Én a koktélparadicsomokon sok szárat hagyok, csak annyira ritkítom, hogy levegős maradjon. Ezeknél adott a bogyóméret és a fürtönkénti darabszám, hiába tördelem ki az oldalágakat, nem lesznek számottevően nagyobb bogyók rajta. Sok ágon viszont sokszoros a darabszám. Szerencsére a mienk elég kis levelű, ellenálló fajta, nem szokott így sem betegebb lenni, mint a többi, erősebben ritkított. Elvileg az erős, villás elágazásokat hagyom meg, az utólag kihajtó gyenge oldalhajtásokat kitöröm. Nyár vége felé aztán persze már nem szoktam győzni, akkor olyan, amilyen.
Az általad ismert K262 egy determinált, bokorparadicsom volt, aminek teljesen eltérő a habitusa a Lugas F1-től. Az utóbbi egy folytonnövő, mint ahogyan a nevében is van, lugas fajata. Ennek támrendszer, vagy legalábbis karó kell, általában max 3 szálasan kell nevelni. Míg a determináltak sajátossága, hogy a lehajló ágaik gyökérszálakat fejlesztenek, így segítve a növény tápanyag ellátását, mert ezek sokszálon, bokron hozzák a terméseiket.
K262
Gömb alakú bogyói 50-60 g-osak. Korai érésű, determinált növekedésű, szabadföldi fajta
Ha segíthetek. Általában ezeket az ágakat meg sem hagyjuk nőni. Ezek a kacsok, és a tőhajtások. Már kicsi korban ki kell törni őket, ellenkező esetben a növény elbokrosodik. ( a bokorparadicsomokra ez nem vonatkozik)
Ezek eltávolításával nem lesz kevesebb, hanem több, és jobb minőségű lesz a termés, kevésbe lesz érzékeny a növény a betegségekre.
Természetesen egy kicsit túlexponáltam a dolgot, hogy világos legyen, mi az, ami érdekelne. (Előtte már felkötöttem, de a fotó kedvéért visszaengedtem:-)
Régen volt egy nagyszerű paradicsom: a K262. Mielőtt valaki felvilágosít: tudom, ma is kapni, de kb. a rendszerváltozás után az már nem ugyanaz.:-( Csodálatos volt az íze. Az igaz az alsó ágai hasonlóan hajlamosak voltak a földre fekvésre, de ott, ahol a földre leért, ott legyökerezett, megtámasztotta a növényt és szinte elburjánzott. Ezt nagyon érteékeltem, mert mivel akkor hétvégi hobbi kertemet legfeljebb csak hetente tudtam meglátogatni.
Sajnos, - mint említettem - ma már ezt nem tudja ez a fajta és a gombás betegségek elleni ellenállóképessége sem a régi.. Ezért is tértem át az F1 fajtára, amely ízre hasonló, csak a héja vastagabb valamivel és persze a legyökerezés sem megy. :-(
Kedves zsebi "a harmadik íz felett hagyok egy másik szálat" pontosan mit jelent? Azt, hogy az első három ágat levágod, és csak a negyediktől felfelé hagyod meg?
Nem kell felkötni én levágom, és csak a harmadik íz felett hagyok egy másik szálat aztán ez marad a tenyész idő végéig de nem kevesebb, hanem több termésem lesz.megpróbálom megmutatni hogy is néz ki a dolog
Amíg a nagy kertünk volt csepegtető öntözésünk volt, most is az van a leylandi sövény alatt, és a málnánál, de máshova nem tettünk. Hordóink nekünk is vannak és van 2db. 1-1 m3-es víztartályunk, az úgy van elhelyezve, hogy slaggal gravitációval lehet belőle locsolni. A baj csak az, hogy a slag áthelyezéshez 2 ember kell és még így is előfordúl, hogy sérülnek a növények közben, mert elég sűrün van beültetve.
Ilyen körülmények között nem egyszerű a slaggal közlekedni. A férjem a fő ellenző, de a kedvéért most megpróbájuk a kannás módszert.
Nem lesz egy gyors dolog mivel én egy műtét miatt nem emelhetek 5kg.-nál többet
Pillanatnyilag nálunk esik az eső, szép csendesen áztatóan már 1 órája, ma biztos nem aktuális a locsolás.
A paradicsom sorokba szár zellert palántáztam, de még van vagy 4 db. azt legalább elültetem.
Én használok csak locsolót. Van néhány db fém hordóm, amiben, ha van esővizet gyültök, ha nincs eső, akkor kútból szivattyúzok.
kb 1000 liter vízet tudok így tárolni, ami szerintem rengeteg víz.
Ebből egy locsolóval 2-3 tő növénynek jut víz. ha még kisebbek, akkor 5-nek. Így csak a töveket öntözöm, a talaj felszíne általában takarva van.
Egy öntözéssel nem fogy ki egy hordó. Jól be lehet osztani így a vizet, és a növények sincsennek túlságosan elkényeztetve. Általában reggel, vagy este öntözök, de az így tárolt víz nem hideg. Én szeretek locsolni- míg öntözöm, közben van idő megvizsgálni a növényt is, figyelni mindenre. Kis területen hatásos módszer.
Nem hiszem, hogy én voltam. Mi csöpögtető csövet szoktunk letenni, vagy ha a férjem nem ér rá megcsinálni, kannával, vagy a tövéhez tartott slaggal locsolom. A tavalyi év kivétel volt, akkor annyi volt az atka, hogy a levelét is spricceltem, hátha használ. Persze nem használt, de abban a szárazságban nem is ártott.
Az motoszkál a fejemben, hogy olvastam itt a topikon, hogy valaki akinek az enyémhez hasonló nem túl nagy kertje van csak locsolóval locsol, mert a férjem most azt szeretné..
Ha esetleg Te voltál az elmondanád a tapasztalataid, vagy ha esetleg Te tudod ki írt ilyent, megköszönném, ha meg írnád.
Az én paradicsomjaimat a jég verte el de nem is akárhogy volt olyan aninek 1 levele se volt csak a szára, de számomra most beigazolódott, hogy érdemes korán április 20-ig kiültetni, hogy a gyökere a fagyos szentekig megerősödjön, és ha a levelét el viszi a fagy még akkor is előbb fog teremni, mint amit később ültettek.
Hát most nem a fagy vitte el, "csak" a jég, utána meg az eszméletlen eső. Ennek ellenére mostanra helyre jöttek.
KÉSÉS? Ti hogy látjátok, mennyire van lemaradva az időjárás miatt paradicsom tavalyhoz képest? Nálam hetekre, az biztos, csak azt nem tudom, hogy ebből mennyi az időjárásé, az esőé, elázásé, és mennyi az én hibám. Idén még nem tápoldatoztam, mert gondoltam a bőséges marhatrágya, meg a sok víz ami esett elég lesz. De nem úgy látom sajnos. Mintha megálltak volna a növésben.
Igen, de nekem úgy magyarázták, hogy a gomba, esős, párás időben a talajból fertőz és ezt gátolja meg a "mulcsozás". Gátolja még az is, ha nem érnek le a földre a levelek, nem veri rá földet az eső, és szellősebb a töveknél.
Lassan már minden növényt próbálunk takarni - máskor ilyenkor már nagy szárazság szokott lenni. Azt nem hiszem, hogy a gombafertőzést megállítja, mert az a lombot fertőzi.
Kedves BöPö, igen az jó lesz, nekem most épp Kalciumot is tartalmazó Ferticare van bontva. Szabadföldön pótolni kell a nitrogént, és egy kis magnézium sem árt. De én nem csak permetezek, hanem ezzel locsolok...tehát fejtrágyázást és lombtrágyázást is javaslok. Frint
Most tápanyag utánpótlásként mit javasolsz? Hetente wuxal, permetezve? Egy kicsit megnyugtattál, mert a "szív"paradicsomok virágaiból 5-ből 2-3 lehullik...
Sziasztok...itt a kánikula! A paradicsomjaim túlélték a májust, amelynek esője most nem ért aranyat :( Azt hiszem, hogy a két felhőszakadás közötti Mikál-os kezelés mentett meg mindent nálam... Most intenzív növekedés indul, szedem, vágom, töröm le az oldalhajtásokat, irányítgatom a növényeket, és kötözök rendületlenül. A lomb/termés arányt piszok nehéz beállítani - pláne ennyi fajtánál... Nagyon oda kell mostantól figyelni a tápanyag utánpótlásra, és az egyenletes talajnedvesség biztosítására. Fűnyesedéket már használtam, nekem bevált, de mellékhatásként penészgombák telepedtek meg rajta, úgyhogy azóta nem használom. A szalma is nagyon hasznos, az biztosan nem penészesedik... Indul a virágzás, ilyenkor a karók, illetve a növény rázogatásával elő lehet segíteni a virág felpattanását, a jobb megtermékenyülés érdekében. Nagyüzemileg láttam már, hogy vibrációs rúddal "rezegtetik" a növényeket. Ez főleg a "marhaszív" típusnál lehet érdekes, az amúgy is rosszul kötődik. Jó időt és jó kertészkedést! Frint
A Mikal nem rossz. Általában én is azzal szoktam permetezni. De most nagyon sok eső volt, azért gondoltam kipróbálok egy másik, számomra új szert. Majd meglátjuk. Eddig úgy tűnik minden rendben van.
Én szalmával szoktam takarni. Ha nagyon nedves az idő, így is kapnak gombás fertőzést, a levegő is tele van spórákkal. Idén egyelőre elég volt a két rezes permetezés, nincs bajuk. Nem szabad persze elkiabálni. Szerintem mindenképpen jó, hogy nem verte be az eső sárral a növényeket.
Én tegnap Mikalt permeteztem. Fogalmam sincs, jó-e, de a közeli kis permetszeres boltban semmi más felszívódó gombaellenes szer nem volt. :-( Ridomilt akartam (az kellene a szőlőkordonra is), de nem volt.
Talán a huzamos esőzések után magukhoz térnek a paradicsomok. Biztató jelek vannak, de alulról bizony száradnak a levelek. :-(