Keresés

Részletes keresés

Contax_G Creative Commons License 2007.08.11 0 0 255
Köszi a törödést!
Nem tudom, hogy kell-e nekem a Lightroom.
Az Apple OS X, rendszerból látja a NEF fájljaimat és a "Preview" nevű kis programocskával képes már a gépre másolás után vetítésre és onnan PDF, PNG, és talán TIFF formátumba való mentésre. Ha pedig komolyabb képmanipuláció kell, akkor meg beteszem a RAW-ot egy profi szinten kezelő fotó alkalmazásba. Az már hab a tortán, hogy semmilyen progit nem kellett a kamerához sem feltelepíteni. Se ehhez (Nikon D40) se az ezt megelőzőt (Canon S40) Vagy mégis kell nekem a Lightroom?

Az Apple Aperture nálam nem jött be, mert a képeket eltette egy böszme fájl/adatbázisba és onnan kellett egyenként vagy csoportosan kicsalogatni. Ha pedig töröltem a progit, vakarhattam a buksimat, hogy hol is van az a fotó tulajdonképpen (a "vault"-ban egyébként)??
Előzmény: vzstrial (253)
1024x1024 Creative Commons License 2007.08.11 0 0 254
Tudja valaki, hogy az "add watermark" bekapcsolása exportáláskor mégis mit művel?
És azt, hogy JPG-be exportáláskor az EXIF-be hogy lehet bevarázsolni olyan érdekességeket, mint szerző, copyright és hasonlók?
vzstrial Creative Commons License 2007.08.11 0 0 253

ha raw-ból konvertálsz PS-ben vagy Lightroom-ban van egy alapbeállítás amit minden képre alkalmaz, élesítés és zajszürés szinten. Ezt később felül tudod írni, sőt másik alapbeállítást is tudsz neki adni. A develop modulban, rámész a DETAIL-re, és amikor megnyitsz egy képet ott ilyen-olyan beállításokkal fogja zajszűrni, és élesíteni. Win alatt a Lightroom-ban ha a detial-en állsz és lenyomod a Shift billentyűt akkor a Reset gomb, átvált Reset (Adobe)-ra vagy ha az alt-ot nyomod meg akkor Set Default-ra. Ezzel tudod lecserélni az alapbeállítást, vagy visszaállítani az adobe féle beállítást mint alapbeállítást. Nem tudom érthető?

Szóval az a lényeg, hogy ha rájöttél egy jó beállításra nem köll papírra írni, vagy másik képből kibogarászni hanem ezzel az egyszerű lehetőséggel elmenteni és később minden képedre ezt fogja alkalmazni.

Előzmény: Contax_G (252)
Contax_G Creative Commons License 2007.08.11 0 0 252
Valóban! A PS alapból zajt szűr(t).
Előzmény: 1024x1024 (251)
1024x1024 Creative Commons License 2007.08.11 0 0 251
két tipp:
- PS-ben működött valami zajszűrés
- aperture erősebben és más algoritmussal élesít
Előzmény: Contax_G (250)
Contax_G Creative Commons License 2007.08.10 0 0 250
Lightroom

Mind a két kép egy azonos "RAW őstől" származik.
Nem tudom mire vélni a dolgot.
Contax_G Creative Commons License 2007.08.10 0 0 249
Sajnos a ligtroom-ot még nem tudtam kipróbálni viszont itt egy érdekes kép Aperture kontra PS, és nem tudom mire vélni a dolgot (képzaj).

Előzmény: gabor78 (223)
vzstrial Creative Commons License 2007.08.10 0 0 248
ez így elég tág kérdés... képnézegetésre én pl azt használom, gyorsabb ugye mint a Lightroom, persze annál amíg nincs elég memóriád addig minden gyorsabb:) Szóval mit akarsz az ACDSee-vel csinálni? Elvileg ezzel is lehet kategorizálni, de nekem a Lightroom-os jobban bejött, meg egyszerűbb a kulcsszavazás is meg minden, viszont képnézegetésre szerintem az ACDSee a jobb...
Előzmény: camobs (246)
peterssen Creative Commons License 2007.08.10 0 0 247
Én megtartottam a DVD szervezést. Ki tudja nem csak fellángolás-e ez az LR mánia. Az LR így is kezeli, meg nekem is érthető.
Előzmény: 1024x1024 (242)
camobs Creative Commons License 2007.08.10 0 0 246
Milyen az ASDSee?
1024x1024 Creative Commons License 2007.08.10 0 0 245
Akkor nekem mi a jófrancé' lett több mint két giga? :-(
Előzmény: peterssen (241)
camobs Creative Commons License 2007.08.10 0 0 244

Igazad van, aggályos vagyok, vagy csak egyszerűen - ehhez - lusta...

Előzmény: 1024x1024 (242)
camobs Creative Commons License 2007.08.10 0 0 243
Gyanítom, igazad van...Ehhez persze jó adag türelem kell, az meg már valóban a mi dolgunk.
Előzmény: peterssen (240)
1024x1024 Creative Commons License 2007.08.10 0 0 242
Van benne valami, hogy rendszerezésre kényszerít...
Esetemben talán nem is árt. Úgy döntöttem, tiszta lappal indítom mostantól a képtáramat. A régieknek gyártok egy másik katalógust, az újakkal meg megpróbálok rendszerben gondolkodva létezni.

Egy dolog van ami rettenetesen zavar: eddig a képeimről mindig pontosan tudhattamm hogy mely DVD-re vannak archiválva, mert DVD-nként külön könyvtárba pakoltam őket.
Ezt LR alatt macerás lesz megtartani...
Előzmény: camobs (239)
peterssen Creative Commons License 2007.08.10 0 0 241
Kábé 5000 RAW = 93MB az LRCAT mérete.
Előzmény: 1024x1024 (238)
peterssen Creative Commons License 2007.08.10 0 0 240

Van: hozzá kell szokni :-))

 

De tényleg: a diákat, negatívokat is valahogy katalogizáltuk, de legalább beletettük a megfelelő tárolóba. Itt is ugyanaz, de jóval több kép van- nehezebb rendszerezni- plusz még a labor is haza költözött... azaz az utómunka is a fotósé.

Előzmény: camobs (239)
camobs Creative Commons License 2007.08.10 0 0 239

Egyetértek. Hetek óta küszködöm a LR bőségének zavarával, hátráltat, kedvetlenít megőrjít...Állandóan rendszerezésre, osztályozásra stb. késztet, kényszerít. A felkínált opciók jórészt csak virtuális szabadságot jelentenek, elvész a lényeg...nyögve nyelős lesz minden. Ezennel megnyitom a LÜT - öt, a L Üldözötteinek Társaságát. Menekülj, a "hálózat csapdájában" vagy, a sok frusztráció miatt elfelejted az exponálás boldog pillanatát.!!!Ha nem lenne szükség(em) RAW bontásra, hagynám az egészet a-------ba. Biztos sokan ismeritek a Picasa nevű "gyerekjátékot". Aki jó vázzal, jó obival, jól csinálja, annak meglepően elégséges szolgáltatást nyújt. Vagy baromira tévedek? Hosszú hezitálás után "tértem át" digire. Sok fix obit "áthoztam", nem is bántam meg (?) a váltást, de ez a képfeldolgozás (nem csak a LR) padlóra küldött. Egy diánál megvolt a kockázat izgalma, a véglegesség kockázata. A digi feldolgozásnál gyakran azt a képet is basztatom, ami úgy jó, ahogy van. Az eszköz céllá vált. De komolyra fordítva: van itt megoldás?

Camobs

 

Előzmény: peterssen (236)
1024x1024 Creative Commons License 2007.08.08 0 0 238
Újabb kérdés: katalógus nálatok mekkora?
Miután bemásoltam és importáltam az utóbbi kb. fél év termését, úgy 2GB-osra nőtt a katalógus.
OK, ezt még lehet menteni DVD-re, de mi lesz, ha betöltöm az elmúlt kb. 3-3.5 évet?

Egyáltalán normális, hogy ekkora vagy ez csak valami extrém paraméterezés miatt nőtt meg ennyire?
1024x1024 Creative Commons License 2007.08.05 0 0 237
dettó :-)
Előzmény: peterssen (236)
peterssen Creative Commons License 2007.08.05 0 0 236
Elég rugalmas dolog ez. Meg sokkal többet tud. mint mi: ha kihasználnánk a különféle csoportosítási meg szűrési lehetőségeit. De engem nem a rendszeretetemért szeretnek... :-) Kéne egy titkárnő... :-)
Előzmény: 1024x1024 (235)
1024x1024 Creative Commons License 2007.08.05 0 0 235
Viszont kezdek rájönni: az automatizmus nem kényszer: utólag is átnevezhetem a könyvtárakat.
Előzmény: 1024x1024 (234)
1024x1024 Creative Commons License 2007.08.04 0 0 234
aha... szóval, ha jól értem, kb. ugyanazt csinálod mint én...
Előzmény: peterssen (233)
peterssen Creative Commons License 2007.08.04 0 0 233
Én sem mertem magam teljesen a LR hatása alá engedni: Az első szűrés után, csak a megmaradó képeket az LR-el beimportálom egy olyan struktúrába amiben talán el tudok igazodni, és amit rendszeresen DVD-re mentek. Tehát pl az 51. DVD tartalmaz egy csomó könyvtárat pl 'koncert070707' meg 'ovodai csoportkép' ezekben a megfelelő képek laknak, Aztán ha összejött a 4.5G akkor kimentem DVD-re, Kezdődhet az 52. DVD könyvtár. (azt hiszem nem tudok érthetően fogalmazni, de hátha)
Előzmény: 1024x1024 (232)
1024x1024 Creative Commons License 2007.08.04 0 0 232
Kellene egy kis segítség...
Ti hogy rendszerezitek a képeiteket, hogy mondjuk alkalomadtán CD-ről vissza tudjátok hozni?

LightRoom előtt nálam úgy működött a dolog, hogy minden DVD egyedi cimkét kapott, a rá írt anyagokat a cimkével megegyező nevű könyvtárba gyűjtögettem. Ezen belül a készítés dátuma és pár szavas utalás a témára volt a könyvtárak neve.

pl. :
DVD29
2007-07-31 József Attila utca, Lánchíd
...
2007-08-01 Liget, macska



Ezt LR alatt automatizált betöltéssel már nem tudom megcsinálni.
Megtehetném, hogy kulcsszóként felveszem a képek mellé, hogy mely DVD-re kerültek, de tartok tőle, hogy ha egyszercsak át akarok állni más katalogizáló szoftverre, akkor képtelen leszek átkonvertálni...
Szóval ti hogyan?

vzstrial Creative Commons License 2007.08.02 0 0 231
igen ebben igazad van. a perspektíva korrekció viszont valóban benne lehetne...
Előzmény: yz (230)
yz Creative Commons License 2007.08.02 0 0 230
azért, ha belegondolsz a konverter nem változtatja meg a rawot, csak elmenti a receptet a változtatásokkal, amiből jpeg stb lesz

egy "rendes" retusálási folyamatot mind elmenteni xmp fileba nem is biztos, hogy lehetséges, tehát igazi clone/heal vsz még nagyon sokáig nem lesz egyetlen konverterben sem
Előzmény: vzstrial (228)
szistipisti Creative Commons License 2007.08.02 0 0 229
Meg egy perspektívakorrekció is jó lenne. Nem is értem miért maradt ki?!
Előzmény: vzstrial (228)
vzstrial Creative Commons License 2007.08.02 0 0 228
hát igen, igazándiból ha jobb lenne a retus meg a modulok láthatóságát is lehetne befolyásolni, akár telepítéskor, akár a kezelőfelület módosításával első számú lenne minden előtt, hogy egy jogtiszta verziót beszerezzek belőle. Még várok egy kicsit:) Oca mondat még, hogy ha így állok hozzá sose lesz semmi elég jó nekem, végülis lehet hogy van benne valami:)
Előzmény: yz (227)
yz Creative Commons License 2007.08.02 0 0 227
értem :)
igazság szerint a lightroom javítója elég gyenge a ps-hoz képest, de gyanítom, hogy ez technikai szükségszerűség, egy raw konvertertől ennél sokkal többet nem lehet elvárni
Előzmény: vzstrial (226)
vzstrial Creative Commons License 2007.08.02 0 0 226
ja bocs, érthetetlen voltam:) szóval én ha retusálni kell akkor PS. Ott meg engedi, lightroom-ban csak 1-2 gygógyító ecsetes dolgot próbáltam ki, egymásra még nem próbáltam rakni. De akkor nem lehet:)
Előzmény: yz (225)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!