Keresés

Részletes keresés

Tova Szilárd Creative Commons License 2003.10.16 0 0 481
Az általam látott róm.kat. anyakönyvekben nem szerepelt a szülők életkora; ehhez meg kellett keresnem a kereszteléstől visszaindulva az esketés bejegyzését, ahol szerepelt ez adat is, valamint a szülők neve is. Innen viszonylag könnyű a a szülők születését megtalálni, és így tovább...
Előzmény: theow (480)
theow Creative Commons License 2003.10.16 0 0 480
De nem biztos, hogy a mikrofilm által és az anyakönyv által tartalmazott időszak fedi egymást...

Apropó, még soha nem volt előttem ilyen mikrofilm de...:
- például ha ismerem Kovács János ősömet, aki 1854.okt.16.-án született Tiszanekeresden Szabolcs megyében, megtalálom a születési anyakönyvi kivonatát szülei nevével: legyen például Kovács István és Szabó Mária, akik szintén Tiszanekeresden születtek, de nem tudom hogy mikor, akkor őket, hogy tudnám tovább keresni??? Vagy a szülők életkora is rá van írva a születési anyakönyvi kivonatra? Egy mikrofilm tekercs mennyi időt ölel fel? Minden év külön mikrofilm?

Előzmény: Mezőbándi (479)
Mezőbándi Creative Commons License 2003.10.16 0 0 479
>>érdekelne, hogy milyen engedélyek szükségesek ahhoz, hogy a helyi katolikus egyház álltal vezetett anyakönyvekben utánnanézzek a családfámnak.<<

A helyben kutatáshoz tulajdonképpen csak a helyi "adatgazda" engedélye szokott kelleni. Magyarul: becsönget az ember az atyához és előadja a kérését. Rendszerint nem szokott probléma lenni (bár elvben talán jogukban áll megtagadni a betekintést). Persze jó, ha az ember előre egyeztet. Lehet, hogy az anyakönyvek nem is ott vannak (pl. a falu egy nagyobb településhez tartozik egyházilag), vagy amikor menni akartál akkor éppen nem ér rá senki, vagy akármi. Aztán papja válogatja, hogy hogyan áll a kérésedhez: van aki kipakolja eléd az anyakönyveket, üldögél egy kicsit azután otthagy egy-két órára. De van olyan is, aki nem adja ki a kezéből, hanem te diktálod a neveket, ő meg ott előtted keresi. Sőt, olyan is van, aki leíratja egy papírra a keresetteket és levélben igéri a választ. Ha amúgy sem lapozgathatsz kedvedre, akkor szerintem mindenképpen jobban jársz, ha a levéltárban nézed át a mikrofilmeket.

Előzmény: URAL M72 (471)
evamama4 Creative Commons License 2003.10.15 0 0 478
Sziasztok,
én is jártam 2-3 évvel ezelőtt a szombathelyi levéltárban, ott még le is fénymásolták nekem a férjem családjának a nemesi oklevél szövegét, amelyet egy 1733-as nemesi összeírás keretében írtak le. Egyetlen problémám, nem találok senkit, aki a régi magyar és latin nyelvű szöveget lefordítaná. Tudnátok ajánlani valakit?
Köszi
theow Creative Commons License 2003.10.15 0 0 477
Én is keresek BOGNÁR családot Vas és Sopron megyékből (Nick, Dénesfa).
DITTKE Creative Commons License 2003.10.15 0 0 476
Hello Radix!

Köszönöm a segítséget.

A kérdésedre a válasz: a kecskeméti főiskola másoddiplomás menedzser szakos hallgatója vagyok. Civilben régész és történész, de most ezt a sulit is elvégzem. Valamilyen gazdasági témát kell választani, működő cégekről meg ilyenek. Én arra gondoltam, hogy legyen valami olyasmi, ami még érdekel is, ezért találtam ki ezt a témát. Azt tervezem, hogy lesz benne piackutatás, eladhatóság, hasznosság szempontjából elemzés, cégalapítás, jogi szabályozás, meg ilyen unalmas gazdasági témák. Remélem legalább egy kicsit színesíti, hogy maga a családfakutatás nagyon is izgalmas dolog.
Apropó, nagybátyámmal mi is kutakodunk a család után, de mivel az apai családom nem a mai Magyarországról származik, kezdünk elakadni.Szóval az infok ebben a munkában is segítenek.

Még egyszer köszönöm.

Dittke

Előzmény: Radix (470)
taubácsi Creative Commons License 2003.10.15 0 0 475
Szia Lájszló
Azt hiszem ez az ücsörgő buzgómócsing pont a levéltár igazgatója volt:-) nem nagyon feszegettem tovább a témát ha nem engedi, nem engedi.Nem tudok mit csinálni.

tau

Előzmény: Lájszló (473)
Pitecus Creative Commons License 2003.10.15 0 0 474
Kedves Ural!

Én is saját magam kutatom családfámat. Szerencsémre a RK. bejegyzések, mely 1895-ig voltak és általában 1758-tól kezdődtek megtalálható a Bécsi uti MOL levéltárában.
A kutatáshoz nem kell más, mint kutatóengedély. Oda kell menni a GDF főiskola mögött elhelyezkedő levéltárhoz, bejelentkezni és kitölteni a kérelmet. 1-2 héten belül megvan az engedély. Annyira rugalmas ott minden, hogy ha van fix filmszámaid, akkor elötte délután bejelented és aznap 8:30-ra elő is hozzák. Ha más film is kell, akkor aznap 11? óráig bejelentve 13 órára hozzák ki.
Filmek számát az interneten is meg lehet nézni illetve kikeresni.

Más:
off:
Egy icipici reklám...

A Genopro programnak van egy új 2.0b változat, melyet Dan Morris kedves kollégánk fejleszt. Ingyenesen le lehet tölteni. Én nem sajnáltam a 24$-t megvettem. kíváncsi vagyok mennyivel jobb a gold, mint a hagyományos verzió. Kezdő családfakutatóknak ideális progi (elmondása szerint lesz magyar nyelvű menürendszere is).
Nekem nagyon bejött.
Amit még nem tudok ábrázolni rajta, az az újraházasság.
:o(

Más:

Valaki kérdezte a Szarka családot. Annyit kiderítettem, hogy az 1900-as években Gyulakeszin éltek, majd az 1950 körül leégett a házuk.

A Bognár család fáját meg a nejem megkérte keresztapjától, mert az már végigjárta 1x a dolgokat (kis időt még pls.).

Pitecus

Előzmény: URAL M72 (471)
Lájszló Creative Commons License 2003.10.15 0 0 473
Taubácsi!

A Csongrád megyei levéltárban pl. simán engedték a másolást, de pl. a Békés megyeiben jártam úgy, hogy nem is engedtek megnézni valamit, amit szerintem kellett volna... sajnos ilyen szempontból tapasztalatom szerint teljes a káosz, a levéltárosok nem ismerik pontosan a rájuk vonatkozó jogszabályokat, így aztán minden azon múlik, hogy az adott helyen épp valami buzgómócsing üldögél, aki túl komolyan veszi a feladatát, vagy egy lazább valaki, aki nem akar ügyet csinálni a dologból.

Előzmény: taubácsi (472)
taubácsi Creative Commons License 2003.10.15 0 0 472
Szia Tova Szilárd!

Fénymásolatot engedtek készíteni a mikrofilmről?
Én is kértem le anyagot (másik megyei levéltár)...kedvesek is voltak de másolással elhajtottak, hogy a MOL tulajdona .....a MOL-nak is engedélyt kellene kérni az adott egyházközségtől..stb. szóval nem másoltak. Itt van a mikrofilm és nem készíthetek róla másolatot vissza kell küldeni külön levelet írni, engedélyt kérni....param..param. Elég nevetségesen hatott az egész.Mindegy.Majd töb körön keresztül lefutjuk.

tau

Előzmény: Tova Szilárd (469)
URAL M72 Creative Commons License 2003.10.14 0 0 471
Urak!
Kezdő vagyok a témában, és szeretném a saját családfámat felkutatni. Apai ágon egy kis faluhoz kötődik a családom, és érdekelne, hogy milyen engedélyek szükségesek ahhoz, hogy a helyi katolikus egyház álltal vezetett anyakönyvekben utánnanézzek a családfámnak. Kell egyáltalán valamilyen különleges engedély, vagy állampolgári jogom van hozzá, ha kell engedély, azt kitől kell kérni, stb. Köszönettel.
Radix Creative Commons License 2003.10.14 0 0 470
Helló Dittke!

Régen frissített, de viszonylag teljes listám az internet elérhetőséggel rendelkező magyar, ill. környező országokbeli kutatókról, cégekről: lista

Néhány plussz javaslat:
- 1999-ig fent volt a HVG szerverén egy cikk, ami a témával foglalkozott, és az 1997. évi 52. számban jelent meg. Most már nincs rajta a weben.

- Wesselényi Andrea cikke 2000-ből: katt

- Egy kissé koncepció nélküli cikk a Dunántúli Naplóból (Pécs): katt

- A Teszt Magazin 2001. évi januári számában jelent meg egy összeállítás a témáról.

Talán ezek használhatónak bizonyulnak. Hol lehet írni ilyen témájú szakdolgozatot?

Üdv.

Bogárdi János / Radix

Előzmény: DITTKE (467)
Tova Szilárd Creative Commons License 2003.10.14 0 0 469
Túl vagyok az első látogatáson a Csongrád megyei Levéltárban. A MOL-ból rendelt 5 tekercsből ugyan csak egyet kaptam meg, de sebaj, majd a következő havi szállítással talán megjön. Kaptam kedves segítséget a mikrofilmolvasó kezeléséhez, és nyugodtan tudtam dolgozni egy kis kuckóban egész nap. E-mailben sikerült mindent intéznem, elégedett vagyok a Levéltár szolgáltatásával. Ajánlhatom minden érdeklődőnek...
Steve the Great Creative Commons License 2003.10.13 0 0 468
Mivel nem ismerem átfogóan a "családfakutataó-piacot" ezért nem akarok senkit külön kiemelni. Viszont pl. a genealogia.lap.hu-n (a középső, Családfakutatás rovatban) találhasz kiindulás gyanánt egy pár ilyen céget (amíg a topic igazi szakértői meg esetleg további infóval szolgálnak).
Sok sikert a dolgozathoz!
Előzmény: DITTKE (467)
DITTKE Creative Commons License 2003.10.13 0 0 467
Sziasztok!

Elolvastam a topicot és segítséget kérnék.

A családfakutató cégekről írnám a szakdolgozatomat. Olvastam hogy többen ismertek ilyen cégeket, sőt van aki még árakat is tudott mondani. Tudnátok info-kat adni ebben a témában?

Előre is köszönöm.
DITTKE

_321 Creative Commons License 2003.10.07 0 0 466
Köszönöm a segítséget!
Előzmény: József1925 (465)
József1925 Creative Commons License 2003.10.06 0 0 465
A Mesterházy családról, Könczöl Antaltól kaphatsz információt. Róla bővebben a Radixindex archivumában 2003.jul.21-én olvashatsz. Megéri!

Sok sikert: Szatványi József

Előzmény: _321 (462)
theow Creative Commons License 2003.10.04 0 0 464
Bár júniusi a hozzászólás, de egyetértek Bpapa-val, hogy lehetne valami szervezetet létrehozni, egy jó és kutatható számítógépes adatbázissal. Mert nagyszerű dolog pl. a Rootsweben a ahatalmas családfagyűjtemény, csak zavar, hogy keresem pl. a Sós családot, hát kidobja nekem a francia Sos családot is.
Előzmény: Bpapa (347)
öreg informatikus Creative Commons License 2003.10.03 0 0 463
Sokan vannak, akik családfájukat INTERNET-en közzéteszik. Erre a célra igen sok eljárás és számítógépes-program készült a világban. Én is csináltam egy programot erre a célra. E program legfőbb tulajdonsága, hogy MAGYAR HTML-lapokat generál GEDCOM inputból. Ha érdekel valakit, hogy hogyan néz ki az eredmény, látogasson el a honlapomra! A programot bárki ingyen megkaphatja!
_321 Creative Commons License 2003.10.03 0 0 462
Engem érdekelne ez a könyv. Nem tudod véletlenül, hogy az interneten megtalálható-e? A könyvtárban mostanában nem tudok hozzáférni. Nagyon megköszönném, ha utánanéznél a Mesterházy Mária névnek. Annyit tudok róla, hogy a férje Farkas Sándor volt, az 1800-as évek végén, ill. az 1900-as évek elején élt Vas megyében. A Mesterházy-családnak ez a része érdekel, esetleg leírhatnád a felmenőit és egyéb adatokat, érdekességeket.
Előzmény: Varro_ (461)
Varro_ Creative Commons License 2003.10.02 0 0 461
Üdvözlök Mindenkit!

Egy régebbi hozzászólásra reflektálnék a Mesterházy családdal kapcsolatban, ha esetleg még aktuális:
Az említett könyv Mesterházy Sándor: A mesterházi Mesterházy család története c. munkája. (Ha minden igaz talán 1937-es kiadás.) A napokban sikerült végre megnézegetnem és tényleg nagyon részletes, átfogó könyv. Nem csak a XV.-ik századtól kezdve közli az egész Mesterházy családfát, hanem hely(történeti)- és korrajzokat s tartalmaz.
+ Amit én láttam példány csak egy könyvtári fénymásolat volt az eredeti könyvről, de valaki kiegészítgette benne a családfákat annak az ágnak a ma is élő leszármazottaival és születési adataikkal.

kerub Creative Commons License 2003.10.02 0 0 460
A Nagy Iván féle adatok nem megbízhatók.
Szép hosszú levezetést ad a családunkró is majd egy másik családnév alatt visszahivatkozik rá, hogy előfordulhat, hogy a két család adatait megcserélte.
Előzmény: theow (458)
József1925 Creative Commons License 2003.10.02 0 0 459
Egyiknek sem.Ha komolyan akarsz foglalkozni a család történetével,a MOL-ban, a Teleki család levéltárán belül, elkülönitve, megvannak az Iszlay család, 14 csomóból (2,94 iratfolyóméter) álló iratai 1541-től 1871-ig. Első teendő, ezeket átnézni!
Üdv. és eredményes kutatást: Szatványi József
Előzmény: theow (458)
theow Creative Commons License 2003.10.01 0 0 458
Üdvözlet mindenkinek!

Segítségetek kérem egy probléma elhárításához:

Őseim az iszlói Iszlay családhoz tartoznak. Nagy Iván ill. Pálmay József (Maros megye nemes családjai) a következő családfát adta:

Gergely és neje Tombold Erzse
fiuk: Iszlay Miklós és neje Koczkán Zsuzsa
fiuk: Iszlay István és Neje Szathmáry Bora
fiuk: Iszlay Sámuel
fia: Iszlay István, kinek neje Maurer Borbála.

József1925 nagyjából ugyanezt a családfát találta a MOL-ban csak két plusz generációval: 1.Gergely fia Péter, kinek neje Domokos Katalin
2.Miklós és Koczkán Zsuzsa fia Iszlay György kinek neje Keresztély Sára.

Most melyik adatnak hihetek?

Köszönettel:
Theow

curazsi Creative Commons License 2003.10.01 0 0 457
Üdvözlök mindenkit!

Tudtok -e valamit Halmai Imre színészről? A nagymamám rokona volt.

Albert Iván

Mezőbándi Creative Commons License 2003.10.01 0 0 456
Ha a mai Románia levéltáraiban akarsz kutatni, akkor Bukarestbe kell kérvényt írni, az Országos Levéltárnak. Természetesen célszerű románul. Le kell írni a kutatni kivánt települések - román -nevét (esetleg a kutatott családokat és azok felekezeti hovatartotását is) és azokat a megyei levéltárakat, ahol kutatni akarsz (pl. Marosvásárhely, Kolozsvár, stb.). Minden település anyakönyve abban a megyeközpontban kell legyen, amelyikhez az a település _ma_ tartozik. Ha érdekel a cím írj egy e-mailt és előkeresem. Az engedélyt az adott naptári évre szokták kérni (és adni), de tudtommal lehet öt évre is. Hosszabítást is lehet kérni.
Előzmény: VET (439)
József1925 Creative Commons License 2003.09.30 0 0 455
Kedves Proby!
A szlovákiai Leleszi Prépostság Levéltárának mutatói megvannak mikrofilmen a MOL-ban.
Üdv.: Szatványi József
Proby Creative Commons License 2003.09.30 0 0 454
Sz. József! Arról a Leleszről van szó, amelyik a mai szlovákiai Bodrogközben helyezkedik el? A levéltár is ott van?
Előzmény: József1925 (449)
curazsi Creative Commons License 2003.09.30 0 0 453
Kedves Hagyományőr!

Pálffy tudtommal a pécsi egyetem középkor, koraújkor tanszékén tanított. Nem tudom, hogy még ott van - e. Az egyetem telefonszáma 0672327622
Kérd a középkor tanszéket. Ott bővebb felvilágosítással szolgálnak Pálffyról ésetleg átkapcsolnak a szobájába.
Üdv:Albert Iván

József1925 Creative Commons License 2003.09.30 0 0 452
Kedves Theow!

Természetesen!

Üdv.: Szatványi József

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!