlen orvosolja (közeli állomás simán elnyom ha egyszerre adnak ugyanazon csatornán).
Nyilván azért lett kitalálva, hogy ne használjuk :D Mi olyan ördögtől való a zajzár kódolásban? Az egyik legjobb rádiós találmány. Amikor bemész egy boltba és az ótvar szanaszét szóródó hálózati meg mit tudom én milyen kábelek zajától beindul a rádió zajzára, az tök jó. Ha nincs CTCSS a fél bolt téged néz hogy mi szól az oldaladon. Nem kötelező használni aki nem szereti ne tegye, én építettem átjátszót enélkül kérésre, egy hét múlva besírtak hogy tegyek bele valamit mert mindenféle zavarra megnyit és a fél megyében hallani a zümmögést.
Sajnos ez az összeforgalmazást, így a legtöbb esetben a torz vételt eredményez, kivéve, ha BCLO be van kapcsolva, és akkor marad a böfögés a csatornán.)
A CTCSS maradjon, sőt inkább a DCS, ha már lehetőség van rá. A pmr csatornákon hamar jönnek a nem kívánatos zajforrások, böfögések és fingások. Szóval a zajzár kódolás igen is szükséges. Például ipariban is kiadnak egy frekit több ponton több cégnek az országban azzal a kitétellel, hogy a zajzárat kódolni kell és akkor nem zavarják egymást.
Teljesen felesleges CTCSS-el kínlódni! Kapcsold ki minden rádión. Legyen a nyolc PMR csatorna lerakva és kész! Ugye látod, hogy neked a 9-es csatorna az 1-est ismétli, a 10-es a 2-est, stb. Használjátok mondjuk az 1-es, 5-ös és 8-as csatornát és nincs kavarás. Ha nyolctól feljebb mentek, akkor le kell vonni belőle 8-at, hogy a tényleges csatornaszámot megkapd. Ha áthallást, vagy gerjedést tapasztalsz, akkor rossz lehet valamelyik rádió. Nekem két csatornával arrébb már nem szokott zavarni néhány méter távolságból.
Túl van ez bonyolítva. Ez alapján senki se fogja megérteni mi a cél. És nem értem azt se miért nem jó az 1-2-3 csatorna a 3 csapatnak és miért pont az 5 meg a 10? Töltsd fel a rádióra és próbáld ki megfelel-e. A csatornabeállítások a PMR-nek megfelelőek.
"Az volt a célom, hogy 3 csapat (A,B,C) kommunikációját az alábbiak szerint oldjam meg:
- Minden csapatnál 2db rádió
- Az A és B csapat az 5-ös csatornán tud egymással beszélni
- Az A csapat a 2-es csatornán tud a C csapattal beszélni
- A B csapat a 10-es csatonán tud a C csapattal beszélni
Magyarán a C csapat külön készülékkel, külön frekin eléri mindkét másik csapatot, akik viszont egymással is tudnak beszélni egy külön erre való készülékkel."
- A "hallgatózás" mint olyan nem probléma, tehát nem kell kivédeni. Csak az a lényeg, h a 3 fél így tudjon kommunikálni.
- Igen, ezt tervezem mind a 6 készülékre tölteni.
- Ha jól értelmeztem a dolgokat akkor a scant jelenleg letiltottam a beállításokban. (?)
-Amiért neki kellett fognom, az az alábbi jelenség volt:
"a készülékek (legyenek bármilyen egymástól távol eső csatornákra is beállítva) hajlamosak összegerjedni.
Jónéhány alkalommal még egymás adását is veszik. Többször előfordul, hogy azok a rádiók is simán veszik az 1 csatornán sugárzott jelet amik, a 15-ösre vannak állítva, de mindezt nem fixen, hanem ad-hoc jelleggel. Van, hogy 10 percig tök jól működik a rendszer, aztán percekig mindenki hall mindent. ... Tesztként egymás mellé raktam 5 készüléket, a csatornákat hármasával beállítva (3,6,9..) majd a hatodikon beszédet kezdeményezve, hol csak a párja fogadta az adást, hol egy másik is, hol az összes. Véletlenszerűen."
Ha a képen lévő beállítást tolom fel mind a 6 készülékre, akkor elméletileg jó lesz minden?
Nem tudjuk milyen csapatokról van szó :D A szerb szabadcsapatok vagy valami paintball cdapat, az nem derült ki. Én inkább valami irodaház őrzés vagy hasonlóra gondoltam.
Amúgy eszembe jutott egy régi sztori :D Ezt most itt mesélem el :D
Szóval itt Szombathelyen a rendőrségi városi, megyei (XA) átjátszón kívül volt egy harmadik, az is XA rendszerhez tartozott, de csak rendezvényeken, többnyire Haladás meccseken használták a rendőrök. Micsoda luxus, erre átjátszót fenntartani. Meg néha a medikusok azon javították a rádiórendszert. Ez az átjátszó állandóan csendes volt, az ügyelet sem hallgatta, néha nyomozók dolgoztak rajta. Micsida király free átjátszó volt ez :D Őrködő, kaptár, figyelő hívójelekkel amikor nem zavartunk senkit, folyamat pofáztunk rajta, senkit nem érdekelt :D Lefedte az egész várost és környékét. Régi szép idők...
Mellesleg ezeknek a kínai rádióknak nem az igazi a füle, közvetlen közelről megeshet hogy áthallatszik egyik csatorna a másikra, ctcss ide vagy oda. HAsználj inkább DCS kódot. Kisebb eséllyel zavarják egymást. Ha közel van a másik jel, tapasztalat, hogy megnyit akkor is a zajzár ha más a ctcss.
Anno én a rendőrségi átjátszót ctcss panel nélküli Yaesu FT23R rádióval elindítottam, 186,2 volt a felmenőn a CTCSS nem kellett más neki csak egy jó brummos adapter és már nyitott is. A DCS meg legalább digitális.
Ha egy csapattag szerez egy PMR rádiót aminek minden csatornára ki van kapcsolva a CTCSS, az minden forgalmazást hallani fog. Ráadásul ha szkennelni is tud a rádiója, nem fog lemaradni semmiről! Márpedig például a BF-888S is tud ilyet. :)
Vagy feltölti ezt az összes rádióra, mindegyiken ugyanez a felállás
1-es csapat az 1-esen, 2-es a 2-esen 3-as a 3-ason és ha valamelyik csapat át akar szólni a másiknak, odateker. Így csak azt kell megjegyezni hányas csapat
Én csak egy feltöltött képet látok így ez csak egy rádió beállításait mutatja. Így nem lehet megítélni, hogy a korábban említett szabályoknak megfelelően működik-e. Biztosan jó ez így, hogy minden csatornán megegyezik az RX és TX CTCSS érték?
Azt ugye tudod, hogy egy rádiópár akkor fogja hallani egymást, ha az adó által sugárzott CTCSS frekvencia megegyezik a vevőre beállított CTCSS frekvenciával. Így a szabályoknak megfelelően kell kisakkozni, hogy az egyes rádiók melyik csatornán milyen CTCSS frekvenciával adjanak, illetve milyen frekvenciára nyisson a zajzár a vevőnél. Így az egyes rádiókra más-más beállítást kell rátölteni, a szabályoknak megfelelően.
Ha így tervezted meg, akkor nem szóltam! Bocsi. :)
elméletileg meglenne, de még nem töltöttem vissza, először egy véleményt szeretnék róla kérni, h semmit nem b...tam-e el? :)
a cél:
- 3 csapat tudjon egymással beszélni a beállított csatornákon
- az eszközök ne gerjedjenek össze, ne vegyék a többi csatornát ha egy másikra vannak beállítva
- legyen hülyebiztos, minden olyan funkció legyen rajta kikapcsolva, ami a fentiekhez nem kell
- a 3 csapat 3 szobában egymástól 30-40 méterre van, épületen belül téglafalakkal
- lehetőleg csak egymást hallják, távolabbi gyengébb jeleket ne
- lehetőleg olyan csatorna/ctcss kombókat találni amik nem agyonfoglaltak (ez az amit nem tudok hol keressek, most sztem a legelterjedtebb van beállítva :-S)
ha jól böngésztem a leírásokat a neten, akkor az utolsó kivételével a többi feltétel így jó.. ?
Ami fontos, hogy 446 és 446,2 közt van a PMR sáv. Azon kívül fizetős tulajdonosa van minden frekinek. Ahol lehet, hogy évekig nem hallasz senkit, mégis lehet kínos beletalálni egy átjátszó felmenőjébe.
Elvileg 446,1-ig van az analóg és 446.1-446.2-ig a digitális üzem.
Az adatkábel estére megjön, úgyhogy majd akkor kiderül mit is rejtenek jelen pillanatban a készülékek.
A programozási részt átnéztem, a legtöbb dolog tiszta és nem tűnik bonyolultnak, de addig amíg nem tudom mi van jelenleg a rádiókban, nem tudok tovább haladni.
Keress a közeledben valakit, aki átlátja a PMR írott és íratlan szabályait, a simliket és van némi rutinja a progizásban. Meg persze van adatkábele hozzá. Sok időt és mérgelődést spórolsz meg.
Már nem csak a nyolc használható, és ugye fél watt max, nem leszerelhető antenna stb stb, ha az előírásokat nézzük. Gyakorlatilag addig, amíg nem csinál az ember gondot, zavart az NMHH-t nagyon nem érdekli.
hát igazából csak 4 van kiskínaitól, 2-t itthon vettem, mert hogy a 4 nem volt elég.
magyarán azt mondod, hogy a gyári beállítással gyakorlatilag semmi nem használható rajta, neki kell állni programozni? a vicces az, hogy erről egy szó sem esik a manualjában :(
én azt hittem h a 70 mhz frekisávot automatikusan felosztja 16 részre és jónapot.. :-S
a programozási opciókban csak olyat találtam a neten, hogy különböző funkciók ki-be kapcsolgatására jó, ezért nem is foglalkoztam vele, pedig letöltöttem a progit is meg egy leírást is, de miután com portra való csatlakoztatással kezd ami az egész házban nincs már, nem is foglalkoztam vele tovább...
Magyarországon mindössze 8 PMR csatorna van engedélyezve! :)
Ha úgy próbálod használni, ahogy a kis kínai elküldte, az esetleg nem is PMR frekvenciára van programozva. Nekem vannak ugyanilyen rádióim és soha nem volt velük ilyen gond! Kell hozzá egy programozó kábel és a Chirp program és le kell a PMR csatornákra programozni. Mivel a rádió 16 csatornás én mindkét felére ugyanazt a 8 csatorná programoztam, csak az egyik felére 1 wattal, a másikra 5 watt adóteljesítménnyel. Ha a CTCSS kódokkal akarsz esetleg játszani, attól még nem lesz több csatorna, csak a zajzár akkor fog kinyitni, ha azonos CTCSS frekvencián ad az adó, mint amire a vevőt is állították.
Az volt a célom, hogy 3 csapat (A,B,C) kommunikációját az alábbiak szerint oldjam meg:
- Minden csapatnál 2db rádió
- A és B csapat az 5-ös csatornán tud egymással beszélni
- A csapat a 2-es csatornán tud a C csapattal beszélni
- B csapat a 10-es csatonán tud a C csapattal beszélni
Magyarán a C csapat külön készülékkel, külön frekin eléri mindkét másik csapatot, akik viszont egymással is tudnak beszélni egy külön erre való készülékkel.
A probléma ott csúszott a számításba, hogy a készülékek (legyenek bármilyen egymástól távol eső csatornákra is beállítva) hajlamosak összegerjedni.
Jónéhány alkalommal még egymás adását is veszik. Többször előfordul, hogy azok a rádiók is simán veszik az 1 csatornán sugárzott jelet amik, a 15-ösre vannak állítva, de mindezt nem fixen, hanem ad-hoc jelleggel. Van, hogy 10 percig tök jól működik a rendszer, aztán percekig mindenki hall mindent. A frekvenciatartomány elméletileg 400-470-ig megy, ennél azért nem kéne ennek bekövetkeznie.
Tesztként egymás mellé raktam 5 készüléket, a csatornákat hármasával beállítva (3,6,9..) majd a hatodikon beszédet kezdeményezve, hol csak a párja fogadta az adást, hol egy másik is, hol az összes. Véletlenszerűen.
Hogy lehetne ezt megoldani, vagy mit lehet ezzel csinálni?
Hello látom pécstől nem messze vagy elárulod hol? Nekem is lehet kellene segitség kenwood tk8180e programozásban. Én Tamási mellet vagyok közvetlen egyébként 6 ilyen rádiom van csak komunikáciora használták nincs program rajta meg nincs mic-hozzá az beszerzés alatt van 4 db megy piacra 2 marad nekem. Köszi előre is
Sziasztok! A Midland GB-1 típusú, külső antennás, mobil PMR rádióról szeretnék gyakorlati tapasztalatokat kérni tőletek! A fórum keresője csak a programozó szoftverrel kapcsolatban adott ki nekem korábbi találatot. Műszaki megbízhatóság, üzemeltetési tapasztalatok érdekelnek. Köszönöm előre is!
Szia ! Én feltételes módba mondtam! Hogy az opsz . Hogy miért? Mert az államtól rengeteg pénzt kapnak és egyed uralmat élveznek Pintér által aki ezt az egész ZRT- működteti! :)
Feltelepíted a programot, com-port 1-re rádugod a prog kábelt, majd a kikapcsolt rádióba bele. Rádió bekapcs, szoftverben program, read (rádió kiolvasása) ezután file, save as (elmented valamilyen néven), jó, ha megvan, ami benne van, így bármikor visszarakható bele.
Szépen átírod a kiolvasottat.
1.oszlop: vételi freki 2.adás freki 3.vételi kód (ctcss) 4.adás kód (ctcss) 5.adáserő (high/low) 6. sávszélesség (wide/narrow) 7. scan-listához hozzáadod-e (add igen no nem).
Így végig az összes csatornán, ha megvan, file, save as, ezt is elmented más néven, mint at előzőt, majd program, write.
És kész.
Ha nem tetszik, visszarakhatod bele az eredetit (mivel kiolvasáskor elmentetted).
Szerintem ezért nem kéne lemondani a PMR sávról. Ha jól értem, akkor sokáig nem zavarnátok senkit, mert a konvoj mozgásban lenne, és a konvojban haladó kocsik tartanák a kapcsolatot egymás közt, a rádiókon. Úgy gondolom pont erre tökéletes a PMR.
Az egykori pilisi papagáj (446,145) is úgy lógott ki a monitorról, mint kb, a Mount Everest mutatna az Alföldön :-). A hatóság meg nagy ívben, magasról lesz...ta az egészet. Burabun meg is mondták, PMR és CB sáv nem érdekli őket, meg nem okoz az elsődleges felhasználóknál zavart. A dzsuva miatt nem tudnak korrektül mérni.
A zavartatásokat megelőzendő, két alsó csatorna közé került, zajhatár alá. Sok 16-os rézcső meg üvegszálas nyáklemez kellett a 8 körös bandpass filterbe, többheti szívás de megérte :-).
Csak hogy erről írjak neked egy érdekeset, mennyire a közelből érzékelhető:
A Kőszeg, Hörmann forrás parkolójába telepített állomás rendszeresen megjeleníti tizenhuszonszáz + értékkel a Kirisun S780-asommal 4W kimenővel adott beszélgetéseim jelét. A jel erőssége kiváló az adatok szerint. A freki meg olyan pontosan van kijelezve, hogy csak néztem és ott tényleg más nem dumál. Ez az állomás volt a helye anno a rendőrségi XA rendszer Vas megyei XA2 állomásának is, a föld alól is el lehetett indítani azt az átjátszót. Van jó rálátása.
A "gyorsan" az elég relatív fogalom. A csilivili ketyere a készülék gyári számát is kiírja? Ezek olyanok mint a köztéri kamerák. Ha megfognak valakit akkor a bizonyításhoz (talán) jók de pusztán abból, hogy látnak valakit nem derül ki semmi. Persze, nem akarok az iszlamistáknak ötleteket adni.
Kampó duma. Soha ilyen gyorsan és pontosan nem tudták a helyet és a rádiót beazonosítani. Nyilván sok gazemberséget lehet fifikával és aljassággal kitervelni. De a technikai lehetőség most igen nagyot javult. Ennek oka és feladata van. Nem biztos, hogy érdemes lebecsülni.
Milyen vergődés lenne ha valaki elkezdene repülést irányítani viszonylag szakszerűen egy erdő közepéről...? Váááááá... Egy bombafenyegetés ehhez képest diákcsíny lenne. Ja, persze, kijönnének hozzám a bőrkabátosok és addig vernének amíg be nem vallom, hogy én voltam. De ha nem én akkor jön a gond...
Ez az oldal csak a telepített mérőállomásokat tartalmazza és sehol sem írják, hogy hitelesek a térképen megjelenített adatok. De ebből az látszik, hogy 1-10W adóteljesítmény csak a mérőhelyek közvetlen közelében érzekelhető. 100W már nagyobb távolságból is.
A jogi nonszensznek pont azért van szerepe a Véda esetében, mert egy lepra SZAR. Baromi nagy hibaszázalékkal dolgozik. Messze nagyobbal mint ami egy MÉRŐ eszköztől elvárható. A megbízhatóság se jó, nagyon ideges a környezeti bezavarásokra. Márpedig saccolásra nem lehet törvényi intézkedést építeni. A sebességmérő részén már reszelgettek annyit, hogy használhassák. De a fotózása (mobiltelefonálás, öv, követési távolság) még mindig nem hitelesíthető.
Erre a németek egy külön más szögből is fotózó INFRA kamerát IS használnak. Bármilyen tükrözés, becsillanás egy néző szögből hiteltelenné teszi.
Én elhiszem, hogy vesznek csoda készülékeket amivel tényleg nagyon komoly méréseket lehet végezni. Azt viszont, hogy valaki egy PMR, CB vagy más rádióval nyomogat annak a helyét elvileg be lehet mérni. Ha valami csodát tesznek akkor cm pontossággal. A nehézség onnan jön. A jog egy más világ. Persze biztos vagyok benne, hogy nem a CB-k és PMR-ek méregetésére vették a ketyeréket. Azt azért tudjuk, egy rádió felderítésben kb. 30% a készülék háttér, a maradék a hírszerző munka amihez nem kell rádió.
A rendőrség is megépítette a VÉDA rendszert milliárdokért de a tudásának a negyedét sem tudják kihasználni a jogi háttér hiánya miatt pedig egy autóról legalább azt lehet tudni, hogy többnyire az úton megy.
A műsorszórókat nem csak vadásszák. Fél évente kötelező ellátottság mérést leadni a hatóságnál. No azt más nem tudja csinálni. Komoly pénz egy ilyen mérés. Mindenkinek.
No itt a tévedés. Ezek még biztosan nem! Talán még élesben nem is dolgoznak. Pár hete kezdték el a gyakorlati próbákat, kalibrálásokat. Volt szerencsém látni a technikát. A többi nem nyilvános, de higgy nekem.
Ha valaki egy autóval mozog aztán CB-n néha pár másodpercre megnyomja a PTT-t akkor az a Merci megmondja, hogy az én kezem vagy az utas keze nyomta a gombot? Mert ugye a bíróság előtt nem mindegy. Ijesztésnek: beülnek a rendőrök a kocsimba. Hű, mennyi rádió! Ez mi? Az mi? Az első amire lecsapnak az R860 kezelője amin az APP szól. Mondom nekik, még a szemeteket is vegyétek le róla.
a balatoni (Tapolcai ) papagájt elèrtem a Pècs Tubesi János kilátoból ez volt a jobbik rèsze.
az viszont igen csak megbökte a csöröm hogy bár vègig kiabáltam a 8 pmr sávot de azèrt beszolni nem kell hogy " minden csatornán ez megy " nem erre való ? jobb mikór a gyerekek visitoznak bele? ès ha már beszol az illető mèltány hogy nem 5èves mutatkozzon már be.ennyit a mai napomról
Volt anno tűzjelző rádió tűzoltóknál telepítve. Naponta tekerték szét. Végül egy lezárt acél dobozba kellett tenni. Minden kezelőszervet lehagyva, csak a mikrofon kábel lógott ki. Még a hálózati kábelt is direktbe kötöttük egy dobozba, mert simán kihúzta ha hozzáfért. Pedig volt benne szelektív, nem vartyogott a Grant folyamatosan.
Anno a törökbálinti Hungaroton hangstúdióban NEM volt telefon. Csak úgy működhetett, hogy az Építész utcai állomásra egy telepített CB kapcsolat volt.
A rádiós segélykérő csatorna ha lenne, talán a tűzoltóknál lenne jó helyen 1 állandó frekivel egy rádió, csak félő, menne azon a frekin a trollkodás. Bár ha bemérés esetén az elkövető közérdekű üzem megzavarásáért megkaphatná a 3 év letöltendőt, valószínűleg nem sokan trollkodnának rajta.
Én is voltam 5 évig polgárőr. Tudom miről szól, nem sok mindenre jó. A rádióamatőr viszont köteles bármely segélykérő hívást fogadni és továbbítani. És nekem nem kell keresgélnem a taxik csatornáit sem, azt bele kell programozni a rádióba túra előtt. Nem reménytelen rádión segítséget kérni ha nincs térerő csak fel kell készülni a megfelelő csatornákból. De legfőképp a túrára kell felkészülni úgy, hogy lehetőleg ne kelljen segítség. És igen, a 112 központ valóban egy vicc. Elmondod a civilnek mi van és utána ha tényleg olyan, odakapcsol a rendőrhöz akinek aztán elmondhatod még egyszer, és már vesztettél is X percet.
Az egy kamu, hogy van egy országosan egységes Polgárőrség. Pl. itt a faluban is ki van írva a helyi újságban, hogy milyen telszámokon lehetne őket elérni és ki az ügyeletes aztán engem hívnak fel mert náluk senki nem elérhető. Egy ilyen kis faluban évi 1-2 millióból azért lehetne valami... Van ahol tényleg jól működik, máshol meg felveszik a pénzt, vesznek autót meg telefonokat aztán mennek a pincékbe. Tudnék róla mesélni, 10 évig voltam tag sőt vezető.
Az amatőrökre ne számíts. Az első és sokadik kérdésük az lenne, van engedélyed? A más társaságok rádiórendszereinek keresgélése meg csak a filmekben működne vészhelyzetben.
De miről is beszélünk, amikor még a Polgári Védelem létezett, voltam kijelölt (de lehet hogy vagyok is) személy légiriadó esetére pokróc osztás ablaksötétítéshez, gázálarcosztás, jódtabletta osztás nukleáris baleset esetére. Ott hallottam a döbbenetes tényt amit most leírok:
Volt egy időszak, pár év amíg légiriadó rendszer nélkül voltunk, kézzel kellett kurblizni a légiriadó szirénákat, mivel az akkor még Matáv bejelentette, hogy többé ingyen nem tartja fel az ezek távirányítására létrehozott telefonvonalakat, a PV-nek meg nem volt bekalkulálva a költségvetésébe, így maradt az a szitu, hogy bombázók jönnek, PV-s vagy megbízott civil fut fel tekerni a kurblit! :D Magyarország, én így szeretlek :D Akkor mit akarunk mi értelmes ötletekkel előállni? :D
Kicsit benézted, hogy az OPSZ bármit is felügyelne, régóta nem rádióznak, megyeszékhelyeken még léteznek de ne tartsd sokra a rádiós életüket. Nincs nekik állandó diszpécserszolgálatuk mindenhol. Régen a régi PV átjátszókon dolgoztak ha jól emlékszem a D3-ason a Veszprém Megyei barlangi mentők, de ugye az analóg megszűnt, ment a levesbe a 2002-ben teljesen modernizált felújított országos átjátszórendszer. A PV átjátszói országos kapcsolatban voltak egy diszpécserközponttal, bármelyiket érted el, benyomtad a - most már leírhatom - D00100 DTMF kódot és a Plgári Védelem ügyeletén voltál máris vonalban. Elmúlt. A CB 9-es is elmúlt. Nincs itt már rádiózás terén jóformán semmi ami hasznavehető, csak a magunk szórakoztatása.
Jó estét, dongo78! (Jó régen ittunk utoljára kávét az ETO Parkban.)
A PMR technikai problémát jelentene például az általad is említett Cuha-völgy, mint helyszín esetében. A domborzati adottságok az URH sávban történő kommunikálást gyakorlatilag ellehetetlenítik, az átjátszók is csak a környezetükből érhetők el. A PMR csak a csapaton belüli társalgást tenné lehetővé biztonsággal, de azt is csak akkor, ha nincs az eszközök helye között egy magaslat.
A CB-vel valamivel nagyobb lenne az esélye a segélyhívás célba jutásának, viszont az meg a társaságon belüli beszélgetésre nem éppen alkalmas az antenna mérete miatt.
Szia igen ! pedig hát az opsz nyugodtan felügyelhetne egy ilyent!helyben is az ominózus helyeken. pl Cuha völgye , ahol végig völgyben mész! de majdnem ugyan ez van Kőrishegynél is . Hogy onnan mit lehet elérni , mire van rálátás. Az amatőrök 100% ék hogy segítenének, efelől kétségem sincs!
Hát tudtommal nincs ilyen szolgálat, de a meglévőkre ha tényleg vészhelyzet van és rászólsz, segítséget kérsz, menni fog a segítség.
Ha a vízen vagy, a hajózási általános szimplex segélyhívó freki a 156,8 MHz, ha szárazföldön, akkor feltételezem az összes rádióamatőr átjátszó a rendelkezésedre áll segélykérésre. Az előbbiért valószínűleg alapos seggberúgás járna, de inkább egy valagbarúgás mint bárkinek az élete. Az amatőrök pedig biztosan visszaszólnának egy segélykérő hívásra. Esetlegesen még meg lehet próbálni betenni a rádiókba a környékbeli taxi átjátszókat is, ha mást nem, segítséget küldenének ők is szerintem.
Sajnos nincs ilyen általános segélyhívó freki pedig nem egy elvetemült ötlet! A 112 központban lehetne figyelni.
Ha valamit ez segít:Komlón optikai rálátással a Tubes-re, két riportodat hallottam és az elsőt fotóztam le. Sem Bencét, sem Gyurit nem hallottam, de a QTH-ra és időjárásra vonatkozó kérdéseid, valamint "recsegve - szakadozva" Gyurinak adott vételjellemzésed a kép tanúsága szerint is igen jó minőségben fogható volt.
Illetve egy kérdés! Az összes rádiós guru figyeljen!
Kérdezték tőlem.
Bakonyi kirándulás során egyik ismerősöm észre vette, hogy telefon térerő zéró. Kérdezte van e olyan rendszer, illetve olyan rádió csatorna. Ha bajvan segítséget lehessen kérni. Kellene infó. Illetve. Ciivil kezdeményezés, szerveződés , rádiós figyelő szolgálat felállításár van e mód ill lehetőség csapat technikával stb.... Meg kereste ezzel a környező jól támogatott polgárőrséget . De vissza se válaszoltak neki.
El szörnyülködött rajta, mikor belehasított az a tudat. Ha bár mi lenne akár emberi élet is veszélybe kerülhetne!
Tőlem kérdezte hogy tudna e ebben a rádiós társadalom segíteni.
Miután meséltem neki hogy engem már húzott ki a technika csávából.
Természetesen ez csak kérdés. A hülyeségeket nem kell válaszban írni!
Figyelem aki Pècs környèkènèl ès lessz ideje figyelje a pmr sávokat.a dèlelötti orákban ismèt kivándorlók a Tubesi kilátohoz.vègig probálom a pmr sávokat.aki tud ès meghall kèrem igazoljon vissza.mivel kiscsaláddal megyek meg a kiskedvencel nem fogok előre láthatóan orákat kint lenni.de mindent megteszek hogy legyen idöm.ès ami a legfontosabb hogy ne essen.ha az időjárás közbeszolna jelzem itt hogy nem mentem ki.
Üdv. Kisújbánya a pmr2-n, még én is fogom őket, sőt beszéltem velük, pedig a QTH-m Mohácsi-sziget. Igaz az antennám, cca. 12m-n van. A legnagyobb bánatomra a pécsi pmr papit nem érem el, már évek óta. Valamit változtathattak rajta, valószínű az antennán volt valami módosítás. A szekszárdi pmr papi az OK, de forgalmazás az nulla. A pécsi Mecsek Rádió Klub átjátszója az jön 10-l. A pmr7-n is volt egy kódolatlan papagáj, eltűntek ki tudja kik voltak, mert soha senki nem forgalmazott rajta.
Üdv.ma 11:00-12:00 közt rádioztam Pècs tubesi kilátoból pmr2 ön fogtam egy kodolatlan papagájt esetleg annak hollètèt tudja e valaki ? ill pmr7en valakivel sikerült kapcsolatot lètesitenem de távol lehetett mert recsegve jött ès nem tudtunk rendesen komunikálni.esetleg ha itt van jelentkezzen köszönöm.
Ha a 8 PMR savon hasznalod, a max 500mW kornyeken, a qtya se fog foglalkozni vele, hogy milyen radiod van. Elvileg illegalis, de ha nem zavarsz vele fizetos frekvenciakat, akkor nem gaz. Sot, a szelektiv hivast, vagy ha epp olyan radiot veszel, akar digitalisan kodolt adast is hasznalhatsz, a 8 felso pmr csatornan. (446.100-446.200 kozott.) Magyarorszagon.
Nemetorszagban mar hallottam 446.100 folott adast, Ausztriaban biztonsagi szolgalatokat is hallani itt. (pont 446.200on.)
Örülök, hogy ketten is megajándékoztatok egy-egy linkkel. Bár a Nácibácsi által küldött oldallal már találkoztam, de legalább nem kellett még egyszer visszakeresnem. Köszönöm!
Amúgy szerencsém volt, mint kiderült az ismeretségi körömben van egy idős bácsi, aki még az MHSZ időkben hosszú éveken át vezetett valami rádióamatőr klubbot, szakkört, vagy ilyesmit, és azóta is gyűri az ipart. A mai napig egy komplett szoba van berendezve a "cuccaival". Cirka fél órás beszélgetés után annyi anyagot, infót adott át, ami bőségesen elég ahhoz, hogy elinduljak. Sajnos én nem antennával a fejemen születtem, ezért próbáltam itt érdeklődni.
Elnézést kérek mindazoktól, akiket zavarni merészeltem - talán nem e fórumra illő, amatőr - kérdésemmel.
szeretnék segítséget kérni tőletek. Karácsonyra kaptam ajándékba egy Baofeng GT-3TP típusú rádiót. (Némi célzás után, mivel e terület eddig kimaradt az életemből...) Mivel jóval negyven felett vagyok, illetve tudom, hogy ez a rádió sokkal többre képes, mint egy hagyományos, előre kalibrált, kizárólag PMR sávokon működő rádió, ezért még véletlenül sem szeretnék olyat tenni, amivel másnak kárt okozok, vagy mást zavarok, megfogadtam, hogy addig nem használom a PTT (elvileg ezzel tudok "adni?) gombot, amíg kellő tudással nem vértezem fel magam a szabályszerű rádiózáshoz. Már ha az adóteljesítményt nem számítjuk, de azt sikerült "low"-ra állítanom... :) Sajnos a tudásom, kb. ennyiben ki is merült: legális adóteljesítmény, PMR, PTT gomb...
Olyan linkekre lenne szükségem, melyek segítségével az alapokat (frekvencia, csatorna,papagáj-átjátszó (?) vox (?), roger (?) CTCSS (?) DTS, VFO/MR Band, A/B stb. - ezeket a rövidítéseket a menü gomb nyomkodása, illetve a készülék gombjai révén ismertem meg) illetve a készülék kezelését elsajátíthatom.
Találtam egy magyar nyelvű kezelési útmutatót valami Baofeng UV-5R (?) készülékről, az sokban tér el ettől a készüléktől?
Természetesen nem rádióamatőr vizsgára készülök, illetve kissé régen tanultam már fizikát - ezt kérlek vegyétek figyelembe - vagyis közérthető nyelvű, egy laikus számára is érthető és értelmezhető leírásokra lenne alapvetően szükségem.
Próbálkoztam a google-val, de a készülék beírásakor többnyire reklám, és értékesítési oldalakat hoz fel. Emellett próbálom végigolvasni ezt a fórumot is - bizonyára sok hasznos infó megtalálható itt. Ez azonban tekintettel az 50.000 feletti hozzászólásszámot, némi időt vesz igénybe... :)
Megtisztelő figyelmeteket, illetve segítő szándékotokat előre is köszönöm!
Nincs jellemző típushibájuk. A koruk esetleg. Az furcsa, hogy miért csak CTCSS-nél torzít. Látni kell. Talán egy freki pontosítás vagy löket beállítás. Sokan tekerésztek bele PMR-be is hályogkovács módra.
De a normál civil PMR-ek egyik legjobbja volt, mondhatni legendás típus a 456. Ha valamit, akkor azt érdemes megtartani használatra.
Vagy jobbat kell csinálni, műszer birtokában nem nehéz, főleg egysávosat. Kb. két hétig tartott, teflonkoax-hulladékokból, elemenként a burkoló/tartó csőbe téve mérve majd méretre igazítva (hangolás esztergagépen), a legvégén rendesen összerakva. Igen keskeny sávú lett, mondhatni csak egy frekin működik, ott viszont nagyon jól! A nulladik sávszűrő is a vevőben, a frekin kívül szinte süket.
A kínai se biztos, hogy jobb. Mielőtt visszakerül a DND-be, megmérném én is, SWR mérővel meg miniVNA-val.
"minden teljesítmény állítás előtt lekalibrálva műterheléssel."
Hol írtam hogy SWR-t kalibrálok műterheléssel? Nekem a kimenő teljesítményeket kell megmérnem ezt mérem műterheléssel hogy hiteles legyen. Majd ráakasztom az antennát és mérem az SWR-t.
Szerintem meg ne folytassuk. Elegem van. Még a végén kiderül, hogy az antenna szuper jó, csak az SWR mérő meg a rádió a rossz.
Az mitől van akkor hogy a teljesítmény emelésével emelkedik az SWR - minden teljesítmény állítás előtt lekalibrálva műterheléssel...
Mondom én...
Figyelmesen olvasd el Antit eggyel lejjebb, ott a problémád egyik gyökere. Attól, hogy az egyik antennával sikerül műterheléses kalibrációval is eredményhez hasonlót produkálnod, az még nem jelent semmit.
Olyan képet mutatsz magadról, mint ha nem értenéd az SWR illetve a teljesítmény mérések lényegét.
Emellett nyunyuka szavait is érdemes megfontolnod, mert a hibásan kivitelezett méréstől függetlenül is lehet problémás az antenna.
Figyu! Nem műterheléshez kalibrálunk! Mert nem azt mérjük. A műterhelés csak és kizárólag teljesítmény mérésnél játszik! Ilyenkor van PWR állásban az alsó kapcsoló.
SWR állásban mérünk antennát.
SWR mérésnél magán az antennán kalibrálunk épp végkitérést HALADÓ (FWD) állásban a műszer potméterével. Utána SEMMIHEZ nem nyúlunk, változtatunk, csak átnyomjuk a műszert VISSZAVERT (REF) állásba. Akkor visszaesik valamennyit. A maradék az SWR érték.
Ez a faktum!
Ezt célszerű nem nagy, nem is túl kis teljesítménynél elvégezni. Min 5 W, de 10-15-nél ne legyen több. Mert ha rossz az antenna, ne gyilkolja a rádiót feleslegesen.
Ilyen mobil antennánál a 2-es SWR még elfogadható. Több már kárt tehet a rádióban.
Érdemes több frekvencián egyenként megmérni, hol kerül ki a 2-es értéken túlra.
De minden mérés elött a fent leírt kalibrálást el kell végezni a műszer potijával.
Az 5. pont eleve lehetetlen. Ha FWD-ban végkitérésre kalibrálva (az antennán!)) akkor REF-ben nem mutathat többet. Ez azt jelentené, hogy az antennáról több verődik vissza, mint ami elment.
Ezt meg lehet kisebb, (min 5W) és nagyobb póverrel ismételni. De minden póverhez újra kell a FWD állásban a végkitérést kalibrálni.
De több nem lehet a REF mint a FWD, mert akkor energiát termelne az antenna! Az viszont kicsit valószínűtlen. A tudomány mai állása szerint.
A FWD állás kalibrálását a mérendő antennán kell végezni. Ez is fontos.
Pont a rádió védelme érdekében szoktunk relatív kis teljesítménnyel mérni. S csak ha biztosan jó az antenna, akkor engedünk ki többet. Ilyen antennáknál 1:2-ig elfogadható az SWR. Tööbet már nem szeret a rádió vagy nagyon vissza kell fogni. 3 felett tilos használni.
A legtöbb átlagos műszerhez 5W kell minimum a méréshez. 10 már biztosan elég.
A teljesítmény mérés meg ettől tök független. Ott meg csak a műantenna játszik szigorúan.
Tedd be ide a műszered képét, hátha ott van valami csapda.
Lehet, hogy egy ratyi Diamondot sikerült kifognod, Benne a kis kerámiakondival, ami nem bírja a teljesítményt. Melegszik, változik a kapacitás, így az SWR is.
Pont ezt csináltam mi nem világos ezen? A Carant yagin végig szinte ugyanolyan jó az SWR a Diamondon minél magasabb a teljesítmény annál szarabb. Most miért írtam volna le részletesen mindent lépésről-lépsre hogy csináltam, mikor ez egy rádiós topik?
Kb 300 rádió megfordult a kezem alatt megépítettem már jópár mai napig jól működő átjátszót, kötöttem be autónba kamionba buszba CB-t URH-t pls ne akarjatok már megtanítani SWR-t meg teljesítményt mérni kösz
Hú bakker mi ezen ilyen nehezen érthető? Pont erről dumálok. Istenem hagyjuk...
Műterheléssel beállítom a teljesítményt, kihangolom utána az SWR mérőt set állásba. Aztán megmérem az SWR-t. Aztán megemelem a teljesítményt és ugyanezt mégegyszer. Akkor most mi van? Mi nem jó? 13W-on még elfogadható az SWR ha feljebb viszem ismét kihangolom a műszert már SZAR. pont
Bocs... de te itt nagyon keversz valami fogalmakat. Az, hogy mi van írva az antennára, abszolút lényegtelen.
Egy rendes SWR mérőn tudod mérni a haladó (Forward, FWD) állásban (vagy két műszeres esetben azon a műszeren) a haladó teljesítményt, a másikon a visszavertet.
Először lődd be a mérést magát, egy 50 ohmos műterheléssel, de ne egy 5 forintos bolti ellenállással hanem indukciószegény, nagyteljesítményű, lehetőleg vastagfilmes kivitelű darab legyen, vagy gyári műterhelés.
Itt a rádió által mutatott kimenő teljesítmény és a műszer által mutatott haladó teljesítmény ugyanakkora kell, hogy legyen. Visszavert nem lehet, azaz SWR=1.
Ez után dugd rá az antennát és mérjél. Ha nem jó az érték, akkor a tápvonal illetve az antenna lehet a ludas. Majd itt jönnek a trükkös részek, ha kellően szar a tápvonalad, akkor gond nélkül kaphatsz 1.0-ás SWR-t is úgy, hogy akár antenna sincs rajta, mert átmegy műterhelésbe az egész drót. 4-500 MHz környékén már egy vacak csatlakozó is viselkedhet impedanciaosztóként, te meg csodálkozol, hogy valami nem gömbölyű.
Az antennád ne legyen lakásban (főleg egy Yagi), hanem az előírt telepítési magasságban és az egyéb vasaktól (akár a bádog ereszcsatorna) is a megfelelő távolságban.
Amíg az SWR jó, addig a teljesítmény el is hagyja az antennát. A 13 W-ot nem tudom honnan veszed, mert azt csak műantennán lehet mérni. SWR mérés közben nem. Ha egyszer beállítottad a SET jelre, akkor nem lehet változtatni a rádió teljesítményén. Több meg nem jöhet vissza mint amire beállítottad a végkitérést haladóban. Különben perpetum mobile volna.
Nem is SWR-t óhajtottam mérni, hanem azt, hogy a megjelölt teljesítmény érték kimegy-e az antennán. Hát nem. Míg a Carant yagi-ra 15W van írva, a 25W-nál is alig mozdul be a műszer, erre már nem is tudom 50 vagy 70W és bizony hogy 13 Wattig jó az állóhullám arány utána jelentősen romlik. Akkor ez mitől van?
Az SWR mérő műszerem direkt VHF/UHF sávos vadi új darab, nem pedig CB, 10W és 100W teljesítmény állásai vannak, az SWR mérésnél pedig minden mérés előtt kihangolom SET állásba a mutatót. Akkor 13W-ig miért is jó az SWR? Afelett meg mászik fel. Mert az antenna nem képes leadni a ráengedett teljesítményt.
13 wattig jó az SWR, 14-től már pirosban van 20-tól meg csattan a mtatató. Nekem ennyi elég.
Konkrétan milyen SWR mérő és milyen állásban van? Ugyanis ha pl. 2 kW-os állásban vagy, akkor 10 Watt körül éppen kezd megszólalni és nem csoda amit mérsz. Ha viszont 2 Wattos állásban vagy, akkor szintén nem csoda amit mérsz.:-)
Ne mérgelődj. A Diamond is eleve ott készül. A neten külön oldalak vannak, ahol a megszólalásig hasonló valódi és ócska másolatok csomagolását hasonlítják össze. Ha nincsenek egymás mellé téve, ember nem tudja megkülönböztetni. Sajnos. De vannak jó másolatok is.
Ha elégedetlen vagy vele, vidd vissza. Olcsóbb mint Kínába visszapostázni.
Pont ez az előnye ha boltban számlára veszed.
De próbáld ki egyszer olyan helyen, amikor a lapos sugárzási szög kihasználható. Nyereség!!!
Ezt például sík terepen éreznéd meg. Egy gumi antenna nagyjából gömb szerű alakban sugároz. Egy nyereséges körsugárzó lapos fánk alakú gyűrűben. Felfelé lehet gyengébb is. Márpedig házak közül inkább felfelé mint laposan célszerű nyomni.
13 wattig jó az SWR, 14-től már pirosban van 20-tól meg csattan a mtatató. Nekem ennyi elég.
Xanti: valamit nem jól értettél: Én az autóval álló helyzetben voltam, rajta a DND Diamond egy Kenwood mobillal. Köztünk 3 háztömb az ellenállomás a harmadikon az erkélyen. 430-on és 446-on is szar volt, ugyanazt a minőséget produkálta mint amikor kiszálltam a kézirádióval a kocsiból és beszéltünk..
És most csak azért is beszkennelétem a DND-s Diamond zacsiját :) Ezek is kb valahonnan kínából szerzik be a cuccaikat, másolat, ez úgy diamond mint ahogy én pap.
Bizony-bizony, még mindíg arany szabály: "amelyik antenna több mindenre használható, az keveset tud ". Kivételt képez ez alól, ha liba terelésre használjuk.
El kell, hogy keserítselek. Egy városi, magas házakkal körülvett területen kifejezetten nem előnyös a nagyobb nyereségű körsugárzó! Ugyanis annak a laposan sugárzásból van többlete. Nyílt terepen ez tiszta haszon.
A másik, hogy a 2 sávos antennák a nyereséggel fordítottan arányosan nagyon-nagyon keskeny sávúak. Tehát egy 430-440-re készült amatőr sávos antenna PMR sávon simán okozhat 1:2-es SWR-t. Ami persze kb 25% veszteség maximum. Egy 144-148-as antenna 160 körül szintén.
Igen , mindig mondtam hogy a DND eléggé el van misztifikálva, de csak az áraik magasak, arra jó hogy figyu én a DND - ben vásárolok , vedd már észre, mint a BÓDI GUCCI.
Igen, a papír mindent kibír. Ha valaki dB-t merészel emlegetni akkor le kéne írni mindig, hogy mi a referencia alap. Persze, ha egy órás csavarhúzó a referencia akkor a gumiantenna is 5dB-es. Az meg a másik, hogy ami nem kínai az hamis.
El kell keserítselek, a DND-nél vásárolrolt "Diamond" mágnestalpas mobilantenna sárga csomagolása is szép nagy Db-ket és ugyanakkora kínai írásjeleket tartalmazott. A minősége pedig egyszerűen csak pont annyi, mint egy gumiantennának. Kocsi tetejének a közepén a mágnestalpas antenna és 5 utcáról sisteregve hallom a 7 wattos ellenállomást.
11ezer a levesbe. Ja tényleg, azért a 25W fele kimegy rajta a Kenwoodból, a másik fele meg marad a végfok környékén az SWR mérő szerint, pedig elméletileg 70W kimenőt elvisel! :D
Vagy jön a házi gyártás! Rádióamatőr mottó: ha nem tetszik a gyári holmi, csinálj jobbat! Műszerek birtokában a gyárinál jobb (illetve a saját igénynek megfelelőt) nem is nehéz.
(Ami se nem kétsávos, se nem mágnestalpas, de nagyon jól működik.)
Olyan antenna ami két sávos (melyik két sáv?) és 5dB nyeresége van de mágnes talpas az csak a reklámokban létezik. Amúgy is mihez képest 5dB? Az egy viszonyszám, nem mértékegység. Mint ha a feleségem elküldene a boltba, hogy hozzak 3x annyi krumplit.
Üdv! Kétsávos mágnestalpas antennánt keresek legalább kb 5 dB legyen.. nincs valakinek elfekvőbe ? neten nézegettem de baroi drága a posta így nem éri meg újat venni! előre is köszönőm Útfestő!
Vezérlőpult/Eszközkezelő/Illesztőprogram keresése a számítógépen/Választás a számítógépen található ill.prg listából Válaszd ki a megfeleló drivert, amit telepítettél!
Ujabb prblemam adodott. Beszereztem egy Baofeng UV5Rhez adatkabelt. Sajnos a drivert nem tudom feltenni hozza mert a Win10 csak a sajatjat erolteti. Hiaba torlom amint vissza dugom egybol a mikrofos drivert telepiti. Esetleg tud valaki megoldast?
Sziasztok! Tudja esetleg valaki, hogy gyárilag a Motorola GM900-ban van e kódadó? Taxizáshoz használnám. Vagy hogy hívják a funkció nevét? Rákeresek a neten. Köszi!
A Motorola cég egyes régebbi és újabb típusú PMR-készülékeiben (TA200, TA288, T6222, XTL446) egy speciális, más rádiókban nem fellelhető hangjel-feldolgozó eljárást alkalmaznak. Ez végeredményül azt okozza, hogy a Motorola PMR adó-vevők, úgymond, csak egymás között szeretnek beszélgetni. Ha azokat más gyártók készülékeivel együtt használjuk, akkor (kölcsönösen) halknak, illetve torz hangszínezetűnek tűnnek a rádiók. A cég jövőbeli elképzeléseit nem ismervén, általában elmondható: csak óvatosan a Motorolával! Más típusokkal tervezett közös használat esetén előbb mindig következzék egy próba!
Motorola TLKR T60 használható más PMR, és FM-es (pl. Baofeng rádiókkal)? Csak azért kérdezem, mert valahol olvastam, hogy ezek fázismodulációval dolgoznak.
A metró rádióról tudok adni infot. tt dolgoztam és saját rádióm is volt. Az egész alagút tetején fut végig az antenna tehát a rádiók hatótávjának csak pár méternek kell lenni. A vonal szakaszokra van osztva. A felmenő frekvencia amin a készülékek adnak és az átjátszó vesz az mindenhol azonos. A lejövő az két csatorna között változik. A vonatokon és a kezekben levő készülékek folyamatosan billegnek a két csatorna között. Anno az enyém ezt nem tudta, kézzel kellett váltani de nem okozott gondot. Az É-D frekvenciája kb. Maglódig vehető volt a felszínen.
Sajnos/nem sajnos, de a taxisok egyre inkább áttérnek a 4G-s mobil megoldásokra - a BKK járművei pedig már TETRA rendszeren ülnek, kivéve a nagykörúti 4-6 Villamosokat - őket még lehet fülelni URHn... :
Sziasztok! A mai napon 22:00-ig elérhető vagyok a PMR1 és PMR2-es csatornákon Vas megyében, Vasszécheny településen. Van a környéken valaki? (Más - próbáltam elérni a Szombathelyi papagájt, sikertelenül. Üzemel még?)
Viszont,h.ontopik legyek,eleg jol mennek vetelben 70 centin, sot,1090en is. A nagymeretuvel szoktam 1090ezni, a 70centi meg a kicsivel jon jol.(ezek cb antennak elvileg,a teton adasban frankon mennek ceben, 70 centin nem mertem kiprobalni, draga a 857be a vegfok....:))
Es elrezeg akkor 108 megan is? Azon elvileg egeszhullamu kell,legyen. Ugyanugy ki is adja az 50 Ohmot is? (Erdekes modon nekem repsavon eleg suketek a cebeantennak,igaz ezek nem negyedesek,hanem 5/8osak,tekerccsel...)
Anno volt ilyenem. 2,65m üvegbot, belül rézszállal, talpában semmi tekercs! Csak hamar tönkre ment, kimozgott az üvegbot a menetes fémrészből. Szólt a Wartburon mint a Penetrátor. :D
A KG-UV9D-vel Gyuláról nagyszerűen hallom a békéscsabai repülőtér forgalmát. (123.25 Mhz) Illetve a magasan levő gépek tökéletesen hallhatóak akár 20-30 kilométer távolságból is, de a reptér és az éppen leszálló gépek forgalma már elég gyengén jön. Tudnátok ajánlani valami könnyen után építhető antennát a repsávra? Egyszerű körsugárzóra gondoltam.
Van egy pár Baofeng BF-888S rádióm és az egyik PTT gombja néha hülyéskedik! A gombot megnyomva kigyullad a piros LED, jelezve az adást, de adás mégsem történik, nem jut energia az antennára. Ezt egy közelben levő KG-UV9D jelszintmérőjén látom. Ha "megtiprom" a PTT-t, akkor már ad rendesen. Átverős, mert a piros LED-el nem lehet érzékelni, hogy mikor ad és mikor nem. Létezik, hogy több áramkörös a PTT és az egyik nem ad át néha?
Szedte már szét valaki? Lehet hozzá kapcsolót szerezni?
Gumiantennát sajnos nem lehet normál SWR mérővel ellenőrizni. A hamisítványok közt is van elfogadható és szemétre való is. Ráadásul ahol ma éppen jó van, holnapután lehet, hogy szart postáz.
Néztem Nagoya 771 antennát ebay-en. Nagy különbség lehet az olcsóbb és a drágább között? Ha hamisított az antenna akkor már semmire se jó vagy csak, ha vájt fülű valaki akkor veszi észre a minőségbeli különbséget.
Nálam az 5,5 méteres verzió van, annak még élesebbek a határai. De 26 év alatt nem repedezett meg, jók a tömítések. Pedig volt télen olyan 10 centi átmérőjű a ráfagyott zúzmarától. No akkor megmérhetetlenül elmászott.
Hát az úgy nehéz lesz -- bár mondjuk vannak csodák Baufeng uv 82-tessel 5w -tal Szeged Rókusiról Bérházak között Makóra már beszéltem. De ne ad fel! főleg hogy lehet rá venni nagoya antennát. ha meg kocsival jársz akkor meg egy tetőantennát.. úgy szintén Nagoyátt meglátod hogy ki nyílik neki a füle. Szóval jó lesz az .. csak egyszerre kel valakivel belenézni a csőbe!
Nekem Comet nevű volt (nem tudom, hogy gyárt-e egyáltalán európai sávos kivitelt). 3m hosszú kivitelt vettem anno, 1:1,75 alatti SWR értéket mutatott 143,5-148,5MHz-között. UHF-en érdekes módon 445Mhz-en volt a legjobb (+-3MHz).
Az viszont itthonról nehezebben elérhető. Pláne gyári nem hamisítottban. Vagy a DND árul "A" kivitelűt?
Nekem még egy korai Maldon nevű van. Az 148-ig hibátlan, de ott pár 100 kHz-en belül úgy vége van, mint a görbe botnak. 441-nél hal meg a 70 centis rész, ott is 1 MHz-en belül.
A VHF rész érdekes, hogy aztán 130 alatt kicsit él, 3 feletti SWR, de repsávon vételre nagyon jó! De ezt 1990-ben vettem Fricsóban, mikor még világ újdonság volt ilyen nyereségű. 1 év múlva már a Diamond nevén futott.
Ezek az amatőrsávos Diamond antennák a PMR-en erősen gyengülnek. Viszont a magyar Aszódi antennák kérhetők PMR frekire. Nagyon nem mindegy hol megy igazán.
Használt diamond x 300 antennáról hogy tudom meg nézni,hogy eredeti japán és nem valami távol keleti hamisitvány? PL: Csomagolása meg van.Köszönöm ha irtok.
Üdvözlök mindenkit, új belépő vagyok. Szórakozásból vannak baofeng 888 -ok. A jelenség, hogy gyári jól telepített hangolt külső antennával B202 csatlakozás O.K., a vételi érzékenység csökken. NA771 gumiantennával is. A helyi papagáj válasza nem jön át. A saját csutkával jó. (Érden). Van erre műszaki magyarázat?? Köszönöm.
Szia! igen, megjött. Sajnos a 409 nagyon elpofátlanodott, nem lehet programozni és szerintük én vagyok a hülye, videót küldtem róla nekik hogy nem én vagyok a hülye és ne nézzenek hülyének az idei 1600 dollárnyi rendelésem után, jelenleg kuss van, majd ha lesz Paypal Dispute akkor majd feléled a kommunikáció. :)
Szuper. Most több eredménytelen csatlakozási kísérlet után, a rádió egyszerűen kikapcsolt és nem is kapcsol be. Nincs BP-en valaki aki penge ilyesmiben és életet lehll a jószágba és segíteni is tudna a felprogramozásban? :)
Hm, véletlenül találtam a válaszodra. Én is ilyet vettem, és egyszerűen nem megy. Otthon is próbáltam már a bf888-as és uv5r-hez valóval de semmi, és most a te tanácsod szerint. Van valami ötleted, ami nyilvánvaló hibám lehet, és esetleg te is belefutottál az elején?
Sziasztok! Megjött a már előzőleg említett Baofeng UV-B5 rádión. Minden jó, működik, szépen szól, csak arra nem tudok rájönni, hogy hogyan tudok csatorna módban frekvenciát állítani.
Fél Wattal használva és narow állásba programozva mindegyik szépen muzsikál mint PMR rádió.
Jellegzetes Hongkong radio probléma mindegyiknél, hogy hosszabb használat után serceg a hangszóró a hangerőszabályzó tekerésekor, ezt egy fújással a kontakt spray-ből (időnként elkövetve) ki lehet küszöbölni. A gyári antennájával mindegyiknek elégedett voltam. Sok ipari Hongkong made rádiót kipróbáltam, mindegyik egész jó, viszont valamiért az árukat feljebb vitték mint pl egy UV5R-ét, így már nem éri meg megvenni őket, hiszen azért egy UV5-tel akkor és oda mész frekiben ahova és amikor akarsz, míg ipari bajtársaihoz bizony kötelező egy számítógép ehhez. Van olyan C150, ami 2 éves akkuval lett eladva, folyamatosan használva volt és a mai napig kiszolgál egy taxist, akinél napi 8 órát be van kapcsolva akkuról a rádió és nagyon dícsérik a hangját meg a nyers erejét. Röhögve beszól onnan is, ahonnan mások csak sercegnek. Igazi 6W és igazi 2000 mAh nagyon jó gyári antennával.
Tehát a 3 közül azt éri meg venni, amelyik olcsóbb. Azt tudtam, hogy nem tudják az 5W-ot és csak 3,7V-os az akksijuk, de azt nem hogy más "ipari" rádiója is van a Baofengnek. Viszont még azt kérdezném, hogy kisebb teljesítményen (0,5W) mennyire teljesítenek jól ezek a rádiók (PMR frekvenciákra gondolok)?
Viszont tulajdonképpen a kérdés csak kíváncsiság, mivel egy meglehetősen jó akció miatt az UV-B5-re esett a választásom.
Ezek mindegyike 2 Wattos vacak, ipari köntösbe bújtatva. Mind egy kaptafára megy, tök mindegy melyiket veszed meg. Annak meg ne dőlj be, ha valahol valami sötét dealer 5Wattosnak hirdeti, mert ez nem igaz. 3,7 Voltos akkuja van mindnek, ebből még a professzionális mindenkit maga mögé utasító kínai ipar se képes kihozni 5 Wattot.
Ezen ipariak közül nekem egyedül a BF758/C150 jött be igazán, valós 6 Wattos rádiók jó akkukkal és eléggé strapabíró kivitelben.
Itt 100%-os eredeti Daimond van. De amcsi árakkal és szállítással: rfparts.com
De az Elnök utcában is tuttit árulnak. A többi lutri. Ami valahol ma eredeti, az holnap lehet, hogy gagyit küld. Sokszor maga sem tudja megkülönböztetni őket, mert nem rádiós, csak sima vegyeskereskedő. De aki pár száz forintért eredetit vár, az nagyon lúzer. A "hamisítványok" közt is van jobb meg hitvány is.
Na ezzel azért óvatosan. Nekem a hülye postás bedobott egy Mobius Akciókamerát a mpostaládámba, amit hongkongból rendeltem. Utólag derült ki, hogy ilyen kedves volt a postás bácsi. Persze azt kilopták a ládából, ment paypalra a dispute, majd refundot kértem, egy 22000 Ft-os kamerát hogy nem úgy adnak fel, hogy azt át kelljen venni. 2 hónap elteltével a Paypal azzal zárta a vitát, hogy ő bizonyítottnak látja az átvételt (csak tudnám miből amikor még TN se volt) és buktam a lóvét. Thx paypal
Ertem koszonom kerdezem toled hogy honnan kell rendelni nagoya antennat hogy eredetit kapjak,meg diamond antennat?mert az ebay is tele van hamisitvanyokkal.
Szerintem nagyon jó antenna. Több teszt során is egyértelmű volt, hogy az átlag gumi antennáknál jóval többet tud.
Értem ezt adásra és vételre egyaránt.
Azt nem szabad elfelejteni, hogy a rádió és a rádiót tartó kezed lesznek az antenna "ellensúlyai" ezért ez folyamatos változást jelent. Nem szabad összehasonlítani egy rövidebb, de gépkocsi antenna tulajdonságaival.
A másik véleményem meg az, hogy igen szeretik hamisítani:
Az Uniden jó megbízható márka. Kérdés, hogy az a PMR tényleg a 446-os kivitel-e? A hegyek, nagyobb dombok útját állják a rádióhullámoknak. Ha nem európai szabványú rádiók, lehetnek gondok vele.
Helló mindenkinek.A haverommal járunk a hegyekbe pisztrangozni.Rendszeresen elveszítjük egymást és gondolkodunk pmr rádióban.....Mi a véleményetek az Uniden vízálló pmr rádiókkal kapcsolatosan? Várok ajánlásokat.... Sziasztok
25, 20 és 12,5 kHz sávszél beállítási lehetőség. Ha a beállítási menüben van sz xtal, akkor freki pontosítás, lévén hogy hardveres trimmer már nincs ezekben.
Egy kis segítségre lenne szükségem. Új vagyok PMR-ben és az internetről csipegetek még infókat, de sok az ellentmondás. A kérdésem az lenne, hogy tudtok-é olyan oldalt, amin az aktuális és lehetőleg frissülő papagáj frekvenciák megtalálhatóak?
Annyi féle egymáshoz hasonló progi van a Yaesu készletében, hogy csak nagy vonalakban emlékszem mik szoktak előfordulni. Végül sikerült a nagy mutatvány, gratula a makacssághoz!
A rádión csak egy DATA vonal van, ami kimenet is, meg bemenet is. Az usb illesztőn össze kell kötni az Rx Tx-et, felhúzni 20k-val tápra, és úgy DATA vonalra. ;)
Végre siker!!!! :D Egy másik USB-Serial converter segítségével. A trükk annyi volt, hogy RX-TX összekötve, és 20kOhm-mal tápra felhúzva. Minden fel is megy, működik, már csak a döglött akksikat kell feléleszteni. :D Még annyi kérdés, hogy programban a DCS kódot hogyan tudom kikapcsolni? Az első csatornán rajta van sajnos, és csak frekit váltani enged a program. :)
pontosítok: a DCS kód szkennelést is tudja, az annyiban különbözik a CTCSS-től, hogy csak az adás elején adja a hívó, és kinyit a zajzár az adás végéig. A CTCSS scan a 29, a DCS a 30. menüponton elérhető.
Sok kinai radion is lehet mar beallitani egyedi ctcss kodot,vagyis akar 111.1et,vagy 123.4et is. Ezt sztem nemsok cucc tudja kiszkennelni,az sdrsharp pluginja talan igen. Es meg ha ki is van szkennelve, egy teszkos pmr ezt tuti,nem fogja tudni adasban. Vagy valami dcs kod is lehet beallitva, esetleg inverz dcs,valami egyedi ctcss koddal kombinalva. Azt mar csak komolyabb radiok tudjak adasban.
A keresésig én is eljutottam, de nem nagyon akart találni, lehet, hogy az adás nem volt kódolva. Wouxun készüléken a kérdés, hogyan kell a Tisztelt Kérdezőnek.
Rá állsz a csatorna frekvenciájára. Aktiválod a CTCSS funkciót, a kijelzőn TSQ legyen kiírva (a vételed zárt). Megnyomod a (C) (TDCH) gombot és már keresi is, ahol megáll és hallod a forgalmazást, az a helyes kód.
Annyi az egész, hogy meg kell nézni az egyik motorolán, hogy milyen ctcss-re van állítva (bár ha nem írja ki, akkor csak programozó szoftverrel lehet megnézni), vagy megkérdezni azt, aki felprogramozta őket.
Szia, valószínűleg valamilyen CTCSS/DCS kód van beállítva a motorola rádiókon, és amíg azt nem állítod be a rádiódon mint TX Code, addig az ő zajzárjuk nem nyit ki a te jeledre szerintem. :)
A segítségeteket szeretném kérni. Az egyik munkahelyemen van két terület, az egyiken céges Motorola CP040 és DP1400 rádiókkal dolgoznak, a másikon saját tulajdonú, mindenféle "gagyi" walkie-talkie-kkal rendelkeznek a kollégáim. Nekem mindkét csapatot, mindkét területet figyelnem kell, de jó lenne, ha ehhez nem kellene két rádiót magammal cipelnem. Egy ismerősöm tanácsára vettem egy Wouxun KGUV8D rádiót, de ez csak félsiker. A sávscannelés sikerült, mert a Wouxun veszi a Motorolák adását több frekvencián is, azonban egyik Motorola sem veszi a Wouxun adását.
Mi lehet a baj, mi lesz a megoldás? Előre is köszönöm a segítségeteket! :-)
Ha a piros led felvillan, akkor adásba kapcsol a rádió! Egyrészt megcuppantja a tápot, de ha nem műantenna van rajta, a PC is vagy az adatkábel letérdelhet a térerőtől.
Nos okosabb lettem, de nem oldódott meg. Az upload gomb valójában a gépRE töltést jelenti, tök logikus. Ez alapján eljárva, elősször leszedtem az adatokat, majd megpróbáltam ugyanazt visszatölteni, és akkor dobja a Communication errort, valamint a rádión pirosan világít a led. Próbálta a port tulajdonságait állítgatni, meg átrakni másik portra, valamint egy XP-s gépet is igény be vettem, de ennyi az eredmény.
Orosz oldalakon magyarázzák, hogy tán a firmware-el van baj. Annyit nem érnek ezek, hogy postázgassunk, még teszek vele pár próbát, aztán max Makón valakihez hozzávágom...
Sziasztok! A VX-160EU rádióm programozása még mindig nem sikerül. Valószínűleg egy DATA vonal van, amin egyszer oda, egyszer vissza megy az adat. A rádió adatait Upload módban jól leszedi, meg a frekiket is, de az új frekiket nem tölti be. Download során Hardware configuration mismatched, vagy communication error hibát dob. Aki tudna segíteni, kérem jelezze, mert itt ez a 6 rádió, így kukaék állapot felé konvergál.
Sajnos a bolti antennák nyereség megadása erősen hazudós reklám rizsa. Mobil antennáknál hasznos a lapos sugárzás, ami mindíg hosszabb, több tagú antennával elérhető. Ezekben van egy vagy több darab gumó, tekercs a sugárzóban.
Irányítani lehet egy irányban mint egy autó fényszóró. Vagy lehet a gömb alak helyett egy lapos korong alakban. Ilyenek a nyereséges körsugárzók. Ezek a felfelé és lefelé irányokból küldik a hasznos jelet egy lapos síkba.
Mind az adást, mind a vételt javítja. Sőt, a szükségtelen irányokból jövő zavarjelek elnyomásával egyéb hasznok is származnak belőle.
A nyereség egy virtuális viszonyítás. Egy nulla nyereségű antenna minden irányban, gömb szerűen sugároz minden felé. Valamilyen irányba úgy lehet megnövelni az oda sugárzott energiát, hogy máshonnan is oda irányítjuk. Mint a villanyégő mögé tett tükör, vagy a világító torony.
A lényeget tekintve itt a válasz. S mivel egy un. nagy nyereségű antenna a tér csak egy adott irányába sugároz, adásnál és vételnél egyaránt fontos a beállításának az iránya.
Mindkettönél egyformán fontos, viszonyitási szám hogy hogyan bánik a kisugárzott és vett elektromos energiával, emiatt van . Kicsit bonyolultabb mint maga a készülék.
A kisebb, a 106-os talán szélesebb sávú kicsit. Amire szükség is van, lévén a nem igazán PMR-re készültek. A nagyon kicsi mágnestalp nagy sebességet nem fog megengedni, de majd kiderül.
Nekem most egy kenwood thf7 van, en ezzel repulok,viszonylag strapabirol,de eleg draga cucc. Viszont mindent tud, repsavot vetelben, de le lehet vele menni egesz a rovidhullamig, ssb uzemmodban interkontinentalis repcsiket hallgatni:) tud olyat is, h.a lenti vfon hallgatod a repsavot, a fentin meg pmrezel, termeszetesen a 6,25os lepeskozt is tudja (pmr radiok 6,25el el vannak csusztatva). Szkennelni is tud, ctcss kodot is tudsz allitani rajta. Hasznalatit le kell hozza tolteni,mert eleg nagytudasu radio,a kis merete ellenere. Vizallonak nem vizallo, de sztem egy spiralnal a vizbecsapodast amugyse birja ki egyik radio sem. Bizt.treningre en is vario,radio,meg mindenfele elektronika nelkul megyek fel,az szent:D
Jok hozza a baofinges majkok is,ugyanaz a kiosztasa. Radio zsebbe rogzit, ostorantenna ki, also vfo nyugatinfo, felso meg pmr, ozt lehet lejtozni.
Technikailag szinte azonos cuccok jönnek újabb és újabb gúnyában. Nem számít. Inkább olyat válassz, ami kicsit víz és ütésállóbb, masszívabb kivitel. Neked ez a fontos.
Igen sajnos tudom hogy két sávra készült, de szerencsére pozitívan sikerült erre rájönni :D
Bár a mai napig nem értem hogy ezt a típust mért így csinálták... a 610-es már tudja a teljes sávot, ezek meg ketté vannak osztva, és persze ez sehol sincs ráírva..
Van 3 db rádióm belőle, szerencsére mindegyik tökéletes szép állapotban, és felső sávosak, és valóban úgy ahogy mondod 430-ig simán le lehet vinni.
Csak azon filóztam, hogy "legalizálom" magam bár ha lenne helyette Alan. Bár nagy eséllyel akkor sem a fél wattal, és a gyári antennával használnám, úgyhogy az idézőjel eléggé jogos :)
De azért az Icom az mégis csak egy kellemesebb rádió, az Alan meg aranyosan kicsi :D
Kinek jutott eszébe egy átjátszó felmenőjét más kizárólagos használatú frekijére tenni ráadásul mindenféle kód nélkül? (457,36875Mhz) Dél-Pest Csepel környéke. Muszály a hatósággal összeakasztani a bajuszt? A lejövő PMR-14. Ha az üzemeltető nem olvassa a fórumot tudna neki valaki szólni?
Motorola P-210 PRO VHF. (a HT-800 egy spéci változata, sokat használták a boszniai háborúban is) Ez 8W-os, ami nálam van, akkuról 8,6W-ot tud, a benne lévő végfok, ha teljesen meg lenne hajtva 12 !!! W-ot is tudna, az áramfelvételét inkább hagyjuk, kb 25-30 perc adással teljesen lemeríthető a gyári akkuja.
Igen, nézegettem már régebben is az FT-60-at, de pont emiatt nem is jött képbe...
A woxikat ismerem, az 1 P-sből volt szerencsém használni is egyet, teljesen jó volt (csak eladtam, mert szeretek kipróbálni több típust, kellett a pénz, stb.)
Majd akkor szétnézek, hogy van-e élet a wouxun-on kívül "rendes" vevővel szerelt pici-ócó készülékből ha nincs, akkor meg nézek majd az ebay-en használtan, ott szoktak lenni egész jó árban is...
De nem kapkodok, a pmr sávokon most úgy néz ki, hogy nem zajos, a többin meg úgysem kiabálok (nem szabad) :)
Köszönöm a hozzászólásokat, segítséget, sziasztok!
Hát igen, az FT-60 jó kis rádió, csak mivel Zotya elsősorban PMR sávokon rádiózik, nem teljesen nyerő. Az FT-60 nem tudja a 6,25-ös lépésközt, így aztán az sem lesz az igazi számára.
Akkor már inkább egy Wouxun az Anico-tol,vagy használtan.
Ebben a kategóriában (kinai sdr) semmi sem túl profi, viszont a célodra megfelel - természetesen vannak korlátai is, de egy profi rádiónak is vannak. Az ár ahhoz lett méretezve, hogy egy középosztálybeli "nyugati" 1-3 órai béréből kifizeti azt a 45 dolcsit és a "megéri" itt annyit jelent, hogy örül-e neki amikor megvan. Én egy hasonló képességű UV-5RTP-t kaptam ajándékba és örülök neki és pont jó arra amire használom, szkennernek, meg a környéken telefon helyett ...
Én is néztem sdr-el, nekem úgy 463 és 467 között voltak jó erős digitális jeleim...
Tegnap este sikerült Makóval, Földeákkal beszélnem, ment a pmr sáv rendesen, nem volt zaj sem (teljesen kitolt antenna 10 méteren), de amikor az szkt-ra tekertem (468.61875), akkor azon megint ott volt a zúgás erősen.
(már finomhangoltam a zazjárán a rádiónak, mivel a gyári beállítása egy hulladék volt, a Miklor-on fent van, hogyan kell és mit ajánlanak) De ez sem segít, szerintem is a 463-467MHz-en folyó adás zavarhat bele...
468.61875-ön mennek az SZKT-sok, PMR 1-2 csatin tán néha taxisok szoktak beszélni, de azt nem figyelem annyira. A héten bent van a 817-esem is, bár itt koliban hálózaton S9-es zaj jön, csak akksiról lehet boldogulni, de hallottam indonézt 20m SSB-n. :) Szegény Tecsun rádióm otthon porosodik, az antennája viszont nagyon jó. 4 méter kanóc, de hordozható.
Próbálgatom a most szerzett UV-82-es rádiómat és a következőbe futottam bele:
- saját kis antennájáról minden hibátlan
- kb. 10 méterre felvezettem Belden H-155-ös kábellel egy Nagoya 771-es antennához és rácsatlakoztattam, ekkor folyamatosan zúg, mintha kinyitna a zajzár és valami zavart venne...
- 9 méternél 2-3mp-enként zúg, kb. 7,5-8 méterre lehozva az antennát megszűnik a jelenség
Elképzelhető, hogy a 461-467MHz-en folyó digitális adás zavarja be a rádió vevőjét? (Sándorfalva, Szeged felőli része)
Esetleg a vízmű/szennyvíztisztító jeladója?
Két éve nem volt ilyen problémám, akkor még simán ment 10 méterről is az adás és vétel (Bao uv-3R, B5, wouxun)
Szétszedtem az adaptert, és láss csodát, nincs sehova kötve az RX :D Így hiába próbálok letölteni a rádióról. Feltötlés viszont megy, de hiába írok be bármilyen frekit a progiba, mindig csak 458.48750 megy fel az 1es csatira, ne ez mitől lehet?
Nem biztos, hogy érdemes az angol hatóságokat is hülyének nézni. Nem a rádió paraméterei a fontosak, hanem hogy van-e PMR446 típusengedélye. Különben engedélyköteles rádióamatőr berendezésnek minősül.. Az, hogy itthon letojják ezt, az nem biztos, hogy egészséges egy idegen országban.
Angliában akarjuk használni autópályán és egy nagy bevásárlóközpontban pakoláskor munkavégzés közben (lenti kipakoló hely és a fenti üzletek között kéne működnie)
Hivatalosan csak 446 - 446.1MHz PMR frekvencián szabad használni msximum 0.5 watt teljesítményen. Még nem próbáltuk ki de bizonyára nem lenne elég ekkora teljesítmény.
Mi van akkor ha tényleg nem lesz elég a 0.5 watt és ezért habár a legális PMR frekvenciatartományon belül maradunk de a teljesítmény nem 0.5 hanem ~5 watt?
Nem, ebayes, de akkor majd felbontom az egyik rádiót, és megnézem, mi a helyzet. :) Amikor ugye elkezdeném a letöltést, és ha pl kikapcsolom a rádiót, meg is áll, ha visszakapcsolom folytatja, szóval nem tudom.
Gyári a kábeled? A nem gyári kábelek 4 pólusú Jack dugója sokszor nem ér be elég mélyen! A rádió oldalán a csati körül kisebb a kerek mélyedés, mint a gagyi dugók tányérja.
Megkaptam, válaszoltam. Ma felraktam, de továbbra is Hardware mismatch hibát dob. Talán a soros kábel bekötése lehet hibás? Erről valakinek van valami rajza?
Lehet zavar is, vagy a zajzár, ahogy az előttem hozzászóló írta, vagy az adó teljesítménye át van állítva gyengére, de az is lehet, hogy véletlen duplexre állította a program a rádiót, mikor felprogramoztad a sávokat. Nálam valamelyik márciusi CHIRP verzió csinálta ezt, havert hallottam, hogy beszél, de ő nem hallott, mert eltolta a TX frekijeimet -5 MHz-el.
Érdemes lenne beolvastatni az adatokat CHRIRP-en (mindkét rádióról), lementeni, összehasonlítani, majd a jó rádió beállításait feltölteni a problémás készülékre.
Vagy az egyik helyen volt valami zavar és rontotta vételt. Ilyenkor meg kell cserélni a két rádiót. Ha a hiba is megfordul, akkor készülék betegség. De érdemes minden beállítást teljesen azonosra állítani. Például a zajzárat.
Egyforma beállításokkal töltöttem fel a rádiókat.
Kicsit teszteltük a ható távot.
Városba 3 kb légvonalban
Egyik rádió a negyedik emeleten a másik talaj szinten
Amit a magaslati rádióval mondtak az viszonylag tisztán hallatszott
De válaszolni mar nem tudtam.
Sajnos nem vagyok tisztába a rádió hullámok terjedesevel
Ez normális lenne vagy kisebb az egyik adó teljesítménye?
Megnéztem, mert havernak a 888s rádiója pont itt van nálam.
Manuálisan úgy tudod aktiválni, hogy kikapcsolod, 16-os csatira állítod, majd a PTT + MONI gombot nyomva tartod és úgy kapcsolod be, és amint felengeded a két gombot be is aktiválja a keresést a csatornákon.
Ugyanez a módszer az 1-5 csatornákon a VOX (hangérzékelő) funkciót kapcsolja, valamint még van 3 féle állítási lehetőség:
- 10 - Voice promt - narrátor, vagy minek nevezzem, rettent idegesítőnek tartottam az angol és a kínai verziót is, úgyhogy kikapcsoltam. :D
- 11 -es csatin a riasztó funkciót kapcsolod ki/be (csak te hallod a nyekergését).
- 15-ös csatival váltod a rádió hangját angol és kínai közt.
Win 7 Ultimate 64 bit-et használok. Kicsit macerás, mert ugye törölni kell a meglévő illesztőprogramját és utána hozzáadni a 3.2.0.0-át. Utána a meglévő alap Windowsos kommunikációs portodat is át kell állítanod COM1-ről egy tetszőleges portra (én COM4-re raktam) >>> kép link 1 <<<>>> kép link 2 <<< és a Profilic USB-to-Comm portot kell COM1-re állítani, mert különben a (bugos) Baofeng program és a CHIRP is reklamálni fog, hogy nincs semmi a COM1-en (valamiért csak ezen a porton enged rádióról le/fel tölteni).
Ha van kedved kisérletezni, akkor egy UV5-höz kaptam drivert CD-n, ha jól értelmezem 3.4-es, én XP alatt használom. Próba-szerencse, összezippeltem :-)
Nyugi. Freki nem marad műveletlen. Ami pénzt tud hozni, azt nyomatják. Ingyé' van, oszt sokat fial. Nagyon. Tudod ritka a világban az olyan "intézmény" aki maga írja a törvényeket, maga ellenőrzi a végrehajtást és anyagilag is érdekelt a végeredményben.
Sziasztok segítséget szeretnék kérni , javítás ügyileg. Ugyanis néhány órát használt Baofeng uv5b -m nem kapcsol be és seemiféle életjelet nem ad ,leejtve nem volt és egyáltalán gyári új állapotú.
Orosz oldalakon fent a kinyitása, megy akár 868MHz-en is. Itthon meg sorra kapcsolják le a mobilszolgáltatók a 900-as bázisállomásokat. Vajon ki költözik a helyükre? Vagy "freeband" lesz? :-)
Sziasztok! kezdő vagyok vhf-uhf téren azt szeretném kérdezni tőletek hogy Hódmezővásárhely és környékén milyen frekvenciák vannak használatba? bocs ha ez buta kérdés volt... de cb usb -40 en mindenki ott van :) így gondolom itt is van kialakulva valami íratlan szabály :) nem gondolom hogy csak a 446,.... van mert azt itt elég gyenge.. nagyon megköszönném a segítséget már hogy tudjam erősíteni a csapatot és hogy megtaláljalak benneteket! üdv: útfestő
Az biztos, hogy nálam nem kellett kiválasztani a 160/180 opciót. Kiolvasáskor maga ismerte fel. Aztán elmentve is tudta már. Az biztos, hogy 2 féle verzió volt/van. Egyik a pórnépnek, másik a szervizeseknek.
Az első csak a felhasználóra tartozó dolgokat hagyta beírni, módosítani. Frekik, kódok, HI-Lo pwr, külső opciók. A másik a belső paramétereket is hagyta állítani. Teljesítmények, löket, freki, zajzár.
Látszatra azonosak, csak a beírás/kiolvasás fülre 3 pont jön le. Talán Adjust a középső.
Ezt a változatot a forgalmazók/szervizesek kapták csak, mert egy lúzer jó műszerek nélkül szét tudta túrni vele totálisan.
Szerintem nekem az a gond, hogy a C51 fájl amit be tudok tallózni, a VX-180-ra van állítva, és nem tudom átírni a hardware-nél a rádió típusát. Megköszönném, ha megnéznéd, mit használsz, esetleg elküldenéd a C51 fájlokat. :)
Kedden leszek a műhelyben, ha eszembe jut akkor megnézem nekem milyen van. Avval több ezer darabot okítottam az elmúlt 10 évben, 160-at és 180-at is. Ráadásul USB-soros átalakítóval is. Mert a kábelem az ősrégi RS232-es. Egyik gépem még DOS-os igazi soros porttal, a másik csak 10 éves, arról USB-s konverzióval.
Ha nem tévedek, külön szoft van az EU-s változathoz, meg az E nélkülihez. Valahol a CE51 után volt valami betű az E-változathoz. A benti gépemen ott van mindkét verzió, de az 27 km.
Ide is kiírom, hátha jobban témába vág. Vertex VX-160EU rádió programozása nem sikerül. A CE51 szoftver Hardware configuration mismatch hibát dob, mikor megpróbálok letölteni a rádióról. Valakinek van ötlete, hogyan elehetne megoldani?
Ez bukó. Nem elég a firmware-t átírni, más alkatrészekből van felépítve ez a verzió. Van a világnak olyan része, ahol ezt a frekit használják arra, mint nálunk a PMR-t. Nálunk TV célokra van ez a sáv használva.
A kérdésem az, hogy milyen antennára lenne érdemes lecserélnem a Baofen UV-5r gyáriját, hogy PMR sávon javuljon a teljesítménye.
Antennát gyártani nem szeretnék, nem igazán érdekel a szakirodalom sem. Ahogy írtam, motoron használnám, de kérem ne aggódjatok a KRESZ esetleges megsértéséért. Az én felelősségem.
A rádióhasználatra már van jól működő megoldásom: gégemikrofon kormányra szerelhető pitt gombbal.
Motoron a VOX-nak nem használható.
Elnézést a naivságomért és lustaságomért, de azt hittem kapok pár linket megvásárolható antennákról, olyanokról, amik nálatok beváltak.
Már megbocsáss, de éppen nyolc javaslatot kaptál eddig a problémád megoldására, de te még most is az első kérdésednél tartasz.Talán mégis csak célszerű lenne egy kis szakirodalom böngészés.De ha az is nehezedre esik, hát keress egy szakembert aki kivitelezi a problémád megoldását. Azért azt mégiscsak el kell fogadni, hogy ez itt nem a délutáni politechnikai foglalkozás.
A CHIRP nevű programmal , tökéletesen programozható, csak a listájában a sima uv-5r-t kell kiválasztani és minden gond nélkül megy vele. Tapasztalat, nekem is ugyan ilyen készülékem van.
Hozzá jutottam 1:Baofeng UVB2 plus-hoz,s progi kellene,kézből is megy a bepötyögés de (nehezebb,mint gépről!),de ha van,s olvasod,küld el légyszi,a vellanyra: ha7jta@hotmail.com -ra,(egyébként robusztusnak tűnik,),remélem,használható lesz,Ő kigyelme...Csere készülékként kaptam,s ha használhatom...Valamire.....
Festhetik akármilyenre, attól még a bele marad ugyanaz :-).
eham.net en érdemes elolvasni a 3-4 pontos kommenteket (0-1-2: fatal user error, kitéglázás, 5: ömlengés). Ha már 50 mega, benne lehetne az FM. Kinti börzék, apróhirdetési oldalak tele vannak velük, ár alatt, ez mindennél többet mond.
Ugyanezért nem vagyok kibékülve az ICOM 7xxx sorozattal. KF-ben, hangfrekin lehet bűvészkedni a DSP-vel, a bemeneten kellenek azok a nagyjóságú hangoltkörök, sávszűrők.
Jó példa erre a kedvenc ONtopik lomhalmom, csak a szűrők kb. 2kg-ot tesznek ki, nem is áll fejre a vevője a Kékesen!
Nem véletlenül nem tetszik nekem az új trend a DSP-s vevőkkel... Az első,nagy dinamikájú fokozatot és a rendes mechanikus (kvarc) rezonátorokat, sávszűrőket egyszerűen nem lehet megúszni, nem lehet szoftveresen emulálni. A Kenwood TS-2000-essel sem véletlenül van teli a piac. Mármint a másodkezes piac...
Egy Kaito1121-es vevővel http://www.kaitousa.com/KA1121.htm (egy Sokol403-asért elcserélték velem:)) járok hasonlóan, hogy itt a lakásban egyszerűen semmit nem vesz rövidhullámon. Az épület tele Wifi routerrel, számitógépekkel és dugasz-tápegységgel, led lámpákkal, kompakt fénycsövekkel - kimenve a szabadba kb 100 méterre, szépen hoz mindent, amatőröket másik kontinensről is, saját teleszkóp antennácskájával.
Lehet, hogy volt egy erősebb wifi router vagy bármi hasonló sávon kívüli ketyere a Bao közelében, simán "le tudja ültetni" a zéró suelektivitású DSP-s vevőjét.
(Ugyanez a baj volt a Kirisun csodával is, hegytetőről, pláne adótorony közeléből nem bírtam vele forgalmazni. Engem mindenki hallott.)
Mást hallasz a rádiódon csak pont ezt a partnert nem? Nincs bekapcsolva CTCSS a vételbe? Másik sávon ad ki hangot? Vétel közben a kijelzőn látszik az ellenállomás térereje?
Sziasztok! Olyan gondom van hogy van egy Baofeng uv5r tipusú rádióm és a kolegám tisztán hall engem de én nem hallom őt! Van mégégy egy alan 456-osom azon meg tudunk komonikálni vagyis hallom őt! Ez mitől lehet!
A kijelzőjén van egy pici antenna jel. Azon látni, ha adsz vele. Azon látni, ha van bejövő vétel. Ha egyik sincs, akkor a kis antenna körül nem látszik semmi. Ha állandóan a vételt jelzi, miközben nem ad másik a környéken, akkor biztosan hibás. Jellemzően ilyenkor a monitor üzemben nem jön a durva erős zaj sem.
Ha mindent visszaállítottál gyári alapra és nem kommunikál, akkor sajnos valós hiba lehet. 4-5 éves rádióknál egy tipikus szűrő hiba miatt elég sok meghal. Javítható, az a típus megérdemli. Ha nem boldogulsz vele beállítás után sem, keress meg. A honlapom nyilvános.
Szia! Bár nincs ilyen készülékem csak arra tudok gondolni, hogy bekapcsolták a szelektív zajzárat /CTCSS/. A készülék magyar nyelvű leírásában "zavarelhárító kód" :-)) ként hivatkoznak rá. Ha azt kikapcsoljátok talán majd rendbe jön az TX-RX
Sziasztok! Újként először is köszöntelek benneteket. Motorola Xtr 446 ügyben kérnék tanácsot.
( visszaolvastam már itt is , 4 éve volt egy kolléga hasonló gonddal, de megoldást nem leltem).
Szóval a két készülék nem kommunikál egymással amióta szétnyomkodták a gyerkőcök. Azonos csatorna, meg minden, de semmi. Van értelme foglalkozni vele? Szerviz, vagy resetelés? keresgéltem a neten, de konkrét tanácsot nem találtam. Köszi minden segítséget!