Keresés

Részletes keresés

döcögi Creative Commons License 2002.10.08 0 0 146
Balatonban? Fürdeni? Minek?
Itt a horvát tenger egy ugrásra. Százszor jobb.
robin stein Creative Commons License 2002.10.08 0 0 145
Ez jó.
Előzmény: Deep on (141)
r.tonyo Creative Commons License 2002.10.07 0 0 144
Jó hogy bemásoltad, mert már nem is látható, de nem tudom miért.
Előzmény: Deep on (141)
r.tonyo Creative Commons License 2002.10.07 0 0 143
Mellesleg vannak olyanok is akik azt mondják, hogy jobban ki kell kotorni a Balaton medrét. De nem ám csak kapargatni, hanem métereket lefelé a déli parton.
A kiásott iszapot meg szintén a tó vizébe kell tenni, hogy kis mesterséges szigetek jöjjenek létre. Így megoldódna a zagytárolás problémája is, a szigeteken meg lehetne ezt-azt csinálni, mondjuk a német turistáknak tetszene az biztos. Bár nekik minden hüjeség tetszik.
Szóval ez egy nagy baromság
Előzmény: Deep on (142)
Deep on Creative Commons License 2002.10.07 0 0 142
Szabadi-Sóstónál ugyanolyan kis szigetek vannak már kialakulóban, mint Fenyvesen, ahol az önkormányzat ülésezett...

Előzmény: Veszpremi (136)
Deep on Creative Commons License 2002.10.07 0 0 141
Erre reagálva azért benyomom ide a cikket, hátha nem mindenki kattint át. S ahhoz túl érdekes (lehet, hogy csak számomra):

"Hic Rhodus, hic salta
Balaton jelenlegi vízállásánál csak egyetlen fontosabb kérdés van egy holnap kezdődő siófoki tanácskozás számára: a vízállás várható jövőbeli alakulása. A mai alacsony vízszint önmagában ugyanis még nem indokolja az önkormányzatok vízutánpótlási követelését. A statisztikák szerint volt már ilyen kicsi a víz, mégis visszatöltődött magától. Csak természetes ingadozásról van szó, mondják a hivatalos szakértők, nincs szükség mesterséges beavatkozásra. Akkor miért aggódnak mégis az érintettek? Mi indokolta a vízpótlási tervek készítését?

Közismert, hogy a tó idén alulmúlta tavalyi legkisebb értékét, ráadásul nem egy-két centiméterrel, hanem másfél deciméterrel. Ma már húsz centivel van a tavaly ilyenkori szintje alatt. Száz esztendeje nem fordult elő, hogy a tó vízmérlege három egymást követő évben negatív lett volna. Most pedig ez következett be. Ez önmagában is elég ok lenne valamiféle változás feltételezésére; de még elgondolkodtatóbb, hogy a jelenség megjósolható volt. Tavaly októberben jeleztem, mi várható, aztán januárban, majd áprilisban újra megerősítettem. Végül a legkisebb nyár végi vízállást is pontosan számítottam ki (a júniusi "Mini Medárd"-cikkben 40-45 cm közé vártam, a megvalósult érték 40 cm lett). A jóslatok alapja az időjárás alakulását vezérlő fizikai háttérmozgások felismerése volt, amit röviden klímaváltozás névvel szoktunk illetni. Mindennek nyilvánosságra kerülése már elég ok arra, hogy a jövőbeli vízmenetre rákérdezzünk.
Hadd váltsam be most az újabb előrejelzésre tett ígéretemet. Azt gondolom, hogy a téli félév utolsó napján, március 31-én a Balaton középvízszintje 75 centiméter körül lesz. Ez lényegesen kevesebb annál, ahová a mostani őszi kiindulásról normális esetben emelkednie kellene; de nem lennék meglepődve egy (egyébként elképesztően alacsony) 60-65 centiméteres vízmagasságon sem. Összevetésül: egy minapi minisztériumi előrejelzés lényegében teljes regenerálódást, 115 centimétert jósol március elejére.
Ha az én előrejelzésem igazolódik be, abból jövőre az ideihez közeli vagy azt ismét alulmúló vízállás következne; a hivatalos prognózis szerint ez teljesen kizárt.
Elképzelhető persze, hogy az időjárás fél-, illetve egyéves menete rácáfol a konkrét előrejelzésemre, kifejlődik például egy csapadékos január–február, és valamelyes visszatöltődés kezdődik. Ez azonban nem jelenti, hogy hosszú távra is megvan a megoldás. Fenntartom, hogy általános tendenciájában a tó veszteségére kell számítani: az előttünk álló évtizedben az átlagos csökkenést 40-80 cm közé teszem.
És most a beavatkozásról. Alapelvnek tekintem, hogy a legjobb megoldás az lenne, ha megőriznénk a klímát olyannak, amilyennek eddig ismertük. Akkor a Balatonnak maradna a víztöbblete, és nem kellene mesterséges pótláson törni a fejünket. Ezzel azonban elkéstünk. Most nem tehetünk mást, mint a legkíméletesebb módot választani, amellyel a begyógyítandó sebnél nem ütünk nagyobbat. A Zala vízgyűjtőjében némi plusz vízre szert tenni, amint a Vituki tervezi: ez talán nagyobb károkozás nélkül kivitelezhető. A vízminőség a hosszú út során ellenőrizhető, s a Zala folyóvize a tó állóvizétől sem idegen.
Kérdéses viszont, hogy az átterelt víz nem hiányozna-e máshonnan; hogy miként érinti a gyorsuló átfolyás a Kis-Balatont; és hogy így elegendő többlethez juthatunk-e.
Magasabb vízhozamot adna egy Rába- vagy Dráva-vezeték, csak nehéz a folyamatos minőségellenőrzés (ki tudja, hol, milyen szennyezés kerül a folyókba), ráadásul nyilvánvaló a két víz idegensége. Sió-menti nagymedencék, mesterséges tavak kialakításának ötlete merült még fel, körülöttük lakóparkokkal, nyaralóövezetekkel. Ezek az időnkénti (remélhető) nagycsapadékos években feltöltődnének, és az esővíz onnan lenne a tóba visszavezethető. Itt azonban az építkezés, a betonozás mérete a rémisztő. Akármelyik ujjunkat harapjuk is, fáj; legjobb lenne leszokni a harapdálásról.
Végül a holnapi fórum résztvevőihez fordulok, akik több százezer nyaralótulajdonos és helybéli lakos képviseletében gyűlnek össze, hogy megkérdezzék: biztonságban van-e ingatlanjuk értéke, megélhetésük forrása? A klímaváltozástól csökken a vízszint, avagy ahhoz "nincs köze”? Létezik-e egyáltalán globális melegedés, vagy ez még "bizonytalan”? Most konkrétan egy nagyberuházásról kell dönteniük: szükség van rá, avagy teljesen felesleges? Kérem, hogy véleményük kialakításában a szakhatóság prognózisára alapozzanak; az általam fentebb elmondottakat semmiképp se vegyék figyelembe. Előrejelzéseim háttértanulmánya ("A Balaton vízháztartásának hosszú távú alakulása a nemzetközi klímaszcenáriók függvényében”) ugyanis egy senki által nem kért, intézményeink érdeklődésére számot nem tartó munka, melyet – elárulom – önmagam szórakoztatására készítettem. "Ráteszek ötvenmilliót”? Ha a prognosztizált adatok a valósággal megegyeztek, csak a véletlen műve lehetett. A kéretlen bekiabálót tehát tessék mellőzni.
Ha a részvevőkben mégis maradt volna némi aggodalom a tó jövőjét illetően, forduljanak az Éghajlatkutató Intézethez, az Országgyűlés Éghajlatváltozási Tanácsadó Testületéhez, a Nemzetbiztonsági Hivatal éghajlatbiztonsági programjához vagy a Klímaváltozási Információs Irodához.
Hogy ilyenek nincsenek? Nem tehetek róla.
[Zágoni Miklós fizikus] "

Előzmény: r.tonyo (130)
robin stein Creative Commons License 2002.10.07 0 0 140

Na: most gondoltam Jánosra.
robin stein Creative Commons License 2002.10.07 0 0 139
Én Istvánra gondoltam.
Előzmény: Vanek (137)
Pali bá Creative Commons License 2002.10.07 0 0 138
Rád csak sajnos nem az Altavista képkereső nem talált olyat, hogy valaki úszás közben rókázik. :)
Előzmény: pipacsmező (133)
Vanek Creative Commons License 2002.10.07 0 0 137
Meglehetősen hipertróf hányásnak nézem ezt :-))

Amúgy János az a Nemcsók, akire gondoltál.

Veszpremi Creative Commons License 2002.10.07 0 0 136
2002.10.07. 40 cm apadó.

r.tonyo Creative Commons License 2002.10.07 0 0 135
János az az istván
Előzmény: robin stein (134)
robin stein Creative Commons License 2002.10.07 0 0 134
Nemcsók István vizet pótol. Vagy nem?
Előzmény: pipacsmező (133)
pipacsmező Creative Commons License 2002.10.07 0 0 133
Kire gondolsz? :-)
Előzmény: Pali bá (132)
Pali bá Creative Commons License 2002.10.07 0 0 132
Képrejtvény! Mi ez?


(Kedves ismerősöm igyekszik emelni a Balaton vízszintjét a szigligeti öbölben)

Veszpremi Creative Commons License 2002.10.04 0 0 131
Mai hír:
A Balaton vízpótlására a Rábából a Zalán és a Kis-Balatonon át történő megoldást tartja a legésszerűbbnek Mayer István, a lehetőségek számba vételével megbízott VITUKI Rt. vezérigazgató-helyettese.

http://www.origo.hu/itthon/20021004arababol.html

r.tonyo Creative Commons License 2002.10.04 0 0 130
néhány érdekes dolog a lehetséges vízutánpótlás módszerekről, meg minden másról
r.tonyo Creative Commons License 2002.09.30 0 0 129
r.tonyo Creative Commons License 2002.09.26 0 0 128
Akkor lagalább nem kellene pénzt pazarolni a Veszprém-Balmádi kerékpárútra:)
Előzmény: robin stein (127)
robin stein Creative Commons License 2002.09.26 0 0 127

Veszprém, négy nap múlva
Előzmény: Veszpremi (126)
Veszpremi Creative Commons License 2002.09.26 0 0 126
2002.09.26. 41 cm áradó.




Itt az eső hatása!
romboid Creative Commons License 2002.09.25 0 0 125
Én sem értem. Hiszen már Deutsch Tomi se csolnakázik, mert hideg van.
Előzmény: Veszpremi (124)
Veszpremi Creative Commons License 2002.09.25 0 0 124
Nagyon durva lenne. Ha azt meggondoljuk, hogy ugye 3 méter az átlagmélysége, és most hiányzik kb. 70 centi, akkor ez majdnem 1/4-e! ~4.2 milliárd köbméter. Ezt a természet nem mostanában pótolja be, mivel nem mondanám, hogy augusztus elejétől nem esett elég csapadék, de nyoma sincs a tóban!
Előzmény: Deep on (123)
Deep on Creative Commons License 2002.09.25 0 0 123
Ezek szerint november végére már csak 30-35 cm-es lesz... :(
Előzmény: Veszpremi (122)
Veszpremi Creative Commons License 2002.09.25 0 0 122
2002.09.25. 40 cm változatlan.






Pedig esett az eső rendesen, de semmi látszata. Ez tényleg likas!
robin stein Creative Commons License 2002.09.20 0 0 121
Ámen.
Előzmény: Lulu2 (120)
Lulu2 Creative Commons License 2002.09.20 0 0 120
Ha elfogadom azt a kutatási eredményt, hogy idegen vízzel nem lehet feltölteni a Balatont, mert akkor az már nem is lesz Balaton, akkor csak a saját vízgyűjtőjéről származó vízet lehet figyelembe venni a pótláshoz!
Ez jellemzően csapadékból származik, melyből az utóbbi években hiány volt! Ennek a következménye az alacsony vízállás!
Ha jön néhány csapadékosabb év, ezt a hiányt nagyon hamar be tudja pótolni, de csak 110-115 cm-es siófoki vízállásig lehet tölteni, mert e felett már károkat okoz a parton! Tehát a mostanihoz hasonló alacsony vízállás (40cm) bekövetkezésének valószínűsége nem változik!

A Balaton vízgyűjtőjén nincs arra lehetőség, hogy egy vagy több, 50-100 millió köbméteres tározót alakítsanak ki kizárólag abból a célból, hogy az itt visszatartott vizet szükség esetén a Balatonba engedjék!

A Velencei tónál találtak két kisebb lehetőséget, a Zámolyi és a Pátkai tározókban, de a partjai gyorsan betelepültek és a víz elengedését, most a tározó mentén élők neheztelik! A Velencei tónál pedig nem is állt fenn annak a veszélye, hogy a víz jellegzetessége idegen víztől megváltozik! Volt is mesterséges vízpótlás, ha jól emlékszem 1993-ban, Kincsesbányáról csövön karsztvizet vezettek a Császárvízbe, melyen keresztül a tóba jutott. Az akkori 50-60 cm-es hiányt kis részben a mesterséges vízpótlás, nagy részben a csapadékosabbra fordult időjárás egy év alatt kipótolta!

A Balaton 598 négyzetkilométeres területével számolva minden cm-nyi víz 5,98 millió köbméter vizet jelent! Ha tehát lehetőség lenne – csapadékosabb év esetén – 130 cm-ig tölteni a tavat, az ugyanazt jelentené, mintha találtunk volna egy helyet egy 120 milló m3-es tározónak – kizárólag balatoni vízpótlás céljából! Egyszerűen belátható, hogy ebben az esetben a 60 cm-es vízálláshoz tartozna az a valószínűségi érték, mely most a 40 cm-hez tartozik! Tehát a mostani 40 cm-hez közeli vízállás sokkal ritkábban következne be!

Szerintem nincs más reális megoldás, mint a balatoni maximális megengedett vízszint emelése!

Előzmény: Veszpremi (115)
robin stein Creative Commons License 2002.09.18 0 0 119
Nekem is vannak jó pillanataim :-)
Előzmény: r.tonyo (118)
r.tonyo Creative Commons License 2002.09.18 0 0 118
Ez az eddigi legértelmesebb hozzászólás:))
Nord
Előzmény: robin stein (117)
robin stein Creative Commons License 2002.09.18 0 0 117
A déli part úgyis csak arra jó, hogy megnézhessük róla az északit.
Előzmény: r.tonyo (116)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!