Keresés

Részletes keresés

kjapp Creative Commons License 2022.09.22 0 0 45188

Még pár dolog a 100 m3 gáz/évhez. 
- Legnagyobb melegvíz kivételi (zuhanyzó) hely a tárolótól kb 3-4 m  jól szigetelt csőhosszra van.
- Kézmosáshoz gyakorlatilag nem használunk melegvizet, mert kevesebb víz kell hozzá, mint ahogy odaérne a tárolóból a melegvíz a keverős csaphoz. 
- Mosogatás melegvízzel elég kevés, mert mosogatógép visz mindent.

Előzmény: kormos* (45186)
kjapp Creative Commons License 2022.09.22 0 0 45187

100 m3 gáz/év megy el a melegvízre. Ketten vagyunk, zuhanyzóval, néha nagy vendégeskedéssel.

Előzmény: kormos* (45186)
kormos* Creative Commons License 2022.09.22 0 0 45186

Mennyi gáz megy el évente a melegvízre?

Előzmény: kjapp (45185)
kjapp Creative Commons License 2022.09.22 0 0 45185

Éppen 12 kW-os Unical gázkazánom van külső indirekt melegvíz tárolóval. Több, mint 11 éve üzemel, nem, vagy valószínűleg enyhén vízkövesedik, (vagy por alakban lehullik az aljára) mert a melegvíz felhasználás gázfogyasztása gyakorlatilag nem változott az elmúlt 11 évben. Pontos heti/havi adataim vannak a kezdektől fogva.
A vizünk elég kemény (Balaton-felvidék).
 

Előzmény: Törölt nick (45181)
janman Creative Commons License 2022.09.22 0 0 45184
Előzmény: Törölt nick (45181)
Törölt nick Creative Commons License 2022.09.22 -1 1 45183

Le is írtam, hogy kombihoz. 🙂

Előzmény: janman (45182)
janman Creative Commons License 2022.09.22 0 0 45182

Köszi! A 7. tervmintát ismerem, de mint írtam korábban, csak fűtő kazánom van, nem kombi.

Előzmény: Törölt nick (45181)
Törölt nick Creative Commons License 2022.09.22 -1 0 45181
Előzmény: janman (45179)
janman Creative Commons License 2022.09.22 0 0 45180

Köszi a válaszod! HMV készítés közben folyamatosan megy (még) a kazánom, nem kapcsolgat. A tartály (100l-es) felfűtése egy nagyobb melegvíz elvétel után pár percig tart. Jellemzően, esténként, mikor a fürdések, mosogatás miatt nagy a melegvíz elvétel, addigra már javában nem megy a kazán fűtési üzemmódban. Tisztán padlófűtésünk van, a ház jól szigetelt (-15°C-on 5,7kW hőszükséglet, épületgépész által kézzel, papíron számolva, majd általam WinWattal ellenőrízve). Nem igényel folyamatos fűtést a kazántól, mert van egy nagy hőtehetetlensége a padlónknak. Folyamatosan 21°C-ra van a kazánt vezérlő Bosch CT-100-as állítva. 

Előzmény: kormos* (45177)
janman Creative Commons License 2022.09.22 0 0 45179

Köszi a válaszod! Vegyük azt az esetet, hogy kinyiródott a jelenlegi HMV tárolóm, és a tárolót kidobtam. Új megoldás kell, de nem szeretnék belső csőkigyós tárolót. Viszont marad a 14 kW-os, csak fűtő kazán. Mit lehetne tenni? A fűtő kazán HMV ki-bementét csak valahogy összel lehetne kötni egy külső hőcserélővel, igaz? Ennek a külső hőcserélőnek a HMV felöli oldala, a szekunder kör - ami egy külön szivattyús kör lenne - egy belső csőkigyó nélküli HMV tárolóban lévő vizet készítene. Amíg tart a HMV készítés, addig nincs fűtés. Ez nem probléma, mivel csak tisztán padlófűtésem van, ami jelenleg is le van választva egy másik hőcserélővel a kazán fűtőköréről. Ha egy ideig nem megy melegvíz a fűtés köri hőcserélőbe, akkor semmi egetrengető nem történik. Amúgy sem megy a fűtési kör 0-24-ben.

Összegezve: ha a fűtésem tökéletesen üzemel évek óta egy hőcserélvel a kazántól leválasztott padlófűtéssel, akkor miért ne működhetne ugyanaz a kazán egy másik hőcserélvel HMV készítésre? 

Köszönöm!

Előzmény: Unicalfan (45178)
Unicalfan Creative Commons License 2022.09.22 -2 1 45178

Ha nagyon nagyon profi laikus vagy és szerelni is tudsz akkor IGEN.érdemes.Bár ehhez egy kombi kazán kellene és nem egy 14 kw-os fűtő...De megoldható csak rengeteg buktató van a dologban ....(amik nincsenek a videókban,leírásokban) Homor úr egy rendkívűl jó elméleti szakember,DE a gyakorlatban "0"-kétkezileg soha nem rakott össze egy ilyen rendszert...szóval az elmélet zseniális,DE a gyakorlatben összerakva számos plusz dolog kell,hogy "problémamentesen"működjön..... és fűtő kazánnal nem lesz olyan "komfortos" a rendszer mint ha kombival csinálnád.

Ha mégis rászánnád magad,kérdezz bátran segítek....

Előzmény: janman (45173)
kormos* Creative Commons License 2022.09.21 0 0 45177

Szerintem, azt lesd meg, hogy a HMV melegvíz készítés közben folyamatosan megy-e a kazán, tehát min. teljesítményt le tudja-e venni a csőkígyó, nem  kapcsolgat-e közben.  Valamint még lényeges, hogy milyen gyorsan fűti fel a tartályt, mert addig nincs fűtés. Tehát, ha lassan fűti a HMV-ét és megy folyamatosan és Téged nem zavar, hogy addig nincs fűtés, akkor hagyd. 

Előzmény: janman (45173)
nagykunsági Creative Commons License 2022.09.21 0 0 45176

Valóban, rosszul olvastam le. 

 

Nem, nálam ez van, a szomszédnak van Class One. 

 

 

Előzmény: Sony Black (45175)
Sony Black Creative Commons License 2022.09.21 0 0 45175

Genus! Nem Genius :)

De nálad nem Class One volt?

Előzmény: nagykunsági (45172)
kormos* Creative Commons License 2022.09.21 0 0 45174

Ez nem is kondenzációs kazán, akkor meg had kapcsolgasson!!!!!

Előzmény: kormos* (45171)
janman Creative Commons License 2022.09.21 0 0 45173

Homor úr (Unical) videóiít és írásait nézegetve elgondolkodtam a HMV termelésem átalakításán. Jelenleg egy Bosch 3000 ZSB 14-es kondis kazán, 14kW-os + egy Heiser S-100-as, 100l-es HMV tartály kombóval történik a melegvíz előállítása, a fűtés mellett. 2018 óta aránylag jól működik a rendszer. Ugyanakkor a környékünkön a hálózati víz miatt erős a vízkőképződés a HMV tartályban. Tapasztaltam, mikor az előző, HMV tartályomat ki próbáltam a házból mozgatni a csere során, majd megszakadtam a súlyától, a vízleeresztés után is. Tele volt vízkővel.

Szóval a jelenlegi tartályom is belső hőcserélős, gyanítom vízkövesedik ez is, mint állat. Homor úr szerint a belső hőcserélős megoldás energetikailag nem túl optimális. Mondjuk ő a "katasztrófális" jelzőt szokta használni.

Emiatt töröm a fejem, hogy hogyan lehetne külső hőcserélős megoldássá átalakítani a jelenlegi HMV-s megoldásomat. Ugyanakkor még  a jelenlegi megoldásommal is éves szinten ca. 168m3 gáz fogy a HMV készítésre, tehát anyagilag biztos, hogy jelenleg nem igazán egy megtérülős megoldás lenne az átalakítás, de gondolok a jövőre is. 

Belső hőcserélő nélküli HMV tartályt, újat alig találni a webes kereskedésekben. 

Mi a véleményetek? Érdemes a külső hőcserélős HMV készítésen agyalni, vagy hagyjam a fenébe az egészet?

nagykunsági Creative Commons License 2022.09.21 0 0 45172

Nálam Genius premium evo kondenzációs van.

 

De jól írták benéztem, mert azt hittem a tied is az. De csak turbós. 

 

Nálam csak padlófűtés van.

 

Ve várj 40% megtakarítást, a nyílt égésterű kazánhoz képest van 25-30% megtakarítás. 

 

Előzmény: Shalloun (45169)
kormos* Creative Commons License 2022.09.21 0 0 45171

11 kw min. teljesítményű kondenzációs kazánhoz, egy átlagos családi ház (120 nm) esetén be kell tenni egy puffer tartályt. A puffer tartály lehet csőkígyós, de talán még jobb, ha hőcserélőn keresztül fűtöd fel. 

Előzmény: Shalloun (45169)
Törölt nick Creative Commons License 2022.09.21 -1 0 45170

A kondis kazánok képesek a teljesítményüket szabályozni az előremenő és visszatérő víz hőmérséklete alapján IS on-off termosztáttal.

A rendszer fog gátat szabni ennek, ha az rosszul van méretezve.

 

Amikor a kifűtéshez elegendő lenne mondjuk 4kW a te kazánod akkor is 10-11kW-ot rak bele.

De azért hogy ne legyen túlfűtés  le kell kapcsolnia az égőt és keringetnie kell

amíg eléri ismét azt a hőmérsékletet a víz hogy újra bekapcsolhasson az égő.

Nem mindegy hogy egy órás üzem alatt zabál 1m3 gázt, vagy 0,3 m3-t.

Ha kazáncserén gondolkodsz, lesz ott más költség is, (pl füstgáz elvezetés) ezzel számolj.

Aztán a rendszer vezérlésébe is lehet nagy pénzeket beletenni az optimalizálás érdekében.

 

Előzmény: Shalloun (45169)
Shalloun Creative Commons License 2022.09.21 0 0 45169

Nálatok milyen kazán van? Illetve te melyik kazánról írtál épp?

 

Amúgy nálunk 6 kör radiátor és 6 kör padlófűtés van - az osztók egymás után kerültek felfűzésre - sajnos helyhiány miatt. Ezért elektrotermikus szelepeket raktam a radiátoros körök osztójának a visszatérőjére (kivétel a fürdős törölköző szárítóra) - ha a padlófűtés megy - az menjen mindenhol - viszont ne fűtse külön a radiátoros köröket feleslegesen pluszba. És ezek alapján zónáztam le a házat az on/off termosztátos zónavezérlővel.

 

De akkor ha jól értem az eddigiek alapján - nem csináltam nagy hülyeséget - de az Ariston Clas Evo 24 FF (min hőteljesítmény 11 kW) így is úgy is többet fog kapcsolgatni mint pl egy kondenzációs kazán aminek pl. min hőteljesítménye 2 vagy 3 kW. És gondolom ebből adódik a 30-40%-os energiamegtakarítás is. Jól értelmezem? 

Előzmény: nagykunsági (45165)
Zs:) Creative Commons License 2022.09.21 0 0 45168

Az előremenő fűtővíz fűtési görbe alapján való szabályozásához nem kell okos termosztát, csak egy külső hőmérséklet érzékelő!

Előzmény: nagykunsági (45158)
Unicalfan Creative Commons License 2022.09.21 0 0 45167

Sajnos semmi de semmi értelme bármennyit is beruházni "okosítani" a jelen kazánod tekintetében...a 11 kw minimum teljesítmény hazavág mindent...egy megfelelő kondenzációs kazán választással (aminek a min teljesítménye  2-3 kw között van) jelentős, akár kb 30-40% gázmegtakarítás érhető el a jelenlegi kazánodhoz képest. Persze a megtakarítás mértéke nagyban függ a rendszer milyenségétől is.

Igazándiból a kulcsszó a kazán min.teljesítménye és nem a modulációs arány!

 

A tényleges számottevő gázmegtakarítást nem az "okosítás" adja (2-3%) még kondenzációs kazán esetében sem.Tehát egy sima on/off termosztáttal rendelkező ,megfelelően alacsony min teljesítményű kondis gázkazán is simán hozza a -30 % os értéket egy 11 kw os min teljesítményű kazánhoz képest ugyanazon rendszerben.

Előzmény: Shalloun (45164)
Unicalfan Creative Commons License 2022.09.21 -1 0 45166

Szerintem benézted...nem ugyanarról a kazánról beszélsz mint ami neki van...11kw min teljesítménnyel....

Előzmény: nagykunsági (45165)
nagykunsági Creative Commons License 2022.09.20 0 0 45165

Milyen jobb kazánt? Mivel tud többet egy újabb? 

Ez a kazán mindent tud amit egy kazánnak tudnia kell. 

 

Ez a kazán legalább le tud modulálni 10%-ra nem úgy mint az agyonsztárolt bosch-ok. Meg a társai. 

 

Nálam is sima on-off termosztát van, igaz nálam padlófűtés van, így nem is gondolkodom az okos termosztátban. Nekünk ez bevált. 

 

 

Előzmény: Shalloun (45163)
Shalloun Creative Commons License 2022.09.20 0 0 45164

Azért is kérdezem ezt mert a Computhermes termosztát + zónavezérlő akkor egy sima on/off relés kapcsoló. És ami nem tiszta nekem, ha pl. ezt "okosítani" szeretném a jobb fogyasztás / teljesítmény érdekében, akkor ehhez a kazánhoz lehet venni még a saját márkás cuccait - de nem biztos, hogy megéri költeni rá - ahogy számoltam cirka 250k körül jönne ki - hanem akkor már ki kell cserélni egy jobb kondenzációs kazánra és ahhoz megvenni a folyamatszabályzó elemeket.

Előzmény: Shalloun (45163)
Shalloun Creative Commons License 2022.09.20 0 0 45163

Köszönöm szépen az infókat. Legalább tanulok én is. :) 

Azért jó ez az Ariston Clas Evo 24 FF kazán a Computhermmel mert régi fajta a kazán és amúgy se tud úgy olyan hatásfokkal modulálni?

Vagy mi az oka?

 

Másrészt gondolkozok / tam azon is, hogy rákössek e egy külső hőmérséklet érzékelőt, mert képes ezt is fogadni - csak van-e valóban létjogosultsága.

Előzmény: Sony Black (45161)
nagykunsági Creative Commons License 2022.09.20 0 0 45162

A teljesítmény moduláció az nem jelleggörbe alapján megy. 

Beállítod a kazánodon fix 40 fok előremenő vízhőmérséklet. A kazán ezt pontosan tartja. Viszont 25kW teljesítményt nem tud leadni a hőleadó felületed, tehát ha 25kW teljesítménnyel megy a kazán akkor nem tudja tartani a 40 fok előremenőt. Így visszább vesz a teljesítményből. Ha kell egészen a minimum teljesítményig a plédáddal élve 11kW-ra . Ha még ez is nagy teljesítmény már nem tud visszább venni, tehát kikapcsol. Ahogy hűl a visszatérő vízhőmérséklet, megint bekapcsol. Tehát a kazán kapcsolgat. Ha egy kazán kapcsolgat akkor nem fog jó hatásfokon működni, tehát nő a fogyasztás, így a cél az, hogy a kazán ne kapcsolgasson, hanem tudjon olyan alacsony teljesítményre lemodulálni, amennyi teljesítményt le tudnak adni a hőleadó felületek. 

Előzmény: Shalloun (45159)
Sony Black Creative Commons License 2022.09.20 0 0 45161

Nem. A jelleggörbe az időjáráskövető beálltás része. Ez kizárólag azt csinálja/nézi mennyi legyen az előremenő hőfok a kinti hőmérséklet alapján.

A modulációhoz nincs köze. Ez a kazánt pont a jobb Computhermel használni.

Előzmény: Shalloun (45159)
Apaxp Creative Commons License 2022.09.20 0 0 45160

A saját rendszerem alapján:

1, van külső érzékelő ami, a kazán menüben beállított jelleggörbe alapján emeli/csökkenti az előremenő víz hőmérsékletét.

2, van az okos termosztát, ami jelzi a kazánnak hogy a lakásban mennyi a hőmérséklet és a kazán a két perifériát figyelembe véve számolja ki, hogy mekkora minimális teljesítmény szükséges a lakás hőmérsékletének a tartásához.

Előzmény: Shalloun (45159)
Shalloun Creative Commons License 2022.09.20 0 0 45159

Na de akkor ezt most nem értem - van egy modulációs ráta - pl. a max fűtő teljesítmény 25kW és a min 11kW - a kazán képes ennek a szabályozására valami alapján - gondolom a beállított jelleggörbe alapján. Viszont ezt a jelleggörbét lehet állítani vagy manuálisan vagy gondolom külső hőmérséklet érzékelő alapján? Vagy ha nagyon rosszul értelmezem akkor szívesen fogadok magyarázatot.

Előzmény: nagykunsági (45158)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!