Keresés

Részletes keresés

kerub Creative Commons License 2004.02.10 0 0 598
Annyi adatbázis van ahol kutathatsz, hogy találsz még ismerös neveket.

Pl.

A MAGYAR ORSZÁGOS LEVÉLTÁR HONLAPJA
American Family Immigration History Center
Budapesti lakcímjegyzék 1900
családfakutatás
Deutsche Auswanderer-Datenbank
FamilySearch Internet - DAD
genealogia.lap.hu
HungaryGenWeb
II. világháborúshadifoglyok
Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Elektronikus Könyvtár
kerepesitemető
leveltar.lap.hu
Magyarok a nagyvilágban
Nagy Iván+ stb
RadixIndex pécsi családkutató
szlovák_magyar
Zbierka erbových pečatcsaládkutato

Előzmény: theow (597)
theow Creative Commons License 2004.02.10 0 0 597
Azt szeretném megkérdezni, hogy a www.radixforum.com oldalon milyen rendező elv alapján gyűjtötték össze a családneveket? Néhány ősöm vezetékneve nem szerepel az adatbázisban.

http://portal.freewebsite.hu/Balduin/index.php?id=30

Narinoc Creative Commons License 2004.02.08 0 0 596
Hű, köszönöm, ezzel megválaszoltad egy pár következő kérdésemet is :-)
Előzmény: egonka (595)
egonka Creative Commons License 2004.02.07 0 0 595
helló Narinoc !
az ősvesztésről olvashatsz valamit ezen a site-on:
www.natarch.hu/mol_h.htm mégpedig az anyakönyvi kutatás technikai fejezetében.
Remélem segít valamit.
Előzmény: Narinoc (594)
Narinoc Creative Commons License 2004.02.07 0 0 594
Sziasztok!

Nagyon örülök, hogy megtaláltam ezt a topikot. Engem is régóta foglalkoztat a családfakutatás, valamennyire szerencsésnek is mondhatom magam, mert édesapám nagybátyja is foglalkozott a témával, így az apai ág kb 250 évre visszamenőleg egész rendesen megvan.

Ez persze csak zárójeles megjegyzés (nem bírtam ki dicsekvés nélkül, bár az érdem nem az enyém), a valódi ok, amiért írok az, hogy lenne egy kérdésem.
Meg tudnátok mondani nekem, mit is éertünk pontosan ősvesztés alatt? Én, józan paraszti ésszel olyasmire gondolok, hogy bár az embernek elvileg x db őse lenne, ez a gyakorlatban sokszor x-y, mert vannak átfedések (igen távoli rokonok házassága). A napokban viszont beszélgettem a témáról valakivel, aki kicsit elbizonytalanított.
Előre is köszi a segítséget!

Törölt nick Creative Commons License 2004.01.29 0 0 593
Mindenkinek nagyon szépen köszönöm!!!!! Sokkal jobban érzem magam :)
kerub Creative Commons License 2004.01.28 0 0 592
Nézd meg a Radix alatt a névmutatóban........
Előzmény: bodzamanó (591)
bodzamanó Creative Commons License 2004.01.28 0 0 591
ajajj, csak nem kezd leállni ez a fórum?
pedig még biztosan akadnának kérdéseim. hmhm
bodzamanó Creative Commons License 2004.01.27 0 0 590
Sziasztok!

No, elmentem apai nagyanyámhoz, és az ük-ökig nagyjából kiderítettük a dolgokat (itt-ott hiányos, de már átléptük a bűvös 1895-ös határt..).
Most nekiindulok majd a levéltárnak ezen a részen.

Azt szeretném tudni, hogy hallottatok-e valaha
Ágota családról? Mármint vezetéknévileg. Én is Ágota vagyok, és mivel elég ritka név, valószínűleg a legtöbb fellelhető Ágota rokonom valahogy.
A matav.hu-n úgy emlékszem 38 Ágotát találtam, és abban benne van már pár családtagon.

Köszi a segítséget:)

bek Creative Commons License 2004.01.27 0 0 589
csongrád megyében van egy pár Laczkó remélem ez jelent vmit Üdv.
Tova Szilárd Creative Commons License 2004.01.27 0 0 588
"valaki összefutott-e már olyan Laczkókkal, akik NEM északiak voltak"

Battonyán ( Békés megye dél-keleti sarka) szintén vannak Laczkók.

Előzmény: Törölt nick (585)
hoppaaa Creative Commons License 2004.01.26 0 0 587
Igen, Közép-Magyarországon is vannak Laczkók.
Mivel nem ismerem őket annyira közelről, hát nem tudom, honnan származik a családjuk.
Előzmény: Törölt nick (585)
kerub Creative Commons License 2004.01.23 0 0 586
Nézz be a mailboxodba a túl nagy képpel nem akartam bosszantani a modemeseket.
Előzmény: Törölt nick (585)
Törölt nick Creative Commons License 2004.01.23 0 0 585
Tiszteletem mindenkinek!

Én csak egy pár napja kezdtem el kutakodni, ugyanis az öcsikém feltett egy-két olyan kérdést, amire nem tudtam a választ - pedig csak a dédiék nevei voltak. Szóval elkezdtem nézelődni, és egy érdekes dolgot találtam. Apai nagypapám ágáról van szó, a családnév Laczkó, és nagyapámról biztosan tudni, hogy Medgyesbodzáson született. Ugyanakkor akármerre keresgélek, Laczkókat csak É-Mo-n említenek. Lehetséges, hogy az ő apja nem pont bodzási, de valószínűsíthetően békés megyei ő is. (igen, tudom, levéltár, de most Vácon lakunk)Pusztán csak érdeklődésből kérdezném, hogy valaki összefutott-e már olyan Laczkókkal, akik NEM északiak voltak??

Köszönöm!

Proby Creative Commons License 2004.01.23 0 0 584
Kedves Filkó!
A rákoskeresztúri temetőregiszterrel próbálkozott már? Mert - ha mondjuk - ott lett eltemetve, akkor a sírhely megváltásának, főképp megújításának (1946, 56, stb.) kell, hogy nyoma legyen. Ez utóbbi elvezethet a rokonhoz.
Üdv. Proby
Előzmény: Filkó (581)
Tova Szilárd Creative Commons License 2004.01.23 0 0 583
Kedves bek, a szegedi levéltárba ( http://www.csml.hu ) is elkérheted az Országos Levéltár megfelelő mikrofilmjeit.
Előzmény: bek (582)
bek Creative Commons License 2004.01.23 0 0 582
Igen ,próbáltam a Bihar megyei levéltárat is, de úgy látom ,ott is személyesen kellene intézni.Még azért megprólálom így a neten keresztül.De azért köszi!Üdv.
Filkó Creative Commons License 2004.01.22 0 0 581
Kedves Törzsasztalbeliek!
Tud abban valaki segíteni, hogy megtaláljam bizonyos Móricz Pál író, újságíró leszármazottait?
Az illető Hajdúnánáson született 1870-ben, és Rákosszentmihályon halt meg 1936. március 30-án. Élete végén egyébként a családjával együtt Rákosszentmihályon élt.
És még egy kérdés: Ismer valaki az érmelléki Csokalyról elszármazott Gulácsy családból valakit?
Bizakodom...
Üdv: Filkó
Steve the Great Creative Commons License 2004.01.22 0 0 580
vagy esetleg a "klasszikus" megoldás is segíthet, levéltár -> mikrofilmes anyakönyvek tanulmányozása... (szvsz. ha a nagyszülők neve megvan -> házasságkötésük talán kideríthető (persze ha tudod, hogy hol laktak azidőtájt) -> születésük -> stb. stb.)
Előzmény: bek (579)
bek Creative Commons License 2004.01.22 0 0 579
Kedves Proby!
A gond az, hogy én messze lakok Biharnagybajomtól,
de megpróbálok majd elutazni.Az anyakönyvi kivonatból csak anyukám szüleinek neveit tudtam meg.Úgy gondolom valóban el kell mennem személyesen.Azért nagyon szépen köszönöm.Üdv.
Proby Creative Commons License 2004.01.21 0 0 578
Kedves bek! Én az anyuka halotti anyakönyvéből indulnék el, hiszen az sok lényeges adatot tartalmaz. Ezenkivül szétnéznék egy kicsit Biharnagybajomban (plébánia, temető, anyakönyvvezető, Kalmár nevűek, stb.)Üdv. Proby
Előzmény: bek (577)
bek Creative Commons License 2004.01.16 0 0 577
Üdv. Mindenkinek!Én még nagyon új vagyok ebben a kutatgatásban,és segítséget kérnék.Próbáltam egy pár dolgot,de nem nagyon ment.Anyukám családját ill. őseit kutatnám, de senkit sem ismerek közülük, anyukám 3 éve meghalt.Állami intézetis volt, egy családnál nevelkedett.Ő 1946-ban Biharnagybajomban született, apukája(Kalmár Jenő) kb.1947-48-ban meghalt,anyukájáról(Erdei Róza)semmit sem tudunk.
Anyukámék kb.9-en voltak testvérek ill. féltestvérek.
Kíváncsi vagyok mi történt a családdal,és kik a felmenők.
A segítséget előre is köszönöm.
theow Creative Commons License 2004.01.15 0 0 576
Bár én lassan kifelé haladok a nebuló-korból, de álljon itt az én "pályafutásom is".
Még édesanyám jegyezte le a családfát először (idén lesz 20 éve) dédapám szavai alapján, igaz, sajnos az öreg csak a tesvéreit és azok utódait jegyezte le, és elfelejtette a nagybátyait-nagynénjeit felsorolni, ami pedig igen nagy segítség lett volna...Na mindegy. Aztán '99-ben volt nálunk családi találkozó, Édesanyám unokatestvére szervezte, dédapám összes élő leszármazottját meginvitálva. (No persze nem mindenki jött el, de ez már mellékes). Voltunk kb. 25-30-an. Akkor én még csak anyám 20 évvel ezelőtti jegyzetét pötyögtem be. Azonban már akkor (15 évesen) eldöntöttem, hogy jobban utána nézek a dolognak. Hát le is ültem nagyanyámmal szembe, hogy kérdezek a rokonság felől - vajmi kevés eredménnyel...Nem adtam föl, mentem tovább nagymama húgához. Na ott aztán el lettem látva minden jóval, még ősöreg, 1917-es eredeti irat is előkerült. Persze nem emlékeztek mindenre tökéletesen, így hiába zaklattam egy XI. kerületi MDF-es képviselőt, hogy "de igen rokonok vagyunk". A mellékvágányok beleférnek...Mindenesetre a 2002-es újabb családi találkozóra (ahová ismét dédapám majdnem minden élő utódja eljött) már jóval nagyobb kivitelű családfával érkeztem, el is ámult a tisztes rokonság. De én megfogadtam, hogy még tovább megyek. Tavaly nyáron leérettségiztem, felvételiztem, aztán kipihentem magam és leültem leveleket írni. És írtam. Aztán telefonáltam. Volt aki nem válaszolt, volt aki lecsapta a telefont, és sajnos van olyan ág is, akikről nem tudunk semmit. Ám még így is, alig fél év alatt, sok rokoni segítségnek köszönhetően ükapám több mint 100 élő leszármazottját gyűjtöttem össze a családfába. Több 3-4. generációs unokatestvérrel kerültem kapcsolatba, akikkel most közös levelezőlistán törjük a fejünket és még valamin: őszre szervezni akarunk egy nagy családi találkozót: ükapám összes élő leszármazottját meghívni! Szóval ide jutottunk egy 20 évvel ezelőtti, Édesanyám által felírt családfával.

És még valami. Az elmúlt évek során nagy szenvedélyem lett a családfakutatás, egy-egy beszélgetés során könnyen azon veszem észre magamat, hogy a rokonságot ecsetelem, vagy arról beszélgetek - nem feltétlenül rokonnal. És láss csudát - nem 1 ember van, akit én fertőztem meg. Csak hirtelenjében 5 olyan ember jut eszembe, aki ennek a beszélgetésnek a hatására kezdte el kutatni őseit. És valahol ezt is érzem akkora eredménynek, mint ükapám 100 leszármazottját, így kifelé haladva a nebuló-korból...

Előzmény: Tova Szilárd (574)
Steve the Great Creative Commons License 2004.01.15 0 0 575
Na ez az.... :)
De szvsz. ez a tevékenység talán felkelti az érdeklődést néhányakban (sokakban?) a szűkebb (esetleg a tágabb) pátria történelme iránt (végülis magam is így jártam ;)), hiszen szerencsés esetben már a családi "írattárban" is elég sok hivatalos irat, fénykép lehet az utóbbi 80-100 évből...
Viszont az nagyon igaz, hogy a korrekt adatellenőrzéshez (pl. levéltári kutatások az anyakönyveken túlmutató dokumentumok felleléséért) már jókora elkötelezettség (+idő) szükséges...
Előzmény: Tova Szilárd (574)
Tova Szilárd Creative Commons License 2004.01.15 0 0 574
"a diákok az őseik felkutatásán keresztül ismerkedjenek meg a település/régió/ország(ok)) történelmével..."

Azt hiszem, ahhoz, hogy ilyen valódi haszna legyen a z adatgyűjtésnek, a nagyi szerinti rokonok listájának bepötyögésénél nagyobb elkötelezettség, elmélyülés, lelkesedés szükséges. De ha csak minden ezredik nebuló érez rá az ízére, akkor is szépen elszaporodunk e fórumon :)

Előzmény: Steve the Great (571)
Tova Szilárd Creative Commons License 2004.01.15 0 0 573
Magam is néha lelkes, néha "lelketlen" amatőr őstermelő vagyok, és 93 éve dacára remek memóriájú nagymamámtól indultam én is.
http://worldconnect.rootsweb.com/cgi-bin/igm.cgi?op=SRCH&db=varadi

Igen, az anyakönyvi adatok is lehetnek tévesek, de egy adott családra összpontosító kutató némi rutinnal az elírásokat ki tudja szűrni.

Ugyanakkor, egy kb. 200000 tételes, nyereménnyel kecsegtető kérdőív-adatbázis feldolgozása során hol a röhögéstől fetrengtem, hol a dühtől, mert jópofaságból, heccből használhatatlan űrlapok százait kellett kidobni.

Na ja, maga az internet is megbízhatatlan adatok tömege...

Viszont, attól tartok, hogy egy sikertelen projekt hosszú időre lehetetlenné teszi egy működő adatbázis létrehozását.
Szurkolok, hogy ne így legyen.

Előzmény: Pitecus (572)
Pitecus Creative Commons License 2004.01.15 0 0 572
"diák-komolysággal" összehordott adathalom megbízhatósága erősen kétséges lesz/lenne

Nem tudom, hogy hogyan kezdtél családfát kutatni. Én mint amatőr a nagymama tipusu "elég az hozzá" elmondásokból indultam, jól megjegyeztem a dolgokat - és mint utólag kiderült - eléggé helytállóak.
Ezek után miért ne lehetne információ értékkel bíró egy diák összehordott adarhalmaza. Biztos, hogy ha valaki tüchtige precízen akar minden forrásinfót beszerezni, akkor egy ilyen adatbázis használhatatlan számára.
De mi a biztosíték, hogy a MOL levéltára megbízható infót közöl?!
Például plebejus nagypapámnak 3 nappal elírták a születési dátumát, mert éppen akkor nem volt ott a jegyző, kinek be tudták volna jelenteni. Ezért fordult elő, hogy 2 nappal elöbb keresztelték, mint hogy megszületett.
Szerintem minden adat csak tájékoztató jelleggel bír. Konkrétumokat igazából még 1895 után is megkérdőjelezném. De SzVSz mindenkinek meg van a saját hibaszázaléka vagy épp a hibatűrési szintje.
Én elmondanám, hogy kb 1800 óta van meg a családfa és apai ágon még ősvesztésem nincs.
Mindez 5 levéltári nap alatt értem el + 1 hét Balaton-felvidéki üdülés alatt (No meg 1,5 év egyeztetés, beszámolók és emlékképek meghallgatásával).
No mindegy, mert csak a megbízhatóságról pötyögtem volna...

Pitecus

Előzmény: Tova Szilárd (570)
Steve the Great Creative Commons License 2004.01.15 0 0 571
Mondjuk nekem éppen a potenciálisan összegyűlő adatbázis továbbfelhasználásával van gondom (értsd: (professzionális) családfakutatók hozzáférhetnek-e majd), bár a valószínűsíthető minőségi gondok (pl. forrásokkal való megfelelő alátámasztás) nyilván csökkentik ezen adatbázis vonzóságát...
Másrészt szvsz. ez esetben elsősorban az egyéni hasznosság kerülhet inkább előtérbe (vagyis a diákok az őseik felkutatásán keresztül ismerkedjenek meg a település/régió/ország(ok)) történelmével...
Előzmény: Tova Szilárd (570)
Tova Szilárd Creative Commons License 2004.01.15 0 0 570
Sajnos, attól tartok, hogy egy "diák-komolysággal" összehordott adathalom megbízhatósága erősen kétséges lesz/lenne. A MOL-beli mikrofilmek digitalizálása, majd szöveges, visszakereshető formára hozatala pedig soha meg nem térülő, beláthatatlan költségű vállalkozásnak tűnik.

Esetleg még azt látom megvalósíthatónak, ha központilag finanszírozott módon az önkormányzatok kezdenék meg egységes elektronikus formába áttenni anyakönyvi adatkincsüket, majd a jogszabályok szerinti korlátozások figyelembevételével publikálni azt. A néhány ezer önkormányzat nagyon hamar tudna tekintélyes, kutatási szempontból igen értékes adatbázist létrehozni...

Előzmény: Proby (569)
Proby Creative Commons License 2004.01.14 0 0 569
Szerintem okos kezdeményezés a digitális családfa diákoknak. Valószínűleg az adatbiztonak is igaza van, de reméljük, hogy aggályait feloldja majd valahogy. Kellemetlen ez az ombudszmani túlszabályozás, gátolja a haladást. Egyébként a családfaépítést, mint kreatív feladatot szokták alkalmazni iskolákban, elsősorban rajzórákon. Rendkivül fejlesztő hatású.
Más: A katonakönyvek mióta léteznek?
Előzmény: Steve the Great (563)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!