Meg mikor Mágen megkapja vhs kazin a videófelvételt és közli, hogy majd a mosógépen fogja lejátszani mert csak az van. Pedig ez már a sorozat közepe felé volt, 1993 körül legkorábban akkor meg a vhs videó már bőven nem volt luxuscikk, csak a szomszában nem volt senkinek.
Ez a bélszínfóbia, pontosabban a bélszín vásárlóival szembeni ellenérzés valami korszakos jelenség lehetett, még a Voga-Turnovszky duó is énekelt róla.
Lehet, de azt az OTP csinálta, és a nevében is benne van, hogy ott nyerni lehetett, én pedig a MERKUR féle autóértékesítésről, az ahhoz kapcsolódó sorszámokról értekeztem. Ott nem volt sorsolás. Stikli, korrupció, protekció igen, de sorsolás nem.
Amúgy ki tudja, mi volt a protekció Kádár-kori megfelelője?
Vagy jattoltál a megfelelő emberek és akkor a sorsolás előtt a golyódat ( nem azt, hanem amit a gömbbe tettek :) berakták a fagyóba és akkor a sorsolást végző biztosan kihúzta, mert ő is tudta, hogy hideg golyót kell húzni ha van.
Nem is az, hogy olcsó vagy drága, de ha megengedheted magadnak ill. anynira imádod, hogy neked megéri azt a pénzt is, akkor vehetsz bármikor. Cocializmusban meg akkor se tudtál venni mert nem volt sehol ha pénz nem számított volna.
Lásd. A faszit aki Lenke néninél akar bélszínt venni, és úgy néznek rá a boltban mintha min. az irgalmas nővérek könyvtárában kérte volna a Káma Szutra legújabb részét, még meg is jegyzik ,hogy nem tartanak bélszínt, mert úgyse tudná senki megfizetni. De máris ki van utálva, mert ő meg tudná, mert akkor biztos, hogy adócsaló, maffiózó stb. hiszen van pénze bélszínre. Pedig lehet ,hogy csak szimplán szereti és ér neki anynit ,hogy szerény fizuból is havonta egyszer összespórol rá és kirúg a hámból és bélszínt eszik, aztán majd a következő héten csak zsíros kenyérre fog telleni minden másnap lilahagymára is, amit rátehet. :)
Vajon ha most valaki a Balaton parton full extrás lángost kér sajttal tejföllel, hagymával és hússal és mellé még eg jó hideg sört is letol ( ami nem Kőbányai vagy Balatoni Világos, hanem mondjuk Pilsner vagy Heineken) akkor is ilyen utálat lenne felé, hogy "rohadtgazdageci" ?
Ahogy mondod, Budapestre nem volt jellemző az áruhiány, legfeljebb pont az nem volt, amit szerettél volna, de volt helyettesítő termék. Vidékről nem tudok nyilatkozni, de szerintem a megyeszékhelyek többé-kevésbé rendben voltak.
Amúgy a korábban említett autós várakozás is ilyen volt a Merkurnál: ha valamelyik nyugati autó keleti változata kellett (Lada, Dacia, Polski 125, stb.), és még a színben is kötötted az ebet a karóhoz, akkor az soká tudott tartani, ha színben engedtél, akkor nyerhettél egy kis időt, de ha nagyon mehetnéked volt, egy Zaporozsecet szinte várakozás nélkül a hónod alá csaphattál, ahogy a Watrburg vagy Trabant sorszámok is gyorsabban pörögtek.
Na igen 1985-ben még vidéken tényleg volt probléma mosógépet szerezni, ha rögtön kellett, de pár hónap alatt már megodlható volt, Bp-n pláne. Színes tévé is kb. vidéken nem volt csak mindig karácsony meg ahogy mondod olimpia meg foci VB idején.
Telefon viszont valóban nem volt, még a fővárosban is voltak olyan kerületek főleg új építésű lakótelepeken, ahol évekig várhattak rá, mire lett szabad vonal, vidéken pláne, a még meg se lévő vonalak is évekre előre el lettek már osztva hosszú várólista volt.
Azért is tudott gyorsan tarolni közvetlenül a rendszerávltás után 1990 őszén startoló Westel 0660 is, mert bár valóban drága volt a készülék is meg a hálózathoz csatalkozási díj is, no meg ha a mobilt hívták akkor is ketyegett a számla és a percdíjak is mgasak voltak, de nem kellett várni rá, azonnal lehetett telefonod. Sőt korábban CB rádiót is ezért vettek néhányan már 1987-ben, hogy elérhetőek legyenek legalább ott. Még a 90-es évek végén is volt egy öreg bácsi anno, aki azért vett analóg mobilt, mert 1994 körül sem lehetett még tudni mikor lesz telefon az utcában 1997-ig kellett rá végül várni, de akkor még senki se tudta, és utána már azért is azt használta úgy mondta, hogy azért se kötteti be bosszúból a vezetékest.
Hát nem tudom, ha ez neked olcsónak számít, az jó, de én nem vagyok hajlandó kiadni érte egy vagyont. :( Inkább nem eszek vagy mindig azt eszek ami megterem éppen a kertben. Most éppen málnaszezon van, sajnos a sárgabarack szépen lefagyott, kb 5 db-ot sikerült szüretelni.
nekem ez mindig is fura volt a sorozatban. Nem allitom, hogy Makkoshotyka 50 km-es korzeteben valaki hirtelen felindulasbol berongyolt a helyi vaskereskedesbe vagy iparcikk boltba es rogton szines tvvel vagy mosogeppel terhetett haza, de Budapesten a nyolcvanas evek vegen nem volt ez ekkora problema. Nyilvan elofodulhatott, hogy ket napig vagy mikor extrem kereslet volt, karacsony elott vqgy foci vb, olimpia kornyeken nem volt (ekkor vegul is jarhatta valaki a boltokat, mint a megszallott a kovetkezo Videoton vagy Orion szalitmanyig), olyan is lehetett, hogy nem kaptal Oriont csak Videotont vagy csak hajdu mosogep volt, nem az NDK-s automata, de hogy kimondott hianycikk volt a tv, huto vagy mosogogep, arra en nem igy emleszem. Bar nyilvan gyerekkent nem feltetlen volt teljes ralatasom, csak az, hogy MI siman vettunk, mikor kellett (erdekes, h megmaradt bennem, hogy 86-ban, a foci vbre lett uj szines tevenk, emelle meg tobb cucc elromlott, es akkor lett uj lehel huto, meg meg par muszaki cikk (automata mosogep nem, mert anyam nem hitt benne 🤣)
Sot, meg olyan is remlik, hogy megbaz atkos vegen, letezett vm Keravill forrovonal, amit felhivva lehetett vasarolni tevet, mosogepet, hutot es hazhoz is szallittottak, nem kellett sehova menni.
Ehhez kepest, higy Mageneknek se mosogep (de semmilyen!), se szinestv, se fagyaszto....
Az első részekben meg ugye Mágen egész nap boltokat járja, mert sehol sincs színes tévé, és nem is tudják megmondani mikor lesz, jöjjön minden nap, mert bármikor jöhet. Ez se sok mindenkinek hiányzik gondolom. Manapság nemhogy bármelyik plázában kapsz tévét, de úgy vágják utánad részletre akár 0 ft kezdőrészlettel is, Mágennek meg azt mondták nincs otp csak készpénz.
Hát mondjuk vettél, de egy télen mondjuk 4-5 alkalommal, elég kiadós sorban állás után, s szerencsésnek érezted magad nyomorodban. Most meg havonta veszel 4-5 alkalommal, azonnal, sorállás nélkül (jószerével ez most a legolcsóbb gyümölcs), s mégis mindig panaszkodunk...
Szóval igaza volt a Mesternek, a panasz az állandó.
Azért az jó a vad kapitalizmusban is, hogy ha autót akarsz venni pl. akkor ma annyi az egész, hogy besétálsz egy autószalonba, ami neked szimpatikus, kiválasztod azt ami neked tetszik és meg is tudod venni aztán legkésőbb másnap már mehetsz érte nem évekig vársz rá
Na, pont ma ez mar nem teljesen igaz 😆 Honapokat kell varni egy uj autora, VW csoportera akar egy evet is. De persze altalaban veve igaz, amit irsz, ill. nem ua a ketto
Hát igen minden januári rész azzal kezdődik, hogy panaszkodnak ,hogy de felmentek az árak, ja kérem akkor csak január elsején emelkedett utána nem.
Nem igaz ,hogy régen / rendszerváltás előtt minden jobb volt. Más volt, de nem biztos hogy jobb és nem minden téren.
Olyan ez mint mikor nosztalgiával emlékszünk vissza a közép meg az általános iskolára, hogy de jó volt akkor, az emberi agy márcsak ilyen a szépre emlékszik jobban a rosszat hamar elfelejti.
Ebből adódik a kádárkori nosztalgia is, az megmarad szép emléknek ,hogy 3.60 volt a kenyér, meg 50 fillér a fagyi és beutalóval minden évben elérhető volt a Balaton és lángos, sör stb. is olcsó volt, de ha valaki kicsit rosszabbul állt anyagilag akkor az annyi volt hogy nem a parton a büfében vette meg a sört és a lángost hanem jégakkuval telerakott hűtőtáskában vitte a boltban vett meg otthonról hozott szendvicseket meg söröket. Az már nem jön a nosztalgiafaktorba, hogy 10 évig is várni kellett egy telefonra, meg évekig tartó várólista volt autóra is és a színét se te válaszottad, hanem kaptál olyat, amilyen épp volt. A SZOT üdülők egy része is ahol kb. ingyen lehetett nyaralni is balkáni állapotúak voltak nemcsak mai de akkori szemmel is.
Azért az jó a vad kapitalizmusban is, hogy ha autót akarsz venni pl. akkor ma annyi az egész, hogy besétálsz egy autószalonba, ami neked szimpatikus, kiválasztod azt ami neked tetszik és meg is tudod venni aztán legkésőbb másnap már mehetsz érte nem évekig vársz rá, hogy majd szólunk meg jattolni kell az leadónak, hogy előrébb kerülj vagy pl. ma ha banánra fáj a fogad bármelyik hiperben vehetsz, nem kel la fél várost bejárni, hogy hol tudnak lopva a pult alól adni.
Mint mikor Sümi felvetette Lillácskának ,hogy kiváltja az utazókeretet és eladja valakinek, és Lillácska erre úgy reagált mintha min. azt mndaná, hogy elmegyek bankot rabolni vagy felgyújtani egy csecsemőosztályt, hogy de hát ezt nme gondoltam magáról Oszkár, hogy ilyenbe belemegy. PEdig az még nem is volt törvénytelen, nem volt kötelező utazni ha valutát vettél. Vagy mikor Veres úr a márkában fizetett német vevő után azt mondta nem váltja be a valuttá ,hanem inkább elteszi jól jöhet az még.
Na meg Vágási Feri, akinek nincskedve lemásolni a Win 95-öt inkább 10 ezer ft-ért megveszi, sőt még a munkanélküli segélyt sem akarja felvenni mikor kirúgják merthogy neki senki ne adjon adományt.
A "régen jobb volt" dolog meg legfeljebb olyanokból állt náluk, hogy régen nem kellett hetente átragasztani az árcímkét a termékeken, bezzeg most állandóan ragasztani kell, és ez mennyire megterheli Lenke kacsóit.
Hogy ennek mi volt a hátterében, miért nem kellett akkor és miért kell most ezt gyakran megtenni, azt nem tudta, nem is érdekelte, de szerintem fel sem fogta volna.
De a Szomsza soha nem mondta azt, hogy de jó volt régen, az előző rendszerben, bezzeg milyen rossz most. Mindig az volt, hogy akkor volt jó, ha jó volt valaha is, amikor Lenke vagy Bumm apó gyerek vagy fiatal volt a boldog, békés Horthy rendszerben, de milyen rossz volt a kommancsok alatt, de hála isten ennek vége, mert itt az új világ, amiben minden rossz.
Mert ha még azt mondták volna, hogy milyen jó volt Kádár alatt, de most rossz, akkor az egy világos állásfoglalás lett volna.
Az erkölcsi tartás dologban igazad van, valóban volt egy ilyen része a hozzáállásuknak: pfúj, pénzt keres valaki, biztosan egy útonálló anyagyilkos az illető, mi ilyet soha nem tennénk.
Puzsernak ebben az egyben igaza volt. A sorozat a tomeny, erett kadarizmus, reneszansza nagy reszt a nezok visszavagyodasa, mert akkor meg minden jobb volt.
Aki disszonanciat vel felfedezni ekozott, meg hogy mindig panszkodnak a sorozatban, egyreszt igen, erdekes, de masreszt viszont van ertelme, mert akkor szar volt ugyan, de az biztosan megvolt. Ma talan nem is annyira szar, mint inkabb bizonytalan minden, nem kenyelmes, nem nyugis mocsar, hanem random szakadhat a nyakba barmi. A tarsadalmi kulonbsegek nottek, ez meg meg ra is pakol, hisz nincs annal szarabb, ha azt latod, hogy masok meg ebben is jobban boldogulnak (mely meggyozodessel, h nyilvan meltatlanul... es most nem Lolorol beszepek, hanem a szomszed Pityurol, meg a volt kollegarol... bar amugy ez utobbi szintentokeletesen megvan a sorozatban, azaz, h rohadtul zavarja oket mondjuk GG meg a vallalkozok, csak ok, szemben a valosagot, elokelo elhatarolodassal reagalnak ra, mintha ok nem siman keptelenek lennenek az uj vilagban boldogulni, hanem egyszeruen csak erkolcsi tartasuk miatt nem ereszkednek, mert nem erezpszekdhetnek le odaig, hogy ugy eljenek, gondolkodjanak, hogy jobban eljenek...
Merthogy a leglényegtelenebb tárgyat tanító tanárok hirtelen, tömegesen kerültek abba a helyzetbe, hogy ők tanították a leglényegesebb tárgyat...
.
Magam is láttam ilyet, pont azokban az években, gondolom ez lehetett a hátterében annak, hogy az egyik gimnáziumban az adott évfolyamon az egyik német csoportban a kettes szint a másik csoportban minimum négyest jelentett.
.
Nagyjából most fognak kiöregedni ennek a csoportnak a legfiatalabb tagjai.
.
Kérdés, hogy ezek közül ki mennyire képezte magát, belső indíttatásból vagy a külső körülmények miatt, vagy került olyan helyzetbe, ahol semmi szüksége nem volt erre, ellubickolt a nagy semmiben.
b., legtöbbjük tényleg nem tudott oroszul sem rendesen
c., ennek megfelelően esélyük sem volt arra, hogy idegennyelv-tanítási módszertani kultúrával felvérteződjenek
d., rendszerváltás után gyorsan ezt a tömeget képezték át angol- és némettanárrá kb. ugyanilyen nyelvelsajátítási és módszertani kultúrával
e., s aztán évtizedekig tanították immár azokat a nyelveket, amelyeknél már nem működött az összekacsintás.
Merthogy a leglényegtelenebb tárgyat tanító tanárok hirtelen, tömegesen kerültek abba a helyzetbe, hogy ők tanították a leglényegesebb tárgyat... Nagyjából most fognak kiöregedni ennek a csoportnak a legfiatalabb tagjai.
Nem az a bosszantó, hogy egy sorozat, vagy bármely produkció szar, hanem ahogy azt az emberek kezelik.
És szinte mindenki beáll az össznépi kánonba, hogy hú de jó, meg kordokumentum, mindenféle bizonyítási szándék vagy képesség nélkü, de ha te azt mondod, hogy szar, akkor le leszel hülyézve, és ugatva követelik, hogy magyarázd meg és bizonyítsd be, hogy hol és miben rossz a sorozat.
Egyrészt a cucializmusban is "csak" az általános iskolában volt kötelező az orosz, utána már szabad volt a vásár, többé-kevésbé, másrászt pont az orosz tanárság, annak későbbi kálváriája volt egy olyan dolog, amiben az illető pont annyira hibás volt, mint a rendszer: olyan nagyon nem kellett összetörnie magát az embernek egy diplomáért, garantált állás volt, rendszerváltás nélkül ún. nyugdíjas állás lett volna, olyan sokat nem kellett sem tudni, sem oktatni, mert aki ezt tanulta, azoknak a nagy része nem tanulta, csak részt vett az órán, később az életben szinte nulla esély volt arra, hogy használnia kelljen, mert hát a SZU-ba nagyon menni nem lehetett, nyugatra meg inkább a német, olasz, francia, angol kellett.
Egy össznépi összekacsintás volt az egész: kell, mert kötelező, hát oldjuk meg okosban. Én nem tudok semmit, de nem is foglak szívatni, kapsz egy gatantált négyest, oszt jónapot.
Nekem pl. volt olyan tanárom, aki kihívott felelni, a könyvéből kellett olvasni és fordítani úgy, hogy a sor fölé oda volt írva ceruzával a szöveg fonetikusan, alatta meg magyarul a fordítás.
Na ezeket a tanárokat érte váratlanul és kellemetlenül a rendszerváltás. De aki jól megtanult oroszul, annak olyan nagyon nem volt nehéz egy új nyelvet megtanulnia, azokról nem is beszélve, akik az orosz mellett már korábban is tanultak egy másik nyelvet. De az orosz nyelvet beszélők iránti kereslet sem szűnt meg, keletre kereskedő cégek, minisztériumok, fordító irodák, nyelviskolák fel tudták szippantani azokat, akik tényleg beszéltek oroszul. Ja, hogy sokan nem? Arról nem a rendszerváltás tehetett.
A Béna bácsi vs. testnevelés téma elemzését meg szerintem elmeorvosi szakemberekre kellene bízni, annyira orvosi esetnek tűnik az az ember azzal a kirohanásával.
Tanárként sem kellett volna meglepődnie, hogy esetleg új dolgokat is meg kell tanulnia, hogy azokat majd taníthassa, mert új dolgokat minden rendszerben és korban tanulni kell (kivéve talán Észak-Koreát és a mai Afganisztánt), ahogy a szakmák is mindig fejlődnek, legfeljebb a fejlődés mértéke és sebessége különbözhet az adott rendszer alapján. Amelyik szakmában nem kell újat tanulni, azokkal meg legfeljebb a szentendrei skanzenban lehet találkozni.
Bárhogy próbálok olyan szereplőt találni, akinek nagyon kellett volna az a tudás, amit a cucilizmusban nem tanulhatott meg, de nem nagyon találok olyat. Ami meg mégis kellett volna, azt simán felszedhették volna a rendszerváltás éveiben, ha nyitott szemmel és füllel járnak a világban.
Vagy mondjuk egy orosztanár, aki ahogy asszem egyszer Bástya elvtárs meg is jegyzi most nekik nem könnyű, megtanult egy szakmát tisztességgel és most meg nem megy vele semmire, vagy megtanul angolt tanítani vagy fel is út le is út. Ez legalább valóban létező dolog volt, és a nem a legélesebb kések a fiókban tanárok tényleg csak egy bizonyos könyvet tudtak angolból és azt tanították, amit bemagoltak, eleinte még úgy, hogy 1-2 leckével jártak csak előrébb, mint az osztály.
Vilma meg megjegyzi, hogy ezért jó a testnevelés, az nem változik és mindig van, és utána jött Bástya elvtárs szövege arról ,hogy hát igen már futball sincsen csak zsebhoki.
Ez pl. egy olyan dolog megint, amit az ember csak úgy elolvas, egyik sezmén be, a másikon ki, business as usual, nyígás as usual, le sem esik neki a sok faszság között, hogy mit is akar itt a költő mondani*
Aztán jön valaki, aki feltesz egy egyszerű kérdést, és akkor csilingelés, akkor leesik, hogy mekkora ökörséget mondott Jutka.
Mert egyrészt tényleg ökörség még a Szomszédokon belül úgy általában is: kinek és mihez érteni, ami régen aljas és csúf dolog volt, de ma meg kéne, de azért nem tud boldogulni? Nem akarnak dolgozni és most kell? Mit sírunk vissza a szocializmusból?
És ha ez megvan, mert rávezettél, abban a pillanatban az is leesik, hogy a legjobb, hogy ezt JUTKA mondja, aki akkor és most is ének-rajz tanár lett volna, mit kellene neki tudnia ének-rajz tanárként a kilencvenes években, amit nem tud, mert nem tanulhatott meg a nyolcvanasban? Hogy kell hajlítani a Szózatot énekelve? Vagy milyen modern szöveggel énekeltethetné az amúri partizánok dalát vagy a bunkócskát? VAgy van valmai zeneszerző, aki nem volt tanítható, mint rendszerellenes?
Még ha Juli, János, Alma, Taki mondta volna... esetleg még lett volna értelme, de így duplán egy orbitális hülyeség... :-D
*megfejtés egyébként szerintem az, hogy a költő kurvára semmit nem akar mondani, mint általában szokása, berakott egy panelt, egy közhelyet, 20 mp letudva, de lövése sem volt neki sem, hogy mi is lehetett az, amit visszasírunk, mert régen minden jobb volt
De mihez kellett volna érteniük, amiről egy életen át azt tanították, hogy aljas, csúf, kapitalista dolog? Tőzsdézni akartak? Vagy céget alapítani és kilépni a világpiacra? A melózás, akár egy helyen, akár több helyen, másodállásban nem változott. Legfeljebb annyiban, hogy megszűnt a gyárkapun belüli munkanélküliség, akinek volt állása, annak tényleg dolgoznia kellett onnantól kezdve, mondanám, ha nem tudnám, hogy a gengszterváltás után sem ették olyan forrón a kását.
A cikk feltalálta a melegvizet, ez az ivós játék, már 12 éve is megvolt, pont így random epizód betesz, panaszkodásnál inni kell. Ugyanez Dallassal, ha valaki iszik a sorozatban mindenkinek inni kell.
Szerintem túl sokat kérsz rajta számon... szvsz valóban nem akart ez több lenni, mint egy uborkaszezonos, vicces, témájában kellően kattintásvadász kis töltelék. Sőt, talán még megkockáztatom, más magazin jellegű felületeken akár szezonban is jelennek meg ennél semmit mondóbb tartalmúak filemkről, sorozatokról.
.
Semmit nem kértem számon rajta, csak eszembe jutott a cikk kapcsán az, amit írtam.
.
Nem olvastam végig, így lehet, hogy ez a cikk pont nem ilyen, de ettől még az van az esetek nagyobbik részében, amit írtam.
És máris megvan a jelen népszerűségének az oka is:
már 32 éve nem sikerül felvenni a tempót, sőt, sokszor azoknak sem, akik nem is éltek a sorozat idején.
Egyébként érdekes vizsgálat lenne, hogy van-e köze a sorozat újabb népszerűsűgének ahhoz, ahogy az ország népe feladta a rendszerváltáskor megszületett reményeit? Értem ez alatt, hogy a megszűnéstől biztos volt pár év (a topik 2005-ös), amikor nem ismételték, nem volt rá igény, de aztán kiderült, hogy a rendszerváltás nem sikerült vagy nem úgy sikerült, és jött a mindent elsöprő nosztalgia? (nyilván van egy fiatal nézői réteg, akik a viccessége és nem a nosztalgia okán nézi, de valahogy úgy gondolom, hogy sokan nézik teljesen Jutka mondanivalójával ma is, sőt, egyre többen: mondjuk az első ismétlésekkor csak az idősebbek nosztalgiáztak, mára akár azok is, akik az első ismétlések során még nem ábrándultak ki és dédelgettek reményeket.
Szerintem túl sokat kérsz rajta számon... szvsz valóban nem akart ez több lenni, mint egy uborkaszezonos, vicces, témájában kellően kattintásvadász kis töltelék. Sőt, talán még megkockáztatom, más magazin jellegű felületeken akár szezonban is jelennek meg ennél semmit mondóbb tartalmúak filemkről, sorozatokról.
Amúgy a szerző szerintem nem csinált mást, nem írt mást, mint ami itt is olvasható, mintha akár topiktárs, de legalább topik olvasója lenne.... mintha egy itteni hozzászólást raktak volna fel.
Engem sokkal jobban tud bosszantani olyan Szomszédok témájú cikk, ami különböző indíttatásból (nyalás vagy ő sem látta) kritikátlan dicsőíti a művet vagy a mikor kb. a második mondatból lejön, hogy az illető, aki írta, legjobb esetben is max. a youtube-ra feltöltött jelenetekből látott egy párat, nem, hogy a sorozatot, de valószínűleg egy egész fejezetet sem nézett végig soha (nyilván jellemzően fiatal, mondjuk 30 év alatti, esetleg épp feletti médiamunkások tollából, akik az eredeti adás időpontjában még nem látták, később meg nem is érdekelte őket (most sem), a korra, amire -úgy, ahogy-reflektál a sorozat meg szintén nem emlékeznek saját jogon, de most annyira divat a retro, hogy kb. tíz "rajongói" youtube videó után bele mer vágni abba, hogy írjon róla. (amúgy mondjuk mondhatjuk a sorozat zsenialitásának, hogy nem úgy szar, mint más szar sorozatok, ez mélyebb rétegekben, bonyolultabban szar, mint mások :-D
„Most kellene értenünk ahhoz, amiről egy életen át azt tanították, hogy aljas, csúf, kapitalista dolog. Ezért vagyunk bizonytalanok” - vonja le a konzekvenciát Jutka az epizódvégi szentenciák tengerében
Ebben valamelyest benne van, miről szólt az Opusz: a homo kádárikusz képtelen volt alkalmazkodni a rendszerváltás utáni viszonyokhoz.
Az a baj, hogy a Szomsza kritikus cikkek sem látják jól a lényeget, nem jó irányból kritizálnak, ebben viszont nagyon is hasonlítanak a Szomszát magasztaló cikkekhez. Nem olvastam végig, így lehet, hogy ez a cikk pont nem ilyen, de ettől még az van az esetek nagyobbik részében, amit írtam.
Pl. az említett panaszkodás, siránkozás: a magasztaló cikkek szerint milyen jól ábrázolta a kort a sorozat, és a változó világban igenis jogos és mindennapos volt a siránkozás, a kritizáló szerint meg állandóan csak panaszkodtak, ami pont annyira megy félre megállapításként, mint az, hogy Janka állandóan piás volt és karvalykodott. A lényeget egyik sem írja le, miszerint a legtöbb siránkozás a szereplők hülye döntéseiből vagy nagyon rossz világlátásából fakadt.
"Kulka János a magyar film egyik kihasználatlan kincse. A filmkarrierjére erősen rányomta bélyegét a Szomszédok című telenovellában játszott szerepe, Mágenheim doktor. Persze minden színész számára csodálatos, ha egy ország kedveli meg, de a jószívű, sármos mentős szerepe talán túlságosan is összenőtt Kulkával az emberek fejében. Bár elismerték a tehetségét, a legtöbb magyar filmrendező azért félt szerepet adni Kulkának, mert attól tartottak, hogy a nézők nem azt a karaktert látják majd, akit alakít a filmjükben, hanem a Szomszédok doktorát. Ennek a kissé beszűkült, és mostanra szerencsére már idejétmúlt szemléletnek itta meg a levét Kulka János filmszínészi karrierje.
Bár voltak felvillanásai (Az utolsó blues, Kaméleon…), a kiteljesedés, a nagy áttörés egy igazán nagy alakítással egy igazán nagy filmben sajnos elmaradt."
Természetesen nem maradhat el a magyar filmműűűűvészet alfájának és ómegájának számító Opusz felemlegetése. Csakhogy szerintem egyáltalán nincs igaza a szerzőnek. Mégis, milyen és mennyi volt a hazai filmtermés? Miben kellett volna szerepelnie Kulkának? Csányi Sándor vagy Fenyő Iván helyett ő lehetett volna az ügyeletes szívtipró a romantikus magyar filmekben?
Mi van azokkal a színészekkel, akik nem voltak olyan szerencsések, hogy Mester pompás alkotásában szerepelhettek? Csákányi Eszter hány filmben szerepelt például? Nem hiszem, hogy többen, mint Kulka. Egyébként wiki szerint Kulka az Opusz (és Életképek) óta 5 tévéfilmben és 20 játékfilmben szerepelt. Összehasonlítottam, kb. ilyen Haumann Péter listája is 1999-től.
Egyébként láttam már a filmet (A játszma), nem lett olyan izgalmas, mint A vizsga, jó pár logikátlanság, anakronizmus van benne.
"az emlékekből előcsalogatott arcok és tekintetek – a többi között Eperjes Károlyé, Trill Zsolté, ifj.Vidnyánszky Attiláé, Kubik Annáé vagy Vecsei H. Miklósé – merednek hosszan a kamerába
MESTERI ALKOTÁS A MOZIK FILMSZÍNHÁZAK MŰSORÁN!!! (Biztosan tévében televízió készüléken is adják majd.)
"A Magunk maradtunk nagy részében ez a magányos, idős taxis az autójában sztorizgat az életéről a kamera által soha meg nem mutatott utasának (az is lehet, hogy magában monologizál, ki tudja); visszatekint, ide-oda csapong az emlékei között, és miközben hajt át a városon, múltjának egykori szereplői elevenednek meg előtte. Taxiskollégák a hetvenes évekből, szerelmek a hatvanasokból, történetek 56-ból és… rohamrendőrök és erőszak 2006-ból"
"minden egyes megidézett eseménynél vagy a taxis vonja le a visszapillantó tükörbe nézve az élet papírszagú tanulságait"
"az emlékekből előcsalogatott arcok és tekintetek – a többi között Eperjes Károlyé, Trill Zsolté, ifj.Vidnyánszky Attiláé, Kubik Annáé vagy Vecsei H. Miklósé – merednek hosszan a kamerába, miközben narráció formájában hangzanak el a taxis, esetleg a volt feleség sufnibölcsességei."
Taxiskollégák a hetvenes évekből: ő képezte ki Sofőrt, aki ezért nem tanulta meg időben a taxióra pörgetését.
szerelmek a hatvanasokból: Szép Ilonkával többször is beültek presszókba, Lenke néni egyszer meglátta őket és majdnem elváltak.
történetek 56-ból: kora nyáron ő hozta be a londoni kirándulás után "A" Szikszait és Etuskót a repülőtérről, majd november végén ő vitte Etuskót a kerületi gyámhivatalba a két kisgyerekkel - pénzt természetesen egyik fuvar után sem fogadott el.
rohamrendőrök és erőszak 2006-ból: Madaras(i) Bandi boltjában Lenke néni kis nyugdíjából felvásárolta az összes Túró Rudit, Taki bácsi szélsebesen elvitte a székházhoz és ingyen osztogatta. Azt egyék, ne lopják ki az automatából, az nem becsületes dolog.
Tegnapi (CSÜTÖRTÖKI!!!) hír. Mester divatot teremtett! Család nélkül, biztos szomszédokkal és azok barátaival ünnepelt az ifjú pár. Volt vajon lépcsőházi fotózkodás is?
"De ha már a cikkíró a Szomszédokat hozza, miért nem ír pl. az üveges konzervzöldbabról, amellyel Lenke főzni tanított Sümit, vagy a sok sebből vérző „Kocsis salátás” disznóvágásról, esetleg Vágáschiék fejedelmi vacsijairól…:)"
Szerintem az van, a cikkíró hallott ugyan arról, hogy volt ez a Szomszédok című (szerinte) heti szappanopera, ahol (szerinte) mindenki utált mindenkit, de nem sok mindent láthatott belőle.
"Egyébként a korábbi korok jellegzetességeinek ilyen jellegű „cikizését” sok-sok év távlatából én nagyon visszásnak tartom"
A gasztroforradalom része a cikizés. Én menzás kaján nőttem fel, az én emlékeimben nincsenek olyan rettenetek, mint amikről manapság olvasni. Bár tény, Lenke néni Süminek bemutatott zöldbabfőzelékét nem biztos, hogy jó étvággyal kanalaznám.
Én a 70-es, 80-as években voltam tizen-huszonéves, de sosem ettem „vegetás virslit”, az is igaz, hogy nem szakácskönyvekből főztünk.
De azt őszintén bevallom, hogy például a Mirelit bélszínrolóját (amelynek kb. semmi köze nem volt a bélszínhez) eléggé el nem ítélhető módon nagyon szerettem…:)
Egyébként a korábbi korok jellegzetességeinek ilyen jellegű „cikizését” sok-sok év távlatából én nagyon visszásnak tartom, akkor más volt minden, pl. azt nyomták, hogy a „dolgozó nők” ne főzzenek otthon, hanem az emberek egyenek ebédet a munkahelyi menzán, otthon meg konzervet és fagyasztottat. (Ehhez képest volt méretezve a házgyári panelek konyhája.) Ha pedig mindenképpen főznének, akkor a könnyen, gyorsan, egyszerűen elkészíthető ételeket készítsenek, ehhez az akkori szakácskönyvíróknak is igazodniuk kellett.
Nyilván Frank Júlia is ismert más recepteket, de gondolom ilyen recepteskönyv megírására kapott megrendelést.
De az akkori idők főzőműsoraiban is (pl. a Molnár Margit féle „Főzőcske, de okosan.”) az akkori nagynevű (mai szóval) „sztárséfek” ajánlgatták a Magyar Konzervipar termékeit, a Hűtőipart (Mirelitet), az Univert, a mai sztárséfek által elátkozott* ételízesítőket (leginkább a magyar Delikátot, mert a jugoszláv, ma már horvát Vegeta sokáig hiánycikk volt), stb., stb. (Később aztán meg is kapták, hogy ők voltak az akkori magyar „gasztronómia” tönkretevői, sőt, ha jól emlékszem, egyikük még a „vegetahuszár” jelzőt is.)
*Vomberg Frigyes (aki pedig korára figyelemmel szakácsként dolgozott már akkoriban is) egy mostani főzőműsorban például kiverte a hisztit, mert egy amatőr főzőcskéző valamibe tett egy kis Vegetát, kb. úgy beszéltek vele, mint ha ciánt tett volna az ételbe.
De ha már a cikkíró a Szomszédokat hozza, miért nem ír pl. az üveges konzervzöldbabról, amellyel Lenke főzni tanított Sümit, vagy a sok sebből vérző „Kocsis salátás” disznóvágásról, esetleg Vágáschiék fejedelmi vacsijairól…:) (De Lenke saját maguknak ott is „normális” ételeket főzött.)
Meg hát persze akkor már lehetne cikket írni arról is, hogy ebben az időben a politikailag szigorúan ellenőrzött műsorokban is simán használható volt még külföldi politikusokra is a „néger” szó, lehetett a boltokban kapni „négercsókot”, stb. Manapság meg már az sem PC, ha egy fehér színész játssza négernek (illetve mórnak) maszkírozva Othellót….
"Mert már akkor is, a Szomszédokban egy tehetségtelen akárki volt -bár még lehetett mentegetni, hogy hát rossz a szerep, a szöveg, a rendezői színészvezetés, ebből ennyit lehetett kihozni*"
Mesternek mi lehetett vajon a koncepciója (ha volt neki olyan) Delfing beemelésével az Opuszba? Talán a rendőrséget kellett/akarta fényezni egy jó svádájú (gondolom, a szerethető öregek ezt a kifejezést használnák rá) fiatalemberrel, aki fiatal és trendi, hiszen menő "motorkerékpáron" szolgál és véd, ugyanakkor lovag szerepkört is kap. Nem a tehetség volt az elsődleges, hanem a külcsín. Szvsz viszont Delfing (irl Pintér Tibor) klasszisokkal jobban nézett ki, mint Julcsi (irl Ábel Anita), szóval kissé hiteltelen ez a "szerelem". Egy tényleg menő díszes kakas (motoros rendőr, szőke, kék szemű, jó kiállású) ugyan miért járna egy bölcsész lánynak öltözött szürke tyúkkal, akinél a saját anyja jobban és fiatalosabban néz ki?
Azaz, kicsit kicsi, kicsit sárga, kicsit savanyú, de ez a magyar citrom... megint másképp, nem, magyarul kurvára nem olyan :-D
Pláne, ha azt nézem, hogy egy SZEREPET sikerült összehasonlítani egy élő ember hétköznapi megjelenésével. Mert hogy Henry Cavill nem így néz ki civilben, és amennyire az ilyesmit követem, egy elég normális pasi, már ahhoz képest, amennyire sztár, szemben Pintér megnyilvánulásaival, aki azok szerint hétszer akkora sztár, mint Cavill... ami ugye még viccnek is erős.
Mert Pintér viszont sose volt sztár, ellenben tényleg úgy néz ki, hogy smink nélkül szerepet kaphatna bármilyen fantasy filmben, már amennyiben bármit is el tudna játszani azon kívül, hogy ő szívdöglesztően jó pasinak gondolja magát.
Mert már akkor is, a Szomszédokban egy tehetségtelen akárki volt -bár még lehetett mentegetni, hogy hát rossz a szerep, a szöveg, a rendezői színészvezetés, ebből ennyit lehetett kihozni*- de most már egy tehetségtelen, feltűnési viszetegséges senki, aki alá adják a lovat, mert az kattintásokat vonz. Ilyenkor csak azt nem tudom, hogy az ilyen emberek hülyék, akik elhiszik, hogy ők valakik, vagy csak okos & cinikus pénzéhesek, akik tudják, hogy máshogy esélyük nem lenne ennyi megjelenésre, ismertségre, PÉNZRE, és valamit valamiért alapon asszisztálnak a celebpletykák iránt érdeklődő olvasókra, nézőkre fókuszáló médiumoknak.
*mert itt valóban inkább kivételek vannak: pl. pont az alant említett Pásztor Erzsi, akinél most hagyjuk is azt, hogy a szerzői szándék ellenére mindenki imádta, de tényleg jól adta elő Janka agymenéseit. Mintha megette, megrágta volna azt a Jankát, amit Horváth megírt és elképzelt és HIHETŐEN kijött belőle az a Janka, akit még a közönség is imád.
Már az első évadnál, mikor még csak 1 éve ment a BK is több helyről hallott mondás volt ,hogy miért nem ellenségek közt a neve? Sok ellenségeskedés a kezdetektől a végéig megvolt és sosem múlt el. Clau és Májki, pl.
Puzsér pont ebben hozta fel a Szomszédokat és a Barátok köztet ellenpólusnak: az egyikben "szeressük egymást" lakóközösség (kivéve, akiket nem), a másikban folyton fúrták egymást.
"Frank Júlia receptjei gyakorlatilag úgy működtek, mint a Szomszédok. Ha egy ország lakossága évtizedekigheti egyszer szinte kötelezően azt nézi, hogy egy lakótelepen élő pár tucat ember hogyan utálja egymást, szépen lassan mindenki hozzászokik ahhoz, hogy utálja a másikat. Így szoktunk hozzá ahhoz is, hogy a magyar gasztronómia alapja a vegetás virsli."
A cikkíró látott egy részt is a Mesterműből? Mert ilyesmi baromira nem volt, akárhogy is nézzük. Ott szeretet volt és béke, erről is szólt a népnevelés, utálat (inkább gúnyolódás) meg esetleg pár mellékszereplő irányába: Keszeikém, Pattogi. Na meg Janka néni, de ő nem a lakótelepen élt. Amúgy milyen utálatról beszél a cikkíró?
Mondjuk a cikkben gúny tárgyává teszi a Kádár kori recepteket, azért majd megnézem, 20-30 év múlva a ma divatos fine dining, fúziós konyha stb. mennyire lesz röhejes.
Annak azért utánanézhetett volna a cikkíró kishölgy*, hogy nem évtizedekig ment és nem heti egyszer, de ez már szinte mellékes a fő tévedése mellett.
(*Eléggé szétszedték egyébként pár napja a kommentelők az Amber Heard melletti, ítélet utáni kampányolása miatt a másik, szintén e témában író kolleginájával együtt.)
Manapsag nem gyozom olvasni az atkozodasokat, mikor vmlyik streaming szolgaltato nem egyben rakja ki vmnek az evadat, hanem hetente, sot, nem atall az evad kozepen meg nehany het szunetet is tartani… (en mondjuk nem atkozodok, egyszeruen osszevarom a reszeket, de tuti en se nezek semmit, nem h kethetente, de hetente sem)
de sok szerencset az uj, magyar steaming szolgaltatonak (ami szinten meger egy miset, ha jobban belegondolok, h milyen tartalmakat fognak rajta streamelni? Gondolom, a kurrens nyugati tartalmakat nem tudjak megvenni, mar csak azert sem, mert azon mar osszeveszett a netflix, az hbomax, a prime es az apple+, magyar meg mi van, amit nem ismeteltek agyon? Vagy annyi uj tartalmat fognak gyartani? Good luck, meg egy zsak penz…
"a Szomszédok és a Kisváros szellemiségében készül a kéthetente jelentkező új sorozat."
Pompás lesz, az biztos!
Szerethető öregek: Revicky Gábor, Benkő Péter. Alma szerepkörében Gregor Bernadett? De melyik szííínműűűvésznő méltó Mesterné után az Etuskó jellegű karakter alakítására? Mondjuk szerepe szerint lehetne világhíres gobelin műűűűvésznőőő, akit még a Tesco árufeltöltők és pénztárosok is felismernek.
Gondolom, a siker garantalt…nem csak cel miatt (“a kisvaroshoz es a szomszedokhoz hasonlo tema, sot, helyszinek kozt erdeszhaz is van!), de ketheti lesz a sorozat, ami manapsag ebben a rohano vilagban kimondottan nyeronek hangzik, de meg a szinvonalas szereplo garda miatt is…
Vicces, mert van a NatGeo-n egy sorozat a 80-as évekről és pont tegnap volt az a rész, aminek a végén lebontják a berlini falat.
Az egész epizód arra volt felhúzva, nyilván nem teljesen komolyan, hogy lényegében "The Hoff" döntötte össze a kommunizmust, mert keleten is mindenki azt az életérzést akarta, ami az ő filmjeiből jött.
Aztán a fal ledöntésekor meg éppen ő énekelte élőben, hogy "I'm looking for freedom...":)
Azért volt pár kívánság, amit még el is hitettünk, hogy tényleg valódi volt. Mikor egy Barkasnyi banánt vittek a gyereknek, vagy mikor mozdonyt vezetett Kőbánya-felsőn az simán lehetett valós kívánság. Ha nem tudták teljesíteni, akkor meg jött az alternatív lehetőségek vázolása, hogy vagy Trabantot vezet neked Hasselhoff, vagy X sztár helyett jön az Y, vagy nem kerülsz be a műsorba.
Hasselhoff Trabant vezetése úgy mehetett, hogy a közelben volt ezért lecsaptak rá, Fridinél dodgemmel ment be a stúdióba, aztán rögtön Dévényi is. Vélhetően tényleg rajongók voltak a gyerekek, és hát nem nagyon tudtak mást kitalálni, amit valóban kértek volna azt nem ment, mert Kitt nem volt ott, Baywatch is már régen volt és már rég túlvolt eddigre a fénykorán Hasselhoff is, csak nálunk fáziskésésben ért ide a Baywatch meg a Knight Rider, énekléssel foglalkozott akkoriban már csak, de arról meg itthon senki se ismerte, középszerű volt a hazájában is, hozzánk el se jutott.
A másik ilyen kitalált kívánság az elefánttal akarok suliba menni volt, ahol még egy 6-os villamos táblát is rátettek az elefántra, aztán megindult a zöldséges felé a gyerek meg halálfélelemben kapaszkodott ahogy csak bírt.
Két utalás is az erőltetett humorosságban kissé túltolt cikkben az Opuszra. Közvetett megidézése a Jocó és a széles utca jelenetnek a Mesterműből. A direkt utalásban pedig a Vágási házaspár szerepel a beágyazott videón.
1. „Enni szeretsz vagy táncolni?”
Mindemellett utólag értelmetlen számon kérni egy testes fiúcska sértegetését
2. Arany Egér-díjat adományozta(tta)k a Grease-betétdalt előadó Zoltán Erika–Kiki párosnak a munkásosztály legnépszerűbb fiktív álompárjával,
Egyébként Tibi bácsi (aki akár Oli nénibácsi alteregója is lehetne egy bajusz segítségével) is pont olyan előszeretettel haknizta/haknizza végig a médiát az ő zseniális, szintén kordokumentumnak számító műsorával, mint Mester tette anno.
- Guess what, fenséges édesanyám, szerepelni fogok a Szomszédokban!
- Óóóóóóóh, darling, ez aztán az amazing pompás hír. És kivel leszel egy jelenetben? Etus Szikszai female aaaartisttal? Vagy a Big White doktorral? Esetleg Mr. Doggal? Vagy te leszel talán Julcsi legújabb knight-ja?
- Dehogy, fenséges édesanyám, a brit Szomszédokban fogok szerepelni!
Károly herceg beugrott szerepelni a brit 'Szomszédokba'az édesanyja kedvéért
Szappanopera-sztár lett a brit trónörökös. Károly walesi herceg édesanyja, II. Erzsébet királynő kedvéért vállalta a beugrást a BBC közszolgálati televízió legnépszerűbb, EastEnders című sorozatában.
Kanyarban előztük a britek Károlyát, mikor a mi Károlyunk a Fehérvári huszárokat énekelte uralkodónkkal.
De hát Disznó Vágásinak az volt az eletcelja hogy örökké egy másfél szobás panelban nyomorogjanak dehogy költözött volna 3 szobásba még az örökölt kertes házba sem.
Amúgy ez is egy nagy talány: ha övék volt mind a négy lakás, miért nem cserélték fel a Vágási és a tartalék lakást. Az utóbbielőbbi elég lett volna stúdiónak, még talán életszerűbben is meg lehetett volna csinálni, a nagyobbik meg lett volna Vágásiék lakása, szintén életszerűbb jelenetekkel.
- Állj, állj, nem jó, nem ez van ideírva. Újravesszük. Tessék!
- Rádöntötte az asszonyt a felszolgálónőre.
A gépírónó ugyanis rosszul gépelte le a szövegkönyvet, a színész meg korrigálta a dolgot, és értelmes szöveget adott elő. De mivel a McMester válaszotta ki a gépírónénit, aki nem hibázhat, mert ha igen, akkor az azt jelentené, hogy a McMester rosszul választott titkárnőt magának. Az meg ugye elképzelhetetlen.
Amúgy ez is egy nagy talány: ha övék volt mind a négy lakás, miért nem cserélték fel a Vágási és a tartalék lakást. Az utóbbi elég lett volna stúdiónak, még talán életszerűbben is meg lehetett volna csinálni, a nagyobbik meg lett volna Vágásiék lakása, szintén életszerűbb jelenetekkel.
Rossz a szöveg. A képen a rózsaszín az nem szoba, hanem lakás, és az abban lévő stúdió nem filmes stúdió volt, hanem a G+J Stúdió. Ami szoba lehetne, és színnel is jelölik, az a lift, oda is van írva. Hogy miért színeszték be, azt nem tudom.
Ha jól emlékszem a negyedik lakásban volt berendezve a Gábor-Juli féle fodrász-kozmetika szalon is (ami viszont a történet szerint nem ott volt), hogy ne kelljen erre külön pénzt kiadniuk.
Elhangzott valaha bármikor 13 év alatt ,hogy "ezt most felvesszük mégegyszer" ?
Még a háttérben röhög, ugráló statiszták is maradhattak meg a kamerába bámulók is. Na meg az olyan bakikat nem igaz, hogy nem vették észre, hogy "rádöntötte az asszonyt a felszolgálónőre"
Mi van???? Visszanézni? Visszanézték egyáltalán? Mert a benn maradó mikrofonok, technikusi fejek, névtévesztések, egyéb bakik alapján nem nagyon. De ha tényleg visszanézték, akkor annak mi volt a célja? Hogy ájult tisztelettel lelkesedjenek azon melegében Mester pompás rendezéséért?
Ez csak szembejott a tumblin, en meg elloptam ide.
Arra azert nem eskudnek meg, h Lenke boltja az Aldi, mintha lejjebb lenne most is meg egy kozert ( talan most Penny), es injabb mintha az lett volna. De talan valaki tudja...
"Sajnos már nincs meg az a ház, ami tényleg egy keramikus művész családi háza volt, és ahol Etus kerámiázott, Virág doktor meg dohogott. Ahol Lenke néni tolta az okosságot, az a bolt sincs már meg, annak helyén épült fel az Aldi. De még megvan az iskola és a tanári, meg persze a fenti rajzon a lakások. De a lakásokat is eladták végül, az új tulajok meg nem tartották meg a régi berendezéseket. Amúgy a rózsaszínnel jelölt szoba is az MTV-é volt, oda a technika egy részét tették be, hogy vissza lehessen nézni, amit felvettek. "
Feri fociedzést tartott Jutka osztályának a főállás és a keccsölés között, otthoni rejtvény szerkesztés előtt, önkéntes alapon. Éppen belép a tanáriba, mikor Csaba tanár úr felolvassa a címet a nyomtatott újságból sajtótermékből: Feladta a Girót a keddi szakaszgyőztes, aki pezsgősdugóval szemen lőtte magát.
Hável megjegyzi: Igazán pompás volt a bicikliverseny kerékpár viadal..
Feri ledöbbenve: Miről van szó? Egy bicikliző kerékpározó zsidónak egy szakasz dugópuskás kilőtte a szemét???
Béla bácsi: HA-HA-HA, de aztán látva Feri döbbent arcát gyorsan elmegy történelemórát tartani a 6/B-nek.
Demjén mondta el többször is ,hogy neki volt a legnagyobb orra a zenésztársai között innen eredt a Rózsi becenév, mégiscsak jobban hangzik mint a rohadt zsidó, mondhatni annak finomítása, de elfogadta és ő is így nevezte magát zenész körökben nem csinált ebből problémát.
Csak ismételni tudom magam: egyszerűen nem nézem ki belőle, hogy tudta vagy tudatosan írta bele.
Olyan van, hogy tudatalatt az agy összekapcsol dolgokat és nem is tudod, miért? Mint egy asszociációs játék, csak rávágod, és nem is tudod, miért.
(nekem valamelyik nap ajánlottak egy Alexander módszernek nevezett kezelést, pár órára rá elkezdtem egy dúdolni az Alexander`s ragtime band c. számot, és csak hosszas gondolkodás után jöttem rá, hogy miért (mivel a megelőző napokban sehol nem hallottam, ami behozta volna dallamtapadással)
"A Róóóózsiii is ilyen eröltetett poén akart lenni utalva Demjén Ferencre, akinek ez a beceneve."
Az lehet, de Demjén maga árulta el egy interjúban, hogy nem a haja vagy "Röltex Rózsi" után kezdték el Rózsinak "becézni", hanem zsidó származása miatt:
Na most egy pár mondatos párbeszédben előbb a zsirót értik zsidónak, majd azonnal jön a Rózsizás.....biztos véletlen volt, mert a zsirót is kizárólag zsidónak lehet érteni és az "r" betűre is kizárólag a Rózsi szót lehet példának hozni....
Egyébként erre szokták mondani, hogyha a készítők tudták, hogy mit jelent a "Rózsi", akkor az a baj, ha meg nem tudták, akkor az a baj....
Nem, nyolcból áll, én is elnéztem, így mi tartottunk egy szünetet négy után., ma néztük meg az ötödiket, amiben volt egy direkt utalás a Szomszédokra: a nyitó látkép az adótoronnyal. Ez kivételesen ült is, még ha 85-ben nem is volt Szomszédok.
Minden másban viszont kb. annyira hű, mint a Főrendező úr opusza.
Viszont elég bátran kibeszél a mába, annyira bátran, hogy tkp. unalmas is, mert semmi agymunka nem kell hozzá, hogy megfejtsd. (ahelyett, hogy korabeli módon a sorok között kellene olvasnunk :-D)
Persze, hogy a nem tudatos szinten az elméje mit kapcsolt össze mivel, amit ő leírt gondolkodás nélkül (mert azzal is telt az oldal és a forgatókönyv), az más kérdést, csak az ilyen tudtaos, szisztematikus építkezést zárnám ki, mert ha figyelt volna ilyenre, akkor úgy általában egy jobb, érdekesebb forgatókönyvet is adott volna ki a kezei alól, mondjuk olyat, ami akar is valamiről szólni (ami aztán vagy jó vagy rossz és vagy jól mutatja azt be vagy rosszul), nem csak az időt töltötte volna ki minden egyes jelenete minden egyes sorával...
+1 az át nem gondolt szóviccekre. Business as usual. Valamit viccesnek gondolt, ami nem volt az. Most másért.
Úgy, hogy szerintem nincs itt túl sok utalás, a Főrendező úr nem fektetett volna annyi energiát abba, hogy elmés rejtvényekkel utaljon bármire is.
(amúgy maga is zsidó származású volt, ezért adta őt és a testvérét az anyukája vidékre, ahonnan a gyerekköztársaságba került, szóval, lehet, hogy fafej vagyok, de szerintem ezzel nem is viccelt volna Vagy nem értem, mire utalt volna?)
Sztem sima szóviccként akart poénkodni vele nem kell mögé semmi mást belelátni. A Róóóózsiii is ilyen eröltetett poén akart lenni utalva Demjén Ferencre, akinek ez a beceneve.
Ezzel a Zsiró (Giró) Rt-vel a Mester a jövőbe látott (vagy – mivel 1994 óta létező cég - lehet, hogy csak hallott róla, nem tudom, a jelenet mikor ment adásba, pedig még előttem is van Vágáschi sértett képe, mert meg merik kínálni a mocskos burzsujok valamivel)….:)
Egyébként ez is jó kérdés, hogy ezzel a szalonzsidózással a Mester mit akart mondani/üzenni a nézőknek?
Azt, hogy az egyszerű kétkezi munkásoknak dunsztja sincs, hogy mit jelent (illetve, hogy létezik) a zsiró/giró szó, fel sem tételezik, hogy ez egy cégnév lehet? De azt nem hiszem, hogy a pozitív (Vágáschi) és félpozitív (Góliát) szereplőket a Mester műveletlen bunkónak akarta beállítani. (Különösen, hogy Góliát állítólag művelt operaénekes volt valamikor* – bár az nem derült ki, hogy operaénekesből hogyan vált teherszállítóvá, ez is egy érdekes mesteri pályaív.)
(*Vajon, ha a keramikusnőt mindenki műűűűűűűűűvésznőzi, Góliátnak, de különösen Süminek miért nem járt ki operaénekesként a műűűűűvész úr megszólítás?)
Vagy netán azt, hogy Góliát abból indult ki, hogy cége, családi háza, stb., stb. csak zsidóknak lehet, ha valaki jómódban él, az zsidó? Ez viszont már nem szalon, hanem kőkemény zsidózás, ezt talán még a Mester sem engedhette meg magának.
Aztán lehet, hogy csak túlgondolom, és a Mester nem akart az égvilágon semmit üzenni, Góliát viccelődött a zsidózással, mert a Mester az ilyen névferdítéseket (lsd. Ernő alázása), névfélrehallásokat, na meg persze az Etuskó általi alázásokat valami elképesztően humorosnak tartotta…..
Egyébként a nő teljesen érthetően mondja, hogy „zsiró”, így ha még nem is tudta mit jelent, tényleg nem tudható, hogy Góliátnak miért kellett visszakérdeznie, hogy „zsidó?”, illetve ha már mindenképpen félre kellett hallania a szót, miért nem hallotta pl. „zsiros”-nak?
Lehet, nyert volna Mester további 10-12 évet az Opusszal, ha a népnevelő szándék, tökéletes pozitív hősök helyett a hús-vér szereplők irányába tolja a forgatókönyvet, kicsit felturbózva azt olyasmivel, ami előbb-utóbb a szomszédok között ki tud alakulni egy társasházban, vagy egy családban a rokonság körében. Akár egy új szereplőként egy intrikus ózdi rokon is megjelenhetett volna pár év után. Talán a nézők is nagyobb érdeklődéssel követték volna az eseményeket, mert legalább lettek volna események. De ugyebár érdemi dolgok nem történtek, csak 1-2 vértelen esemény ismétlődött állandó toposzként.
Mester zsenijét tekintve már az is maga a csoda, hogy 12 éven át a változatlan semmit ennyire tudta nyújtani. Alma Nagyikáék kisszobájából (1-2 kikacsintást leszámítva) Nagyikáék kisszobájáig jutott, és még férfikorban lévő lovagjaival is ott létesített élet- és nagyiközösséget, akik ez ellen nem tiltakoztak, mivel saját egzisztenciát (érett férfikoruk ellenére) nem igazán tudtak felmutatni. Bensőleg annyi változás történt, Alma passzívagresszívebb és fapicsább lett. Hogy csak egy példát írjak arra, 12 év milyen "fejlődésre" volt elég.
Egyertelmuen az utobbi, de szerinte, mint Jankanal es az osszes foszereplonel o pontosan azt vetette papirra, hogy a gazdag no burzsuj es lenezi a kisembert, csak mi, nezok nem erjuk fel az o zsenijet es az elemelt valosagot.
Egyebkent egy olyan death matchet is megneztem volna, amiben Lenke tengelyt akaszt Etussal, Magen berag Ferire, Jutka beszol Takinak, Alma elkuldi Kutyat a halal faszara es ezekbol lett volna jo kis szomszed fight, ahol minden eszkoz megengedett: Takinak kiszurja Matyi a gumijat, Alma feljelenti Kutyat pedofiliaert, Lenke labtorlojt Julcsi osszekeni kutyaszarral, Magen es Feri osszeverekszenek az utolso ejjeli buszon hazafele es Magen(!!!) betori Feri orrat ( majd el is latja)
Teljesen értelmetlen és félresikerült jelenet, mert a McMester vagy Feriból akart duzzogós hülyét csinálni, de akkor felmerül a kérdés, hogy miért akarta ezt, vagy az "úrnőt" akarta gonosz, lekezelő burzsujként ábrázolni, de akkor meg az a kérdés merül fel, hogy akkor miért pont az ellenkezőjét vetette papírra a McMester.
És neki volt igaza, Heronak nem volt semmi oka rá, hogy durcázzon, nem mondtak neki semmi olyat, és a hangnem is baráti volt.
Tenorista poént egyszer engedett meg magának Mester úr mikor Sümi leüvöltötte Pattogi fejét a boltban, hogy mi itt nyugodtan szeretünk vásárolni menjen innen maga tenorista. Bumm apó is hallotta és rögtön javít, hogy művész uram maga tenoristát mondott terrorista helyett.
Csodálkozom, hogy McMester nem vitte bele a szokásos való élet - fikció crossovert, hogy "hát hogyne emlékeznék, nem mindig kötöm be tenoristák fejét".
A kocsmában üveggel fejbevágott Góliát volt, erre az egyre volt utalás. Mágenéknek visznek új bútorokat és viszik el a régit és ill. arra mondja Góliát, hogy a régi elvitele már új munkának számít és külön díjért megy, Hero persze jön, hogy kedves szomszédok elvisszük fizeti saját zsebből nembaj ha már a munkaidő is lejárt. Aztán jön Góliát és meglátja Mágent és rögtön mondja, hogy a doktor úrnak nem kell ezért fizetni, hiszen ismeri már, nem emlékszik doktor úr az én fejemet kötözte be mikor volt az a bunyó a kocsmában. Mágen erre tudja maga hány kocsmai verekedéshez kellett már kiszálljak, nem emlékezhetek mindre.
Ernő bá szerintem a McMester részéről csak egy színész riszájkling volt, de mivel a McMester nem volt jó író, Ernő bá történetét sem írta meg, csak azt, hogy hopp, ott termett egy alkesz hajléktalan, de hogy miért lett az, az nem derült ki, így azt sem írta meg, hogy Ernő miért nem lehet Laci korábbi főnöke, későbbi taxishiéna, abból meg miért nem válhatott alkoholista hajléktalanná. Ezért aki akarja, gondolhatja Ernőt és a többi figurát egy karakternek. Igaz, ha úgy akarta volna megírni, hogy a három figura ugyanaz, na az már nem ment volna neki. Ahogy azt sem tudta megírni, hogy az operaénekes miért keccsöl, mert az bizony már egy karakter volt, még akkor is, ha az autókereskedő, kocsmai (önvédelemből) pofozkodó, és a taxis hiéna epizódokat nem is veszem ide.
"Sőt, mintha még mondaná is, hogy a doktor úr milyen jópofa..."
Valóban így történt. Bár nem doktor urazta, hanem főőőőorvos úúúrnak nevezte. Kezet nem csókolt a méltóóóóságosnak, pedig az is dukált volna, de ezt honnan kellett volna tudnia Ernőbenőubul bácsinak, az egyszerű, műveletlen prolinak...
Meg akartál kinálni egy úri házban egy kis innivalóval, de Ferry felháborodott, hogy őt az úri ház inasa ne szolgálja ki, mert ő... na itt viszont nem derült ki, hogy mi is volt a baja... szerintem a munkás osztálytudat, hogy egy inas ne szolgáljon ki egy melóst, mert az inas a burzsoázia része, míg a melós a proletáriátus része. Vagy valami ilyesmi.
A jelenet másik érdekessége, hogy a McMester elrejtett benne egy kis zsidózást, de azt rögtön kétszer is.
Szégyellem hiányosságomat, de ez a Zsíró Rt. jelenet nincs meg emlékeimben. Mi volt a sztori, szegény Vágáschit milyen megaláztatás érte, amiből (ahogy olvasom) erkölcsi hősként került ki a végén?
Pontosan ez jutott eszembe, mennyire találta volna viccesnek Mester és Mesterné, ha Mesternét valaki Csavaros Karolának hívta volna, vagy (még viccesebb) Csürhe Karolának. Esetleg utalva szerepbeli nevére, Etuskónak. Mester meg lehetett volna Szerb. Biztos szakadtak volna, hiszen számukra ez vicces! Ja, nem. Pozitív szereplők nevével viccelni szigorúan tilos! Nincs Körte, nincs Bernáthegyi, nincs Eszetlenke.
Ez a Zsíró Rt. is kimerítette az alább taglalt névvicc-szóvicc kategória legalját. Aminek az alapja ráadásul vélhetőleg az, hogy a forgatókönyvet írni próbáló nagyon művelt Horváth szakbarbár és fingja nem volt a forgatókönyvbe foglalás előttig közvetlen, hogy a zsíró létező kifejezés és micsoda is (ráadásul abszolút nem modern dolog, 1945 előtt is tőzsdei szakszó volt, sőt, még francia is, lévén írják g-vel is, tehát nem megint az újgazdagék nemtommijéről van szó, amit ki kell röhögtetni.
De tudod mit? Minden névviccet elnéznék neki (na jó, majdnem), ha ahogy írtátok, akár a pozitív szereplők neveivel is viccelődöztek volna mások. Ha Etust Manyusnak hívnák, vagy csak egyetlen egyszer nem, mint művésznőt ismerik fel, hanem mint egy Rákóczi téri madamot (és amit az érintettek ugye ugyanolyan kedvesen és pozitívan vesznek és tűrnek, mint Ernő és társai)
Halálra tudtam volna nevetni magam, ha egyszer Cica urat keresik a közöshelyiségben, ahol épp magára öntött egy kanna teát, de persze mindenki azt hiszi, összehugyozta magát a vén szenilis, ő meg csak nevet ezen. Vagy ha Etus megjelenik valahol, ahol azonnal felismerik (Etus melle dagad), de nem jönnek rá azonnal, hogy honnan, aztán valakinek beugrik, hogy a hatvanas években ő főzte a kávét a Csepel Művek büféjében (Etus elszomorodik)
Vagy mikor Lenke néni a negyvenedik vevőnek tart valamiről kiselőadást, amit az nem kért, nem kérdezett olyat és nem is kíváncsi, akkor a vevő kedvesen megpaskolja a vállát, hogy látja, sokat van otthon egyedül, biztos azért jár be ennyi idősen dolgozni, mert nincs kivel bezsélgetnie, de sajnálja, ő siet, és erre a szuper Lenke csak bólogat és elnézést kér, hogy tényleg nem az a jó kereskedő ismerve, ha feltartja a vevőt vagy ha véleményezi az általa keresett/vásárolt termékeket.
Ehhez képest nekünk csak az jut ugye, hogy Alma vérig van sértve mikor leKörtézik....pedig ez is van annyira vicces, mint bármi más, amit ők engednek meg maguknak. (pl. Rezsőek lepingvinezése)
Valahogy Horváth Ádám humora úgy eleve a legalja cirkuszi vagy vásári bohóctréfák szintjén van (kb. a Vitéz László bábjátékok humora, azzal a kitétellel, hogy az és ott ugye egy elég pontosan leszabályozott műfaj, amit lehet szeretni vagy nem szeretni, de a helyén van. Ide viszont nem passzol, ha azon kell(ene) nevetni, hogy mindenki azt hiszi, Sümeghy összeszarta magát, vagy hogy Virágh csakazértse jegyzi meg egy ember nevét, akivel vélhetőleg hetente többször találkozik (jó, jó, nekünk nem mutatják): Nyilván van olyan is, hogy valakinek bizonyos keresztnevek folyton összekeverednek (nekem a Györgyi-Gyöngyi, de ismerek olyat, akinek az Enikő és az Anikó), aminek alapján még az Ernő-Benő-Jenő ESETLEG egyszer-kétszer elmegy, de az Ubul már tényleg nem más, mint deklarálása annak, hogy engem te kurvára nem érdekelsz, tudom, hogy nem így hívnak, de szarok rá (ugye, ha az ember nem tudja, nem biztos benne, hogy hívják a másikat, inkább kerülgeti a dolgot, általános névmásokkal stb. operál, nehogy megsértse a másikat). És itt is az érvényes, mint Jankánál: miközben ez egy toleráns és kedves társaság, Virághnak nem üvölti le a fejét még az emberjogi főmufti és esélyegyenlőségi aktivista Etus sem, hogy drága doktorom, amennyit hozzám jársz, mést már igazán megjegyezhetnéd, mert ha nem, kénytelen leszek téged Dr. Kórónak, Dr Gaznak vagy Hura Gyurkának stb. hívni (ismerve a Főrendező úr vonzalmát a rokonértelmű kifejezések használatához nevek esetén, mint Németh-Szász)
Baromi nagy baj lehetett itt az értékrendben, ha a negatívnak szánt karakterekkel a pozitívak BÁRMIT megengedhetnek maguknak, mint Vágásiék Jankával, vagy amikor a jótékonykodónak elvárásai vannak cserébe a pártfogolttal vagy cserébe a jótékonyságért úgy érzi, többet megtehet vele, mint mással (utállak, de segítenem kell neked? Látni sem akarlak, de dolgozz csak nekem cserébe az éhbérért?)
A Zsíró Rt-hez R-el mint Róóóózsiii még vissza is ment az epizód végén ,hogy elmondja a monológját, hogy mennyire megsértették azzal, hogy itallal kínálták.
Az Ernő bácsival való szemétkedés legalja, amikor Virág folyton azzal "viccelődik", hogy más néven szólítja. Értsd: te egy annyira jelentéktelen senki vagy, hogy még a nevedet sem tartom szükségesnek megjegyezni.
Virág Etust sohasem szólítja Jolikának vagy Károlyt Bélának, ezek szerint nem valami agyi betegség miatt nem tud neveket megjegyezni, egyedül Ernőt nem tartja érdemesnek arra, hogy a nevén szólítsa.
De ha túlgondolom, és a Mester ezt egyszerű humorkodásnak szánta, akkor arra azt tudom mondani, hogy a más nevével való ilyen (vagy bármilyen) viccelődés (már ha ez egyáltalán az), a "humor" legalja...
De ha humorkodás, akkor Ernő miért nem szólítja Virágot soha Ubul doktornak vagy kéri ki magának? Sőt, mintha még mondaná is, hogy a doktor úr milyen jópofa...
Tenyleg annyira vicces, hogy a szuper jofej, demokratikus, felvilagosult foszereplok mennyire parasztok lesznek abban a pillanatban, ha “szolgakat” fogadnak maguk ala ( nyilvan csak tiszta jofejsegbol, nem, mert szukseg van ra) Meg akkor is, ha a teljesen proli, alulrol jott Vagasi Ferirol van szo, aki igazan emlekezhetne ra, mennyire utalja, mikor keccsolokent “naccsagosek” lenezik. (sot, igazabol mar akkor is kiborul, ha csak o hiszi azt, h lenezik, pedig ok max. annyit tesznek, h nem adoznak neki a kello csodalattal, csak mert o foszereplo es igy szuperman elo megtestesulese) A listat egyebkent meg ki lehet egesziteni Magenek hazvezetonojevel, akit szinten csak azert vesznek oda, mert a nonek akarnak jot, nekik nem is kell, nincs ra szukseg, de aztan ket perc alatt parasztoskodni kezdenek vele. (ha azert tahok vele, mert nincs ra szukseg, de idegesiti oket a jelenlete, akkor viszont nem kell odavenni. Ha anyagilag karjak tamogatni, akkor viritsak a zset neki, de mondjak meg, h nem kell hazvezetnie. Persze ertem, hogy van olyan is, aki munka nelkul nemmfogad el igy penzt, de sokkal megalazobb helyzetbe hoztak, mikor parasztok vele, mert akkor meghalasnak is kell lennie nekik, higy munkat es penzt adnak neki.
Janka néni az a Vágási családnak, mint Ernő bácsi Etuskónak. Alázható cseléd, aki hálával tartozik nagyságoséknak. Jankával ráadásul éreztetik és úgy beszélnek róla, mint aki élősködik rajtuk, de mikor elutazik bejelentés nélkül, teljesen borul az életrend.
Mindkettőjükkel úgy beszélnek a gazdáik, mint akit a seggükből pattintottak ki, még a Vágási Matyi is (persze a 2.0 verzió) is megengedi Jankával szemben a pimasz hangnemet, a szülők pedig nem teszik helyre. Mint ahogy Etuskó szimpatikus és pozitív személyiségű vendégei is (biztos a vendégjog alapján) beletörlik a lábukat Ernő bácsiba.
Sőt, ott van Góliát is példaként az újrahasznosításra. Az ominózus Etuskó-Jocó találkozásnál használt autókkal kereskedik és kiderül, hogy valaha focizott. Aztán az évek múltával keccsölő vállalkozó lett, ami mondjuk akár életszerű is lehet, de ekkor már nem focista, hanem operaénekes előélettel. Persze, lehet egy operaénekesnek foci a hobbija, de Etuskó mintha úgy említette volna, mint valami félprofi csapat tagját, szóval nem haverokkal jártak le focizgatni alkalmanként. És ugyebár a Ferivel való keccsöléses jelenetkben gyakran előkerült az operás múlt, soha, de soha nem esett szó arról, hogy focizott is korábban, még Feri sem hívta soha focizni az iskolába, vagy öregfiúk találkozóra.
Viszont ErnőBenő esetén simán lehet színész újrahasznosítás, már a művezető után taxishiéna esetén is, később meg szintén az eredeti vetítésben évek teltek el mire ismét behozták mint rehabilitált alkeszt majd Etuskó lábtörlőt.
Na igen Janka néni minden a szerző szerint elítélendő cselekedetében lásd. elmegy bejelentés nélkül nyaralni hetekre és emiatt pánik van ,hogy mi lesz DrágaZsuzsámmal ( előtte meg az a baj ,hogy alig csinál valamit ), csak törlesztés korábbiakért mint pl. a sósavas bejgli beszólás. Janka néni inkább Ludas Matyira hasonlít, mindent megjegyez és kamatostul ( 3x) ad vissza.
Sztem Rozsomák ugyanaz a karakter volt. Simán belefért a fontoskodó szülő vs. közös képviselő, aki mindent lejegyez, meg kartotékrendszert csinál és bögrekocsmával egészíti ki a jövedelmét. Később még megjelenik panaszkodni, hogy kikéri magának ,hogy itt gyerekek hangoskodjanak, ott már inkább lehetett színész újrahasznosítás, elvégre DrágaJutkám felismerte volna meg PofánVágási is, és akkor közlik vele, hogy ha nem hagyja abba akkor úgy elbánnak vele mint mikor a cuccaival együtt kidobták a kutyaólból.
Vak tyuk is talal szemet alapon, mert az alkotoi szandek szerint ugye Jankat nem szabadna szeretünk, fel kellene higy haboritson a viselkedese, ellenszenvet kellene ereznunk, hogy Kereivel baratkozik vagy, hogy iszik ( vicces egy sorozatban, ahol egyebkent a pozitiv fohosok folyton pialnak). Ami igy is lenne azok alapjan, amit az elso reszekbol megtudunk rola, de aztan Pasztor Erzsi fittyet hany erre, illetve Feri, Jutka es Dragazsuzsam olyan sokszor es annyira parasztok vele, hogy jon a Coccolino maci- budos borz / Tom es Jerry hatas, es annak kezdunk drukkolni, azt szeretjuk, akivel folyton kibasznak. Plane, ha abbol a kepzelt erkolcsi magassagbol genyoskodnakvele, mint Feri es Jutka (azaz konnyebben erezzuk azt, hogy meg csak igazuk sincs, es barmit tesz is Janka, az max csak lightos torlesztes.
Olinál inkább az ábrázolásra helyezte a hangsúlyt: Az ábrázolás és a környezet mai szemmel persze meglehetősen homofób.
Változnak az idők, régen simán lehetett négernek nevezni a négert, ma már a fekete vagy afroamerikai dívik. Ma a pöszítésen, lazább csuklómozdulatokon, gyíkbőr neszesszeren való nevetés egyre inkább sértőnek számít - nem biztos, hogy az érintettek, inkább a az ilyesmivel a kelleténél picit többet foglalkozók véleménye szerint. Más kérdés, hogy a legtöbb "ilyen" teljesen normál viselkedésű, kinézetű. Van, akinek felesége, gyerekei vannak. Akár Vágási Feri is lehetett volna, hogy ne Mágent említsem.
A body shaming is elég új keletű találmány. Boldogult ifjú koromban a törpe, a dagi és hasonló szavak teljesen elfogadottak voltak az ifjúúúság körében, mikor egymást kellett csúfolnunk. De még felnőttek is szívesen csúfolódtak gyerekek kárára, emlékszem, középiskolában is előfordult tanár részéről kedveskedő body shaming. Etuskónál is annak szánta Mester, de bunkóságnak hangzott már akkor is. Ráadásul ha jó pofát vágott is hozzá bármelyik gyerek bármilyen csúfoláshoz felnőtt részéről (akinek nem mehetett neki, hogy bunyóval vegyen elégtételt), azért belül fájhatott.
Gyerekként mi is csúfolódtunk egymás neveivel - oké, úgy kábé általános 6., 7. osztályos korunkig bezárólag. De hogy felnőttek a számukra nem szimpatikus személyt szemtől szembe, a nevüket kiforgatva csúfolják, az szerintem nem fordult elő, főleg nem fíííínom, jó modorú, rendkívül szimpatikus urak esetén.
Viszont Janka néni (Pásztor Erzsi) tényleg megismételhetetlen, koronázatlan királynő.
De véleményem szerint Póóóóstás Mimi korábbi iskola igazgatóskodása, Ernőbenőubul bácsi főőőőcsoportvezetősködése, majd taxishiénázkodása már kevésbé. Egyrészt Mimike csak kipöttyintette volna, hogy volt ám ő korábban vezető pozícióban, meg azért az is nehezen elképzelhető, hogy egy korábbi iskolaigazgató póóóóstán folytassa karrierjét. Ráadásul akár Julcsibe, Mágen szülók, Etuskó, mint gondos Tyúkanyó biztos ráismert volna egy postai jelenetben. Ahogy Ernő bácsi is utalt volna korábbi életére, mikor csicskáztatója, nagyságos asszony dominája a jóságos Műűűűvésznő leereszkedett hozzá néhány szó erejéig a már régóta abbahagyott italozás miatt basztatni és fenyegetni. De még egy adminisztrációt és kimutatásokat kedvelő, és nem a tényleges feladatok helyett a régmúlt hódításain anekdotázgató közös képviselőnek is lehet iskolás korú gyereke.
Lehet, hogy Oli szexuális irányultságát nem találta el, de a lényeget megragadta a szerző:
Felesleges is tovább ragozni: Janka néninél jobb karakter és Pásztor Erzsiéénél zseniálisabb alakítás nem volt és nem is lesz soha magyar tévésorozatban.
Első részben még Vágási Hero kétpofára bagózva ment be a lépcsőházba sőt cigivel a szájában emelte át DrágaJutkámat a küszöbön és a vadiúj lakásban is a földre hamuzott. 10 évvel később ezért már szó nélkül ütött volna.
Nemtom de én nem emlékszem ,hogy nagyon homofób lett volna bárki az ópuszban. Az Oli nénizésen kívül mást nem nagyon vágtak a fejéhez, azt meg sose vette a szívére, azt már inkább, hogy a szóvicceit nem értékelik lásd, itt egy lokni ott egy hullám és az áll is a földre hull ám. Ha nagyon homofóbok lettek volna fel sem veszik
Igen, sőt össze is költöztek mikor a qrva felhagyott az iparral. Mikor ki akart szállni a bizniszből a stricije zsarolta is vele ,hogy vagy visszamegy vagy Hoffer fizet és megveszi vagy elmondja mindenkinek, hogy mivel foglalkozott. Elébe mentek a zsarolásnak és nem tudom már hogy hívták a nőt, de egyenesen Manyusnak mondta el, onnantól pedig nem volt titok. Ezután Hofferrel együtt vidékre költöztek.
Amúgy az alább linket cikk tényleg pompás, érdemes végigolvasni, a szerző tényleg ismeri az Opuszt. Kár, hogy a beágyazott videók nem játszhatók le.
Olit viszont egyértelműen meleg karakterként említi.
"2. Oli
A szerep, amely országos ismertséget hozott Bajor Imrének, egyben megteremtette az első meleg karaktert a magyar tévézés történetében. Oli úr eredetileg csak három epizódban szerepelt volna, de végül három évig maradt, s a sorozat egyik legnépszerűbb figurájává vált. Az ábrázolás és a környezet mai szemmel persze meglehetősen homofób. A „fodrászkirálynő” mássága kiapadhatatlan humorforrás és csipkelődő megjegyzések céltáblája a stúdióban, Gábor Gábor folyton Oli néninek szólítja, és maga Oli is maximálisan rájátszik a melegsztereotípiákra, pöszén affektál, és sűrűn kifejezi, mennyire irtózik a nőktől."
Ahogy keresgéltem Lencsibaba után, ez a cikk jött szembe a gugliban. 2017. május 5-i cikk emlékezik meg arról, hogy: "Ma harminc éve indult el Magyarország legismertebb, több mint tizenkét éven át tartó tévésorozata."
Tehát 3 napja volt 35 éve, hogy az Opusz első részével fejezetével Mester megörvendeztette az országot, igaz, még Etuskó nélkül. A "Ki az?" "Az anyád" párbeszéd sem hangzott még el ekkor.
Mester az ostoba szőke nő sztereotípiát is kimaxolta, a sztudijóban még Etuskó is jót gúnyolódott Lencsibabán. Persze poénforrás volt Hermíííín rondasága is a sztudijóban. Szerencsére a szimpátikus főszereplők mind csudaszépek voltak, élükön a mindenben is tökéletes Etuskóval.
Az Etus vs. Kozma Jocó témához: ha rendezőként egy kövér gyereket szerepeltetek, akkor nem biztos, hogy jó ötlet a karakter kövérségét cikizni. Tiszta szerencse, hogy nem hívott egy féllábú embert, ne adj isten gyereket egy olyan szerepre, ahol az illető azt hallhatja másoktól, hogy "aki nem lép egyszerre, nem kap rétest estére". Hiába, a McMester egy zseni f@sz.
A gyíkbőr neszesszer olyan elválaszthatatlan attribútuma az "ilyeneknek", mint a pedofilok selyem nyaksálja. Vagy a keramikus műűűűvésznők agyagbökdösője.
Gyíkbőr neszesszer sokszor lett emlegetve mikor betörtek a sztyúdióba és Oli mindig megemlítette, hogy azt is ellopták és az nagy veszteség, mert pótolhatatlan.
Pompas Szomszedok hivatkozasokkal (a taxisoforos csak kis kesessel esett le, sot egy pillanatig Kulkanal azt hittem, House-t emlegeti), mert a teleregeny kulturalis alap.
Mester szándéka a jópofa, vicces, laza, fiatalos, jószívű, különleges nagymama Etuskó bemutatása volt, aki a családon és az (ahogy lazán, fiatalosan nevezte őket) "ifjúságon" kívül a fociért is rajong (gyakorlatilag ez volt az egyetlen alkalom, amikor ez kiderült), aki ugyan nagy műűűűvésznő, de ugyanakkor a nép egyszerű gyermeke is, legalábbis úgy tud leereszkedni a prolik közé*, mintha egy lenne közülük. Hát sikerült a bemutatás.... később sem hazudtolta meg magát E-tuskó. Talán egyedül Mágennel nem volt bunkó az évek alatt, Mágen volt valahol Etuskónál a vágy titokzatos tárgya.
* Kivéve Ubuljenőbenőernőbácsit, a csicskáját, akivel mindig éreztette, hol a helye.
Igen, mikor Antóóónijamijjja a házba költözött, főleg Kutya úr morgott rá rendesen, biztos azért, mert vele nem állt le. Aztán ahogy teltek az idők és Csóóóók száááázados úúúr jegyese, majd felesége lett*, nagy nyálcsorgatással tisztelettel köszöntötte** Kutya úr.
*a felejthetetlen esküvői fotózás a panelház bejáratánál, amire még a véletlenül arra járó Lillácska is rákerült. Kordokumentum, akkoriban így fotózkodtak a friss házasok.
** ha már a kis Pongrác nem jött össze a sok csoki ígérgetése ellenére, hátha egyszer Antóóónia megkönyörül rajta.
"Ahogy Antónia elé sem állt oda egyik sem, hogy "te prosti", csak utalgatások voltak, arról meg itt sem tehetett a McMester*, hogy a néző megint rosszra gondol."
Na, megnéztem, már amennyiben 6 részből áll az első évad.
Szerintem értem, miért van Szomszédok-érzésed, de szerintem a teleregény inkább kordokumentum, mint ez és akkor elképzelhető hogy ez milyen...
Ez a sorozat ugyebár nem dokumentumfilm, így el tudok tekinteni olyasmiktől, hogy az Államigazgatási Főiskolát digitálisan beleteszik a Műegyetem tömbjébe, mint Közgáz kolesz, a másik kollégium meg konkrétan a Műegyetem "J" épülete és hasonlók.
Amúgy is külföldi terjesztésre készült ez, mivel rigorózusan 42-44 perces epizódokból áll, ami tökéletesen kompatibilis a network tévéken történő sugárzással, az ottani nézők meg úgyse tudják, mi hol van valójában.
Viszont '85-ben játszódik, határozottan Magyarországon, egyértelműen egy átlagos egyetemi közösségben.
Én pont másodéves voltam ekkor és sajnos az a helyzet, hogy a cselekményből semmi sem történt meg és ami a nagyobb baj, hogy mondhatnánk, hogy ez a történet e fantázia terméke és olyan, ami akár meg is történhetett volna, de ez sem igaz.
Semmi nem is történhetett volna meg, de hogy semmi az ég világon!
De hát telis-tele van olyan momentumokkal, amik nem országspecifikusan baromságok, hanem globálisan is.
Például a konspirációs szabályok teljes semmibe vétele, vagy az amikor a legény közli a rendőrségen, hogy ő ügynök és hívják fel a tartótisztjét, fel is hívják és ő meg visszaigazolja az állítást.
Ha ilyen megtörténik bármely titkosszolgálatnál, az az ügynök azonnali kivonását eredményezi, a tartótisztet meg úgy rúgják valagba, hogy még most is fájna neki.
De inkább nem megyek bele egy felsorolásba, mert sose lenne vége, mondjuk ennyiben is megáll a Szomszédok-párhuzam:)
Annyit azért még felvetnék, hogy vajon miért a fejes vonalzó a szükséges kellék úgy a gazdaságelmélet, mint a gráfelmélet órán?
Én a Műszaki Egyetemre jártam, de így se volt a kezemben soha fejes vonalzó.
Afelől persze semmi kétségem, hogy sikeres lesz, mivel hónapok óta megy a felvezetés, hogy micsoda remekmű ez, olyan véleményt is hallottam a sorozattal kapcsolatban, hogy adjanak a magyar filmeseknek pénzt és csodát művelnek, akkor viszont nem értem, mire a fanyalgás a Rákay Fülöp filmjét illetően, hiszem magyarok csinálják és pénzt is adtak neki, hogy finoman fogalmazzak.
Igazán pompás, hogy valaki amatőrként kezd forgatókönyvet írni, majd bekopog az HBO-hoz, ahol nyilván mindenki be volt állva, így el is fogadták ezt.
Chris Moltisanti is folyton forgatókönyvet akart írni és szerintem az is lett volna ilyen.
Én például szerintem tök jól tudnék hidat tervezni, bár ez mégsem jó példa, mert nekünk legalább a mechanika alapjaiból vizsgáznunk kellett, de mégis: valakinek egy hidat? Olcsón?
"meg férfi ügyfélköre, de azok fúj, ide ne jöjjenek, az ő pénzük nem kell"
Ezt konkrétan Juli mondta, de olyan utálkozó pofával és hanghordozással, hogy manapság szerintem a meleg-szervezetek tömegtüntetést tartanának miatta a TV székháza előtt és követelnék a Mester bocsánatkérését és lemondását....
De a Mestertől nem állt távol a manapság divatosan "body shaming"-nek hívott beszólogatás valakinek a testalkata miatt sem, Kozma Jocó például rendszeresen kapott a kövérkés testalkata miatt, pl. Etuskó belépője is az ő óvoda nagycsoport színvonalú megszégyenítése volt, mert az olyan vicces (így utólag csodálom, hogy Etuskó nem mondta el a "digi-dagi daganat, kergeti a halakat" kezdetű óvodás csúfolóversikét is).....
Az angolban az ilyen karakter elnevezése a gay coded ("meleg kódolású"): nyíltan nem mondják ki az irányultságát, de sztereotipikus tulajdonságokkal sugallják.
Oli néniként szelypegő meleg karakter volt (milyen másmilyen), egy "ilyen", ahogy a felbukkanásakor a sztudijóban emlegették, és akinek gyíkbőr neszesszere is volt, meg férfi ügyfélköre, de azok fúj, ide ne jöjjenek, az ő pénzük nem kell, ahogy a "részegek" (értsd: 3. sört rendelők) pénze sem kellett a presszónak.
Aztán kiderült Mester zsenijének köszönhetően, hogy csak marketingfogás volt a Oli néni bácsi részéről melegség, úgy érdekesebb (mert ki hallott már olyat, hogy egy fodrász meleg, Oli karaktere igazi kuriózum volt a szakmában). Természetesen nőfaló lett, legalábbis Vicacica faló.
Majd évekkel később Mester kellő szerénységgel azzal haknizta körbe a Hogy volt műsorokat, hogy ő alkotta meg a magyar televíziózás első meleg karakterét.
Így lett gyönyörű íve a meleg - nem meleg - meleg Oli bácsinéni sztorinak.
Pont ez a lényeg, hogy később került be: felháborodik a fia istennek nem tetsző életmódján, majd összeáll valakivel, akinek szintén nem istennek tetsző az életmódja. Bár szerintem nem azzal van gond, ha az istennek nem tetsző életmódot vizsgáljuk, aki mondjuk szerelemből van valakivel és hűséges hozzá, függetlenül a partner nemétől, inkább azzal, hanem azzal, aki pénzért fekszik. Én egyikre sem vetek követ, de ha valaki erkölcsről papol, akkor ezen is el kellene gondolkodnia, mert az, hogy valaki a saját nemét szereti, az nem erkölcsi kérdés, hanem biológiai, ellenben az igen, hogy valaki pénzért pucsít, az sokkal inkább döntés kérdése.
Igen, bár az örömlány szál később került be akkor már régesrég fasírtban voltak LangyiMisivel. Mintha olyan szál is lett volna, hogy a prosti meglepődött, hogy jéé fia is van hát róla sosem beszélt.
Az is egy érdekes, bár a valóságtól nem elrugaszkodott megoldás volt, hogy az öreg Hoffer traktor berágott a gyerekre, mert hát milyen erkölcstelen az, aki meleg, miközben ő maga simán összeállt egy örömlánnyal.
Érdekes ez a McMester, mert az elhangzott a sorozatban, hogy nem meleg, de az ellenkezője sohasem, arról meg nem tehet a McMester*, hogy a csúnya és gonosz néző egyből arra gondol.
Ahogy Antónia elé sem állt oda egyik sem, hogy "te prosti", csak utalgatások voltak, arról meg itt sem tehetett a McMester*, hogy a néző megint rosszra gondol.
Vica cicával lépett le, meglátta Vica cicát és úgy gondolta, hogy inkább csapatot vált :) Koncepció ha készült volna fel lehetett volna vezetni részeken át, hogy csak játszotta a meleget ki tudja miért vagy esetleg kétütemű és lányokkal ugyanúgy mint fiúkkal. Valszeg kényszer szülte gyors megoldás volt ,mert Bajor Imrére berágott a Csóközön lemeze miatt és gyorsan ki kellett rúgni a sorozatból.
Anno a BK-ban Kalamár mondta de amúgy a Hoffer Misit játszó színész is, akinek a neve fejből nem megy guglizni meg lusta vagyok most, hogy a szereplő válogatáson már tudta, hogy ilyen szerepet keresnek tizenéves tini, aki fokozatosan jön rá, hogy ő bizony a fiúkat szereti, próbálták ezt sztoriban is előadni az más kérdés mennyire jól sikerült, de volt rá koncepció legalább nem hasraütés módszerrel ment. Volt a sztoriban egy kőbunkó apa is Hoffer József személyében ,aki agresszív mindenkivel, veri a gyerekeit is, és persze, hogy kidobja otthonról a fiát is mikor rájön, hogy másik csapatban játszik aztán évekig szóba se áll vele.
Szomszában meg Oli úrnál kb. annyiban jelent meg a melegség, hogy affektálva beszélt, de amúgy senkit se érdekelt se a Sztyúdióban se máshol.
Napokban volt Tumblr-en egy hosszabb thread, ahol feljött a sorozat, és nem tudom, valaki közületek volt-e, aki tudja, hogy Oli nem volt igazából meleg vagy tényleg ennyien figyeltek rendesen a sorozatra... (remélem, a copyval és a formázással együtt élvezhető marad)
(a többi sorozatot meg bónusznak, lehet mazsolázni)
Régi sorozatok realisztikusan
Szomszedok, de Taki bacsi teslaval nyomja, Gabor Gabor miniszterelnoki megbizott, Oli urat meg agyonvertek a mi hazankosok.
mekkora fordulat lenne, mert igazából Oli úr nem is meleg a sorozatban
A nacikat miota zavarta/zavarja a valosag? Boven eleg, ha valaki valaminek tunik…
tény
azért azt megnézném, mikor Taki bácsi felviszi a Tesla aksit a panelba...
Julcsi onlyfans oldalt indít, a lovagja számlagyárat üzemeltet.
Lenke néni az árstoppos csirkefarhátat osztja az Abc-ben.
Az iskolában akkora a tanárhiány, hogy a 110 éves Bélabácsit visszahívják tanítani.
Sümeghy úr belép a Fideszbe, Kutya úr a DK-ba, minden epizódban vitatkoznak.
Etus beveszi a keramikus műhelybe társnak a Viszkis rablót, együtt pályáznak egy MMA ösztöndíjra.
János erdejében egy oligarcha villát kezd építeni. Tiltakozni próbál, de előbb halálosan megfenyegetik, majd kirúgják.
Vágási Feri beszáll az internetbe, weboldalakat készít uniós pályázatokhoz, 90 százalékot készpénzben vissza kell osztani
Magnum, de a vietnámi háború után PTSD-je van
Jóbarátok, de heten laknak egy szobában egy brooklyni szuterénben, és napi 13 órát dolgoznak.
Agymenők, de mindenki a magyarságkutatónak dolgozik. Penny felszolgáló a Felix-ben és a legtöbb pénzt viszi haza az egész bandából. Raj a határon a menekülttáborban nyeli a könnygázt.
A besúgó, de 2022-ben játszódik :(
Breaking Bad, de Skandináviában játszódik, a pasas megtudja, hogy rákos, elmegy tb-ből a kórházba és meggyógyítják ingyen
Star Trek, csak nincsen hyperdrive, ezért mindenhova olyan lassan érnek oda, hogy megöregszik és meghal a legénység
Trónok harca, de háború helyett arra szavaznak, hogy minden jó úgy, ahogy van.
Barátok közt, de Magdi anyus fullba tolja a fideszes propagandát és retteg a migránsoktól, Misit megverik a nyílt utcán a melegsége miatt, a Rózsa büfé egy pénzmosoda, a házat pedig 30 éve nem bírják kitataroztatni, mert folyton csak összevesznek a lakógyűlésen
Deadwood. Mindenki egyszerre szifiliszes, TBC-s és himlős.
Sopranos. Tony terápia helyett konzervatív politikusnak áll.
E.R. de a Delpestiben
Columbo, de minden részben felbukkan a felesége, hogy valamivel basztassa.
Knight Rider, de KITT-et gitt tartja egyben
CSI, de egyik részben sem találják meg az elkövetőt, gyakran nyomozni sem kezdenek
Dr. House, de a jó doktor az összes páciensét - kivétel nélkül - kinyírja.
The West Wing, csak Orbán Balázzsal, Szijjártóval, stb.
Glee - a mezőkövesdi Szent László gimnáziumban. A diákok matyó népdalokat énekelnek.
Petrocelli. Szabadidejükben a(soha el nem) készülő téglaházuk építésén fáradoznak. Tőkéjük van a CSOK/Babaváró adta reményhalmazból. De az elszabaduló alapanyagárak és a szakemberhiány nem enged változtatni a történeten. Marad a lakókocsi. Babakék..
Nők a pult mögött - ugyanaz a szerkó, frizurák, stb., de egy CBA-franchise-ban
Kórház a város szélén - random városi kórház Magyarországon, szintén nem kell ruhát meg díszletet cserélni
Varázsceruza - főszerepben Lölö vagy Vejkó mint rajzfilmfigura
Spejbl és Hurvinyek - Gyurcsány és Karácsony főszereplésével
MacGyver de semmit sem tud megjavítani. És minden rész végén a CIA váltja ki.
Knight Rider, de a kocsi állandóan lerobban.
Bármelyik kórházsorozat de a Jánosban forgatják.
Walker a texasi kopó, de Zalában.
ER, de mindegyik orvos ki van égve.
Twin Peaks, de Cooper ügynök felébred az első epizódban
"A színésznő szinte még gyerekként került be az ikonikussá váló Szomszédok című tévésorozatba, melyben Mágenheim család üdvöskéjét alakította 1987 és 1999 között."
"Anita az elmúlt évtizedekben nem csak színészként, hanem műsorvezetőként is számtalanszor megcsillogtatta tehetségét"
A mit???? És hányszor volt az a számtalan?
A bölcsességet be sem idézem, csak elképzelem, ahogy elmondja az egyik rész fejezet végén.
Amugy meg ezt a kronikus kisebbsegi erzest, hogy mindeni nekunk akar tanitani, ezert rogton arra kell hivatkozni, fiiiiiinom, uriember modra, hogy kuss, mi mar ezer eve, sot, ezert ezeregy eve nem sikerul levetkozni sehogy...
"még a végén kívül találjuk magunkat Vidnyánszky Attilán!"
Szerintem nem kell izgulni, eleg terjedelmes ahhoz, hogy legyen benne hely, mar, akinek van hozza gusztusa. (Amugy meg szomoru dolog, amikor a vitathatatlan tehetseget elfelejtetteti a tomor....nem is tudom egy szoval, se roviden, hogy mi. Kisebbsegi erzessel keresztezett kuldestudatos tahosag, ami megtalalta a toketes gazdatestet, amin burjanzani tud
Igazán nem kellene Vidnyánszkyval foglalkoznom a továbbiakban, de azért ezt még kommentálnám:
A Klaipèda előadása utáni közönségtalálkozón Vidnyánszky azt mondta, ez egy „szabad ország szabad fesztiválja”, mégis, mióta létezik, „minden évben valaki valamire meg akar tanítani minket”. Úgy zárta, hogy Magyarország fennállása óta „belül mindig tudtuk: ahogy mi akarjuk, úgy a jó.”
Ugyebár felmerül a kérdés, hogy mit ért a főrendező főúr Magyarország fennállása alatt?
Mert ha azt, amit a magyar nyelv szabályai szerint jelent, akkor örömmel értesülhetünk arról, hogy mind Hitler, mind Sztálin esetében a jó oldalon álltunk és a magyar történelem összes olyan eseményekor is, amikor konzekvensen választottuk nem csak a vesztes oldalt, de egyben a lehető legaljasabb megoldásokat is.
És ez így volt jól.
Ha úgy érti, hogy azóta akarjuk a jót, amióta megszűnt a köztársaság, az megint más.
De akárhogy is, a szemünk láttára íródik újra a történelem, nagy idők apró tanúi vagyunk és ha máshogy emlékszünk erre-arra, ideje önkritikát gyakorolnunk, mert még a végén kívül találjuk magunkat Vidnyánszky Attilán!
Egyébként meg miért, miért? Hát ugyanazért, amiért a Fradikánál a klub összebevételeinek és a játékosoknak kifizetett bérköltség aránya (értsd: már csak a játékosoknak többet fizetnek, mint a klub teljes bevétele, és ugye a játékosokon fizuja ugyan vélhetőleg a legnagyobb kiadásuk, de ezen felül van még jó sok más is... Ja, a Liverpoolnak 5x% (nem emlékszem a pontosan számra) Szerintem a régi Kohn-os vicc szerint a Fradi is abból él, hogy szombat-vasárnap zárva tart nincs minden nap meccs. Csak így lehet.
Egy Orbán Viktort több ízben kóstolgató, ám összességében mégis a Fidesz mítoszépítését szolgáló színdarabnak tekinthető a péntek este bemutatott “A miniszterelnök és a fiú”.
A Thália Színház stúdiószínpadának nézőterén körülbelül hetven érdeklődő előtt zajló premieren többségében időseket lehetett látni, (...) Mivel egy kis létszámú premierről volt szó, a nézőtéren sok széket a színdarabon dolgozók rokonai, barátai foglaltak el."
Úgy tűnik, nem kell majd hónapokig várni jegyre, mint mondjuk Pintér Béla Marshal Fifty-Six darabjánál. Jó (naiv) kérdés lehetne: akkor vajon miért készült a darab, ha nem lesz majd fizető közönsége? Lehet, jegybevételt nem fog generálni, de pénzt biztos hoz a szííínháznak, díjat a műűűvészeknek, elismerést a főőőügyelőnek.
És a "szakma" nehézsége ott csúcsosodik ki, hogy kb. mindegyik amiatt remeg, mert 2-3 napja már nem telefonált rá az eggyel-kettővel felette lévő feljebbvalója. Ha meg csörög, akkor meg azért rándul görcsbe a gyomra egy kicsikét.
Nehéz ügy ez, mert ha úgy érzed, hogy provokáció áldozata vagy, akkor éppenséggel meg lehet tenni, ennek eldöntése pedig mindig szubjektív.
Ha például EU, vagy német zászló alatt náci karlendítésekkel parádézna valaki úgy, hogy az nem a darab része, akkor vehetem ezt provokációnak, amiben nem szeretnék részt venni.
Az más kérdés, hogy Vidnyánszky azzal került be a szélesebb köztudatba, hogy egy régi POSZT-on széket felrúgva viharzott ki, amikor meg merészelte kritizálni valaki. Érti ő a kritikát, csak nem szereti.
Egyebekben pedig a diktatúrák sajátja az, hogy olyan roppantul önérzetesek és sértődősek.
Kína például minden alkalommal halálosan megsértődik, ha egy pankrátor mondjuk azt találja mondani, hogy Tajvan önálló ország, vagy egy NBA-játékos helytelen festésű cipőt vesz fel és ezek, lássuk be, valóban olyan ügyek, amiket egy 1,5 milliárdos világhatalom nem hagyhat szó nélkül.
Putyin úr is hallatlanul meg van bántva, hogy megtámadta őt a NATO, mármint fegyverek nélkül persze, de hát tűrhetetlen, fenyegetik őt, így aztán sértettségében porrá lő egy teljesen másik országot. Az vesse rá az első követ, aki...
A magyar kormány pedig államtitkári rangban alkalmaz egy sajtó levelezőt, aki minden blogbejegyzésre legott felháborodottan válaszol, mi lehetett volna itt egy Del Medico Imre... de legalább a pénzünk a lehető legjobb helyre megy...
Az is kétségtelen, hogy szegény belhoni művészeink kénytelenek felvenni a ritmust a külhoni kommandóval, pedig ez eléggé távol áll tőlük, nekik ugyanis nem lételemük a háború, ők csak szeretnének tehetségesek lenni, vagy ha ez már nem is kivitelezhető, hát hogy legalább mondják rájuk azt.
A helyzet az, hogy ha azt gondoljuk, az állampárt agitprop főosztálya fizetett alkalmazottjának lenni tiszta méznyalás, hát nagyot tévedünk.
Nem úgy van az, hogy csak feltesszük a lábunkat és pittyeg a telefon a beérkező 100 milliókat jelezve, hanem ez bizony sok-sok aprómunkával jár.
Itt egy kivonulás, ott egy kínos interjú, tanítani is kell, miközben nincs nekünk mit, dolgozni a legszarabb rendezőkkel és kollégákkal, stb.
És közben lenéz minket a szakma is, meg a párt is.
Nem tudom, mennyire igaz, én erre egyáltalán nem emlékszem, de mostanában olvastam valahol, hogy a szombat esti filmkoktél részeiként leadott népszerű sorozatokból havonta, sőt két havonta adtak le egy új részt? Basszus, elfelejtettem, mik voltak a konkrét sorozatok, Petrocelli talán az egyik. (és azt nagyon szerettem)
Egy színházi fesztiválon tényleg ki kell vonulni, ha valami olyat látunk, amivel adott esetben nem értünk egyet? Vagy elég megvonni a vállunkat, hogy erről mást gondolunk és kész? Ja, hogy bizonyítani kell a feltétlen hűséget, nem, hogy nem teszünk olyat, ami nem illik bele az elvártakba, de még látni sem akarjuk?
Tulajdonképp ez is simán beférne akkor a Besúgó kicsit túltolt részébe, csak azóta eltelt pár év... (jó, jó, Patkós belépő beszédje nagyon ütött.... kicsit talán túl is)
Mi napiban toljuk, ezért most kezdtük, mert ma/holnap jön az utolsó rész is.
Egyébként továbbra is tartom a tétet: emlékezte a Szomszédokra.
Taán kevésbé zavaró, mert azzal nem tudok vitatkozni, ha valaki jobban fél a rendszertől vagy politikusabb, mint hasonkorúan mi voltunk anno, de az továbbra is gáz, hogy a Szomszédokban mindenki éhenhalna, akkor is, ha erre semmi oka, meg soha semmiről nincs véleménye és nem azért, mert retteg a megtorlásról, hanem csak.
Ja, és kicsit zavaros a nyitány is, a beérkező főszereplők helyzete legalább annyira gáz, mint itt, de akkor ezt majd később..
Így változnak az idők: valamikor két hetet is bírtunk várni egy-egy epizódra. Maraton legfeljebb A homok titkai és egyéb brazil sorozatok hétvégi összevont ismétlése volt. :D
Időbe tellett, mire rájöttem, hogy engem a Szomszédokra emlékeztet.
Nyilván jobb sok mindenben, de nekem kb. ugyanúgy egy talmi valóságot, a valóság eltúlzott esszenciáját jeleníti meg, mint a Szomszédok, és ahogy olvastam véleményeket, az átfutott rajtam, hogy az is közös lesz, hogy -ahogy olvasom- sokan egy az egyben az akkori valóság pontos lenyomatának érzik (mondjuk a Besúgót szerintem inkább azok, akik nem éltek benne).
Persze, azért nem hinném, hogy ebből akkora legenda lesz, mint a Szomszédokból, már csak a fizetős csatorna elérhetősége miatt sem (ha összehasonlításban nézem, nyilván minden betegségével együtt minőségibb, mint a teleregény bármelyik epizódja vagy jelenete, de nem ezek alapján lesz vagy nem lesz vm legenda)
Hacsak igy nem... de azt meg igy sem tudom, kinek es minek kerult bele, hogy meg Vagasi Feri is befektetne egyszer? (mind a hatvanharom felesleges forintjat? Na jo, talan a orokseg lakas felet.)
Sot, egyszer mintha meg Etus is befektetett vagy o is csak akart volna, ha mar lefektetni 56 ota nem hagyta magat, de hat ha volt husz feles forintja, inkabb vett valamit Mageneknek, ruhat, autot, butort, gyumolcsot. Szoval, o is mibul?
Lenke privatizacios tervei nekem meg elmennek (nem ugy, hogy realisak, mert netto baromsag az egesz es
Madarasinak ezt tudnia kene, ahogy AvuEva is elkuldhette volna melegebb eghajlatra, de amit Lenke maga eloadott privatizacio kapcsan, az kb. az utca emberenek hangja, aki mindenhez is szuperul ert a foci taktikatol a privatizacioig)
Igaz, az nem klappol, hogy mit akart elerni az otleteivel? A vegen meg kenytelenek lettek volna penzt keresni es nem tudtak volna panszkodni, hogy 2 nyugdij, 4 fizetes semmire nem eleg. Habar szvsz lebecsulom Horvathot, mert ki gondolta volna ugye, hogy Jutka apjanak oroksegere nem csak Zsuzsa, de Janka is elvesziti mindenet, csakis Vagasiek panelje es a szegenyseg marad, mert azert kemenyen megdolgoztak...
Még hogy lefeküdni, ezt határozottan visszautasítom!
Az Astoriánál volt valami bróker cég, ami kiváló lehetőséget biztosított a megtakarításait befektetni kívánó lakosság széles tömegeinek és a sorozat, mint kordokumentum csak ezt a körülményt dokumentálta.
Nem is ertettem, amikor Kautzky* Armand mellett vallalt munkat. Befektetesek? Egyreszt fuj, masreszt mibul?
Harmadreszt, mit tud rola, akit nem erdekel a penz semmifele szinten? Miert pont ezt a teruletet sikerult beleirni, ami tok kilogott az egesz sorozat szellemisegebol? Vm szponzornak le kellett fekudni?
*Most esett le, hogy alighanem a Kautzky csalad adott legtobb egy csaladbol szarmazo szereplot a sorozatnak (Veres ur, Szep Ilonka ferj es feleseg, Armandunk meg unokaoccs) Hacsak nem Komlos Juciek is voltak harman? Bingo, szerepelt Foldessy Margit az unokaval, Markkal ( mikor?)
Nem tudtam ugyan, hogy a muveszet mesterseg (igy, altalanosan, mert szineszmesterseg meg tanoraban is van), de bulldog szuletesnapot a mi Ferinknek, valamire csak jo lesz...
Ráadásul Deziré nem adja fel és van mikor 2 hetente keresi meg valamilyen ajánlattal, pl. legyen hostess nála, vagy egy ottani kisebb büfében felszolgáló, idegenvezető stb. valószínűleg minden munka jobban fizetne és kevésbé lenne megterhelő, de ő mindig kitart a késdobáló mellett, ahol mindig balhé van 90%-ban azért, mert nem akarnak italt adni a vendégnek, ami azért egy kocsmában elvárható dolog. Ja és persze állandóan csődbe akarnak menni végül is, nem csoda, van kb. úgy 12 asztal max. 20 erre 3 alkalmazottat tartanak plusz Laci is ottvan a pultban, mégsincs idő leszedni az asztalokat, ha úgy gondolják nem szolgálják ki a vendéget, értsd. kettőnél több sört ivott akkor már "részeg" és nem adunk neki alkoholt. Nem csoda ha nem jön többet vissza meg esetleg asszonyt dönt a felszolgálóra. Néha túl sok Keresztapát nézett alakok jönnek be védelmi pénzt kérni, fenyegetően összetörve két poharat ha nem fizettek visszajövök holnap és megint összetörök kettőt.
Régebben azért is lehetett népszerű ez, mert ugye nem voltak egyedi mérők, minden ment általánydjíról, melegvíz, hidegvíz ,gáz, fűtés stb. és filléres tétel volt. Ha egész nap a gázon húsgombócot vagy töltött káposztát főztél heti 3x akkor is annyiba került mintha havonta egyszer vizet melegítették rajta. Melegvíz dettó,, aki órákig pancsolt meg még a kocsit is slagon levezetett melegvízzel mosta ugyanannyit fizetett. Később meg már gazdaságtalan volt mikor piaci áron számláztak, pláne, hogy paneleknél csak az volt a cél, hogy gyorsan elkészüljenek, mert sok lakás kellett, másodlagos volt a kényelem és a energetika. 70-es, 80-as években még hírből sem ismerték az energiaválságot, nem számított, hogy a szigetelés pocsék, az ablakok, papírvékonyak stb.
Alma esete azért különösen érdekes, mert ő mindig mindenben a legjobb volt.
Újságíróként is olyan oknyomozásokat csinált, hogy ma is tananyag a Direkt36-nál, persze csak miután kapott kölcsön egy írógépet, hiszen az újságíró legfőbb ismérve, hogy tud gépelni.
Aztán gazdasági témában is olyan meglátásai voltak, hogy Warren Buffet bármikor alkalmazta volna.
Korábban a világ legtökéletesebb stewardesse és idegenvezetője volt.
Azért az mégis közröhej, hogy Taki idegenvezeti a visszaszakadt magyarokat, miközben van a családban valaki, akinek konkrétan ez a szakmája...
És minden sikerét egy szó nélkül hagyta ott ahogy a legkisebb probléma felmerült.
Nyilván mert kereste az igazit, a lebujt, ahol állhat egyhuzamban 12 órát, közben rángathatja a kávéfőző karját, okíthatja a szintén profi, így aztán értelemszerűen félnótás felszolgálókat, meg néha visszadobhat egy-egy kósza kézigránátot.
De még ha azért csinálná, mert így legalább van pénz.
Na de soha nincsen pénz...
Hát nem tudom, de nempénzért már inkább üldögélnék egy repülőn, mint a Laci-kocsmában álldogáljak halálomig, de persze nem vagyunk egyformák.
Ha már itt Sümeghy a téma az jutott eszembe (az előtörténetén kívül persze), hogy miért nem lehetett egy olyan jelenet, ahol elmegy az iskolába a nyolcadikosoknak ének órát tartani.
De továbbgondolva (és itt részben visszaköszön, amiről már ti is írtatok) Drága Jutkám miért nem beszélt annyira áhítattal Sümeghyről? Mert neki mint ének-zene tanárnak azért illett volna és szerintem azért is elképzelhető, hogy Jutka egyszer-kétszer láthatta Sümeghyt az operában.
Egyébként az erdei jelenethez a téma, a festő jelenethez a kivitelezés miatt ideillett volna, mikor Alma elaludt az erdőben és (ha jól emlékszem) cigiző diákok (ezek az akkori mai fiatalok!) eldobták a csikket. Tűz keletkezett, aminek ábrázolását Mester zseniálisan úgy oldotta meg, hogy a kamera előtt égő faágat lengettek. Posztumusz látvány Oscart érdemelne.
"Arrol ne is beszeljunk, hogyy az elejen mintha tovabb akart volna tanulni,"
Akkor akár vihette volna valamire az életben, az meg milyen már, egyből elvesztette pozitív hősnő jellegét. Diploma, jobb állás, több pénz, önálló lakás a kisszoba helyett - hát hová vezetne ez?
Almáról volt katonatársam rejtvényfejtése jut eszembe, a megfejtendő szó fabula, 4 betű. Kérdezte, mi lehet az, mert ő csak 6 betűs megfejtést tud. Fa helyett mű, bula helyett pedig a p*na. Hát Alma leginkább egy fap*csa, aki körül mégis rejtélyes módon rajzanak a férfiak.
Lehet, hogy rosszul érzem, de mintha a cikk szerzője nem a kellő ájult tisztelettel viseltetne a Kordokumentum iránt. Hát ezért élt, ezért alkotott a Mester????
Ezek olyan dolgok, amiket nem feltetlen tudsz, mielott kiprobaltad. Azaz, el tudom kepzelni, higy egy konvektoros lakasbol nezve az ember arra vagyik, h a teljes lakasban ugyanolyan meleg legyen. En is konvektoros laksban laktam, a konyhaban, wc- be, eloszobaban nem volt futes, a furdoben az a fali begyujtos valami. Az elso dolgunk volt az elso nagyobb bevetelunkbol, hogy megcsinaltattuk a kozpontit. Mondjuk ettol meg nem vagytam soha panelbe, de Suminek vmlyen oknal fogva lehettek olyan romantikus elkepzelesei, hogy panelben jobb lenne, ami a futest, melegvizet es ezek karbantartasat jelenti. Ez a boldog tudatlansag meg rahuzhato a falakra is, hogy senki ismerose nem lakott panelban, ergo nem is tudta, h ott vekonyak a falak es a tanitvanyai miatt a lakotarsai idegeire fog menni ( vagy nem erdekelte?), de hogy a tekintetben ne lett volna kepben, hogy ott egyhamar nem kap telefont, meg akkor sem, ha most van neki ( ami ugye elonyt jelentett azokkal szemben, akiknek nem volt), az kizart ( meg hogy mit okoz, h nem erik el telefonon a fellepeseihez).
Lenyeg a lenyeg, hogy ezer magyarazat lehet valos es tev okokkal, amiert akarhatott is itt lakni, csak olyan jo lett volna ezt egy par elejtett sziban bele is vinni a tortenetbe. Ahogy azg is, hogy Almanak miert jin be jobban Laci presszoja az allando zaklatasokkal, buntenyekkel, ahelyett, hogy akar csak Desirenel dolgozna egy reggelizoben? Arrol ne is beszeljunk, hogyy az elejen mintha tovabb akart volna tanulni, de hogy egy idegenvezetiseg es sztyuvisag utan csakis egy lepukant helyen tudta magat pincernokent elkepzelni, az ugyanolyan fura, mint Sumi kikoltozese Gazdagretre (hogy valaki mar nem akar utazgatni annyit, ezert feladja az idegenvezetest vagy sztyuvisagot, azt megertem magyarazat nelkjl is, bar annyira fiatalon azert az se normalis, inkabb, mikor stabil parkapcsolata van, amiben meg gyeeket is akarna....igaz, arra se vesztegetett soha Horvath egy fel szot se, miert van nagyikáekkal ennyire osszenove, ha el ileg az anyjaekal nott fel? Miutan meghalnak az anyjaek, mar lehet tulkompenzalas, nehogy oket is elveszitse, csak fura. De hat annyi minden le lett szarva ebben a sorozatban, hogy tulajdonkeppen az lett volna fura, ha torodik az ilyesmivel.
"nem kell a bojlerrel vagy a konvektorral bíbelődni, mert van, aki inkább annak örül, hogy bármikor van melegvize meg fűtése"
Hát szerintem meg pont az az előny, hogy LEHET bíbelődni. Ha fázol, feljebb tekered, ha meleged van, lejjebb veszed a fűtést. Panelben lakó rokonoknál szinte egész télen nyitva volt az ablak, olyan meleg volt. Nem tudták szabályozni., az utcát fűtötték, és ez általános jelenség volt. Csak téli és nyári üzemmód volt/van, a távhő művek, vagy hogy hívják, kapcsolja be és ki. Ráadásul anno még nem is voltak egyedi mérők, átalányt kellett fizetni, baromi gazdaságtalan volt.
A bármikor volt meleg víz sem teljesen igaz, mert az 1-2 hetes karbantartás idején (azt hiszem, nyáron szokott lenni) egyáltalán nem volt (nincs?) meleg víz. Azért egy nyugdíjas nem biztos, hogy szívesen zuhanyzik hideg vízben.
Panelben nem kell levinni a szemetet? Ez meglep. Ledobós rendszer van? És a kukákat lent ki tolja arrébb, ha egy megtelik? A helyi Bummapó?
No de mindegy is, az Sümeghym bérház párti, mint aktív operaénekes. A tiéd lakhatott felőlem külső, pottyantós WC-s bérházban, ezen nem veszünk össze.
Mármint technikai értelemben, nem kell a bojlerrel vagy a konvektorral bíbelődni, mert van, aki inkább annak örül, hogy bármikor van melegvize meg fűtése, nem függ a "központi akarattól", de egyrészt ritkán van kimaradás a melegvízben, másrészt a fűtés meg nagyon nagy általánosságban igazodik ahhoz, hogy mikor van hideg időszak. De ha valakit nagyon zavar, hogy nyáron nem megy a fűtés, még mindig bekapcsolhat egy hősugárzót.
Persze nem a panelt védem, hanem azt, hogy sokaknak tényleg lehet tetszetős, hogy egy panellakásban tényleg nem kell semmivel foglalkozni, minden ott van készen. És ez egy nyugdíjas vagy nyugdíjba vonuló, egyedülélő embernél igenis lehet döntő szempont.
Ahogy az is, hogy a lift a földszintől indul-e vagy a félemeletről. Igaz, panelban és bérházban is van ilyen is meg olyan is, ez tényleg az adott háztól függ.
A listádból nézzük, mi nincs egy panelban, tehát mi az, ami miatt igaz, amit írtam:
- egymásba nyíló szoba: ismereteim szerint a dán hotelfolyosós panelokat leszámítva minden panellakásban minden szoba megközelíthető az előszoba felől, igaz, a dán panelban a kisszoba nem csak a nagyszoba, hanem a fürdőn át is megközelíthető;
- villanybojler: na ez nem kell a panelban a melegvízhez;
- gázkonvektor: na ez sem kell a panelban;
- szóval se szenet nem kellett hordanunk: - de a szemetet le kellett vinni a földszinre.
Tehát, ahogy írtam: egy belvárosi házban valemelyik, akár több is a fentiek közül biztosan hiányzik.
"Egy belvárosi házban valemelyik, akár több is a fentiek közül biztosan hiányzik."
80-as években belvárosi bérházban lévő lakásunk: 2 szoba (igaz, egymásba nyíló), "cselédszoba" (lichthofra néző), fürdő (WC-vel, lichthofra néző), konyha, előtér, előszoba, 2 bejárat. Villanybojler, gázkonvektorok, gáztűzhely. Szóval minden oké volt, liftes ház, 3. emelet.
Első önálló lakásom (ráadásul a VIII. kerületben) 90-es években: gangról bejárat, rögtön a konyhába lehetett lépni, onnan hall*, abból nyílt egy nagy szoba és a hallból külön a fürdő WC-vel. Gázkonvektor, villanybojler, már nem emlékszem, a tűzhely gáz- vagy villanytűzhely volt-e. Lift nem volt, 1. emeleten laktam, 2 emeletes ház volt.
Szóval se szenet nem kellett hordanunk, sem kijárni közös budiba. Telefon volt mindkettőben, igaz, a saját lakásomban nem azonnal, már nem tudom, meddig kellett várni, míg bevezették.
Biztosan olvasott valahol egy ilyen történetet, csak a részleteknek nem nézett utána vagy elfelejtette azokat a saját történetéhez igazítani. Így viszont kész szerencse, hogy A dzsungel könyve nem került a kezébe, mert még az is beleírta volna a teleregénybe, pl. Feri nem az árvaházban nőtt volna fel, hanem az erdőben egy szarvas és egy őzgida gyerekeként.
Biztosan olvasta az újságban, hogy a panel az teljesen összkomfort: villany, hidegvíz, melegvíz, külön fürdőszoba, külön konyha, szó szerint wc, azaz vízöblítéses nem pottyantós, ráadásul a lakásban, nem a folyosó végén, központi fűtés, nem olaj, szén vagy fatüzeléses kályha vagy gázkonvektor, a melegvízhez sem kell bojler, van lift és a szemetet sem kell levinni a földszintre, elég ledobni az emeleti ledobón. Egy belvárosi házban valemelyik, akár több is a fentiek közül biztosan hiányzik. Lehet, hogy ez megtetszett neki, és mivel a gazdagréti lakótelep volt az, ahol a leghamarabban átvehető volt egy lakás, mert mondjuk Békásmegyer már betelt, Káposztásmegyer meg még nem készült el, tetszett is neki, hogy Budán van a domboldalon, hát odament. Az is lehet, hogy már csak kettő hetente egyszer volt volt fellépése, így a távolság sem volt szempont, nem napi szinten kellett ingáznia. Csak arra nem gondolt, hogy a falak papírvékonyak, és így nem lesz szerencsés ott tanítványokat fogadni.
Ez is lehetett volna a háttérben, kb. ennyi elég is lett volna, csak hát ehhez a McMesternek sem tehetsége, sem szándéka nem volt.
"egy idő után kurvára nem volt ötlete a főrendező úrnak, mivel kéne kitölteni azt az egy fejezetnyi időt" - mint az "ellopták éjjel a kocsiról a kerekeket" és a "jaj, menet közben kifogyott a benzin" ritmikus ismétlődése. A jó drága helikopteres üldözés a presszó kvázi váltópénze miatt csak azért volt, hogy akciójelenettel dúsítsa fel a semmit, hátha kap még pénzt a kordokumentum további nyekergetésére, az már a vége felé volt.
Tényleg azt mondták, hogy Zsolnay keramikusművész volt? Én mindig azt hittem, gyáros (vagy induláskor még csak vállalkozó) és maga nem volt művész...
De sajnos én akkora paraszt vagyok, hogy Etuson és Kovács Margiton kívül nem tudnék még egy keramikust megnevezni..nem hogy magyart, de még külföldit sem.
Egyébként tényleg az az érdekes, hogy egész sorstragédiákat lehetett volna kerekíteni az akaratlanul felsejlő sorsokból, de Horváth Ádám emelt fővel nézett rajtuk keresztül.... mert mekkora ziccer lett volna már beszélni arról, hogy ha Sümi minden odds ellenére itt kötött ki, az miért történt? Jó, az általad beszúrt porthu-s cikk egyik linkje azt írta, hogy a kétheti adásnapok egybemosása a valós idővel eredményezte azt, hogy eltűnt minden más a sorozatban, csak a valóság fért bele (hát, hmmm... már amennyire), ezért nincsenek karakterek, személyiségek, csak beszélő, monoton fejek, én úgy is emlékszem a sorozatra, mint amiből látványosan kiderül, hogy egy idő után kurvára nem volt ötlete a főrendező úrnak, mivel kéne kitölteni azt az egy fejezetnyi időt, ezért aztán önismétlésbe, semmit mondó gittrágásba fulladt az egész, amit maximum egy kézigránát robbantás utáni helikopteres üldözés tudhatott feldobni (kb., mint a séf, akinek már annyira nincsenek ötletei az új étlapra, hogy baromi bonyolult, hiperbonyultan, csak méregdrága összetevekből összerakható fogást alkot, iszonyú bonyolult szakkifejzésekkel -lsd. pl. a Mészáros esküvő menüje, ami nyilván nem csak emiatt, hanem az úrhatnámság miatt is lett olyan, amilyen, de erre is jó példa)
És ha csak Sümi sorsa lett volna az egy, amin átnézett az alkotó, de hát olyan kihagyott ziccereink vannak, mint a Rákosi korban a párjával Londonban lébecoló Etus, az NDK-ból menkült Alma, a legkeményebb szocializmusban gyámságot kapó pap meg még ezer...
Mester azzal sem sokat tökölt, hogy kicsit életszerűvé tegye az általa megálmodott lakótelepi nép Lantos utcai lenyomatát. Az 1. emeleten mindjárt két "vegyes", munkás-értelmiségi házaspár lakik. Tanár és nyomdász, orvos és kozmetikus. Eleve nem volt szerintem jellemző ez a "keveredés" a 80-as években, akkor még sokkal kevesebb diplomás szaladgált az utcákon, mint ma (kevesebb főiskola, egyetem volt). Na de egy emeleten mindjárt két ilyen házaspár?
Aztán hogy is jöttek össze? Jutka dacból ment Ferihez? Valami rock koncerten ismerkedtek meg? Rockzenét csak a laza, modern és fiatalos Etuskó hallgatott, mikor a köcsögeit cserepeit égette ki Gyulárium látogatása alatt. Diszkóban is csak ő járt. Ellenben Jutkáék voltak Schiff András koncertjén, amit Feri is nagy átéléssel, átszellemülten hallgatott. Lehet, pont az Operában jöttek össze egy Sümeghy dalesten?
Mágen és Juli Tyúkanyó szárnyai alól indultak, csecsemőkoruk óta együtt voltak, együtt nőttek fel, TESTVÉRKÉNT. Hát nekem kissé bizarr, hogy házaspár lett belőlük. De érdekes kérdés, ha Mágen orvosira ment, Juli miért csak szakmunkásképzőbe? És hogyhogy Mágenre nem csaptak le medikus korában a szép medikák? Teljesen más irányt vett az életük már általános iskola után. Sőt, Juli már javában kereső jómunkásasszony volt, mikor Mágen még pénztelen egyetemista. Ő tartotta el Mágent? Vagy akkor Etuskó még finanszírozta a fiatalokat, illetve az önálló jövedelemmel nem rendelkező Mágent? És Etuskó miért nem noszogatta a lányát a diploma felé? Már akkor nem akart beleszólni semmibe?
Ott van még az esténként Jókait olvasó Közértes, ami azért annyira nem tipikus szerintem a kereskedők körében (igaz, Gyulárium Tolsztojt olvasott, talán eredetiben, ha jól emlékszem), aki nagymamásan öltözik, meg élete párja, a farmeros taxis. Több évtizede együtt élőknél szerintem nem jellemző az ennyire eltérő öltözködési stílus. Hacsak nem az történt, hogy mindenki a civilben megszokott ruhájában színműűűűvészkedett a forgatások alatt. Kivéve persze a rendőröket, pincéreket, pedofilokat, őket olyan ruhába bújtatták, amilyenre rájuk gondolva a Mester az ember asszociál.
És akkor a sok család, rokon nélküli embert, vagy a lent említett egyéb fura szereplő összerakásokat (Alma a nagyszülőkkel stb.) már nem is említem.
Micsoda pompás vita bontakozott ki Sümeghy kapcsán, ebből is látszik, hogy Mester REMEKMŰVET alkotott, amit évtizedekkel később is boncolgatnak a hozzáértők. Nem véletlen, hogy a hasonló műűűvészi teljesítményt nyújtó Shakespeare neve is előkerült, valamint Hamlet és az Óopusz összevetése is teljesen evidens. Ez már az igazi magasműűűűvészet.
A vita mellékzöngéjeként egyszerű gondolatkísérlet. Ha én nyugdíjas operaénekes lennék (lettem volna a Kádár korszak végén), olyan helyre költöznék, ahol viszonylag könnyen elérnek a tanítványaim, ahol van vonalas telefon (nem kell rá éveket várni), és ahol megfelelően vastagok a falak a gyakorláshoz, óraadáshoz. Esetleg jó a tömegközlekedés, tehát nem csak egyetlen helyijárat közlekedik a Móricz (vagy Kosztolányi) felé.
Ha pedig mondjuk gyakorló operaénekes lennék, aki még ha nem is nagy név, de estéi nagy részét az Operában (=belváros) tölti, ahol 10 körül ér véget az előadás, plusz fél óra átöltözés, lesminkelés, utána esetleg kollégákkal gyors (vagy 1-2 órás) bekukkantás a Fészekbe, egyéb műűűűvészi lebujba, szóval igyekeznék aktív koromban is belvárosi lakásban lakni. Ahogy ha autószerelő lennék, semmiképpen nem a belvárosban laknék és próbálnék (teljesen reménytelenül) műhelyt nyitni, hanem lakótelepen vagy kertvárosi övezetben, hogy a műhelyembe be is tudjanak hajtani, előtte pedig akár több autó is parkolni tudjon.
Más: 1-2 napja rádió délutáni műsorában rejtvény kérdés volt, ki az híres keramikus művész, akiről egész városnegyedet neveztek el. De nem, nem Szikszai Etuskó volt a megfejtés, hanem valami Zsolnay. Ki az egy Szikszai mellett?
Megfejtes velhetoleg csak annyi, hogy a Mester operarendezo (is?) volt, es onnan ismerte Paloczot, akinek vmert melot akart vagy kellett adnia. Kepzeloereje nem volt, ezert lett operaenekes ( siman szinesz is lehetett volna, de talan azt mar tulzasnak erezte volna, mint a valosagtol valo elrugaszkodast. A taxisoforok viszint ritkan tudnak szinjatszani, o,et ezert nem alkalmazta. Illetve ugye a szinesz mindent is el tud jatszani, de az operaenekes azert mar mas, o mar gyanus, mert enekel inkabb, mint jatszik, igy valaszinulag Palocz nem boldogult volna ELETHUEN egy szineszszerepben. ( hogy Goliat miert boldogult volna akkor koltoztetokent, ne kerdezd)
Az a baj ezzel, hogy a tortenet sem egy koherens valami (az is koherencia, hogy nem is akar annak latszani, hanem centrifugaba ultet es azt se tudod, hol vagy, mit latsz, azt latod-e), a megvalositas sem, megsem kritizalhato soha, azaz nem gondolhato rola mas, mint hogy kordokumentum mert hogy a valos hetkoznapokat festette le.
Etus nagy muvesz es nagy ember, akkor nekem kuss, elfogadom. No, de Etusnak is szabad minden, akkor Sumegi miert sinylodik a lakotelepen es miert lehet vele paraszt vele mindenki?
Na, EZ most tenyleg kinyilatkoztatas volt reszemrol.
De az is érdekes, hogy ha az operénekes szerepét egy operaénekesnek adta, akkor Taki szerepét miért nem egy nyugdíjas taxis kapta. De ha már operaénekes, miért nem aknázták ki jobban ezt a képességét.
Szegény Sümeghy, forog a sírjában, pedig nem is ő tehet róla. Nála nem csak az nem volt megmagyarázva, hogy mit keres a lakótelepen, hogy országos ismertségű művészként miért nem ismerik fel, vagy ha igen, miért nem ájulnak el tőle úgy, mint a tyúxaros anyótól, hanem hogy miért változott meg a jelleme, miért lett morgós, kötekedős öreg művészből kedves öreg bácsika.
De nem a jellemfejlodes hianya a hiba, mert ez egy szappanopera, ahol ilyet nem varsz el. Az ellentetben van a hiba, pont, ahogy irod.
Nem neztem soha BK- t, de mondjuk Kalamarek velgetoleg Berenyi Mikinel sem egy arnyalt szemelyiseget mutattak be, de ha azt mutatta, hogy ott, elottunk beleszarik a nadragba, akkor nem mondta ra senki vagy ha igen, neked, mint nezonek nem kellett egyet erteni vele, mert nem kinyilatkoztatva volt mindenki mas altal, hanem mondjuk csak egy csicskasa dicserte meg, hogy milyen higenikus es illatos.
Etusrol azonban mindig, mindenkinek istenno, mindezt az ironia vagy a kikacsintas legkisebb jele nelkul, azaz, nem gondolhatod maskent.
Sumi lakhatna eppen masutt, de lakhat itt is, ennyiben ez kisebb problema, csak a gyokere ugyanaz.
Egyebkent en Sumi dolgat is onnan kezdtem, hogy ahogy indult, ahhoz meg elmegy, hogy ott lakik es olyan, mert egy magat a valosnal nagyobbra tarto pokhendi valakit mutattak be vele, de igazabol o nem egy sikees muvesz, csak annak akar latszani. Talan a kora miatt nem sztereotip, hogy tok egyedul a halal faszara koltozik, de ha csak ennyi lett volna, nem vitaznank rola fel napja, mert le se szarnam)
Csak hogy jott a szuper hozzaerto Horvath forendezo es forgatokonyviro ur es siman atvaltoztatta olyanra, hogy onnan -bocsi, h megint ezzel jovok- az ember azt gondolNA vagy gondolHATJA, hogy igazabol semmi keresnivaloja ott es hogy az emberek legalabb annyira a vallukon hordozak, mint a fokeramikus Etust.
Szoval, a problema alapja, az ponz az, mint Feri anyja eseteben: dontsuk mar el, hogy fontos-e valami, ha dontos, akkor legyen belole akar konfliktus (Feri mindent vallal az anyja miatt, mert az anyja, penzt nem sajnal, akar a lakasat is leegetteti), de akkor ne tunjon ki irja ki Horvath ugy, h meg csak meg sem emlitik. ( a sor folytathato)
Egy Shakespeare műben van jellemábrázolás, és gyakran jellemfejlődés is, így ott elég hamar kiderül, hogy melyik szereplő milyen, nem tudsz bármit gondolni róluk, ahogy a legtöbb tehetséges szerző legtöbb műve ilyen.
Ellenben a McMester módszere az volt, hogy leírta, hogy az illető már kora reggel beleaszarik a saját nadrágjába, amit estig le sem vesz, így az illető nagyon tiszta és jóillatú.
Konkrét példa: Etus jó fej, mert beszól egy kisgyereknek. Feri jó fej, mert leugatja azt a nőt, aki aggódik a liftért, amit Feriék teherliftnek használnak. Janka rossz fej, mert támogatta a fiatalokat, és mert segíti drága Zsuzsámat. GG rosszban sántikál, mert semmi rosszat nem csinál. És ezt lehetne folytatni a többi szereplővel is.
A karaktereknel szerintem ez kevesbe zavaro. Avagy nem moralizalsz azon sem, miert kellene Hamletnek szurkolni, mikor egy paraszt Opheliaval, meg gyilkos es amugy is egy kigyovallu, spleenes ertelmisegi. De Hamletrol lehet barmit gondolni, egy tragikus hos, jot akar, de rosszul, mittudomen. Nem ragjak a szadba, met nem Isten, csak egy esenso ember.
Jankanal, Etusnal es Lenkenel ( meg tkp. az osszes szereplonel elmondhato ez) az a szar, hogy az, amilyenek, meg az, amit Horvath szrint gondolnunk kellene roluk, homlokegyenest ellenkezoek. Azaz, egyszeruen szarul vannak megirva. Pont. Ez se azert baj, mert baj, merg nem tetszik, nem nezem es kesz. De ez REMEKMU! KORDOKUMENFUM!
Ha kovetkezesetesen ugy cselekednenek, hogy jok vagy rosszak (uram bocsa' ilyenek is, olyanok is, mint egy hus-ver ember lennenek, akirol barki kialakithat ennek megfeleloen velemenyt, nem erdekelne, ez egy mese, sorozat, nem tetszik, nem netpzem. De nem, itt a paraszt Etus is nagyszeru ember, a piti, tudatlan Lenke is nagy jellem, Jankat meg utalni kell akkor is, ha ezek a nagyszeru Vagasiek egyszeruen parasztok vele es ugy bannak vele, ahogy egy ertelmes, udvarias ember soha ( vo: tanitani, pozitiv mintat akar adni a sorozat! 🤣)
A Szomszédok indulásakor még szó sem volt Etus karakteréről, a kezdő részek egyikében talán egyszer kerül megemlítésére, amikor Mágen enyhén undorodó arckifejezéssel odaadja a telefont Julinak "az Anyád" megjegyzéssel. (Ami azért sem teljesen érthető, mert a későbbiekben kiderült, hogy Mágent is Etus nevelte fel kisgyerek korától, és akkor talán nem így kellett volna róla beszélnie.....)
Ekkoriban Etus nem volt ott még szeretett Csibéje születésnapján sem, azaz szart a családjára.
Így ekkor még nem hogy a karaktert nem találták ki (vagy még csak előkészület alatt volt), hanem a telefon átadásakor sem volt Tyúkanyózás és hasonlók, Mágen inkább egy nem annyira szeretett anyósként utalt Etusra.
Na aztán később Mester rájöhetett, hogy több lesz ebben, mint a pilot részek, és jó lesz ebben az asszonyank is egy szerep, illetve mintha valahol azt is olvastam volna, hogy Mesterné is kérte, hogy gründoljon neki egy szerepet ebben a sorozatban, hát hirtelen, a nagy semmiből megjelent Etus.
Mindez a 9. részben fejezetben történt egy autókereskedésben (akkor a későbbi Góliát - Vágáschi haver és főkeccsölő - még itt volt autónepper talán Krumpli néven), azaz kb. 4 hónappal a sorozat indulása után.
Belépőként meglehetősen tenyérbemászó, tahó módon beszólt egy kisgyereknek (azaz akinek lehetősége sem volt, hogy visszavágjon, bár Etus esetében a visszavágás a felnőttek esetében sem volt a későbbiekben sem divat), amit persze a Mester szándéka szerint jófejségnek kellett értékelni.
Na innen indult a sorozatban "az Anyád"-ból Szent és Sérthetetlen Etussá, Tyúkanyóvá, a jófejség és a családszeretet mintaképévé tett karakter karrierje.
Ezek után nyilván a Mester nem tartotta szükségesnek azt magyarázgatni, hogy Szent és Sérthetetlen Etus a korábbiakban miért szart nagy ívben a családjára, és miért kellett albérletbe költözniük, amikor Etuskónak ott volt a budai háza.
Sokszor meglepődik az ember, hogy gyakran noname "művészek", tehetség és látványos produktum nélkül is milyen jól élnek, ebből kifolyólag a tehetséges, gyakran feltűnő arcok feltehetően még ennél is jobban élhetnek, de ez nem zárja ki az ellenkezőjét sem. Én nem akarom a McMester hibáját elkövetni, hogy adott dolog így és csak így lehet, leginkább mert csak punktum.
A legtöbb dologban szerintem eddig is egyetértettünk, egyedül az ellen küzdöttem, hogy a McMester agyműködését átvegye a topik. :-)
Ez pont olyan, mint a karakterek ábrázolása: legtöbbször csak annyit tudunk, hogy Janka rossz, de hogy miért, az nem derül ki sem Janka viselkedéséből, sem a többiek elmeséléséből. Annyit hallunk tőlük, hogy Janka rossz, mert rossz.
Ilyen logika mentén Sümeghy panelban lakik, mert panelban lakik. Itt legfeljebb annyival vagyunk beljebb, hogy ezt valóban látjuk is, ellentétben Jankával, akiről nem látjuk, hogy rossz lenne. Ahogy Etusról is csak azért tudjuk, hogy hű de laza jó fej, mert a többiek ezt mondják róla. Egyéb bizonyíték, magyarázat itt sincs.
De azert a legtobbnek csak benne van a kecoja a lakaskulturaban vagy mondjuk a karantenidokben forgatott cuucokban kiderul, hogy nem hogy a Havannan ( mi mara nem is olyan rossz hely, mint volt az en idomben), de meg csak nem is Gazdagreten egy 56 nm-es 1+ ket felszobaban nyomorog 😃 igen, Csujanak pl. tanyaja van, Kerekes Jozsef meg egy nem gellerthegyi viilaja van, hanem gerendahaza. No, meg valahogy pl. mikor Biro Ica korbeturnezott mindent azal, h tonkrement, megis epp hazvezetonot keresett ( az en taksi nenim volt nala " interjun", kellett is volna neki, de csak ha minden nap, nem csak heti egyszer tud menni, o meg nem tudott. ) Szoval, nyilvan nem lakik mindenki az Istenehygi uton es villaban, de mintazatokat kiad a dolog. Az ember meg ennek alapjan, sztereotipen gondolkodik es vonatkoztat.
A Szomszedokkal sem az a baj, hogy Horvath Adam kepet ismerjuk meg belole, hogy SZERINTE milyen volt a nyolcvanas evek es a rendszervaltas. A muveszet, de meg a szorakoztatoipar is arol szol, hogy megmutatom, en mit gondolok a vilagrol vagy szerintem mi tetszene az embereknek. Aztan az emberek nezik vagy nem, egyet ertenek vagy nem ( esetleg elgondolkodik rajta, hogy miert mas a nezopont, mint az ove es tagul a horizontja meg ilyesmi). De valahogy ennek a sorozatnak olyan remek marketingje lett, hogy ha csak remekmunek, muveszi, igenyes melonak mondod, mar keves. Hogy kritika nem erheti, mert kilog a lolab, mert odavetett, trehany, nem profi melo.
Szoval, biztos vannolyan muvesz is, aki tenyleg ehenhal, de azert a tobb esetbol levont atlag, ami a szemed ele ugrik, azvalahogy akkor is az, hogy a 40-50 ezes nyugdiju akarkikkel leggyakrabban egy felso kategoriaju autoban latod, esetleg interjun, ahol mogotte nem a KOKI terminal sziluettje latszik, hanem Pest, azaz, dombon vagyunk, kilatassal ( es a berendezes se a Moebelixbol van, hanem vagy stilbutor vagy dizajn)
Egyebkent most mar ugy latom, hogy igazabol egyetertunk, csak meg sportbol vitazunk egy kicsit. 😎
Mivel az emberek többsége nem ismer közvetlenül operaénekeseket, de a tévéből is csak az ismerteket, a nagyobb neveket, ezért csak elképzeli az anyagi helyzetüket és az életkörülményüket, és ezért szokatlannak gondolja, ha a panelba mellé kerül egy operaénekes. Nem szokatlan, hanem szokatlannak gondolt. Volt anno régen egy hegedűművész barátnőm, rajta keresztül volt szerencsém látni ezt a világot belülről, nem minden csak a pompáról és a nagy pénzről szól.
Vannak szakmák vagy művészeti ágak, aminek a képviselőit jobban meg lehet ítélni, de gyakran ott is csak azt gondolja az ember, hogy itt és így élnek.
Jut eszembe: Janka néni, azaz Pásztor Erzsi egy angyalföldi panelban lakik, ha jól tudom, a Honvéd kórházhoz közel. Nem a Rózsadombon.
A sorozat általad felsorolt történései a valóságtól és a józan észtől elrugaszkodott dolgok voltak, ami önmagában nem lett volna baj, mert ettől függetlenül még előfordulhatnak ilyenek a valóságban is, ha nem is gyakran. A baj az volt, hogy ezek nem voltak megmagyarázva, és hogy az egész a valóságnál is valósabb valóságnak voltak beállítva (kordokumentum, megemelt valóság).
És igen, az operaházi magánénekes is lehet szar anyagi helyzetben, mert pl. az életét végigbohémkodta, minden reggel, délben és este is az étteremben mulatott, a pincéreket és a muzsikus cigányokat borravalóval kitömve, mindenhova taxival ment, haknipénzt zsebbe kérte, nem rakott félre semmit, vagy ha igen, akkor rossz módon, amit elvitt az infláció, a lakást elvitte a válóper, és öreg korára elfelejtik szerepekkel ellátni. Bíró Icát nem mostanában lakoltatták ki a házából? Hernádi Judit nem mostanában kesergett a hatvanezres nyugdíja miatt?
Lehet egy operaénekes is kakiban, de akkor ezt is illene elmesélni, megmagyarázni. A pédáidra adott válaszaidból is az jön le, hogy nem magával a történettel volt a gond, pontosabb a nagyobb gond, mert azért elég suta volt a történet, hanem azzal, hogy magyarázatat nélkül hagyott mindent.
Azt nem mondom, hogy sikerült volna a Mesternek értelmes magyarázatot adnia, de sajnos meg sem próbálta.
Senki nem mondta, hogy csakis itt, vagy ott lakhatott, mindössze azt, hogy akárhány táblát teszel még be, igenis szokatlan egy operaénekestől, hogy egy gazdagréti panelbe költözzön. És mivel szokatlan, ez a szomszédoknak is fel kellett volna hogy tűnjön, bizonyosan rákérdeztek volna és akkor kellett volna egy épkézláb magyarázat rá. De mégsem érdekelt senkit.
Ahogy a kolléga találóan megjegyezte, ez egzisztenciális gondokat is okozott, hiszen effektíve elérhetetlen volt Sümi a fellépéseket illetően.
De ezen az alapon semmit nem volna szabad megkérdőjeleznünk és évekkel ezelőtt be is kellett volna zárni a topikot.
Hiszen mit problémázunk azon, hogy minden örökség egy anyagi csődnek felel meg?
Hogy Jutka anyja a fogorvosi rendelővel rendelkező budai villából leküzdötte magát egy sima lakásba társbérletben Jankával?
Hát így lett és kész!
Hogy Takácsék nem jönnek ki 2 nyugdíjból és 4 fizetésből?
Nem jönnek, ez van!
Hogy egy félkész házat csakis úgy lehet eladni, hogy konkrétan tönkre menjenek bele?
Ez egy ilyen ház volt, pont!
Hogy hova tűntek Feri rokonai?
El!
Hogy soha semmire nincs pénz, mégis mindig mindenki mindenhova taxival megy?
Szeretik a taxit!
De most az tényleg komolyan vehető, hogy egy operaházi magánékes hajszál pontosan ugyanolyan anyagi helyzetben van, mint egy (fő)ügyelő?
Ezek a dolgok meg bennem, de szerintem senkiben nem azert fogalmazodnak meg, mert dzsihadot fogadtunk Horvath Adam ellen, hanem mert valahogy mindig minden kritikaban az van, hogy ez mennyire elethu, mennyire megmutatja a kisember korabeli eletet, tehat, aki ezt megnezi szinte filmhiradot nez, mindent tud hitelesen a korrol, pedig lofaszt...
Első olvasára mindenben igazad van ebben a bejegyzésben, kivéve a csillagos rész: hát nem mostanában (azaz már évek óta) jönnek sorban a hírek arról, hogy a nagyon nagy főfőfőművészek negyven- vagy ötvenezer forint nyugdíjat kapnak, megtakarításuk meg gyakran semmi, és ezért tessék gyorsan és azonnal és nagyon sajnálni őket?
Csak ismétlem magam: ez a "művész, tehát belváros" felfogás a McMester magasságába repít, ahol cukros bácsi csak sállal a nyakában közlekedhet, kilométerekről kiszúrható módon, bűnöző csak bőrkabátban, a meleg csak affektáló, ripacskodó idióta lehet, az ittas emberek előtt mindig összegyűlnek az üvegek és dühösen követeli a következő kört, és persze még hosszan lehetne sorolni.
Számos hely elképzelhető Sümeghy korábbi lakóhelyeként, ahogy az is, hogy miért került panelba. A gond az, hogy a McMester az elefántcsonttoronyból kinézve elképzelte a világot, a valóságtól függetlenül, és amit írt, még azt sem próbálta meg bárhogy el- és megmagyarázni. Ezzel szemben én, hogy szerénytelen legyek, nagyon sok emberi sorsot láttam, szinte mindenre láttam példát és ellenpéldát, így semmit sem tartok elképzelhetetlennek.
Én csak megpróbáltam elmagyarázni, miért képződött meg bennem az a kép, én milyennek gondoltam Sümit abból, amit megtudtam róla.
Sümiről annyit tudunk, hogy operaénekes volt, aki panelba került, és akit lenéznek az emberek, miközben sokan fel sem ismerik. Ebből nekem még nem jön le az, hogy csak a belvárosban vagy Budán lakhatott.
hogy egy hetvenes embertől fura, ha minden magyarázat nélkül egy idegen, a költözés idején még igen kies környékre költözik.
Ezt mondom én is: a magyarázat hiánya a gond. Mert ahogy írtam, simán lehetett olyan, hogy egy országosan ismert művész hatvanévesen panelba költözzön, lásd Kaján Tibor emléktáblája.
És Sümi bárhonnan is költözött, szerintem 99%, hogy az saját tulajdon volt vagy ha valamilyen hatóságtól, szervezettől kapta a munkáságáért, használatba, akkor is volt választási lehetősége, hová menjen tovább
Ez megint ilyen McMesteri szemlélet, ahogy Horváth Ádámka elképzeli a nyolcvanas éveket. :-)
Szerintem senki nem mondta, hogy elképzelhetetlen. Minden lehetséges mindig. De ez a sorozat elvileg az átlagemberekről szól, akik olyanok, mint Te, én, Józsi szomszéd, meg Marika a bérszámfejtő a cégtől. Ugyanakkor ezek az átlagembernek szánt szereplők rendszeresen nem a maguk kasztjának megfelelően viselkednek ( még akkor sem, ha megengedjük, hogy elemelje a Főrendező úr őket a napi valóságtól, hanem mindannyian mindig úgy, mintha ők maguk származnának a Molnár-Vészi felmenőktől, akik az anyatejel szopták magukba a polgári gondolkodást, kulturát, szokásokat és szókincset. Nyilván az átlagemberek kasztja is igen széles, ennek megfelelően sokféle a viselkedés is, de a Horváth család speciel nem átlagos.
De mondjuk igazad van, hogy ehhez a viselkedéshez képest tkp SENKI nem való Gazdagrétbe, a panelba, ahogy valahogy Horváth Ádám se lakott soha ilyen helyeken, de még Sárközi Márta sem lakott anno Kőbányán vagy Soroksáron, amikor semmije nem volt, egy faházban élt, akkor is Zugligetben volt. Ami akkoriban nyilván nem volt elit környék, mert nem volt ott semmi, kirándulóhely volt, de azért nem munkástelep a város szélén.
Szóval lehetséges minden, csak keretezni kell a dolgot.
Azt meg azért, hogy elhigyjük.
Az meg azért fontos, mert nem művészvilág fura döntéseiről szól a sorozat elvileg, hanem tévénéző mindennapjait akarták filmre vinni (vesd össze kordokumentum, a rendszerváltás hű krónikája stb.) Lehet érdekes és érvényes szándék, hogy bemutassa, hogy még az operaházi magánénekes* is kiköthet itt és még rossz se lesz neki, csak, mivel ez azért nem túl gyakori, nem olyan magától értetődő, mint Vágásiéknál, Mágenéknál de még Takiék ál is, be és fel kell jobban vezetni.
*azért ezek a szegény operaénekesek a művészvilág legrosszabul kereső és élő része lehetnek, akiknek még annyira se futja, mint egy keramikusnak ( és nem is olyan ismertek), mert szegény Góliát meg trógerkedni kényszerül, még annyija sincs, mint Süminek. De tényleg egy vicc, hogy Etus még csak nem is festőként vagy szobrászként olyan ismert, mint egy rocksztár, hanem keramikusként, aminek, ahogy annak sem, hogy Sümi énekes és mondjuk nem nyugdíjas énektanár a helyi zeneiskolában, semmi szeepe nincs, de legalább totál nem valóságos szál. Ha már el akart emelni a valóságtól, Etus legalább vm olyan művész lehetett volna, akinél van esély arra, hogy egy közepes értelmiségi is már legalább párszor hallotta a nevét - semit nem ismer tőle, de látta a Pesti Műsorban, nogy fellépési/ kiállítása lesz valahol, ami őt nem érdekli, de tudja vagy legalább rémlik neki, higy "valaki"
Én csak megpróbáltam elmagyarázni, miért képződött meg bennem az a kép, én milyennek gondoltam Sümit abból, amit megtudtam róla. De szó nincs róla, hogy Neked nem lehet más a véleményed. Már eleve a látottak befogadása szubjektív, mást látok én bele egy apró mozdulatba, egy szóba, mint más (épp mivel nem vagyunk mi se egyformák, ami miatt szintén mondtam, hogy netto hülyeség, hogy a sorozatban még Vágási Feri is úgy viselkedik, mint a Főrendező úr polgári és értelmiségi családjának bármelyik tagja)
Szóval, én nem erőltetem a Belvárost, tőlem aztán lakhatott bárhol. Egyhez ragaszkodnék viszonylag, ha az nem sért 😉, hogy egy hetvenes embertől fura, ha minden magyarázat nélkül egy idegen, a költözés idején még igen kies környékre költözik.
Emlékezzünk csak arra, hogy az elején a fellépései miatt nem tudták elérni Gazdagréten telefonon, amigond volt neki, és elég nyomós ok magában egy művésznek, aki ilyen fellépésekből él, hogy olyan helyre menjen, ahová át tudja vinni a telefon előfizetését, azaz nem egy új városnegyed, nyekegő infrakstruktúrával)
És Sümi bárhonnan is költözött, szerintem 99%, hogy az saját tulajdon volt vagy ha valamilyen hatóságtól, szervezettől kapta a munkáságáért, használatba, akkor is volt választási lehetősége, hová menjen tovább (tehát ő nem Vágásiék v Mágenék, akik csak lakni akarnak valahol, bárhol, de még csak nem is Takiék, akiknél bemutatták, hogy menniük KELL, de még ők se szívesen költöznek lakótelepre! Pedig nekik még közel is van...) Szóval, csak annyi, hogy szerintem ha már ide költözött, akkor ez volt a legkevésbé alkalmas az ő életviteléhez, korához, amire legalább némi magyarázatot kellett volna elrejteni itt-ott a cselekményben.
Összefoglalva: egy ismert művész hatvanévesen egy nem túl elegáns helyen lévő panelba költözött, és ott élt 35 éven keresztül. Továbbra sem látom, hogy Sümeghy esetében ez miért elképzelhetetlen.
Ezzel a "csak itt és itt lakhatott korábban Sümeghy, mert hát operaénekes, akik nem laknak akárhol" felfogással kezdtek a McMester szintjére emelkedni, aki mindig elképzelte, hogy milyen lehet az adott szakma, etnikum, nemi orientáltság, társadalmi réteg, stb. képviselője, gyakran teljesen függetlenül a valóságtól és attól, hogy minden csoport baromi változatos, és ahhoz kőkeményen ragaszkodott.
De mindegy is, a probléma nem az, hogy hol lakott korábban, és nem is az, hogy panelba került, lehetett volna rá ésszerű magyarázat, de akár nem ésszerű is, a probléma az volt, hogy egyrészt baromira nem volt Sümeghy története elmesélve, másrészt hogy miért kellett a McMesternek egy operaénekesnek egy nem zenés műben egy operaénekes szerepét adni. Ennyi erővel a többi szereplő lehetett volna életkor szerint nyugdíjas illetve aktív színművész.
A téma zárásaként (?) egy emléktába egy zuglói panelház faláról (Örs vezér tere 11–14.):
Ismétlem: panelház, de nem Budán, a gazdagréti lejtőkön, hanem Zuglóban, az Örs vezér terén, ha jól számolom, 1981-től.
Mester feltehetően nem gyötörte magát ennyire, mint mi, Opuszának rajongói, hogy kitaláljuk, vajon hogy került Sümeghy műűűűűvész úr a panelprolik közé a Lantos utcába. Oda került és kész.
De valóban érdekesek az alább olvasható felvetések. Logikailag tényleg a belvárosba illene Sümeghy, ahonnan kényelmesen bejárhatna az operába. De akár tényleg örökölhetett is egy lakást külsőbb kerületben, amit megtartott. De hogy nyugdíjas korára PANELLAKÁSBA költözzön a VÁROS SZÉLÉRE, az kicsit nehezen képzelhető el. Teljesen más a panellakás, mint a belvárosi bérházak, a téglaépületek lakásai. Na meg a távolság, hiszen az Opuszban is még fellépni jár, tehát aktív tevékenységet folytat, és ugyebár ott vannak a tanítványok is, amiről szintén szó volt. De költözésnél elsődleges szempont egy még aktív énekesként és magántanítványokat fogadó zenészként biztosan az lett volna, hogy a falak megfelelően vastagok legyenek, vagyis emiatt is nehezen képzelhető el, hogy panellakásba költözzön egy operaénekes, hacsak nem imádja a folyamatos konfliktusokat a szomszédokkal. Sümi belement a vitákba, de nem élvezetből.
Egyébként a belvárosi bérházak közönsége sem örül túlzottan a házban lakó zenészeknek, pár hete volt egy cikkben, hogy a Kelemen-Kokas házaspár vett meg egy bérházban tetőteret, vagy nagyobb lakásokat, már emlékszem pontosan, de a lakók eléggé kiakadtak, mivel az új tulajdonosok zenei szalont álmodtak az ingatlanjukba.
Azért lássuk be, nem szokványos dolog egy operistának Újpesten laknia, még ha lehetett is ilyen.
Én is szoktam nézegetni a táblákat és például a Váci utca külső része, vagy a Bimbó út alja telis tele van olyan egykori költők-írók-egyebek tábláival, akik korukban sem voltak éppenséggel ünnepelt sztárok, mégis tudtak ilyen lakásokat szerezni.
Nagyobb intézmények rendelkeztek olyan tanácsi bérlakás kontingenssel, ahova nekik volt bérlő kijelölési joguk.
Egy régi történet jutott eszembe, amikor egy festő műteremlakást keresett magának, hátha meg tudja valahogy szerezni.
Becsöngetett az egyikbe és Kmetty János nyitott ajtót.
Aztán talált egy másikat, ott meg a felesége.
Szomorúan mesélte, hogy vannak ugyan jó műtermek, de valahogy mindegyikben a Kmetty bácsi lakik...
Szóval jöhetett Sümi Újpestről, de felőlem akár Kazincbarcikáról is, de honnan derül ez ki?
Mert az, hogy az Operaház magánékese egy gazdagréti panelben él, mégis felvet kérdéseket, amik talán a lakótársakat is érdekelhették volna.
Csakhogy a mindig és mindenre kíváncsi Lenke néni sem tartotta ezt a körülményt érdekesnek, de még Janka sem. Meg senki.
Azért nem, mert a karakterek nem azt tartották érdekesnek, ami a személyiségükből adódott volna, hanem amit a Mester annak tartott.
Sümire amúgy nagyon könnyű lett volna megfelelő előtörténetet kitalálni.
Mondjuk volt 3 felesége, mindegyiknek otthagyta az aktuális lakását, aztán az utolsó nőt már el sem vette, csak egy utolsó lakást adott neki és mára ez maradt.
Kezd ez a Sümeghy dolog becsontosodni, miszerint az lehetetlen, hogy nem a belvárosban vagy Budán fenn valamelyik hegyen lakott, pláne egy olyan házban, amit eldózeroltak, ezért megnéztem, hogy pl. Újpesten milyen emléktáblák vannak. Ezt találtam, bár róla tábla nélkül is tudtam, hogy helyi lakos volt, ha neki jó volt Újpest, akkor Sümeghynek is jó lehetett (volna).
További emléktáblák kerületenként valamint név szerinti ábécé sorrendben:
Nyilván nem azért kellett volna kivitelezni a ki kicsoda és honnan jön, mik a motiváció lelkigyakorlatot, hogy aztán mondatonként a szánkba rágják, hanem azért, amit egyszer egy írói interjúban olvastam. (sajnos, a hogy ki volt maga az író, nem emlékszem) Szóval, hogy ő minden karakterének kitalálja ezt a "fedőtörténetet", mint a kémeknek, egyszerűen, mert ő ennek alapján tudja aztán, hogy egy adott szituban hogyan viselkedik az illető. Nyilván másképp viselkedik egy Vágási Feri, mint egy ezer éves polgári család jómódú fiacskája (bár pont Ferinél lehetett ilyen kompenzációkat látni)
De pont, mint Generic Jingle olvtárs fejtegeti Sümit, ott már nem mindegy, hogy kiről beszélünk: egy bogaras, de alapvetően jóindulatú és SIKERES művészemberről vagy egy nímandról, aki csak lenni szeretne valaki. Az elején ugye mit látunk Sümitől? Hangja sincs wannabe csajszikat nyikorgattat, nyilván, mert annyira szar énekes volt ő maga is, hogy nem is mennek jobb emberek hozzá tanulni. Aztán később, jóval később ugyan felismerik a lépcsőházban (hogy csak jegyet akarnak tarhálni tőle, az mindegy, egy olyan kaliberű nőtől még az is szép, ha csak egy közepesen ismert operaénekest felismer!), meg egyszer mutatják a lakása falát, ami már -nem emlékszem pontosan- de vagy díjakkal, vagy aranylemezekkel van dekorálva (ha díjak, akkor legalább is szemre nem az alsóbogáti kultúrház tehetségkutatóját nyerte meg), tele a fal olyan képekkel, amiken még általam is ismert nagy énekesekkel látható, mikor a templomépítésre van a jótékonysági koncert, akkor is nagy nevekkel lép fel, ergó nem egy senkiről beszélünk.
Ezek alapján viszont nem hanggal és hallással nem rendelkező tanítványokat tudok hozzá elképzelni, hanem legalább egy lelkes amatőr énekest (volt ilyen kollégám, nyilván egy hozzáértő fülnek volt különbség az ő Bohémélet előadása és egy operaházi szólistáé között, de nekünk alig :-D Ők pl. ilyen művházas operaesteken énekelnek:
Ezt csak azért rágom ilyen hosszan, mert valószínűleg ebből következik az, amit én gondolnék róla, hogy akkor aki egy Simándyval van pariban, az -ha szanálják a házat is, amiben lakott- akkor sem a halál faszára költözik egy kis panelba. De leginkább az ugrik be, hogy valami jó kerület jó helyén, villalakás vagy valami polgári nagyterekkel rendelkező helyen lakhatott. Mivel az Operaházban dolgozott, szeretett mulatni, agglegény volt, ezért nekem adja magát, hogy bent nyüzsgött valhol a Belvárosban, hogy akár gyalog is hazatántoroghasson, esetleg egy budai villa, ahová viszont már taxi viszi haza....Ha mondjuk kevésbé elit hely, pl. Újpest és olyan ház, amit G.Jingle kolléga tett be, akkor csakis azért, mert mondjuk az a szülői ház, és ragaszkodott a helyhez (de onnan meg egy hetvenhez közelítő(?) ember már szívesen marad legalább a korábbi környéken, amit ismer, szóval, nem tudom, miért költözött volna ki a semmi közepére. De komolyan, nekem belvárosiként a nyolcvanas évek végén hatalmas kaland volt, hogy eljuthattam az Osztyapenkó szoborhoz, ahol bizony nem sok minden volt akkoriban (mint most) és onnan Gazdagrét még kijjebb van és még inkább nem volt arra semmi.... (jegyzem meg, Etus, a két gyereket egyedül felnevelő, pénzért soha nem alkotó művész is sokkal jobb helyen lakik, mint ahová egy érdemes operaénekest száműztek)
Száz szónak is egy a vége: nem mindegy, kicsoda, honnan jön Sümeghy. Az ehhez képest szinte nem is zavar, hogy megenyhült, a kezdeti, kiállhatatlan karakter átváltott bogaras, de kedélyesre...
Mondhatnám, hogy a főfőrendező úr leszarta, mit írtak a kezdetekben az írók, az nem az ő koncepciója volt és szart bele, de mondjuk beleszart mő abba is, amit saját maga talált ki. Pl. az Életképekben Judit kezdetben egy normális nő volt, rokonokkal, aki valahogy összegabalyodott egy nálánál sokkal idősebb pasival, de aztán az lett belőle, hogy Lolita volt ő a pedofil Garas mellett, tehát Gáti Oszi sem csak úgy besikerült, hanem kimondottan az idős hapikra bukik.... aztán hopp, kellett meló az irl férjnek és akkor megint egy mag akorabeli irént érdeklődik.
Újpest, Árpád út, a mai Újpest-Központ: a villamos mögötti házakat a metró építésekor a nyolcavanas évek közepén elbontották, ma egy elég ronda tér van a helyükön. Miért ne lakhatott volna egy ilyenben, pl. a világos épület egyik emeleti lakásában Sümeghy? Még az idő is nagyjából stimmel.
Miért lett volna evidens, hogy Sümeghy a belvárosban, annak is az elitebb részén vagy egyenesen a Rózsadombon lakott korábban? Miért olyan elképzelhetetlen, hogy a lakótelepre kerüljön?
Budapest szerte (belváros, külváros, és persze a kettő között) rengeteg házat szanáltak, azaz dózeróltak le az állapotuk vagy különböző épitkezések (lakótelep, utak, felüljárók, metró, stb.) miatt. Miért ne lakhatott volna egy ilyenben a lakótelepre kerülés előtt? Ahogy korábban írtam, Újpesten pl. a hatvana évek közepétől a nyolcvanas évek végéig állandóan bontottak komplett tömböket, utcákat a lakótelep építése, később meg a metró építése miatt. És ezen területeknek egy része bizony pont olyan volt, ahol simán élhetett volna egy operaénekes.
De lehetne sorolni a többi részt is, ami a nyolcvanas években került felszántásra, nem csak a hatvanas és hetvenes években épültek lakótelepek, pl. az Angyalföldi panelházak jelentős része mind nyolcavan évekbeli, de ott van Kaszásdűlő, Pók utca, bizonyos részek Rákospalotán. stb. És sokszor nem csak lerobbant házakat ért el a végzet, mint pl. Óbuda jelentős, menthetetlen részén, hanem gyakran, bár nem többségében estek bele akár polgárinak is nevezhető házak, akár egész utcákat, tömböket alkotva.
Nem az a legnagyobb baj a történet szempontjából, hogy Sümeghy a lakótelepre került, hanem hogy egyrészt nincs elmesélve, hogyan is történt ez, másrészt miért köpködi mindenki az elvileg országosan ismert énekest, amikor a főkeramikusművésznőtől mindenki el van ájulva.
Nyilván nem tudjuk, mik vannak ezekben a karakter-történetekben, talán nem tökéletes, de nem is ez a lényeg szerintem.
Hanem az, hogy kezdetben a sorozatírás szabályainak megfelelően történt az alapszituáció felépítése, kell ilyenkor csinálni egy amolyan "Bibliát", ami azokat az alapokat tartalmazza, amikhez minden körülmények között tartani kell magukat az íróknak.
És ha volt ilyen, akkor azt a Mester egy szép, íves horogdobással iktatta a kukába és beleírt szartól a repülőig mindent, ami éppen eszébe jutott és érdekesnek tartott.
Napi téma a lakáshitel, akkor nosza, legyen mindenkinek egyszeriben hitel a lakásán, annak is, aki a háza kisajátítása után kapta. És legyenek ezek annyira beszarva, hogy minden realitástól mentesen a híd alá akarjanak menni, mert 4 fizetésből és 2 nyugdíjból nem fogják tudni kifizetni.
Azt amúgy simán el tudom képzelni, hogy Feri és Jutka összejöttek, Sümi lakótelepre kerülése nyilván nehezen hozható össze, és a többi is kérdőjeles, de azért ezekre ki lehet találni ilyen-olyan megoldást.
De ha valamit kitaláltunk, ahhoz tartani illik magunkat, csak amikor a Mester tanult a BBC-nél, akkor ezen órák alatt biztosan narancsra és sült krumplira vadászott.
En elhiszem, hogy Horvath ismert olyat, akivel ez egy az egyben megtortent, tehat, lehetseges firgatokonyvek lehetnek erre, amik autorizaljak az egeszet, de ezt felig belevenni nem lehet. Ha viszont a fele specit beleveszi, de a tobbit kihagyja, sot, ugy tesz, mintha ez mindennapi lenne, pont hitelteleniti az egeszet es magat zsakutcaba kormanyozza, mint a ketheti adasnapokkal.
Vagy az is oke, ha nem irom bele, de akkor ne legyenek ilyen speci sorsok, csak egy simq palyakezdo par, szuleik videken. Vagy egy mar gyerekes, ertelmisegi par, akik nagyival koltoznek. Vagy a nagyival lakik az egyikuk testvere, szinten videken, ok ezert voltak alberletben. Vagy a lany azert el a nagyszulokkel, mert az anyja Kanadaba disszidalt, ezert haragszanak ra, ezert nem tartjak a kapcsolatot, nem emlegetik. De hogy ennyi kulonleges helyzetet irok bele, aztan ki se talalom, mit akarok vele, de legalabb guzsba kot...( Azt siman elhiszem, hogy azt, hogy Magen szulei 56-ban es igy haltak meg es Etus nevelte, kesobb es Horvath eroszakolta be, akar ahelyett, hogy valahol messze, videken eltek (es esetleg haltak) volna. Leven Magen orvos, termeszetesnek tunt volna, h feljott egyetemre es itt ragadt, minek kellett ide ez a sztori? Plane, h eleg lett volna 56 belefoglalashoz, ha Szikszai magaban esik aldozatul a harcoknak. (Vagy, h Janost egy pap egy nevelte? A szulei meghalhattak volna, nevelhette volna a venlany nagynenje, aki mostanra szinten meghalt, de egy gyereket megkapo, nem is rokon pap az otvenes-hatvanas evekben????? Nonszensz.)
De komolyan (beindultak az agysejtjeim, már a maradék):
ki az, aki a gyerekét, a férjét és a kisunokáját albérletbe engedi, hogy hátha majd ott összespórolnak egy lakásra, ha egyébként maga saját lakásban, és nagyobb helyen lakik, mint 10 nm? (ahová egyébként befért egy vadidegen ember később: Ernő bácsi....) De jó, kirakja őket Etus a vadvilágba, de akkor utána minimum, hogy kis neheztelést lehessen érezni a múlt miatt, nem csak az önfeláldozó, mindig mindenben segítő nagyit imádó gyerekeket és unokát (amitől még simán rástimmelhetett volna, hogy Etus gyakorlatilag KOMPENZÁLJA a mostani, sok rátelepedő gondoskodással, hogy mikor a legjobban kellett volna, amikor igazán szükségük lett volna rá, kirakta a lányát és a veje-nevelt fiát (és elment táncosnőnek Monacoba vagy krumpiénak egy tengerjáró hajóra)
Ja, mindezt úgy, hogy egy árva más rokona nincs, mégcsak egy testvére sem, csak Juli és Ádám, ő meg mégis szarik bele, hogy hogy fognak ezek megélni egy kisgyerekkel? (pláne ismerve Ádám erkölcsi elveit a paraszolvenciáról, meg hogy rendes, fizetős állásban nem akar dolgozni, csak mentőzni)
Mondom, biztos van olyan helyzet, amikor ez megtörténhet, de akkor ezt valahogy bele lehetett volna bújtatni a történetbe, akár szépen, fokozatosan eljutva onnan, hogy Etussal nem jó a viszony, neki meg lelkiismeretfurdalása van, odáig, hogy már nagy a love, mindig mindenben segít, mellettük áll....
Miért nincs magyarázata annak, hogy Alma miért és mennyi ideje él a nagyanyjáékkal? Már középiskolába is idejárt? Ha igen, miért? Vagy csak egyetemre akart járni Magyarországon, de aztán nem vették fel és itt ragadt? (itt egyébként fájóan hiányzik, hogy sokkal, de sokkal többet beszéljenek a szülőkről: beszéltünk telefonon, kaptam levelet, megyek egy hétre hozzájuk, most majd jönnek ők látogatóba, stb. Ahogy írtuk: nem kellett volna mutatni, még akkor sem, ha tényleg nem gondolom, hogy elvitte volna a budget két epizodista plusz bére, csak beszélni róla, demonstrálni, hogy VAN kapcsolat egyrészt Lenkééknek a lányukkal, másrészt Almának a szüleivel...) Vagy Alma az NDK-ban államellenes tevékenységet végzett és muszáj volt neki távozni a kissé szabadabb Magyarországra? A szülőket meg lecsukták és eltiltottáka kapcsolattartástól? (mondjuk, beszélni erről is lehetett volna)
Szóval, tényleg nem egy klasszikus önéletrajz az, ami hiányzott, mert oké, hogy mentős, kozmetikus, tanárnő, nyomdász (aka "a melós"), akik sok emberrel találkoznak, de honnan jöttek, mi a céljuk, mik a momtivációik, milyen emberek. Nyilván ezek fennkölt dolgoknak hangzanak egy szappanoperától, de pont attól ennyire hiteltelen az egész, hogy még alapszinten sincs kitalálva ez az egész, így mindenki a levegőben lóg, kevésbé valóságos figurák igazából, mint a legkisebb királyfi meg a vasorrú bába.
ÉS ezek tényleg csak azok a kérdések a ki kicsoda és mit akar területen, ami még a legelén fel kellett volna merüljön, nem az, amikor a főfőrendező úr kutyul össze mindent, mint ETus gyerekkora, londoni ösztöndíja kapcsán.
Ha ennek alapjan dolgozott volna, a hibak fele nem lett volna, a topik meg mar evekkel ezelott megszunt volna, hisz mar a kutya se emlekezne ra....
Egyebkent nem erzem ugy, h azert azok az eredeti oneletrajzok is nagyon atgondoltak lettek volna. A fiatalabbaknal sem. (Mondjuk Feri es Jutka sztori elotti tortenete, Alma eloelete, Magenek eloelete), de nagyobb baj az idosekkel van: Bohm, Sumeghy. Mert az egy dolog, hogy Feri arvahazban felnott nyomdasz, de hogy kerult ossze es marad egyutt a budai urilannyal? Vagy Magenek, ha alberletben eltek a sori elott evekig, miert nem kaptak akkor segitseget a remek Etustol? Szoval, nem lett volna/volt eleg, hogy kiderul, Bohm konyvelo, ha nem tudjuk meg, miert o adta at a kulcsokat, mint kvazi hivatalos ember? Oke, Sumeghy ismert nyugdijas operaenekes es agglegeny, de mi vesz ra egy ilyen jol szitualt embert, hogy odahagyja addigi, velhetoen belvarosi v. budai tagas lakasat es koltozik ki a halal faszara egy uj lakotelepre, ahol bele van kodolva, hogy a vekony falak miatt kurvara nem fogjak toleralni az enekorait vagy a gyakorlasat? A fiatalabbaknal persze megmagyarazhat dolgokat, ha Horvath koran, par resz utan belenyult a sztoriba es mondjuk Jutka nem budai urilany, hanem mondjuk jozsefvarosi belevalo csajszi lett volna es vm rockkoncerten futottak ossze, az uri, lanyukat megtagado szuloket meg kesobb nyomta be a foforendezo ur, mert kellett allas Szatmari Istvannak.... Vagy a Takacs csalad miert nem egyszeruen anya-apa-gyerek? Vagy Egy 50+ koru, egyedulallo szulo, a 19-20 koruli gyerek es egy nagyszulo, ha mar Zenthenek es Komlosnak is kellett melo.... ? Mi ertelme volt ket nagyszulo melle irni a fiatal felnott Almat? Mi volt a cel? (mondjuk Zenthevel es a kimarado Komlos lehetett volna Bohm v. Sumi felesege. Vagy Jutka jofej, ozvegy nagyija*, akivel odakoltoznek, es aki segitett nekik, mikor Jutkat kitagadtak. Ettol meg kehetett volna Jankank, csak kicsit mas szituban ismertuk volna meg, a nagyi lett volna a jotunder, Janka meg a gonisz nyugati boszorkany, akar testverek, akar ugy, hogy egyikuk Zsuzsa aga, a masik Jutka apai agi rokona**)
*kesobb akar meg ossze is hozhattak volna Zenthevel oket, leven mindketten ozvegyek...hogy ne csak az orekke hu, am baszatlan Etus legyen ozvegy, aki mindorokke gyaszol, hanem legyen pozitiv pelda az idosebbeknek is, hogy mindig ujra lehet kezdeni.
**mondjuk, itt siman kitunik, mennyire nem stimmel a karakterek es az oket alakito szineszek valos kora. Mert mondjuk Banki Zsuzsa meg Pasztor Erzsi, ha a Vagasiek ket nagyszuloi koru rokonat alakitjak, nagyon nem tunnek annak.
Ez tök logikusnak tűnik (ezek szerint nem véletlen, hogy anno, nagyon régen, a BK is csak évek múlva forgatta le és ünnepelte magát, hogy leforgatta az első külsős jelenetet a sorozatba: napi sori lévén gondolom, még kevesebb idő volt a fel- és kivonulgatásokra, jó volt, hogy mindenki egy helyen volt).
DE!
De ettől igazából a Szomszédokban pont, hogy voltak vidéki jelenetek, sőt, gyakorlatilag teljesen indokolatlanul vidékiek. Mert ugye minden nyaraláskor láttuk az épp nyaraló főhőseinket valahol, mondjuk Mágenéket vitorlázni, netán Lenke nénit bebaszva a vízparton vagy Mágent mentőzni a Velencei tavon, holott -legalább is én az gondolom- ezek teljesen felesleges vagy könnyne kiváltható jelenetek voltak. A feleslegest úgy értem, hogy mondjuk azok a pici kis etüdök, amit Mágenék balatoni nyaralásaiból kaptunk, szerintem nem érték meg a fáradtságot, hogy mindenki levonult oda (hacsak nem Horváth épp lent nyaralt és nem volt kedve feljönni a forgatás miatt Pestre, ezért mindenki odament hozzá a Balatonra?), simán elég lett volna, ha egyik csütörtökön látjuk, hogy készülődnek nyaralni, utána meg két hét múlva (jé, egy dolog, amire pont ideális lett volna ez a merev időköz), már megjöttek és elmesélik, hogy mondjuk szar volt a szállás, mert hangos volt, vagy hogy látták Klarisszát vm lila suhogós macinacissal vitorlázni)
Arra meg tényleg nincs értelmes ok, miért érte meg talán kétszer is mutatni, hogy a budapesti mentős Mágenheim épp a Balatonon vagy a Velencei tavon ment életet, ami így nyilván hülyeség is, ráadásul miért ne lehetett volna a Rómain vagy más, délibb budapesti Duna szakaszon, netán egy bányatónál vagy strandon menteni? (nem volt semmi szerepe, hogy épp a Balatonon vagy a Lupa tavon ment, itt megint annyi lehetett, hogy valaki épp lent nyaralt esetleg?)
Nyilván még unalmasabb lett volna, ha minden jelenetet a ház 500 méteres sugarában vesznek fel, nem is azt róvom fel, hogy forgattak az erdészháznál (fura lett volna egy erdész szereplő, aki ennyit sem megy az erdőbe.... más kérdés, hogy ezt is meg lehetett volna jobban oldani, mint hogy DNS bácsit látogatja feszt, ami ugye nem is munka), a reptéren, budafoki piacon. Bár most, hogy belegondolok, tkp. csak az erdészház és a piac voltak állandóak, a többi elég gyorsan kikopott (pl. Böhm cipész barátjához ment vagy Almát elvitte Taki a turai kastélyhoz*)
*na tessék, hát nem rendbe hozta az a rendes ember azóta a kastélyt! Pont, ahogy Alma szerette volna. A nép hangja...
Szóval, oké, akkor Pesten lehetett volna forgatni itt-ott, ahogy tették is többé-kevésbé, de beszélni lehetett volna korlátlanul soha jelen nem lévő rokonokról, ismerősökről. Persze, az is igaz, hogy a költségvetésből a sorozat nagy részében futotta volna akár arra is, hogy igen is lássuk egy villanásnyit János pap bácsiját, legyenek Mágennek is szülei valahol, Alma járjon szórakozni a barátaival, felnőttként Julcsi sem Antóniával barátkozzon csak Klaudia mellett, így ne Etussal járjon szórakozni stb. Egyébként valóban azt mutatja, hogy nem a pénz volt a gát, hgogy mondjuk egy helikopteres üldözésre, vitorlázásra, autórobbantásra volt pénz, addig ezekre az apróságkra meg nem, de ettől még legalább emlegethettek volna embereket, akiket nem mutatnak akkor vagy egyáltalán. Mert miért is ne maradhatott volna Feri kapcsolatban a talánrokonaival? Sőt, amit mondtam, a legeklatánsabb példa erre Matyi, aki, ha nincs jelen a szülei teljesen úgy viselkednek, mint egy gyermektelen pár, minden magyarázat nélkül arra, hol van a gyerekük és amiért a topik mindig azt emlegette, hogy Matyit a szekránybe zárva tartják. (jegyzem meg, csoda, hogy észrevették, amikor elveszett, ebben a szellemben tök normális lett volna, ha 3x két hét múlva jönnek csak rá, hogy Matyi nincs sehol....)
Ezek tényleg Horváth agybajai lehettek. De nem feltétlen azért, mert hogy egy színházi darabban ez normális, egy színházban is vannak kulisszák mögött játszódó dolgok, amiről csak mesélnek vagy amiket hangokkal csak ott jeleznek. És oké, hogy ott nem tudnak a színház előtti térről besétálni a szereplők, hogy folyamatos legyen a dolog, de nem is a színpad szélén látjuk őket -általában- várva arra, hogy elinduljon a jelenetük, hanem bejönnek -azaz mozgásból indítanak- a színpadra.
A világért sem szeretném védeni a Mestert, megteszi ezt a saját maga által ácsolt szobra, de egy vidéki forgatás nem olyan egyszerű dolog.
Ugye azt tudjuk, hogy a forgatások mindig hétvégén voltak, nyilván a színészek így tudtak hosszú távra egyeztetni a színházaikkal és a technikát allokálni is egyszerűbb, ha éveken keresztül van egy fix időpont, amihez lehet igazodni.
És ez bizony probléma, mert ha leviszik az egész technikát valahova, a nyírségi jelenetet nyilván fel lehet venni Solymáron is, akkor az elvisz egy napot és addig semmi mást nem lehet felvenni a lakótelepen sem.
Ma ez már máshogy van, mert egyszer belefutottam egy Éjjel nappal Budapest forgatásba, ahol a stáb 3 emberből állt, a technika pedig 1 db DSLR-ből, világítás egyáltalán nem volt. Az is egy szar, de hát nem mindegy, hogy aranytányérkán szolgálják fel a szart, vagy papírtálcán?
Amikor bejött a produceri rendszer, akkor nem nagyon értem, miért nem lehetett azt megcsinálni, amit annak idején a Família, hogy simán elmentek Tunéziába és csináltak ott vagy 4 epizódot. Persze tele reklámmal, de hát csak lett volna valami rostos, ami megszponzorál egy ilyen akciót.
Mondjuk, ennek ellenére nyaralási jelenetek szép számmal voltak, úgyhogy most keresztül is húzom az előbbi, szépen kimunkált gondolatmenetemet:)
Talán a Mester egyszerűen lusta volt újabb szereplőkkel bajmolódni, ami érthető, hiszen azt a tízet se volt képes számon tartani, kivel mikor mi történt.
De beszélni kamerán kívüli eseményekről persze lehetett volna, csak a Mester teljesen bele volt ragadva a tévéjátéki, tévészínházi stílbe, ahol lényegében jelen időben történnek az események.
És még a vágás is...
Hát hányszor volt, hogy ketten beszélgetnek sétálva és jól láthatóan a jelre indulnak el és az benne is maradt a produktumban...
Flashback?
A mijaz, kérdezte volna minden TV-rendezők legnagyobbika, olyan a BBC-nél nem volt.
"Meg bemutatni se kellett volna a latogatast, mint az ozdi rokonoknal, de miert ne elhetett volna Janos papja egy kis zalai faluban, ahol pont hetfotol szerdaig volt latogatoban (de csutortokon elmeseli Almanak, h mi volt)"
Egy olyan költségvetéssel rendelkező sorozatnál , mint a Szomszédoknál ez nem lett volna akadály.
vajon a Mester 2004-ben miért nem a Szomszédokot folytatta
Ahogy emlékszem, az Életképek alapból egyfajta Családi kör utánlövésként indult.
Tehát a koncepció nem egy Szomszédok 2 volt, hanem egy olyan műsor, ahol mindenféle családi konfliktushelyzeteket szakértők beszélnek meg egy kisasztal mellett ülve, mintha Kelemen Endre is rémlene.
Mi tagadás, roppant korszerű formátum volt ez is, de tulajdonképpen nem is fontos, mert a Mester itt is átvette a teljhatalmat és kukázta a szakértőket, aztán meg lett, ami lett, de az meg már történelem.
Ez mondjuk alapigazsag, ahogy pl. az sem lett volna megoldhatatlan, hogy Jutkaek emlegessek Matyit, h tanul a kisszobaban v. atment Florahoz, igy elkerulve, h azt higgyuk, egy szekrenyben tartjak....Vagy a sok hianyzo rokon, anyak, apak is emlegethetoek lettek volna, ahogy kezdetben Alma szulei. Meg bemutatni se kellett volna a latogatast, mint az ozdi rokonoknal, de miert ne elhetett volna Janos papja egy kis zalai faluban, ahol pont hetfotol szerdaig volt latogatoban (de csutortokon elmeseli Almanak, h mi volt)
Isten a megmondhatoja, egy ilyen hoszu sorozatban, ugy altalaban is mennyire belterjesnek tunik a hangulat, meg akor is, ha a szepelok emlegetnek olyan kapcsolatokat, esemenyeket, akik/amik nem jelennek meg a kepernyon, de nem is emlegetni, az uvolto hiba....
Szoval, tenyleg rejtely, miert kellett pl. Ferit hagyni aszalodni a bortonben Bohm halalakor? Mert annyira jo jelenetet talalti arra Horvath, hogy vegre kiengedtek? Vicc. Miert tart egy egyszeru influenza is kethetszer x hetig?
Alapvetoan igazad van, de nekem mar az oriasi dolog, h egy mediamunkas megengedi, h ez nem hibatlan mualkotas.
GG valoban nem volt stiklis, vagy csak annyiban, h nem dolgozott boldog boldogtalannak ingyen, nem, hogy Jutka iskolajaban kepes volt penzt kerni fotokert, de szvsz meg Etustol is behajtotta volna, ha maskepp nem, barterben a katalogusanak fotozasat. Egy necces ugye volt, mikor Julcsi fotojat az o es a szulok megkerezese nelkul eladta vm ujsagnak. Minden mas olyan volt, h helyezkedett, baratkozott, se ugye egy olyan vilagban, ahol Etus nem hajlando a muveibol annak eladni, aki erdemtelen ra, de meg Juli is, aki amugy szereti a penzt, az osszes jo kuncsaftjaval paraszt, mert szerinte azok nem szolgaltak ra az emberi hangra, enm ertek a networking, ahol nem ori barikat keesel, hanem uzleti ismerosoket.
A Csöpi-filmekkel Bujtor hasonlót művelt, mint a Mester az Opusszal: egyre többet kapart maga alá, az írást és a rendezést is átvette (a zenét ugyan nem, de kiadta családi vállalkozásban Karesznak).
de mondjuk nem a költözés közben kezdeni....Így pl. elkerülhető lett volna az, amin annyin rágódott a topik: hogy került egy házba és milyen tulajdonú lakásokba a nyugdíjas, egyedülálló operaénekes, a szintén nyugdíjas, egyedülálló könyvelő, a gyerekes orvos-kozmetikus házaspár, a fiatal, pályakezdő nyomdász a feleségével, a nyugdíjas házaspár az unokájukkal
.
Mindegy, hogy a költözéssel kezdődik a sorozat vagy évekkel később, ha nincs megfelelően megírva. Mert ha igen, akkor bármelyik szituációban el lehet magyarázni, hogy miért történt így. De itt megint csak kellett volna némi tehetéség.
GG legfeljebb azért tűnhetett stiklis embernek, mert pénzt akart keresni, lehetőleg sokat, ami nagyon nem volt jellemző a többi szereplőre és mert Juli és az aktuális munkatársai (pl. hagymaszagú szivaros antinő Fruzsi) állandóan hisztiztek GG ötletei miatt.
Mielőtt teljesen elájulnál a cikktől, segítek magadhoz térni: azt a cikk sem veszi észre, vagy nem említi, hogy az emberek nagyon nem úgy éltek és gondolkodtak, mint ahogy a sorozatban lévő emberek.
És előjön pár tévedés, ami elég erősen megcsontosodott a nép emlékezetében, pl. hogy Gábor Gábor stiklis ember volt. Nekem egy szürke- vagy feketegazdaságbeli kirándulása sem rémlik. Szeretett volna új lehetőségeket vagy nagy bizniszeket találni, de szabálytalanságokra én nem emlékszem.
Sok jó dolgot írtatok, ha lesz időm, mindent kivesézek, addig egy téma kezdésnek.
Nem lett volna gond azzal, hogy csak azt látjuk, ami kettő hetente csütörtökön (és néha szerda este vagy péntek reggel) történik, a legtöbbször elég lett volna annyi, hogy "ma hozzák a csempét, amit tegnapelőtt rendeltem", ahelyett, hogy "ma hozzák a csempét, amit kettő hete csütörtökön rendeltem", vagy ennek fordítottja helyett, miszerint "rendelek csempét, kettő hét múlva hozzák".
Vagy: "elromlott az autóm, csak hétfőre van időpont a szerelőhöz", ezt követően a következő részben már lehetett volna száguldozni, mondván: "de jól megcsinálta a szerelő az autót a múlt héten", s nem pedig "már kettő hete rossz az autó".
Minden filmes, irodalmi, színházi alkotás egy adott időben játszódik, mégis szinte mindegyikben beszélnek múltbeli vagy jövendő eseményekről, esetleg filmben még be is játszanak egy ilyen jelenetet az adott szereplő emlékeként. Ebben a mester unikum volt, mert ő teljesen kihagyta ezt a lehetőséget, kivéve persze azokat az eseményeket, amiket a néző is láthatott korábban.
Azzal az eggyel nem foglalkozik a cikk, hogy vajon a Mester 2004-ben miért nem a Szomszédokot folytatta (szerintem erre akkor még bőven lett volna lehetősége, és igény is nagyobb lett volna rá, mint egy ismeretlen új sorozatra - nem véletlen, hogy úgy is promotálták az Életképeket, hogy a Szomszédok nem hivatalos folytatása), és miért csapott bele (lényegében ugyanazzal a munkamódszerrel - azaz az Életképeknek is ő volt a teljhatalmú ura - és sok, a Szomszédokból átvett színésszel) az Életképekbe?
Ezek szerint 2004-re már újra volt pénz a köztv-nél egy új sorozatra a Mestertől, pedig a kertv-k már sokkal bejáratottabbak voltak, mint 1999-ben (a Barátok Közt is felfutott már ekkorra), mégis indulhatott az új Mesteri sorozat.
Na és nem volt már/még a cikkben hivatkozott harmadik lehetséges Szomszédok megszűnési ok, a Fidesz kultúrpolitika sem. (A Fidesz 2002-ben kikapott és 2004-ben már a második Maszopszadesz kormány, a Medgyessy kormény dübörgött, azt nem tudom, hogy az Életképek indulásakor a szövetségeseivel/elvbarátaival már akkor is rendkívül korrekt Gyurcsány megpuccsolta-e már Medgyessyt.)
Na és persze ekkor már a Szomszédok megszüntetőjének mondott Bujtor sem volt a képben a Mester háza táján, minekutána a Komédiások akkorát bukott, mint egy ház és 2001-2002-ben a Zsaruvér és Csigavér című több részes Pogány Madonna utánérzés tv-filmje sem lettek akkora siker (hogy finoman fogalmazzak), mint egykor a Pogány Madonna.
Úgyhogy szerintem 2004-re már egyetlen ok sem állt fenn, ami miatt 4 évvel korábban a cikkíró szerint a Szomszédok vélhetően megszűnhetett, éltek még a "szerethető öregek" is (a Mester mondta egyszer jóval később, hogy nélkülük már nem lehet folytatni), úgyhogy semmi akadálya nem lett volna, hogy 2004-től újra folytatódjon a Nagy Mű, de nem.
A beszúrt Komédiások videóból legalább tökéletesen látni, hogy Bujtor, bár új sorozatot gründolt, tkp. teljesen azt vitte tovább, amit Horváth csinált, meg amit ő is csinált a Csöpi filmekben. Sőt, tulajdonképpen rosszabbat, mert ugyan valmaiért ő is, meg Horváth is azt hitték, az emberek önmagában megőrülnek bármiért, ami színházi, mert az egy misztikus környezet, igazából csak behatároltabb lett a cselekmény és a helyszínek, így unalmasabb is. (persze, lehet ennél jobb színházi sorozatot csinálni, a Csak színház és más semmi első évada pl. egészen jó volt, igaz, később az is megfáradt)
A videóban a gyerek meg maga Pongrác, meg az összes Csöpi film összes idegesítő kisgyerek szereplője. Nem csoda, hogy az új sorozatot, ami ugyanolyan volt, mint a Szomszédok, csak ezt még nem ismerték, ergo nem is váltak tőle függővé, nem kajálták a népek, hanem egyszerűen odébb kapcsoltak, mert volt hová...
Engem kellemesen meglepett a cikk, kövezzetek meg érte.
Végre, aki -ugyan csak óvatosan- de nem csak korszakos műként emlegeti. Jó, ha negatív akarok lenni, mondhatom, hogy nem akar állást foglalni, ezzel haragos olvasókat szerezni egyik vagy másik oldalról. Jó, a stílus néhol kissé pongyola, de legalább mer valami mást is, mint ájult tiszteletet leírni...
Meg -szintén meglepő módon- vannak benne új információk. Hogy ezek szerint nem Horváth volt kint ösztöndíjjal, hanem Czető? Vagy Horváth is volt később? (egyáltalán, honnan rémlik nekem az, hogy Horváth vagy Horváth is volt BBC ösztöndíjas?)
Majd még a cikkben lévő hivatkozásokat is végig kéne kattintani és olvasni, kíváncsi vagyok rájuk.
Arról meg, hogy Horváth Ádám nem jó író, de hát már korábban is belefolyt forgatókönyvek írásába: azért nagyon más, amikor ötleteket adsz, amit valaki, aki ért hozzá, beleír vagy mikor magad vállalsz mindent, de mindent..... Vállalat menedzsmentben ezt hívják delegálási képességnek, meg annak, hogy nem a főnöknek kell mindig mindenben a legjobbnak lennie, jobban jár, ha a beosztottjai a maguk szakterületén jobbak nála, neki meg az a dolga, hogy őket összehangolja, mint a karmester. És tulajdonképpen ez szerintem nagyon érződik a végterméken: Horváth mindenbe is belefolyt, valószínűleg az ellenvéleményt sem igazán tűrte, cserébe legalább semmire nem volt sem tehetsége, sem ideje megcsinálni úgy, ahogy egy, a területen tapasztalt szakértő meg tudta volna csinálni. Perrsze ez szinte szó szerinte benne van a cikkben: "A háromfelé tartó cselekményszál miatt azonban szükség volt egy tapasztalt és tekintélyes tévésre is, aki összefésüli és egységessé formálja a készülő produkciót – itt jött a képbe Horváth Ádám." Ja, hogy aztán kivegye a melót azok kezéből, akik jobban értettek hozzá, és "összefésülés" helyett maga próbálja megcsinálni....
Hogy aztán miért lett vége? Ahogy szokott lenni, szerintem akár mind a három felvezetett lehetőség EGYÜTTESEN. Akár érződött már a megcsappant nézőszám/érdeklődés, akár a statikusság miatt, akár, mert immár voltak versenytársai a kertévéken (ráadásul olyan stílusban, ami más volt, mint az itthon dívó addigi sorozatoké), akár EZÉRT is dönthetett úgy Bujtor, hogy akkor ő majd egy tök új sorozatot fog csinálni (aminek persze kétségtelen ő lesz a főszereplője). Az már más tészta, hogy az a másik sorozat sem felelt már meg a korszellemnek.
Mondjuk, az nagyon hiányzik KIMONDVA a cikkben, hogy a hihetetlen népszerűségben nyilván szerepe volt annak is, hogy ez az egy adónk volt, nem volt mást nézni. Persze ettől még megbukhatott volna így is, de onnan, hogy volt más, már megtört a népszerűség. (és valószűleg nagyobb esély volt akkor a függővé válásra is, több laufot kapott a sorozat a nézőktől, nehezebben bukott, mint egy ma vagy akár a kertévék indulásakor képernyőre kerülő sorozat: manapság már türelmetlenebbek vagyunk, mert van kínálat, nem adunk valaminek hosszan esélyt, hogy hát ez most még nem tetszik, de később hátha jobb lesz. Sőt, még ha langyos, nem mozgat meg, akkor sem bámuljuk tovább, mert van hová kapcsolni. Korábban, míg nem volt alternatíva, könnyebb volt rászokni még olyasmire is, ami igazából nem tetszett, de hát mi szóljon este a lakásban? A Kossuth Rádió? Menjen a tévé, aztán észre sem vette a néző, már függő lett, hogy megtudja mi lesz két hét múlva (spoiler: semmi)
Az nagyon vicces, hogy ezek szerint Horváth kimondta, hogy beleláthatnak politikai állásfoglalást a sorozatába.... Oh, bátor Sir Robin! :-D Amúgy nyilván mára tudjuk, hogy minden közéleti állásfoglalás "politikai célú", amennyiben a kormány ellenében van, csak vicces ezt olvasni róla, Sárközi Márta fiáról, mert hogy Sárközi soha nem fogta be, tényleg egy szuverén ember volt, aki kiállt bárki mellett, aki szerinte értéket teremtett, az aktuális rendszer ellenében is. Igaz, nem lett tévés főrendező, sőt elnök sem... Amit nem feltétlenül ítélek el, nem hallhat meg mindenki az elveiért, élni kell, jól élni meg jó... csak akkor mi ez a piedesztál a meg nem alkuvó Etus/Sárközi Mártának? Mennyire utálta volna ő a sorozatot és a róla formázott karaktert ilyen mellékzöngékkel?
Arról pedig, hogy mi lehetett volna benne másképp: nem is lett volna rossz ötlet nem a költözéstől kezdeni a dolgokat. Talán nem évek óta összeszokott lakóközösséggel, de mondjuk nem a költözés közben kezdeni....Így pl. elkerülhető lett volna az, amin annyin rágódott a topik: hogy került egy házba és milyen tulajdonú lakásokba a nyugdíjas, egyedülálló operaénekes, a szintén nyugdíjas, egyedülálló könyvelő, a gyerekes orvos-kozmetikus házaspár, a fiatal, pályakezdő nyomdász a feleségével, a nyugdíjas házaspár az unokájukkal. (lehet, hogy azok az íról csak tudtak valamit, amit Horváth nem?)
Meg végre jól meg lett kritizálva -a topikon kívül- ez a merev, kéthetes ritmus, mert tényleg mindent még rosszabbá tett. Valahogy itt sem, meg soha a jelentekben sem tudott Horváth soha abban gondolkodni, hogy valaminek ne az elejére csöppenjen a néző. Még ha korábban is mutatja a szereplőket és csak később halljuk őket, a beszélgetés akkor is olyan, mintha már nem lennének együtt x perce/órája, hanem pont a beszélgetés elejére érkezünk.
"1989 végétől viszont Horváth Ádám már egyedül írta az összes cselekményt és dialógust, valamint a komplett technikai könyvet, a kameramozgással együtt" - Ettől volt olyan mesterien pompás minden.
"Van persze egy harmadik magyarázat is a Szomszédok megszűnésére: egyszerűen eljárt felette az idő. Mivel Horváth Ádám lényegében ugyanazzal a munkamódszerrel dolgozott a teleregényen még 1999-ben is, mint 1989-ben, a sorozat bukása elkerülhetetlen volt" - Mi van? Semmi tisztelet a Mester és Opusza iránt????
"Schell 23 évesen kapta a szerepet a sorozatban (73-as születésű, 96-ban került be ide), csak sokkal idősebbnek látszik a valós koránál."
Igen, ez igaz. Talán ezért is gondoltam, hogy már volt múltja az Opusz előtt. Egyébként a jó nő szerep sem igazán neki való szerintem, a Csak szex és más semmi szerintem nem rá lett kitalálva. A Színház és más semmiben viszont elég jó volt szerintem.
A nagy öregek: igen, talán Zenthe volt az, aki hús-vér alakot csinált a szerepéből. Bár nem tudom, ha valaki egy fontoskodó feleség és egy baszatlan fapicsa irányítást nehezen tűrő unoka mellett él, tényleg ilyen türelmes marad-e mindig.
Tegyük Gózon mellé mondjuk Thúróczy Szabolcsot... :-D
Egyébként pont az jutott eszembe, hogy biztos, hogy rengeteg olyan színész van, akit jónak tartunk, holott nem az, mert csak egy bizonyos skatulyát játszik, ami tkp. ő, de annyi és nem több. Mondjuk Ábel Anitára mondtam ezt lentebb. De nem tudom, bár láttam nem egy színházi szerepben, hogy vajon Schell sokkal jobb-e nála? Kicsivel talán, de akkora tehetség-e, amennyire sztárolták egy időben?Mások meg fregolik, mindent is eljátszanak. (ennek egy oldalága, hogy aztán mibe kerül ez neki, mint Stohlnak vagy pl. azért képes rá, mert pl. nem erős egyéniség és nincs is mit feladnia egy ahhoz képest másmilyen szerepért)
A lényeg a lényeg, hogy itt, aki akart, mert olyan a privát karaktere, hozhatott egy tisztes iparosmunkát, de nagyon nem voltak nem, hogy kényszerítve, de még kérve sem, hogy bármilyen erőfeszítést tegyenek. Szóval az itteni alakítások nem mérvadóak. Az már utána meg szerencse dolga is, hogy mennyire tudta az itteni ismertséget beváltani. Nőknél pl. biztos belejátszik, hogy negyven felett már kevésbé keresettek, csak az igazi nagyágyúk dübörögnek tovább ugyanúgy. Ha megfejeled még mondjuk egy szüléssel, meg azzal, hogy talán rendszerváltás nem csak a politikában volt, de mondjuk a kertévés sorozatok és filmek nagyon nem akartak a Szomszédokból semmit tovább vinni (mint ahogy magát a sorozatot is ejtették, pedig vihették volna tovább), lehet, hogy ezért estek ki a közismert helyekről.
Stohl egyébként szerintem korosztályának egyik legnagyobb tehetsége. Más kérdés, hogy emberileg nem igazán tart ott, hogy ez bármire elég legyen. És megszólal belőlem a fotelpszichológus: annak alapján, hány ezer fokon égő nagy szerepben láttam színházban, simán el tudom képzelni, hogy ő az a fajta ember, aki nem tud kijönni a szerepből. Nem az a színész, akivel a tapsrend után negyven perccel (mire kivetted a kabátot a ruatárból , meg beszélgettél még kicsit a barátaiddal a színház előtt és elindulsz haza) már a metrón találkozol full civilben, nyugodtan. Szerintem ő ezerrel pörög még, erre kellett neki a szesz meg a kokó, hogy lelazuljon. (egyébként nem kell ehhez színésznek lenni, van barátom, aki ötcsillagos szállodában recepciós, ha délutános, akkor az esti tizes zárás után olyan hajnal kettőre jön ki a stresszből. Kapcsolatai mentek erre rá, mert a párjai sima, nappali munkarendben dolgoztak és rosszul viselték, hogy hazaérve még pattog hajnal kettőig. De ő maga is belebetegedett.
Szóval, lehet, hogy nem is tudom hibáztatni, hogy elment ebbe a kommersz vonalba: nem kell erőfeszítés, nem kell annyi stressz. Minek feszüljön keresztre, ha nem kell?
És ennyiben ez nem off topik: a Szomszédok összes színészére igaz, hogy minek agyalt volna a szerepen, karakteren, alakításon, ha nem volt rá igény? Ha jó volt a jóleszazúgy? Ez a nagy pénz, kis foci esete, de nem azért, mert nem tudtak volna nagyfocizni, hanem, mert a nagy pénzért elég volt ennyi is.
Érdekesebb kérdés, hogy AZTÁN miért nem tudta az ismertséget további szerepekre váltani... de ennek megfejtéséhez szvsz én kevés vagyok. (amúgy érdekes, hogy főleg a női vonal járt így, és mondhatnám, hogy mert család-szülés, de Fehér Annára ez pont nem érvényes, azaz önmagában nem magyarázat, max. csak egy esetleges tényező.
Az utolsó mondat azért érdekes, mert sokan úgy tekintenek arra, ha egy férfi mondjuk olyan nővel jön össze, aki kor alapján a lánya is lehetne, mintha a saját lányát ejtené teherbe. De fordítva is igaz, ha a nő idősebb, akkor meg mintha a saját anyját töltögetné. Igaz, utóbbi esetben gyakran már a nőket is kritika illeti, bár ott a népi megítélés szerint nem a gyerekével, hanem annak osztálytársával él nemi életet. Hiába, furcsa hely a világunk.
Fan fact: Schell egyidos Liptaival, Abel Anita meg ket evvel fiatalabb naluk. Erdekes modon osztotta Horvath a szerepeket, a nyolcvanevesek dolgoznak, az otvenes erdesz csaladalapitason tori a fejet, Feher Anna tiz evvel fiatalabbat jatszik, Schell meg ennivel idosebbet. Magrn meg a lanya korabeli csajjal smarol 😂
Mindenben igazad van, főleg az öreg színészekkel kapcsolatban. Ahogy egy villanyszerelő sem azokkal a szerszámokkal és anyagokkal dolgozik, mint mondjuk hatvan évvel ezelőtt, miközben a szakma alapjai változatlanok, úgy egy színész sem élhet ugyanazokkal az eszközökkel, mint évtizedekkel korábban. Ami anno komoly volt, az lehet, hogy ma már ripacskodás vagy modoroskodás. Elképzelem pl. Gózon Gyulát (jobb most nem jut eszembe) az Aranyélet egyik epizódjába. De még a kortárs eszközök alkalmazása esetén sem minden használható mindenhol. Más kell színházba, filmbe, tévésorozatba. És azt is el kell ismerni, legalábbis egy jó színész tudja magáról, hogy senki sem képes minden feladatra, egy színész sem tud minden szerepben kiemelkedőt domborítani. Univerzális színész nincs.
2szerintem van azért annyi megtakarítása, hogy ne menjen le kutyába"
Ó, pedig ez ezekben a berkekben nem biztos.... egyrészt ugye többször nősült, gondolom fizet a korábbi családoknak, másrészt lehet bőven olyan szinten élni, amire minden pénz elmegy, pláne ha a szakmában szokásos pénzügyi tudatossággal áll hozzá a dolgokhoz.
Nem olyan régen volt ugye Ördögh Nóra interjúja a Partizánon, hogy hogyan bántak vele az ördögi retekklubnál. Ebben az ütötte meg a fülem, hogy anno, mikor először elment szülni, nem figyelmeztették a csatornától, hogy át kellene váltania átalányadózásról rendesre. Persze, tudom, hogy ez áldozathibáztatás, és tényleg szólhattak volna neki, no de egy intelligens nő nem tudja, hogy azért átalány adózó, mert így keveset fizet, de aki meg keveset fizet, annak keveset is osztanak vissza, ha majd arra szükség lenne, tehát nem kérdez utána, hogy oké, én most babát tervezk, már terhes vagyok, mennék gyesre, mi után fogom kapni a gyest? Pont mint a sok sztár, akik sokat kerestek, mikor ment a szekér, de ha adóztak is, akkor szigorúan a legkedvezőbb módon tették, aztán mindenki csodálkozik, hogy ötven, hatvanezer forint a nyugdíja. Mindezt úgy, hogy elhiszem, hogy mondjuk Zenthét ez meglepte, mert a rendszerváltás előtt nem így volt az adózás és a nyugdíjszámítás, de egy Ördögh Nóra kétezerakármennyiben, mikor kb. hetente kerül egy sztár a pletykamagazinok címlapjára a megalázóan kevés nyugdíjával.... ? (vagy esetleg butább, mint aminek gondolom és tényleg azt hiszik, hogy van ingyen ebéd? Vagy nincs, csak neki lesz?)
Schell 23 évesen kapta a szerepet a sorozatban (73-as születésű, 96-ban került be ide), csak sokkal idősebbnek látszik a valós koránál. Úgy, hogy főiskolásként szült is, tehát nagy ismertségre a Szomszédok előtt biztos nem tett szert.
A wikin a Szomszédok az első filmes-tévés munkája, színpadiak is ezzel egy időben kezdődnek. Ha volt is valami nagyon emlékezetes vizsgaelőadásuk főiskolásként (az osztályukról van egy két részes dokufilm, meg lehet nézni, én mindig csak halogatom), akkor az azért nagyon széles körben nem lehetett ismert.
Ábel Anita pedig szerintem nagyon jó gyerekszínész volt.... a Szomszédok ELŐTT. Tessék megnézni a Szeleburidban vagy ha még elérhető valahol, akkor a Családikör vmlyik adásában... a Szomszédokban tényleg nagyon rossz, úgy, hogy én is leginkább azzal értek egyet, hogy a színészvezetés/rosszul megírt szerep degradálta az egyébként nem tehetségtelen szereplőket. Egyébként Németh Kristóf is nagyon jó példa erre, bár szerintem itt még ő nem is volt rossz, szemben azzal, ami a BK óta lett vele. Illetve persze lehet, hogy kisgyerekként attól volt korábban nagyon jó, mert önmagát hozhatta, nem zavarta a kamera, de itt Horváth Ádám valami olyanra kényszerítette (amiről nyilatkozott, hogy semmi ötletét nem vihette bele a szerepbe), hogy azt már nem bírta eljátszani? Nem tudom.
Liptai egész jó kis színésznő lett volna, ha még ifjan, még a Szomszédok idején nem megy el teljesen másmerre, a kertévés műsorvezetés irányába. Gondolom, jobb pénz volt. Szerintem sem csinálja ezt rosszul, bár így már régen nem követem a "munkásságát".
Még az egyébként Kossuth díjas Kulka is alakított szarul nem egyszer a sorozatban, nyilván aki ehhez képest valamivel átlagosabb, az még rosszabb volt. Frajt Edit, Fehér Anna meg már bőven szerepeltek filmben, sorozatban a Szomszédok előtt is (bár azok nyilván nem voltak főszerepek, mivel fiatalok voltak, illetve mert mondjuk egy Özvegy és a leánya sorozat érthetően nem volt akkora durranás, mint a Szomszédok) Ők ketten egyébként kimondottan szarok voltak a Szomszédokban és érdekes módon talán azóta sem igazán találják magukat.
A nagy öregeket is meg lehet nézni e tekintetben, bár ott annyi zavarhat be, hogy nagyon más a régi, nagy színjátszási stílus, mint a mai. Tessék megnézni az agyonajnározott régi magyar filmeket és a sztárokat: kevesebb naturalizmus, óriási emóciók. Persze itt is volt, akik megfeleltek akkor meg később is: Tolnay, Kiss Manyi, Ruttkai, de talán még Zenthét is ide vehetem, tudtak valamiféle egyensúlyt találni régen is és az újabb korszakokhoz is tudtak alkalmazkodni. Szóval, még az is lehet, hogy Raksányi sem a tehetség híján volt annyira rossz itt, hanem csak mert régi módon játszott, plsuz a rendező hagyta belemerevedni a saját nagyszerűségének szerepébe. (tipikus Reviczky egyébként: szerintem nagyon jó színész, csak mióta fut vele a szekér, belemerevedett önnön nagyszerűségébe, olyan manírjai vannak, hogy gyakran a ló másik oldalán landol és vásári lesz az alakítása, cserébe gondolom nem sokan merik igazán RENDEZNI és belekényszeríteni abba, hogy a kényelmi körén kívül extra erőfeszítést etgyen a szerepébe és kihozza magából azt, amire képes amúgy, csak szerinte mostanra elég a neve magában, meló nem kell mögé)
Persze, amiket írtam, azok véleményes dolgok, ki miben látott valakit (egyáltalán, látta-e szemetn kívül másban, ahol KELLETT alakítania....mert egy csomószor úgy mondanak véleményt színészekről, hogy tényleg max. azt a szart ismerik belőle, ami a BK-ba vagy egy főzős/táncos sztárműsorba befért), ha látta, megérintette-e az adott darab, film, stb. (erre jó példa lehet Csuja akár a Mi kis falunkkal... ez lehet véleményes, hogy kommersz polgiként, de én annyi mindenben láttam az Örkényben jónak, hogy nekem itt sem szar, sőt. Nekem a telefonkönyvet is felolvashatja, az is tetszene tőle)
Majka egyike azoknka ,akik tudtak hosszú távon profitálni abból, hogy valóságshow-ban voltak. Már arra se emlékszik senki ki nyerte a VV1-et, de Majka még mindig ismert. Jól használta ki a népszerűséget. A többi nyertes meg vagy visszavonult és kiélvezte a nyereményt, ameddig tartott esetleg okosan felhasználta a hirtelen jött pénzt. Vagy mint BB Évi eltapsolta percek alatt és azóta is zártosztályon van vagy mint Aurelio még inkább azt hitte neki mindent szabad és mindenek felett áll aztán a sok vbalhé után most épp a börtönben igyekeznek visszarángatni a földre, aztán vagy sikerül vagy nem.
Emlékeim szerint már a Szomsza előtt is szerepelt filmekben, játszott színházban, nem a Szomszában kezdte.
Nyalás: valag világ életében fideszes volt, nem akkor kezdte, amikor a nagy pénzeket kezdték osztani, ráadásul olyan nagyon sokat nem profitált abból, hogy fideszes. Kinevezték a József Attila élére? Nem nevezném olyan hatalmas dolognak.
Persze azt, hogy valaki világ életében fideszes nem hasonlítanám ahhoz, mint amikor valaki világ életében kommunista, náci, liberális, konzervatív, stb. mert ahhoz nem kell nagy kanyarokat venni, míg az állandó fideszességhez az elmúlt harminc évben kellett egy jó pár száz kanyar, gumigerinc tekeredés, jobb esetben önmaga, rosszabb esetben mások arconköpése, stb.
De ettől még tény, hogy végig ott volt, ellenben mondjuk Pataky "SZDSZ tag, később Torgyánnal nótázó, majd békemenetelő" Attilával, vagy Nagy "Fidesz-SZDSZ-MDF-MIÉP-FIDESZ, de azért kereskedelmi tévé" Feróval.
"Szinészileg egy-két kivételtől eltekintve egyik szereplőt sem fikáznám"
Én sem. Sőt, kifejezetten elismerem, ha valaki él a lehetőséggel, amit a szerencse dob neki. Nem biztos, hogy valaki a tehetségével boldogul, ha van, de a szerencse sokat tud lendíteni sorsokon. Már többször említettem itt Majkát, aki tényleg sokra vitte, senkiből lett valaki, ügyesen csinálta. Én még Kiszel Tündét sem szeretem fikázni, mert évtizedek óta meg tud élni a kiszeltündeségből. Jól teszi ő is.
Viszont pl. Almaság után Fehér Anna nem sokat csinált ismereteim szerint. Mostanában próbál felugrani arra a vonatra, ami már rég beért a végállomásra.
Bár az Opuszban nem szerepelt, de Stohl András a másik véglet (amúgy szeretem, filmekben is, színházban is): ő már messze túl van szerintem azon a ponton, hogy mindent is elvállaljon pénzért. Legközelebb a sikeres írónővel, üzletasszonnyal, a nemzeti üzleti zseni szerelmetes feleségével, dr. Várkonyi Andrea doktorral fog műsort vezetni a tv2-n, mint olvastam. Van az a pénz, de tényleg kell még az a pénz? Kólára már nem kell költenie, szerintem van azért annyi megtakarítása, hogy ne menjen le kutyába.
Schell Judit már képzett színésznő volt szerintem, mikor szépügyvédnőként Mester beemelte az Opuszba, és szerintem már volt színészi múltja is.
Pintér Tibor sokat köszönhetett szerintem szépfiú alkatának. Én még kezdő színészként láttam egyszer egy kamara darabban, nem nagyon emlékszem, milyen volt.
Nemcsáknál szerintem előbb volt az ismertség, amit Mesternek köszönhet, aztán a "nyelvtehetség" arra épült. Ha harmadik alabárdos lett volna valami vidéki színházban, hiába ért volna a nyelve a Kossuth térig, sosem lett volna belőle szíííni direktor.
Ott van Oberfrank Pál is, akit szintén színházigazgatói székbe röpített a helyezkedése tehetsége. Őt láttam főszerepet is játszani, bármelyik vidéki műkedvelő színjátszó körben megállta volna a helyét, ügyesen megtanulta és elmondta a szövegét.
BK-t nem néztem, tudom, hogy Németh Kristóf ott szerepelt, nem tudom, az elejétől-e. Kérdés, mennyire nyomott a latban a kiválasztása a szerepre. Az biztos, rutint már szerzett.
Liptai Klaudia kiválasztásánál is biztos szempont volt az ismertsége is. Őt egyébként szerettem, jónak tartottam műsorvezetőként, mert laza volt, önmagát adta. Színészként nem tudom megítélni, sosem láttam színpadon.
Ábel Anita számomra tizenkettőből egy tucat. Tudom, ő már az Opusz előtt is szerepelt film(ek)ben, de azért távol volt ő a tehetséges gyerekszínész kategóriától. Például felujjongása, mikor meglátta Etust, vagy amikor Julit családilag meglátogatták a sztudijóban és ittas állapotban találták - na az a szomorúság sem tananyag a gyerekszínész képzőben.
Szinészileg egy-két kivételtől eltekintve egyik szereplőt sem fikáznám, több-kevesebb tehetsége mindegyiknek volt, van, erőn felül egyiket sem erőltették be a sorozatba, mondom persze, hogy pár kivételtől eltekintve.
Az, hogy mi lett velük a sorozat után, nem mérvadó, mert a sorozat mint egy trambulin jó magasra feldobta őket, majd még zuhanás közben elvitték a trambulint "kapaszkodj meg vagy érj földet sértetlenül, ha tudsz" felkiáltással. Hogy ezt ki hogyan oldotta meg, a helyzet extrém volta miatt nem értékelhető, és ebből azt sem lehet kikövetkeztetni, hogy mi lett volna velük a sorozat nélkül. Feltehetően az, mint a velük egyidős vagy azonos időben kezdő, a sorozatban nem szereplő színészekkel.
Azt biztosan nem mondanám, hogy a többség nem vitte volna semmire, mert hát a többség nem itt kezdtett, valami alapján ki lettek választva, így a sorozat nélkül is már a pályán voltak.
Schell Judit és Liptai Claudia 100%. Szerintem Németh Kristóf is. És egyébként Pintér is, már amennyiben elfogadjuk, hogy az Opusban betöltött feledhetetlen alakításának a dacára ma is egy olyan rétegszínész, amilyen akkor is lehetett volna, ha a Mester nem tesz meg mindent a szakmai bukásáért.
Egyébként Nemcsák is olyan pályát futott be, amiben kb. semennyire nem hasznosította az ismertségét. Mint számos mellékelt példa illusztrálja, ha elég szaros valakinek a szája-nyelve, akkor abszolút garantált az érvényesülés. Ebben a dimenzióban indifferens, hogy volt-e olyan művészileg kiemelkedő előélete, mint a mi Ferinknek.
Én kifejezetten az Opuszban szereplőkre értettem a kérdést: ha nem szerepelhettek volna a Mester Remekművében, vajon rúghattak volna bárhol labdába? Szerintem többségük nem. Az Opusz viszont ismertséget hozott nekik, ismert emberekkel könnyebb eladni beszélgetős műsorokat, ha ők a műsorvezetők, esetleg más sorozatokat. Persze abszolút jól tette, aki ezt kihasználta, de nem biztos, hogy az ismertség mellé tehetség is párosult.
A kérdésem másképpen: Ábel Anita, Liptai Klaudia, Németh Kristóf, Pintér Tibor, Oberfrank Pál stb. az lenne-e ma, aki, ha annak idején Mester nem nevelgette volna a szárnyai alatt. Mondjuk Mundruczó Kornél biztosan, de ő csak pár epizódban fejezetben szerepelt.
A kérdés azért nehéz, mert épp az a korosztály szenvedte meg a leginkább, hogy nem voltak se sorozatok, se tévéfilmek, se fiatalokat igénylő show-k. Előtte ömlöttek a tévéjátékok, ahol bárki ismertté válhatott, utána meg a már nemcsak Koóst, Vágót, Lajcsit stb. igénylő kertévés műsorok.
De mondjuk Elek Ferenccel vagy Schell Judittal kb. egykorú Hajdú Steve, Nagy Ervin, Kovács Patrícia, vagy a méltán világhíres Gubás Gabi. Nem mondom, hogy feltétlenül gyorsan vagy mindenféle zökkenők nélkül, de a Mester nélkül is ment nekik az érvényesülés.
"Nemcsák Károlyt igazán ismertté az 1987 és 1999 között futó Szomszédok című, népszerű teleregény tette, amelyben a nyomdászként dolgozó, szintén fociszerető Vágási Ferit alakította."
Elgondolkodtam, vajon a Mester és az Opusz nélkül melyik szííínműűűvész lett volna ismert a nagyközönség számára? Persze az öregen is ismereteket leszámítva: Zenthe Ferenc, Komlós Juci és korosztálya.
Ki volt tényleg annyira tehetséges, hogy legalább a színházba járók ismernék a nevét? Persze van, akiből a politika csinált fontos embert, lehet, kellett hozzá a foci labdarúúúúgás szeretete is.
A 90-es években felnövő szereplők, akkori gyerekszereplők, tizenéves színészek közül talán Elek Ferenc, aki komoly színház komoly tagja. Más nem is jut eszembe.
Tegyük hozzá, hogy Trokán és üzletfelei körében már Hofi sem olyan nagy név - persze, hogy kényszeredett volt az egész.
Egyébként simán lehet, hogy tényleg kényszeredett volt - csak hát épp az egész forgatásfolyamról ez képzelhető el, de hát ha valaki kordokumentumot készít 0-24-ben, az nem szórakozhat örökké.
A téma ugyan lerágott , de Trokán Péter itt mondott némi kritikát is:
Látszott rajta, hogy jól esett neki, ahogy fogadtuk, de amikor elmondta azt a bizonyos poént, úgy tűnt, hirtelen nem tudja, mit kell még tennie. Szerintem arra számított, hogy Ádám leállítja a felvételt, de ez nem így történt, és Géza nem tudta, mit kezdjen magával. Szerintem azon tanakodott magában, hogy most akkor kell-e mondania egy újabb poént. Kényszeredett helyzet volt az egész – emlékezett vissza Trokán.
Na igen bezzeg i sosem drogoztunk, nem vezettünk részegen, nem volt diszkóbaleset stb. Ja igen, 50 évvel ezelőtt nem volt se gépjármű legalábbis nem tizenéveseknek, se kábszer nem is tudták mi az úgy könnyű volt nem élni vele. A szülők se adták oda a gyereknek a Trabantot meg a Wartburgot, amire 5 évet kellett várni úgy, hogy még meg se száradt a tinta a jogsiján, hogy elmenjen vele bulizni szombat este.
Avagy mai fiatalok antiszociálisak, mert csak a telefont nyomkodják bezzeg régen... tucatjával találhatók a Fortepanon olyan képek, hogy metrón, buszon stb. mindenki újságot olvas. Telefon előtt volt walkman meg tetris, amit nyomkodni lehetett
"A díjjal tüntették ki Rátóti Zoltán Jászai Mari-díjas színművész, kiváló és érdemes művészt, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagjá is, aki február óta az autonómiáját vesztett Színház- és Filmművészeti Egyetem rektora. A Kossuth-díjat a magyar és világirodalom legjelentősebb drámai szerepeiben nyújtott emlékezetes színpadi, valamint jelentős filmes alakításai elismeréseként kapta"
Sok nagyon okos megmondó embernél ott megállt a tudomány, hogy a könyv jó, tartalomtól függetlenül, digitális kütyű rossz, tartalomtól függetlenül.
De a kedvenceim azok, akik a Facebookon osztják az észt, hogy a mai fiatalok milyenek, bezzek amikor ők voltak fiatalok, de nem értik, hogy ha azt akarják, hogy a mai fiatal olyan legyen, mint amilyenek ők voltak, akkor nekik felnőttként is úgy kellene élniük, ahogy az ő gyerekkorukban éltek a felnőttek. Igaz, akkor nem lenne Facebook, internet, távirányítós tévé sok csatornával, Auchan... érdekes, így már nem buli nekik.
Elkepzelem a 15 eves, terdnadragban szaladgalo Bohmot, ahogy az anyukaja kiosztja, hogy ne nyuzza mar annyit azt a tolcseres ordog tudja mit, mert art a dobhartyanak, figyelemzavart okoz es musor gyanant az is megfelel, ha Marcal Janos segedtiszt egy notat enekel
Etuskó és Zöldséges Józsi jól adta ezt az ördögtől való mert mi nem értjük a modern technikát dolgot mikor Józsi unokája walkmanezett. Eleve ki se mondták perceken át a bűnös eszköz nevét, de legalább 8 féle alternatív megnevezéssel illették. Szerkentyű, masina stb.
De amúgy tényleg Matyi 1.0 nem nézhet tévét ( hiányolom a cikkből a eldugtuk a távirányítót meg kivettük belőle az elemet, hogy ne tudja bekapcsolni és azt mondtuk elromlott mondatot), nem netezhet de biztos van egy Széchenyi könyvtárral vetekedő könyvgyűjteménye, vagyis olvasson csak.
Meg se nyitottam a cikket, csak Tegwd olvastalak, igy csak most nezem, hogy ez nem is a Nok Lapja, aminek a cimlapjan szinten o van a heten, mint ma eszrevettem a boltban.
Pedig idovel meg Horvath Adam is beadta a derekat a technikanak, sak szolok a muvesznonek….
De amugy mindig jot mosolygok, hogy idosebb emberek, akik valamiert sosem tanultak meg szamitogepet, okostelefont hasznalni, mennyire az ordogtol valonak tartjak ezeket a dolgokat. Tehat veletlen sem a felelossegteljes kutyuhasznalat a megtanulando egy gyereknek, hanem ab ovo tok felesleges szamitogepet, okostelefont, tabletet hasznalni. Mindegy, hogy ezaltal nem csak az osztalytarsai fogjak csufolni, lenezni (hacsak nem Borsodban, egy kis falu iskolajaba jar, ahol a tanulok 90%-anak nem telik ilyesmire…de velhetoen Barnabas valamelyik budai kerulet* jobb sulijaba jar, ahol a Szomszedoktol elteroen nem, hogy az osztalytarsak nem muvesznozik Barnabas anyukat, de meg a szulok se nagyon tudjak, hogy a muveszno…)
Ha meg annyira ovni akarja a fiat a koztol, kar volt elarulni a keresztnevet, anno eleg sok helyen szerepelt az apukajaval a muveszno, akinek a nevet is sokszor leirtak (orr-ful-gegesz, tenyleg tiszta Szomszedok), a net nem felejt, akkor sem, ha a kiscsako maga nincs fenn rajt.
Mintha Mester Opuszának egy fejezete lenne... Annyira életszerű...
Olyan izgalmasak a megosztott magánéleti részletek, hogy alig bírok lecsillapodni. Főleg, hogy a kutya nem kíváncsi rá milliókkal együtt vártam óráról órára, hallasson végre magáról, magánéletéről a szííínműűűűvésznő.
Vajon az óvott gyermek, akinek azért közzétette a nevét, hogy vett részt a covid alatt eszközök híján a távoktatásban? Vagy Vágási Feri azért összerakta neki a kutyaólban a számítógépet, Etuskó meg jófejségből vett hozzá egy internetet, és azon kapcsolódott be az órákba? Bár Nagyanyó is segíthetett neki, hiszen ő is elsajátította a számítógépezés csínját-bínját, hogy a Közértben az árukészletet leltározni tudja.
Gondolom, a kis Barnabást irigylik az osztálytársai, amiért okoskütyük nyomkodása, tiktok, insta helyett anyukájával tölt sok-sok időt együtt. Ő lehet a legmenőbb arc az osztályban.
Valszeg addig józanodott ill. onnantól hazament autóval, hiszen nem volt csont részeg, csak kapatos. vidékről is hazament volna pár konyakkal a bendőben, reménykedve, hogy nem állítják meg és nem szondáznak.
Taki biztos nem helyezte magát szolgálatba, hiszen ő részeget sosem visz, bár az is igaz GG-vel egyszer kivételt telt, mikor azt se tudta merre van az egyenes január elsején, és nekiindult a világnak, és a fél várost bejárta Takival, mire rájött ,hogy Mágenékhez kell mennie ebédre, de olyan részeg volt, hogy amint megérkezett bedőlt Julcsi ágyába. Kiveséztük már ezt is párszor, hogy nem életszerű dolog, hogy ha valaki szilveszterkor ennyire berúg, az felkel reggel, fel is öltözik és nekiindul a világnak úgy, hogy azt se tudja hová kell mennie. Pláne ha még üzemel a körhinta, akkor az ember az ágyból sem kel ki.
Tényleg, erről el is feledkeztem. De ezzel csak Mester emléke előtt tisztelgek, hiszen ő is alkalmazta ezt a módszert, hogy elfeledkezett valamiről és később jóval másképp csavarta a fordulatokban gazdag történet szálait. Lásd Lenke néni és a kutya.
Egyébként a hazaszállítós jelenetben volt, ha jól emlékszem, mikor Mágen pont kinézett (talán éppen a fosbarna köntösében) az ablakon, pont meglátta Julit az autóból kiszállni. Amiből természetesen egyenértékű egy presszó teraszán történő in flagrantival, szóval a legalaposabb ok feltételezni a megcsalást.
Viszont bizonytalan vagyok mégis, ekkor történt-e, mert ha Juli vezette GG kocsiját, mivel GG konyakozott, hogy utazott tovább GG, mi történt az autóval? Ott hagyta a ház előtt? Vagy addigra kijózanodott és ő vezetett? Esetleg Taki bácsi szolgálatba helyezte magát? Tényleg nem emlékszem.
Sőt mikor Julival megismerkedett akkor is autóval ment a kozmetikai versenyre, amit Juli nyert. Mondja is ,hogy hazavinném szívesen ,de már ittam egy konyakot és így már csak magáért tud felelősséget vállalni. Juli felajánlja, hogy vezet, mivel ő nem ivott így GG kocsiján mennek haza és a hazaúton fűzi meg, hogy hagyja ott a munkahelyét és társuljon be a Sztyúdióba.
Pár résszel később ünneplik az első napot ami sikeres volt a sok vendég miatt, mikor beállít váratlanul a teljes család + a Mágen Wágen Trabi és világraszóló botrány lesz, hogy be van rúgva.
Bocs. Gábor Gábornak volt autója, egyszer "Ross doki" megállitotta, mert rossz helyen parkolt, és amikor el akart állni, megérezte a palinkat rajta, ezért felajánlotta, hogy majd ő átáll.
Most pedig vígan heherészik a tehetséges szííínműűűűvésznő Győzike mentális betegségein, szuicid hajlamán, ami miatt egyébként komoly kezeléseseken is átesett.
"Ábel Anita, még mielőtt bármilyen, a zenekarral kapcsolatos téma szóba kerülhetett volna, nevetgélve ezt mondta:", "Némi nevetgélés után Ábel úgy reagált"
Julcsibe műűűűvésznőnek vajon hogy esett volna, ha a rádiós beszélgetésben kiröhögik, de hiszen tényleg egy koca voltál, hallod? Miért nem fogyóztál inkább, kis röfike? Biztos nem erőltette volna annyira a nevetés.
Pedig a Szent és Tökéletes Etuskó antréja is ugyebár azzal kezdődött, hogy köszönésképpen az "elég széles neked az utca?" beszólással ledagadtozta Jocót.
Haverom volt sofőr az MTV-nél. 12 órás váltásban voltak a sofőrök az ilyen fejeseknek. Egy embert nagyjából 4-5 fős csoport fuvarozott. Ok, hogy napi 2-3 órát kellett max vezetni, de másik 10et meg a kocsiban ülni. Főleg ha tél volt, eső, rossz idő....
Ez ugyan egy vigjáték, de én valahogy igy képzeltem volna el több karantén epizódot. A film nagyjából első 10 percében lefutott az agyamon egy Szomsza verzió belőle.
A kollégákkal is szóba jött, hogy milyen lenne egy járvány alatti fejezet. Nagy brainstorming volt, majd az ötletek alapján egy jó unalmas teams meeting alatt összeraktam belőle egy fejezetet. Legyetek tekintettel arra, hogy Horváth Ádám már nem él, így sokkal modernebbek tudtunk lenni a technikahasználat terén, mint ő valaha is volt. Bár ő is biztos izgalmas fejezetet írt volna, amiben mindenki mobiltelefonál a személyes találkozás helyett és levélben meg telefonon rendel boltokból :-D
Szomszédok speciális karantén fejezet
Első jelenet
Az erdészházban Dénes bácsi éppen fütyörészve pakolja a hűtőt, amikor is halk koppanásokat hallunk. Dénes bécsi nem reagál rögtön, de aztán felfigyel a zajra. Rövid gondolkodás után a bejárati ajtó felé indul, kinyitja és meglátja Jánost, aki épp további kavicsokkal dobálja az erdészház ablakát.
Dénes: „Mit akarsz édes fiam? Miért nem jössz be, ha akarsz valamit? Vagy azt hiszed, szíved szerelme itt lakik és őt akarod felzavarni anélkül, hogy a szülei tudnának róla?”
János: „Jó napot neked is Dénes. Nem, nem hiszem azt, tudom, hogy Alma otthon van. De nem akartam az ajtónál kopogni, nehogy veszélybe sodorjalak”
Dénes (csodálkozva ingatja a fejét): „Ugyan már, miért sodorna veszélybe, ha kopogtatsz? Talán baltával akartál kopogtatni? Tudod, hogy azt itt az erdőben nem szeretjük”
János: „Tudod, hogy a baltát én sem állom, de tudod, hogy most annál is nagyobb veszély fenyeget, ha túl közel megyünk egymáshoz. Tudom, hogy neked itt erdei remeteként nem kell félned, de koronavírus-járvány tört ki, másfél méter az ajánlott legkisebb távolság nem egy háztartásban élők között…. mi pedig nem élünk egy háztartásban, Dénes!”
Dénes: „Pedig emlékszem, hogy éltünk, de szerencsére megoldódtak… hm… a magánéleti problémáid…. Egyébként meg persze, hogy tudom, hogy mi zajlik a nagyvilágban, elfelejted, hogy azért egy-két dolog miatt időnként be kell mennem még nekem is a városba.”
János: „Persze, be kell vásároljál, de miért nem rendelsz online? Tudod, az egy ilyen új dolog, okostelefonon is lehet. nem kell hozzá számítógép sem”
Dénes (ingatja a fejét): Te is azt hiszed, azért, mert nyugdíjas vagyok, már ennyire el vagyok maradva? Pár éve kedves szomszédod Vágási Feri szervezett nekünk időseknek egy számítógépes tanfolyamot, ott megtanultam mindent, egy laptopot is vettem magamnak, az internetbe is beszálltam, ami nem volt könnyű, mert ide nem lehet vezetéken hozni, de vettem mobilnetet a telefon előfizetésem mellé, azzal szörfölök a neten….. (cöcög) Na, mit szólsz, milyen modern vagyok?”
János: Igen, nálunk a családban is Lenke néni ért a legjobban a számítástechnikához….. no, de nem ezért jöttem, hanem mert hogy a karantén miatt egyre többen járnak az erdőbe kirándulni, ami jó, de sajnos nem maradnak a kijelölt és engedélyezett gyalogos ösvényeken, hanem letapossák az újulatot….”
Dénes: „Igen, azt én is láttam, de gyere már beljebb, ne vidd el az álmom… „
János: „De Dénes…..”
Dénes: „Hát, azt még megértem valahol, hogy nem feltételezed rólam, hogy tudok számítógépezni, de azt miért, hogy nem oltattam be magam? Már három oltást kaptam, mivel ismersz és nem szeretek kockáztatni, ezért mindháromszor a Sinopharmot választottam, szóval bejöhetsz, nekem biztosan nem lesz semmi bajom. És nem csak nekem nem lesz, de ha még meg is kínállak egy kis szilvapálinkával, akkor neked sem!”
János (felderülve): „Megyek, hát persze, hogy megyek”
Második jelenet
Vágásiék lakásában vagyunk. A kamera Jutkát mutatja, aki bemondónői pozícióban látszik a képben, melltől felfelé, belőtt haj, merev, hivatalos arc, amit külön lámpa világít meg, a kamerába beszél.
Jutka: Házi feladatként a következő órára pedig hallgassátok meg Muszorgszkij az Egy kiállítás képei című művét. Ha meghallgattátok, akkor pedig keressetek az interneten vagy ha nem találtok, akkor rajzoljatok magatok olyan képeket, amiről az adott kép szól. (megnyom egy gombot, csengő hang hallatszik) Akkor kicsöngettek, a következő órán találkozunk!”
A kamera képe tágul, már látjuk, hogy az előbbieket Matyi rögzíti egy mobiltelefonnal. Jutka, kezében egy nagy stóc papírral felpattan, Feri lép be az előszoba felől.
Jutka: „Na, milyen voltam? Nagyon tetszik ez az új, digitális oktatás, rengeteg ötletem van (a papírokra mutat), alig győzöm őket leírni…”
Feri (elismerően): „Meg kell hagyni, felvetted a lépést az új világ új szokásaival…. de azért nem bántam volna, ha legalább párszor eljössz arra a tanfolyamra, amit Lenke néni nógatására az idősebb ismerőseink részére tartottam. Ennek köszönhetően most, a karantén alatt sem Kutyának, sem Sümeghy művész úrnak nem kell elmennie bevásárolni, mindent online intéznek. De a legtehetségesebb tanítványom Lenke néni volt, aki nem, hogy használja ezt az internetet, de maga csinált egy webáruházat a Madaras Bandi boltjának….”
Matyi (lelkesen közbevág, de látva a szülei arcát, be sem fejezi, hanem kimegy és már csak a szekrényajtó csapódását halljuk) „Amit úgy is hívnak, hogy Madaras teszkó és …”
Feri: „Ha eljöttél volna akkor legalább pár alkalommal, most nem kellene Matyit bevonnod mindenbe, sőt, nem is kellene előre rögzíttetned az órát, hogy azt majd Matyi lejátssza, amikor órád van, hanem, ahogy a fiatalok manapság mondják, nyomhatnád élőben…”
Jutka (kiscica szemeket mereszt Ferire): „És a kitűnő számítógépes főszakértő esetleg nem adna nekem magánórákat….akár most?”
Feri meglepett arcot vág és Jutka felé lép, amikor csengetnek (ezúttal az ajtón). Feri ellép Jutka mellett, kinéz a kukucskálón:
Feri: „Janka néni, mit akar? Karaktén van, nem egy háztartásban élők nem találkozhatnak… akkor sem, ha családtagok! (Majd halkabban, hátra Jutkának: Sajnos… a te nagynénéd)
Janka (türelmetlenül topog a lépcsőházban) „Ferikém, igazán beengedhetnél! Vészhelyzet van. És biztos vagyok benne, hogy amúgy is mindannyian be vagytok oltva, ahogy én is!”
Feri: (szintén halkabban hátra Jutkához: vajon milyen vészhelyzet? Elfogyott a söre? Majd már Jankához beszél, hangosabban, de érezhetően kelletlenül) „Janka néni, nem tudom beengedni, Matyi még nincs beoltva, nem akarjuk, hogy elkapja. De milyen vészhelyzet van, miben segíthetünk?”
Janka zavaros magyarázkodásba kezd, hogy valamit neten rendelt, de nem azt és nem annyit kapott, és hogy neki visszajárna pénz, amire nagy szüksége is lenne, mert alig tudja kifizetni a gázszámlát, és meg fog fagyni, ha nem lesz fűtése.
Feri (továbbra is kelletlenül) „Janka néni, írja le a részleteket és dobja be lent a postaládánkba, majd megpróbálok valamit intézni. (majd megint halkabban Jutka felé: Látod, már a nagynénéd is mindent számítógépen intéz, csak Te nem akarod megtanulni….”
Harmadik jelenet
Etus házánál valaki áll a kapuban és becsengett. A szuterénből az első cserrenésre előugrik Ernő, szokott pulóverben és sapkában.
Ernő: „Mit akar?”
A kapuban álló férfi: „A Kifli futára vagyok, Szikszay művésznőnek hoztam a netes megrendelését”
Ernő: „Hogy minek a futára és milyen rendelést? Én nem hiszem, hogy a művésznő péksüteményt rendelt volna….tegnap volt a piacon a Józsinál, ott nyílt ég alatt mindent megvásárolt, ami kell neki a hétre”
Futár: „nem kiflit hoztam, hanem a Kifli nevű online áruház futára vagyok, nézze, ide van írva az autómra és….”
Etus végre felfigyel a szóváltásra, kinéz az ablakon és kikiabál: „Ernő bácsi, mit csinál már megint, csak nem ivott?”
Ernő szabadkozva motyog, hogy dehogyis, ő nem iszik és amúgy sem mer mostanában sehová elmenni, csak a Művésznő ad neki egy kis élelmet, de senki nem figyel rá.
Etus (kilép, és elindul a kapu felé) „Köszönöm, tegye csak le, mindjárt behozom!” (futár visszaszáll az autóba és elhajt)
Ernő bácsi: „Művésznő, majd én, nehogy megemelje magát… kár lenne…”
Etus (lesújtó tekintettel, dörgedelmesen): Ernő bácsi, ha nem tudná, karantén van, nem akarom, hogy megfertőzzön, elbírok magam is ezzel a pár táskával….törődjön a maga dolgával!
Ernő megint motyogva mentegetőzik, hogy dehogyis fertőz ő, hiszen nem is tette ki a lábát három hete az utcára sem, de most sem érdekel senkit.
Negyedik jelenet
Takácsék nappalija, ami némi változáson ment keresztül. A sarokban egy komoly irodasarok számítógéppel és nyomtatóval. Az asztalnál Lenke ül, szemüvegben nézi a monitort, a nyomtató berreg, Lenke mellett Taki áll, utcai ruhában, mintha indulni készülne. Kezében papírok, ő meg azt nézi.
Lenke: „Öreg, aztán nehogy bárhová is bemenj. Tedd le a csomagot az ajtóban, majd beviszi mindenki magának. Tudod, hogy az egészség fontos és most bárhonnan elkaphatod a fertőzést”
Taki: „Tudom, tudom. Minden alkalommal elmondod, amikor elindulok a kiszállításokkal. Azt hiszed, én nem olvasok újságot és nem nézem a híreket?”
Lenke: „Azt éppen olvasod, de ki tudja, megragad-e abban a konok fejedben és nem esik-e meg a szíved egy kismamán vagy egy idős hölgyön, hogy nem bírják el a csomagot és csak Te viszed be azt a konyhába…”
Taki (megértve, hogy ebben a vitában nem nyerhet, témát vált) „Azért jó ötlet volt ez az onlány élelmiszerbolt tőled, Lenkém!”
Lenke: (már csak imitálja, hogy perel) „Nem onlány, hanem on lájn….Te Öreg, te még mindig nem beszéled ezt az új, modern nyelvet! (Taki nevet) Milyen jó, hogy Vágási Feri ilyen rendes ember és megtartotta azt a tanfolyamot nekünk időseknek. Ha Te is beültél volna néha…..”
Taki (továbbra is nevetve) „Akkor most onláJN taxiznék? Mert ugye azt nem engednétek, hogy a kocsiba bezárva más embereket vigyek. Drága Lenkém, vannak foglalkozások, amit nem lehet onláJN csinálni. Tehát nekem így is, úgy is csak a futárkodás marad a nagyszerű internetes boltotokban…. Egyébként Alma hol van?
Lenke (helytelenítve ingatja a fejét): „Kitalálta, hogy a presszó úgy tudja túlélni a járványt, ha Laci vesz egy…. öööö…. egy ilyen teherautót, aminek az oldala egy bolt, de benne egy étterem van….”
Taki (segítve) „Food truck”
Lenke (nem elismerve, hogy ő ezt nem tudta volna) Szóval egy ilyen fúdtrákkot és ma azzal jrják a várost, megállnak a forgalmas helyeken és mozgó presszót csinálnak: kávét főznek, amit papírpohárban elvitelre adnak, hozzá a süteményt zacskóban, harapható nagyságban adják. A teherautó tetején pedig Kázmér és Rezső ad elő kuplékat. Most beszéltem Almával mobilon, úgy tűnik nagy sikerük van”
Taki (hitetlenkedve): A kupléknak is????
Lenke (rendre utasítóan) „Na, öreg, lódulj, mert soha nem érsz ki a csomagokkal, ha egész nap itt beszélgetsz velem…”
Negyedik jelenet
Food truck a Gazdagréti busz végállomásnál, fent kicsit elidőzik a kamera a táncoló Kázméron és Rezsőn (zene, tánc, Rezső viccből meglöki Kázmért, aki leesik, majd leporolva magát mászik vissza a tetőre a fináléra. Kamera eztán kicsit lejjebb svenkel, először Lacit látjuk ülni a vezetőfülkében, unatkozik, majd a kocsi oldalát is, ahol Alma áll mosolyogva a kiadóablaknál, előtte egy vásárló:
Alma. „Itt a finom habos kávé, ahogy a presszóban is tetszett inni, egy cukorral, fahéjjal szórva”
Idős férfi: „Drága kisasszony, ha maga nem lenne, meg is bolondulnék ebben a nagy karakténban. Hétszámra nem szólnék senkihez. Mivel tartozok?”
Alma (csippent a szemével és halkabbra veszi, mintha nem akarná, hogy bárki meghallja) „Semmivel, a ház ajándéka a törzsvásárlóknak. Jöjjön holnap is!”
Bácsi el, de Laci kiabál át:
Laci: „Azért, mert nem engedsz hátra menni, még hallom ám, hogy megint ingyen adod a kávét! Hát hogy fog így visszajönni a befektetésem? Tudod, milyen drága volt ez a kocsi? És a speciális felépítmény rajta, hogy ezek a jómadarak is fel tudjanak lépni? Hitelt kellett felvennem. Hát mi vagyok én, jótékonysági intézmény? Engem nem támogat Soros György”
Alma (anyai megértéssel): „Laci, te csak nem akarod, hogy mások lássák, hogy igenis jó ember vagy és mindig megesik másokon a szíved. Ugyan mindig megszidsz, hogy ha ingyen adok valamit a vendégeinknek, de Te is tudod, hogy ez megtérül, mert majd jönnek máskor is…”
Laci: „És akkor majd megint nem fizetnek semmit”
Alma (már egy kicsit idegesen): „Csak azoknak adom ingyen, akik rászorulnak. Aki megengedheti magának, az meg úgyis fizet! (idegesen mered a vezetőfülkét tőle elválasztó ajtóra) Amúgy meg akartam tőled kérni valamit. Ma előbb kellene elmennem, mert nagyikáék vállalkozásának elkészült a pecsétje, amivel a számlákat kell majd lepecsételnie, el kell hoznom a bélyegzőstől, aki a járvány miatt hamarabb zár, nem érek oda másképp.”
Laci (korábban soha nem látott szkepticizmussal) „Persze, menj csak… végül is majd a vendégek meg is főzik a kávéjukat, nem csak megisszák…”
Alma (nevetve) „Jajj, Lacikám, ne légy már ilyen morcos, hát most végre kijöhetsz a vezetőfülkéből és kiszolgálod őket Te… vagy lehívod a tetőről az egyik jómadarat és akkor szerencsére már csak a másik fog kornyikálni”
Negyedik jelenet
Mágenék lakása. A nappaliban Juli egy laptop képernyőjére pillantgatva tégelyeket pakol dobozokba. Julcsi szobájából hatalmas nevetés. Majd Flóráéból is. Mágen kilép a szülői hálóból, fosbarna fürdőköpeny, szűrös mellkas, borzas haj, szemmel láthatóan nagyon álmos. És mérges is.
Ádám: „Nem igaz, hogy itt nem lehet nyugodtan aludni. Ha nem tudnátok, mentőzni nem lehet home officeból, én dolgozok, ma is reggel hétre értem haza, amikor még mindenki aludt.”
Juli: „Ádám, tégy be egy füldugót. Mindenki dolgozik itthon is. Flórának épp órája van, digitális oktatás. Julcsi a kollégáival oltási kampányt szervez. Biztos ötletelnek és azért a nevetés. Ez másképp nem megy. Én meg a G+J szalon megrendeléseit csomagolom éppen.”
Ádám: „Online kozmetika? Olyat még nem hallottam…”
Juli: „Pedig, ha néha figyelnél rám, akkor emlékeznél, hogy mondtam, hogy influencer lettem, egy csomó csatornán jelen vagyok, a youtubeon, instán, tiktokon…. arcápolási és sminkelési tanácsokat adok.
Ádám: „Hogy mi lettél?????”
Juli: „Influencer. Gábor Gábortól hallottam, hogy ez most nagyon menő, sok pénzt lehet vele keresni, gondoltam, most, hogy a szalon a járvány miatt nem nyithat ki, valamit csinálnom kell. Kell a bevétel”
Ádám: „Ugyan már! Egyrészt a pénz nem számít. Másrészt én most is dolgozok a mentőzés mellett a magánklinikán. Most, hogy az állami egészségügy alig tud beteget fogadni a sok kórházban ápolt koronás miatt, rengeteg a beteg. Harmadrészt ne röhögtess, mit tudsz keresni egy pár ilyen videóval?”
Juli: „Sokat. Lehet, hogy nem vetted észre, mert csak aludni jársz haza, mint hős orvos, de mostanában új bútort vettünk. Új tévét, számítógépeket mindenkinek a családban… kivételesen most én vettem számítógépet Etusnak is, és nem ő nekünk…ha kinézel, és látsz egy Audit az ablak alatt, na azt is most vettem. Az influencerkedsből. Mert érdeklem az embereket. Én egy név vagyok a szakmában, hiteles arc, rám ilyen időkben is kíváncsiak” (látszik, eléggé elérzékenyül a saját nagyságától)
Ádám (érdektelenül) „És hogy vetted ezt a sok mindent, ha megkérdezhetem? Karantén alatt végigjártad a szalonokat és a boltokat, hogy ezek mellé a felesleges tárgyak mellé egy fertőzést is beszerezz?”
Juli (mérgesen) „Köszönöm, hogy ennyire lenézel. Természetesen ki sem tettem itthonról a lábam semmihez. Már Etus is tudja, hogy mindent meg lehet venni online, házhoz hozzák, ahogy az én krémjeim megrendelői is így kapják meg az én termékeimet. Te csak dolgozol, éjjel-nappal. Elmegy melletted a világ, nem is tudsz semmiről”
Dühösen merednek egymásra, amikor megszólal a csengő. A lépcsőházból Etus hangját halljuk:
Etus: „Szia család! Tegnap voltam piacon, ma meg rendeltem mindenfélét az interneten, abból főztem egy jó húslevest, amiből hoztam nektek is, mert tudom, hogy még úgy sincs itthon nálatok semmi, csak egész nap a számítógép előtt ültök, de még kaját sem rendeltek. Leteszem ide az ajtó elé, és megyek is haza, nehogy megfertőzzük egymást, majd hívjatok!”
Juli és Ádám egymásra néz, elnevetik magukat:
Ádám: „Etus mindig a legjobbkor érkezik.”
Julcsi ajtaja nyílik, kilép rajta:
Julcsi: „Én is, már hozom is be a levest!”
A kép ugrik, a nyílódó ajtót mutatja, a lábtörlőn egy cekkerben hagyott nagy fazékra fókuszál, amiből pára kavarog felfelé. ezt mutatja hosszan.
Helyreigazítás: a "Viszont Lenke néni a nagy ijedtségre" szöveg természetesen "Viszont Janka néni a nagy ijedtségre" helyesen. Az érintett, alkoholt csak jeles alkalmakkor, okkal és mértékkel fogyasztó közértestől elnézést kérek.
Nem egy úr, hanem Etuskó műűűűvésznő személyesen menne be, aki nem csak lélekben, de testben is fiatalos. Ugyanakkor természetesen nem foglalkozik a korával. Éppen a családi nagybevásárlást intézné, mert nincs otthon semmi a Mágen családnál, de mire hazaérnek, Tyúkanyó által készített pompás vacsora várja őket, melyet maszkban fogyasztanak el.
Pattogiról pl. remek jelenet lehetett volna írni, mikor még élt az idősáv, hogy mi az ,hogy nem vásárolhat 9-12 között hiszen most éhes nem 12 után lesz az. Lenke néni meg jól helyretenné a bejáratnál Pattogi meg morogna, hogy ez az úr, aki bement sem múlt el biztos 60 fiatalnak látszik.
Az. Akartam irni, hogy szerintem ennel jobbakat is irtatok mar itt, de tegnap rohantam, csak bedobtam a linket.
Egyebkent nem csak gyengusz, hanem ahogy irtatok, egyszeruen nem stimmel ra a karakterekre. Mintha aki irta, latott volna par youtubeos osszevagott jelenetet, de egyertelmuen nem latott haromnal tobb teljes fejezetet, h igazan ertse ezeket az ubermenscheket. Ebbol is valoban Vagasi Feri a legnagyobb luft, mert o tenyleg szabalykoveto karakter (lasd szja fizetes vs fekete zse a masodallasabol), masreszt azt is erezni kell, hogy igazodott mindig maga a sorozat is az aktualisan fujo szelhez, hogy kozvetitte mindig az elvart uzenetet. Most sem lenne egyetlen foszereplo sem, aki nem oltat akar hetvenketszer, ha kell. Talan lennenek ketsegeik, de a konkluzio az lenne, hogy ok nem szakemberek, ezert megkerdezik Magent, aki meg elzavarna oket, ok meg mennenek. Esetleg Julcsit, aki a Nepegeszsegugynel epp nagy oltasi kampanyokat szervezne es mindent tudna a targybol, hiszen az apja ot percben kiokositotta. Maximum Pattogi, Kerei, esetleg Janka neni nem oltatna ( o nyilvan palesszel fertotlenitene mindent), oket meg jol leoltana mindenki.
DrágaJutkám köhögne kettőt Janka néni jelenlétében és máris pánikolna, hogy (atomtól) koronától van, és rohanna át Mágenhez, hogy azonnal küldje el PCR tesztre, addig is benyakal egy fél üveg vodkát meg sok sört, hogy fertőtlenítsen és 3 maszkot felhúz mielőtt 2 méternél jobban megközelítené Jutkát.
Vágási Feri szabálykövető, vindóz95-ből is csak eredetiben gondolkodik, keccsölésről számlát ad, szóval ha az oltakozásra állami szervek buzdítanak, ő ki nem hagyná. Konfliktusa maximum a buszon a maszkot nem, vagy helytelenül viselőkkel lenne, ahogy Kutya is a póóóóstán helyretenné a maga úúúri módján azokat, akiknek az orra kilógna a maszk alól. Persze a karma lecsapna a renitenskedőkre, mert Mimike ablakánál derülne ki, a pénztárca otthon maradt, így a csekket nem tudják feladni.
A pálinkás immunerősítés inkább Janka néni műfaja lenne. Ő el is kapna valamit, de aztán kiderülne, miután Mágenék mentővel kiszálltak és megvizsgálták, csak egy csúnya megfázás. Viszont Lenke néni a nagy ijedtségre elfogyasztott vodka-sör kombó után szintén maszkot húzna szájára, orrára és megkérné Ferit, szóljon már be azon a fagyasztott internetten az oltóközpontba, hogy regisztrálják őt is.
Batman puszta kézzel verné le a Covidot is alfától omegáig, Gazdagrétbe be se merné tenni a lábát. A Korona is talpig bőrdzsekiben flangálna szóval nem lenne gond kiszúrni
Autós témában szerintem McMester ráhangolódott arra a mai is sokaknál meglévő felfogásra, hogy fizessenek a gazdagok, mert "akinek van pénze autóra", ráadásul "hozzá van nőve a seggéhez az autó", az "ne nyafogjon" a benzináremelés meg a parkolási díjak miatt. Az útdíj miatt meg pláne nem. Sokaknál a mai napig ilyen egyszerű a képlet.
Szerintem a Mester nem vezetett. Annyira tökkelütött dolgokat írt bele ennek kapcsán is, hogy szinte biztos, hogy őt fuvarozta egy ilyen Taki-féle kvázi hobbisofőr. A régi nagy monstrumcégeknél, mint amilyen a Rádió vagy a Tévé is volt, rengeteg lótifuti sofőrt alkalmaztak, akiknek a napi menete nem tett ki nettó 2-3 órát. Azok közül a serényebbek voltak olyanok, mint Taki, aki egy ronggyal végigsimogatta az egyébként teljesen tiszta autót. Meg az ilyeneknek volt idejük összelocsogni annyi baromságot.
Furcsa dolog ez az autózás amúgy. Ráérzésre a Mester nagy autós lehetett, mert bármilyen apróbb forgalmi változás volt a Szent István park - Pozsonyi út - Szabadság tér/TV-székház útvonalon, az azonnal bekerült a sorozatba, jellemzően Taki szájába adva.
Ugyanakkor a Lantos utcaiak az egy Taki bá kivételével valóban nem vezettek - de lényegében vagy a pénzhiány, vagy, ami gyakoribb volt, az állandó alkoholizálás miatt. Sümeghy el is meséli, hogy neki ezért nem volt sose kocsija, hiszen akkor az Operaklubban az esti előadás után nem ihat meg egy konyakot; Kutya pedig természetesen mindig is csóró volt ehhez. (Az autó, mint a színházi élmény elrontója témakör később is előkerül, amikor később fínom hölgytársaságban az új nemzeti színház építésekor azon keseregnek, hogy az építkezést a mélygarázzsal kezdik)
A tanári karból egyedül Vilmának volt autója, de neki is valami elképesztően kicsi autó, talán egy Polski Fiat. Ez már feszegeti a határokat: egy egyedülálló pedagógusnak két gyerekkel valóban jól jön az autó és nagy családi batárt tényleg nem engedhet meg magának, de két, addigra már kamaszfiúval a kispolszki a lehető legrosszabb választás - ennél még egy Trabant is jobb választás lett volna, amit aztán a nyugati kocsik megjelenésével és a gyerekek növekedésével egy Wartburgra is lecserélhetett volna. (Persze a megfejtés valószínűleg itt is az, hogy Gór-Nagy Mária IRL kispolszkival járt).
Virág autótulajdonlása pedig tényleg csak azzal magyarázható, hogy így Etusék mindig le tudták húzni ingyen fuvarral és ez könnyebbséget jelentett a forgatókönyvírás során: bár egyedülálló idősebb orvosként fenn is tarthatna egy autót, de inni Virág is szeret, családja nincsen, otthonról pedig ritkán jár el, utazni pedig ritkán utazik. Elég szórakozott ahhoz, hogy számára az autó fenntartása, kisebb-nagyobb dolgok javítása nyűg és ne örömforrás legyen, és bár nyilván néha vállal ügyelet, de kórházi orvosként nem dolgozik olyan feszített műszakos munkarendben, mint a mentős Mágen. Ráadásul valószínűleg a tágabban vett belvárosban lakik: bár nem tudjuk, hogy pontosan hol él, de ránézésre valamilyen régi, polgári lakásban - tehát semmiképpen sem lakótelepen (ez biztos, mert egyszer egy egyház kárpótlásként majdnem megkapja a házat, ahol lakik) és valószínű, hogy nem zöldövezetben vagy agglomerációban (családi házat biztos nem tartana fenn: sem anyagi okokból, sem pedig azért, mert a fűnyírással meg effélékkel aligha szeretne bíbelődni). Szóval hogy neki vajon miért kell autó, miközben nagy a szegénység, az számomra rejtély :)
Autó = újgazdag sznobság, kivagyiság. Kinek volt autója a Lantos utca 8-ban? Taki bácsinak funkcionális okokból, azért elég fura lett volna taxisofőr autó nélkül. Sem a "fiataloknak (miből???), sem Kutya úrnak, sem Sümeginek. Keszeinek, az unszimpatikus, kiállhatatlan adótanácsadónak bezzeg volt! Igaz, csak Trabant, de mégis volt.
Távolabbi körben: az üzletember Gábor Gábornak nem, elvégre minek kocsi olyan valakinek, aki sokat szaladgál üzletek után. A sztudijóban senkinek, minek is autó, a kedves vendég úgyis házhoz jön. A tanáriban sem esett szó arról, hogy például szervizben van Hável autója, vagy Csaba tanár úr elviszi Jutkát egy körre. Oké, Janka néninek sem volt, de csak azért nem, mert ő alkesz volt.
Egyébként is a kordokumentum szerint a tisztes szegénységben élők táxiba ugranak, ha sürgős intézni valójuk akad.
Etuskónak persze volt, de ő bármit csinált, nem csinált, vett, nem vett, az csak a jófejségét erősítette, az iránta érzett szimpátiát és rajongást növelte, ő egyszerűen nem tudott hibázni. Mágenék is az Etuskó dicsfényéből rájuk vetülő árnyéknak köszönhették, hogy nem közösítették ki őket a kutyaól és az első emelet a ház lakói. Ugyanígy az ő baráti körénél sem számított rossz pontnak, így Virág doktor is bátran vezethetett automobilt és a szimpatikusan dúsgazdag Károly is bármilyen középkategóriás autót, amit a forgatás idejére alá tudtak pakolni. Nem emlékszem, hogy valaha is egy tényleg jónak számító autóval furikázta volna Etuskó seggét szállította volna a Műűűűvésznőt.
Egy életmű, egy szíííínműűűvészi pályafutás csúcsa, a műűűvészi teljesítmény netovábbja, ha valakit a Mester Sors abban a kegyben részesített, hogy szerepelhetett a Kordokumentumban.
Szegény Törőcsik Marinak kimaradt az életéből az Opusz, róla hogy fognak megemlékezni az évfordulóin?
De tényleg érdekes módon pl. PofánVágásiék még soha elvi síkon se vetették fel, hogy esetleg vehetnénk egy autót. Pedig náluk még akár indokolt is lehetne mikor Hero a Kőbányán lévő Állami nyomdában dolgozik, ami azért nem a szomszédban van a Gazdagréttől. Drágajutkámnak ugye nem kell érthető 2 sarokkal odébb lévő iskolába tanít, de pl. az simán lehetne, hogy Hero így hamarabb beérne munkába sőt vidékre is keccsölhetne vele, ha mondjuk a keccsölni való bútor szétszedve befér a csomagtartóba vagy a tetőcsomagtartóra, de nem feltétlen kell egy IFA hozzá. Meg ugye akkor nyaralásnál is mehetnének azzal.
Mondjuk Mágenék is vígan elvoltak autó nélkül és nekik se hiányzott soha, de mikor Etuskótól kaptak azért tudták mire használni.
Talán egyszer Matyi 2.0 fakad ki, hogy nincs igazság mert sok osztálytársát autóval hozzák az iskolába és van saját tévéjük, ő meg nem is nézheti a tévét és a számítógépen se játszhat. Tévé dologban igaza van, de azt simán mondhatná DrágaJutkám, hogy édesfiam, ittvan az iskola gyalog 2 percre miért vigyünk autóval odaáig, ha lenne akkor sem kéne, jóhogy nem már a mellettünk lévő kisboltba 10 métert is azzal vigyünk.
"Nem beszélve arról, hogy mihez kezd majd, ha gyereket szeretne vállalni, vagy venne egy autót."
Kell egy nyomdász férj, aki otthon még ingyen fusizik is (természetesen a társasház helyiségét és áramát ingyen használva, mert neki az jár), meg a teherfuvarozó vállalkozó haverral eljár keccsölni is, ennyiből már biztosan össze lehet dobni egy autóra....
A Mester ebben is megelőzte a korát, hisz Jutkáék már 25 éve is alaposan meggondolták a gyümölcsvásárlást. Ráadásul ők már nem is kifejezetten pályakezdőként, kétkeresős családban, nem csak a hó végén.
Pásztor Erzsi kapcsán az jutott eszembe, hogy Bujtás Jánosnak nem is a Szomszédokat kellene folytatni, hanem egy spin-off sorozatot csinálni, ahol Pásztor Erzsi lenne a főszereplő. Amekkora kultusza van Janka néni karakterének a nézettségre nem lehetne panasz.
(És lehetne azt, hogy a "régi sorozat" szereplői azért fel-fel bukkannának. )
Háááát.... erről az úttörő táborok Hahota vicce jut eszembe: hogy készül a mákos babfőzelék? Kettőt lapoztál a szakácskönyvben. Itt is eléggé összekutyulódtak a fergeteges humorforrások.
Felhomályositalak, de... igy irják meg. Összeülnek (online) a szerkesztői ülésen, nincs egy jó story, akkor visszanéznek valami pár hetes, napos aktualitást, ami köré keverik a szart, ami talán igaz is lehet. Úgy irják meg, hogy azér perelni ne lehessen őket, hanem rákenik az egészet egy ismeretlen forrásra. Most nagy hibát követtek el, hogy beleszőtték a mesébe családot.
Azert jol felpuhult a tortenet, meg a Bors is atirta a cikket a linken, amit beszurtam: nincs benne hogy maga a csalad panaszkodik. Hirtelen csak a szomszedok spekulacioja meg a pletykak szerint van igy....tudom, tudom, hany eves vagyok, hogy meg hiszek a meseben, de en azt hittem, azert ilyesmit nem olyan alapon irnak meg, hogy a szomszedom keresztanyjanak az unokahuganak a kollegaja egyutt setaltat kutyat valakivel, aki egy hazban lakott Csurossel es o ugy hallotta, hogy....
Eleve kerdes, hogy Horvath pl. nem maga osztotta-e fel az orokseget. Tehat mondjuk a jogdijakat (nem csak a sajat muvek utan jarot, hanem az anyja es a Veszi es Molnar osok utan jarok rajuto reszet is), mas ingo es ingatlan vagyont a gyerekeire, unokaira hagyta, csereben Csuros kapta a lakast, illetve megkspta Horvath felet, hogy biztos fedel legyen a feje felett. Ebben az esetben hiaba volt kozos szerzemeny, nyilvanvalo, hogy a rendezes utan nem jar nekik semmi. Bar nem tudom, hogy lehet egy jogdijat szamszerusiteni, de velhetoen valahogy be lehet es kell szamitolni, igy ha valaki ezt kapja egymaga, nem jar neki mondjuk a lakas fele is.
Egyebkent volt valami balatoni nyaralojuk is, nem? Mar, ha el nem adtak meg Horvath eleteben. Az Eletkepekben Karcsi nyaraloja volt, illetve mintha maguk is meseltek volna, hogy Zentheek nyaraloja mellett voltak.
Az egyik 60-as házaspár ismerőseim, felneveltek 2 gyereket, alkalmazotti melós bérből éltek, átlagosak voltak. Most van egy belvárosi 6. kerületi lakásuk, ami olyan 90 milliót ér. Soha semmit nem tettek érte, a 80as években utalta ki nekik a Tanács, majd 92-93-ban az akkori piaci ár 5%-ért megvehették és még azt is 10 éves kamatmentes részletre,... amikor mesélte, hogy lejárt a törlesztő, valami vicc összeg volt, 500 Ft havonta... vagy ilyesmi.
A konkurens Barátok közt sorozatban volt egy olyan szál, hogy egyik szereplőre apja a végrendeletében egy csokigyárat hagyott, azzal a kitétellel, hogy meg kell házasodnia. Ő ezt megtette érdekből elvett valakit, és a történetszál szerint a pénzéhes testvér költözött hozzájuk és járt a nyakukra folyton bizonyítani akarva, hogy nem is szeretik egymást, csak érdekből házasodtak. Akkor se értette senki, hogy ezt miért, hiszen min változtatna ha kiderülne? A feltétel annyi volt ,hogy házasodjon meg, közjegyző előtt bemutatja a papírt, hogy tessék megtörtént XY a feleségem, itt a házassági kivonat, pont. Senkit sem fog érdekelni ki a feleség és miért házasodtak össze, ha jogilag nincs akadálya.
Ne gondoljuk, hogy eleve csak a Mesternek volt pénze. Ugye egyáltalán nem egy rövid életű volt a házasság kettejük között, ráadásul a Mesterné mindig is képes volt önálló egzisztencia fenntartására - emellett pedig minimum 20 évig a Mester is gondoskodott arról, hogy a neje jól fizető, rendszeres feladatot kapjon. (Hát hisz ugye egy idő után ez volt az Opus, de különösen az Újopus egyik fő funkciója.)
Szóval teljesen egyértelmű, hogy ez egy közös vagyon, amelyért közösen mentek végig sok évtizednyi jón és rosszon. Annak nyilván megvan a története, hogy a Mester rokonsága és a Mesterné között nem sok semmi kapcsolat maradt fenn - ebben az esetben viszont sok panaszra nincs alapja a rokonságnak.
Amúgy le van szűkítve az a kör, aki örökösödési ügyben pert indíthat, és az első számú feltétel, hogy az illető igazolja (bizonyítja vagy valószínűsíti, a kettő nem ugyanaz), hogy ő bizony benne van ebben a körben. Nem tudom, hogy a Horváth rokonok mivel állnak elő. Lehet, hogy csak az újságíró volt felületes, és nem is öröklési, hanem tulajdoni igényt akarnak érvényesíteni.
Lehet, hogy Horváth azért íratta Csűrös nevéra az ingatlant, mert nem akarta, hogy a filmes munkáival összefüggő esetleges adósságok miatt elússzon a lakás. Ki tudja? Ezer és egy eset lehet, ami miatt így látták jónak, feltéve, hogy Horváthé volt a lakás. Lehet, hogy Csűrös örökölt valahol egy lakást, azt eladta, tett hozzá egy kis lóvét, és megvette ezt. Vagy eltartási szerződést kötött az előző lakóval.
Ha valaki pár hónap ismeretség után megházasodik és házasságkötés után nem sokkal meghal végrendelet nélkül és nincs gyereke, az örököse a házastársa lesz, nem a szülők vagy az ózdi rokonok. Hiába volt rövid az ismeretség. A jog már csak ilyen.
.
A régi Ptk. szerint ez így volt, de az új szerint a szülő is örököl a fenti helyzetben. Ráadásul örökölni házasság jogcímén akkor lehet, ha a házassági életközösség létrejött közöttük, és ha igen, a halál beálltakor is fennált közöttük.
.
Ha meg van végrendelet, ami a gyászoló családnak nem tetszik, az esetleg köteles rész miatt lehet támadni egyenes ági rokonnak, esetleg oldalági rokonnak, de házastárs másik házasságából származó, nem vér szerinti "rokon" esetében eléggé nehézkes a győzelem. Az örökös az, akit az örökhagyó megnevez.
.
A kötelesrész miatt nem kell semmit megtámadni, ha csak arra tart igényt a lemenő, mert hát nem minden rokon jogosult kötelesrészre, az jár. Akkor kell megtámadni a végrendeletet, ha nem kötelesrészt szeretne az illető, hanem az örökséget,
.
Az egyedi esetnél persze bármi lehet, amit a háttérben a jogászok kibányásznak. Hogy közös szerzemény esetleg, de vajon volt-e Mesternek olyan vagyontárgya, ami szintén az, de mégsem volt közös tulajdon.
.
A közös szerzemény esetén sem örököl a Horváth rokon Csűrös után, ahogy írtam. Ha tudják igazolni, hogy közös szerzemény, akkor is csak Horváth részét örökölhetik.
.
Gondolom, azért a Horváth leszármazottak sem kénytelenek Lenke néni jóindulatára hagyatkozva fizetetlen áruból falatozgatni az ABC-ben, hogy éhen ne haljanak.
.
Ha úgy élnek és gondolkodnak, mint a McMester szereplői, akkor igen, mehetnek a mai Lenke nénikhez ingyen parízerért.
Ez sztori olyan, mintha az Opuszban Etus meghalt volna és a végrendeletében mindent Ernő bácsi hagyott volna, aztán az egész Mágen család plusz Etus lovagjai harcot indítanának az öreg ellen.
Például ha hatósági árverésen (végrehajtói vagy NAV) licitál és nyer valaki, akkor az ő neve kerül rá a tulajdoni lapra, hiába adták össze rá a pénzt a házastárssal. Papíron egy tulaj lesz, valóságban pedig kettő. Aztán vagy kéri valamelyikőjük vagy mindkettőjük a bejegyzés módostását, vagy nem. De lehet ilyen állapot ráépítés, túlépítés, elbirtoklás eredménye. Meg még jó pár hasonló dolog lehet a háttérben.
Itt olvastam valamikor regen, hogy egy apartmanhazban kezdtek, kulon-kulon lakassal az ismeretseg kezdeten. Megint csak csekely ertelmu medvebocskent elveszve a valosagban, nem tudok olyan esetet, hogy Horvath Adam akarata es beleegyezese nelkul ez a mostani lakas csakis Csuros nevere keruljon. Nagyon filmbe illo lehetoseg, bar nem kizarhato, hogy mar a halalos agyan, nem beszamithato allapotban irattak ala vele vm atruhazasi iratot, amihez meg az ugyvedet is be kellett volna vonni, neki meg azert eleg necces. De gondolom, ezt orvosi papirokkal, tanukkal eleg konnyu bizonyitani. (Pl. hogy az adott idoben mar olyan fajdalomcsillapitast kapott, ami befolyasolhatta a beszamithatosagat. Koteles resz csak akkor jar, ha halakor Horvath is tulajdonos volt, de vegrendeletben csak a feleseget nevezte meg orokosenek. De valahogy nem tudom elkepzelni, hogy igy legyen, mert csak volt egy ugyvedjuk, aki elmagyarazta volna, hogy hiaba zarna ki a rokonokat, akkor is fognak kapni valamit.
Egyebkent tenyleg hulyeseg, hogy csak rokonra hagyatekolni a normalis, mert miert ne hagyhatna barki barmit arra, aki mondjuk az utolso eveiben vokt csak mellette, de sokat tett erte? (Vagy egyszeruen csak ki akar cseszni a rokonokkal, akik meg leszartak az utolso eveiben?) Ha ugy akarta ( nem megvezettek, becsaptak, atvagtak, hanem tenyleg igy akarta), hat ugy akarta, ha beszamithato volt es kellokepp lepapirozta, akkor a rokonsag igy jart.
Csekely ertelmu medvebocskent nem tudom elkepzelni, mit fedhet a tenyleges tulajdonjog. Be nem mutatott ajandekozasi okiratot mondjuk? Nem ketelkedek, csak elkepzelni nem tudom, mi lehet olyan, ami elter a bejegyzett tulajtol.
"A pletykák szerint a család nem teljesen elégedett a testamentummal, szerintük nem életszerű, hogy egy ilyen komoly értékkel bíró ingatlant a volt tulajdonosa csak úgy oda ajándékozzon valakinek, aki nem tagja a családnak és "csak" az elmúlt években sodródott a színésznő mellé."
Ha valaki pár hónap ismeretség után megházasodik és házasságkötés után nem sokkal meghal végrendelet nélkül és nincs gyereke, az örököse a házastársa lesz, nem a szülők vagy az ózdi rokonok. Hiába volt rövid az ismeretség. A jog már csak ilyen.
Ha meg van végrendelet, ami a gyászoló családnak nem tetszik, az esetleg köteles rész miatt lehet támadni egyenes ági rokonnak, esetleg oldalági rokonnak, de házastárs másik házasságából származó, nem vér szerinti "rokon" esetében eléggé nehézkes a győzelem. Az örökös az, akit az örökhagyó megnevez.
Az egyedi esetnél persze bármi lehet, amit a háttérben a jogászok kibányásznak. Hogy közös szerzemény esetleg, de vajon volt-e Mesternek olyan vagyontárgya, ami szintén az, de mégsem volt közös tulajdon.
Gondolom, azért a Horváth leszármazottak sem kénytelenek Lenke néni jóindulatára hagyatkozva fizetetlen áruból falatozgatni az ABC-ben, hogy éhen ne haljanak.
De még így sem világos, hogy a rokonok mire hivatkoznak. Ha arra, hogy a lakás nem csak Csűrösé volt, hanem Horváthé is, akkor sem örökölnek Csűrös után, legfeljebb a Horváth tulajdonolta részt örökölhetik meg, a Csűrös részére vonatkozóan meg ott van a végrendelet.
De mint mondtam, a részletek ismerete nélkül nehéz, és bizony sokan úgy kérnek jogi tanácsot, hogy szinte semmit nem akarnak elárulni a részletekről. Nem tudjuk pl. hogy kik ezek a rokonok. Mert ha pl. Horváthnak volt gyereke, akit Csűrös mint a házastárs gyermekét örökbe fogadta, akkor Csűrös után ez a gyerek, illetva halála esetén az ő leszármazói ugyanúgy örökölnek, mint ha saját gyermek lett volna. Igaz, a végrendelet felülírja ezt a kapcsolatot, de akkor meg jön a kötelesrész kérdése...
Röviden, amivel megúszhattam volna ezt a hosszú eszmefosást: a részletek pontos ismerete nélkül véleményezhetetlen a cikk és a benne lévő élethelyzet.
Közben megnéztem: bár a korábbi Ptk-val szemben szélesebb az öröklésre jogosult rokonok köre, ha az illető leszármazók (gyermek, unoka, stb.), házastárs vagy még élő felmenők (szülő, nagyszülő, stb.) nélkül hal meg, de a korábban elhunyt házastárs rokonai még így sem kerültek be ebbe a körbe.
Ha meg a Horváth örökösök arra hivatkoznak, hogy a tulajdoni lap ellenére a lakás nem csak Csűrös, hanem a McMester tulajdona is volt, akkor azt már Horváth halálakor jelezhették volna. Igaz, mivel az öröklési igény nem évül el, lehet, hogy akkor nem akarták Csűröst ezzel zargatni, bíztak abban, hogy ráérnek ezzel Csűrös halálakor foglalkozni, nem gondolták, hogy Csűrös végrendelkezik, vagy ha igen, akkor azt az ő javukra teszi, de az is lehet, hogy benéztek valamit, mert ugyebár ha Csűrös nevén van az ingatlan, és végrendelet nélkül hal meg, akkor ugyanolyan nehéz helyzetbe kerülnek, mint amiben most vannak.
Nekünk is volt olyan öreg rokonunk, akire az utolsó években nagyon sokan akartak vigyázni, segíteni neki, soha vagy régen nem látott távoli rokonok, vagy csak "aranyos" szomszédok, ott hízelegtek neki, ahelyett, hogy először bementek volna a földhivatalba, mert akkor látták volna, hogy nem az övé a lakás.
Van az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett tulajdonjog és a tényleges tulajdonjog. A kettő a legtöbbször megegyezik, de akár részben vagy egészében el is térhet egymástól. A kettő között az az egyik, talán leglényegesebb különbség, hogy aki az elsőre hivatkozik, annak elég csak a tulajdoni lapot felmutatnia, míg aki a másodikra, annak bizonyítania kell, hogy eltérés van a két tulajdonjog között.
A tulajdoni lapon szereplő adatokól meg lehet tudni, hogy mikor és milyen jogcímen került a tulajdonos, jelen esetben Csűrös nevére az ingatlan. Ha ott van valami, ami nem életszerű, pl. csöves munkanélküli nem örököl vagy ajándékba kap, hanem vesz egy nagyon drága ingatlant, azzal már tud valamit kezdeni, aki a tulajdoni lapon szereplő tulajdonjogot vitatja.
Az öröklési jog megint csak egyszerre egyszerű és összetett. Bárki megnevezhető örökösnek a végrendeletben, nincs olyan kitétel, hogy a csak pár éve megismert bejárónő nem lehet örökös. Ha van írásbeli végrendelet, akkor az azzal egyet nem értők feladata az ellenkező állapot bizonyítása, vagy olyan helyzet teremtése, hogy a bizonyítási teher megforduljon, és az örökös legyen köteles bizonyítani. Viszont az most baromira nem ugrik be, pedig pár hete foglalkoztam vele, hogy az "új" (lassan már tíz éves) Ptk. szerint mi alapján lenne örökös az elhunyt korábban elhunyt férjének rokona. Megnézem, utána jövök ápdéttel.
Az maradt a csaladban, hisz ok nyilvan nem csak azt tudjak, mit akart Horvath Adam, de meg azt is, higy az o nagypapajuk mit akarna ma.
Egyebkent Csuros Karolat a cikk egy felmondata utan baromira megsajnaltam. Mert ennek a nonek tenyleg nem volt senkije a vilagon, csak az istenitett ferje. Meg ezek szerint egy fizetett alkalmazott, aki segitette, apolta. (velhetoleg a ferjet is, nem csak ot) Tenyleg szomoru. Szegeny gazdagok...
Ugy latszik, a valos vilagban azert egy Janka nenit is megbecsulhetnek es nem banik mindenki ugy a bejaronovel, mint Zsuzsa vagy Magenek. Ugyanakkor erdekes, hogy Horvat Adam csaladja ezek szerint nem viszi tovabb apuka vagy nagypapa emberbaratsagat, hogy a szegenyeket tamogassak. Ami kerdes, hogy a lakas miert volt csak a muveszno neven. Mert ugye, ha kozos tulajdon lett volna, Horvath halalakor a felet eleve a sajat csaladja orokli, csak a fele maradt volna Csuros tulajdonaban, o meg csak errol a felrol vegrendelkezhetett volna. Az viszont, hogy csak az o neven volt, nem lehet veletlen, hiszen idotlen idok ota egyutt eltek, a lakast is valoszinuleg kozosen vettek, de csak Csuros nevere kerult, ami nyilvan nem volt lehetseges Horvathot megkerulve. Az meg hogy az o neven van csak, beletartozik, hogy azzal a lakassal bizony azt tesz majd, amit akar es Horvathnak tisztaban kellett lennie, hogy adott esetben masra es nem a Horvath leszarmazottakra hagyhatja. (Ez meg akkor is ervenyes lett volna, ha Horvath eli tul a feleseget) Persze, a jog ennel nyilvan lehet osszetettebb, bonyolultabb, de a korulmenyek elegge arra mutatnak, hogy nem az ozvegy jatszotta ki a nehai ferj csaladjat, hogy ne kapjak meg a lakast, hanem a ferj, meg eleteben egyet ertett azzal, hogy ha Csuros tuleli, barkire, akar a Horvath csaladot teljesen kihagyva vegrendelkezik rola. Mar ha nem eleve megegyezes volt koztuk, hogy ezt a lakast majd a bejaronore hagyjak. (A csalad meg nyilvan kapott mast Horvath halala utan vagy akar most is. De ez most lenyegtelen vagy annyiban nem az, hogy nem kisemmiztek oket, hanem legfeljebb csak egy kicsivel kisebb tortat tudtak felosztani egymas kozt, mint gondoltak)
A felhaborodott Horvath orokosok ettol meg nyilvan korbe nyilatkozhatjak ezzel a sajtot (ami gondolom hidegen hagyja a bejaronot)
Igen rémlik egy ilyen jelenet DrágaZsuzsám Jutka és Janka néni egy étteremben. Janka néni beszólása: legszivesebben tejet innék, de az biztos nincs, szóval egy féldeci vodkát kérek és kisérőnek egy sört. Erre Drágazsuzsám mondja, hogy konyakot, kisérő nem kell mert az ő lesz.
A "tejet innék, de az itt biztos nincsen" mondást konkrétan az Opuszból nyúlták: úgy emlékszem, akkor hangzik el, amikor Janka, Drágazsuzsám és Jutka együtt ülnek be valahova italozni. De az biztos, hogy ott is a vodka volt, ami tej helyett Janka szomját csillapítani tudta.
Ez elég gyenge lett (nem Pásztor Erzsin múlott, ő még mindig istennő, de lássuk be, a jelenet szarabb, mintha maga Horváth Ádám írta volna -Juli Trabantos balesete ehhez képest....- és mintha maga Julcsibe és barátai "buliztak" volna), de megtudhattuk, hogy Janka és a Sofőr ismerik egymást, mert ha iszik, ő csak vele megy. (Taki biztos már nem veszi fel)
Vaddisznók a Lantos utca környékén. Ejh,micsoda rész lett volna ebből ! János szolgálatba vágná magát,és lehentelhetné a fenevadakat. A végén,meg főhetne a bográcsban a vaddisznópöri,és mindeni elégedeten nyilatkozhatná,hogy egész jól sült el ez a dolog.
Én megnéztem, nem meghallgattam. Tényleg magával ragadó Pártos Pásztor Erzsi, de a riporter.... hááááát.... nem egy Kadarkai Endre. Szerintem azt hitte, Janka néni az egyik főszereplő volt, meglepődött, hogy ritkán szerepelt csak. Az "Erzsi" megszólítás meg udvariatlan, hacsak nem beszélték meg, hogy nyugodtan szólítsa így, ne művésznőnek, de akkor elmondhatta volna.
A Sunday Brunch meg a valóságban egy hétvégi (vasárnapi) bőséges büfé jellegű reggeli-ebéd, sokféle étellel. De legalább kistányért odatehettek volna a kakaós kifli és pogácsa mellé, hogy ne díszlet hangulata legyen.
A végén tök érdekes volt a Tolnay Klárival kapcsolatos infó, az sem a riporter érdeme, véletlenül került szóba, ráadásul más válaszra számított.
De méltó ez a riporter az Opusz és a Mester szelleméhez, ahogy esik, úgy puffan, jól van az úgy, mit kell készüléssel bíbelődni.
Szöszi tanár urat és János főfőerdészt nem csak a Szomszédok köti össze, hanem a kölcsönös lyuksógorság a közös baráti kör. (nekem ugyan ezzel nincs problémám, de kár, hogy az Opuszban ez poénkét nem volt többet felhasználva és talán csak egy-két közös, meglehetősen semmitmondó jelenetük volt a karaktereknek)
"Az ünnepi szentmise kezdetén Nemcsák Károly szavalata hangzott el."
"A főpásztor köszönetet mondott mindazoknak, akik a templom építésén munkálkodtak: Nemcsák Károly színművésznek, aki élére állt a kezdeményezésnek, melynek nyomán a kormány is támogatta az építkezést."
Vágási Feri már templomokban is vállal keccsölést. Most alkalomhoz illően NEM a Fehérvári huszárokat danolta el.
Ha jól értem, nem a családi kasszából ment a karácsonyra félretett pénzecske, hanem ő volt a fő tarháló kapocs az államegyház a szekuláris állam és az egyház között. Mert ha nincs Feri (mármint a Vágási), állam bácsi biztos nem ad az egyháznak, de most kivételesen mégis...
Pont most akartam én is belinkelni. Feri elmondta azt is, jó ötlet volt beszállni az internetbe. Azt már nem tudtuk meg, mikroszoftvindózkilencvenötöt is vett-e hozzá.
Basszus, ebben a 3 mp-ben tökéletesen hozza az alkotó a Mester zsenijét (8-10 szó, és mégis tökéletesen értelmetlen, ámde hatásos az egész). Ráadásul a színész jobban csinálja, mint a mi Vágáschi Ferink.
En kedvelem Ulmann Monikat, gyerekkent sok filmben jatszott, hirtelen csak az Egigero fu, es a Karcsi kalandjaiban, is jatszott, a batyjaval egyutt. Akinek anno a dalt irta.
Most felnottkent a Keresztanyuban jatszik, szerintem nem rossz...
"A Hadik című film főszereplője Trill Zsolt, mellette a többi között Szabó Győző, Molnár Áron, Horváth Lili, Julia Jakubowska, Reviczky Gábor, valamint Trokán Péter színészek szerepelnek."
Bajusz biztos valami főőőőőhadnagyúr lesz, aki anyósáék vályogkalyibájának egyik sarkában lakik az harczos feleségivel, aki a feléje kilőtt ágyúgolyókat is visszadobja, mielőtt elájulna.
Azért Tóth Gabi és Zámbó Krisztián másképp teljesített. Gabi ért el aazóta annyit, hogy a fiatalabbak számára már inkább Veránál lehet "a Gabi nővére". Krisztiánról viszont az derült ki, hogy nem igazán örökölte az apja énektudását. Amúgy nemcsak próbálkozott a családból, hanem Jimmy öccse, Árpi (vagy inkább Árpy?) is, persze ő sem lépett bátyja nyomdokaiba.
A kiskorú szíííííínműűűűűvésznő utólag panaszkodott annak idején otthon, hogy ezt nem szeretném csinálni? Szülei mégis kényszerítették a panasz dacára a folytatásra? Akkor miért nem a családban panaszkodik, miért csinál úgy, mintha a Mester kényszerítette volna?
Ha meg a Mester kényszerítette, miért nem szólt apunak, anyunak, hogy beszéljenek a rendező bácsival? És ha ők beszéltek vele és mégis az maradt a deal, hogy Julcsibe továbbra is a lovagok vágyainak tárgya lesz, akkor lásd előző bekezdést: miért nem a családban tesz panaszt, hogy annak idején elcseszték a dolgait?
Továbbra is azt gondolom, ha nem a Mester köpönyegéből bújt volna elő, mint országosan ismert valaki, a kertévékben is maximum a futottak még kategóriában vezethetne alig nézett műsorokat, ha egyáltalán bekerül a médiába. Szóval nem kellene azt gondolnia, ÁA miatt érte el azt, amit elért, hanem Mágenheim Julcsi és atyja, HÁ miatt.
(Ahogy Tóth Gabiban is az lehetett anno az érdekes, hogy Tóth Vera húga, mint ahogy Zámbó Krisztiánban is az, hogy Jimmy fia. Utóbbi beválogatást láttam is, mikor a zsűri teljesen "meglepődött", nicsak, ki énekel...
Ha az apád filmtörténész, a Film kislexikon és az Új filmlexikon szerkesztője, a Pesti Műsor, a TVR-Hét stb-stb. szerzője, a Madách Színház, a Színház- és Filmtudományi Intézet stb-stb. munkatársa (=amolyan igazi félig kívülről beleokoskodó bennfentes, aki azért mégsem annyira bennfentes, mint mondjuk az ennek az életnek a fonákját a saját bőrén megtapasztaló fellépő-haknizó művészek) + gyerekkorodtól benne vagy nem is akármilyen filmekben + az egyik legsérülékenyebb korszakodban (a pubertás idején) csöppensz bele egy pénzt, elismertséget stb. itthon soha nem látott mértékben rád zúdító sorozatba, akkor nem olyan könnyű ám abból kiszakadni.
Pláne azt mondani, hogy jó, akkor én innentől kórházi ápoló vagy kereskedő leszek.
Nagyon könnyű más felett ítélkezni (én is megszoktam tenni "párszor"-:)), de ÁA esete tkp. tankönyvi példa (is lehetne, s csak azért nem az, mert végülis nem züllött el, csak nem lett belőle Liptai Claudia-szintű sztár - mintha az bármit is jelentene egyébként).
Szerintem lett volna egy olyan lehetőség is Anita előtt (különösen, ha ilyen szarul érezte magát a Szomszédokban), hogy nem marad "ha törik, ha szakad" a média világában, hanem választ magának egy "civil" foglalkozást (pl. újságírói és tanári végzettsége is van, de ezeken kívül is lehetett volna bármi), egy ezen a körön kívüli szakmában nem hiszem, hogy sok hatással lett volna a pályára a szomszédokos előélete.
Na de hová tűnt Damon Hill Gyulárium, Ottlakán, Vágáschi Margit, Erzsike, a házicseléd Mágenheim család tiszteletbeli tagja, Vágáschi lehetséges apja és húga, stb., stb.....?:)
Én már csak azt várom, hogy a frissen keresztény-konzervatívvá lett Zalatnay Cini mikor kéri számon, hogy bántják a keresztény-konzervatív elvei miatt, mert az nem fog eszébe jutni, hogy pl. a korábbi pénzügyi műveletit találják esetleg a népek kevésbé szalonképesnek, esetleg a Playboy szereplése nem illik a fent említett világnézetbe. Bár ha az egykoron cicit és puncit pénzért mutogató úszó lehet a gyerekek keresztény-nemzeti oktatását szajkózó EMMI államtitkár úgy, hogy az iskolákat államosító kormány tagjaként gyerekeit angol magániskolába járatja, ahol az angol nem csak az oktatási nyelvet jelenti, hanem az intézmény központját is, akkor Cini néni is lehet még mondjuk valami betétkezelő igazgatója.
Ez csak az egyik fele, a másik az, hogy amikor valaki szembesíti ezzel, akkor nem magába néz pár percre, hanem jön a szokásos szöveg, hogy őt a vallása miatt támadják, sőt, nem csak őt, hanem tizenötmillió magyart és persze egymilliárd keresztényt.
Valójában a cikk címe az érdekes: "Tényleg, mi lett velük? – avagy karakterek, akik csak úgy eltűntek a film végére" - Mestert ezekkel a filmekkel sem tudták überelni, csak gyenge próbálkozás volt. Egy filmből valakit nyomtalanul eltüntetni semmi ahhoz képest, hogy éveken keresztül futó sorozat teleregény rendszeresen felbukkanó figurái tűnnek el említés nélkül...
Épp arról szól Anita visszatérő panasza, hogy pont az történt vele a Szomszédok miatt, mint amit írsz: kisiklott a pályája.
Tök más az, amikor egy ország beszél az édi-bédi Ullmann Mónikáról, mert sír a telefon. (Egyetlen életkori szakaszhoz kötődik egyetlen, esetleg két-három élmény. Gyerekként nekem is emlegették a nagyszüleim Mónikát, de tévében csak néhányszor láttam még kisgyerekként, majd egyszer csak láttam már felnőttként, s szembesültem vele, hogy egy bombajó nő lett - aki egyébként szerintem összehasonlíthatatlanul rosszabb színésznő, mint Anita, vagy mint Liptai Claudia.)
Németh Kristófot és Liptai Claudiát pedig szintén vagy egyáltalán nem, vagy nem folytonosan láttuk gyerekként tévében.
Ezzel szemben Ábel Anita a szemünk előtt nőtt fel, ráadásul egy bűzös szerepben, ami miatt legalább három generációnak van fogalma arról, hogy ő Julcsi a túl bő pulcsikban, nagy okosságokkal és az értelmes tekintetével. Ennek nyilván az ellensúlyozásához szükségét érezte a vérbő bulvárszerepléseknek.
Ami vele történt, az mondhatni, a tankönyvi esete annak, hogy miként elcseszni egy gyerek életét. Azért én ebben nemcsak a gyerekpszichológust hiányolom, hanem a tisztelt szülők kissé távlatosabb gondolkodását is.
(Talán az is lehet a titok nyitja, hogy Ullmann Ottó csak jobban ismerte a dörgést, mint Ábel Péter, s így jobban tudott megálljt parancsolni a gyerekszínész karriernek.)
Megirja nekem valaki, mit csinált ez a szegény Tóth Gabi?
Mondjuk úgy, hogy viselkedése minden, gyökeresen ellentétes ráutaló jelének dacára egyszer csak bejelentette, hogy ő bizony megtért a keresztény hitre. Ezt nevezik farizeus magatartásnak. Súlyosbító körülmény, hogy mindezt épp a pápa látogatására, nagy valószínűség szerint nem kevés pénzért tette.
"A kultuszminiszter (Horváth Ádám, a későbbi Szomszédok című teleregény rendezője) szervezte a vitadélutánokat, előadásokat, versenyeket, szórakoztató műsorokat. A köztársaságnak volt saját újságja, faliújságja. "
Azért érdekes dolog ez: kamaszkorban megkapott és megtapasztalt teljes autonómia után olyan rendezővé válni, aki semmibe nem enged beleszólást, minden úgy van jól, ahogy ő tudja/akarja. Vagy épp ezért: túl korán került "vezető" pozícióba, rászokott? (a többiek, akiknek nem volt ilyen jól hangzó pozíciójuk inkább focizni mentek meg fára másztak, csak a kis Ádám fontoskodott a kultuszpolitikai döntésekkel?
Egyébként nem tudom, kinek mi a tapasztalata, de az enyém, hogy azok többsége, akik a mindenféle diákönkormányzatokban fontoskodnak (azokról beszélek, akik nem csak egy-egy évre becsatlakoznak, hanem akik évekig ott nyüzsögnek, ha kell, ha nem), később hajlamosak rögtön elmenni politikusnak, véletlen sem szerezve tapasztalatot a verseny- vagy a közszférában, gondolom, nem függetlenül attól, hogy ott a hetedik senki pozíciójába kerülnének vissza, míg ők eddigre már megszokták, hogy ők fújják a passzátszelet. Mondjuk, ez a Főrendező úrra nem áll, ő nem lett politikus hanem baromi jó, kreatív rendező vált belőle saját jogon.
Az olyannyira így van, hogy igazából az első győztesként nem kapott szinte semmit T. Vera első Megasztár győztesként.
Az egyik kvázi nyeremény volt, hogy a húga kapott egy helyett a második szériában. De már akkor is tizenkettő egy tucat volt: nem a hangja sokkal inkább a kiforratlan, kaméleon személyisége volt figtelemfelkeltő.
"Tóth Gabit 2004-ben ismerte meg a közönség, amikor a Megasztár második évadában szerepelt. Az első szezon nyertese, Tóth Vera testvéreként érkezett, majd egészen a harmadik helyig jutott. Ő lett az évad legjobb női versenyzője. Ha jól emlékszem, akkor a zsűri azért nem "engedte" megnyerni neki a versenyt, mert attól tartottak, hogy Gabi túl fiatal lenne ebbe a világba, hogy a naiv, szinte még gyerek, és a teljesen vadóc Tóth Gabi lelkét nagyon hamar megmérgezné az álszent és kizsákmányoló popszakma. Ilyesmik hangozhattak el a zsűri szájából. Az énekesnő akkor volt 16 éves."
Ha jól emlékszik a poszt szerzője, a zsűri féltette anno... most meg mintha az lenne, hogy szinte belekényszerítették ebbe az egészbe.
A másik, hogy a nővére húgaként érkezett, szintén a szerző emlékei szerint. Tehát nem "saját jogon", már ott volt hátszél.
Az meg az én véleményem, hogy 16 évesen azért szülőknek is ott kell lenniük, és még nem szabad elengedni a nem nagykorú gyerekük kezét. Ráadásul azért Vera már belelátott, mi van a színfalak mögött. De ezek szerint Gabinak a saját döntése az volt, ezt akarja választani. Azért azt tudnia kellene mai fejjel, kevés olyan szakma van, ha egyáltalán van, aminek ne lennének árnyoldalai. Az orvos sem csak fehér köpenyben, fonendoszkóppal a nyakában sétálgat a folyosón, bizony van, hogy mindenféle váladékok, szagok között ténykedik. A tanár sem csak szófogadó zseniket tanít. Sorolhatnám.
Szerintem még ez sem lenne gond, volt már ilyen. Gondoljunk a Vidám Vasárnap énekes szereplőire, ha jól emlékszem, pont Szikora kollégája is ott zenél(t)*, akikről nem tudott a köz semmit, mert egyszer csak tényleg megtalálták vagy megtalálni vélték Istent, ami nem abban jelent meg, hogy kitömték őket milliókkal meg államilag futtatták őket, hanem pont, hogy eltűntek az addigi közegükből, és a megvilágosodott énjük közösségének énekeltek. (azt, hogy a Hit Gyüli mivé "nőtte" ki magát mára, azt hagyjuk, most csak annyit akartam mondani, hogy szerintem nekik, személy szerint nem származott túl sok hasznuk a megtérésből, míg hát Tóth Gabinak igen.
Azért Németh Kristóf is megjárta a pletyka lapokat a mindenféle magánéleti felfordulásaival, max. csak nem lett belőle kertévés műsorvezető*.
Egyébként Ábel Anitának az a tragédiája, hogy én speciel el tudom hinni, hogy nem volt könnyű gyerekként feldolgozni az ismertséget, azt sem, hogy a magakorabeliekkel nem is lehetett sok témája a forgatások miatt (magyarán, tök másról szólt az élete 12, 14, 16, 18 évesen, mint a többi 1, 14, 16, 18 évesnek). Ehhez tegyük hozzá, hogy a drága Főrendező úr mennyire lehetett tekintettel arra, hogy ő csak egy kislány....
Nyilván a gyerekpszichológus nem az akkori elvárása volt, hanem a mostani tudásának a birtokában gondolja úgy, hogy jó lett volna, ha akkor van ott valaki ilyesmi vele.
Ábel tragádiája meg abban áll, hogy már annyi szarral végigturnézta a médiát, fogyástól párkapcsoalati boldogságok-fájdalmakon át a hatalmas Szomszédok leleplezésekig, hogy még ha igaz is, amit most nyilatkozott (és mondom, én könnyen el tudom képzelni, hogy az, vagy legalább is van benne valami), a legtöbb ember úgy reagál rá, mint Ti.
De ahogy egy prostituáltat is meg lehet erőszakolni, úgy csak azért, mert egy médiaribi, még akár ebben lehet is valami.
Ettől még valószínű, hogy valóban Julcsi szerepének köszönhetően lett belőle az, aki, mert meglepő módon, amennyire gyerekként baromi aranyos kis gyerekszínész volt, annyira gyenge színész lett felnőttként, így hát, mivel az ifjúsága ráment Julcsira, talán nem is volt nagyon más választása (ha egyébként mondjuk egy közepes tanuló volt, és más szakmát nem tanult, mert szerepelt, felsőoktatásba meg nem vették fel), mint médiaribinek állni.
Ott meg közeledve az ötvenhez ugye egyre nehezebb: nagyjából már mindent is elmondott magáról, sok a feltörekvő friss husi, neki marad tehát még a Szomszédok, amivel kapcsolatban el lehet sütni valamit.
De mondom, attól még simán lehet, hogy ezt tényleg így is érezte anno meg most is.
Egyébként azt nem lehet ráfogni, hogy az utóbbi években nem bírálja konzekvensen az opuszt, amiért ugye itt is kapott hideget és meleget. Amiről lehet azt is mondani, hogy mivel már mást nem tud eladni, ezeket kitalálta, de azt is, hogy anno is így érezte, de nem mondta, mert egy ideig, amíg volt más eladni valója a celebmagazinoknak, addig arról beszélt, és nem harapott a kézbe, ami azzá tete, ami, de aztán mikor kezdett kevésbé érdekes lenni és lépéskényszerbe került, akkor nem maradt más, előjött a joly jokerrel, a Szomszédokkal, ami mindig, mindenhol érdekel mindenkit.
*egyébként Kertész Gézaként nyilván kötelező is volt ez neki, legalább is most olvastam egy interjút Tasnádi Bencével**, aki mostanában szerepelt valami szappanban, és ő mondta, hogy baromira lefárasztotta, hogy a szerepért a csatorna (nem tudom melyik, mert nem tudom, miben szerepelt), kötelezte a celebvilágban való megjelenését, napi hány FB, insta stb. poszt, milyen eseményeken kell részt vennie. Ez egyébként anno Kovács Patríciával is így volt, mikor volt az a sorozat, amiben valami egyedülálló anyukát alakított, aki összejön vm fiatal sráccal és ami ugyan pillanatokon belül megbukott, de akkoriban a csapból is ő folyt, aztán mostanra gyakorlatilag nem is hallani róla.
** "Pont ezt akartam mondani. Te is részt vettél egy olyan műsorban, ami – úgy tudom – kérdéseket vetett fel benned.
Nem én jelentkeztem, megkeresett a csatorna. Ettől függetlenül mondhattam volna nemet, ahogy korábban meg is tettem, de eljutottam egy olyan pontra, hogy valami változásra vágytam szakmailag. Felejthetetlen élmény marad, viszont a körítéstől megkíméltem volna magam: a kötelező posztok, az önreklám, a reggeli interjúk, ráérezni, mi az, amiről hallgatni kell és mi az, ami adásba kerülhet, hogyan kell korrekten nyilatkozni… Furcsa elemei vannak egy ilyen műsornak, ami egy érzékeny ember számára sokkszerű."
"Oda viszont nem a sarki közért pénztárosát hívják, hanem eleve ismert arcot, "húzónevet"."
Ilyen alapon elég sokakat hívhattak volna a Mű-ből, de csak belőle és Liptaiból lett médiaceleb, Németh Kristóf és sokan mások megmaradtak "csak" színésznek.
Pedig Matyi 1.0-át megnéztem volna műsorvezetőként, ahogy nem szól egy szót sem a vendégeihez, de azok úgy csinálnak, mintha beszélne. Ha máshol nem, a szépemlékű Budapest TV-n be is fért volna...:)
Plusz mindeközben elég nagy megbotránkozást okozott, amit a múlt hétvégén leművelt a TV2 hígfos tehetség(telenség)kutatójának zsűrijében. (Most éppen a TV2 használja ki őt is és a férjét is - vélhetően elég sok nullát tartalmazó összegekért.)
Mind a kettőért (illetve a kettő ellentmondásáért) kapott hideget-meleget, na akkor meg ezen akadt ki.
Rájött, hogy a valódi, ősanya-sámán-keresztény személyiségét az embertelen kertévék csak kihasználták évtizedeken át, de végre megmutathatja a bolti keblei után a csúnyáját valódi énjét, matyóban.
"Ábel A. viszont a színésznőség mellett elment médiabohócnak a kertv-khez"
Oda viszont nem a sarki közért pénztárosát hívják, hanem eleve ismert arcot, "húzónevet". Julcsibe pedig az Opus nélkül csak egy kevésbé ismert színésznő lenne szerintem.
"Kérdés, korábbi szerepei ide, korábbi szerepei oda, mi lett volna belőle az Opus és Mester nélkül. Ott van például Ulmann Mónika."
Szerintem ennek semmi köze a Mesterhez.
Ulmann Mónika megmaradt "csak" színésznőnek és ahhoz képest eléggé ismert (különösen most, hogy még egy RTL-es napi sorozatban is feltűnt).
Ábel A. viszont a színésznőség mellett elment médiabohócnak a kertv-khez (műsort vezetni, zsűriskedni, beszélgetős műsorokba, stb.), ha nem tűnne fel úton-útfélen mindenféle kertv-s műsorokban (nem színésznői státuszban), szerintem nem lenne egy kicsit sem ismertebb, mint Ulmann.
Viszont annyiban is köze van a Mesterműhöz, hogy annak a Miller Zoltánnak lett a felesége, aki Julcsibe dugópartnereihez lovagjaihoz tartozott és aki "számítógépes"-nek tanult.
Meg kell védenem, nem ő akarta a tehetségét a Berényi triónál kamatyoztatni, hanem ők akarták befektetni nála a tőkéjüket, ő meg "csak" hagyta magát. :-)
Ullman Mónika a Szomszában nem csak epizód szereplő volt? Arra emlékszem, hogy Bajusz kapta őt rajta mikor SándORR-al kamatyoltak az erdőben egy kocsiban. Később Krisztinaként a BK-ban volt évekig szereplő minden Berényivel ágyba akart bújni Zoltán, András és Miklós is megvolt neki. A tipikus mindegy neki kivel csak dolgozni ne kelljen és tartsa el valaki aranyásó volt.
A kiszállásról még eszembe jutott az a Berényi gyerek (BK), aki elsőként "szállt ki", vagyis írták ki egy halálos baleset miatt. Már a nevére sem emlékszem, arra sem, kinek a fia volt, megnézhetném guglin, de már érdektelen a srác. Csak egy akkori interjújára emlékszem, amiben a döntését úgy indokolta a riporternek, mikor az a kiszállás okáról érdeklődött, hogy visszakérdezett: Hallottál már Shakespeare-ről? Aztán mégsem ugrik be, a srác mikor volt Hamlet, vagy Romeo.
Kérdés, korábbi szerepei ide, korábbi szerepei oda, mi lett volna belőle az Opus és Mester nélkül. Ott van például Ulmann Mónika. Még a vízcsapból is ő folyt, filmszerepek, slágerek, reklámok kötődnek a nevéhez, gyerekszínészként állandóan szerepelt. Mire felnőtt, beleolvadt a (közép)mezőnybe. Szerintem Julcsibe is azért lett az, aki, mert ő volt a Julcsibe. Anélkül talán ő is a megélhetés miatt próbálna szerephez, lehetőséghez jutni, mint oly sokan a színházak, tévék környékén. Lehet, maximum VV Anita lett volna belőle, akiről nagy néha azért írnának pletykalapok, mert mondjuk VV Joci beszólt neki a frizurája miatt. Szóval nem kellene eltartott kisujjal megjátszani a naaaagy műűűvésznőt, mert ő tényleg a Mester köpönyegéből bújt ki igazából.
A gyerekpszichológus meg... azért a 90-es években szerintem még a felső tízezer körében sem volt bevett, színészek között meg főleg nem. Azért mégsem Hollywoodban éltünk, sem akkor, sem most. Ha meg arra lett volna szüksége, akkor a szüleivel beszélje meg, miért nem vitték, a gázsijából is telt volna rá.
A sorozatból kiszállást hogy kell elképzelni? Rozsomák nem takaríttatja rendesen a lépcsőházat, Julcsibe, mint lelkes kiscserkész lehajol egy papír galacsinért, aztán megtörténik a baj? Vagy elrabolja egy selyem nyaksálat viselő, napszemüveges pedofil?
Matyi 1.0? Neki tényleg kellett volna orvosi segítség. Matyi 2.0 meg láthatóan jól viselte.
De korábban sőt később is voltak gyerekszinészek, akik fiatalon már képernyőn voltak aztán mégse romlott el bennük semmi, amihez dilidoki kellett volna. Mikor a BK indult pl. Dani a sorozatban is kb. 12 volt hasonló korú gyerek játszotta, meg ugye Kata, Eszter, Misi ( Ráadásul Hoffer Misit játszó színész később politikus is lett majd 10 évvel később már 20-onévesen asszem polgármester is valami faluban aztán volt valami stiklije is ha jól emlékszem) BK-t a kicsit is tehetségesebb gyerekszínészek ott is hagyták amint fel lettek véve a filmművészetibe.
Az ilyenről mindig az jut eszembe, hogy miért 30-35 év után (de legyen csak 22 a sorozat megszűnésétől számítva) érez késztetést arra, hogy erről beszéljen?
Egyébként voltak még ott gyerek/fiatal szereplők sokan (ha nem is folyamatosan, mint ő), például Liptai Klaudia, Elek Ferenc vagy Németh Kristóf, ők miért nem beszéltek arról sosem, hogy pszichológusi segítségre szorultak volna a hirtelen jött ismertség miatt?
A wiki szerint a Szomszédok előtt már 10 játékfilmben és TV filmben szerepelt, úgyhogy lehetett már gyakorlata, tapasztalata abban, hogy a filmezés mivel jár.
Minden mondata arany, de ez a rész különösen tetszett:
"Pesthez közel találkoztam egy olyan közösséggel, mint amiben Tapolcán felnőttem. Ahol vannak olyanok, akik hosszú dinasztiákon keresztül őrzik a hagyományokat, családi vállalkozásaikat, legyen szó sajtkészítésről vagy bármi másról, és ezt nagyon becsülöm, ezért is adtam nekik felületet a klipben"
Elképzeltem, micsoda hagyományőrzés folyhatott a tapolcai tanyavilágban, az Y házak erkélyein tartott tehénkék tejéből micsoda kézműves sajt készülhetett. Ahogy írva vagyon: Boldogok a sajtkészítők!
Hát igen, a hatásvadászat már régóta így megy. Lásd "most jött a hír, meghalt az ismert színész/énekes" felütésű clickbait cím, aztán kiderül, hogy egy amerikai valaki, aki mondjuk a 90-es években volt híres valami ott futó műsor miatt, a magyar olvasók zöme kábé most találkozik először az illető nevével.
Amúgy az újságírás érdekes esete, ami szintén gyakran megfigyelhető, hogy egy portálon megjelent hírt egy másik portál (hivatkozva az eredeti szövegre) új cikként jelentet meg, felhasználva az eredeti cikk sorait is. Kemény munka, na. Bezzeg véres tollú Stefi személyesen szállt ki akár a félelmetes, orgazdák és kábszisok által leuralt erdőgazdaságba, hogy az újulatokról tudjon érdekfeszítő cikkeket írni.
Sőt abból a szériából ő az egyetlen, aki ki tudta kb. PEdig meg se nyerte, csak 2. lett. A győztes valamilyen Szabolcs kapott egy 2 mondatos szerepet a Barátok köztben és ennyi. A többiekről meg már azt se tudjuk kik voltak. A rivális BB-ről pláne nem, ott a nyertes Évi aki előtte is könnyűvérű nőcske volt eltapsolta a nyereményt percek alatt aztán azóta is zártosztályon van. Kb. a többi szereplőről se hallunk azóta
No de. Komolyan írom, én kedvelem Majkát, kedvelem Pumped Gabót, ha szembejön valami cikk, el is olvasom őket,és nevetek is, ha van benne önirónia. Azért kedvelem őket, mert a semmiből lettek valakik, kihasználták (a szó jó értelmében), hogy jókor voltak jó helyen, és a megfelelő szakmai segítséget is (gondolom) elfogadták, a tanácsokat megfogadták. Ismeri őket szinte mindenki, a "ki az a X.Y" típusú fanyalgó, önnön felsőbbrendűségét kifejező komment kérdéseket eleve azért tartom szánalmasnak, mert ha valamit nem tudok, guglizok, és máris tudom, nem kell álértelmiségiként úgy csinálni, mint aki azt se tudja, kik ezek a pórnépek.
Majka volt az, aki leginkább ki tudta használni a reality-show-k nyújtotta ugródeszkát, és elérte azt, hogy ma már nem az jut róla eszébe az embernek, hogy melyik műsor melyik szériájában hányadik helyezett volt, hanem ő szimplán Majka, a rapper, a műsorvezető, anélkül, hogy a neve elég biggyesztenék a VV2-t.
A Honfoglalás meg teljesen olyan, mint egy pornófilm, amiből kivágták a dugásokat...
Volt benne olyan jelenet, amikor Körtvélyessy Zsolt (később a Barátok közt Hoffer Józsija) mint Huba vezér nudizott egy nővel a tóban. :D
Anger Zsolt mint Árpád fia, Levente meg igyekezett befűzni Gryllus Dorkát mint Hajnalt, utóbb meg is fogant - szóval tényleg kimaradt az a mozzanat. ;)
Szóval Tóth Gabi. Róla is tudom, ha jól tudom, hogy nővérének köszönheti, hogy ő is híres lett, ha Vera nem nyer X-faktort, vagy Megasztárt, őróla sem tudta volna meg senki, hogy létezik. Ő is jókor volt jó helyen, hát jól tette hogy kihasználta.
Ő maga is elindult a műsor második évadában, ahol 3. helyezésig jutott. Eleinte nyilván megvolt a rácsodálkozás, hogy nicsak, itt a hugi, de aztán már a saját jogán jutott el oda, ahova.
Valahol már olvastam a Facebookon, hogy ennyi erővel Ganxta Zolit és felkérhették volna.
Nincs semmi gond öreg, nyugodtak leszünk,De kibaszunk veled, ha te is kibaszol velünk,
HELYETTE Minden rendben barátom, békések leszünk, De beküldünk a szobádba, ha te is beküldesz minket,
Én elszívom a füvemet, és öreg ez egy üzenet neked,Nehogy végleg elveszd a fejed HELYETTE
Csak nézem a füstöt, barátom, ami feléd száll éppen, megvan mindened? Boom a fejbe - halott vagy haver HELYETTE
Barackot a kobakra - fel fogsz támadni barátom
De nem jöhet be mindig az összes húzás,Ezért kell neked a kibaszott szúrás. HELYETTE: Az időjárás mostanában teljesen kiszámíthatatlan, Előzzük hát meg, a napszúrást!
Vagy felkérték volna a pápai PolgárJenőt, ő már régen megmondta hogy a pápai tanácshoz ment segítségért a Polgár Hivatalba, a Polgár Jenő hivatalba a Jenő úrhoz.
"tényleg nem érdekel a dolog (mint Tóth Gabi az utóbbi hetkeben), de ez is egy vélemény, mert le se szarom Tóth Gabit..."
Egyik cikkben vagy kommentben olvastam a kérdést, ki tudna 3 számot felsorolni, amit Tóth Gabi énekel. Ez azért lepett meg, mert mind a műfaj, mind munkássága távol állt és áll tőlem, azt hittem, azért a rajongóinak vannak kedvenc számai, ahogy az ember Zalatnay, Máté Péter, Edda, Cipő stb. számokat tud mondani, esetleg végig ismeri is a szöveget...
No de. Komolyan írom, én kedvelem Majkát, kedvelem Pumped Gabót, ha szembejön valami cikk, el is olvasom őket,és nevetek is, ha van benne önirónia. Azért kedvelem őket, mert a semmiből lettek valakik, kihasználták (a szó jó értelmében), hogy jókor voltak jó helyen, és a megfelelő szakmai segítséget is (gondolom) elfogadták, a tanácsokat megfogadták. Ismeri őket szinte mindenki, a "ki az a X.Y" típusú fanyalgó, önnön felsőbbrendűségét kifejező komment kérdéseket eleve azért tartom szánalmasnak, mert ha valamit nem tudok, guglizok, és máris tudom, nem kell álértelmiségiként úgy csinálni, mint aki azt se tudja, kik ezek a pórnépek.
Szóval Tóth Gabi. Róla is tudom, ha jól tudom, hogy nővérének köszönheti, hogy ő is híres lett, ha Vera nem nyer X-faktort, vagy Megasztárt, őróla sem tudta volna meg senki, hogy létezik. Ő is jókor volt jó helyen, hát jól tette hogy kihasználta. Nade viszont azonban. Oké, hogy van az a pénz, amiért korpásodik az ember haja, de azért ismerni illik a sóbiznisz alapszabályát, nem szabad túltolni a kretént. Sem egyebet. Ez a "hű, de vallásos vagyok" lehet, hogy teljes mértékben igaz, de sok. Sok, sok, sok. És akkor a műűűűvésznő még nagy vallásosságában még be is sértődik, mert támadják, mert vallásos. Kár, hogy 1.) aki keresztény, az tudja a szentírási szabályt, bal arc ütése esetén oda kell tartani a jobb arcot is, nem pedig besértődni, 2.) amiket olvastam, baromira nem azért támadták, mert vallásos, hanem ahogy ő azt megmutatja. Az is benne van a Szentírásban, nem az számít, aki azt mondja, Uram, Uram... Szóval ha neki a vallásosság a népviselet, a pap integetése közben az erdőben szeretkezés ölelkezés, pápa előtt azért mégse a baszásról danolásszon, gondolták a szervezők, bár az ölelkezésről sem a vasútállomáson történő búcsúzkodás ölelésére asszociál az ember, meg a sámánasszonykodás témája, meg a mai hír, hogy bele is betegedett szegény műűűűvésznő a támadásokba, háááát, oké, vallásos, meg minden, de szerintem ez a vallás nem egészen az a katolikus keresztény vallás, ami mondjuk teljes átfedésben van a katekizmussal. De lelke rajta, legyen vallásos, érezze úgy, hogy őt emiatt bántják, de akkor ne durcizzon, hanem mutassa meg, hogy a vallás része a megbocsátás is. Akkor hitelesebb lenne valahol, szerintem.
Ebben az a csodálatos dolog, hogy az így ránézésre negyven körüli újságíró így, fejből nyomja, hogy valamikor egy réges régi sorozatban, aminek eredeti vetítési idején ő még csak tényleg kisgyerek lehetett, szó esett a pápa látogatásáról. (onnan meg persze nem is rest, hogy gyorsan meg is nézze újra a kérdéses részt, hogy ilyen pontosan tudja idézni...) (-:
Magyarán, alighanem rajongóval állunk szemben, a hangnemet tekintve valóban inkább közénk valóval, mint valódi, ájult tisztelővel.
Az idézett dologgal meg az a bajom, hogy Etus megint egy picsa. Mert mondhatná azt is, hogy úgy is tele lesz minden ízléstelen giccsel, akkor miért ne csinálna ő valamit, ami akkor legalább méltóan megörökíti az alkalmat? Magyarán, a pápanézésre érkező tömegek így is, úgy is fognak vásárolni, de legalább így a giccses szarság helyett kínálhatna a látogatáshoz méltó alternatívát.
Nem kell drágán adni, adhatnák bekerülési áron, ezzel lehetne népnevelni, hogy ne vegyél olyat, ha van ilyen is... De nem. Az nyilván nem szempont, hogy ha nem bekerülési áron adnák, hanem lenne bevétele, akkor meg tudna élni, mert hát a büszke művész inkább éhenhal, mint sem pénzt keressen.... Ezzel megint az a gond, hogy ilyen a világon nincs: az oké, hogy nem alázkodik meg, nem gazsulál, nem nyal, nem simul a hatalomhoz, csak hogy megrendelést kapjon, hanem akkor akár inkább éhenhal. De mi azzal a baj, hogy ha egy adódó üzleti lehetőséget -hangsúlyozom, nem etikátlanul, nem pofátlanul és nem minőségtelen terméket kiadva a kezéből- kihasznál, és bevétele lesz?
(vagy ha nem érinti meg a pápa látogatása és ezért nem fogadja el Gyula ajánlatát, akkor tessék azt mondani, hogy nem vallásos, nem érti az egész felhajtást, hogy miért ilyen nagy felhajtás ez, így meg sem ihletődik, hogy valami értékeset csináljon, ergo inkább nem csinál semmit, csak a pénzért... de akkor tessék ezt mondani és vállalni!)
Nyilván ugyanez érvényes minden főszereplőre: Jutka és Feri kéretlenül és sokszor destruktívan pofáznak bele mindenbe, de ha alkalom adódna, hogy olyan helyre, pozícióba kerüljenek, ahol esetleg valamit valóban tenni is tudnának, akkor az nem, mert jujj, főnöknek, szakszervezetisnek stb. kellene lenni. Pedig kurvára nem azzal lenne baj, ha elfogadnának egy pozit és (kis)főnökök lennének, amellyel adott esetben több pénzt kapnának (azt is azért, mert több meló, nagyobb felelősség is), ha egyébként azt képviselnék, csak most már kicsit nagyobb döntési pozícióból, amit korábban egyszerű melósként és legalább néha valamit sikerülne keresztül vinni. Ja, hogy ez nehéz, mert leginkább szélmalomharc? De akkor meg nem kell lenézni a mostani főnökeiket.... Hável, Bujáki abszolút jószándékúak. Háel talán kicsit muja, de azért megy és csinálja a dolgokat. Bujáki meg még csak nem is muja: inkább tűnik realistának, aki tisztában van a lehetőségeivel, de azért harcol, hátha. Jutkának meg a legtöbbször nem telik többre, mint lenézni őket. De ha ő jobb lenne, miért nem vállalja be? Az lenne az igazi követni való kurázsi, nem a hátulról/alulról piszkálódás.... Vagy ha nem vállalja, akkor ne Hávelt basztassa, hanem menjen be Hável főnökeihez vagy azoknak a főnökeihez és verje ott az asztalt...
Erről az egész magatartás formáról meg óhatatlan eszembe jut a sorozat egy másik állandó mondata, hogy "nincs véleményem"
Nekem ez mindig baromi furán hangzott, mert az ember általában pont úgy hallja, hogy VAN véleményem, de
a/ és nem is félek elmondani
b/ de nem mondom el, mert csak vita lenne belőle
Nyilvánvaló, hogy az a/ variáns az igazi bátorság, de a b/ sem feltétlen megalkuvás (pl. épp nem régiben hallottam a baráti társaságban, amikor két barátom nem akart politikai szarságokon vitázni, mert tudják, hogy úgysem tudják meggyőzni a másikat, tényleg csak partalan, hangulatot rontó háborúskodáshoz vezet a vélemény megosztása, tehát jelzik, hogy nem értenek ugyan egyet, de konstruktívan inkább most nem fejtik ki.
Ehhez képest mi az, hogy valakinek nincs véleménye? Véleménye szinte mindig mindenkinek van. Ha nem tudja az ember, hogy most mit gondoljon, mert össze van zavarodva, nem érti a dolgokat, olyan van. Olyan is, hogy tényleg nem érdekel a dolog (mint Tóth Gabi az utóbbi hetkeben), de ez is egy vélemény, mert le se szarom Tóth Gabit...
Szóval mind a két bekezdésben taglalt dolognál (jaj, nehogy valamivel, bármivel is pénzt keressek, meg hogy nincs véleményem) ordasabb kádári csökevényt ritkán hallani. Az, hogy a Főrendező úr ezt népszerűsítette, persze szintén egy érvényes hozzáállás, csak épp nem bátor, nem konstruktív, hanem gyáva és megalkuvó, azaz minden, amiről viszont azt mondja a hősein keresztül, hogy nem érték. Mert ugye egy Etus, egy Alma, egy Feri pont bátrak és kiállnak a jó mellett. Ő meg tényleg azt akarja tanítani, hogy az emberek várják a sült galambot az államtól a szájukba, ne tegyenek semmit, meg nem, hogy ne is mondjanak, de nem is legyen véleményük, mert abból hátrányuk származna? Hát, gratula az elemelt sorozat azon szándékához, hogy majd kicsit, a sorok között edukálja a nézőket....
A cikk következő bekezdése lemaradt az előbb, idebiggyesztem azt is, a végén az újságíró újabb tiszteletlen megjegyzésével az Opusszal szemben:
"Gyula aztán azzal próbálja meggyőzni, hogy Michelangelónak és Leonardónak sem volt büdös a pápa megrendelésére dolgozni. Etus pedig azzal csapja le a magas labdát, hogy Gyula, az ócskás kereste meg, aki oké, hogy Gyula, de nem pápa. Ezután közli, lesülne a bőr a képéről, ha nyerészkedne az eseményen. (Mondjuk, az jó kérdés, hogy a kegyetlen szóvicc kimondása közben ez miért nem történt meg.)"
Apropó, Szomszédok, a rendszerváltás legnépszerűbb magyar filmsorozatának, az ebből az okból kordokumentumnak is beillő teleregénynek a stábja sem feledkezett meg a vizitről. Bár az tény, hogy Horváth Ádámék egyáltalán nem fektettek akkora hangsúlyt az esemény bemutatására, hiszen a szereplők gyakorlatilag csak beszélnek róla az egyik epizódban.
Pedig a sorozatban még a gazdagréti templom alapkőletételét is megörökítették, ezért azt gondolhatná az ember, hogy a pápa egyik miséjére is elutazhatott volna a stáb egy része. Ehelyett a pápalátogatás kizárólag úgy kerül szóba, hogy a sorozat keramikusának, a Csűrös Karola által megformált Etusnak szembe kell néznie a könnyű pénz okozta kísértéssel, ami a Horváth Gyula által megszemélyesített ócskásnak, Gyulának az ajánlatát jelenti, aki azzal keresi meg őt, hogy egy fotó alapján készítsen II. János Pál arcképével ellátott kerámiákat.
Pompás, kár, hogy nem pápaképes pólókat csináltat velem. A pápalátogatás fontos politikai esemény, és biztos nagy öröm és megtiszteltetés a hívőknek, de én ebből nem csinálok üzletet
– mondja a „nemzet tyúkanyója” a felvetésre a látogatás előtt, 1991. augusztus 8-án sugárzott 112. részben."
a „nemzet tyúkanyója” - mintha nem az ájult tiszteletet érezném ki az idézőjelek közül...
Mester ma talán vasárnapi külön fejezetet csinálna. Lenke néni utasítaná rávenné Madaras(i) Bandit, adják ingyen árulják jelentős kedvezménnyel a nyugdíjasoknak a kongresszus süteményét, akkor még többen jönnek majd akciós far-hátért, Mágen doktor a Hősök terén ügyelne, Taki bácsi a zarándokokat fuvarozná, természetesen ingyen, Gábor Gábor persze ebben is üzletet szimatolna, ami Szívemegyetlenkirálynője kárörvendezése közepette meghiúsulna. Etuskó készítené a kormány ajándékát a pápa számára, de ő a megszokott szerénységgel csak csempének nevezné. Béla bácsi mesélne a tanári karban, milyen volt a 38-as kongresszus, Jutka a "Győzelemről énekeljen" himnuszt tanítaná be az egész iskolának, majd Vágásiék családostól kivonulnak a misére, hátha a pápa csodát tesz és Matyi 1.0 megszólal, Janka néni pedig a pápa tiszteletére jól becsiccsentene.
Nekünk minden április 4-én és november 7-én a szépemlékű Kőbánya Moziba kellett menni filmvetítésre. Talán 1980-ban vagy 81-ben volt, hogy az év november 7-én a gimnazisták nagy üdvrivalgása közepette az akkor közelmúltban bemutatott Pogány Madonna című Bujtor filmet kezdték vetíteni november 7-i ünnepi filmként.
Azt soha nem tudtuk meg, hogy ez véletlen volt-e, vagy szándékos, az biztos, hogy a gimnázium igazgatónak raportra kellett mennie miatta valami felsőbb helyre....
A film alatt folyamatosan ment a vihánc és a félhangos kommentek, amelynek az volt a lényege, hogy próbáltuk a filmet november 7-i ünnepi filmként értelmezni.
Így amikor az öreg éjjeliőrt megölték, és Bujtorék megtalálták a Balaton parton, az volt a tipp, hogy biztos az Auróra csatahajóról lőtték ki, a német vitorlázót játszó Szilágyi Istvánról valaki benyögte, hogy ő lehet a vöröskatonák parancsnoka, csak álcázza magát, amikor meg Benedek kászálódott ki a baleset után a Mercedes csomagtartójából, valaki félhangosan benyögte, hogy "jé, előkerült Lenin is!".....:))