Keresés

Részletes keresés

RAMBO Creative Commons License 2007.07.23 0 0 2546
Ez nagyon jó link. Szerintem lefordítom, most van rá időm este.
Előzmény: Ferig (2542)
janijani Creative Commons License 2007.07.23 0 0 2545
Elcsúszott a felirat, de a felső kettő az enyém, az alsó az angol
Előzmény: janijani (2544)
janijani Creative Commons License 2007.07.23 0 0 2544

Lefényképeztem a szőlőmet, szeretném remélni hogy nem Esca csak szárazság.

Szőlő 1

Szőlő 2

 

Itt van az angol lapról az esca kép. Nagyon hasonlít.

 

esca
Előzmény: Ferig (2542)
RAMBO Creative Commons License 2007.07.23 0 0 2543
Hali!
Nekem is volt ilyesmi, a Quadris megfogta. (folpet tartalmú)
Előzmény: Törölt nick (2524)
Ferig Creative Commons License 2007.07.23 0 0 2542

Még egy cikk az ESCA-hoz és más tőke, vessző gondokhoz, angolul tudóknak.

www.phylloxera.com.au/phylloxera/pdfs/Trunkdiseases.pdf

janijani Creative Commons License 2007.07.22 0 0 2541

Láttam a cikket, kösz szépen.

Olyan rossz és pici ott a kép, kinagyítva sem jobb, de az mintha nem egészen ez lenne. A fénykép amit beraktál pontosan olyan mint az enyém.

Az én szőlőm nem mutat legyengült állapotot, szép vastag erős a vessző kb 10 cm-es ízközökkel. A beteg részig barna a vessző, az egészséges rész éles határvonallal zöld. És ez így van mind a 4 tőnél. Azért majd figyelem, nem terjed-e tovább.

Jövőre el akartam húzni oldalra lugasnak, de azt hiszem megint vissza fogom metszeni 2 szemre emiatt a baj miatt.

 

Előzmény: Ferig (2539)
lalá Creative Commons License 2007.07.22 0 0 2540
-Ellenberger! Utánnuk megyünk. (hihi)
Előzmény: Akka81 (2535)
Ferig Creative Commons License 2007.07.22 0 0 2539

Ajánlom figyelmedbe az alábbi cikket.

http://www.gazdabolt.hu/index.php?content=247

Előzmény: janijani (2537)
mamina Creative Commons License 2007.07.22 0 0 2538

Aranyos vagy,  ez most jólesett!  De nem vagyok szaki, csak szeretném jól csinálni.

Az én szőlőátültetős terveimre Apa nagyon szeret nemmel válaszolni. sajna.

Előzmény: V.M. (2534)
janijani Creative Commons License 2007.07.22 0 0 2537

Ez a baloldalon látható levéltünet egészen biztos, hogy az esca lenne?

Van 4 tő hároméves Néró szőlőm, a tavaszi vesszőn pontosan ilyenek a leveleik.

Tavasszal szépen indultak ezek is de májusban azt vettem észre, hogy a levelek széle 5-6 mm szélességben sárga. Permeteztem rendesen, kapott Wuxalt is és mégis idejutottunk.

Letetőzés után a legfelső kacsot engedtem megnőni, azon meg egészségesek a levelek. A termés már beérett és egészséges.

Van több másfajta szőlőm is de egyiken sincs ilyen tünet.

Lehet, hogy fertőzött állományt vettem 3 éve - 2004 őszén? Eddig lappanghatott a baj?

 

 

 

Előzmény: Ferig (2512)
Törölt nick Creative Commons License 2007.07.22 0 0 2536

Szeretném még valamivel kiegészíteni a mai hozzászólásomat: felteszek egy fotót egy egészséges favorit csemegeszőlő tőkéről, amit ugyanakkor készítettem, mint a beteg merlot tőke fotóját. Mivel a favorit korai fajta, már nem kapott az ominózus léből, vagyis nem érte nedvesség. Nem is lett semmi baja. A csabagyöngye tőkék is ugyanezen okból teljesen egészségesek maradtak. Úgy gondolom, hogy ha megérkezik a régen várt eső, akkor ezeken is robbanásszerűen fog kialakulni a betegség. Ne legyen igazam, de az eső megérkezésekor a hozzám hasonló bio védekezők (lehetőleg csak réz és kén) szerintem tapasztalni fogják a coniella diplodiella gomba kártételét.egészséges favorit tőke

 

Fotó: egészséges favorit szőlőtőke július 20-án

Akka81 Creative Commons License 2007.07.22 0 0 2535

És ha soha többé nem akarnak visszajönni? Nem sajnálod Őket? :)

 

Üdv

Előzmény: lalá (2531)
V.M. Creative Commons License 2007.07.22 0 0 2534
Hiszen Te egy kész szakamber vagy.
A bár ha belegondolok.... mondatod lehet talán a legjobb amit teszel.
Előzmény: mamina (2532)
mamina Creative Commons License 2007.07.22 0 0 2533

A betegséggel kapcsolatban passzolok. Megfejteni valószínű nem fogom. A vízhiány, hőség tuti közre játszottak.

Most intenzívebben fogom öntözni a tőkét, permettel kezelni nem fogom, aztán majd látom hogy alakul. Még mindig ott van az egészségesnek tűnő bal oldal...

mamina Creative Commons License 2007.07.22 0 0 2532

Nem tudom milyen fajta szőlőnk van, mert nem én ültettem. De szerintem az előző tulaj se tudná megmondani, mert nem törődött a kertjével. (csak mellékesen: 7 fát kellett kivágni a kertből, mert egyik se volt soha gondozva, megmetszve, mintha útszéli fák lettek volna, mind tele volt betegséggel)

A szőlők is nagyon ramaty állapotban voltak, már sokat ki is vágtam közülük, egyrészt mert túl sűrűn voltak ültetve, másrészt, mert a kékek nagyon savanyú szőlők voltak.

Csak a fehéreket hagytam meg, viszont ezek is össze-vissza dőlnek, arról nem is beszélve, hogy olyan görbe a száruk, mint egy bumeráng.

 

Ezért is gondoltam, hogy új helyre, új tőkéket ültetek majd, kialakítva rendesen a támrendszerüket és az öntöztetőjüket. (Egy könyvben láttam lerajzolva, hogy ültetéskor a gyökérzet közelébe drénréteget kell tenni, arra egy csövet helyezni úgy, hogy mikor betakarjuk földdel a gyökereket a cső vége kiálljon a földből. Ebbe kell önteni a vizet öntözéskor, így a tőke gyökérzónája kapja majd a vizet.)

 

Viszont tavasszal úgy döntöttünk, hogy csak frissítjük a töveket, ezért mindegyiknél hagytam meg alulró egy fiatal hajtást, amit szépen merőlegesen a földdel ki is kötöztem.  Ezért van az, hogy annyira nem zavar a jobb oldali kar levágása, mert 1-2 év múlva, úgyis kivágtam volna az egészet.

 

Bár ha belegondolok, mégiscsak jobb lenne új tőkéket ültetni, ezeket pedig meghagyni addig, amíg nem teremnek az újak.

lalá Creative Commons License 2007.07.22 0 0 2531
-Ühüm. Most aztán a svédek is megtanulják, hogy hol lakik az Úristen! (hihi)
Előzmény: Akka81 (2513)
V.M. Creative Commons License 2007.07.22 0 0 2530
Nagyon jók a körülírásaid a napperzseltséggel kapcsolatban. Lehet egy tetejezés és
kacsozás után is. Ezekben a napokban,ahol a levegő-megszorult helyeken bizony
50-60 C fokok is kialakulnak, kellemetlen meglepetések is felléphetnek.
Ez komplex jelenség a mamija esetében. Lehet egy viz és tápanyag szállítási zavar is
a kordonkar valamely részén, metszőolló okozta vagy egyéb sérülés miatti beszáradás
okán.
A sérült száradó részt mindenképpen le kell vágni / a bakot a kordonkarig /, a tőke
többi részét pedig meghagyni.
Ezen a részen a következő évben is lesz hasonló elszáradó 1-2 hajtás, előbb utóbb
e tőkédtól meg kell válnod.
Üdv!
Előzmény: Ferig (2527)
Akka81 Creative Commons License 2007.07.22 0 0 2529

Nem diagnózis, de még egy dolog, csakhogy árnyaljuk a képet: az esca-nak is kétféle tünetcsoportja van ám; az egyik a krónikus, a másik pedig az akut tünetcsoport. A krónikus az, amikor jönnek a sárgás meg vörös foltok, a black measles, meg a belső szöveti barnás elszíneződés. De vannak akut tünetei is, azok a klasszikus apoplex tünetek: levélzet, hajtások, fürtök hirtelen hervadása, száradása, egy-egy hajtás vagy a teljes tőke hirtelen pusztulása (vízháztartás összeomlása). Vélemény?

 

Üdv

Zitka Creative Commons License 2007.07.22 0 0 2528

Köszi a választ. Legalább félig megnyugodtam. :-) Mármint azért, hogy nem valami eddig ismeretlen kártevő.

Időnként pedig locsolom, de azért nem viszem túlzásba, nem igazán szeretnék 2000 ft-os szőlőt termelni. :-)))))

De tényleg hihetetlen dolgok történnek: két napig nem voltunk itthon, és az egyik tőkén két hosszú "ág" zörgősre leszáradt. Előtte nyomát nem láttam még sárgulásnak sem ott.

Előzmény: Törölt nick (2507)
Ferig Creative Commons License 2007.07.22 0 0 2527

A napégést én úgy tudom elképzelni, hogy a körülmények a tőkéd körül hirtelen megváltoztak, pl árnyékolta egy fa, amit egyik napról a másikra kivágtak, és a tőke (szőlő) hirtelen, átmenet nélkül a tűző napra került. Szerintem itt nem erről van szó, mert ez esetben mellette lévők is úgyanígy jártak volna.

 

Egy másik vélemény a napégésről:

Napégés - Ha túl erős napsugárzás éri a növényt, a növény zöldje kifakul, különösen a felső hajtásai válnak világoszölddé. Az alsóbb levelek, amelyek nincsenek kitéve a káros sugárzásnak, természetesen egészségesek maradnak.

 

A levelekből és a fürtöt is látva, úgy gondolom, ez egy-vagy két fajta betegség (lehet pl vírus is) következményei. Persze a nagy hőség, vízhiány (hiszen legyengül a tőke) nyilvánvalóan hozzájárulhatott ezek kialakulásához.

 

Nem kell megijedni, másnál is előfordul. Kezeld elővigyázatosan, hogy ne Te magad vidd át a fertőzést az egészségesekre.

 

Tudod, hogy milyen fajta a szőlőd (ami így járt)?

Előzmény: mamina (2521)
Törölt nick Creative Commons License 2007.07.22 0 0 2526

szőlőfürt_1szőlőfürt_2

 

Úgy tűnik fel fognak menni a képek is!

Törölt nick Creative Commons License 2007.07.22 0 0 2525
A két kép nem ment fel, valamit elrontottam. majd még próbálkozok.
Törölt nick Creative Commons License 2007.07.22 0 0 2524

Kedves szőlő fórumosok! Tegnap este regisztráltam, nagyjából elolvastam az újabb info-kat. Mamina (2508) hozzászólására szeretnék reagálni, mivel szerintem hasonló problémámk van a szőlővel (amint a fotók összehasonlítása mutatni fogja). A múlt hét közepéig nagyon egészségesnek gondoltam a szőlőültetvényemet, 4 hétig nem is permeteztem, de mivel holnaptól elutazom néhány napra, mégis megpermeteztem rézzel és kénnel. Két napra rá súlyos betegség jelntkezett a merlot, valamint a késői csemegeszőlő fajták (a korain nem, de azt nem is permeteztem) fürtjein. Némelyik tőkén csak kisebb mértékben. Érdekes: a kékfrankos fajtán csak elenyésző mértékben jelentkezett a betegség. 19 éve foglalkozom szőlővel, ilyen gyorsan elhatalmasodó súlyos betegségre nem emlékszem. A szomszédok szőlőjén is látok ilyet, de nem ennyire súlyos. Persze én is gondoltam a hőségre, jöttek a tanácsok: pl. homoki jellegű a terület, tehát hőguta, készüljek a teljes tőkepusztulásra. Aztán itt a fórumon írtatok a számomra eddig ismeretlen "ESCA" betegségről is. Nekem más tippem van, éppen ezért az észlelés után azonnal lepermeteztem a kéznél levő Polioxin vegyszerrel, ami a szürkerothadás közismert ellenszere. Ugyanis szakkönyvben és interneten utánanézve a tippem: a szőlő koniellás fakórothadása nevű gombabetegség. Nem akarok belebonyolódni, ezért ideírom a legjobb linket: http://www.agronaplo.hu/index.php?rovat=10&cikk=2721

Számomra elég meggyőző. A cikk szerint a sem a réz sem a kén nem használ, kaptán vagy folpet hatóanyag szükséges. Kigyüjtöttem, hogy mely termékek tartalmaznak ilyeneket, ha valakit érdekel, leírom.

Egyébként nálam levelek és a hajtás szárak egyelőre nem károsodtak látható mértékben. A Polyoxin valószínűleg nem a leghatásosabb szer, de mintha megállította volna. Arra vonatkozóan is van tippem (persze lehet hogy tévedek), hogy miért a permetezés után jeletkezett robbanásszerűen a betegség: a lappangó gombák a permetezés nedvességtartalmának hatására indultak szaporodásnak, és hát a réz és a kén ezt nem akadályozta meg. Egy eső is kiváltotta volna mindezt.

Mellékelek 2 fotót is (ha sikerül feltölteni).

mamina Creative Commons License 2007.07.22 0 0 2523
Még az is lehet. Tényleg nem értek hozzá.  (Apám ért hozzá, viszont tőlük messze lakunk.)
Előzmény: kardhal01 (2522)
kardhal01 Creative Commons License 2007.07.22 0 0 2522
Tényleg csak egy vélemény:

Szerintem szárazság és napégetés. Nálam is van ilyen.
Előzmény: mamina (2521)
mamina Creative Commons License 2007.07.22 0 0 2521

Az van, hogy reggel meglestem a vessző keresztmetszetét, és nem volt még egy plusz gyűrű a barna folt körül. Tehát nem Esca.

Maradt a peronoszpóra. Találtam zöldes-sárgás foltokat a kevésbé elszáradt leveleken.

A tőkén két oldalra nevelt karok voltak, a beteg, jobb oldali kart levágtam. A bal oldali egészségesnek tűnik. A héten már lefújtuk Championnal, elég ezzel kezelni, vagy a biztonság kedvéért fújjuk le mással is?

Jani71, az ollóval vigyázok, ecetes vízbe teszem órákra, aztán a tűző napon szárítom.

Teszek még fel két képet, aztán hagylak titeket.

 

Köszönöm mindenkinek a segítséget!

Jani71 Creative Commons License 2007.07.22 0 0 2520
Szívesen! Ne felejtsd el fertőtleníteni a szerszámot, nehogy átvidd esetleg a nyavalyát a többire! Az olajfolt nem nagy durranás, egyszerű sárgászöld folt a levélen: ez az első jele a peronoszpórának, ha ezt látod, már csak felszívódó szerrel lehet megvédeni a növényt (mivel utánanézel, úgyis fogod látni a képeken, hogy milyen).
Előzmény: mamina (2519)
mamina Creative Commons License 2007.07.22 0 0 2519

Egyenlőre csak a beteg részeket fogom eltávolítani. Az egyik kar még jónak tűnik. Aztán lehet pár nap múlva az is sorra kerül. Köszi!

Előzmény: Jani71 (2509)
mamina Creative Commons License 2007.07.22 0 0 2518

Egyre tanácstalanabb vagyok.

Néztem képeket az esca-ról. Mndegyiken erős rozsdaszínű volt az elszáradt rész. Néhol szinte vöröses árnyalatú. Az enyém meg csak egyszerű barna, meg annak árnyalatai. Van ennek jelentősége?

Meg aztán találtam olyan oldalt is, ahol érthetően le volt rajzolva, hogy hgyan kell kinéznie az escás keresztmetszetű vesszőnek. Reggel megyek és megnézem alaposan.

Most még meglesek egy pár peronoszpórás képet is, hiszen az olajfoltot se ismerném fel. :(

4 éve lakunk itt, eddig még nem volt semmi gond a szőlőkkel. Nem értek hozzá, csak úgy női megérzésből csinálok mindent. A metszést is.

Ferig Creative Commons License 2007.07.21 0 0 2517

Csabagyöngye, no meg az enyém, 2007-július-21. Ehető.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!