Keresés

Részletes keresés

Don Quixote Creative Commons License 2006.05.20 0 0 222
A mai Paraguayban is volt egy kormányzóság Asunción székhellyel: Banda Occidental de la Plata.
Előzmény: Don Quixote (220)
Don Quixote Creative Commons License 2006.05.20 0 0 221
Mi van? Nem értesz valamit?
Előzmény: VonBraun (219)
Don Quixote Creative Commons License 2006.05.20 0 0 220

Kedves Gedeonus!

 

A mai latin-amerikai államhatárok kialakulásánál a gyarmati közigazgatási határok voltak a meghatározók, persze utólag is módosultak némelyest a határok a függetlenség kivívása után.

Alapvetően az egykori főkapitányságok (capitanías generales), kormányzóságok (gobernaduras) és az audenciák (audiencias) helyén alakultak ki a mai önálló államok.

Létezett pl. venezuelai, chilei, guatemalai, kubai stb. főkapitányság, Banda Oriental de la Plata kormányzóság (ma Uruguay) és Audiencia de Quito (ma Ecuador).

Peru a perui alkirályság (Virreinato del Perú) magterületéből alakult ki, míg Bolívia az egykori Felső-Peruból.

Előzmény: gedeonusz (218)
VonBraun Creative Commons License 2006.05.19 0 0 219
...
gedeonusz Creative Commons License 2006.05.19 0 0 218

Sziasztok, beleolvasgattam a topicban, sokat megtudtam.

Nem igazán ismerem Latin-Amerika történelmét, az a kérdés azonban már többször felmerült bennem, hogy milyen rendező elv alapján jöttek létre a különböző latin-amerikai spanyol nyelvű államok. Miért nem egy egységes nagy állam alakult ki.

Olvastam itt spanyol alkirályságról, talán ezek a mai államok elődei?

A XVI és XIX század között létrejött az adott területhez szorosan kötődő "nemzettudat", ami alapján már a különböző államok kialakultak?

Vagy teljesen szubjektív tényezők hatottak (pl. egymással civakodó kiskirályok)?

 

showtimes Creative Commons License 2006.05.19 0 0 217
inkább volt, Argentinával együtt az uruk fénye ( jóléte) is megkopott, bár az átlag brazil, bolíviai... igen csak elfogadná.
Előzmény: Don Quixote (215)
Törölt nick Creative Commons License 2006.05.19 0 0 216
off
Megtettem, amit megköveteltek a fiúk:)
On
Előzmény: Galgadio (212)
Don Quixote Creative Commons License 2006.05.19 0 0 215
Nem Uruguayt szokás hívni "Dél-Amerika Svájca" néven?
Előzmény: Galgadio (202)
Don Quixote Creative Commons License 2006.05.19 0 0 214

La Pazban meg 3:2-re győztünk.

Ami azért nem semmi teljesítmény, mert ott már ritkább a magaslati levegő.

Az argentínok, brazílok is meg szoktak szenvedni Bolíviában a VB-selejtezőkön.

Előzmény: Galgadio (213)
Galgadio Creative Commons License 2006.05.19 0 0 213

A 78-as argentín VB és Bolívia kapcsán ugrott be még egy focitéma:

 

A 78-as VB előtt a magyar válogatott interkontinentális pótselejtezőn 6:0-ra verte idehaza Bolívia nemzeti tizenegyét.

Azt hiszem, hogy egy ilyen eredménynek ma igencsak örülnénk:)

Előzmény: showtimes (209)
Galgadio Creative Commons License 2006.05.19 0 0 212

OFF:

 

Kaif!

 

A fiúk észrevételezték, hogy a "Nagy földrajzi felfedezések" topikon Te jössz kérdezni:)

 

ON

Előzmény: Törölt nick (208)
Galgadio Creative Commons License 2006.05.19 0 0 211

A 78-as magyar válogatottat én is nagyon kedveletem, több volt abban a csapatban.

Az igaz, hogy az argentínok elleni mérkőzésen nagyon lejtett a hazai pálya, de a franciák vagy az olaszok ellen még lett volna lehetőség javítani.

Igaz, hogy Nyíl és Törő nélkül már nehéz volt...

Előzmény: showtimes (209)
Galgadio Creative Commons License 2006.05.19 0 0 210

A bolíviai elnök,  Juan Evo Morales Ayma (1959) több dologról is nevezetes.

Az első, hogy aymará (ajmara)indián, őslakos első alkalommal tölti be a köztársasági elnöki posztot Bolíviában.

Másodszor, hogy Castrot példaképének tartja, bár kommunistának éppenséggel nem kommunista. Bolívia az ő vezetése alatt máris lépéseket tett az ország szénhidrogénvagyonának államosítására, kiváltva a jenkik és a nemzetközi nagytőke rosszallását. Markáns képviselője a baloldali dél-amerikai politikai vezetőnek.

Harmadszor pedig, hogy azzal kezdte országlást, hogy jelentősen csökkentette a magasrangú állami tisztviselők fizetését, többek között a sajátját is.

Előzmény: Törölt nick (208)
showtimes Creative Commons License 2006.05.19 0 0 209
azért nem kedveltem, AHOGY legyőzték a magyarokat 78-ban.

Egyébként Maradona olyan egyéniség volt a pályán, ami még latinamerikában is évtizedenként, ha egy van. A mostanit úgy hívják Ronaldinho és talán az argentin Tevez is kinövi magát hasonló szintre.
Előzmény: Galgadio (206)
Törölt nick Creative Commons License 2006.05.19 0 0 208
Azért Chávezre ráaggatni a kommunista jelzőt nem akkora baklövés:)
Mondjuk úgy, speciálisan latin szélsőbalos politikája az egységsugarú hírolvasó számára ugyanaz, mint a kommunista ideológia, és azér valljuk be, nem kevés az átfedés...
Előzmény: Galgadio (207)
Galgadio Creative Commons License 2006.05.19 0 0 207

További érdekessége volt még a bécsi csúcsnak, hogy a latin-amerikai vezetők egy része nyíltan kiállt a szociális, egészségügyi és közoktatási vívmányok megőrzése és továbbfejlesztése mellett, amikor a Bush-kormány és csatlósai nyíltan a neoliberális gazdasági és társadalmi modellt akarják ráerőltetni az egész világra.

Emiatt a venezuelai Hugo Chávez és a bolíviai Evo Morales is megkapta már a nem túl hízelgő "kommunista" jelzőt a jenkiktől.

 

 

Előzmény: Don Quixote (198)
Galgadio Creative Commons License 2006.05.19 0 0 206

"Nekem az argentinok a kedvenceim a kontinensről. Hála a Maradonának ( a Pasarella félét annyira nem kedveltem a 78-as vb miatt). "

Pedig az is nagyon jó csapat volt, főleg az Árdiles-Kempes-Gallego közzéppályássor.

Csak hát Maradonáék tényleg eléggé elhomályosították a 78-as csapat fényét.

Előzmény: showtimes (203)
Törölt nick Creative Commons License 2006.05.19 0 0 205
ne mondd, hogy az akkora baj:)
Pusztán a spanyol kultúra terjesztésében vállalunk szerepet az olvtársakkal:)
Kötelezővé kellene tenni, hogy minden új hozzászóló egy spanyol recept beírása után szólhat csak hozzá:)
Előzmény: Maotai (204)
Maotai Creative Commons License 2006.05.19 0 0 204

egyébként focitörténelem is része a topicban?

Mit csodálkozol - ez még hagyján.

A Spanyolországos topikot szakácskönyvvé változtatták a t. kartácsok :)

Előzmény: showtimes (203)
showtimes Creative Commons License 2006.05.19 0 0 203
az auszik kiverték őket az interkontinentális selejtezőben, s így nem lesznek ott most németben.
egyébként focitörténelem is része a topicban?
Nekem az argentinok a kedvenceim a kontinensről. Hála a Maradonának ( a Pasarella félét annyira nem kedveltem a 78-as vb miatt).
Előzmény: Galgadio (202)
Galgadio Creative Commons License 2006.05.19 0 0 202

"Uruguay-jal mi van? Nagyon el vannak tűnve mostanában."

 

Ha a focira gondolsz, a 2002-es VB-n ott voltak. Kikaptak 1:2-re egy ki-ki meccsen a dánoktól, gól nélküli döntetlent értek el a címvédő franciák ellen, majd egy órisái meccsen 3:3-at játszottak a szenegáli banánzabálókkal.

Így 2 ponttal sajnos csak a harmadikok lettek a csoportban és kiestek.

 

Egyébként fogalmam sincs, hogy mi történik mostanság Uruguayban.

Bár azt a papírgyárat, ami ellen a Carrozo-lány tiltakozott, állítólag uruguayi területen akarják felépíteni.

Előzmény: Don Quixote (196)
Don Quixote Creative Commons License 2006.05.18 0 0 201

A venezuelai és kolumbiai felszabadító háború (1810-1825) csatái:

 

http://www.simon-bolivar.org/bolivar/batallas_en_la_independencia.html

 

Don Quixote Creative Commons License 2006.05.18 0 0 200

Ez meg Kolumbiáé (szintén castellano):

 

http://www.colombialink.com/01_INDEX/index_historia.html

 

 

Don Quixote Creative Commons License 2006.05.18 0 0 199

Venezuela története castellano nyelven 8 fejezetre osztva:

 

http://www.venezuelatuya.com/historia/index.htm

 

 

Don Quixote Creative Commons License 2006.05.18 0 0 198

Evangelina Carrozo a kiscsaj neve és korábban valami fesztiválon fesztiválkirálynővé választották.

 

Evangelina Carrozo akcióban:

 

 

Előzmény: Don Quixote (197)
Don Quixote Creative Commons License 2006.05.18 0 0 197

A bécsi csúcs legfőbb érdekessége azonban nem ez a kispályás focimeccs volt, hanem az, hogy egy argentín környezetvédő csaj igen csak lenge öltözékben bement a díszterembe, így tiltakozva egy állítólag súlyosan környezetromboló papírgyár építése ellen.

Érdekes, de lehet, hogy hatékony módja a tiltakozásnak.

Ahogy láttam az összefoglalót, a főmuftiknak tetszett a csaj műsora.

Előzmény: Galgadio (191)
Don Quixote Creative Commons License 2006.05.18 0 0 196

"Úgy látszik, hogy már mindenki a focivébé lázában ég."

 

Hola Galgadio!

 

Hat spanyol nyelvű ország csapata jutott ki a németországi VB-re, az anyaország és öt volt gyarmat: Méjico, Costa Rica, Ecuador, Paraguay y Argentina.

 

Nem rossz arány a 32-es mezőnyben (cirka 19 %).

 

Uruguay-jal mi van? Nagyon el vannak tűnve mostanában.

Előzmény: Galgadio (191)
Don Quixote Creative Commons License 2006.05.15 0 0 195

Hola!

 

Bizonyos hangtani helyzetben a kasztíliai spanyolban is "zséznek", azaz a y helyett zs-t ejtenek.

Az egyik spanyol nyelvkönyv szerint ez főleg érzelmileg túlfűtött állapotban fordul elő a derék hispánoknál.:???

Hallgassatok pl. meg egy régebbi Julio Iglesias albumot, ő is "zso"-nak ejti egyes számaiban a yo-t.

Előzmény: Carolus58 (194)
Carolus58 Creative Commons License 2006.05.15 0 0 194

Szia Galgadio,

 

Igen, elfogadott forma. Ez az ún. dialecto rioplatense. Tudtommal egyébként nem a "ll", hanem "y" ejtik ki zséként. A félszigeti spanyolban is másként ejtik a LL-t, mint Y-t. Egyes magyarázatok szerint sok olasz bevándorló hatására alakult ez ki.

Más spéci dolog náluk:

Voseo - azaz a Tú (te) helyett az archaikus Vos fomát használják + egy olyan igeragot, ami "félúton" van a félszigeti spanyol 1. szám 2. személy és 2. szám 2. személyragok között.

Vos Sabés = Tú sabes. Ez ugye többes számban Vosotros sabéis lenne.

 

 

Előzmény: Galgadio (192)
Galgadio Creative Commons License 2006.05.14 0 0 192

Kedves Bagatur!

 

Te már jártál Argentínában:

 

Kíváncsi lennék, hogy Argentínában az a "zsézés" elfogadott nyelvi norma-e?

Állítólag Buenos Airesben és környékén is elterjedt, márpedig Buenos Aires erőteljesen meghatározza Argentínát.

Kíváncsi vagyok, hogy pl. egy argentín politikus vagy egy tévés hírbemondó "zsézik" e avagy sem?

Ja bocs, a spanyol nyelvben 'll' betűvel jelölt hang ejtéséről van szó.

Az Argentína egy részén és Uruguayban elterjedt  rioplatense nevű nyelvjárásban egy 'zs'-szerű hangnak ejtik. Netes források szerint is.

Nyelvészeti ugyan a téma, de az ottani topikon nem kaptam rá választ, Te meg azokat nem látogatod.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!