A civil lakosság együttműködik a partizánkodásban, tehát nem ártatlan, hanem részes a konfliktusban, tehát éppen olyan hadviselő fél, mint a davalygitáros partizán.
Egynek sem volt a homlokára írva, persze nem véletlenül.
Teccettek volna egyenruhát vennki a partizánok.
Emlékszel Vietnámra?
Még ott sem ítélték el, ha a fegyveresen ellenálló falvakban olyanok is meghaltak, akinek kezében éppen akkor nem volt fegyver.
Sem kongresszus, sem bíróság, de még a média sem nagyon...
Miért, szerinted a rómaiak kinek akartak imponálni? Nem jó helyen keresed az okot. A zsidóüldözés nem imponálásról szól, de egyidős az emberiség történetével.
Van ez a prekoncepció, hogy ronda fasiszta diktatúra és akkor a megsemmisítésére hasztnált bármi eszköz szent, míg ellenkező oldalt bármit is tesznek, az hiba.
...nem unod még a mindig jófiúságot, hogy mindig Te vagy a grundon a győztes, aki leveri a nácikat?
Sosem fordult meg a fejedben a kérdés, hogy mi van a hold túlsó oldalán?
Ja, de nem a régen halott rómaiaknak akartunk ezzel imponálni, hiszen akkor 1458-ban vagy 1779-ben. de akár 1885-ben is be lehetett volna vezetni, hanem az egyre erősödő fasiszta diktatúrának.
Te tényleg ilyen igénytelen vagy saját magaddal szemben, hogy ilyen "érveket" nem szégyellsz leírni?:)
Nekem kellemetlen ls én érzem kínosnak a helyzetet, hogy ennyire evidens dolgokra kell válaszolni.
Hogy lehet az USA jól felszerelt hadseregét a magyar II. hadsereghez hasonlítani? Nekik van esély a gyozelemre.
Nem az a kérdés milyenek a háborúk, hiszen a németek is támadtak, de legalább nem keresnek utólag kifogásokat a tetteikért. Még az USA is bunteti, ha a hadsereg katonái túllépik a határokat. Mert ilyesmik vannak, lesznek is, csoda is lenne ha nem lenne. A probléma az, hogy mi tagadjuk. Csak nem értem miért? Ráadásul abban az idoben bizonyára gyakoribb is volt, mert akkor még az emberi jogok annyira nem voltak elotérben.
>>ha nem tudták az ellenséget elkapni, a lakosságon álltak bosszút.
Milyen ellenség az olyan, amelyik elszelel és a konfliktus kirobbantása után otthagyja a saját civiljeit ártatlan áldozatnak?
Aztán pedig honnan tudod, hogy az ottmaradók nem a korábban lövöldöző ellenség, hiszen egyenruhájuk ugyanaz a civil?
A helyes katonai válasz a partizán taktikára, az összes nem azonosítható megölése.
Kérd számon a halottakat azokon, akik a partizán taktikát erőltették annak érdekében, hogy a logikus katonai válasz kikényszerítése következtében az ellenfél irányába népszerűtlenséget kényszerítsenek ki.
A partizánok propaganda célokra felhasználható kényszerhelyzeteket építettek fel, amire a magyar hadsereg a korabeli hadi szolkásoktó nem túlzottan elütő hadijog által ráadásul nem szablyozott válaszokat adott, pont olyanokat mint amiket a harcoló felek általánosan adtak, deleértve Drezda bombázásáit is.
Akik itt politikai sandaságból szeretnék csuklóztatásra felhasználni ezeket az eseteket, azoknál érzek érzelmi motivációkat inkább...
Pontosan, az a háború ilyen volt: ha nem tudták az ellenséget elkapni, a lakosságon álltak bosszút.
De nem ezen van a vita, hanem azon a 70 éve elhallgatott tényen, hogy a magyar hadsereg sem a "Szél viszi messze a fellegeket" meg a "Lesz , lesz lesz" nótákat békésen dörmögő, a gyerekekenek kekszet adó joviális honvédő csapat volt, hanem civileket megkínzó és gyilkoló, háborús bűnöket elkövető sereg volt.
Na most mondd, az USA is pont így tett és hiba lett volna, ha nem teszi.
A háborúkban érdektelen jó és rossz kérdése, mert ugyanis a háború az a diplomácia eszközrendszerének megtoldása és bizony adódik úgy, hogy konfliktust nem lehet más módon rendezni.
A világháborúk ilyenek voltak, mert ugyanis az ipari fejlődés következtében éppen jólétre keveredett nyugat nem volt hajlandó lemondani jólétének, politikai hatalmának egy részéről, a felzárkózókkal megosztva azt.
A háborúk előídézője az volt, hogy egyesek nem kívánták hagyni érvényesülni a tiszta versenyt...bár kétségtelen, hogy a folyamat nyertesei sem a szabad verseny mentén érveltek, csak annyit tudtak, hogy nekik áll a zászló, miért ne.
A magyar második hadsereggel kapcsolatban pedig úgyis meggyőzzük magunkat, hogy a hadsereg békét hirdetve, puska helyett virággal támadott meg egy idegen országot és mindenki rossz volt csak mi a jók. Hiszen minden történelmi tragédiánál meggyőzzük magunkat, hogy mi voltunk a jók, mi nem tehettünk semmiről, mi mindent jól és becsületesen csináltunk, csak másik voltak a rosszak, csak a körülmények voltak rosszak és mást egyébként sem tehettünk volna. Szerencsére ilyen jó mentalitásunk van.