A free verzió is nagyon hasznos, jópofa, nagyon látványos ahogy mindenféle statisztikákat mutat tempóra, távra, hétre, hónapra, all time-re, trendekre...stb.
Nyugi, én egy szót se értek ezekből és pár napja nem is futok...... :( viszont hogy említetted gurtnist eszembe jutott, hogy lesz vele hamarosan egy közös kirándulásunk. Nagyon komoly lesz, mert Ő “csak“ a sofőr :))))
Nem volt, vagy legalábbis csak USA-ból lehetett akkor rendelni. Amikor kiderült hogy az enyém 5,1%-os kalibrációt igényel, vissza akartam küldeni, de drága volt a posta.
Az oda vissza útvonal viszont a Garminnál is el szokott mászni, illetve két azonos irányú haladás nyomvonala is eltér jelentősen már akkor is ha eltelik 40 perc.
Ez itt 2 körös bringázás az út két szélén. Érdekes hogy haladási iránytól is függ a két azonos irányú haladás track eltérésének mértéke:
Az elmúlt egy hónapban readonly-ban voltam. Basszus a részleges szakadásommal a gyógyulás után is még szenvedni kellet, heti max 3at tudtam futni, hogy ne fájjon, és állandóan nyújtani kellett. :/ Az elmúlt 2 hátben jobb már, de így is érzem. A pulzusom május elejére állt vissza, tegnap sikerült is egy ilyen szép teszt futást csinálni. Szépen tartottam a pulzust és a tempot 5.37 volt minden km pontosan!
Amúgy a plandurance ingyenes teljesen bevált volt 2 teljesen ingyenes konzultáció, az egyik főleg marketinges rész volt, de a másik tök jó volt, tényleg a futásról tudtunk beszélni. (főleg spenotnak mondom, neki volt baratja aki igy lesérült)
Azt nem tudom a Stryd hogyan számolhat, de azt egyszer figyeltem, hogy a Polar 4-5 lépés késéssel jelenít meg a footpoddal mért pillanatnyi adatokat az órán. Azaz a tárolt 1 másodpercenkénti szám már valamilyen átlag érték.
Feltételezem a Stryd is hasonlóan működik, kivéve ha képes az összes lépés adatváltozást rögzíteni.
Ha az eltárolt 1 másodpercenkénti adatok eleve átlagoltak, akkor utólag egy program által meghatározott 3 vagy 5 sec intervallum átlaga már az átlagolt 1 sec értékek átlaga lesz.
Én nem értem hogy tud működni a 3-5 mp-es átlagolás egy footpodnál. Akár sebességről, akár teljesítményről van szó. Hiszen ugye a lábfejünk a talajérintés ideje alatt lényegében mozdulatlan, és két érintés közt sem egyenletes sebességgel mozog. Erőkifejtés pedig nyilván nem történhet a repülőfázis alatt, csak talajérintéskor. Így minél kevesebb teljes (bal+jobb lábas, hiszen footpod csak az egyiken van) lépés jut egy átlagolási intervallumra, annál nagyobb a törtlépés aránya, ami pontatlanságot, fluktuációt okoz a rövid távú mérésben. Ha mondjuk 180-as lépésfrekvenciával futunk, akkor egy lábunkkal percenként 90-et lépünk. Akkor 3 másodperc alatt 4,5-et, vagyis attól függően, hogy hogyan jön ki az intervallum, 4 vagy 5 talajérintés esik a mérésbe. 5 másodperc alatt 7,5 lépésből meg vagy 7, vagy 8. Önmagában ez az első esetben kb. 20, a másodikban pedig 12% fluktuációt kell okozzon. Vagy rosszul számolok? Ezt a fluktuációt persze ki lehet valahogy simítani, de attól megint csak hosszabb lesz az átlagolási intervallum.
Tegnap 6.8cm volt. Ilyen szokott lenni, mert csoszogok. Ráadásul merev a csípőm és rövideket lépek. A chi futás tanfolyamon a csípőforgatás ment a legnehezebben. Szerintem, nekem meg sem mozdul.
Lassú hosszúkon most majd megint nekiállok erre is figyelni és most már (újra) látni fogom az adatokból, hogy merre érdemes változtatni.
Régebben gépen futva csináltam olyat, hogy állandó sebességnél hogy tudok hatékonyabban futni. Egyértelműen a lépéshossz növelésével, mert még 6 percesnél is simán tudok 180 fölötti frekit. Tegnap pl. 6:19-es átlaggal kocogtam és 182 volt a freki.
Most egyébként meglepődtem, mert az 5:36-os átlaggal futott félmaratonon is pont ennyi volt. Ezek szerint sikerült jó szögben elrőre dőlni.
Itt egy rövid janán videó a frekiről. Nem egy nagy tudomány, de érdekes:
Egyébként életem egyik leghasznosabban elköltött pénze volt a chi running tanfolyam. Lehet, hogy a felhalmozott tapasztalatokkal elmegyek majd újra. Szokott lenni haladó tanfolyam is meg dombfutás meg ilyenek.
Eddig 2x voltam és Szofi tart edzéseket is a Margitszigeten. Sajna, az nekem messze van.
Vertikális oszcilláció esetében mit jelent nálad a túl alacsony?
Amiről tudok, hogy jelentősen befolyásolni tudja, az a frekvencia, tempó és alapesetben a combok (excentrikus) izomereje.
Egyrészt, hogy mennyire süllyedsz/ülsz be a mozgásba (azt mondják ideálisnak, amikor teljes talpad lent van, akkor a csípő-térd vonal meghosszabbítása és a térd-boka közötti vonal 30-40 fok közötti szöget zár be)
Másrészt mennyire erős az ellépésed (csípőhorpasz, és combizom - sokszor inkább mozgásterjedelmi kérdés (itt a combcsont függőlegessel bezárt szöge optimálisan 20-35 fok között van).
Nekem pl túl magas (gyors tempónál 9,5-10, lassúnál inkább már 11 felé), mert relatív alacsony a frekim és kicsivel az ideálisnál előrébb érek talajt. Mivel az ellépésem jó, ezért a lépéshossz is nagy, viszont minden egyes ciklusban többet töltök beülve. És ez ugye fáradással csak romlik.
Ennél a Garmin Podnál be lehet állítani, hogy az időjárás adatokból belekalkulálja-e a wattba a szél erejét, szóval, ez is függ egy külső adatforrástól, sajnos. (meg még 1000 mindentől, szóval, én tényleg csak tendenciákat fogok figyelni)
Tegnap futottam vele először. Nem tökörésztem sokat azzal, hogy egyenesbe állítsam a balance-ot, csak azt figyeltem meg, hogy tényleg látszik az adatokon, ha az egyik lábamat feljebb emelem.
Egyébként úgy tűnik, hogy lassú futásnál továbbra is jobb lábra terhelek és azzal tudom ezt kiegyenlíteni, ha elrugaszkodásnál a jobb sarkamat magasabbra emelem, mint természetesen tenném.
Majd megvideózom, hogy alapban látszik-e különbség ebben.
Tegnap este megnéztem néhány videót futóstílus témában, mert nekem túl alacsony az oszcillációm. Ez valszeg a tacskó lábaim és a sok apró lépésem miatt van. Azt hiszem, kellene futóiskoláznom, de ahogy a vidókból és az itteni kommentekből leszűrtem, nem valószínű, hogy külső segítség nélkül tudok majd jelentős javulást elérni. Ráadásul nem lesz gyors a változás, mert az is hónapokig tartott, amíg leszoktam a sarkazársól.
Két edzés között (néhány napon belül) a sebesség-pulzus arány akár 10%-kal is eltérhet. Ilyenkor az energiafelhasználás nem változik komolyabb mértékben?
Én úgy gondolom 10% az elég durva eltérés lenne. Nálam még 5% is ritka.
De az energia felhasználás az biztosan változik és ettől jelentősebb lehet %-ban, mert nyilván azért magasabb a pulzus, mert több O2-t igényel a szervezet. Valami miatt romlott a szervezet hatásfoka.
Az pedig teljesen egyéni lehet, hogy ez a hatékonyság romlás hány % lehet.
Nekem a pulzus emelkedésével folyamatosan emelkedik O2 pulzus értékem, ami az egy ütésre jutó O2 felhasználás. Amikor a tesztet futottam a 70% intenzitáson ez a szám 17,6 volt 80% intenzitáson ár 20,8 azaz 14% intenzitás változás az O2 felhasználásban már 18% változást okozott. A CC labor cikkei között van olyan ami ezzel a paraméterrel is foglalkozik, és van akinél szinte alig emelkedik az O2 pulzus érték a pulzus szám emelkedésével.
Nekem a futópadon mért Watt érték a pulzus alapú 70% intenzitáshoz tartozó 146 Watt-ról 80% intenzitáson már 216 Watt volt.
Egyébként a teszten elért 94% pulzusnál 27,8ml/beat volt az O2 pulzus érték teteje és 355Watt a max teljesítmény, már ha pontos volt a CC labor mérése.
1) A futás mennyivel kevésbé hatékony, mint a kerékpározás. Futásnál (10-12 km/h) 10-15% a légellenállás aránya az összellenállásból, kerékpáron (25 km/h körül) legalább 80%. A teljesítményigény ugyanakkora.
2) Két edzés között (néhány napon belül) a sebesség-pulzus arány akár 10%-kal is eltérhet. Ilyenkor az energiafelhasználás nem változik komolyabb mértékben???
Nekem a Garmin edzéslevezetése jobban tetszik, mint a Polar megoldása. A legnagyobb különbség a tempóra futásnál van, mert a Polar pillanatnyi sebességet használ és az a GPS pontatlansága miatt rohadt idegesítő volt.
Mondjuk, mivel pulzusra kapom az edzést, most nem zavarna, de amúgy is teljesen elégedett vagyok a Garminnal.
Olyan érdekes dolgokról beszélgettek. :) Persze van pár mondatfoszlány, melyet kezdek felfogni, de tényleg megszállottak vagytok! Csuda dolog ez a bolondok fóruma. Szerencsére én is 13. hete edzésben vagyok. Nincs komoly tervem idénre, vonz sok minden, de csak okosan, szépen szabad tervezgetni. Nagyon megszerettem azt a variációt, hogy a Garmin F5+ a bal csuklómon mutatja a pulzust, rögzíti a futásdinamikai adatokat. A feladatos edzésekhez jobb csuklóra Polar V800, arra programozom fel a edzést. (Spenóttól tanultam.) Van mikor 50-60 részfeladatot kell végig csinálni, nekem a Polarral könnyebb. Off: Páran vagytok, akiknek külön köszönettel tartozom, megindító, hogy gondoltatok rám! On.
Igen, tényleg elég érdekes lehet mérni egy futómozgás teljesítményét. Tökre nem mindegy, hogy mit kalimpál az ember a karjaival vagy rángatja egy zsák a hátát vagy nagy mellei vannak esetleg ;)
Kipróbáltam a Podot helyben kocogással egészen gyorsan rájön, hogy melyik oldalra sántítok és valami wattot is számol. Végre, megint lesz egy csomó számadatom. :)
Az órám kapcsán én is nézegettem, de nem a stryd-ot (azt még nem támogatja) hanem a coros pod-ot. Itt ezt írják a runnig power-ről:
"First off, before we begin: I don’t know if the COROS Running Power metrics are “accurate”. Nobody does. Anyone that says they do is full of it and probably trying to sell you something. The reason is simple: Nobody has defined how we measure running power. The scientific community disagrees on this, as there are multiple ways to define it. It doesn’t matter if you’re using Stryd, Garmin, Polar, RunScribe, or COROS (among others)."
Van ANT+ mérleged? Mindegy, ha nincs is, hogy működnek ezek? És ha automatikus az áttöltés hogy veszik figyelembe a menetkész tömeget (acélbetétes cipő, ólommellény)?
Ja, nem egyszerű feladat ennek a korrekciója és abban is igazad van, hogy nem biztos, hogy egyedül sikerül. Lehet, hogy a chi running edző Szofitól kellene ebben segítséget kérjek...
Elsőre lehet, hogy csinálok magamról pár videót. Hátha ott is látok majd valamit.
Viszont ha hegyen használjuk, kicsit nagyobb az abszolút pontatlanság, de ez szimplán abból adódik, hogy nem fix a tömegünk. Mondjuk nálam a 67kg-hoz képest egy 1,5 literes ivózsák meg a plusz cuccok már 3% súlytöbbletet adnak, ami jelentős. A Stryd-ba az App áttölti a beírt súlyodat és ez alapján is kalkulál.
Pl. 5 perces menetnél ez a 3% kb. 10 mp-es időveszteség. Mi meg ugyebár képesek vagyunk féléveket edzeni 10mp/km fejlődésért, pedig csak a cuccokat kellene minimalizálni.
Arról nem is szólva, hogy a vizet megisszuk, kiizzadjuk, tehát eleve egy átlaggal kell számolni.
Nekem is van Stryd-om és azt gondolom, hogy abszolút értékben is pontos. Persze kiindulásként tudjuk, hogy az általa mutatott watt érték egy mért paraméterekből számolt érték (tehát ha 250W Stryd-os teljesítménnyel futsz körbe-körbe egy dézsányi szőlőn, nem biztos, hogy annyi lé préselődik ki belőle, mint ha egy 250W-os névleges kimenő teljesítményű motorral meghajtott préssel nyomod össze azt), de a 3 mp-es értékek, amiket botlásmentes környezetben előszeretettel bámulok, nekem arányosnak tűnik az érzett erőfeszítéssel (ha így fordítható a perceived exertion). Egy-egy lámpánál meginduláskor vagy rövid lépcsősoron jól megugrik, miközben a pulzus élvezi a tájat és majd talán fél perc múlva megindul felfelé, de inkább nem, mert addigra már nincs horizontális vagy vertikális gyorsulás.
Az esetek többségében a féloldalasság korrigálható - specifikus erősítés, nyújtás - főleg csípő/medence vonal lehet a gyanús, bár ugye ez ennél sokkal komplexebb rendszer. Poddal csak detektálni lehet, abból nem jössz rá, hogy pontosan hol van a probléma. Ezt egy jó szemű edző, egy részletesebb mozgáselemzés, esetleg egy hozzáértő gyógytornász, stb tudja pontosabban megmondani, illetve a megfelelő korrigáló feladatokat javasolni.
Fura, hogy átvált másik oldalra a tempónöveléssel.
Pár perces menet saccolására viszont szerintem jópofa. Hogy érdemes-e odamenni egyéni csúcsért vagy sem.
Pl. van egy meredek utca. pl. a Zsibói utca vagy az Ágnes út. Odamegyek és lefutom nagyjából egyenletesen, nem megszakadva.
Megnézem az időt és a teljesítményt.
Ezek után (ha tudom hogy 3 percig már tudom a 375Wattot), akkor szimpla arányosítással megsaccolom az időmet.
Ha gyorsabb, mint az eddigi csúcsom odamegyek és megdöntöm :)
Pár hónapja a Zsibói utcát meg a Mártonhegyi utat saccolgattam, de kiderült hogy még inkább edzek egy kicsit, mint hogy szétcsapjam magam egy sikertelen egyéni csúcs kísérlettel.
Az a baj, hogy nekem eleve nagyobb az eltérés a két lábam hossza között, mint az átlagos. Erre jön az, hogy lassú futásnál az egyik, majd gyorsításnál fokozatosan a másik lábamat terhelem jobban a mellkaspánt szerint. Ebből gondolom azt, (lehet, hogy tévesen) hogy van remény és talán rájövök, hogy hogy lehetne csökkenteni a különbséget (mivel nem vagyok állandóan ugyanarra féloldalas).
A Pod esetleges pontatlansága engem sem dob fel, de talán tendenciák mérésére még jó lehet (olyan tesztet is láttam, ahol jobban reagált a változásra futás közben, mint a mellkaspánt). Majd próbálgatom, hogy futás közben is látom-e a változást vagy cseszhetem.
Az is érdekelne, hogy az olyan fájások, mint ami most van, mennyire látszanak az adatokból. Kb. 1 hónapja az egyik futásomnál úgy szétesett a mozgásom, hogy megfájdult a nem fájós lábamon a térdem. Azt is remélem, hogy az ilyen erős eltérést majd időben mutatja a pod. Ha látszik rendesen az eltérés, akkor talán lesz annyi eszem, hogy kihagyjak egy hetet és pihentessem a lábamat.
Most úgy vagyok vele, hogy amíg a futásra nincs igazán hatása, nem akarom pihentetni.
Tegnap csak 20perc kocogás volt az edzéstervben. Állati robotosan indult és kicsit fájt is a lábam az elején, de amikor bemelegedett a lábam, már semmi bajom nem volt és futás után sokkal jobb is lett, mint előtte.
Közben megjött a csomag a postára. (igen, szeretek veszélyesen élni és a királyi postára bíztam a szállítást...) Ma már elvileg a kütyüvel futok. Kímélő 6km-t kaptam. :)
GCT balance (bal-jobb egyensúly) szerintem jó indikátor. Nem tapasztaltam, hogy nagyon nagy eltérést adna az útviszonytól függően. Nálam más szokta befolyásolni: akár erős oldalszél, vagy ha valamit viszek a kezemben, de főleg elég jól letükrözi a stílushibákat (pl mostanában minél magasabb a tempó, annál jobban kitér mert gyengébb az egyik oldalam). És érdemes rá figyelnem, mert az utóbbi időkben amikor elmászott akkor mindig valamiféle sérülést jelzett elő.
Szóval indikációnak jó, de kell hozzá egy külső megbízható szem vagy egy mozgáselemzés hogy azonosítani lehessen a problémákat - akkor már a megoldást is könnyű megtalálni.
Mondjuk én HRM pánttal mérem, podot nem ismerem de remélem beválik Spenótnak.
Nincs gondom a pánttal, és amit RD Podról láttam az engem nem győzött meg arról, hogy elhagyjam a pántot (meg a csuklón mérés sem). Nekem kicsit aggasztó a DC Rainmaker review videóban GCT balancenál az 1% pontnyi eltérés és vertical oscillationben a 10%-os eltérés a pánt és a pod között (mondjuk ez a 97-es első verzió, lehet azóta javult). Nekem pont ez a két adat amin javítanom kell és amit aktívan figyelek, nekem ez túl nagy hibahatár.
Szerintem az OH1 és pod közös használatával nem lesz gond. Nem valószínű, hogy pulzusmérő pántként kapcsolódjon az órához, hiszen akkor a továbbított adatok közül valamit pulzusként kéne megjelenítenie az órának. A párosítható saját eszközök esetén egészen biztosan típus alapján tudja az óra, hogy milyen adatokat kap és azokkal mit csináljon.
Az lenne érdekes, hogy mihez kezdene az óra ha egy RUN vagy TRI pánt mellett szeretnéd az órához kapcsolni. :-)
Nem mér távot. Szerintem a HRM run kibelezett változata.
Még az is lehet, hogy az, csak kikapcsolták benne a pulzus továbbítását. Akkor jól rácseszek, ha nem akar majd az OH1-gyel azonos időben működni.
Azt akarom kipróbálni, hogy tudok-e változtatni valahogy a féloldalas futásomon. Egy pár hét odafigyelést megérne a dolog. Hátha sikerül elérnem valamit.
A futásban egyáltalán nem zavar a fájás, de nem is szeretnék eljutni odáig. Ezért próbálok tenni ellene. Pihentetni most nem szeretném... remélem, nem bánom meg.
Ez a pod mér távolságot is? Mert én egy cipőe való távolságot mérő podra pályázom. Lehet nagyobb szórással méri a távot, mint a GPS, de a sebességet meg kisebb kilengésekkel.
Egyébként hogyan gondolod a futás dinamikai adatok alapján a mozgásod javítását ?
Nekem már a pénteki edzésem adott a talpamnak, így enyhén sajgó sarokkal futottam vasárnap. A B/J egyensúly mégis 50-50 % lett a végére. Ha megnézed közben végig 49,X-50,y arányú km-ek voltak, csak 10. km után áttértem a menetirány szerinti bal oldalra, így a B/J egyensúly is megfordult és onnét 50,x-49,y lett.
Mivel az út szélén nagyrészt az aszfalton futok - és az elég szépen lejt az árok felé- várható is volt ez az eredmény, csak még soha nem próbáltam ki, mert jobban szeretek szabályosan a forgalommal szembe futni.
Szóval ez a B/J egyensúly szerintem a nagyon durva kilengéseken kívül csak akkor utal bármire a mozgásodban, ha a futópálya nem lejt oldal irányba semennyit sem.
A tegnapi sikeren felbuzdulva megleptem magam egy Garmin Dynamics Poddal.
Méricskéli, amit a Run pánt és powert is számol.
Soha többet nem kell Garmin pántot vegyek. :)
Eléggé megnyaggattam a csülkömet a tegnapi sietéssel megint. Próbálok majd ezzel a kütyüvel is javítani a mozgásomon. Hátha sikerül. Ez az ütögetve masszíroszó jól karbantartja, de most elmúlni nem akar a fájás.
A meleget még azért szoknom kell. Lehet, hogy egy rendes versenyen felforrt volna az agyam a felénél. Nem véletlenül indultam 6-kor. Az órám szerint így is 28 fok lett a végére.
Köszi, Ati, a "versenyt soha fel nem adunk" elv alapján futottam, még ha ez most virtuális verseny is volt. Olyan 55.-ik félmaraton verseny lehetett ez rajtszámmal, na jó, virtuálissal ma. :) Persze, ha nem 300 km van előtte az évben, akkor... de hát akkor valószínűleg túledzett lettem volna. :)
Arra nem számítottam, hogy így fel fog menni a pulzusom. Arra meg főleg nem, hogy ha föl is megy, nem halok bele. :)
Azt kaptam a szakvezetéstől, hogy tartsam az 5:35-öt és ne sminkeljek sokáig a frissítésnél.
Na, ennek betett az ajvár.. csodálkoztam, hogy volt bennem annyi tartalék, hogy ezt behozzam. Mondjuk, több nem volt. :)
Az is furcsa, hogy az utóbbi napokban a rövid futások ellenére is csökkent aVO2maxom az óra szerint és a félmaraton közben köhögtem is. Szóval, nem volt minden tökéletes, csak a végeredmény. :)
Hú, fiúk, ez aztán emlékezetes félmaraton lett! :) Az elején naptejjel készültem, és a bioritmusomnak megfelelően, no meg a 800 kalóriás házi készítésű müzlim szokásos rituális elfogyasztása után olyan fél 11 felé bár, de csak elindultam. Gondolatban három 7 km-es szakaszra bontottam a távot, két frissítést terveztem, volt egy fél literes izo ital, meg biztonsági tartaléknak szörp. Az első harmadban már annyira meleg lett és tűzött a nap, hogy az ismert kék kút felé kanyarodtam, fej a csap alá, remek hűsítés volt. A második 7-es vége felé a 6 perc/km átlagtempó megvolt, élveztem a futást, viszont elkezdett besötétedni, de semmi rosszra nem gondoltam. 15-nél kinyitották a csapokat. Először automatikusan az erdő felé vettem az irányt, a fák védenek, de nagyon hamar besötétedett és olyan párafüggöny alakult ki, hogy a szemüvegemmel csak sejtettem az utat. :) És nagyon hamar sártengerré váltak az ösvények. Kifelé vettem hát az irányt, az utcák felé, de ott meg akkora szél és eső volt, hogy inkább visszakocogtam az erdőbe. :) De tovább romlott a helyzet az erdőben, és volt még hátra erős 2-3 km, így véglegesen kijöttem az utcákra. Igazi hömpölygés, ugye, mifelénk nincs egyenes utca, vagy emelkedik, vagy lejt, honnan futjuk. :) Az elején még szökelltem az utcán, fel a járdára, ismét az úttestre, megtehettem, senki sem volt kint. Aztán hagytam az egészet, és vízágynak képzelve bokáig süllyedve hazacsattogtam. :) Sajna az átlagtempóm így belassult, nettó 6:10-re, az állásokkal 6:23-ra, de sebaj. :) Remek élmény volt!!
A bioritmusomhoz nem passzol az ilyen korai futás. Ilyenkor soha nem tudom magasra vinni a pulzusom. A terv az lett volna, hogy 15km után maxig engedem. A szomorú valóság pedig az lett, hogy már az 1:15-ös frissítésnél is sétáltam, de azért a befejező 2,5km-re valamennyire összekapartam magamat.
Lehet 10 tájban kellett volna indulnom. Bár az hogy március eleje óta nem futottam ilyen lapos terepen csak 10-12 km-es távokat, nem igazán segítette a mai kísérletet.
Az ilyen képletek átlagosan pontosak. Az én max pulzusomra a 220-életkor képlet is egészen jó eredményt ad :-)
A max és nyugalmi pulzusadatból számított 70 feletti VO2max-hoz szükséges 200 körüli max pulzus nekem serdülő koromban volt :-) De emlékeim szerint akkoriban a nyugalmi nem volt akkoriban sem olyan alacsony, hogy 70 feletti értéket kapjak.
Porckopásos térd azért fáj, mert lecsökken az ízületi rés így az ízületi folyadék kiszorul, és a felszínek egymáshoz feszülnek, illetve csak gördülnek, hanem csúszhatnak is. A fájdalom gyulladás következménye, ami nem a mozgástó, hanem a lábszár és combcsont és a patella porcfelszínének egymáshoz feszülése miatt alakul ki.
Futásnál kapja a térd a legnagyobb terhelést. Kerékpározásnál, a viszonylag könnyű áttételű 80-90 pedálfordulatú hajtás a térdet sokkal kevésbé terheli, hiszen a futáshoz képes minimális erő préseli egymáshoz a porcfelszíneket. Persze bringán is tönkre lehet tenni a térdet, mert lehet úgy is hajtani, hogy terhelje a térdet majdnem annyira mint a futás. Az olyan kemény áttétel, amikor már 60 vagy az alatti a pedálfordulat és szinte lépcsőzöl a pedál forgatása helyett.
Nem véletlenül ajánlotta az orvos a kerékpározást a porckopás diagnosztizálása után az egyik családtagodnak, ahogy régebben írtad. Nyilván nem rendszeres Kékes megmászásra gondolt.
A kerékpározás mennyisége egyéni, ki mihez edződött hozzá.
Én tavasztól az őszi lehűlésekig bringázom futás mellett. Ha triatlon versenyre készülök akár heti 150-200 km-t is.
Úgy vettem észre, hogy a Strava elég agresszívan vágja ki az állásokat vagy talán a lassú sétát is a trackekből. Emiatt nekem jellemzően gyorsabb átlagtempót szokott írni a Strava mint a Polar. A távban viszont még nem vettem észre jelentős eltérést.
Azonban ha a Straván a Run Type-ot Race-re állítod, akkor nem vág ki semmit, és úgy szerintem pontosan meg kell egyezzen a Garminnal. Próbáld ki egy korábbi futásodnál. Itt ír róla, bár nem állítom, hogy pontosan értem: https://support.strava.com/hc/en-us/articles/216919557-Strava-Run-Types
Ha minden igaz, csak a Race esetén tér el az alapértelmezett számításoktól, a többi típus csak címkézésre való.
Tegnap kipróbáltam együtt a Garmint a Runtasticcal. Még jó, hogy megtettem, mert a telefon állandóan pofázott. Ez rohadtul idegesítene holnap.
Remélem, hogy a tegnapi xar futást a meleg okozta és azzal, hogy jó korán reggel indulok, ezt sikerül elkerülni.
A múltkori 30km-ben vokt egy 39 máaodperccel 2 óra fölötti félmaratonom. Ez alapján simán menni kellene, de tegnap elveszett kissé az önbizalmam.
Legalább a lábam jól van.
Közben egyértelmű lett, hogy a bokafájásom összefügg a talpi bőnyémmel. Mostnekiestem egy géppel a talpamnak, ami ütögetve masszíroz. Ezt 2 napja többször és hosszabban csinálom és működni látszik. Ma fájás nélkül keltem fel.
Most egy hétig nem hagyom abba a kezelést, nehogy visszajöjjön.
Valamit nem jól csinálsz ha 100m nagyságrendű az eltérés a Garmin és a Strava adata között :-)
Nekem bringán és futásnál is max 10m-t szokott lehagyni a távból és 1 másodperc az idő eltérés esetleg.
Illetve volt ,már időben 10 perc is, amikor a hazaérve elfelejtettem azonnal leállítani az órát gondolom ezért levágta a végét amikor már nem mozogtam. Szóval ha időben indítom és állítom meg az órát, akkor a Strava idő és táv gyakorlatilag azonos a Garmin felületen látható távval és idővel.
Nem nyomtatok ki semmit. Szerinted kit fog érdekelni reggel 6-kor a bringaúton a rajtszámom? :D
Nekem is hiányozni fog a tömeg. Mondjuk, az elején miattuk szoktam elfutni, mert előzgetni kell, hogy legalább kocogni lehessen. Ezért is szoktam inkább eleve a végéről indulni vagy még utána.
Na, ilyen gond most nem lesz. :)
Leellenőriztem, hogy a telefonomon a Runtastic és az óra egyszerre fel tudja dolgozni az OH-ből érkező jelet. Olvastam pár bejegyzést, hogy újabban elveszett pár garminos edzés. Marhára utálnám, ha ez elveszne.
Sajna, nincs színes nyomtatónk, már vagy 10 éve nem vettünk új patronokat bele. :)
De jó a terved, 5:35-ös tempótartás!
Bekem annyi a tervem, hogy túléljem valahogy, beérjek a virtuális célba. Nekem nagyon fog hiányozni a tömeg, az, hogy húznak, vagy épp beszélgetni tudok ismerőssel, ismeretlenekkel. :)
Érdekes lesz versenyen kipróbálni ezt a tempó tartást lézeres felvezetés nélkül, de legalább elfoglalom magam. :)
Biztosan nem fogom megtolni a végét, mert minden edzésen nagyon ügyelek arra, hogy ne gondolja a szakvezetés, hogy ennél nagyobb terhelést is elviselnék.
Eddig sikerült :)
Most azon gondolkodom, hogy mennyit fussak. A hivatalos 21.1km lehet, hogy kevés lesz. A Garminról Stravára áttöltés néha elhagy 1-2 száz métert, úgyhogy kell valami ráhagyás.
Ha nagyon kicentizem a 2 órát, akkor meg bajos lehet emiacc a 2 órás eredmény... Lehet, hogy mégis belehúzok az utolsó 1-2km-en. :)
Tempó tartó futás egy tők más dolog mint pulzus tartás. Nagyon könnyen kezdődik majd egyre szarabb lesz :) pulzussal ne foglalkozz próbáld élvezni kör tempó, össz átlagtempó ezeket nézd igyál egyél hűtsed magad. Utolsó kilit meg told meg hogy érezze a szakvezetés hogy sokat kell még rajtad dolgozni, hogy kijöjjön a maximum :)
Nyugi, biztosan vasárnap is úgy fogod érezni, hogy nem tudnál többet futni! :)
Asszem, én is így leszek vele.
Korán akartam kezdeni vasárnap, hogy elkerüljem a meleget. 7 óra volt a legtöbb, amit kinéztem az asszonyból (ő fog frissíteni), de azt mondta, hogy ha már úgyem alhat 11-ig, akkor mehetünk korábban is.
Szerintem nem erre számított, de előrehoztam a rajtot 6-ra. :)
Ezek utén a szakvezetéstől megkaptam, hogy milyen bemelegítést vár el tőlem a versenyre. Szóval, azonnal fél6 lett belőle. :)
Pulzus helyett most tempóra fogok futni. Elvileg az 5:35-öt kell tartanom. Ilyet se csináltam még, de szerintem menni fog.
Juj, elkezdtem izgulni! :) Ezen a héten tudatosan futottam, és egy 4, 12, 5 km-es triásszal úgy érzem, kellőképpen felkészültem a vasárnapi félmaratonra! :) Viszont, minden futás után úgy éreztem, egy méterrel sem tudnék többet teljesíteni. Hm. :)
Megtúrtam a netet, és úgy tűnik, a dehidtaráció után a szervezet valóban túlkompenzál, ezért a vízvisszatartás. Illetve gyulladást is okozhat az alkohol, leginkább a belekben, ami duzzadással is jár.
A megoldás (amit minden gyakorló piás tud :-) ): sok vizet inni lehetőleg már a pia mellé is, illetve másnap.
Én is arra gondolok, hogy mivel az alkohol vízhajtó, ezért a szervezet valami védelmi válaszreakcióként a jelentősebb alkohol fogyasztós / kvázi kiszáradós nap után pár napig igyekszik több vizet tárolni. Aztán ha érzi a vész elmúltát, nem kap újabb vízhajtó impulzust, akkor megnyugszik, és igyekszik visszatérni a normál egyensúlyra.
Állítólag a másnapi rossz közérzetnek is részben oka a kiszáradás. (Frankó volt vasárnap déli 2 órakor a 30 fokban, élénk szélben, másnaposan elindulni futni. :-) No de ugye aki legény éjjel...)
80,7 kilót mértem. Ez 40 deka hízás a múlt héthez képest, de tegnap.még rosszabbul nézett ki. :-) Ebben része van annak is, hogy szombaton este fogyot rendesen a vörösbor ebből kifolyólag pedig vasárnap az üdítő. Korábban már írtam, hogy ilyen szittyózások után a szervezetem pár napig visszatartja a folyadékot. Aztán mondjuk ha harmadik nap kimegyek futni félóránként meg kell állni pisilni.
A tapasztalataim alapján azt gondolom, ha 1,5 éve rendszeresen hetente futod a félmaratonokat akkor a hosszútávú állóképességed nem fog eltűnni.
Ha csak heti 3-4 futásod van, és a cél a gyorsulás, akkor bőven elég heti egy hosszabb aminek – mivel 5 perc/km-en belül közlekedsz - nem kell 90 percnél hosszabbnak lennie. Sokkal fontosabb, hogy legyen heti 2 olyan futás ami tempót fejleszt (1 tempó futás pl 15km össz, aminek kicsit több mint a fele tempó, meg egy fartlek vagy rövidebb résztáv ami specifikusan gyorsaságot fejleszt – kb 10-14km-ben, amiből 6-8km körül van a feladatos). Plusz futóiskola, repülők, spec gyorsaságfejlesztés.
A heti össz km az erős heteken építkezve is megfelelő akár 60km környékén (persze, ha több futás belefér akkor lehet 70-80km környéke is, de akkor is csak a „töltelék” regeneráló futásokkal több a heti edzés km). És még ez is a félmaratonra, 10k-hoz ehhez kevesebb is elég lehet.
Ettől persze futhatsz 2+ órákat, csak szerintem felesleges mert többet vesz el a gyors edzéseidhez szükséges energiádból mint amit az állóképességhez pluszban hozzátesz (mert az már fm-ig adott).
Muhari Gábort nagyra becsülöm, de amit ő csinált a 10k-ra az egy kísérlet volt (Lydiard alapján), ami neki bejött – de ez nem jelenti azt, hogy AZ az üdvözítő út. Ráadásul k sok melóval és idővel jár (ő viszont baromi szorgalmas és céltudatos ehhez) de ettől még csak az sem biztos, hogy a leghatékonyabb. Persze, Kipchogeék is hasonló módon edzenek maratonra, de nekik meg azért rengeteg idejük van _csak erre_ :). Ellenpéldaként is biztos sok mindent lehet felhozni, saját példánál maradva életemben nem futottam 2 óra feletti edzést és így is hoztam azokat az időket amiket ott Gábor felsorol, más módszertannal, sokkal kevesebb befektetett idővel. (És oké, akkor a triatlon miatt ott volt keresztedzésnek a bringa, ami ad állóképességet, de most már csak futok és bringás keresztedzés nélkül is sokat tudtam gyorsulni félmaratonon, úgy, hogy 90 perc fölé csak alapozáskor mentem, max havi kétszer, de inkább egyszer – gyorsító időszakban soha).
Szóval szerintem létezik több üdvözítő út, találj rá arra ami a céljaidnak, lehetőségeidnek leginkább megfelel.
Nem igazán gondoltam arra, hogy ne lehetne hétvégi hosszúnak 25-30 km-t futni, főleg azért, mert szerintem az eredményes felkészüléshez nem lenne szerencsés az eddigi futó edzés időt/km-t jelentősen csökkenteni.
Csak lehet alacsonyabb intenzitással kéne a hosszú egyenletes edzést futni, hogy kevésbé legyen megterhelő.
Muhari Gábor ugye profi atléta hozzánk képest és annak megfelelő futással készült a 10km egyéni csúcs döntésére egy olyan edzés módszerrel, ami eltér az általános középtávfutó felkészüléstől, mert attól rövidebb idejű anaerob intenzitású futást tartalmazott. A 130-165 km heti mennyiségben nála 2 nap volt egyenletes tempójú 25-35 km.
A gyorsításhoz nem tudok tapasztalatból , a hosszú távhoz inkább. Ha rendszeresen (legalább havonta) futok 20 km-es edzéseket, akkor az 50+ távokkal sincs gond. Ha kihagyok pár hónapot, akkor 10-12 km-től kedhetem az építkezést (legalábbis úgy érzem, ez kell, hogy ne terheljem túl az ízületeket).
Persze lehet, hogy ha egyszer megvan a hosszútávú állóképesség, az 10-15 km-es edzésekkel is megmarad nagyjából.
Amit Ati és goyko írtak, az gondolom úgy értendő (de majd megmondják ők), hogy HA cél a 10 km-es "álomidő", AKKOR érdemes pár hónapig specifikusan arra készülni, és hanyagolni a hosszú futásokat; egyszerre mindent nem lehet.
külön köszi Ati_66 és goyko14!! - ez a 10 km edzésterv jó durva.
Azért futom a hosszút, mert kell a mennyiség tudomásom szerint. Továbbá teszem föl elvesztem a képességem a hosszútáv futást illetően, pedig az is egy cél.
Nekiállok összeállítani egy edzéstervet. Most pénteken elutazom meló után, ezért a pénteki sport ugrik, szombat építkezésen melózok, vasárnap hajnalban futok, terepen végre, lesz emelkedő, meg minden mint a búcsúban, utána megint meló lesz estig.
De valahogy kombinálok a jövőt illetően. Az tuti, hogy a keddi 10 km - helyett - az iramjáték kell, hogy legyen, ez különösen tetszik:
30 perc bemelegítő futás, majd 5x1000 m lendületes futás, amit 3 perc 50 sec- 4 perc között kell lefutni, pihenésképpen az egyes gyors szakaszok közt 2 perc kocogás, végül 10 perc levezető futás.
A heti félmarcsi átmegy vasárnapra. Mivel eddig heti 3-4 futás volt, most a hétfői gyúrás előtt kell még beiktatnom egyet, és pénteken mindig kell majd futnom szintén gyúrás előtt.
Az eddig leadott kilók (pár napja már 5 kg körüli értékről beszélünk!) nagyjából megfelelnek annyi kalóriának, amit ez idő alatt futással elégettem. (Számítás: 5 kg testzsír = 5x7000 kcal = 35000 kcal; illetve 43 óra x 650 kcal/óra = kb. 28000 kcal. Persze a futás során nem csak zsírt égettem.
Ugyanakkor egy 10-15 km-es futás fogyasztó hatása (másnapra) nem igazán észrevehető.
Egy 20 km-es futásé már inkább.
A jolly joker megoldás a ház körüli munka (jelen esetben festés). Ugyan meg sem izzadtam bele, de egy 8-12 napos műszak hatására másnap úgyszólván garantált a fél kiló fogyás, ami tartós is szokott lenni.
Mindezek mellett elég sokat voltam éhes, de mostanában egyre kevésbé, és mostanra az egy étkezésre elfogyasztott étel mennyisége is érzékelhetően csökkent.
Én a tegnapi mérést nem tekintem hivatalosnak, mert nem telt el egy hét, és különben is nagyon szarul nézett ki. :-) Majd ma délután mérek hivatalos első heti eredményt.
Nálam csak 0.6kg a fogyás, de a mérleg szerint zsírból (ennél persze a tendenciát érdemes csak nézni, bár amikor kaliperrel mérték, 1% eltérés volt a mérleg és a kaliperes számítás között):
Vasárnap lehetett az időjárástól is (pláne, ha van némi frontérzékenység). Durva volt a vihar előtti meleg dunszt, nagyon sokan borultak meg.
Ha pedig jobb eredményeket szeretnél, akkor meg kell törni az eddigi monotonabb edzéstervet és több gyorsító edzés kell, valószínűleg 2+1 vagy 3+1 hetes mikrociklusokban: tempó, intervall/résztáv/dombfutás a heti 1 hosszú és a regenerálók mellett + repülők + a specifikus erősítések és futóiskola is nagyon sokat használ. És főleg a megfelelő mennyiségű pihenés.
Gyors 10k-ra és fm-re nem nagyon kell 14-16km-nél hosszabb edzéseket csinálni (inkább 10-14k és a regenerálók 8-10k), a heti egy hosszú is bőven elég max 90p környékén. Ismeri a szervezeted a távot, megvan az állóképességed, nem arra kell a fókusz.
Az edzéstervet majd az határozza meg főleg, hogy hetente hány napot szánsz rá.
Nem értek hozzá, de ilyen háttérrel könnyen lehet, hogy már 3-4 jól eltalált mikrociklussal is jelentősebb gyorsulást produkálhatsz. Szerintem a 42-45 közötti 10k és az 1h40 alatti fm reális cél lehet. A gyorsításokhoz is szép fokozatosan ezt a tempót kell célozni.
Igen ez tényleg furcsa. Mondjuk, lehet véletlen egybeesés, de nekem a Polar Fitness teszt akkor emelete 50-ről 51-re a becslését amikor a nyugalmi pulzusom 50-52-ről 48-ra csökkent már pár napja.
Egy igazán gyors 10km vagy félmaraton nem csak formaidőzítésen múlik.
Volt időszak amikor én is futottam ilyen időket edzésképpen, csak nem ilyen heti mennyiség mellett, és Monspart Sarolta egyik maraton edzésterve alapján készülve tudtam 1:39-es félmaratont futni.
Az edzéseid tempója alapján szerintem egészen biztosan képes leszel 40 perc közeli 10km és akár 1:40 alatti fm-re. Csak kicsit oda kell figyelni a minőségi edzésekre.
Javaslom valamilyen edzésterv alapján végezd a felkészülést, mert főleg a gyors 10km-hez, nagyon sok gyorsító edzést kell végezni.
Hogy mit és hogyan, ahhoz érdemes kiválasztani valami sorvezetőt.
érdekes volt olvasni a vo2 maxról, köszi, a héten ha formában leszek meg fogom mérni.
Hogy, ne csak a sikerekről számoljak be:
A múlt héten nagyon levert voltam.
A keddi 10-es rendben volt, 48 perc. Oké.
Csütörtök: éppen sikerült két óra alatt a szokásos csütörtöki félmarcsi, ami általában inkább 1:50 körül szokott lenni.
Vasárnap konkrétan majd meghaltam, 15 km után fel kellett adnom, utána egész nap fájt a fejem, a gyomrom meg fájt.
Szóval a fene sem érti mi történt. A héten ismét a szokásos menetrend lesz, annyi, hogy a vasárnapi 30-at terepen akarom megcsinálni.
Más: akarok javítani az eddigi 10 km és félmarcsi eredményeimen. Ti hogyan csinálnátok, ha kifejezetten egy jó eredmény elérése a cél ? (talán forma időzítésnek hívják a profik eztet)
A bringaúton, ahol futni szoktam, egyszer találkoztam egy lovassal. Állati sebességgel vágtázott a bringaút mellett a mezőn. Visszafelé a ló már egyedül jött, később pedig a lovasa a bringaúton sántikált és kérdezgetett minden futót, hogy láttak-e egy lovat. :) Ez is egy szerencsés eset volt, de gondolom, a ló sem nagyon nézett körül, amikor átszaladt a bringaúton, hogy hazafusson.
A falunkba Egerből, Ostorosról rendszeresen átjárnak túralovaglás során, mert nagyrészt erdős területen csak 6-8km és itt szoktak betérni az egyik frissítőállomásra. Magányosan túrázó lovast csak az előbb említettet láttam, mert mindig többen vannak.
Ehhez képest futás közben ritkán találkozom velük csak a nyomaikat szoktam látni.
A ló valószínűleg éppen úgy megijedt, mint ti a bringán. A kislány mázlija, hogy rajta tudott maradni. A kártérítési felelősség az zűrös téma. A lótartás, lovarda üzemeltetés így a lóval történő közlekedés éppen úgy veszélyes üzem, mint a gépjármű üzemeltetés, és ugyan azon szigorú felelősség szabályai szerint terheli felelősség az állat tulajdonosát az esetleges károkozásért.
Egyszer találkoztam hasonlóan váratlanul futás közben egy lovassal. Egy szekérnyom széles tufába vájt úton aminek néhol több méter magasan majdnem függőleges az oldalfala szóval sok kitérési lehetőség nincs oldalra. ( Aki volt esetleg Egerben Kaptárkő Trail futáson az járt azon az ösvényen a Kaptárkövek után nem sokkal ) Mivel az ösvény kanyarodott nem láttuk meg egymást csak amikor kb 10-15 méterre voltam. Én a lejtőn lefelé kocogtam a lovas felfelé poroszkált. Én megálltam, amennyire tudtam félrehúzódtam, de a ló is úgy megtorpant ijedtében, hogy még hátrálni is elkezdett. Ott biztatta a lovas, hogy ne féljen, induljon már.
Hú, ebbe még belegondolni is rossz. Az én lányaim is lovagolnak, de a lovastanyán, akik foglalkoznak velük, maximális szigorral kezelik a viselkedési problémákat. Tudják, hogy a ló veszélyes üzem. Azonnal el is hoznám a lányaimat, ha nem így lenne.
Egyébként én nem annyira támogatom a lovaglásukat, mert engem párszor már ledobott ló és rohadtul nem tartom biztonságosnak, hogy egy hülye, több100 kilós növényevő egy darab fától megijedve is teljesen kiszámíthatatlan dolgokat műveljen. Ehhez tényleg csak szabályozott körülmények között lenne joga az embernek, ha másokat nem veszélyeztet.
Legnkább annak a lovardának a felelőssége, ahonnan kiengedték terepre (egyedül???). Persze lehet, hogy többen, "osztályban" mentek ki lovagolni, onnan ugrott meg, de akkor ilyen tudásal miért engedték ilyen lovon terepre?
Mi sem mentünk lassan, de ált. nem szoktunk szűk ösvényen szemben vágtató lovassal találkozni, a többi lehetőség: bringás, túrázó, futó, kutya esetén más a szituáció ott meg lehet állni, lassítani ez volt belekalkulálva a sebességbe egy szemből vágtató ló nem. A kontrollt valószínűleg az ütközés hatására vesztette el a ló felett, viszont nem akkor kezdett el vágtázni hanem már eleve úgy jött. De itt jön a felelősség, ha van kísérője valószínűleg egy szűk ösvényen nem engedte volna vágtázni. Jogi hercehurcán nem gondolkodtunk, a párom ismeri a kislányt és beszélt a szüleivel, de nem egy felelősen értelmes beszélgetés volt a másik fél részéről. Nekem az a durva, hogy egy 12 éves kislányt kísérő nélkül kiengednek egy többszáz kilós állattal, a kislány biztosan profin lovagol, de mivel gyerek nem tud felelős döntést hozni minden szituációban. A felelősség a szülőké ezért is beszélt velük a párom. Más is történhetett volna a kislánnyal, pl. egy sziklásabb helyen ledobja a ló vagy olyan bringás jön szembe (gyerek) akinek nem annyira van meg a rutinja, hogy kitérjen stb...
Ha jól sejtem, a kiscsaj nem nagyon tudott volna visszamenni a balaset színhelyére, mert a ló volt a főnök. Van rá esély, hogy az istállóig rohant a ló, aztán a kislány vagy rajta volt még, vagy nem...
Hát ez nagyon durva! Hol történt? Mi is szoktunk kirándulni itt, a Pilisszentiván-környéki erdőkben, és lovasok is vannak, remélem, ilyennel nem fogunk összefutni. Nyilván a jogi tényállás baleset okozása és cserbenhagyás. Bár a balesetben a felelősség kérdése bonyolultabb lehet, a cserbenhagyás egyértelműen a lovas bűne. Noha 12 évesen nem tudom mennyire vonható felelősségre, de biztos volt 1-2 nagykorúnak is köze ahhoz, hogy a gyerek felült egy lóra és elszabadult vele az erdőben.
Páromat kísértem montis edzése volt, ő elől én hátul (régóta montizik tőle tanulom), keskeny lejtő jobbos kanyar. Mikor a párom a kanyarhoz ért feltűnt egy vágtató ló, annyi ideje volt, hogy kicsit korrigáljon, de így is nekiment a ló a kormánynak és egy hatalmas zakózás lett belőle, én messzebb voltam, de elég félelmetes látvány volt távolról is. A lovas kiabálva vágtatott tovább, látszott, hogy nem nagyon van kontrollja a ló felett.
Nem jött vissza, csak nagyon távolról hallottunk egy kiabálást, hogy "jól vagy?", annyit kiabáltunk, hogy jöjjön vissza, de nem jött. A párom egy nagyobb és pár kisebb horzsolással a testén és a bringán megúszta.
Mint később kiderült egy 12 éves kislány lovagolt egyedül.
Egyébként honnét tudod, hogy a valós nincs 60 feletti ?
Voltál, már valaha olyan vitamax teszten ahol tényleg megmérték?
Mivel ez ember VO2max értéke az életkorral csökken, hiszen a csökken ez elérhető max pulzus, biztos vagyok benne, hogy 40 éves korom környékén 60 körüli vagy magasabb VO2max értéket mértek volna nálam a 15 ütéssel magasabb max pulzus és a kevesebb testzsír miatti alacsonyabb testsúly miatt. Izomtömegre akkoriban is hasonló lehettem mint most.
Nekem pontosabb értéket ad mint Cooper tesztből :-))
Amikor nekem mérték a 4620ml/perc O2 felvétel értéket, akkor 89kg voltam és így jött ki az 51,7 érték.
Akkoriban kb 2200m Coopert tudtam volna futni.
Az O2max értéket 167HR-nél értem el. Akkoriban 50 volt a nyugalmi pulzusom.
Pulzus alapon 50 a 2200m alapján meg csak 38 a számított VO2max.
Másnál meg lehet pont fordítva lenne. Szóval ezek a képletek éppen úgy használhatók, mint a max pulzusra 220-életkor képlet :-))
Azért futásnál nem mindegy a futó testalkata, súlya. Mekkora izomtömeg dolgozik a lábakon és falja az oxigént. Így aki hozzám és Spenóthoz hasonló alkatú és futáshoz felesleges lábizmokat növesztett, annak a Cooper tesztje biztosan a valósnál alacsonyabb VO2 max becslést eredményez, ha nem elég edzett. Az én mért 51 feletti VO2 max értékemhez 2800m futás kéne. Tudtam annyit futni 2005 környékén, csak akkor nem volt ilyen vastag úszógumim és csak 84kg körül voltam. Igaz akkor a mérés is biztosan bőven 51 feletti éréket eredményezett volna.
Ha találsz ilyene táblázatot, linkeld be légyszi! :) De alapból azt mondom, hogy a "remek" kategória a tiéd. Tuti, hogy 49 évesen 4 és feles km tempó környékén cooperezni a legjobb edzettséget adja ki. Én is szeretnék még 4:35-ben valamelyik őszi Szigetfutáson végigérni a Margitszigeten. :)
Érdekes cikk, de az a véleményem egy ízületi fájdalom lehetséges oka kicsit bonyolultabb attól, hogy ilyen egyen módszerrel gyógyítani lehetne.
Szóval ha fáj gyaloglás közben a ne törődjünk vele, mert a mozgástól majd elmúlik a fájdalom megközelítés az szerintem óriási sületlenség.
Nekem 1996-ban állapította meg orvos, hogy porckopás miatt érzek szúrást a térdemben, ami miatt futni nem tudtam csak 1-2 km-t. Nem ágyban fekvés volt a gyógymód, a gyógyszeres és fizikoterápiás kezelés mellett, de attól még a futást hanyagolni kellett.
Szóval a cikk nem mond hülyeséget azzal, hogy az ízületet mozgatni kell, az ízület stabilitását biztosító izmokat erősíteni kell, csak éppen ha még a gyaloglás is fáj akkor bizony olyan mozgásformát kell találni ami nem okoz fájdalmat és nem a fájdalmat okozó gyaloglást kell erőltetni. Térdre pl nekem jó a kerékpározás, de doki lábgépes combizom erősítést is javasolt, mert kicsit lazának találta a térdszalagokat és a térdet a négyfejű combizom is stabilizálja.
Én Kelet-Szlovákiában lakom. Március 8. után június 20-án rendeznek majd ismét itt futóversenyt. A kassai békemaraton is meg lesz tartva október 4-én, amelyen kb. 10 ezer futó részt szokott venni. Azt írják a cikkben, hogy úgy oldják meg, hogy nem egyszerre fog mindenki elrajtolni. Mivel azt a törvény Szlovákiában, hogy év végéig 1000 főig lehet tömegrendezvény a vírus miatt. Néző is lehet majd bármennyi, mint eddig, mivel nem lelátó van ugyebár, nincs jegy, így nem tudnák, hogy most ki az, aki versenyt megy nézni és ki az, aki pl. templomba megy. Nyilván olyan országból nem jöhet majd versenyző, amelyből tiltva lesz akkor még Szlovákiába a bemenetel.
Én ugyan teherautót, vagy buszt még nem vezettem, de azt mondják, mivel a világításhoz képest sokkal magasabban van a sofőr így jobban, messzebbre látnak ködben.
Én autópályán nagy ködben szoktam alkalmazni az ismerősöd technikáját.
Várok míg jön egy superman a szemébe épített radarral és ahogy elhalad ráragadok tisztes távolból és máris dupla sebességgel haladok :-)
Akkor szoktam leszakadni, amikor egy sűrűbb ködfolt vagy az útkanyarulata miatt eltűnik előlem a lámpa onnét ismét saját tempó.
A kiegészítő 9 pöttyős kiegészítő az infralámpa amit olyan testrészhez tehetsz ami távol van a beépített lámpáktól. Google fordítóval:
A 9 és 3 golyós kivetítők Különböző testfelületekhez használják, beleértve a hasi üreget és azok a karok, amelyeket a távoli infravörös sugarak sugároznak nem érheti el, amikor a felhasználók fekszenek a hátuk. Használjon egyszerre a az automatikus masszázs és / vagy egyedi alkalmazási módszerek a egy vagy két felhasználó.
Ami a sötétben futást illeti ha forgalommal szemben futsz, akkor is jó ha van aktív világítás elől is.
Én ha nem akarok magamnak világítani, mert elég a holdfény, akkor folyamatos pirosat szoktam használni, bár nagyon ritkán futok sötétben. Kevésbé zavar, mint a villogó fény.
Síelni mentünk Szlovákiába egy nagyobb csapattal. Egy család csak egy nappal később érkezett. A vártnál órákkal később érkeztek meg; kérdeztük, miért (mobiltelefon akkor mélg nem volt).
A gyerekek miatt kicsit később is indultak, de legfőképpen hatalmas köd volt az út nagy részén, ezért sokáig 20-30-cal tudtak csak araszolni. Egyszer csak feltűnt mögöttük egy busz, egy darabig követte őket, aztán kielőzött. Úgy döntött a sofőr, megbízik a buszvezetőben; onnantól tapadtak a busz hátsó lámpáira, és 60-70-nel haladtak - ugyanolyan tejsűrű ködben.
Mai futós élményem. Esti futás lett, mivel összeraktam a nemrég beszerzett Ceragem M 3500-as, talán masszázságynak hívják(-ot). (2006-os évjárat, ha valaki tudja mire való, hogyan érdemes használni, mire jó a kilenc pöttyös kiegészítő valami kozzá, az írja meg legyen szíves!) Szóval szétmasszíroztattam vele a gerincemet, a végén annyira lefárasztott, hogy aludtam egyet. Ott tartottam, éppen felöltöztem a futáshoz, a sötétség megérkezett. Még láthattam a felkelő holdat. Az Aldis fejlámpát vettem fel, melyet még Spenót szerzett nekem pár éve. A hátsó piros lámpát kapcsoltam csak be, szeretek sötétben, nyugodtan futni. Pár métert így is látok, nem volt korom sötét. A közelünkben lévő emelkedőt futottam meg hússzor. A 18 után kocogtam lefelé (nagyon-nagyon lassan), mikor is szélvész kerekedett. Megálltam, figyeltem, füleltem. Érzékeltem, hogy kerékpáros közeledik. Félreálltam, így suhant el mellettem jó 30-as tempóval. Az emelkedőn viszont már tolta a kerékpárját. :-) Jó tempóban (4 perc alattival) robogtam el az ürge mellett, picit meg is ijedt szegénykém. Mikor lefelé kocogtam, bizony megszólított: "Jani! Nem valami jól látszódik a mellényed a sötétben! Vigyázz magadra, majdnem elütöttelek!" Mondtam neki, nyugodt lehet, vigyázok, láttam, hogy jön. Az egészben az a vicces számomra, hogy mosolyt csalt az arcomra a mókus. Semmi mellény rajta, se lámpa, se fényvisszaverő prizma. Sötét volt, mint az éjszaka. Mondjuk fogalmam sincs, hogy ki volt, de ő tudta a nevemet. A történet azért érdekes, mert 4 évvel ezelőtt volt ugyanennél az emelkedőnél, ugyanezzel az emberrel (erre csak most jöttem rá, a tekerési stílusából) egy éjszakai találkozásom. Csak az sokkal veszélyesebb volt! Én felfelé kocogtam az út közepén lámpa nélkül, ő meg lefelé robogott, szintén kivilágítatlanul. Ködös, téli éjjel volt. csak arra emlékszem, hogy akkor is suhogást hallottam, majd 30 centire elszáguldott mellettem bicajjal az emberke. Ha akkor összetalálkozunk, szerintem nincs többé futás, nincs tókerülés, nincs fórumozás. Szóval ma is tanultam valamit. Egy piros villogót mindig teszek előre is, ha zavaró akkor is, mert nem lehet tudni mikor találkozik össze két nem normális a sötétben. Eddig megúsztam.
Tegnap futottam LT2-höz tartozó tempóban ~4:40 igaz csak 5 km-t de lázának éreztem szembe szélben kicsit el is futottam, mert nem igazán kellett néznem az órát, ezt az intenzitását elég jól érzem. Átlag pulzus 144bpm lett de szép folyamatosan emelkedett. Kicsit gyúrtam a hosszabb lépésekre így sikerült 4:40-ben 180 alatt maradnom.
Persze, lehet méricskélni, csak emlékszem a nagyon régi cateye órához adtak táblicskut, amiből kinéztem felszereléskor még sok éve.
Amikor vettem a bringát be is szereltettem, olcsóbb volt, mint a csd/speed szenzor pakk a garmintól. Utána nézegettem a bringás órákat, de inkább egy GPSMAP 66s lett, az jó túrázás közben is, bár azóta is a fenixen rögzítek, csak térképet nézegetek a gpsmap-en.
Ez jól hangzik, de ne fáradj vele, köszi, nem mostanában fogok új bringát venni. Mondjuk a hajlam megvan bennem, egyszer másnaposan arra ébredtem, hogy a messengeren kérdezgették erőteljesen, hogy mikor megyek megnézni.
A Trek/Bontrager egyébként klassz, bár valószínű én mást vennék. Ezek a bújtatott, rafkós dolgok nagyon tetszenek (villába integrált féktest, vagy akár a fizik cuccai, hmmm).
Mondjuk az anyjuk 3,14csáját, mert cateye táblázatot nekem kellett túrni a neten, hogy hány mm a kerék kerülete...
Szeleptől szelepig felskicceled a flaszteren, és elő a 3m-es gurigáscentit :)
A Trek félig a hátsó villába csúsztatható kb egy ellapított Z alakú Bontrager szenzort használ. Egyik vége a kerék fordulatszámát nézi mágnessel, a másik pedig a hajtókart, szintén mágnessel. Jópofa különben, elég aero, de csak Trekbe építhető. Holnap lefotózom, ha érdekel. Egy szenzornak számít, egyszerre lehet ki- és bekapcsolni.
Mondjuk az anyjuk 3,14csáját, mert cateye táblázatot nekem kellett túrni a neten, hogy hány mm a kerék kerülete...
Long, remélem, lesz még olyan közös versenyünk! :) Bár, úgy látszik, nekem a 2020 kimarad, ami az érdemi futást illeti. Ha nincs verseny, nincs felkészülés sem, még annyi sem, mint szokott lenni. :(
A Fenix sorozat az kezeli a bringás szenzorokat is ráadásul úgy tudom nem csak az Ant+ hanem a BT szenzorokkal is működik és tudja a triatlon tevékenységgel a sportág váltást is kezelni egy edzésen belül.
De ahogy néztem több FR sorozatú karóra is kezeli a bringás szenzort, még az FR245 is nem csak a Fenixnek megfelelő FR935 és FR945.
Az Eric Wong videók nekem nagyon hasznosak voltak. Sajnos csak angolul elérhető.
Rá kell szánni az időt mert hosszasan de nekem pl hasznosan magyarázza el, hogy mit miért. Ami nekem bejött, hogy egy olyan szemléletet (és néhol technikákat is) mutat, ami viszonylag köztudott - pl jógában - de engem valahogy elkerült eddig.
Ami a másik probléma (?), hogy rengeteg videója van - futóknak azért a glutes, hamstring, hip flexor szűrésekkel meg amit még mellé felajánl elég jól szűkíthető. Én pl egy tök jó erősítősort össze tudtam rakni a videóiból. Meg néhány (pl combhajlító) nyújtásomon is változtattam és nagyon jó eredményeket hoztak az elmúlt pár hónapban.
Farizomra mondjuk Béres Alexandra gyakorlatok is jók - és hát bocs Eric, de azért azt mégis jobb nézni. És ha már vizualizáció, akkor érdemes lehet kiegészítésként Barbara Depta videóira és pl a Tensegrity modelre is rákukkantani, akár itt:
Az még kényelmesebb. Régebben ált elöl volt mert szenzort könnyebb volt felrakni illetve hátsó villán a cad volt. Meg hát akkor a görgő az szabadgörgőt jelentett (többnyire) ahol meg szintén mindegy.
Vagy akkor már még egyszerűbb, ha leülsz egy kissámlira az első kerék mellé (vagy ahol a szenzor van) és 1 órán keresztül pörgeted a kezeddel. Ujjakra kell vigyázni, és amúgy bicepszre és vállra is erősít! Mondjuk másra nem :D
Na igen :) de ha jó volt a kalibráció - azaz be tudtad jól pötyögni a kerék kerületét - akkor azok az órák azért stabilan pontosan mértek. Nincs is sok mindent elrontani egy egyszerű szorzáson :) A kerekek pedig általában hasonló nyomásra voltak fújva, sok más változó pedig nem volt.
Erősítések/nyújtások farizomra, csípőhorpaszra és combhajlítóra nagyon sokat tudnak segíteni a gyorsuláson. Illetve érdemes a plyometrikus feladatok közül is aktívan és rendszeresen csinálni néhányat (csak óvatosan).
Ennek a fazonnak a videói (temérdek van neki) például elgondolkodtatóak erősítés/nyújtás témában:
Az egyébként egy szuper lejtő és most már az utat is megcsinálták (gyönyörű arra biciklizni, tényleg ajánlom). Nem kizárt, hogy valaki 80 felett menjen rajta de ahhoz piszok jó áttétel és combok kellenek mert a meredeksége nem elég nagy hozzá.
És azért a 87,5 pont az a sebesség ami már éppen sok - 80 körül/felett kicsivel már Mo-n is sok helyen lehetett menni simán akár amatőr szinten is a 90-es évek elejének bringáival/útjain, de épp ez a 85-90km/h (meg nyilván felette) az a szint ahol már elég erősen remeg minden (főleg az idegrendszer :)).
Nálunk szerencsésebb domborzattal és útkarbantartással rendelkező országokban van mód hosszú lejtmenetekre. Ott valós a tartósan 70-80 környéki/feletti gurulás - a versenyeken látott profik nemritkán inkább a 80-90-es sávban ereszkednek.
Az 1. és 3. pontot művelem is, nagyjából a 2-at is, a 4. első felére is rájöttem (ezért is váltottam gyorsabb edzésekre), futóiskolázni viszont sosem szerette, é s nyújtást is eléggé hanyagolom.
Szerintem neked nem kell a wattokkal szöszölni. Nem bonyolult. Arra figyelj, hogy ha elindulsz az átlag 40 fölé ugorjon, utána meg már csak felette kell tartanod.
Ha erős az ember akkor az enyhén hullámzó dombos tájon általában jobb átlagot lehet hozni mint a teljesen síkon. Mondjuk a negatív szint és a folyamatos erős hátszél egyáltalán nem hátrány.
Persze ilyen biztos helyszínt nem tudok, az emlékeimben szinte csak olyan szakaszok vannak ahol folyamatos pofaszél van és emelkedő, de az egyik ismerős nemrég ment Visegrád-Szentendre strava szakaszon 45km/h körül, pedig ott a forgalom általában nem segít. Esetleg egy Egom-Leányfalu (ha tudsz kisebb forgalmú időszakban menni), vagy egy Dunával arrébb Perőcsény-Kismaros szakaszon kedvező szélben pl lehet próbálkozni (arra még a táj is gyönyörű és a forgalom is csak Nagymarosnál bajos, mondjuk ott nagyon).
Leszavazta a +2km-es bemelegítésemet, inkább gimnasztikát javasol és azt, hogy az edzés elejét fussam a kiadott zóna alatt. Lejtőn pedig különben sem kell megszakadnom, hogy zónában legyek.
A zónáimat is lejjebb tolta egy kicsit, de most kísérletezős időszak jön, hogy ne terheljem túl a csülkömet.
Az új tervem sokkal teljesíthetőbbnek tűnik és végre nem úgy állok neki a feladatos napoknak, hogy 50% esélyt látok csak a teljesítésre.
Nagyon optimista vagyok.
Tegnap a masszőr is kezelésbe vette a talpamat és úgy érzem, hogy nincs nagy baj. Semennyire nem fájt a masszázs.
Csak érdekességként minap emlegetett alacsony intenzitású bemelegítés elmaradásának kedvezőtlen hatásának illusztrálására.
Az előbb említett 3,5 km lejtőn van egy saját szegmensem. A legfrissebb és egyben legjobb eredményt a legutóbb futott 10km végén futottam. Meglepetten láttam, hogy alig lett gyorsabb, mint februárban egy 22km-es kör végén, pedig most keményen küzdöttem a max tempóért. Ennek ellenére így a lejtőn is alig lett gyorsabb az átlag tempó 3km-en, mint a 05.27-én 32m szintemelkedésen futott jelenlegi leggyorsabb 5km átlagtempója, ami 4:51 pace volt.
Az 5km csúcsot egy 12km-es edzés 6. km után kezdve futottam. A 10 és a 12 km futás között az útvonal volt a különbség. A 10km-t a hegy felé kezdtem így elmaradt az a 15 perc 70% alatti intenzitású bemelegítés amit az ellenkező irányban kezdett 12km-es futás elején tartottam. A hegyre felfelé hiába tartottam aerob tartományban a pulzusom azaz 70-80% között, sokkal jobban savasodtam és merevedtem, mint a normális 15 perc bemelegítés után a laposabb útvonalon.
"az ember az evolúciós fejlődés során úgy fejlődött, hogy képes legyen fél-egész napon át mérsékelt intenzitással futni."
Az 50+ km távoknál a hangsúly a mérsékelt intenzitáson van az átlag halandónál :-)
Én azt tapasztaltam, hogy az ilyen hosszú távokon az optimális erőbeosztás azon múlik, hogy a választott átlagos intenzitáson a szervezet szénhidrát felhasználása annyi legyen amit közben képes vagyok pótolni.
Az hogy ezen az intenzitáson mekkora a sebességem az edzésmunkán múlik :-)
Ahhoz, hogy ezen az átlagos intenzitáson a képességeimnek megfelelő átlagsebességet elérjem terepen az alábbiakra kell figyelni szerintem:
1, ezt az intenzitást minél rövidebb ideig lépjem át, azaz ha az optimális átlag 70%, akkor ezt csak a lehető legrövidebb ideig haladjam meg.
2, Az aerob küszöböt tilos átlépni, mert a megemelkedett savasodás rontja a zsír anyagcserét ezért növeli a szénhidrát felhasználást is, sokkal hosszabb ideig mint ameddig a határ fölött volt a pulzusom.
3, A lejtőkön a tempó maximum olyan legyen amit síkon is az aerob tartományban futnék, mert lehet hogy összességében a pulzus az aerob tartományban marad, de a gyors mozgás lokális izomrostokat savasít és így ez is rontja a zsír anyagcserét, lemeríti az izom szénhidrát raktárait és ezért a mozgás lassulását okozza. Ezt is megtapasztaltam már rövidebb távokon. Pl a múlt héten egy aerob küszöb alatti átlagpulzusú 10km utolsó kilométerén a lejtőn sem voltam képes olyan gyorsan futni, hogy megjavítsam a jelenlegi leggyorsabb 1km-em idejét, amit ehhez a lejtőhöz képest síkon futottam.
4, Az előzőből következik a jó terep átlag sebességhez nem árt ha síkon is gyors az ember :-) Azaz sok olyan edzés kell ami eredményeként minél magasabb az aerob küszöb alatti tempó. Ehhez pedig nem árt sok futó iskola és nyújtás.
Nekem viszonylag könnyű intenzitást tervezni, mert vannak hozzá adataim bár nem a legfrissebbek, de működnek. A terv betartása sokkal nehezebb, főleg egy sok órás versenyen :-))
Akinek nincs ilyen tervezésre hasznosítható mért eredménye, annak bátran kísérletezni kell edzésen. Én pl az azonos útvonalon futott 600m szintet tartalmazó 21-22-km-es körömön szoktam kísérletezni. Ennek a körnek is a vége az a 3,5 km aszfaltos lejtő ami az említett 10km vége is. Ez a kör nekem 2:20-2:40 közötti a tempótól állapotomtól függően. Ezen a körön csak a magammal vitt folyadékot fogyasztom, ami max 2l szokott lenni.
Van hogy reggeli nélkül és 2l tiszta vízzel indulok és egyéb szénhidrát pótlás nélkül teljesítem, van hogy csak 1,5 a víz, de van benne 80g szénhidrát. És van amikor 2l a víz és van benne 160g (ritkán 180g) szénhidrát.
Ha ezen a lejtőn végig tudok futni és jó tempóban, akkor a szénhidrát pótlás az addigi intenzitáshoz elegendő volt. Ha belassulok vagy még sétálok is, akkor vagy a szénhidrát pótlás volt kevés, vagy az intenzitás túl magas.
Nem hülye potyázni akar :) Közelebb áll nekik a rövid távon nagyobb sebesség, mikor montival megindulunk egy lejtőn volt már olyan, hogy 45 körüli sprintet is nyomott, nem hagyta magát lehagyni.
Én meg azt figyeltem meg, hogy a kutya jobban bírja a fartleket, mint az egyenletes tempót. Tavasztól őszig ha terepen futok a kutyát szabadon viszem magammal. Ott a 25 kili sem jelentett neki különösebb gondot, előreszalad, megáll szaglászni, utánam jön, elmegy valamit megnézni, stb. De télen, ha a sötét és a sár miatt lakott területen futok, akkor pórázon viszem, hogy a kutya a forgalomtól a macskák pedig a kutyától biztonságban legyenek. Na ilyenkor már rövidebb táv esetén is kezd hátrafelé feszülni a póráz.
>Régebben én is így csináltam, de aztán megakadtam a fejlődésben
Jó lenne, ha csak ennyi hátráltatná a fejlődésemet… (és én is 50+ terepen szeretnék gyorsulni).
Van egyébként egy (edzés)elméletem. (Lehet, hogy már leírtam itt, ez esetben bocs az ismétlésért.)
Azt mondják, hogy az ember az evolúciós fejlődés során úgy fejlődött, hogy képes legyen fél-egész napon át mérsékelt intenzitással futni.
Ezt arra alapozzák, hogy a hagyományosan vadászó törzseknél megfigyelték, hogy hosszú időn át üldözik a zsákmányt (jellemzően nagytestű növényevőket), és hiába futnak azok az embernél sokkal gyorsabban rövidebb távokon, előbb-utóbb túlhevülnek, lelassulnak, és akkor utolérik őket.
Illetve arra is, hogy van egy angliai terepmaraton, ahol lovasok és futók is indulnak. Hűvösebb években a lovasok szoktak nyerni, melegben a futók.
Hogy néz ki egy ilyen vadászat?
Nyilván van, hogy gyorsan kell futni, hogy ne veszítsék szem elől a vadat. Van, hogy lassan kell lopakodni. Vannak hosszabb, egyenletesen futott szakaszok is.
Mivel ez kvázi természetes mozgásforma, nyilván jól viseli a szervezet, és fejlődést is hoz. Szóval, valószínűleg érdemes futás közben valamennyire variálni a pulzust, károsnak meg biztosan nem káros.
Aztán persze jöhetnek a brit tudósok, és megvizsgálhatják, hogy van-e szignifikáns különbség a változó pulzussal (fartlek) és a nagyjából konstans pulzussal végzett edzések között.
Ennyi fogyás egy reggeli "mérlegelés" előtti kocogással is elérhető ;)
Jó neked, hogy csak ennyit kell leadnod. Én ma reggelre híztam is fél kilót tegnap óta, pedig nem bűnöztem. Erős kezdés :)
Más:
Tegnap voltam gyógyszertárban és gondoltam kipróbálok valami más kenőcsöt a csülkömre. Eddig Flector ExtraUltraHyper kenőcsöt használtam.
Most hagytam magam rábeszélni egy Activon nevűre, amiről még nem is hallottam. Lehet, hogy teljesen véletlen, de ma reggelre 0 fájdalom volt a lábamban és nyomásra is csak minimálisan érzékeny.
Persze, mivel tegnap egész nap a rücsit tapostam és sikerült bringáznom futás helyett, valszeg ez is besegített.
Jó lenne, ha holnapra teljesen felépülnék, mert szeretnék vasárnap egy jó virtuális Vivicittát futni. Pörgőforgó érmet küldenek érte cserébe.
Más is nevezett rá?
Amatőr? Ha jól emlékszem, ebben a hónapban már futottál, úgyhogy teljesen átlagosnak mondható a felkészültséged, szóval nincs kifogás. ;)
Én 77,5-ig szeretném. :-) De ha ez nem következik be júni végéig, akkor lazítok a feltételeken. Bár akkor már heti 50 felett tervezek futni a mostani 36-tal szemben (ha a lábam is úgy akarja), ennyivel könnyebb lesz a helyzet.
Mondom nagy a légellenállásom, a 80km/h sebességhez komoly lejtő kellene ha nincs hátszél. Melyik lejtőt ajánlod felétek ? Hátha jártam arra :-)
Egyébként jó régen, még 92'-ben, 79km/h volt a maximum sebességem bringán Kékestetőről lefelé a hosszú egyenes végére. Annak ellenére, hogy akkoriban még viszonylag gyakran voltam Kékesen, csak egy alkalommal voltam ilyen gyors, mert csak akkor volt hátszelem. Kevésbé jó szélviszonyok esetén 70-73km/h volt amit elértem.
Tavaly, amikor amatőr megfuttatott a tavaszi felesen, akkor 163 volt az átlagom (laktátküszöb 173) és 189 volt a max (ez a mért max is). Az volt eddig a leggyorsabb felesem.
Régebben én is így csináltam, de aztán megakadtam a fejlődésben (ez a szakasz arra volt jó, hogy kialakuljon egy alap állóképesség és egy izomzat a lábamban ami szerintem a térdeimet is jobban védi nagyobb sebesség esetén) és az lett a konklúzióm, hogy most már kellenek a gyors futások a továbblépéshez. Persze ez attól is függ kinek mi a célja, nekem az, hogy 50+-os terep távokban nőjön a sebességem.
Csak jól meg kellene találni a balanszt, hogy mennyi a heti gyors futás mennyiség amit még a lábam elbír.
Nekem hazafelé az utolsó emelkedő előtt van egy mumus lejtő. Nagyon rossz a minősége ott az útnak és rohadtul kell figyeljek, hogy el ne zúgjak. Tegnap is 130-ra esett vissza a pulzusom azon a részen, holott 138 lehetett volna. Egyszerűen nem merek ott gyorsabban lejönni. Azon a részen egyik télen bebukfenceztem az árokba. Semmi bajom nem lett, de öreg vagyok én már az ilyen mutatványokhoz.
Tényleg, láttátok, ahogy az angol királynő 94 évesen kilovagolt? Nem semmi a néni. Ha leesik a lóról, nem sok jó vár rá. Mégis megteszi. 94 évesen ez baromi jó, szerintem.
Az is baj ezekkel a hülye fájásokkal, hogy akaratlanul is kíméli az ember és elkezd hülyén futni, mert átterhel máshova. Ilyenkor szokott a térd és egyebek bedurranni a szokatlan terheléstől.
Mondjuk, nekem már elég régóta fáj kicsit. Futásnál nem is zavart, de ez most kicsit erősebb. Jó lenne, ha lenne annyi eszem, hogy kihagyjam a mai edzést.
Már majdnem rábeszéltem magam erre a bringázásra, de aztán jött ez a trópusi vihar, amiben sokkal jobb futni, mint tekerni. Jajjj...
Más:
Az imént beszéltem egy régi ismerőssel, akivel korábban fogyás kihívást csináltunk. Azt megnyertem anno, ő pedig azóta jól meghízott.
Nem akarok párhuzamokat vonni Long (de, akarok), de azért ezen el kell gondolkodnod... ;)
Nekem az tett be, hogy pulzus alapon futok és így, hogy tartani tudjam a lejtőket is megtolom, ott meg a meredekségtől függően elég szép sprintek ki tudnak jönni még alacsony pulzuson is.
Az én lábam is megérzi a sebességet. Így, hogy alapvetően azért 75% pulzus alatt maradok, ez nem gond, inkább csak jólesően érzem, hogy dolgozott; ha 80% körül nyomnék hosszúkat mint Spenót, akkor alighanem Voltarennel cukroznám még a kávémat is.
Az a fura, hogy kezdett javulni. Tegnap már azon gondolkodtam, hogy be se kenem. Az excentrikus nyújtás szokott rajta segíteni. Tegnap ezt hülye fejemmel kihagytam a nyújtásból és ma már alig tudtam lemenni a lépcsőn.
Most javult a fadarab miatt, de necces.
Lehet, hogy a mai futást bringázásra cserélem, de akkor Long viszi a lépésszám kihívást, amit nem engedhetek... :)
Ugyanezzel küzdök, nem bírja a sebességet a lábam. Olyannyira kivolt, hogy múlt hét csütörtökön egy 2 órás futáson először a combhajlítóm aztán a vádlim kezdett fájni, aztán a kutyám nekiment a másik vádlimnak... Azt gondoltam vasárnap, hogy mehet a futás ismét (pedig fájt), de utána a térdem is bedagadt és 1 hét pihenő lett a vége. Tegnap kezdtem újra a futást.
2018-as Vivicitta volt nekem 157-es átlaggal a legbrutálabb. Ez nálam 95%-os pulzus. Majdnem meghaltam, de tényleg. (6perces átlag jött ki ebből - nagyon megérte)
Többet ilyet nem csinálok.
Tegnapi edzésben volt 4db 5perces km. A többi 139-143 volt. Jól sikerült, de úgy tűnik, szétcsesztem a lábam, pedig már kezdett jó lennei. A fene sem érti. Szerintem nem bírja a csülköm a sebességet. Most taposom a rücskös fadarabot. Nem tudom, mi lesz az esti 15km-rel. (szakvezetés szerint fájással nem futunk...)
Ha van is akkor az maximum átlag 1% körüli lehet. Nekem itthon van egy ilyen lejtésű 10km-es útvonalam és még azon sem sikerült viharos hátszél nélkül 40-es átlagot hajtani.
Szóval nekem az kevés lenne, nagy a légellenállásom :-)
Még gimiben mondta valamelyik osztálytársam, hogy van valami 20-30 km-es lejtő ezen a részen, halványan úgy emlékszem, mintha Kőröshegyet emlegette volna célként.
Amúgy a Csesznek-Győr útvonal a Google alapján elég jónak tűnik.
Ez jó ötlet, de Kékest kihagynám a gyors 40km-ből, mert borzalmas az aszfalt és teljes útzárás nélkül a kanyarok is nagy lassítást igényelnek. Mátraházáról start és Gyöngyösre kell szervezni egy félútpályás útvonal zárást a 25-ös-re város szélétől a 3 sz út csomópontjáig, majd a 3-as úton Hort irányába :-)
A másik oldal kicsit meredekebb, komolyabb kanyarokkal, de útvonal biztosítás nélkül is jól lehet haladni a Mátraháza - Recsk-Kőkútpuszta- Verpelét szakaszon 35km-t jelentősebb emelkedő nélkül. Tavaly Mátraháza-Parádsasvár 10km 50,3-as átlag egyedül saját tempóban, onnét bolyban haladva jött össze ebbe az irányba 25km-re a 42,6-os átlag, és nem maxra hajtva, mert a cél Mátrafüred volt. Utána Verpelét irányába haladva még 30 km-is 40 feletti átlagú volt, de ott kulacsot kellett töltenem így egyedül maradtam és a 40km Kisnána irányába már csak 36,5km/h átlagú lett. Igaz az utolsó 10km-en 130m szint volt az első 30km 30m szintjéhez képest. Ha Verpelétnél Feldebrő felé indul az ember, a városon keresztül, akkor kis szerencsével tartható a tempó, mert arra nincs emelkedő és lámpás kereszteződés.
Majd kipróbálom valamikor, úgy is tervezem egy ideje, hogy rászánok egy napot egy Szomolya-Kékes-Szomolya bringázásra. Igaz így előtte már lesz a lábamban 75km és 1300m szint, de hátha így is sikerül az 1 órás 40km, ha eleget pihenek Kékesen.
Jó hogy írtál! Lenne egy kérdésem, egyre jobban izgat ez a jelvény. Ehhez számításaid szerint hány watt kéne nekem?? 1:07 a legjobb eddig. Jó lenne valami klassz útvonal, enyhe lejtő, hátszél stb. :)))
Nekem év elején a 800m résztávozással a maximum pulzus 165 volt, de azt is csak egy alkalommal sikerült elérnem azután ahogy javultam úgy került egyre távolabb.
Idén január végén a Téli Mátra XL pont 6 órás erőpróba lett. 20 perccel voltam lassabb mint a 2005 és 2006-os legjobb időim alakalmával, csak idén nem éheztem el 30km környékén, mint abban a két évben :-)
A 6 órás teljesítés alatt az átlag pulzusom 137 lett idén, ami 83% és ez 15 ütéssel alacsonyabb, mint a januári Garmin LT pulzus. Két éve ezt a kört 1 perccel gyorsabban 5 ütéssel magasabb pulzuson tettem meg.
Nem igazán érzem hogy a jelenlegi LT pulzust tudnám hozni egy félmaraton átlagaként, esetleg 5-6 ütéssel alacsonyabbat.
Szerintem is nagyon egyéniek ezek az értékek, mindenkinek magának kell kitapasztalnia hogy mi működik.
Amennyire jó a max pulzus belövésem (183-as max pulzust sikerült eddig mérni), az LT küszöböm Garmin szerint 163 (89%), az elmúlt évek félmaratonjai 165-167 AVP-n mentek (90%+) és a nekem mostanában leghosszabb 1,5 órás futásokat is van, hogy 155-ös AVP-vel (majdnem 85%) is simán tudom hozni - ezzel a pulzussal/tempóval tudnék tovább futni, csak plusz kaja meg comb kellene hozzá.
Nekem 183 Bpm a kifutott max pulzusom. 6 órást és a legjobb Vérköröm 141-142 átlaggal futottam ez 77%, LT2 nekem 160 Bpm, félmaratont ezen futok ez 87%
Ha az első LT töréspont 80% körül van akkor savasodási gondot nem okoz. Ekkor az időtartamot csak a szénhidrát igény korlátozza jelentősen, ami nálam ezen az intenzitáson már igen magas.
Ráadásul azt tapasztaltam a mozgás forma is hatással van a savasodás mértékére.
Nekem nagyon nem mindegy, hogy egy egyenletes mozgású aszfaltos futáson próbálok 80% intenzitás környékén futni sok órát, vagy egy jelentős szintek miatt sok gyaloglást is tartalmazó terepen tartom ugyan ezt az átlagos intenzitást.
A 2005-ben futott legjobb maratonom átlagpulzusa az akkoriban futás közben elért max pulzusomnak a 86%-volt a félmaratoné pedig 88%. Az edzéseim átlag pulzusa pedig ezektől olyan 10%-kal volt alacsonyabb abban a hónapban. Korábbi pontos adatom sajnos nincs, mert 2005 augusztus óta van olyan pulzusmérő órám amiről az edzés számítógépre letölthető volt.
Én február eleje óta 87-88 kg között mozgok. Ha megyek versenyre idén az csak október végén lesz, így nem érzem azt, hogy most kéne hirtelen fogynom, ráadásul így is gyorsultam :-).
A 80% az az én elképzeléseim szerint durván magas pulzus.
Az én maximumom 195-200 lehet (190 és 193 a két maximum, amit sprinttel elértem).
Nagyítóval kell keresnem azokat a futásokat, ahol 80% körül volt a pulzusom és nem egy sikertörténet a dolog; lássuk csak:
Egy 65 km-es terepultra első 22 km-ét nyomtam 155-ön – el is savasodtam addigra rendesen. 40 km-nél volt utoljára 150 a max. pulzus, 50-nél 145.
A Kinizsi Százas első 35 km-ét futottam 153-on. Ezzel borult a frissítésem (az alkoholmentes sör volt az egyetlen, ami lement), 35-nél a pulzusmérő pántot is levettem, és onnantól saccra a 140-145 zónában haladtam, ami az eredeti terv volt.
Egy 17,5 km-es, szelíd dombokon rendezett versenyt 160-as pulzuson terveztem, 170 lett az átlag. Csúnyán elszálltam: az első fele 49 perc 166-os átlagpulzussal, a második 53 perc 172-vel.
A fenti három 2017-ben volt, tehát egy évvel az újrakezdés után.
4. Az egyetlen normális eredmény 2019-es: munkába menet futottam egy félmarcsi PB-t: 1:57, 154-es pulzussal, és igazán ki sem ütöttem magam.
Mindebből nekem az jön le, hogy hatórás futásnak 145-ös pulzuson indulnék neki, azaz 73-74%-on, és ahogy már írtam, legfeljebb a végén kezdeném jobban nyomni. A te esetedben ez nem a 120-as, hanem 125-130-as pulzus.
Ja, és ennyit az életben nem futottam egy hónap alatt; 240 körüli a legtöbb.
Amúgy kétszer ütöttem ki magam úgy, hogy le kellett ülnöm és elfeketedett a világ: tizenévesen, hosszú emelkedőt gyalog maximumon tolva, egyik esetben ráadásul közben dumálva.
Az örömfutás és a mostani tüdőkiköpés között lesz valahol az igazság szerintem.
Most a hosszúkat 80% körül futom (140) és amibe most bele akartam halni, az kb. 85% volt 4km-en át tartva. Melegben simábban ment volna...
A 2 körre felkészülés része, hogy május volt a leghosszabb hónapom. 294km-t még soha nem futottam, ráadásul gyorsabban is, mint korábban. Szerintem erre nincs még felkészülve csoffadt porhüvelyem és ezért ellenkezik.
Arról még nem beszéltünk a szakvezetéssel, hogy mi lesz a taktika a dupla tókörre, de abban biztos vagyok, hogy 80% pulzust ő sem vár el tőlem.
Majd rákérdezek.
Jelenleg 120-as pulzus síkon olyan 6:40 körüli tempót ad, amivel biztosan nem érek körbe kétszer a 6 óra alatt.
Mondjuk, nem gáz, mert 6 órás a verseny hivatalosan és úgyis tökmindegy hogy mikorra fejezem be a második kört.
Jó lenne megcsinálni a 6 óra alatt, de ezt most nem látom reálisnak.
2 hónap alatt még történhet csoda, de ahhoz leginkább 5-8km fogyással tudnék hozzájárulni. Azért az nem lenne rossz, ha ezt nem vinném magammal...
Nekem nem volt még ilyen futóélményem, sőt csak örömfutást művelek, és fejlődök is vele valamennyit.
Neked az örömfutás nem hozott - elég - fejlődést, a mostani módszer igen. Szóval jelezd a szakvezetés felé - lehet, hogy finomhangolni kell a krokodilon.
Említetted, hogy megkezdted a készülést a dupla tókörre. Mit jelent ez pontosan?
A saját tapasztalatom az, hogy ha megy 20-25 km futás, akkor kb. akármennyi is megy, futós-gyaloglós terepfutásból legalábbis. Az ehhez tartozó pulzust (kicsivel 70% fölött) is tudom.
Szóval, a jelenlegi edzettségeddel szerintem a dupla tókör (kellően óvatos pulzussal, nem dögmelegben) simán lefutható - de akkor miről szól az edzői felkészítés? OK, pár 25-30 km-es edzést érdemes csinálni, esetleg azon is lehet finomítani, hogy az utolsó 10 vagy 15 km-en kezdd el esetleg kicsit magasabb pulzuson nyomni (ha lehet még akkor emelni), de az én elképzelésem szerint ennyi az egész.
Kösz a gratulációt, de előzményt nem figyelmesen olvastál :-)
A 90-es évek közös triatlon versenyeiről nosztalgiáztunk és ezek rövidtávú triatlon verseny eredményeim 1,5 -40 - 10 km úszás/bringa/futás távokkal. Az élmezőny úgy 40-50 perccel volt gyorsabb mint én :-)
bár nem túl hosszú az eddigi pályafutásom azt kell, hogy mondjam igen. 1:41 a legjobb félmarcsim, amit meló után futottam (mostanában mindig csütörtök meló után van ez a táv). Egyáltalán nem akartam nagyon szedni, aztán éreztem, hogy nagyon megy, és szedtem rendesen.A 46 perces 10-es is így volt, lényegében 2 km után jöttem rá, hogy tudok robbantani, és adtam neki, rááll a légzés egy ritmusra, és ki tudnék futni a világból.Igazából fogalmam sincs, hogy hogyan kezdenék neki, ha tényleg új pr-t akarnék futni pl félmarcsira, tuti, hogy ha rápihennék, meg ennék előtte rendesen akkor valami gebasz lenne.
Houston, we have a problem! Megöregedtem, basszus.
(Ja, egyébként: sárkány, csak annyira könnyű volt, hogy nem küldtem el. ;-) )
Szóval, ma 2km 70% alatti kocogással melegítettem. Tök jó volt, csak utána ne kellett volna gyorsítani. :-)
Viccet félretéve, tényleg jó volt. Utána szél és domborzatfüggő lett a pulzusom és néha még lassítanom is kellet.
Mindösdze annyi a probléma a dologgal, hogy a végére elfáradtam. Egy maraton előtt tuti, hogy nem kocogok majd plusz 2 km-t, mert a végén nagyon hiányozna. :-)
Még nem értem el a szakvezetést, de egy darabig most csinálom ezt az előjáték dolgot.
Bemelegítés! :) Az nekem már maga a futás, csak ne hagyjam abba, ugye, a bemelegítés után. :) Spenót, szerintem az edzésélményeid, terhelésed mellett simán lehetnek új és érdekes érzéseid, teljesen egyszerű a megoldás, semmi különös bajod nincs valószínűleg! Kellő bemelegítés és kész. :)
40 éves korom előtt én sem foglalkoztam különösebben a bemelegítéssel.
40-50 között alig futottam. Amióta ismét többet futok évről évre egyre jobban szükségét érzem akár 20 perc bemelegítésnek is, de minimum 2km-t mindig 70% intenzitás alatt kocogok.
Hosszú évek után idén én is sokat futottam 5 peces tempónál gyorsabban. Nálam kipihenten az edzés elején az Garmin LT pulzushoz jelentősen gyorsabb tempó tartozik mint a Garmin szerinti LT tempó.
Amikor télen Gamin Jeff edzésterve alapján hetente két nap futottam a 4:55 és 4:40-es céltempójú intervallumokat, akkoriban határozta meg az órám a 5:01 tempó 151 HR LT értékeket.
Mivel az ilyen edzéseket befejeztem március közepén a félmaratonom elnapolása miatt, azóta nem változott ez az érték az órámon szerdáig.
Azokon a résztávokon márciusban a 4:50 körüli átlag tempójú 800m-ek végére értem el 155-158 HR-t és az átlag 147 körüli volt, mert a 3 perces pihenők alatt már 120 alá esett a pulzusom.
Az április elején kezdett bringázásokon 85-90-es pedálfordulatú sprinteken hegyi résztávokon is felnyomtam a pulzusom eddig vagy magasabbra ezeknek a bringázásoknak az eredményeként szerdán (igaz nem túl ideális állapotban, mert még a 12 km-es edzés utolsó gyors km-én is az ebédre fogyasztott óriás adag spagetti mártása akart visszajönni ) fokozóra futottam 3x3km-t. Az utolsó 3 km-en az 1km-es részeredmények átlag tempó /átlag pulzus/max pulzus /szint így alakult :
4:49 /155/157/ +7m
4:51/156/159/ +8m
4:48/157/159 / +8m
Egy ilyen tempó futás után az órám az LT tempót 5:03-ra rontotta és az LT pulzus 153-ra emelte.
Márciusban képtelen lettem volna ilyen 3 km-t futni azóta pedig nem sokat futottam ilyen tempóban csak bringán nyomtam 15-20 perces tempó tartásokat 150 közeli feletti pulzuson.
Én is pont arra jutottam túl gyorsan kezdted a tegnapot.
Ezt írtam míg diskuráltatok:
Első gondolatom az 5. pont volt J
De elkezdtem átgondolni az utóbbi edzéseimet és vannak hasonló tapasztalataim.
Azaz néha 70-75 % intenzitáson úgy kapkodom a levegőt, mint máskor 80% környékén. Bár ilyenkor a 75% HR tempója közelíti a máskor 80%-hoz tartozó tempót.
Mivel én is lejtőn kezdem azokat az aszfaltos edzéseket, amit a lehető legkisebb szintkülönbséggel próbálok futni, ismerem azt a jelenséget, hogy az edzés elején nem emelkedik a pulzus .
A sok „tötymörgős” edzéseddel elérted, hogy normális futó mozgással tudsz közlekedni 130 alatti pulzuson. Bemelegítened ezen vagy ennél alacsonyabb pulzuson kellene. Megnéztem a tegnapi edzésedet. Ha jól látom bemelegítés nélkül indultál a lejtőn és próbáltál ettől magasabb pulzust elérni. A helyedben az ilyen edzéseket, ahol már az első szakasz ilyen magas pulzus célt tartalmaz, én minimum egy 10-15 perces vagy hosszabb alacsony pulzusú bemelegítéssel kezdeném. Ezt követően már könnyebb lenne elérned és tartani az edzés első harmadára megcélzott pulzust a terepviszonyoktól függetlenül. Illetve lejtőn lehet akkor sem érted volna el, de nem is kéne szerintem.
Én azt tapasztaltam, ha 15-25 perc bemelegítés nélkül elkezdek olyan tempót futni a tiednél kisebb lejtőn, ami felnyomja a pulzusomat mondjuk 75-80% intenzitás közé, sokkal gyorsabban besavasít és merevvé tesz, mint ha ezt egy normális idejű 65-70% intenzitású bemelegítés után futnám. Alapos bemelegítés nélkül sokkal szenvedősebb elérni és tartani a magasabb sebességet illetve pulzust. (erről írta közben O/O az LT tempó-Pulzus észrevételét)
Szóval azt javaslom az útvonal első 2 km legyen minden edzésen könnyed lassú bemelegítés 6-6:30 tempóval. Az előírt aktív edzés részt akár külön mérve csak ezt követően kezdd. Így a házatoktól a kezdő lejtő és az első rövid meredekebb emelkedő a bemelegítés lenne.
4:20-as km-t már tavaly is tudtam futni. Most is tudnék, de ahhoz nekem 6km bemelegítés kellett. Tegnap 4km bemelegítés után a 3. km-en (tehát a 7.-ben) éreztem először azt, hogy felpörgött rendesen a pulzusom.
Lehet, hogy érdemes lenne komolyabban vennem a bemelegítést?
Ha most magamnak írnám az edzéseket, mindegyik 8km bemelegítéssel kezdődne, kb. 6 perces tempóban.
A mostani edzéseimet úgy érzem, hogy túl gyorsan kezdem.
Holnapi futás előtt kipróbálok valami komolyabb bemelegítést.
Hátha...
Egyébként most nem is tudom, hogy hol lehetnek a zónáim.
Arra gondolok, hogy van a LT2 és van hozzá egy tempó is. Ami különbséget felfedeztem köztünk, hogy én amikor készülök a téli rövid versenyekre (5-7 km) gyorsító edzésnek futok ennél a tempónál kilométerenként 40-50 másodperccel gyorsabb kiliket is. Sót tudok pont 2 perccel gyorsabb 200 métereket is futni, ennél a küszön tempónál. Nálad ilyet soha se láttam. Szerintem ezért lehet, hogy a gyors futás kikészít. nem a pulzus, mert az intervalloknál nekem se megy LT" fölé, mégis jóval gyorsabban futok annál a tempónál. Én ezt a gyorsítós időszakot mindig 30-30 másodperc gyors lassú futással kezdem a gyors az fokozatos de maximumig. Szerintem akkor fogsz tudni 5 percesben kényelmesen futni, ha tudsz 4:10-4:30-as kiliket is. nem vagyunk egyformák, nem tudom ez nálad miért van így, és mitől változna vagy képes lennél e rá egyáltalán. Nyugi!
Persze majd a szakvezetéssel fogom megtárgyalni a részleteket, de azért a ti véleményetek is nagyon érdekel.
Az van, hogy az utóbbi időben gyorsultam és hatékonyabb is a futásom, mivel az átlagpulzusom is csökkent. Január hónaphoz képest májusban 100km-rel többet futva (175->272, amire jön még holnap 20km) kb. 2 másodperccel gyorsabb átlaggal 2 ütéssel alacsonyabb átlagpulzuson futottam. Ez tök jó, de nem mindig érzem jól magam.
Tegnap a hosszú futás pulzusán kellett mennem egy 10-est, mert pihenőhetet kaptam a lábam kímélésére. Ezt is magasnak érzem az elején a lejtőn. Közben volt 4km sietős, ami 5perces tempó nálam. Úgy lihegtem, hogy habot köptem közben. Szerintem ez nem normális. Meleg időben valszeg nem lett volna gond, mert akkor magasabban van a pulzusom, de tegnap a hidegben eléggé szenvedtem, hogy beérjen a pulzusom a zónába. Allergia most szünetel, nem zavart.
Kérdésem az, hogy most mi a fene van: 1. Feleslegesen picsogok. Teljesen természetes futóedzésen a halálközeli élmény 2. Öreg vagyok és küzd a szervezetem a szokatlan terhelés ellen 3. Mégis vissza kellene térnem az alacsony pulzusos edzésekhez, amiről a szakvezetést én beszéltem le, mert annyira untam már a lötyögés. 4. Valami más 5. Mindegyik egyszerre
Úszóedzést én az elmúlt 30 évben összesen talán 30-at tartottam :-)
A legutóbbi 3 évben csak a triatlon versenyeken és a vízparti nyaralásaim idején úsztam.
Szóval ha idén akartam volna triatlon versenyen indulni akkor sem okozott volna gondot a bezárt uszoda :-)
Azért azt sem biztos, hogy lesz mód triatlonozni idén, bár sokan optimisták.
Sajnos a tegnap beharangozott hír szerint nézőkkel is engedélyezett szabadtéri sport rendezvények körébe csak a körbekerített, de fedetlen sportlétesítményekben tartott események férnek bele. Így sem egy tóparti triatlon verseny sem egy utcai vagy terepfutó verseny nem rendezhető meg.
Bár Kaposvárra a Deseda partra már valamiféle "zárt kapus" triatlon versenyben gondolkoznak Herr Gyuláék, de arról még nem írtak ezt hogyan is akarják megvalósítani, hogy megfeleljenek a követelményeknek, mikor a sportlétesítmények mosdóit sem használhatják a sportolók az egyébként engedélyezett edzéseken.
90-100 körüli heteim voltak 1000m feletti szintemelkedésekkel, ahhoz képest ez óvatos :) Igazából a lábam állapotától függ, hogy mikor mennyit - valaki írta korábban, hogy ahogy teltek az évek, egyre szöszmötölősebb lett az elindulása (öltözködés, frissítő összekészítés, stb.). Én is ezt vettem észre magamon, ezért szeretek - ha elindulok - hosszabbakat futni, mert így javul a hatékonyság :)
Nekem is fájt már körbe a bokám, külső talpél, külső bokacsont környéke, bokahajlat (peroneus tertius), belső bokacsontom környéke (az pontosan nem tudom miért, de lehet áttételes dolog), ezért hittem, hogy a bokámmal van baj, amit ugye a boka ízületbe adott szteroid injekció nem mulasztott el. Mire továbbléptünk volna orvosilag, akkor ütött be a járvány. Utána műveltem ki magam peroneus ügyileg a netről.
Peroneus brevis és longus inai tapadnak ott. Szerintem én is azzal szopókázok/tam az elmúlt hónapokban. amikor tényleg szar volt, akkor a bal lábamra állva ha rogyasztottam a térdemet, akkor feszülést éreztem a bokámban.
Ha úgy gondolod ez a probléma, akkor keress peroneus nyújtó gyakorlatokat. Mondjuk nekem az és a hengerezés nem igazán segített. Úgy másfél hónapja elkezdtem Motto reuma tapasszal ragasztgatni, és most négy hete futok. Nem hibátlan, de működik. Hetente növelem a távot egy kilométerrel, kisebb jelezgetései vannak, de működik. Mindenféle kenegetés, borogatás, nyújtás, hengerezés, kineziológiai tapaszolás mellett ugyanez nem volt elmondható. Olyan humbugnak tűnő dolog ez a Motto tapasz, de nekem talán már a második izom problémámon segített.
Nekem most "nagyszopó" hét van, amit a szakvezetés pihenőhétre változtatott a csülköm miatt.
Feszül a jobb bokám és a keddi edzésen a gyors részen úgy szétesett a mozgásom, hogy állatira megfájdult a bal térdem is. Szerintem a jobb bokám kímélése miatt terhelhettem félre.
Szerencsére a térdem szerdán már rendben volt. A bokám meg érdekes módon a hosszú futások végére áll be. Nem is fáj igazán, csak bemerevedik valahogy.
Az az érdekes, hogy igazából nem tudok egy olyan pontot, ahol rendesen fájna. A külső talpélem bokacsont előtti része a legérzékenyebb.
Masszírozom, kenem, nyújtom. Jó lenne, ha nem adná föl...
Ha bárkinek van valami tanácsa a témában, szívesen fogadom!
Idén kellemesebb lett volna az időjárás az UTH-ra, mint a tavalyi hőség volt a hozzám hasonló lassúak számára. A sarokgyulladásom miatt 2020-ban akkor sem tudtam volna indulni, ha nem fújják le. Február 7-én volt az a terepfutásom a Mecsekben, ami után már csak próbálkozásaim voltak három hónapig, mind fájdalmas eredménnyel. Három hete nagyon óvatosan újrakezdtem, a tegnapi 18 km/400 m-es terepfutás után azonban úgy tűnik minden rendben, ezért gyógyultnak tekintem magam. Ismét sokat tanultam, ezután nem fogom elhanyagolni a nyújtást/masszírozást és a heti edzések egy része kerékpár lesz, mert az bármilyen könnyed futásnál jobban kíméli a sarkam.
Cél a Vadlán Ultra Trail 100-as távja október első hétvégéjén - tavaly egy családi program miatt ki kellett hagynom és helyette az Ultrabalaton Trail-en indultam, de annyi jót hallottam a szervezésről/szervezőkről, hogy első helyre került a prioritási listán.
Jó futást mindannyiótoknak, örömmel olvasom a beszámolóitokat, visszaemlékezéseiteket és a Garmin órás elemzéseiteket is.
Az első mondatom után is tennem kellett volna egy ilyet :-))
Én elégedett vagyok azzal, amit el tudok érni annyi edzéssel, amennyire időt szánok. Évtizedek óta alapvetően önmagammal versenyzek és soha nem bosszant ha kikapok :-)
Halál mindegy, hogy ki mennyit hogyan sportolt régebben. Az számít, hogy most hogy állunk hozzá és ebben a topikban tök inspiráló ez a sokszínűség. A régmúlt esetleg abban segíthet, hogy vannak akár évtizedes tapasztalatok (jók-rosszak, de legalább sokéves minták) olyankor meg nyilván idegesítő amikor megrohan a nosztalgia :))
Másrészt azt pláne nem gondolnám, hogy aki fiatal korában nem sportolt azzal bármi gond lenne. Ha jól emlékszem párezer hozzászólással lejjebb kezdett el az itteni tanácsok alapján (is) a nulláról amatőr futóedzésekbe kezdeni Lubics Szilvi.
Kösz a gratulációt, mert jól esik, de az én dicső múltam csak annyi, hogy folyamatosan sportoltam.
A versenyeken az eredmény lista első részében igen ritkán bukkantam fel. Érmes pozícióban egy 15 éve rendezett 3 fordulós helyi téli terepfutó verseny véletlenül összejött összetett 3. helyének kivételével csak a serdülő és ifi korszakomban, de akkor is csak csapatban, mert a korcsoportomban az egyesületünkben is 3-nál többen voltak nálam gyorsabbak.
Szóval nem voltam régen sem sokkal gyorsabb, mint jelenleg, csak fiatalabb :-)
...hát, én is beszállhatnék a "Ki érzi magát legkevésbé sportolónak now and ever" versenybe, és komoly esélyeim lennének az élen végezni! :) Nekem Spenót pályafutása pl. egy sosem volt tárházát mutatja a sportolásnak. Gyógytesisként tengettem ált.isk. és gimis éveimet, néha volt egy-egy tanév, amikor valamiért rendes tornára is jártam a Radnótiban Hajdú tanár úr óráira... Ermaknak tán ismerős a név. :) Sportban max a betonasztalos ping-pongozás volt, meg az órák alatti amőbázás, mint szellemi sport. Utána felnőttkorban semmi, egészen a krisztusi korig, meg épp 2000-et, szép kerek évszámot írtunk, szóval akkor alkalmas volt az idő, és Lelkiismeret (itteni ős topiktag :) ), rávett a futásra, egy fogadás keretében a boldogult emlékű Népstadion 600 méteres salakpályáján. Ha nyerek, kapok egy sportórát Leandertől (ős topiktag, ja, és a feleségem :) , ha veszítek, akkor egy csokit (már a próbálkozásért magáért). :) ...és... futó lettem, maradjunk ennyiben, egy szép, körlapjánál tekerhetős Timex sportórával, 30 kört lehetett benne tárolni tán? :)
Én azért nem vagyok biztos benne, hogy behozhatatlan lenne a km előnyöm.
Voltak nékem is közel 0km-es illetve alig néhány 100 km-es gyenge éveim, így amilyen tempóban gyűjtöd a kilométereket simán megelőzhetsz a következő 20-30 évben. Bár próbálom nehezíteni a dolgodat :-)))
Ja persze, köszi! :) Nektek elég erre a sok versenyre eredményre visszagondolni egy sörrel a kézben a fotelból.... nekünk meg már kevés az életünk arra hogy ezt behozzuk! :) Szép múlt, sok munka minden elismerésem!
Ha ti rosszul érzitek magatokat, akkor én hogy érezzem magamat ?
Tőletek sokkal kevesebbet sportolok mostanában és gyorsabb sem vagyok. O/O alig 1 éve az országutak bringás ördöge és már nem csak futni de bringázni is sokkal gyorsabban és többet tud mint én valaha is tudtam. Te vasárnap könnyedén kocogtál egy 3 órán belüli 30 km-es hétvégi hosszút, annyit én már évek óta nem futottam folyamatosan aszfalton :-)))
Basszus! Elég rosszul érzem magam ennyi sportoló között. :)
Én mindig béna voltam. Anyám beíratott judora, de nem mertem elmondani az osztálytársaimank, nehogy elverjenek :) Aztán valahogy szerencsésen jött ki egy helyzet, mert az egyik erős srác megtudta, hogy judozom és megkért, hogy mutassak valamit. Pont a válldobást sikerült megmutatni. Elvitt 3 padot és többet nem kellett menekülnöm. :) Ezért nem is futottam, csak később, amikor kajakoztam. Ott télen sokat kellett futkosni...
Egyébként ehhez eleinte annyira gyenge voltam, hogy tanmedence lapátot kaptam, hogy tudjam tartani a tempót a 4-es többi tagjával. :)
Aztán valahogy megerősödtem, de később, amikor rugbyztem, ez nem volt elég, mert ott megint futkosni kellett... Egy társam brutális sérülése után ezt is hanyagoltam.
Itt jött sok bringás és kocogós és gyúrós év, de csak fingilingi szinten csináltam.
Ezen most már nehéz lenne változtatni. A sakkhoz meg hülye vagyok... :)
Bontott junior korosztályok voltak akkoriban, 17-18 (JunB) és 19-20 éveseknek (JunA) és külön értékelték. Triatlonban az a jó, hogy rengeteg táv és korcsoport van, U20-ban néha el-el lehetett csípni így jobb eredményeket (OB-k, diákolimpiákon).
De a 95-ös Fonyódon tényleg jól kijött a lépés, abszolútban is jó helyen voltam (6 asszem?) pedig ott elég erős mezőny volt és nem volt egy könnyű pálya. Meg hát Csabi előtt végezni egy OB-n azért nem sűrűn adatik meg, ott összejött még ha éppen ő is cseszte el :D
Ráadásul életemben először (és utoljára) a tárgynyeremény is jó volt és talán 200 márkát is nyertem mert valami ETU hivatalos nemzetközi verseny volt - persze nem indultak szinte csak magyarok :D
De hogy mennyire nem kiszámítható ez, aztán 96-ban és 97-ben is feladtam a féltávot verseny közben, pedig akkor gyorsabbnak kellett volna lennem (elvileg).
Na jó, nosztalgia off (baszki ez 25 éve volt), most épp az van fókuszban hogy valahogy elérjem azt a szintet futásban amit 11-12 évesen tudtam. De ez is egy jó kihívás.
Köszi! Ja, dobogóról sokszor maradtam le, inkább ilyen második vonalbeli versenyző voltam. Ritkábban jött ki jól a lépés.
Nekem nem szénhidrátprobléma volt (bár lehet az is benne volt), de volt frissítési hiba bőven. A mai tudásunkkal visszatekintve teljesen megdöbbentő módon sót nem pótoltam bringa közben, amikor meg már kifogyott futáson akkor nyilván már nem segített a zacskó sótabletta. Gondok lehettek az ozmozitással is (gél, víz pótlás nélkül valszeg) ami miatt hasmenés, ami miatt újabb sóveszteség, satöbbi.
Igazából csak powerbart nyomtam, sima vízzel a bringán emlékeim szerint. És még azt is el tudtam cseszni, mert kb 50km-nél csapott hátba Zsozsi, én hülye meg elmentem vele kb 20 kilit (nem kellett volna) és emiatt kihagytam egy előre beütemezett powerbar evést (nagyon nem kellett volna). Mindegy, majd legközelebb jobban csinálom :D
A lassulást mi alapján számoltad? Saját tapasztalat?
Próbáltam a neten keresgélni a (test)súly/sebesség összefüggésére, hogy megtudjam, az elmúlt hónapok javulása mennyire tudható be a fogyásnak.
Tudományos cikket (ahol mondjuk 2-3-5 kg-ra terhelt futómellénnyel kellett volna futópadon, fix pulzuson futni), nem találtam. Fellrnr és még egy honlap szerint 1 kg testsúlyváltozás kb. 0:04 s/km tempóváltozást eredményez.
HCS77 kolléga mellénye 4-5 kg lett volna, az csak 15-20 másodperc lassulás.
(Amúgy a futásaim pulzus/sebesség adataira illesztett trendvonal szerint 3 hónap alatt azonos pulzuson 45 másodpercet gyorsultam, ebből 12 másodperc a fogyás.)
Nagyatádon tényleg sok aprósággal el lehet szúrni a jó eredményt. Én általában a kerékpározással mindig lenullázni a szénhidrát raktárakat és akkor a futás már kínlódás. Még pulzusmérővel is csak 1 alkalommal sikerült úgy a bringa, hogy a futásra is maradt több erőm tudtam futni egy 4:17-es maratont úgy hogy a 3. 10km az 25 perccel lett lassabb mint a többi és így kerültem 12 óra alá egy hajszállal.
2017-ben közel voltam hozzá, hogy ismét közelebb legyek a 12 órához, mint a 12:30-hoz de akkor is hibáztam a bringás frissítésben. Ezt a hibát még ki akarom javítani :-)
Persze átküldöm a nagyatádi listát. Találtam egy rövidtávot, ahol mindketten voltunk, 1993 Balassagyarmat. Alig maradtál le az ifi dobogóról. Azt is küldöm.
Én akkor találtam meg sok sport relikviát 89-96 közötti időszakból, amikor pár éve szüleimnél letakarítottuk padlást, mert hőszigeteltük. Tudtam, hogy sok mindent oda tettem el, amikor elköltöztem, de ez a csomag teljesen kiesett a fejemből. Még a legelső, 1994-es Téli Mátra teljesítésem igazoló lapja is előkerült az egyik szatyorból.
Atádon az az első és utolsó versenyem is volt egyben :)
Egy jó 45 perc benne maradt a futásban, mert elég sok mindent elrontottam. Jó esélyem lett volna 3 órán belül futni, sőt előtte titkon még futás pályacsúcsban is reménykedtem (mivel a háromból a futás volt az egyetlen erősségem). Csak hát ugye sokban tud különbözni egy futás meg egy triatlon közbeni futás de rövidebb távokon ezt nem tapasztaltam meg előtte ennyire. Meg persze azért annyi info meg tápkieg mint ma, még nem is állt rendelkezésre. Úgyhogy a frissítést, néhol a versenytaktikát, felkészülést, sok mindent elcsesztem - tényleg nagyon apró dolgok miatt lehet iszonyatosakat borulni - az biztos nem véletlen, hogy nem 20 évesen szoktak általában a legjobban teljesíteni IM-eken :D
Ma már máshogy csinálnám, de ma már nem tudnám magam végigszenvedni egy ilyen távon (sem).
12 órán belül is nagyon szép egy teljesítés. Szerintem IM-re ugyanaz vonatkozik mint a hosszabb távú futásokra - elsősorban magával versenyez az ember és ha jól végigér, akkor már sikeres, függetlenül az időeredménytől.
(Megkérhetlek, át tudod esetleg küldeni az eredménylistát? Valahol talán megvan, de az eredménylistás dobozom még nem került elő :) Köszönöm!)
Köszi! Futásnál nekem teljesen elég a pulzus, jól tudom követni és kordában tartani. Bringán nekem ez lehetetlen. kamera kínai go-pro H9 4K. A rögzített videókat törlöm, csak ha esemény van, akkor nézem vissza, rendszám kell vagy konfliktus történt. Tehát nagy utómunka nincs Windows Movie Maker erre bőven elég.
Én rövidtávon csak az 1 órás 40km bringázásról álmodoztam, de nem sikerült elérni soha. Ha 2:30-on belül célba értem az már csúcs eredményem volt, mert úszni sem tudok és nem tudok elég gyorsan futni sem.
Ahogy látom Nagyatádon elsőre 10 órán belüli idővel értél célba, azért az keveseknek sikerül. Én 11:30-ról álmodoztam, de eddig csak 11:59-ig jutottam :-)
Pedig 89-ben Faddon majdnem egy szinten voltuk, még csak 59 másodperccel előztél meg. Utána egy év alatt valamivel többet fejlődtél mint én, mert 90-ben már majdnem 7 perccel voltál gyorsabb és ezt látom a 94-es eredménylistán is:-))
Én 97-ben nem voltam Nagyatádon, de azért van abból az évből is egy ilyen abszolút listám, erről sikerült beazonosítanom :-)
Nem tudom mikor kaptam, de valamikor akkor kellett - én is sprinten indultam, csak még gyerekként :)
Viszont előtúrtam a rajtszámos dobozt és itt az első negyedtávos rajtszámom 89 nyarából (szintén 2h36).
Utána javultak az idők, végignéztem most de amikor aktívan toltuk akkor is csak négyszer sikerült 2 óra alá jutni (és abból kétszer Nyergesújfalun ahol az úszás ugye, hát, érdekes :))
És ha már az első, akkor alá tettem az utolsó triatlonos rajtszámom is:
Én szeretnék bevágódni ezért leírom, hogy január vége óta 3,5 kiló plusszban vagyok makacs sérülés és vírusos főzz magadra mozgalom folyományaként. :-)
Ma próbáltam óranézegetés nélkül érzésre futni, szokott erdei terepfutás 100 méter szinttel. Fogyás óta elromlott a pontos tempó pulzus érzékelésem. Most 5:05-ös átlagot éreztem max 153 Bpm, átlag 143 Bpm pulzusra gondoltam. Ehelyett 4:55 tempó 152/137 Bpm lett és a max nem is az emelkedő végén. szóval az érzésre futás még nem megy a súlyvesztés óta, de mégis vigyorgok :) Hajrá!
Az ominózus KE-CE-n voltam 18. Aztán egy év katonaság ahol mondjuk volt egy hadtest úszóbajnokság, amire leginkább azért jelenkeztünk, mert egy-két hétig kijárhattunk a szombathelyi uszodába készülni. Aztán egy félév egyetem, majd egy vasember Szombathelyen. 23 és 24 évesen egy-egy maraton, aztán rájöttem, hogy fiúk esetében nem menő a topmodell alkat, úgy hogy elkezdtem gyurni vaze. :-) Aztán emellett a jobb anyagi helyzet lehetővé tette egy régi szenvedély a lovaglás űzését, majd az elmúlt 3 évben visszatértem a futáshoz.
Én is ismét nézegettem az eredménylistát és rácsodálkoztam, hogy valami miatt előbb értem célba mint Zakariás Géza. Bár nem ismerem Géza korábbi eredményeit, de a későbbiek alapján valami gondja adódhatott.
Volt pár verseny az elkövetkező években, amin mind a ketten indultunk, de ilyen szerintem soha többé nem történt.
Bár az is lehet Ő fejlődött, én pedig azon a szinten maradtam azóta is:
2:42:43-as időt mentem 1989.07.01-én Kecskeméten első versenyemen.
Néhány további eredményem ezen a távon:
2:35:10 1992.06.28 Kecskemét
2:42:31 1997.07.05. Sárospatak
2:37:34 2000.07.08. Nagykanizsa
2:38:21 2003.06.18. Hatvan
és legutóbb 2:46:47-et 30 évvel az első után 2019.06.01-én Székesfehérváron .
Arra emlékeztem, hogy anyu Baranyai Laciékhoz igazolt, velük volt kint Velencében és Avignonban EB-n, VB-n, de arra nem, hogy az egész család le volt igazolva. Korábban Szegedi Vasutas SE tagok voltunk, így vonattal ingyen utazhattunk versenyekre (régi szép idők).
“A triatlon gyorsan eljutott Európába. Magyarországon az első két versenyre érdekes módon egy napon került sor. 1983. június 9-én Szombathelyen a Vasi Vasember, Tatán pedig a Skála Sztráda Fitt Gála nevű versenyt rendezték“
ez már így marad én ott voltam Magyarország első triatlon versenyén, ebből nem engedek! :))
Az órát használom, ugyanilyen tartóval, csak a könyöklő miatt nem látom, meg a kamera is állandó útitárs lett. Ezért gondoltam, hogy létrehozok valami rendszert ebben a káoszban.
Sajnos a lányom hiába volt ott sok triatlon és futó versenyen velem, a sielésen kívül más általam űzött sporthoz nem kapott kedvet, én pedig nem erőltettem.
Mi egy ilyen tömegsportos családban nőttünk fel, ötpróbáztunk, triatlonoztunk, bringával mentünk a Balatonra nyaralni, stb. :-) Sajnos a két már felnőtt fiam nem velem, sőt egy idő után elég távol tőlem nőtt fel, így nem tudtam ezt az életmódot átadni nekik. A kicsiben (4,5 éves) erős az atyai példa követése, ha nyitnak az uszodák és kicsit rendeződik az életünk vinni kellene úszni. Futócipője már van, és használja. :-)
Én Szolnokon országos diákolimpián indultam és lettem helyezett annak ellenére, hogy kerékpáron egy szemből kanyarodó ellenfél hibájából buktam. Sokáig őrizgettem a 13-as rajtszámot a nagy horzsolás nyommal. :-)
A KE-CE eredménylista előző oldalán, ha jól emlékszem, nekem is ott kellene lennem.
Az 1984-es Vasi Vasember versenyt már triatlonnak hívták és a sportágakat a triatlonnak megfelelő sorrendben szünet nélkül kellett teljesíteni. Ezért is lehet ez az első hivatalos triatlon verseny.
Triatlon előd volt még Szolnokon a Tisza Non-stop nevű 4 próba, abban 40km kerékpár, 10km futás, 10km kajak és 1000m úszás volt. A lebonyolítás módjáról nem találtam infót, csak annyit, hogy 1986.09.13-án már 3. alkalommal rendezték meg. Mivel 1 napos eseménykét számoltak be róla, nem sok pihenésre volt idő a sportágak között.
Ez a cikk az elsőről ír? Nem kötözködésből, csak a hitelesség kedvéért, a cikkben 1984 az évszám. Érdekes, hogy akkor még nem non-stop jelleggel ment a verseny.
Ami az 1989-es KE-CE Triatlont illeti az volt az első triatlon versenyem. Még az eredmény lista is megvan, amit feltehetően az akkori városi tanács stencilező gépén sokszorosítottak és utólag küldtek meg postán.
A 266 indulóból sikerült 166. helyen befutnom (sajnos elgépelték a nevemet )
Magyarországon az első két versenyre érdekes módon egy napon került sor. 1983. június 9-én Szombathelyen a Vasi Vasember, Tatán pedig a Skála Sztráda Fitt Gála nevű versenyt rendezték. Különlegessége volt mindkét versenynek, hogy meglehetősen hűvös időben zajlottak és 16°C-os vízben úsztak a versenyzők.
Melyik volt Magyarország első triatlon versenye? Vasi vasember? Családilag mi is elég korán belecsaptunk a triatlonba. Anyukámnak nemzetközi korosztályos helyezései is voltak.
Nekem csak általános iskolás sport emlékeim vannak, alsóban atletizáltam a TBSC-nél Akkoriban gyerek fejjel még elmentem pár futóversenyre, de hamar leváltotta a sportot a csajozás. A mostani sportolásom 2015 végén indult, ahogy vége lett a csajozásnak :) Ami viszont meglepő volt, de tetszett, hogy Magyarország első triatlon versenyén indultam :) Akkor nem is tudtam, hogy ez volt az egyik első ilyen rendezvény. Az elmúlt 5 évben szinte minden kitűzött célt sikerült lefutnom. Meglettek az álom idők 1-1 távon. Az álom versenyek, álom távok is sikerültek, így elégedett vagyok. Ami még hátravan bakancs listás egy IM, nem is maxon, tetszene, ha el tudnék jutni és a sima teljesítéssel is beérném. Ami még elérhető lenne, de nem hiszem, hogy érdemben fogok érte tenni 20 perces 5 km, 1:30-as félmarcsi, 3:30-as maraton, UB egyéni. Biciklin meg csak a 24 órás izgat igazán :)
Szép kis gyűjtemény! Az én "sportos" életem jóval később, úgy 2000 körül kezdődött. Sok emléket találnék én is itthon, de az első maratonom plakátja mindig szembenéz velem a szekrényről, meg a sok korai rajtszám is, mtb és futás vegyesen. Persze ez csak töredéke az összesnek...:)
Mai pihenő napomon rendet raktam a ruhás szekrényemben, mert már pár holmit nem találtam.
Jól eltelt vele az idő és közben nosztalgiáztam.
Milyen versenyeken voltam 20 éve:
30-31 éve
és miben sífutottam és biatlonoztam 15-16 évesen :-)
Még rám jött a ruha és mozogni is tudtam benne, csak kicsit jobban feszül, mint akkoriban. Szóval nem sokat változtam azóta :-) Lehet vennem kéne egy sífutó lécet, bár utazás nélkül jó ha 4-5 évente tudnám talán 1-2 napot használni :-((
Örülök, hogy megkaptad! Én telefon tokokat és fóliákat várok és robotot, ami végigmegy egy vonalon. Ez utóbbi lenne a legfontosabb :-) , de az már fél éve nincs sehol...
A masszőröm is használ ilyet, de amit a sodrófával csinál a vádlimon az rosszabb. Azóta, ha itthon az asszony előveszi a sodrófát, azonnal ordítom a pin kódomat. :-)
Egy ismerősömnek térdproblémái vannak egy kisebb baleset miatt, de szeretne továbbra is mozogni. Azt hallottam, hogy nagyon nem mindegy a nyereg magassága, ilyenkor meg főleg. Hogyan kell ezt beállítani, mi az ideális?
Korábban a "maradjunk 140 (70%), de legalábbis 145 alatt" volt az irányelv; most a "140 (de inkább 145) - 150 közt valahol; emelkedőn, pláne az edzés második felében akár 155-160; néha egy végig 155-160-as 10-12 km."
Egyelőre tetszik, a térdem épp bírja, a mutatók szerint fejlődöm.
Aztán, HA sikerül folyamatosan edzenem, és megáll a fejlődés (mert most akár a fogyástól is lehet, sőt részben biztos amiatt van), akkor majd elgondolkodom, hogy miért, és hogyan tovább.
Sajnálom, hogy gondok vannak a bringával. A váltón csodálkozom, egy Ultegra esetében legfeljebb a bowden nyúlás miatti elállítódásra tudok gondolni.
Ami az óratartót illeti a könyöklő között. Én egy viszonylag esztétikus és gyorsan kivitelezhető megoldást választottam.
Egy megfelelő átmérőjű műanyag csődarabot szigetelőszalaggal rögzítettem a könyöklő két szára közé azután úgy bandázsoltam az egész könyöklőt, hogy ezt az óra tartó konzolt is belevettem. Lehetne kevésbé gányolásnak ható és műszakilag elegánsabb és stabilabb rögzítést is készíteni sokkal több alkatrész és idő felhasználásával, de azokra az erőhatásokra, ami azt a konzolt éri teljesen felesleges munkának és időpocsékolásnak tartottam. Ennél a kivitelezésnél a bandázsolás igényelte a legtöbb időt, az előkészítésben pedig az amíg a megfelelő átmérőjű PVC csődarab a kezembe került :-).
Sajnos az én esetemben a könyöklő miatt nem tudom a kormányra, nincs hely. Rendeltem egy tartot amit a stucni csavarjával lehet rogziteni. Alja gopro tartó felul Garmin gyors csatlakozős. Ide lehet edge vagy telo vagy ahogy írtam töltővel óra. igy ez mind középre kerül a könyöklő köze. ha lenne híd a könyöklőmon arra is mehetne az óra de nincs! Arra nincs ötleted(hídra) ??
pont a napokban találtam ki, hogy ha ennek a kerek csatlakozőnak az aljára ragasztok egy Garmin edge adaptert, akkor feltudom rakni a kormányra az órát és még tölteni is tudom 😀
A 206817 hsz-ben nem is az %0-es értékre szántam a hangsúlyt, hanem a két teljesen különböző módszerű kalkuláció (nyugalmi HRV adatok a Polar esetében és sport tevékenység alapján a Garmin esetében) azonos eredményére :-)
Ez a mondat kíváncsivá tett
"Szabadidő-sportolók esetében a 8-12 percig fenntartható maximális intenzitás lesz megközelítőleg a VO2max értékhez tartozó intenzitás."
Megnéztem a CC-s tesztfutásom adatait és nálam ez nagyon nem igaz. A teszten nem futottam a maximumig, nem értem el a cikkben is említett maximális O2 felvételi platót. Ennek egyik oka az volt hogy életem első és azóta is utolsó futópados futása volt, így a nagyobb tempón már bizonytalan voltam esett szét a mozgásom, a másik, hogy a doki mondta Ő már minden adatot megkapott ami az értékeléshez szükséges addig futok amíg bírom, én meg úgy gondoltam, minek törjem magamat össze feleslegesen ha elesnék, így megálltam. (meg fáradtam is egy kicsit :-))) )
Szóval az elért max O2 felvétel tempója 3:49 volt, amit sem akkoriban sem most, sokkal jobb formában, nem sikerült még 1km-en keresztül sem tartanom, nem hogy 8-10 percig, pedig az akkori formámhoz képest gyorsabb vagyok, de ennyire még nem :-).
Igen, ez nyomos érv veled kapcsolatban. :) Igyekszem elkerülni a listádat. :)))
Tehetségtelenségem miatt igazából k. hosszú a feketelistám... Lehet, hogy inkább pozitív listát kellene vezetnem. Nem kellene hozzá sok papír, tegnap viszont 130-as pulzussal utolértem egy futót. Nem, semmi baja nem volt látszólag és éppen futott is. Annyira meglepődtem, amikor utolértem, hogy megálltam inni, így az előzési manőver kivitelezését elhalasztottam.
Meg kellett volna kérdeznem a nevét, hogy felkerülhessen az új listámra... vagy a Csempa által kidolgozott nyuszilufis ünneplést kellett volna alkalmaznom. :)
OFF Bringa miatt részvétem. Az enyém is gyengélkedik. A váltó tökéletesen be van állítva, ha erősen odalépek neki, akkor meg recseg. Mintha tekeredne a váz, de alu váznál ez azért gáz lenne. Bringaszerizben azt mondták, hogy semmi baja...
Egyébként engem nem mer felvenni a listára, mert fél hogy akkor én is felveszem az enyémre :)
Olyan összefüggő esemény folyamat történt velem biciklivel kapcsolatban, kattogás váltóhiba egyre rosszabb pedálgördülés, egyensúly a két pedál között, hogy csak na, de hosszú és Off is ide :(
Én nem szeretnék fekete listára kerülni így le sem merem írni, hogy az elmúlt 4 hétben milyen kevés futó edzést végeztem és mégis javultam és emelte a Garmin a VO2 max értékemet is. Bár lehet már rajta vagyok önmagában az 50-es érték miatt :-))
Egyébként én is magas pulzusos intervall és tempó-tempótartó edzésektől fejlődtem. Pedig az elmúlt hetekben inkább a bringán végeztem ilyeneket, január-március között voltak ilyen futásaim az Garmin edzésterv alapján.
Ermak, akkor most hogy kiderült mi komolyabb edzés nélkül is jobban fejlődünk mint Spenót, mit kezdünk vele?? Nem tervezed kihasznáni ezt, vagy maradsz a szokott tervhez és csinálod kicsit gyorsabban ugyanazt az edzéseket? Én lehet csinálok egy hónap verseny előtti felkészülést, ami nálam sok-sok magas pulzusos intervall és tempó-tempótartó futásból áll. Olyasmikre gondolok, amiket 5-10 km-es versenyek előtt szoktam. Ki kéne használni ezt a mostani előnyt, hátha nem tart sokáig, élni kéne vele szerintem. Szerinted??
A mai futásom ritka jól sikerült tovább erősíti azt az érzésemet, hogy nagyon jó formában vagyok. (azért maratoni távra nem, de talán egy jó félmaratonra jó lennék.)
Ráadásául napon, sok hét után, a Garmin tovább javította értékelésemet és egyetért a Polarral a fizikai állapotom vonatkozásában:
Mondjuk a Polar szerint a korosztályom legjobb 10%-ba tartozom ezzel a VO2max értékkel, míg a Garmin szerint a legjobb 5%-ába.
Sajnos a korosztályos eredményeim még a 10%-ot sem tükrözik, szóval nem kell mindent elhinni amit az óra megállapít :-))
A 220- életkor képlet az keveseknek pontos :-) Az nálam idén 166 lenne.
Az elméleti max érték alatt én most a Polar óra kalkulációját értettem. Illetve 3 éve a kardiológusét. , mert akkor is csak 168 volt amit elértem a teszten a kiszámolt 177-tel szemben.
Nyilván akinek nincs olyan Polar órája ami a fitness teszt közben képes HR max-p értéket is megbecsülni vagy nem volt EKG-s teljesítmény diagnosztikán, annál csak az a valószínű, hogy a valós max pulzusa magasabb, mint amit képes önállóan nem padon futva elérni a tényleges értéke ismeretlen.
Szerintem a max pulzus alapú zóna számításnál nincs is nagy jelentősége még 10 ütés eltérésnek sem ezért lehet alkalmazni a futás közben elért maximumot a zónák beállításához.
Viszont ezeknél az okos sportóráknál már biztosan bekavar ekkora eltérés pár élettani paraméter kalkulációjába.
Mostanában én is meglepődöm néha a tempómon. Amikor elindulok úgy érzem a lábaim helyén farönkök vannak amin zötykölődök kellemes futás helyett, a pulzusom alacsony, aztán az órára nézek és 6 perces feletti tempóra számítok de 6 perces alattit mutat. Mostanában olyan alacsony pulzussal futok néha, ami alapján mintha jobb formában lennék, mint az elmúlt 3-4 évben bármikor is. (Ráadásul ez a bringázásaimra is igaz)
Pedig idén nem is akartam versenyre menni csak márciusban egy fm-re.
Annyi haszna van, biztos vagyok benne milyen edzésmódszereknek köszönhetem, így talán akkor is elérem ezt a formámat, amikor majd versenyekre is készülök.
Programozó vagyok és nemrég írtam is egy programot az android órámra amit sportra használtam, de a csapnivaló akksiidő miatt inkább megvettem a Coros-t. Szóval a kütyüzés azért is érdekel, mert programozói szemmel is nézem őket. Még a Coros előtt azon is gondolkodtam, hogy keresek egy órát amire adna a gyártó SDK-t és arra írnék szoftvert, vagy a meglévő android órámra egy saját forgatású android verzióval próbálkoznék. Aztán letettem ezekről, mert elég macerásnak tűnt mire kész termékig eljutok.
Ha a futáson elért max pulzus után nem feküdtél ki azonnal az árokpartra levegő után kapkodva, akkor szerintem akár több ütéssel is magasabbra állíthatod :-)
Legalább is én soha nem értem el futva azokat a max pulzusokat amit a Polar óráim a fitness teszt közben meghatároztak vagy azt amit a futópados vitamax teszt adatai alapján a kardiológus kiszámolt.
Az utóbbi időszakban a Polar nekem 170-173 közötti max pulzusokat határoz meg, bő 3 éve amikor a kardiológus 177-et, akkor a Polar 173-175 közöttiket.
Futás közben az idén 162 volt a max, akár mennyire erőlködtem.
Én az órák beállításaiban az elméleti maximumot használom nem azt amit futás közben elérek. Szóval jelenleg 173-at. Így VO2max értékemet a Garmin a futásaim alapján 49-re saccolja már hónapok óta (terepen nem futok RUN tevékenységet így a terepfutások nem rontják le ) a Polar fitness tesz pedig 49-50 az utóbbi hónapokban.
3 éve a teljesítmény diagnosztikán 89 kg-mal 51,74-et mértek, mostanában csak 87kg körül vagyok akár még javulhatott is.
Nekem is vannak ilyen élményeim, de nálam érthető.
Már 15-20 éve nem futottam 5perc körüli tempóban, most pedig egyre sűrűbben előfordul.
Tegnap a tötymörgős szakasz után jött 6x600 m felső LT körüli pulzuson.
Korábban ezeket elcsesztem, mert igyekeztem minél hamarabb elérni a célpulzust, így hamar kifingattam magam.
Most kipróbáltam, hogy beállok egy már nem kényelmes, de egyenletes tempóra és 2-300m után érek csak be a zónába.
Bejött. Mindegyik szakasz 5 perc körüli volt. Csodálkoztam is az utolsónál, mert nem éreztem magam kipurcanva, de 4:50-et mutatott az óra, amikor ránéztem. Baromira örültem neki.
Most persze robotos vagyok, mint az állat.
Érdekes lesz ezek után a mai 17km kocogós.
Egyébként elhatároztam, hogy nem kerülöm tovább a környék dombjait, sőt. Így nehezebben lesznek egymáshoz mérhetők az edzéseim, de ez nem annyira érdekes.
Az újrakezdés évei alatt egy nagyon szűk tartományban mozgott az edzéstempóm. Most vannak gyors edzéseim és belefér némi rettenetes tötymörgés is, amikor dombnak fölfelé küzdök a pulzus lenyomásával.
Minden edzés vége ilyen az utóbbi időben, mert dombon lakunk és kezdem megszokni. Egyre kevésbé szenvedek hegymenetben.
A múltkori Velencei tavi "borulás" ellen is jó lesz gyakorolni, hogy ne csak síkon tudjam tartani a pulzust, hanem szélben és dombnak fölfelé is.
Ugyan így vagyok pár hónapja! Én a fogyásnak tudtam be ezt a jelenséget. Eddig szinte másodpercre éreztem pulzust tempót, még terepen is, szinte csak elvétve néztem az órára, de mindig azt mutatta amit éreztem. Rendszeresen megsaccoltam pulzust átlagtempót és kis eltéréssel el is találtam. Mostanában 20-30 másodperccel gyorsabb vagyok 5-10 bpm-el alacsonyabb pulzusokat produkálok a vártnál. karácsony óta fogytam 5 kg-ot az ennek a javát az utóbbi 2-3 hónapban 3 kg-ot. Szerintem nálam ez zavarta össze az érzékelésemet. Nem bánom és jól esik, az asszony mindig meglepődik, mikor hazaérek, már itt is vagy? kérdezi folyton :)
Nektek is volt már olyan érzésetek, hogy nem gyorsultok, miközben igen???
Érhetően: A korábbi évekből úgy emlékszem, hogy érzékeltem a gyorsulást; hogy adott szakaszt mondjuk 6:00 helyett 5:30-as tempóban futok. Most ez eltűnt. Elindulok a kényelmesnek érzett tempómban (naptól függően 140-150-es pulzuson), és érzésre ugyanaz a tempóm mint februárban. Az óra persze mutatja a 30-40-50 mp/km javulást, azt is érzékelem, hogy hamarabb is érek el egyes útmenti pontokhoz, de magát a tempót nem érzem.
Nemrég volt róla szó, hogy a Garmin a MaxHR-t és az edzésadatokat használja a VO2Max számításhoz, hát a Coros is.
Mióta megvan nem adott VO2Max értéket, utánaolvastam és jól be kell állítani a MaxHR-t és RHR-t is (eddig csak LT volt beállítva), ezt megcsináltam és egyből kaptam egy 41-es VO2MAX-ot és visszafokozott fitness level-ben endurance athlete-ről recreation athlete-re (kapja be :)). Az más kérdés, hogy jól tudom-e a maxhr-emet, 3 hónapja volt egy tesztfutásom ott 181 volt a max amit elértem, úgyhogy 182-re állítottam be. A coros most ad ki egy nagy FW update-t, kíváncsian várom az újításokat.
Igazad van, összekevertem a 920XT-vel. Amúgy megvan még a 310, működik is, idén júliusban tölti be a 11. életévét. 2009-ben vettem UK-ból, vagy 5 évig nyúztam, aztán átvették a helyét a modernebb utódok. Nálam a 910 kimaradt, egyből a 920 következett.
De bizony! Persze foghatom arra is, hogy bementem egy boltba hideg ásványvízért, vagy hogy a domonyvölgyi temető kútjánál túl sokáig frissítettem. A lényeg, hogy 7 perccel maradtam le a 3. helyről. Persze nem múlik rajta semmi, így is örülök, hogy az év eleji sérülésem után valamennyire összeszedtem magam...
A hétvégén megfutottam Turult 2:03 lett, sokat tököltem a navigációval, az egyik pontnál nem volt térerő, szóval érdemes 2G-re állítani futás előtt a telót, azzal simán ment. A végén nem voltam elkészülve, maradt még bennem, szóval tolhattam volna erősebben is az elején, majd legközelebb. 2gél, 7 dl iso fogyott.
Jelenleg csak a helyi szabadidőpark 700 méteres körének lemérésére tudnék vállalkozni, amit már régebben megígértem:) Amúgy meg nem volt ez olyan sok, még két maraton se jön ki belőle, 83,8 lett a vége...:)
Én 2007 óta használok Garmin órákat, de valahogy sosem merültem bele a különféle műholdbeállítások tesztelésébe. Anno a 310XT-n már volt GLONASS, de sosem próbáltam ki, elég volt a GPS is. Az azt követő óráknál szintén, bár amikor megjelent a GALILEO, azzal tettem 1-2 próbát, de nem tapasztaltam érdemi javulást, főleg itt az Alföldön nem. Pedig lehet, hogy éppen a hegyekben kellett volna tesztelnem, ahol sok esetben gyengébb a jel, de mivel én többnyire versenyeken futottam a hegyekben, ahol kijelölt pálya van, a tracket csak megerősítésképpen futtattam, plusz az üzemidőre is jó hatással volt a csak GPS használata. Azon az 1-2 túrán pedig, amikre rendszeresen járok (Téli Mátra, Tortúra) már szinte majdnem tudom fejből az útvonalat, így a navigáció szintén csak a biztonság kedvéért futott.
Szombaton azonban eddigi leghosszabb távomat futottam meg csak track alapján, önállóan, itiner olvasgatás nélkül, a 945-öt GPS-re állítva. A Villámkör 83 km-es távját tettem meg a Gödöllői-dombságban, és azt mondhatom, hogy a pálya 90%-ában nem volt gondom az útvonal követésével. Azonban volt néhány, jelvételi szempontból erősen leárnyékolt hely, ahol ráadásul több út futott össze, így percekig kellett agyalnom a helyes irányon, ill. előfordult 1-2 rövidebb túlfutás is. Nem tudom, segitett volna-e ezeken a helyeken egy GLONASS vagy egy GALILEO bekapcsolása. Az biztos, hogy az üzemidőbe belefért volna, mert a 945 a 9 és fél órás menetidő alatt 100-ról 60%-ra merült navigációval, csuklós pulzusméréssel. Mindenesetre az ilyen bizonytalanságok ellenére is összesen talán vagy fél km pluszom lett, ami ekkora távnál véleményem szerint elhanyagolható.
Gondolkodtam, hogy szerzek a Garminhoz egy footpodot, de jobban belegondolva nincs rá szükségem.
Az F5+ csak GPS alapú távolság mérésével én nagyon elégedett vagyok. Eleinte kísérleteztem a többi beállítással is, de annyira nem mélyedtem bele, hogy sokat teszteljem. Amikor pedig a fogyasztás minimalizálási lehetőségét kerestem visszaálltam minden tevékenységnél csak GPS üzemmódra.
Azonos útvonalon sokkal kisebb szórással méri a távolságot mint a POLAR a footpoddal vagy a G5 GPS-sel.
Nem csak a teljes távra igaz ez, hanem futásnál az 1km-es résztávok bringán az 5km-es résztávok azonos útvonalon szinte ugyan ott vannak mindig.
Ne minősitsd ennyire le a teljesítményedet. Ez egy teljesen jó idő ismerve az előzményeket! Meg ugye most nem is a legjobb idő volt a cél. CSak az elsőt lefutni, frissítést megnézni stb. Tehát szinte mindegy is lett volna az idő ;) Gratulálok! hajrá
na összejött. Első maraton. Nem vész. Oké fos idővel (4 óra nyóc) de ezen majd reszelek jelentősen. 0-ról 462 nap kellett, 2019/02/10-n futottam először a helyi vásártéren, már ha azt futásnak lehet nevezni.
3-kor megébredtem, betoltam egy zabszeletet.
5-kor keltem, de sokat molyoltam mert utálok korán kelni, szaszeroltam, hogy miben vigyem a sótablettákat, mert szemerkélt az eső, végül kettévágtam egy pezsgőtablettás dobozt, kupak vissza rá, így elfér a zsebben. Indulás előtt 3 vitatigris, vittem 3 mars csokit, tasakban egy liter víz, övön 0,75- ez utóbbit a gyors újratankolás miatt vittem. - egyébként ez sok időt elvett. A tasak ilyen tartaléknak volt csak. Szóval tökörésztem egy csomót, kb 6.30-kor indulhattam.
Mórahalom és Domaszék közkútjai között voltam. (domaszéken a templom után jobb oldalt van for infó, mhalmon 55-ös úton lovasszínháznál, aztán cba, ill. később is van egy). 30 nál kissé szúrt az oldalam, de elmúlt, a végén egész jól tudtam szedni.
A tanulság az, hogy megpróbálok kevesebbet frissíteni legközelebb. / kutyulok maltodextrinnel valamilyen erősebb ch tartalmú cuccot, mivel minden trutyómban nagyjából ez van, meg dextróz. Vagy veszek ilyen tasakos cuccokat próba cseresznye. + nem fogom vissza magam, két km bemelegítés után megpróbálom majd rendesen szedni, szerintem 30-ig simán fog menni egy jó átlag, utána meglátjuk.
Én a Basica szénhidrátos italport használtam egy ideig. Mert volt az édes íz helyett valami sós (nem, ez nem jó szó) ízvilága. Nagyon bejött, egyszer egy Crosskovácsi mtb versenyen voltak szponzorok.
Köszi! Szerintem a gondolataiddal irányítod az eszközeimet 😳 minden helyre állt, szerintem nem nekem sikerült 🤪 sőt!! A W/kg értékem elérte a rég áhított 3-ast! Ez épp a zöld alja tehát a béka feneke alatti, de nekem ez már királyság! 😀 Egyébként meg futottam ma terepen 10 km-t 5 perces tempóban 140 bpm pulzuson ez is tetszik 😛
Nekem van állandó sodrós jobbos kanyarom, ha melóba futok. Szerintem az óra nem veszi komolyan a tempóm, mert ahhoz amit rajzol (szerintem ideális ívnek veszi) kb 2:00-nál is gyorsabban kellene futnom...
Ma lejtőn sikerült max pulzust nyomni, pedig hullámzó pályán futottam. Visszafele úton már kiterelték az utam melletti legelőre a marhákat és aktívan engem néztek. Ez még nem volt para, de megugrott két boci. Na akkor a bika is felemelte a fejét... Persze én meg szép piros Trek-Segafredo mezben voltam (persze nem mintha tényleg lenne jelentése a színnek). Azért bíztam abban, hogy tényleg be van kapcsolva a villanypásztor, mert fa nem volt a környéken.
:))) nekem csak edzés lett kicsit több, meg mivel nem jöttek az ultrák így maradt 10 Bpm-el feljebb az edzés intenzitás. Amúgy is igyekeztem kevesebbet enni, így most ez jól összejött nekem. Valahogy még össze kell csiszolnom az ultrás egyenletes alacsony intenzitásomat a közös tekeréshez szükséges robbanékonysággal. Bakker, jut eszembe Tisztula Visztula megfertőzött! valamit én is előállítottak az appon és mentem egy ilyet.
meg tekertem 50 percet átlag 223 watton 20 perc 239 watt volt de az FTP-m közben nem ment feljebb.
Magyarországon csak valami rettenet száraz datolyával szoktam találkozni.
Belgiumban kapható egy elképesztően puha állagú iráni datolya (Mazafati a fajta neve), azt szoktam venni.
De a Medjool és a Deglet Noor is finomak.
Ezektől könnyű függeni. :-)
Másik kedvencem (bár egy ideje nem vettem) a török 'tehin helva', ami nem datolya, és nem is marhahús ("tehén halva"), ami pirított szezámpaszta és cukor keveréke, opcionálisan pisztáciával megszórva. Brutális kalóriabomba, de nagggyon finom...
Nekem a mozgás lett összességében kevesebb és minden ebéd után sétáltam egyet, amíg még bejártam az irodába.
Ez főleg az emésztésemnek számított sokat. Nem akarom részletezni, de az esti futásoknál sokkal sűrűbben jön rám a bokorlátogatás, mint korábban. Szerintem ez azért van, mert ülve megebédelek, aztán ülök tovább és amikor mozogni kezdek... :)
Jó célnak tűnik, hogy jó pár kilóval kevesebbel álljak majd neki a tókerülgetésnek. Ma már szinte jelképes mennyiségű káposztás tésztát ettem ebédre :)
Mai kihívás:
...tegnap pedig kaptam egy idősebb rokontól (akinek vásárolok) egy tortát az Augustból. (tudtátok, hogy van tortafutár?)
Mi is sütögetünk, jó dolog. Bár én a home office óta fogytam, sőt amikor az elején nem csak nem is futottam, akkor a legtöbbet. A munkahelyen sokkal többet ettem, egyrészt ebédre is, meg az otthoni reggeli és ebéd között volt tízórai meg délután uzsonna, szóval volt bevitel bőven.
Nem tudom, hogy az ilyesmi frusztrál vagy motivál, de én az elmúlt 2-3 hónapban – Húsvéttal együtt – lementem 78-ról 75-re, pedig szintén home office van. Oda kell rá figyelni, az éhséget is viselni kell valamennyire (egyre jobban megy), de működik. Havi 1-1,5 kiló datolyát még így is eltüntetek. Csoki is van, süti is van, csak mértékkel.
A szakvezetés rábólintott a két Velencei tó körre. Be is ijedtem egyből :)
El is kezdte a felkészítésemet. Jövő héten a lassú kocogós szerdai edzés már 17km lesz. Ki leszek váncsi, hogy a hétvégi hosszú mi a fene lesz. Szerintem elfelejtette, hogy én igazából csak évi 2db maratont szeretnék futni. Ez a 6órás csak egy érdekesség.
Most kellene komolyan vennem a fogyást. Július végéig simán ledobhatnék egy 10-est, de baromi nehéz most, hogy olyan finom kovászos kenyereket süt esténként az asszony. :)
Ha viszont belegondolok, hogy 10kg súlyt viszek magammal állandóan, amit akár itthon is hagyhatnék...
A séta trackek zizegős vonalúak, mostanában a napi eü sétáknál van időm megfigyelni a jelleget. Amennyire féltem az óra pontatlanságától, egész megnyugodtam, szinte már nem is érdekel. Hosszú épületek tövében bármilyen beállításnál elmászik a jel. Probléma szinte mindig ugyanott van, nem érdekes.