Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2007.09.13 0 0 2893
//"A törvénynek viszont van egy lényeges kitétele, amiről szinte tudatosan hallgatnak az illetékesek.
- A kölcsönös szívességi alapon történő segítségnyújtásra gondolsz, ami valóban lehetővé teszi, hogy ne kelljen kiskönyvekért sorba állni a családtagok részére és valóban benne van a törvényben. Arról van szó, hogy csak akkor van a gazdának közteherviselési kötelezettsége, ha ellenszolgáltatást ad a munkáért.

Tehát ha megy az ellenőr, akkor egyszerűen azt kell mondani, hogy bizony önként, minden hívás nélkül jött segíteni a családnak - a sógor, koma, a vő vagy a menyecske - és az égvilágon semmilyen ellenszolgáltatást nem kap ezért. Sem pénzt, sem étkezést, sőt még vissza sem kell segíteni, ugyanis ez már nem fér bele a jóhiszeműségbe. (Eddig) Ezt a munkaügyi ellenőrnek el kell fogadni és ha mégsem tenné, nincs az a bíróság, amelyik ne a gazdának adna igazat ebben az esetben."//


Ezt Font Sándor mondta, tegnap olvastam, éppen ideillik
Forrás:
http://www.regionaplo.hu/motor/php/index.php?f=13&c=2173&o=0&t=1&portal=kk&lang=1

Melyik ez a törvény?
Előzmény: pinotnoir777 (2891)
pinotnoir777 Creative Commons License 2007.09.13 0 0 2892
Nem akartam ezzel együtt írni: Rosti, sok örömöt és boldogságot a családnak, és persze jó egészséget!
pinotnoir777 Creative Commons License 2007.09.13 0 0 2891

Bocs mindenkitől, egy nem túl szívderítő témát fogok felhozni, részben, hogy mindenkit figyelmeztessek is. Gyöngyös környékén az eddigieknél sokkal nagyobb az aktivitása a szüreti kommandóknak, helikopter is van minden esetben. Ha elkapnak egy nem bejelentett munkást, akkor 100.000 büntetést kap a gazda és 50.000-t a munkás. Úgy tudom, az említett összeget 1-2 héten belül keményen be is vasalják. Ami durvább: csak az egyenesági rokonod szedhet legálisan ingyen, papírok nélkül a szőlődben, tehát már az unokatesód, nagybátyád vagy sógorodvagy barátnőd is adócsaló bűnözőnek számít (és te is), ha jön a szüretre.

Észveszejtő, hogy szüretkor, ami egy örömteli ünnep lenne, lesni kell az eget, hogy jön-e a helikopter. Én speciel szívesen ki is fizetném a napi x100 forintot a barátaim után, hogy rendesen, nyugalomban szüretelhessünk, de most egy pár órás munka miatt küldjem el őket valami munkaügyi hivatalba hogy kiváltsák a mittumdoménmilyen kiskönyvet ami kellene a kommandósoknak? Tragédia az egész. Egyik szomszédom azt hitte, tolvajbandát fogott egy szőlőben, aztán kiderült, hogy azért szedték lapulva, bújkáva a szőlőt, mert az apeh-kommandótól féltek. 

 

Egészen halkan azt is megjegyzem, hogy tudtommal helikoptert gyilkosok ellen sem vetnek be ebben az országban. Arról se beszéljünk, hogy az egyre nagyobb mértéket öltő mezőgazdasági bűnözőkkel szemben (tolvajok, rablók) gyakorlatilag semmit sem tesz az állam. De te, a paraszt, bűnöző adócsaló vagy akit helikopterrel üldöznek, mert pl a barátaid segítenek neked szüretelni.

 

Mi lesz ennek a következménye? Még kétszer ennyi szőlőt fognak kivágni az emberek, pedig pl tavaly is Nagyréde határának felére adtak be kivágási kérelmet! Hiába, 2011-től jönnek a külföldi földbirtokosok és a honi latifundisták, kell nekik tisztítani a terepet!

 

Még egy apróság: feltűnő az összefüggés, hogy ott szaporodnak meg a szüreti kommandósok akciói, ahol van a közelben szüreti kombájn. Tavaly Szücsiben és Patán még nem volt ilyen gép, ellenőrzés sem. Idén már működik Szücsiben egy gép, jött is az ellenőrzés, Patára is. A patai hegyközségben is ki van téve a kombájn hirdetése...80 rugóért szüretelnek egy hektárt. A szücsi szedőasszonyok el sem mernek menni Patára sem dolgozni, mert szerintük követnék őket a kommandósok, nyilván a gépes érdekéből.

 

Mi lesz ennek a vége? Még lejjebb visszük majd a tehelést és ha leköltözünk, ketten a feleségemmel fogunk szüretelni. Barátoknak, rokonoknak sajnos megmondom, hogy nem szabad jönniük szüretelni, de még bográcsozni sem jöhetnek, mert a szemét paraszt az biztosan hazudik és igazából ők illegális munkavállalók, hiába csak a tűz körül ülnek!

 

 

vidámabb téma: múlt hétfőn szedtünk 50 kiló (100 átoltott tőke termése) pinot noirt, 20 mustfokkal (szépen erjed az előszobában), a kékfrankos pedig múlt hétvégén érte el szintén a 20-at, de fenolosan még fejlődhet, 2-3 hétig szeretném még tartani.

trauben Creative Commons License 2007.09.12 0 0 2890

Köszönöm!

 

Igazából azért érdekelne adolog, mert szilvám, kajszim nem termett értékelhető

mennyiségben. De hát pájinka az csak kell valamiből. Így a törköly hasznosítására gondoltam.

Minden évben szoktam lezsírozni egy pár palack ágyast is. Ezért fogott meg a dolog.

Meg kicsit furán hangzik a torma a pálinkával, de biztos jó... Kipróbálom...

 

 

 

Atis44 Creative Commons License 2007.09.12 0 0 2889
Engem érdekelne, hogy fog kinézni a szőlőd szüret előtt októberben, mert a furmint is késői szüretelésű és én is aug. közepén abba szoktam hagyni a permetezést,de ilyen csapadékos időben elégé kezd rohadnin, aszú meg már nem lesz belőle. Ha sikeres volt a védekezés akkor jövöre én is kipróbálom.
Előzmény: Ferig (2869)
szaki_pali Creative Commons License 2007.09.11 0 0 2888
Kössz hogy kisegítettél, még nem megy a fórumozás minden csínja- bínja!
Előzmény: RAMBO (2887)
RAMBO Creative Commons License 2007.09.11 0 0 2887
Erről van szó
Előzmény: szaki_pali (1898)
szaki_pali Creative Commons License 2007.09.11 0 0 2886
a recept a korábbi hozzászólásomban megtalálható

jelenleg a 33-k oldalon a 1898 sorszámú hozzászólásról beszélek képpel együtt. Ezen kívül miben segíthetek? írj bátran! kostoláshoz ide kell jönnöd!
Előzmény: szaki_pali (2885)
szaki_pali Creative Commons License 2007.09.11 0 0 2885
lehet!

mit szeretnél tudni róla?
Előzmény: trauben (2884)
trauben Creative Commons License 2007.09.11 0 0 2884

Sziasztok!

 

Szaki Palihoz lenne egy kérdésem...

A tormás ágyas pálinkáról lehetne többet tudni?

 

Köszi...

szaki_pali Creative Commons License 2007.09.11 0 0 2883
Karbid ágyú

kereplő

műsas (bár erről nincs tapasztalatom)
Előzmény: Atis44 (2882)
Atis44 Creative Commons License 2007.09.11 0 0 2882
Sziasztok!

Érdeklődnék ti mit használtok seregélyek ellen.
Valami jó módszert szívesen hallanák (persze ami nem túl drága).

Köszi
szaki_pali Creative Commons License 2007.09.10 0 0 2881
Azon kívül hogy tiszta bort nyersz , egy fejtéssel kevesebb, egy lényeges dolog is lejátszódik a borban. Mégpediglen az almasavbontás folyamata. Ez anélkül is végbemegy hogy te beavatkoznál. Hát ezért is megéri.
Előzmény: Ferig (2880)
Ferig Creative Commons License 2007.09.10 0 0 2880
Még egy kicsit értetlenkedek, aztán befejezem. Teszem ezt pusztán azért, hogy jobban megértsem a koncepciód.  Őszintén szólva egy kicsit meglepett, hogy a kiforrás után akár még egy hónapig is rajta hagyod a bogyókat a  boron. Természetesen értem, hogy miért szükséges "hermetikusan" lefedni, de mi a remélt célja az 1 hónapos további bogyón való érlelésnek.  Ezt már nem tudod mozgatni, nem tudod kevergetni.  Mi a tapasztalatod ezzel kapcsolatban?
Előzmény: szaki_pali (2876)
szaki_pali Creative Commons License 2007.09.10 0 0 2879
a gyümölcslevet elfelejtettem idézőjelbe rakni, mert így lett volna érthető! :-)
Előzmény: Zalancelot (2878)
Zalancelot Creative Commons License 2007.09.09 0 0 2878
A kád tetejéről merítettem, de nem annyira gyümölcslé már, mint a kiforrás végén lévő ütős murci.
Előzmény: szaki_pali (2877)
szaki_pali Creative Commons License 2007.09.09 0 0 2877
Nálunk nem sok eső volt, ha valaki permetezésen nem spórolt akkor sok aggódni valója nincs. Ez a te szőlődön is látszik!

A pohárban az idei oportó látható gyümölcslé formájában?
Előzmény: Zalancelot (2875)
szaki_pali Creative Commons License 2007.09.09 0 0 2876
Műanyag erjesztő kád, talán láthattál már ilyet. Ez egy 10 hektós négyzet alakú tároló edény, aminek kivágtam a tetejét. így nyitottá, káddá vált. Régebben borászboltokban is látni lehetett manapság nem látok. Ennek ketrece is van mert őnnmagában nem áll meg.

A zajos alatt elméletileg nyitva van, de a kivágott rész nagyjából vissza illeszthető. Le is szoktam takarni mert a muslincák túlságosan szemtelenek.

Az erjedést beoltással kezdem, ez eddig azt jelentette, hogy (szombati szüret után) hétfőre beindul az erjedés. A következő hétvégén, vagy hétfőre már sár van rajta. Ez azért a környezettől is függ. Milyen meleg van. A sarat gyakran 1 hónapig is rajtahagyom, azaz addig a seprőjén marad.

A törköly vagy kifözdében végzi vagy a sorok közt. Attól függően hogy mennyi pálinka kell az ágyas hordóba (tudjátok tormás, mazsolás).
Előzmény: Ferig (2874)
Zalancelot Creative Commons License 2007.09.09 0 0 2875

Egy kis illusztráció a reggelihez.
Még nem kell beszarni, mondta a papagály:
Ennyire viselte meg a szőlőket a heteseső: Az elsők olaszrizlingek.

(valaki azt állította nem terem eleget?)



 

A második képen is inkább beszáradt szemek vannak mint friss rothadás, ettől még tarthatja magát, ha a teremtő is úgy akarja.

 

A harmadik Pinot. Leginkább ez kivánkozna le, de most már megvárja a kékfrankost és a Merlotot.

 

Ma is gőzerővel szüreteltek a hegyben, egyszerüen röhej, hogy szeptember elején alig van már fenn szőlő. 15-16-os mustokat mondanak a gazdák, hát nem tudom megéri-e.

Sajnos ma is volt egy kevés eső, sok vizet nem zavart, de arra elég volt, hogy a tervezett permetezést meghiúsítsa, talán holnap, ha időben végzünk a szedéssel.

 

Ez meg az oportó.

Pár nap múlva présbe kerül.

 

 

Előzmény: Zalancelot (2865)
Ferig Creative Commons License 2007.09.09 0 0 2874
Még néhány apró részletre kiváncsi volnék. Milyen erjesztőkádat használsz? fa? műanyag? Felfelé szükülő/növekvő keresztmetszetűt? A zajos eredés alatt nyitott a kád, vagy fedett? Kb. hányadik napon kerül fel a sár és általában hány napig tartod a lét a bogyón, mielőtt kripréseled? Mit kezdesz a "seprővel", hordóba kerül, préseled, kidobod?
Előzmény: szaki_pali (2866)
Jani71 Creative Commons License 2007.09.09 0 0 2873
Tudsz élni! :-)
Előzmény: szaki_pali (2868)
Vork12 Creative Commons License 2007.09.09 0 0 2872

Nagyon csodálatosak a képek. Csorog a nyálam.

 

Igaz most jöttem haza a szüretből. de ahogy látom a képeket. Hát megindult a nyál elválasztásom.

Milyen fajta a szőlőd?

Előzmény: szaki_pali (2868)
szaki_pali Creative Commons License 2007.09.09 0 0 2871
Ez rendben való lenne csakhogy a folpet hatóanyag "kalóriája" 30 nap után elfogy. Jártam már én is úgy hogy az időjárás miatt kénytelen voltam a szüretet kitolni. De azt vettem észre, és fel is jegyeztem magamnak, hogy max 2 hétig még a szőlő magában bírja a támadásokat, de utána biztosan a rothadás győz. Ezért be kell avatkozni. A cabernetre én is úgy számolok, hogy annak októberi szüretet figyelembe véve nem lehet a permetezésével aug. közepén leállni. A blau, szeptember közepén - eddig max 25.-e után még sose - került sor a szüretére.

Magam is gondoltam kéthetes várakozási idejű -sőt alkalmaztam is- szer bevetéséről. Ez pontosan 2001 évben volt és Ronilánt jelentett.

A szőlőd (olasz) szép, abból jó borod lehet, csak szerintem keveset terem. Bár nekünk annó biztos olyan klónunk volt mely ennél láthatóan kisebb volt (abból indultam ki). Ott- hon 20évig fehérrel foglallkoztam (bánáti olasz tramini), csak amióta elkerültem lettem vörösboros.
Előzmény: Ferig (2869)
Ferig Creative Commons License 2007.09.09 0 0 2870
Szép, egészséges. A többit látva, még szerencse, hogy ebéd után vagyok...
Előzmény: szaki_pali (2868)
Ferig Creative Commons License 2007.09.09 0 0 2869

Az eddigi években rendszeresen azt gyakorlatot követtem, hogy augusztus közepén befejeztem a permetezést és kész. Miután az olaszrizling kései érésű, mindig volt bennem egy késztetés, hogy az olaszrizling két sorát mégiscsak tovább kellene permeteznem. A permetezés  korai befejezésének rendszerint az lett a következménye, hogy a rothadás megindulása miatt gyengébb cukorfokkal le kellett szüretelnem, még viszonylag jó őszi időben is.

 

Idén először kapott  + egy  komplett permetezést, sőt rothadás ellen még kétszer permeteztem. Azt remélem tőle, hogy kitolható lesz ezzel a szüret. Persze, ha ilyen csapadékos idő marad és nem jön a vénasszonyok nyara, akkor valószínűleg nem sok eredménye lesz. Próbálkozom, hátha sikerül kitolnom a szüret időpontját október elejéig.  Amivel lefújtam: Rovral 25 FW

Így néz ki most, szeptember 8.-án.

Előzmény: Cirfandlia (2861)
szaki_pali Creative Commons License 2007.09.09 0 0 2868
Szüret képekben

a tőkén



már vödörben

a reggeli

az ebéd (kokas)
szaki_pali Creative Commons License 2007.09.09 0 0 2867
Én egy aszú készítéséről olvasnék szívesen, amúgy szájbarágósan!

Ez kimaradt az életemből.
szaki_pali Creative Commons License 2007.09.09 0 0 2866
Sározásos technológia "szájbarágósan"!

Szekszárdi borvidéken elterjedt technológia volt a kádon elfort csömöge lezárása. Történelmi adatok szerint a készítés /eljárás balkáni eredetre utal, amit az elmagyarosodott rácok , svábok finomítottak ki a jobb minőség érdekében.
Az erjedés ideje alatt naponta többször (5-6) kell a csömögét csömöszölni. Mindezt addig míg a kádon elforrt must habzott. A törköly kalapot simára kell egyengetni, utána szőlőlevéllel letakarni. Löszből híg sarat kell készíteni majd vékonyan 3-5 cm bekenni úgy hogy a széleken sem maradjon hézag. Néhány napos száradás után elődeink a vastag sárazást alkalmazták. Ez azt jelentette, hogy keményebb sárral 8-10 cm vastagságban kenték be a törköly tetejét. A kádon ezek után igen változatos ideig volt a bor. állítólag gyakori volt karácsonyi préselés is. De manapság is maradhat 3 hétig.


Ami azóta változott! A kalapot nem szőlőlevéllel borítom. Egyik ismert szőlész azt mondta legjobb az a cukros zsák amivel kicsit javítjuk a napfény mennyiségét a borban. Valóban tökéletes mert próbáltam. Van aki fóliát tesz rá és csak homokkal szórja be. Én maradtam a sárnál. További jó megoldás a szőlőlevél mellett a csomagolópapír. Az a barna melynek egyik oldala matt a másik meg fénylő. A sározásnál pedig a következő eljárást követem. A kád tetejét a présnél használatos fával ledöngölöm.Egyengetem. (majd elfelejtettem beírni, hogy aki bogyózza a fürtöket az dobjon vissza a kocsányból mert meglepetés fogja érni. A kalap nem áll meg és korán belesűlyed a borba. nem áll össze. szóval egyengetés után papír következik. A bort felülről vizsgálom ezért legegyszerübb módja, hogy a kalapba illesztek egy akonadugót. Ezt kihúzva hébérrel meg tudom nézni a bor állapotát és vissza tudom zárni anélkül, hogy a muslincák hozzáférjenek a cefréhez. Tehát simogatás, papír, dugó, majd jöhet a sár. Én a vakondtúrást használom mert nagyon jó. Ebből a felrázott kefírhez hasonló sűrűségű masszát csinálok és csak olyan vastagságban terítem, hogy a papírt eltakarja, felesleges vastagabban a zárás a feladata semmmi más! Figyelem! erre a műveletre a zajos erjedés végén kerüljön sor mert ha korábban akkor állandóan javítani kell a széleket mert a gáz kiemeli a kalapot, ha meg későn lehet, hogy a kalap elmerül aztán nem akar feljönni. Én ezt úgy csinálom, hogy egyhetes csömöszölés után amikor a kalap feljön de kissé már nehézkesen (lassan) akkor döntöm el, hogy ha még egyszer -kétszer csömöszölök akkor bizony lent maradhat a kalap és akkor most nics tovább jöjjön a sár.
Préselés. Az anyagot addíg mindenképpen a kádon kell tartani míg ki nem hül és le nem tisztul a bor. (Akkor pedig mineképpen le kell venni, ha a kalap el kezd sűlyedni mint a Titanic.) Különben mi értelme van az egésznek. Ennek vizsgálata ugyan az a kémlelő nyílás amiben az akona van. Dugó ki hébér le dugó vissza. Én a bort egy szűrőn keresztül felülről veszem le a kádról de le lehet engedni a kád csapján is. TISZTA BORT lehet nyerni egyből, csillog villog mint a ... Amikor a bor elfogyott a kalap összeér a seprővel és jöhet a préselés. Mint a szőnyeget felgöngyölítem a sarat aztán mehet a dolog. A színlevet (kádról lejőtt tiszta anyagot ) nem keverem a préslével majd esetleg később amikor a préslé is letisztult. így nem kenem össze a hordómat a fejtések pedig sokkal kisebb mennyiségeket érintenek. Kevesebb hordómosás kisebb munka tiszta bor, almasavbontás kádon, lehet sorolni az érveket . Hát elsőre ennyi, akinek kérdése lenne szívesen állok .....








Előzmény: Derekhegy (2858)
Zalancelot Creative Commons License 2007.09.09 0 0 2865
Helyzet ugyan az.
Persze más itt a kiindulási pont, mint a mint mondjuk Pécs környékén, hiszen az elmúlt héten folyamatosan esett, és legalább 100 mm.
Akinek annyi szőleje van, hogy éppen egy évre elég, az jogosan gondolja azt, hogy nem hagyja a rothadásnak elvinni jó részét, ráadásul a nyári rengeteg napsütés amúgy is koraérési állapotba hozta a kései fajtákat is.
Tegnap csak szemrevételeztem a helyzetet, még nem annyira nagy a baj, hogy változztassak az előzetes terveken.
Ma előkészülök és hétfőn egy kisebb darabot letakarítunk-(ez eredetileg is ide volt tervezve).
Az olaszrizling, kövidinka és a kései kékszőlők még maradnak, van talonban kb 50 l permetszernek való Teldor, valószínű megkapják.

A kádon levő vörös cefre lassan készen lesz, mosom annak is a hordót, hogy amikor úgy érzékelem hogy kész, mehet a présbe.
Előzmény: Ferig (2860)
szaki_pali Creative Commons License 2007.09.09 0 0 2864
Én tegnap szedtem, a papa megjegyezte, hogy olyan egészséges, hogy akár hagyhatttam volna még. Egyébként 19-es lett. Cabernet majd 2-3 hét múlva kiderül.
Előzmény: Ferig (2860)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!