Keresés

Részletes keresés

Deryan Creative Commons License 2010.06.20 0 0 2678
Előzmény: éjjelvolt (2675)
Deryan Creative Commons License 2010.06.20 0 0 2677
Megdöbbenéssel olvastam, hogy milyen itéletidő járt felétek. Nagyon átérzem a helyzeted és köszönöm, hogy személyes tapasztalásodat megirtad.
Előzmény: Frint (2673)
janijani Creative Commons License 2010.06.20 0 0 2676

Részvétem! Mail ment.

Előzmény: Frint (2673)
éjjelvolt Creative Commons License 2010.06.19 0 0 2675
Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni.Van 3 lugasparadicsomom kb.1,5 méteresek.Eddig minden rendben volt velük,de 2 hete elkezdett pöndörödni az alsó levele mindenek.Azt gondoltam talán száraz így locsoltam,de nem változott semmi.Sőt!ma már azt láttam ez terjed felfelé.Semmi más baja nincs a levélzetnek csak ez,pöndörödik és alulról felfelé.Illetve még annyi változott,hogy a hajtáscsúcsa sárgább színű.Azt is tapasztaltam szinte semmit nem fejlődött a 2 hétben.

Rezes permetszert használok és Actarával permeteztem.Remélem nem valami vírus.A gombás betegségekről találok képeket a gugliba de erről nem.

Hamaroan teszek fel róla képet.addig is hátha tudna nekem valaki így is segíteni.

Köszönöm előre is:-)
BöPö Creative Commons License 2010.06.19 0 0 2674
Nagyon sajnálom, együtt érzek Veled!!

"Természetesen nem adom fel, megpróbálok palántához jutni, és kezdek mindent előröl. Egy igazi paradicsomost nem lehet legyőzni :) Frint "

:-)) Ez a beszéd!! Hajrá!! :-))
Sajnos palántával nem szolgálhatok...
Előzmény: Frint (2673)
Frint Creative Commons License 2010.06.19 0 0 2673
Sziasztok, bizonyára láttátok a tegnapi híradókban, hogy Mezőhegyesen tornádó és soha nem látott jégverés pusztított - és én itt élek, és itt gazdálkodom. 20-25 cm vastagon is állt a jég, szinte téli hideg lett, még késő este is vastagon állt mindenütt az összehordott és összefagyott jég...Tán katasztrófa sújtotta övezetté fogják a várost nyilvánítani - nem ok nélkül.
Minden termésem, minden növényem odalett, talán jobb is, ha nem láttok róla képeket :(
A több, mint 100 tő paradicsom jó része már közel 1 méteres volt, most 10-15 cm-es széthasadt szár látható csupán. Egy szem zöld bogyó sem maradt meg...Az idei év teljes genetikai állománya odaveszett, nem tudom, hogy tudom-e pótolni ezt. (A jégverés erejét érzékeltetném: a viszonylag védett helyen lévő ruhaszárítónkon a fa ruhacsipeszeket szétszaggatta a diónyi jég. )

http://index.hu/bulvar/2010/06/18/tizen_megserultek_mezohegyesen_a_viharban/

Természetesen nem adom fel, megpróbálok palántához jutni, és kezdek mindent előröl. Egy igazi paradicsomost nem lehet legyőzni :) Frint
il1321 Creative Commons License 2010.06.18 0 0 2672
Természetesen függ ez a fajtától is. most két napja esős az idő, az előbb állt el, és mostkötöztem fel őket, mert két nap alatt az ökörszív nőtt fél métert is, a fekete is erősen nő. A San Marzanónak meg olyan vastag a szára, mint a hüvelyk ujjam. persze meglátszik, hogy keét napja nem volt kacsolás, de már, amikinőtt, megmarad. A tőhajtásokat töröm csak le, meg a kicsi kacsokat kiszedem.
Előzmény: CBNora (2671)
CBNora Creative Commons License 2010.06.18 0 0 2671
Én a koktélparadicsomokon sok szárat hagyok, csak annyira ritkítom, hogy levegős maradjon. Ezeknél adott a bogyóméret és a fürtönkénti darabszám, hiába tördelem ki az oldalágakat, nem lesznek számottevően nagyobb bogyók rajta. Sok ágon viszont sokszoros a darabszám. Szerencsére a mienk elég kis levelű, ellenálló fajta, nem szokott így sem betegebb lenni, mint a többi, erősebben ritkított.
Elvileg az erős, villás elágazásokat hagyom meg, az utólag kihajtó gyenge oldalhajtásokat kitöröm. Nyár vége felé aztán persze már nem szoktam győzni, akkor olyan, amilyen.
Előzmény: zsebi41 (2666)
CBNora Creative Commons License 2010.06.18 0 0 2670
Nálunk a folytonnövők is le szoktak gyökeresedni, ha ellustálkodom a ritkítást.
Előzmény: il1321 (2669)
il1321 Creative Commons License 2010.06.18 0 0 2669

Az általad ismert K262 egy determinált, bokorparadicsom volt, aminek teljesen eltérő a habitusa a Lugas F1-től. Az utóbbi egy folytonnövő, mint ahogyan a nevében is van, lugas fajata. Ennek támrendszer, vagy legalábbis karó kell, általában max 3 szálasan kell nevelni. Míg a determináltak sajátossága, hogy a lehajló ágaik gyökérszálakat fejlesztenek, így segítve a növény tápanyag ellátását, mert ezek sokszálon, bokron hozzák a terméseiket.

 

 

 

 

 

K262

Gömb alakú bogyói 50-60 g-osak. Korai érésű, determinált növekedésű, szabadföldi fajta

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lugas F1

Középérésű, folytonos növekedésű. Támrendszert igényel. Késő őszig szedhető hibrid. Bogyói kemények.

Előzmény: somolya (2664)
il1321 Creative Commons License 2010.06.18 0 0 2668

Ha segíthetek. Általában ezeket az ágakat meg sem hagyjuk nőni. Ezek a kacsok, és a tőhajtások. Már kicsi korban ki kell törni őket, ellenkező esetben a növény elbokrosodik. ( a bokorparadicsomokra ez nem vonatkozik)

Ezek eltávolításával nem lesz kevesebb, hanem több, és jobb minőségű lesz a termés, kevésbe lesz érzékeny a növény a betegségekre.

http://ilkertje.blogspot.com/2010/05/paradicsom-kacsolasa.html

itt  többet találsz erről.

 

 

 

Előzmény: somolya (2667)
somolya Creative Commons License 2010.06.18 0 0 2667

Természetesen egy kicsit túlexponáltam a dolgot, hogy világos legyen, mi az, ami érdekelne. (Előtte már felkötöttem, de a fotó kedvéért visszaengedtem:-)

Régen volt egy nagyszerű paradicsom: a K262. Mielőtt  valaki felvilágosít: tudom, ma is kapni, de  kb. a rendszerváltozás után az már nem ugyanaz.:-(
Csodálatos volt az íze. Az igaz az alsó ágai hasonlóan hajlamosak voltak a földre fekvésre, de ott, ahol a földre leért, ott legyökerezett, megtámasztotta a növényt és szinte elburjánzott. Ezt nagyon érteékeltem, mert mivel akkor hétvégi hobbi kertemet legfeljebb csak hetente tudtam meglátogatni. 

Sajnos, - mint említettem - ma már ezt nem tudja ez a fajta és a gombás betegségek elleni ellenállóképessége sem a régi.. Ezért is tértem át az F1 fajtára, amely  ízre hasonló, csak a héja vastagabb valamivel és persze  a legyökerezés sem megy. :-(

 

Kedves zsebi "a harmadik íz felett hagyok egy másik szálat" pontosan mit jelent? Azt, hogy az első három ágat levágod, és csak a negyediktől felfelé hagyod meg?

Előzmény: Anzika (2665)
zsebi41 Creative Commons License 2010.06.18 0 0 2666
Nem kell felkötni én levágom, és csak a harmadik íz felett hagyok egy másik szálat aztán ez marad a tenyész idő végéig de nem kevesebb, hanem több termésem lesz.megpróbálom megmutatni hogy is néz ki a dolog
Előzmény: somolya (2664)
Anzika Creative Commons License 2010.06.17 0 0 2665
Időben kellett volna felkötni, akkor nem ért volna le a földre. Ennyi.
Előzmény: somolya (2664)
somolya Creative Commons License 2010.06.17 0 0 2664

Nagyon kedvelem a Lugas F1 paradicsomot, de nem tudom, mit kezdjek az ilyen

 

 ilyen

 

alsó  oldalhajtásokkal.Ha felkötöm szépen termnek, de mivel hozzáértek a földhöz, általában elfertőződnek valami gombás betegséggel.

Így ha felkötöm,  a többi ágat is elfertőzhetik. Ha levágom, jóval kevesebb lesz termés.
Ti mit ajánlotok?

zsebi41 Creative Commons License 2010.06.14 0 0 2663

Köszi a válaszokat, locsolás ügyben!

 

Amíg a nagy kertünk volt csepegtető öntözésünk volt, most is az van a leylandi sövény alatt, és a málnánál, de máshova nem tettünk. Hordóink nekünk is vannak és van 2db. 1-1 m3-es víztartályunk, az úgy van elhelyezve, hogy slaggal gravitációval lehet belőle locsolni. A baj csak az, hogy a slag áthelyezéshez 2 ember kell és még így is előfordúl, hogy sérülnek a növények közben, mert elég sűrün van beültetve.

Ilyen körülmények között nem egyszerű a slaggal közlekedni. A férjem a fő ellenző, de a kedvéért most megpróbájuk a kannás módszert.

 

Nem lesz egy gyors dolog mivel én egy műtét miatt nem emelhetek 5kg.-nál többet

 

Pillanatnyilag nálunk esik az eső, szép csendesen áztatóan már 1 órája, ma biztos nem aktuális a locsolás.

 

A paradicsom sorokba  szár zellert palántáztam, de még van vagy 4 db. azt legalább elültetem.

il1321 Creative Commons License 2010.06.13 0 0 2662

Én használok csak locsolót. Van néhány db fém hordóm, amiben, ha van esővizet gyültök, ha nincs eső, akkor kútból szivattyúzok.

kb 1000 liter vízet tudok így tárolni, ami szerintem rengeteg víz.

Ebből egy locsolóval 2-3 tő növénynek jut víz. ha még kisebbek, akkor 5-nek. Így csak a töveket öntözöm, a talaj felszíne általában takarva van.

Egy öntözéssel nem fogy ki egy hordó. Jól be lehet osztani így a vizet, és a növények sincsennek túlságosan elkényeztetve. Általában reggel, vagy este öntözök, de az így tárolt víz nem hideg. Én szeretek locsolni- míg öntözöm, közben van idő megvizsgálni a növényt is, figyelni mindenre. Kis területen hatásos módszer.

Előzmény: zsebi41 (2660)
CBNora Creative Commons License 2010.06.13 0 0 2661
Nem hiszem, hogy én voltam. Mi csöpögtető csövet szoktunk letenni, vagy ha a férjem nem ér rá megcsinálni, kannával, vagy a tövéhez tartott slaggal locsolom. A tavalyi év kivétel volt, akkor annyi volt az atka, hogy a levelét is spricceltem, hátha használ. Persze nem használt, de abban a szárazságban nem is ártott.
Előzmény: zsebi41 (2660)
zsebi41 Creative Commons License 2010.06.13 0 0 2660

Szia!

 

 

Az motoszkál a fejemben, hogy olvastam itt a topikon, hogy valaki akinek az enyémhez hasonló nem túl nagy kertje van csak locsolóval locsol, mert a férjem most azt szeretné..

 

Ha esetleg Te voltál az elmondanád a tapasztalataid, vagy ha esetleg Te tudod ki írt ilyent, megköszönném, ha meg írnád.

Előzmény: CBNora (2657)
covycovy Creative Commons License 2010.06.13 0 0 2659
Na, így már egész jól néznek ki. :-)
Előzmény: zsebi41 (2656)
Törölt nick Creative Commons License 2010.06.12 0 0 2658
a hőmérséklet. az enyéim megtáltosodtak, mióta meleg van.
Előzmény: hoffmann eta (2655)
CBNora Creative Commons License 2010.06.12 0 0 2657
De jó látni, hogy így helyrejöttek! Elkeserítő volt, mikor szétverte a jég.
Előzmény: zsebi41 (2656)
zsebi41 Creative Commons License 2010.06.12 0 0 2656

Az én paradicsomjaimat a jég verte el de nem is akárhogy volt olyan aninek 1 levele se volt csak a szára, de számomra most beigazolódott, hogy érdemes korán április 20-ig kiültetni, hogy a gyökere a fagyos szentekig megerősödjön, és ha a levelét el viszi a fagy még akkor is előbb fog teremni, mint amit később ültettek.

 

Hát most nem a fagy vitte el, "csak" a jég, utána meg az eszméletlen eső. Ennek ellenére mostanra helyre jöttek.

hoffmann eta Creative Commons License 2010.06.11 0 0 2655
KÉSÉS?
Ti hogy látjátok, mennyire van lemaradva az időjárás miatt paradicsom tavalyhoz képest?
Nálam hetekre, az biztos, csak azt nem tudom, hogy ebből mennyi az időjárásé, az esőé, elázásé, és mennyi az én hibám. Idén még nem tápoldatoztam, mert gondoltam a bőséges marhatrágya, meg a sok víz ami esett elég lesz. De nem úgy látom sajnos. Mintha megálltak volna a növésben.
BöPö Creative Commons License 2010.06.11 0 0 2654
Igen, de nekem úgy magyarázták, hogy a gomba, esős, párás időben a talajból fertőz és ezt gátolja meg a "mulcsozás". Gátolja még az is, ha nem érnek le a földre a levelek, nem veri rá földet az eső, és szellősebb a töveknél.
Előzmény: mmjutka (2653)
mmjutka Creative Commons License 2010.06.11 0 0 2653
Lassan már minden növényt próbálunk takarni - máskor ilyenkor már nagy szárazság szokott lenni. Azt nem hiszem, hogy a gombafertőzést megállítja, mert az a lombot fertőzi.
Előzmény: BöPö (2646)
Frint Creative Commons License 2010.06.10 0 0 2652
Kedves BöPö, igen az jó lesz, nekem most épp Kalciumot is tartalmazó Ferticare van bontva. Szabadföldön pótolni kell a nitrogént, és egy kis magnézium sem árt. De én nem csak permetezek, hanem ezzel locsolok...tehát fejtrágyázást és lombtrágyázást is javaslok. Frint
Előzmény: BöPö (2651)
BöPö Creative Commons License 2010.06.09 0 0 2651
Most tápanyag utánpótlásként mit javasolsz? Hetente wuxal, permetezve?
Egy kicsit megnyugtattál, mert a "szív"paradicsomok virágaiból 5-ből 2-3 lehullik...
Előzmény: Frint (2650)
Frint Creative Commons License 2010.06.09 0 0 2650
Sziasztok...itt a kánikula! A paradicsomjaim túlélték a májust, amelynek esője most nem ért aranyat :(
Azt hiszem, hogy a két felhőszakadás közötti Mikál-os kezelés mentett meg mindent nálam...
Most intenzív növekedés indul, szedem, vágom, töröm le az oldalhajtásokat, irányítgatom a növényeket, és kötözök rendületlenül. A lomb/termés arányt piszok nehéz beállítani - pláne ennyi fajtánál...
Nagyon oda kell mostantól figyelni a tápanyag utánpótlásra, és az egyenletes talajnedvesség biztosítására. Fűnyesedéket már használtam, nekem bevált, de mellékhatásként penészgombák telepedtek meg rajta, úgyhogy azóta nem használom. A szalma is nagyon hasznos, az biztosan nem penészesedik...
Indul a virágzás, ilyenkor a karók, illetve a növény rázogatásával elő lehet segíteni a virág felpattanását, a jobb megtermékenyülés érdekében. Nagyüzemileg láttam már, hogy vibrációs rúddal "rezegtetik" a növényeket. Ez főleg a "marhaszív" típusnál lehet érdekes, az amúgy is rosszul kötődik.
Jó időt és jó kertészkedést! Frint
covycovy Creative Commons License 2010.06.08 0 0 2649
A Mikal nem rossz. Általában én is azzal szoktam permetezni. De most nagyon sok eső volt, azért gondoltam kipróbálok egy másik, számomra új szert. Majd meglátjuk. Eddig úgy tűnik minden rendben van.
Előzmény: Zitka (2645)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!