Keresés

Részletes keresés

IsKol Creative Commons License 2023.05.11 0 0 27267

És mennyi ként használtál?

Előzmény: mzdude (27266)
mzdude Creative Commons License 2023.05.11 0 0 27266

Én együtt permeteztem a kisszőlőket a nagyokkal. Nem lett bajuk.

Előzmény: IsKol (27265)
IsKol Creative Commons License 2023.05.11 0 0 27265

Van vagy 20 konténerezett csemegeszőlő oltványom. 

2 oltvány kis levelein határozott gubacsatka jelek mutatkoznak.

 

Mennyi kénnel mehetnék rá a zsenge levélkékre? (Narancsolaj még biztos csökkenti majd azt...)

 

Ültetvényben mehetne a 8-10 kg/ha de ezeknél a zsegenyéknél... öltetem sincs 

IsKol Creative Commons License 2023.05.11 0 0 27264

Madrid környéki sivatag...(Casarrubios del Monte)

 

 

 

IsKol Creative Commons License 2023.05.02 0 0 27263

"merre induljak?"

Kísérletezhetsz...

 

a pincirozástól a gyűrűzésen keresztül a bór tartalmú lonbtrágyákon át egészen a biostimulátorokig, (az olcsótól a drágáig)

Előzmény: Zavo (27261)
van_Persil Creative Commons License 2023.05.02 -16 0 27262

Nem tudom, és felelösséggel erre válaszolni neked nem fog tudni senki.

A virágzás-kötödés környéke a szölö életében a legérzékenyebb pont, ezer dologtól függ, még a helyszínen vizsgálva se lehet megmondani a tutit, egy fórumban pedig kizárt.

Előzmény: Zavo (27261)
Zavo Creative Commons License 2023.05.02 0 0 27261

Köszönöm a választ, valóban túl általános volt a kérdés. 

Mit értedz mocsoknszer alatt, valami rovarölőt? 

 

Még egy kérdés, van egy nagyszemű sötét rózsaszínű szőlő, fajtáját nem tudom, de van legalább 30 éves, ez a kedvencem. Ez minden évben rosszul termékenyül, de mellette a saszla az meg tökéletes. 

Mi lehet a baj, merre induljak?

 

Előzmény: van_Persil (27260)
van_Persil Creative Commons License 2023.05.01 -16 0 27260

Ha negyven évig bióban tolták, akkor kell lennie ragadozóatkáknak is ott, hacsak valaki be nem kavart valami mocsok szerrel, úgyhogy jó eséllyel import cucc lehet az.

 

Hogy mi ellen és mit? Megmondom öszintzén, konkrét szert tuti nem fogok mondani, és aki valamennyire is felelösségteljes, az az egy szem kapható kénen (thiovit) kívül nem modn semmilyen más szert se, a mi ellent se igazán lehet felelösséggel megmondani látatlanban, mert nálam pl. még qrva messze van a virágzás...

Előzmény: Zavo (27259)
Zavo Creative Commons License 2023.05.01 0 0 27259

Anyóséktól örököltük a kertes házat, negyven évig bio-ban tolták, szóval nem jött az sehonnan, őslakos...

Nem sok az egész, de ha már van, akkor próbálom úgy csinálni, hogy legyen értelme.

Próbálom beoldani a régi apró szemű tőkéket csemegeszőlőkkel, talán az idén már megfakad...

 

Két hét múlva esedékes permetezés az ugye a virágzás előtti? Milyen anyagokat és mi ellen?

 

Köszi!

Előzmény: van_Persil (27258)
van_Persil Creative Commons License 2023.04.28 -16 0 27258

Én a következö permetezéskor (amit a következö két héten belül kéne megejtened) is raknék a permetlébe ként, de akkor már nem a maximális töménységüt, mert az a (vélhetöen) magasabb hömérséklet miatt már perzselhet. A thiovitnál asszem 8 kg/ha a max. dózis, én levinném 6 kg/ha-ra. (ha ezt a számot elosztod 5000-rel, jó közelítéssel megkapod az egy tökére jutó kénadagot, ezt kell felszoroznod a te tökeszámoddal, hogy megkapd, mennyi ként kellene) kijuttatnod a területedre.

Amúgy a gubacsatka simán jöhet egy szomszédos, kevésbé gondozott területröl, legalábbis nálam így volt, a nyugati és az északi szomszédom is "bio"-ban utazott, azaz magasról pottyantott a területére, onnét rendszeresen másztak át hozzám gubacsatkák, de mára "szerencsére" már az atkák is megunták az ottani életet, annyira gondozatlan lett mindkét terület.

Előzmény: Zavo (27257)
Zavo Creative Commons License 2023.04.28 0 0 27257

Köszönöm a választ, elég sok levélen láttam ilyet, úgyhogy lefújtam, várom a hatást.

 

János

Előzmény: IsKol (27256)
IsKol Creative Commons License 2023.04.28 0 0 27256

Gubacsatkának nézem, amik a 2. képen lévő szövedékben éldegélnek és végzik "áldásos" tevékenységüket a fiatal levélen.

- ha csak pár levélen találsz, tépd le őket (megsemmisítés)

- ha sok ilyen levél van akkor most még adhatsz neki magas dózisú ként (persze ha a szőlő nem érzékeny rá pl. othelló) valami tapadás fokozóval

- ha nagyon sok szőlőd van és nagyon nagy a gubacsatka fertőzés akkor lehetne ragadozó atkát telepíteni jövő tavasszal

- és még van atkaírtó-szer de erről nem tudok nyilatkozni

Előzmény: Zavo (27255)
Zavo Creative Commons License 2023.04.27 0 0 27255

Sziasztok!

 

Mostanában kezdtem foglalkozni azzal a pár tő szőlővel, amit a teremtő rám bízott. 

Most láttam, hogy beteg az egyik levél, de ahogy jobban nézem a fotókat, ez valami atka lesz. De pontosan milyen? Mit tegyek vele? 

 

Köszönöm a segítséget!

 

János

IsKol Creative Commons License 2023.04.25 0 0 27254

Remélem a kérdésed csak költői mert csak ötletelni tudnék pl. lehet savas a tápcsatornájuk ;-) de hát ezzel sem lennénk előrébb.

 

Előzmény: van_Persil (27253)
van_Persil Creative Commons License 2023.04.25 -16 0 27253

"A klórantraniliprol hatóanyagú Corprima méhekre nem veszélyes, tehát nappal, a méhek jelenléte esetén is végezhető ezzel kezelés."

 

Az elözöt telefonról írtam, na, a fenti dolog a fszság (már elnézést), mert minden, ami a méhekre jut, bebüdösíti öket. Illetve, a méhek összegyüjtik a lepermetezett virágport, amit aztán megesznek (az az egyetlen fehérjeforrásuk). Mi a garancia arra, hogy a bélrendszerükben nem aktiválódik az a baktérium?

Előzmény: IsKol (27250)
IsKol Creative Commons License 2023.04.25 0 0 27252
Előzmény: van_Persil (27251)
van_Persil Creative Commons License 2023.04.25 -16 0 27251

Általánosságban: kizárólag az a szer méhkímélő, ill.méhekre nem veszélyes, amit méhkímélő technológiával juttatnak ki és a kijuttatása után semmiképp nem juthat be a méh szervezetébe. Ha egy méhet bármilyen vegyszer éri, akkor ha vissza is talál a kaptárhoz, a vegyszerszag miatt jó eséllyel nem fogják az őrök beengedni a kaptárba, ill. ha bejut a szervezetébe, ha túl is éli, nem biztos, hogy visszatalál a kaptárhoz, legyen az bármilyen bio cucc.

Virágzáskor nem permetezünk semmivel a szőlőben. Pont.

Előzmény: IsKol (27250)
IsKol Creative Commons License 2023.04.25 0 0 27250
szervezkedő Creative Commons License 2023.04.14 0 0 27249

A nagyszüleim rengeteg csapást éltek meg, de nem volt a faluban pszichológus. Lassan kezdek rájönni honnan vehették annyi trauma ellenére is az energiát.

 

Persil. Úgy látom, legkésőbb délre ideér az "esőd". Addig még kint dolgozgatok, azután bent pakolászok.

 

Iskol: van még a hűtőkamrában pár fajta kimaradt oltvány. Ha időben neked belefér és jó a "maradék" tudod a telefonszámot.

Kb 1ha nevelőpálcázás van még hátra. Ahol látok hiányt, ott gyorsan pótolok is. Emiatt beszéltem pár napja az oltvanyossal.

IsKol Creative Commons License 2023.04.13 0 0 27248

Most úgy látom, hogy a Teremtő + pártunk segítségével vasárnap én is megejthetem a lemosást. A tavaly meglehetős levéltünetekkel jelentkező - az előző évi bemutatkozás után - fekete rothadásra kellene felkészíteni az állományt.

 

Viszont az elmúlt két évben telepített csemegéket illetve kékfrankosokat az aszály illetve a tavaly tavaszi fagy megtizedelte, pontosabban meghuszadolta (!).  Ezekkel majd ráérek ősszel foglalkozni addig is van mit tevékenykedni...

 

 

Előzmény: van_Persil (27245)
van_Persil Creative Commons License 2023.04.13 -16 0 27247

Küldtem nektek egy kis esöt, valamikor holnap délelött érkezik... ;)

Előzmény: szervezkedő (27246)
szervezkedő Creative Commons License 2023.04.13 0 0 27246

Kérdés hogy lesz e aki megfizeti a drága gyümölcsöt vagy elárasztja a magyar piacot, mindig valahonnan az olcsóbb termék külföldről. (2hete 1400ft volt kilóra nálunk az eper a piacon.)

 

Én ebben a pillanatban ültem le a teraszon szusszanni egyet.

A kis gyümölcsfáinkat fújtam le, majd azután azokat a helyeket gyomirtóztam, ahová nem férek be fűnyíróval.

 

Két napja még ide is esőt mutattak. 

Persze nem esik!

Idili szép az idő! Renegetg madár dalol. Egy fakopáncs dolgozik hetek óta az öreg diófánkon. Az őzbakok "ordibalnak"- de már csak a kerítésen kívülről.

 

Kerülök még egyet.

A szőlő szereti ha naplementében van társasága.

:-)))))

Előzmény: van_Persil (27245)
van_Persil Creative Commons License 2023.04.13 -16 0 27245

Tegnap lemosóztam kén+olajjal. Bár a rügyek állapota miatt még egy-két napot akßár várhattam volna, de egyrészt már olyan állapotban voltak a rügyek, hogy lehetett, másrészt tegnap szélcsend volt, mára viszont esöt mondott, ráadásul ahogy nézem a térképes elörejelzést, holnap is esni fog, így ha nem tegnap, akkor legkorábban hétfön tudtam volna megcsinálni. Ha az alsó szomszédom trehánysága miatt nem tombolt volna nála tavaly a lisztharmat, és nem kaptam volna belöle ingyen és bérmentve, akkor az elképesztö permetszerárak miatt nem biztos, hogy az idén lemosóztam volna. Szertöl és adagolástól függöen 50/70 ezer FT-tól (20 l/ha) 125/175 ezer (50 l/ha) kén+olaj? Mi vaaaaan? Azt hiszem, az olcsó gyümölcstöl egyszer s mindenkorra el lehet búcsúzni.

kaktusz 22 Creative Commons License 2023.04.10 0 0 27244

A művelésmód adott, mert a vesszők elhelyezkedése a mérvadó. Már régebben írtam, hogy ez egy lugas, aminek a fő funkciója az árnyékolás. A vesszők rendezettsége is fontos, tehát ez a metszésmód nekem jó. A terhelésről sem lehet általánosságban beszélni, mert az nagyban fajtafüggő. Ez a fajta lehet, hogy nem annyira bírja és Neked van igazad. Nem szoktam hagyni csak kevés fürtöt ezen a fajtán. Idén eldöntöm a sorsát. -)

Előzmény: van_Persil (27241)
kaktusz 22 Creative Commons License 2023.04.10 0 0 27243

Az lesz, hogy vállrándítás, mert nem akarom kivágni. Nem gazdasági dolog ez nekem. Pár tőkéről van szó. Majd idén meglátom mit mutatnak. Ezek "rezisztens" fajták, de idén megadok nekik minden vegyszert, ami szükséges. Főleg az atkák szeretik nagyon. Lemosó megvolt és most rámegyek 10%-os thiovittal. Az is gyérít. Majd atkaölő méreg szükség szerint. 

Előzmény: van_Persil (27241)
P.Jency Creative Commons License 2023.04.09 0 0 27242

Hello. Idén ültettem 16 tő csemege szőlőt. A tamrendszerbe kellene segítség. Ahogy néztem nekem az Y támrendszer a szimpatikus.

Pro es kontra tanácsokra  lenne szükség. Maga a lugas láb fémből lesz. Hegesztést meg tudom oldani. Ilyen szempontból bármi játszhat.

Köszi.

van_Persil Creative Commons License 2023.04.09 -16 0 27241

Túlterheled és indokolatlanul sanyargatod. Le kellene váltanod a karokat és átállni valami normális művelésmódra. A váltócsapos művelésnek akkor van értelme, ha hosszúcsapot hagysz, ahol a termőalapból nehezen törnek elő az alvórügyek vagy a sárszem a csúcshatás miatt, de egy kétrügyes rövidcsapnál teljesen fölösleges.

Ill. azt is meg kellene nézni, hogy azok a be nem érett vesszők miért nem értek be. Első számú gyanúsított a fitoplazma (hogy melyik, az a probléma szempontjából es önmagában véve részletkérdés, de az ültetvényed és a környező gazdák szempontjából nagyon is lényeges). Második számú gyanúsított a filoxéra, de itt a vesszők vékonyak maradnak és rövidek, seprőszerűen csoportosulva. Ezen kívül lehet még pár más betegség is, mindenesetre nem intézheted el egy vállrándítással és permetezéssel egyik probléma ellen se tudsz védekezni.

 

Előzmény: kaktusz 22 (27240)
kaktusz 22 Creative Commons License 2023.04.09 0 0 27240

Én is gondoltam rá. Lehet, hogy a tavalyi szárazság után "megörült" a víznek és megiramodott. Minden esetre még soha ilyennel nem találkoztam, pedig sokat "láttam" már e téren. Minden csapnál 

nyom 2-3 rügyet az alvókból. Úgy művelem, hogy a karokon kialakított hajtásgócok két csapból állnak. Egy egyszemes és egy 2 szemes csapot. A 2 szemes az a termő, az egy szemes az ugarcsap.

Ezt nyáron lecsonkolom, hogy ne szívja el az erőt. Ez a módszer nekem bevált. Tavalyi év eléggé megviselte a szőlőt. A hajtások gyengék voltak és a hosszú ősz ellenére nem értek be rendesen. Volt

olyan, ahol a 2 szemnél nem is tudtam volna hosszabbra hagyni. (talán az atka is meggyötörte.) Idén

hihetetlen mennyiségű rügy hajtott ki. Muszáj  lesz leválogatnom és kitörögetni a felesleget. Még hagyom, mert félek, hogy a nagy bőségre jöhet valami szűkösség. Gondolok itt a májusi fagyokra.

Lehet, hogy a tőkéim megéreznek valamit.:)

Előzmény: zoli1437 (27239)
zoli1437 Creative Commons License 2023.04.09 0 0 27239

Csak egy ötlet. Nálam szeptembertől jelentős volt a csapadék. Szezon végén tudtak erősödni és azóta is van tartalék víz a jó kezdéshez.

 

Előzmény: kaktusz 22 (27238)
kaktusz 22 Creative Commons License 2023.04.08 0 0 27238

Üdvözletem! Az az észrevételem, hogy idén az 1-2 szemre mettszett szőlőm 4-5 rügyet is hajt. 3 alvó rügy is kihajt mellettük. Sőt a régen nem hajtott rügyalap is kihajt a karon (aminek örülök persze).

Ez az intenzivitás mitől van? Erre kérek magyarázatot. ( a terhelés kizárt, mert ez egy lugas és rengeteg csap van rajta)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!