Keresés

Részletes keresés

gumikacsa1984 Creative Commons License 2010.07.15 0 0 2798
magok minden mennyiségben, be is vásároltam:

rebondo Creative Commons License 2010.07.13 0 0 2797
rebondo válasz | megnéz | könyvjelző 2010.07.12 13:01:48 Š (2788)
Amikor azt mondod, lehet, hogy palántadőlés, akkor rögtön azt is elárulod, hogy hol tartasz a kertészkedéssel.Ez a palánta el fog dőlni, persze.

A palántadőlés nem ilyenkor van, nem ilyen hőmérséklet mellett, nem ilyen színű,
nem ilyen korú növényt támad, de a többi stimmel, igazad van.
Előzmény: Midnightx (2796)
Midnightx Creative Commons License 2010.07.13 0 0 2796
Hali!


Habár teljesen laikus vagyok,a tünetek alapján nekem is palántadőlésnek tűnik. De akármi is,az majdnem biztos,hogy valamilyen gomba,ami a sok esőtől alakult ki.
Ma jó alaposan befújtam őket Dithannal és a talajba is öntöttem Dithan oldatot. A nagyon ramaty állapotban levőket meg eltávolítottam. Megtettem a tőlem telhetőt,most már csak várni tudok.
Előzmény: éjjelvolt (2776)
rebondo Creative Commons License 2010.07.12 0 0 2795
de a leírás alapján a tied nem fitoftóra, de lecsó
Előzmény: rebondo (2794)
rebondo Creative Commons License 2010.07.12 0 0 2794
:)
Előzmény: Deryan (2790)
éjjelvolt Creative Commons License 2010.07.12 0 0 2793
Ó,az említett tálcákhoz még palántajelölő táblákat is szereztem,gondoltam profit "játszok":)))))Nem jött be,az alább leírtak miatt:-(Nem baj,táblák megmaradtak.
Előzmény: m-s-m (2791)
éjjelvolt Creative Commons License 2010.07.12 0 0 2792
Na most mint említettem tök kezdő vagyok.Se magot nem vetettem soha,se palántákat nem ültettem.Eddig a kertben csak és kizárólag gyümölcsfa illetve dísznövény volt.Ősszel szeretnék veteményest.

Az a pár tő zöldség ami van is csak kísérletképpen sikerült,vajon mi marad meg az én földemben:-)
Cukkini,padlizsán,paprika,paradicsom,zeller.Ez így együtt 60 palánta.Szóval nem egy nagy durranás.De igyekszem megtartani ha már vannak.Bár van most problémám elég a cukkinivel és padlizsánnal is,de paprikával is.Főleg a hülye csigák miatt.


Tavasszal lakásban vetettem pari és paprika magokat.Minden szép és jó volt,előbújtak,kétlevelesek lettek,aztán fonnyadtak,nyúltak,barnultak,kidobtam.......
Ablak előtt déli oldalon voltak az említett tetős tálcában.Közben rájöttem nem ártott volna szellőztetni,meg nem agyonlocsolni és hasonló.Akkor döntöttem úgy,na ez nem nekem való,legyen palánta.A fent említett palántákat április legvégén ültettem.
De azért nem adom fel,egy ilyen egyszerűnek tűnő műveletet nehogy ne tudjak már megcsinálni,ha trópusi növényeket kisebb sikerekkel tudok szaporítani.

Amúgy általános földbe ültettem őket:-)most már tudom,jobb a palántaföld.
Persze menetközben arra is rájöttem,lugasparinak rendes támaszték kell.Csak dróthozvezetni zsinegen édeskevés.Van súlya rendesen.Majd jövőre okosabb leszek,remélem:-)
Előzmény: janijani (2789)
m-s-m Creative Commons License 2010.07.12 0 0 2791
Mindegy, miben csíráztatod. Mi valami kis műanyag tálban csináltuk, margarinosdoboz, akármi. Nedves papírtörlő az aljára, tető, hogy ki ne száradjon. Öt-tíz sor mag elfér benne. Filccel ráír, melyik sor melyik mag. Előnye, hogy látom, melyik csírázik.
Ha csírázik, (csipesszel könnyebb) bele a kétdecis poharakba, földbe. Lyuk, gyökérke betemet, öntöz. Ablak. És így 95%-os a kelés a poharakban. Nem vakondtúrásozok, régebben abban a földben dőltek a palánták elfelé. A Garritól vettem földet, olyan, mint a "kertiföld".
Háztáji viszonylatban, mondjuk száz pohárig nem jelentős macera. Nem kell pikírozni, gyökereket széttépni a zsenge növénykéknél.
Minden fajtából három pohárnyi. Merthogy ki szoktam ültetni korán, már április közepén. Nem nagyon nő, de magához tér, mire jön a jóidő. Eddig sose fagyott el - nyilván helyfüggő, - de ha elfagyna, ott a pótlás a pohárkákban.
Előzmény: éjjelvolt (2787)
Deryan Creative Commons License 2010.07.12 0 0 2790
Nem kellett volna kidobnom a paradicsomot?
Előzmény: rebondo (2781)
janijani Creative Commons License 2010.07.12 0 0 2789

Nem szabad túl sűrűn hagyni,mert megnyúlnak. Ha boltban veszed a magot eleve ritkásan veted (4-5 cm-re), ha sajáttermés van bőven lehet sűrűn vetni és kiritkítani. Bent nappalra az ablakba tesszük, éjszakára beljebb hozzuk melegebb helyre.

Az idén nagy hó volt nálunk, nem kerestem vakondtúrást hanem teszkós virágföldbe vetettük(palántaföldbe kellett volna) Nyüzgék lettek a palánták, vettünk is a piacon 5 palántát, ezekről ettünk először. Vetettem szabadföldbe is, de azért kiültettem a virágföldes nyüzgékből is és ezek is erőre kaptak a kerti földben. Már ezek is kezdenek érni. A szabadföldi vetésű még le van maradva, még zöld, hiába, egy hónap késéssel indult.

Előzmény: éjjelvolt (2787)
rebondo Creative Commons License 2010.07.12 0 0 2788
Amikor azt mondod, lehet, hogy palántadőlés, akkor rögtön azt is elárulod, hogy hol tartasz a kertészkedéssel.Ez a palánta el fog dőlni, persze.
A megelőzésre koncentrálj! Nincs kemikáliamentes kertészkedés.
éjjelvolt Creative Commons License 2010.07.12 0 0 2787
Köszönöm szépen,ez most szerintem mindenkinek hasznos tanács volt:)

Van pár darab csíráztató tálcám,műanyagtetős.Ez is megfelelne a célnak vagy ezek talán kicsik?Nem fogtam még be,későn vettem az idén,lakásban gondoltam.

(de kipróbálom jövőre a kerti magvetést is,azért bebiztosítom magam palántákkal is.Valahogy ez a magvetés dolog nálam nem működik.Fény,víz,permetszer stb.....kibújnak aztán nem dőlnek,inkább megnyúlnak)
Előzmény: janijani (2785)
janijani Creative Commons License 2010.07.12 0 0 2786
Nem nagy művészet a magrólvetés, február végén szoktam a kertből vakondtúrásföldet szedni és ebbe vetjük a palántákat bent a lakásban virágládába. Áprilisban a kertbe is lehet vetni egy félnégyzetméteres helyre, fóliával letakarni és megnőnek a palánták csak később fog teremni.
Előzmény: éjjelvolt (2784)
janijani Creative Commons License 2010.07.12 0 0 2785

A Ridomil Gold MZ egy felszívódó szert(mefenoxam) és egy kontakt szert (mankoceb) tartalmaz. A Dithane is mankoceb, úgyhogy ezt ne váltogasd hanem használj a dithane helyett Ridomil Gold MZ-t.Az ÉVI-je paradicsomban 4 nap. 

A Ridomil Gold Plus is ugyanezt a felszívódó szert(mefenoxam) tartalmazza csak a kontakt partner rézoxiklorid. ÉVI 7 nap.

És hogy a felszívódó szert is variáljam használom az Amistart, ÉVI 3 nap.

 

http://www.syngenta.hu/?Path=ajanljuk/termekeink/gombaolo_szerek/ridomil_gold_mz_68_wg

 

Amíg nincs termés szabadon lehet variálni a szereket, amikor érik az ÉVI-ket is figyelembe kell venni.

Előzmény: éjjelvolt (2783)
éjjelvolt Creative Commons License 2010.07.12 0 0 2784
Én sem gondoltam,hogy tuti palántadőlés,de eléggé úgy néz ki,bár a képek alapján vacilláltam,mert palántadőlénél alulról van barnaság a száron.Ezeken pedig felülről.Ráadásul dőlni szokott és nem hajolni.......
Megelőzni jobb lett volna valóban.Nem tudom,nekem eddig Dithane-nal nem volt bajom.

Kezdő vagyok,soha nem vetettem paradicsomot magról.A mostaniakat is palántaként vettem,de azt hiszem jövőre is.Viszont mielőtt ültettem,igyekeztem összeolvasni ezt is azt is és még idejében védekeztem.

Már csak azt kell tudnom,melyik a kevésbé betegségekre hajlamos folytonnövő,mert jövőre mindenképpen szeretnék csak azokat.Egyszerűen nem tetszik a féldeterminált és a bokros(manó van),tiszta káosz.Azokkal nem is igazán foglalkozok.

Előzmény: janijani (2780)
éjjelvolt Creative Commons License 2010.07.12 0 0 2783
Igen tudom.Virágkötéskor Gold plus,növekedéskor MZ.Talán,ha jól mondom??
Ezeket én nem váltogattam,hanem néha kontakt gombaölőként Dithane-t használok.
Előzmény: janijani (2782)
janijani Creative Commons License 2010.07.12 0 0 2782
Azt tudod, hogy Ridomil 2 féle van (Ridomil Gold MZ és Ridomil Gold Plus) és nem mindegy melyiket mikor használod?
Előzmény: éjjelvolt (2777)
rebondo Creative Commons License 2010.07.12 0 0 2781
tévedsz
Előzmény: Deryan (2774)
janijani Creative Commons License 2010.07.12 0 0 2780

Dithane M45-tel nem kellene beöntözni mert nem fog semmit használni. A Dithane kontakt szer, beöntözés magvetésnél jöhet szóba csávázás helyett. Én a magokat szoktam megforgatni Dithane porban és így elvetni aztán meglocsolni. Lényeg hogy gombaölős környezetben keljen ki a mag.

Az az igazság nem tudom mi a baja Midnightx paradicsomjának, talán valami felszívódó szerrel lehetne eredményt elérni de semmi sem garantált. Ilyenkor már nehéz kikezelni a betegséget, megelőzni egyszerűbb lett volna.

Előzmény: éjjelvolt (2776)
éjjelvolt Creative Commons License 2010.07.12 0 0 2779
Teljesen mindegy,nagyon jól néz ki:-)
Előzmény: m-s-m (2778)
m-s-m Creative Commons License 2010.07.12 0 0 2778
Megláttyuk. Mi mást tudnék tenni? :)
Azt a körte (mi töknek neveztük el) formájút Bécsben vettük tavaly a Naschmarkton. Magkiszedés, idén vetés. Szintén meglátjuk. :)

Előzmény: éjjelvolt (2775)
éjjelvolt Creative Commons License 2010.07.12 0 0 2777
Én ezt meg is jegyeztem:-)

A Ridomilt itt leírtad korábban is,akkor olvastam tőled.Én azóta ezt használom.
Előzmény: janijani (2756)
éjjelvolt Creative Commons License 2010.07.12 0 0 2776
Szia!

Szerintem sem parivész,inkább palántadőlésnek tűnik,akkor szokott dőléskor a szára is barnulni.
Kiültetéskor kellett volna beöntözni,de szerintem még most sem késő,mert a levelei épek.Én Dithane M45-tel beöntözném és adnék neki egy kis műtrágyát is. Mindenképpen támaszd ki,mondjuk akár egy hurkapálcikával is,vagy ha nagyobbak kösd oda vastagabb támasztékhoz.
Előzmény: Midnightx (2761)
éjjelvolt Creative Commons License 2010.07.12 0 0 2775
Jól tetted:-)viszont kell ismételni 7-10 naponként.
Viszont őszintén szólva én már erre sok reményt nem látok.Lehet a teteje még éppen zöld,de ez a betegség alattomosan terjed felfelé is és sajnos a bogyók sem használhatóak,azokat is megtámadja.
Szerintem a te a növényeid már a menthetetlen állapotban vannak,így ha esetleg van köztük olyan amit kevésbé támadt meg a betegség,azokat rendszeresen permetezném,a többit sajnos kihúzgálnám és elégetném.
Jövőre ide ne ültess paradicsomot.

Amúgy nagyon tetszik az a körte formájú:-)Mi a neve?
Előzmény: m-s-m (2748)
Deryan Creative Commons License 2010.07.12 0 0 2774
Szia! :)

Elsősorban én a levélre koncentráltam. Néhány zöldbablevélen fordult most ez nálam elő, hogy ilyen elhalást láttam. Tavasszal pedig a kis káposztapalántákon is pont ilyen volt.

Tegnap nálam is folt ilyen barna foltosodás az egyik paradicsomon. Szép nagy kifejlett növény sok kis paradicsommal. A tetején lévő hajtások levelek szárai pedig tele voltak barna elhalt pettyekkel. Kidobtam, mert az összes többi körülötte egészséges volt.

Ennek a betegségnek minden esetre utánna kell nézni. Ez szerintem sem fitoftóra. Ott a levelek barnulása másképpen kezdődik. Nem ilyen tiszta, sima.
Előzmény: Midnightx (2769)
Midnightx Creative Commons License 2010.07.11 0 0 2773
Te kertész vagy?
Előzmény: rebondo (2772)
rebondo Creative Commons License 2010.07.11 0 0 2772
nem
Előzmény: Midnightx (2771)
Midnightx Creative Commons License 2010.07.11 0 0 2771
Köszi,de nekem nem tűnik annak... A növényeim levele ép. A szárral van baj. Középen megbarnulnak és eldőlnek. Nem inkább a palántadőlésről van szó?
Előzmény: rebondo (2770)
rebondo Creative Commons License 2010.07.11 0 0 2770
A tied ugyanaz, fitoftóra infestans
http://matyasciprian.hu/novenyek/paradicsom_betegsegek_cikksorozat.php
Előzmény: Midnightx (2769)
Midnightx Creative Commons License 2010.07.11 0 0 2769
Szia!

Köszönöm a válaszod,de biztos,hogy nem napégésról van szó,ez valamilyen betegség. Árnyékos helyen van amúgy.
Előzmény: Deryan (2765)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!