Keresés

Részletes keresés

GKorni Creative Commons License 2011.01.15 0 0 3098

Tegnap elvetettem a parit,megint Jiffy kockákba,6*40 es tálcákba. Van egy tákolmány ahova raktam,le lehet csukni az ablakját,és csak ott fütök nekik.Majd ha kikel kirakom.

 

 

gergerg Creative Commons License 2011.01.09 0 0 3097

Elhalasztottam a vetést egy héttel.Tudnék ideális körülményeket biztosítani, de attól tartok hogy mire kiültethetők lennének a palánták már túl nagyok lennének. Tavaly február végén vetettem, nem voltak túl kicsik de azért lehettek volna nagyobbak.

Feriba51 Creative Commons License 2011.01.09 0 0 3096

Ha egy déli falhoz támasztol 2, 3, 4 egyforma karót, ezekre is tehetsz egy olcsó fóliát. Így egy olyan sátrat kapsz, ami a falról visszavert hőt is hasznosítja és azt is amit a földkéreg sugároz a bezárt területen. Ez még egy kissé fagyos éjszakát is kibír (-1,-2). A belülről fűtött fal még jobb.

Jó kertészkedést!

 

Előzmény: Törölt nick (3088)
gergerg Creative Commons License 2011.01.09 0 0 3095

Egy lefelé mutató nyil lett volna hogy a te kérdésedre is ott a válasz.:-)

Előzmény: BöPö (3094)
BöPö Creative Commons License 2011.01.09 0 0 3094

??

Előzmény: gergerg (3093)
gergerg Creative Commons License 2011.01.09 0 0 3093

                I

                I

                I

                V

Előzmény: BöPö (3091)
gergerg Creative Commons License 2011.01.09 0 0 3092

Persze hogy lehet de csak asztal méretben és magasban jobb nézegetni. Én csináltam némi keretet is az asztallapra és béleltem fekete fóliával így nem kellett tálcát tenni a poharak alá.Külső képem nincs mert tavalyi idén meg megint más lesz.Nem tudom hány fokig jó, tavaly húsvétkor tettem ki őket. Idén máshogy lesz. Szereztem egy kiskocsit, olyan mint egy utánfutó, kb 1.5x2méter, arra fogom építeni, teszek bele 4db 12voltos spot lámpába való égőt 50w-osakat, jó időben mennek a napra, este meg betolom a garázsba és bekapcsolom nekik a lámpákat.Azok fűtenek is meg fényt is adnak.

Előzmény: Törölt nick (3090)
BöPö Creative Commons License 2011.01.09 0 0 3091

Egy ilyen fóliasátor alá milyen külső hőmérsékletnél tudod kitenni a palántákat? Illetve mikor kell "bemenekíteni" őket??

Előzmény: gergerg (3089)
Törölt nick Creative Commons License 2011.01.09 0 0 3090

ezt lehet asztal nélkül is, ezt a technikát, nem?

van külső képed róla?

Előzmény: gergerg (3089)
gergerg Creative Commons License 2011.01.09 0 0 3089

Szóval ha van egy faasztalod odakint, akkor annak a hosszú oldalainak az aljára fel kell csavarozni egy-egy deszkát (azért alulra hogy később ne látszódjon a csavar helye) úgy hogy a deszke fele kilátszódjon. A deszka kilátszó részébe kell fúrni 6-os lyukakat, és abba 6-os köracélt dugni, ez könnyen felveszi az ívet és olcsó is.Az így létrejövő íveket a tetelyén össze kell egymással fogatni, ami lehet ugyan abból a 6-os vasból és a szigetelőszalag is tökéletesen megfelel a rögzítéshez. Van áttetsző takarófólia (200Ft egy csomag 20m2) amit ráborítasz 2 rétegben, tűzőgéppel hozzáfogatod a deszkához és már kész is.

Előzmény: Törölt nick (3088)
Törölt nick Creative Commons License 2011.01.09 0 0 3088

mondjad, kíváncsi vagyok mindenre.

 

 

amúgy ígértek jó kis kereteket, tehát azzal nincsen gond, csak el kéne hozni meg összerakni a fóliát rá.

az én emberem mindent megcsinál a villanyszerelésen kívül (arra meg ott van az apja:)), csak az ideje rettentő kevés, hálistennek rengeteg munkája van mostanában

én meg ilyeneket nem tudok megcsinálni, rendetlenkedik a kezem

Előzmény: gergerg (3086)
Törölt nick Creative Commons License 2011.01.09 0 0 3087

elképzelni sem tudom.....

Előzmény: CBNora (3085)
gergerg Creative Commons License 2011.01.08 0 0 3086

Egy kis palántás fóliást könnyű összehozni, anyag sem kell sok, ha van egy nagy kerti faasztalod akkor nagyon egyszerű, ha szeretnéd elmondom én hogy csinálom fillérekből.

Előzmény: Törölt nick (3084)
CBNora Creative Commons License 2011.01.08 0 0 3085

Valami más gond is lehetett, mert eleinte az enyémek is fűtetlen szobában voltak és borús időben később az üvegházban sem volt valami meleg. Amíg nem volt üvegházunk, akkor csak a fűtetlen szoba jutott nekik, ill. ha jó idő volt, kivittem őket a szabadba, és akkor se voltak kisebbek, csak kicsit nyuvásztábbak.

Bár úgy egyébként nem látszanak betegnek, úgyhogy a fene tudja.

Előzmény: Flanell (3081)
Törölt nick Creative Commons License 2011.01.08 0 0 3084

10-15 fokos fűtetlen kamrában, nappal az ablak elé hordtam, hogy süsse a nap, áprilistól meg nappal kivittem, ha jó volt az idő.

nincs más lehetőségem, bár van egy ígéretem egy kis fóliaházra, de nem tudom, belefér-e az emberem idejébe, hogy megszervezze és összerakja.

Előzmény: Flanell (3081)
Flanell Creative Commons License 2011.01.08 0 0 3083

A préselt poharakról mindenki ilyesmit nyilatkozik.

Előzmény: Törölt nick (3080)
Törölt nick Creative Commons License 2011.01.08 0 0 3082

ja, és május végén se voltak sokkal nagyobbak.

Előzmény: CBNora (3079)
Flanell Creative Commons License 2011.01.08 0 0 3081

Hát igen, biztos nem te voltál a teszkó beszállítója.  :)

 

Csak arra tudok gondolni, hogy hideg helyen voltak. Április elején védett sarokba, déli fal elé, szabad földbe vetve május elejére ennél nagyobbra kell nekik nőni.

 

Hideg helyre meg hiába teszed januárban, csak a gondod nő, a paradicsomod nem. Szerintem más hely vagy fűtés kellene.

Előzmény: Törölt nick (3078)
Törölt nick Creative Commons License 2011.01.08 0 0 3080

mondom hát.

ezért akarom korábban kezdeni.

hátha jobban sikerül. mármint korábbra. nem szeretnék augusztusig várni az első termésre.

 

egy viszont biztos: kipróbáltam a préselt poharacskákat, amikkel együtt lehet elültetni, semmire sem ment benne semmi. maradok a műanyag poharaknál. ti se csábuljatok el:)

Előzmény: CBNora (3079)
CBNora Creative Commons License 2011.01.08 0 0 3079

Ezek tényleg kicsik.

Nálam a február elején vetett palánták így néztek ki április 10-én, majd 27-én:

 

Előzmény: Törölt nick (3078)
Törölt nick Creative Commons License 2011.01.08 0 0 3078

 

április 21-i állapot

június végén még nem virágoztak, augusztus közepén tudtam róla először szedni

Előzmény: Flanell (3074)
CBNora Creative Commons License 2011.01.07 0 0 3077

Én a paradicsomot február közepén szoktam vetni. Egyenként kis kávéspoharakban tartom egy fűtetlen szoba déli ablakában. Mikor jó idő van, napközben kiviszem az üvegházba. Eleinte nem fejlődnek nagyon gyorsan, kissé lilásak szoktak lenni a hidegtől, de óvatosan locsolom és így nem szoktak kidőlni. Később átültetem félliteres pohárba és akkor már kint szoktam tartani őket a szabadban fal mellett, csak hideg éjszakákra pakolom be a melléképületbe. Mindig szép, erős, virágzó palántákat szoktam májusban kiültetni, sokszor már kis termésekkel. Mivel edzettek és földlabdával kerülnek ki, nem szoktak visszaesni a fejlődésben. Korábban nem ültetem ki, mert patakvölgyben lakunk, fagyzugban.

Későbbre nem szívesen hagyom a vetést, mert nem az a cél, hogy majd valamikor rengeteget tudjak befőzni, hanem hogy minél előbb tudjuk nyersen enni. Mivel kettőnknek és még egy családnak nevelem, nem kell borzasztó sok, ennyivel el lehet pepecselni a poharazgatással. Meg később más palánták is sorra kerülnek, egyszerre sok lenne a munka, a paradicsom meg elég jól bírja a hideget.

Flanell Creative Commons License 2011.01.07 0 0 3076

Igen, az alap, hogy mélyebbre kell tenni a paradicsomot, mint ahogy addig volt. Ha pont olyan megnyúlt palántát kapok valahonnan, akkor akár 30 centit is betekergetek a gödörbe, hogy csak a teteje látszódjon ki.

Április 10-e táján nálam még csak a kilakoltatás van (üvegezett előtérből), amikor először mutatom meg nekik a szabad levegőt. Még április utolsó hetében is csak ritkán merem kiültetni, volt már májusi elfagyás.

Előzmény: mmjutka (3075)
mmjutka Creative Commons License 2011.01.07 0 0 3075

Pontosan az előbb már leírtak miatt (sötét, hideg, nincs hely...) csak egy kevés paradicsomot vetek a lakásban, azokat pohárba. Aztán áprilisban, amikor az első meleg nap jön - kb. ápr 10 - akkor kiüétetem őket, jó trágyás földbe, jóval mélyebbre, mint volt, és 5 l-es műanyag flakont borítok rá. Olyan már volt, hogy még egy kis hó is esett rá, de még nem fagyott ki soha. Ha meg jó idő van, akkor azok nagyon beindulnak.

Előzmény: Flanell (3074)
Flanell Creative Commons License 2011.01.07 0 0 3074

Biztos hideg helyen tartottad.

Én pont azért nem szoktam sokkal március közepe előtt vetni, mert addig nincs meleg és világos helyem, és március közepe előtt (hidegben) nem nő sehová, sziklevéllel kínlódik sokáig, a felét elkapja a palántadőlés, semmiven nincs előbb.

Az utolsó 2 hetet nálam is kint tölti, de így is ültetésre már dől össze-vissza.

 

Poharazgatásra nincs helyem, ládában vannak. Még így palántázva is nagyon gyorsan megindulnak, mert a levelek már hozzászoktak az UV-hez.

Április végén, kiültetés előtt egy jó héttel:

 

Előzmény: Törölt nick (3072)
kedvescimbora vagyok Creative Commons License 2011.01.07 0 0 3073

Nem is az a fő célom, hogy nagy legyen. Hanem inkább kis mokkány, de edzett legyen. Mert akkor a kiültetési stresz nem veti vissza a fejlődésben és május végén ha melegebbre fordul az idő, utoléri magát. Ez a kép 04.25.-én készült. Látszik, hogy a paprikát előbb vetettem, jóval nagyobb. Normális napos időben kinn a teraszon tartom azért, hogy edződjön a szabad klimához. Amikor fagyveszélyes az éjszaka akkor beviszem a házba. Gyakran hallom a piacon palántát vásárló ismerősöktől, hogy gyönyörű virágzó töveket vásároltak, de az elültetés után sokáig stagnált a fejlődésük. Persze mert az árus melegházban tartotta, aztán amikor hirtelen kikerült a növény a szabadba, furcsán érezte magát. Időre van szüksége az aklimatizálódáshoz. Azt az álláspontot képviselem, hogy nem kell elkapkodni a dolgokat. Sok kertész kolléga a palántázás mellett , helybe is veti a paradicsomot. Pontosabban az előző évben eltapos egy érett paradicsomot és az majd a következő tavaszon kikel. Ehhez az „ej ráérünk arra még” módszerhez képest az én palántanevelésem korainak számít

 

Nekem mindegy, te mikor veted. Felnőtt ember vagy, ha rám hallgatsz, azt csinálsz amit akarsz.

Előzmény: Törölt nick (3072)
Törölt nick Creative Commons License 2011.01.06 0 0 3072

de nem is nő meg. tavaly februárban vetettem, mire kiültettem őket, voltak is vagy két gyufaszálnyiak.

idén januárban kezdünk. punktum!

Előzmény: kedvescimbora vagyok (3063)
BöPö Creative Commons License 2011.01.06 0 0 3071

Köszi! Mindenképpen kipróbálom!

Előzmény: gergerg (3069)
peti444 Creative Commons License 2011.01.06 0 0 3070

több választ is elfogadok :D, utánna majd válogatok a nekem tetszők közül

Előzmény: gergerg (3068)
gergerg Creative Commons License 2011.01.06 0 0 3069

Ízre átlagos, nem túl savas, nem túl édes, olyan paradicsom ízű.:-) Ez olyan klasszikus paradicsom. Befőzni mi nagyon szerettük pont azért mert egyszerre érik így nem kell 10 literenkét főzni a paradicsomot. Azt még hozzáteszem hogy mikor anyósoméknak kezdett érni a paradicsom én már a szárát is kiszedtem ennek. De hogy nehogy félrevezesselek várd meg amíg valaki még megerősíti amit mondok! Amúgy ahogy a nevében is van ez zömök, kis méretű növény lesz, karózni sem igazán kell, tehát maga a növény nem egy szép látvány de rengeteget terem.

Előzmény: BöPö (3066)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!