Keresés

Részletes keresés

szaki_pali Creative Commons License 2007.09.28 0 0 3007
Előre bocsátva én sem vok a müanyag gyártás híve. legyen úgy természetes ahogy termett. legfeljebb arra költök hogy kicsitt jobb vagy tartósabb legyen. De nem minden áron

szénsavas mész mint savtompítóra azt mondom természetes anyag. magyarán mészkő csak meg van őrőlve. ez egyszerű kémiai reakció nincs benne semmi különös. ha nem bírja valaki a savat ezzel kicsit lehet rajta segíteni.

tápsó(műtrágya) már nyögvenyelős dolog ha lehet kihagyom (pontosabban eddig sose volt)

élesztő. az akkor is van ha nem akarjuk, mivel a must borrá akar alakulni ezért kell hozzá. ha már mindenképpen szükséges akkor olyan legyen amit ismerünk és ne menjenek a folyamatok kedvezőtlen irányba. tehát szükséges dolog

de azt mondom van még sok olyan dolog ami jó természetes és segít a jó bor kialakításában, kompromisszum kérdése miből mennyit alkalmazok. De én tisztelettel maradok úgy ahogyan megtermett. ezért egyik év ilyen a másik meg másmilyen nem szeretem az egyen cuccot, mi lenne benne az élvezet.
Előzmény: csite (3002)
RAMBO Creative Commons License 2007.09.28 0 0 3006
Na, akkor az utolsó mondat mégegyszer:

Tápsót nem adtam hozzá, fajtaélesztőt is csak annyit tettem bele, ami eltolja a kívánt irányba a gombák súlyát.
Előzmény: RAMBO (3005)
RAMBO Creative Commons License 2007.09.28 0 0 3005
A muskotály szőlőm egészséges volt, ott a természetre mertem bízni a dolgot.

A rizling kb 20%-ban rothadó, beaszusodó szemekből állt. Ilyenkor van esélye annak, hogy vadélesztők szaporodnak el, amelyek nem a "hagyományos" alkoholos, hanem pl. az ecetsavas vagy acetonos erjedés irányába viszik el a mustot.

A kézművességet tényleg nagyon tisztelem, de szerintem pont az egész éves munkám kockázatatása lett volna, ha EBBEN az esetben nem használtam volna élesztőt. Táősót nem adtam, csak annyit tettem bele, ami eltolja a kívánt irányba a gombák súlyát.
Előzmény: csite (2998)
Zalancelot Creative Commons License 2007.09.28 0 0 3004
Egyetértek veled.
Egészséges must, és jó állapotú hordók elégséges feltételek a jó bor kierjesztéséhez.
Előzmény: csite (2998)
Zalancelot Creative Commons License 2007.09.28 0 0 3003
A gyakorlat nem igazolja az aggodalmadat (esetemben biztosan nem).
A mosás folytán az eszközöket sokkal gorombább vegyi anyagoknak kell ellenállóvá tenni, mint az a bor és az azt kezelő anyagok esetében.
A legkisebb mellékízt még nem tapasztaltam.
Szerintem a haverod valami gagyit fogott ki.
Előzmény: szaki_pali (3000)
csite Creative Commons License 2007.09.28 0 0 3002
fajélesztő, tápsó, ..

Előzmény: csite (3001)
csite Creative Commons License 2007.09.28 0 0 3001
pl. enzim, savtompítás
Előzmény: szaki_pali (2999)
szaki_pali Creative Commons License 2007.09.28 0 0 3000
egy észrevételem van a nem kifejezetten élelmiszer tárolására, manipulálására készített műanyag eszközök igenybevételéhez (szépen akartam így sikerült)

szóval vannak egyes műanyagok és itt lehet a vízszivattyú szivattyúsháza mely bor esetében enged valami anyagot magából és a borban mint mellékíz megjelenhet. egyik haverom vett egy fúrógépbe fogható szivattyút és azzal fejtette át a fehérborát. olyan fals ízt kapott utána hogy véleményem szerint ihatatlan lett tőle. mikor kerestük az okát nem maradt más hátra mint maga szivattyú (ez volt az egyetlen más és újdonság a borkezelésben) szóval csak tanulságként mondom mint valós probléma.
Előzmény: Zalancelot (2997)
szaki_pali Creative Commons License 2007.09.28 0 0 2999
melyik anyagra gondolsz mert a válasz ugye "attól függ"?
Előzmény: csite (2998)
csite Creative Commons License 2007.09.28 0 0 2998
Elnézést előre is, nem akarok senkit megbántani, meg amúgyis minek szólok bele, ha nem művelek szőlőt, de ...

Sajnálattal látom, hogy mennyire nem bízik senki a természetben. Inkább a tuttira megy (persze értem én, hogy ha már megvan, jó legyen), és használ mindenféle bormanipuláló szereket.
Őszintén kérdezem, mi az oka a biztonságon kívül?
Nem disszonáns, a kétkezi, beleölt verejtékes munka után így szívenszúrni a gyümölcs levét?

Az is lehet, hogy csak én látom ortodoxul a dolgot!?
Zalancelot Creative Commons License 2007.09.28 0 0 2997
Bővíted az ültetvényt?
A 600 literes tartály már komoly nagyságú ültetvényt feltételez.
A szivattyú nem nagy dobás, tizenezer forintért kapható olasz, szlovén, de egy kis barkácsolással saját magad is összehozhatsz egyet egy kiszuperelt mosógép vizszivattyújából.
Ez enyém ilyen az egyik, és nagyon jó szolgálatokat tesz, ráadásul a szállitási teljesítménye vagy 3X-osa a boltinak.
Előzmény: RAMBO (2996)
RAMBO Creative Commons License 2007.09.28 0 0 2996
A mostani fizumból vehetek egy szivattyút, Karácsonyra pedig be van ígérve egy 600 literes acéltartály, ha jó gyerek leszek. Akkor tudok majd savtompítani, meg deríteni, meg kivenni a bort a fahordóból, amikor csak akarom!
Előzmény: Cirfandlia (2995)
Cirfandlia Creative Commons License 2007.09.27 0 0 2995
No már vártuk! azért nem lett annyira rossz! precízen borászkodj! :)
Előzmény: RAMBO (2994)
RAMBO Creative Commons License 2007.09.26 0 0 2994
Sziasztok!

Hétvégén én is szüreteltem, csak lebetegedtem, így nem írtam róla.
Hála a szzárazabb hétnek, a rothadás leállt, beaszusodott, így - minden várakozáson felül - 17,5-18,5 cukorfokos mustot kaptam. A bogyózómust (talán túl) intenzíven almasavas, a présmust savszegény volt.

Bogyóztam, és a szemeket ledaráltam, így ázott kb. 20 órát a kádban héjon a szőlő, és utána préseltem. Áztatáskor csak a tetejére tettem minimális ként. Nem ülepítettem, de beoltottam a mustot, mert féltem az erős rothadás miatti vadélesztők elszaporodásától.

A muskotály meggforrt, lefejtetem a durva seprőről, most tejfehér bor van a hordóban. Azt tervezem, hogy legalább Karácsonyig hagyom kén nélkül a finomseprőn, és akkor fejtem tisztára.
lalá Creative Commons License 2007.09.26 0 0 2993
-Inkább arról van szó, hogy az enzimek lebontják azokat a pektineket is amelyek az erjedés során nem biztosan lebomlanának és így bezárva marad aroma vagy színanyag. Tehát az enzimek inkább szőlőspecifikusak mint üzemspecifikus. Régebben 5-600 mázsás tételekkel dolgoztam, de mostanság 50-500 literes tételekkel is van dolgom. A "lekvárosodás" inkább a kevergetés következménye. Pl: Cs-szivattyúval csak a színlevet szabad a törkölykalapra locsolni. Ha a cefre a szivattyúba kerül óhatatlanul lekvár lesz belőle.
Előzmény: Törölt nick (2986)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.26 0 0 2992
Igen.
Valahogy tartalmasabbnak tartom az így készült bort, testesebb, aromadúsabb, "vastagabb"
SZERINTEM
Előzmény: Cirfandlia (2991)
Cirfandlia Creative Commons License 2007.09.26 0 0 2991

10 fok az mustfok volt gondolom. 4 nap alatt elforrt majd a fele cukor? Mi az oka, indoka hogy így kezeled a fehértörkölyt is, ad szerinted vmi pluszt ez?

 

csicsa: sztem várhatsz, ha egészséges még, túl alacsony savtól nem kell félni, pláne ilyen cukorfokoknál. 

Előzmény: Törölt nick (2990)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.26 0 0 2990
Ahogy a vöröset: kádba ledaráltam, bogyózva, csömöszöltem, ként nem raktam bele (évek óta nem kénezem a cefrét), fajélesztőt se, az erjedési hőmérséklet az idén ideális volt átlag 23 fok, nem kellett hűteni a héten, elég hidegek voltak az éjszakák, a nappali felmelegedés sem zavart be. 19-es volt a szőlő, 10 foknál préseltem, ez 4 nap áztatást jelentett most, ennyinél még nem oldódik ki annyi tannin hogy túlzottan érezhető legyen, egyébként is mindig derítek zselatinnal(csersav nélkül)
Előzmény: Cirfandlia (2988)
csicsa10 Creative Commons License 2007.09.26 0 0 2989
Sziasztok!

Lenne egy kérdésem.Meddig lehet várni a zweigelt szüretelésével(a savakra gondolok). Még egy hetet szeretnék várni,hogy a cabernet sauvignon-al együtt tudjam szedni.A zweigelt 18-as a saugvignon 16.
Cirfandlia Creative Commons License 2007.09.25 0 0 2988
Na erről mesélj kicsit, hogyan áztatod erjedés során a fehéret? Mennyi ként kap a törköly, ezt is csömöszölöd e, bogyózod, milyen hőmérsékleten, beoltotd e stb.... Mennyire lesz utána a bor tanninos? (héjból, magból gondolom kiold ezt azt az erjedés).
Idén tavasszal a Terroir borklub kóstolón ittunk egy szlovén fehérbort ami vörösboros technológiával készül, több mint érdekes volt.
(Én enzimet nem használok, csak kénezem a cefrét, ha egészséges. Törkölyt nem főzetem ki, nagyon kevés, nem érdemes vele játszani - no meg nem is szeretem a páleszt.)
Előzmény: Törölt nick (2971)
szaki_pali Creative Commons License 2007.09.25 0 0 2987
de ha jól emlékszem onnan indultunk ki hogy fel kellene tárni a rejtett tartalékokat, hát akkor ezzel lehetséges nemde?
Előzmény: szaki_pali (2985)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.25 0 0 2986
Lemaradt: konkrétan az volt a probléma, hogy mivel én folyamatos préssel préselek, a kenőcs-szerű törköly miatt nagyon nehéz volt beállítani a törkölydugót. Horizontál présnél persze ez nem probléma. Igazából szerintem az ilyen enzimek használata inkább a nagyüzemekben indokolt, ahol a minél gyorsabb feldolgozásra van szükség. Nagy előnye az, hogy rövidebb ideig érintkezik törköllyel a bor, ezáltal alacsonyabb lehet az illósavtartalom, ezért (talán-de szvsz nem) érdemes vele foglalkozni a háztájiban is.
Előzmény: Törölt nick (2983)
szaki_pali Creative Commons License 2007.09.25 0 0 2985
hát erről beszéltem, egyszerűen nem lehet préselni nincs tartása a törkölynek egy kulimász az egész.
Előzmény: Törölt nick (2983)
lalá Creative Commons License 2007.09.25 0 0 2984
-Bizony, az enzimaktivitás leállítása nehéz mesterség. Hőkezelés stb...
Előzmény: Törölt nick (2983)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.25 0 0 2983
Szerintem túlságosan roncsolta a törkölyt, pedig nem áztattam sokáig, pl. vörösnél figyeltem a bogyóhéjat, amikor úgy láttam hogy kioldotta a színanyagot azonnal préseltem, mégis olyan volt a törköly, mint valami kenőcs.
Előzmény: szaki_pali (2982)
szaki_pali Creative Commons License 2007.09.25 0 0 2982
ha használtad fehéren akkor te tudol róla a legtöbbet!

miért nem tetszett?
Előzmény: Törölt nick (2977)
szaki_pali Creative Commons License 2007.09.25 0 0 2981
vörösboros vok sajna nem
Előzmény: BZoltan (2976)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.25 0 0 2980
Igen, kösz a segítséget
Előzmény: lalá (2979)
lalá Creative Commons License 2007.09.25 0 0 2979
Phylazim
Előzmény: Törölt nick (2977)
lalá Creative Commons License 2007.09.25 0 0 2978
Pinot gris
Előzmény: BZoltan (2976)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!