Keresés

Részletes keresés

weinrichter Creative Commons License 2007.10.06 0 0 3114

Köszi Szaki Pali, de mán tegnap visszapörgettem és elolvastam. Nagyon érdekes, és eddig még nem volt szerencsém ezt gyakorlatban űző személlyel beszélni

 

Amúgy az egész topic jó kis szőlészeti-borászati kiskáté :)

Előzmény: szaki_pali (3111)
RAMBO Creative Commons License 2007.10.06 0 0 3113
A három hét indikáció, általában két hét alatt kiforr a must, és még egy hetet hagyják ülepedni a legdurvább seprőrészeket, így jön ki a három hét.

Ha elhagyta a forrását, akkor lefejtheted, az a lényeg, hogy most a DURVA seprőről kell leválasztani, a sárról és egyéb piszokról, ami a bogyóra tapadva bekerült a borba.

Így kell fejteni: http://szolo.blogspot.com/2006_11_01_archive.html

Figyelj arra, hogy az aljáról a durvaseprőt ne vidd át a tisztázott borba! Én azt üvegballonban ülepítem, a tetejéről leszívom a bort és azzal töltögetek.
Előzmény: mefrott (3101)
RAMBO Creative Commons License 2007.10.06 0 0 3112
OK, szaki pali, kedden, ha találkozunk, részletesen elmagyrázol nekem mindent a törzsborról. Nálunk fehér terem, vöröshöz egyáltalán nem értek, de szeretnék előbb utóbb tenni pár sor merlot-t. Egyelőre még csak érdekel a dolog, a terv a jövő homályába vész, de kezdeném felszívni az infot.
szaki_pali Creative Commons License 2007.10.06 0 0 3111
Ez a sározásos technológia
Előzmény: szaki_pali (2866)
szaki_pali Creative Commons License 2007.10.06 0 0 3110
Ez nem mese ez a valóság! még sokan alkalmazzák a kádontartás technológiáját. Persze nem a friss, gyümölcsös borokat adja ez a technológia az biztos!
megpróbálom a hozzászólásomat úgy betenni hogy ha rákattintasz az jöjjön fel
Előzmény: weinrichter (3109)
weinrichter Creative Commons License 2007.10.05 0 0 3109

Hmmm. Úgy tűnik egy derék földimet köszönthetem benned. Igaz én elköltöztem, olyan helyre, ahol semmilyen borkultúra nincs, ezért is fontos számomra, hogy az szekszárdi szőlőt vegyek, és azt szekszárdi módon elkészítsem, csupán hobbiból és hagyománytiszteletből.  A sározós technológiáról az ottani cimbiktől hallottam, de csak mint elfelegett módszerről. Máshol, ha meséltem erről, kiröhögtek, azt mondták, nincs ilyen, vagy keverem valamilyen pálesz készítési móddal hehehe.  Akitől s szőlőt vettem, annak a sváb öregapja állítólag karácsonyik nem nyúlt a borhoz.

 

Ami az idegenbe szakadt szekszárdi boromat illeti, az említett módszerrel nyilván képződik seprő. E szerint te később fejtenéd - december ? - és utána a törzsbor, vagy a kénpor ?

mefrott Creative Commons License 2007.10.05 0 0 3108
nem publikus az e mail cimed az enyém viszont az, érdekelne a sározás, hallottam már róla. Ha lesz időd irhatnál róla, Köszi
Előzmény: szaki_pali (3104)
szaki_pali Creative Commons License 2007.10.05 0 0 3107
a kérdés azért volt mert ha itt visszalapozol néhány oldalt akkor én leírtam a sározásos technikát "szájbarágosan"!
nos ha így csinálja valaki akkor a kádról (vörösről beszélünk) tiszta bort fejtek a hordóba. spórolok egy fejtést meg az almasavbontás is végbemegy nem kell vele nagyon foglalkozni. (elvégzi a természet) szóval ha tisztán megy a hordóba akkor én hektónként féldecinél kicsit több törzsbort adagolok a borba. ezt úgy csinálom, hogy pl a 3 hektós esetében 4 pohárkával 4x féldecit kap.

azért kérdeztem, hogy nálad lesz-e fejtés mert akkor amit adtál én már azzal nem számolnék a fejtést követően féldecivel megkénezném újra. ha van egy kis seprője akkor viszont várnék a fejtéssel, hogy az almasavnak legyen ideje átalakulni. pár hét után lefejteném és ként neki. na ezért mondtam!
Előzmény: weinrichter (3105)
weinrichter Creative Commons License 2007.10.05 0 0 3106
Ja elvileg a know how a szekszárdi kis szőlőtulajdonosoké, bár ahogy tapasztaltam, szinte minden részletkérdésen hatalmasakat tudnak vitatkozni :) Nekem már mindent, és mindennek az ellenkezőjét tanácsolták. Én a második "boromat" csinálom idén, de az elsőnél fahordót használtam, és ahhoz mindeki értett. A rozsdamentes tartály úgy tűnik más tészta.
weinrichter Creative Commons License 2007.10.05 0 0 3105

Hát, nem biztos, hogy értem a kérdést :) A kádból szűrőn keresztül slág megszívása útján került a tartályba. Ezen felül fejtve még nem volt, úgy novembrer végére terveztem egyet...

 

Mellesleg megkostoltam a kénezés előtt, az olyan szép kesernyés savanyás ízű volt, hogy csodálkoznék, ha maradék cukor  lenne benne, de ezt talán még nem tudhatni.

Előzmény: szaki_pali (3102)
szaki_pali Creative Commons License 2007.10.05 0 0 3104
azt tőle kérdezd meg! szeritem a forrást követően gondolta. de mégegyszer: ha elfort (tudod savanyú meg keserű) akkor vedd le. én sározok másként csinálom de ha elforrt levenném a helyedben.
Előzmény: mefrott (3101)
Ferig Creative Commons License 2007.10.05 0 0 3103
A szürettől számítva 3-4 hét múlva.
Előzmény: mefrott (3101)
szaki_pali Creative Commons License 2007.10.05 0 0 3102
ha elfort akkor nagy hibát nem követtél el. legfeljebb az almasavbontással van némi gond. erről majd mások is írnak. szerintem ettől függetlenül még elbír egy kis ként. ezzel esetleg még várhatsz is. a kérdés az, hogy fejtened kell-e vagy tisztán került hordóba?
Előzmény: weinrichter (3098)
mefrott Creative Commons License 2007.10.05 0 0 3101
Feriq azt mondja 3 hét után lefejthetem, ha egy hetet ált összedarálva és 20.-án tettem a hordóba, akkor honnan számitsam a 3 hetet?
Előzmény: szaki_pali (3100)
szaki_pali Creative Commons License 2007.10.05 0 0 3100
a törzsbor is kén csak folyékony, bele ne szagolj mert hamar kijön a nátha az orrodból!
Előzmény: mefrott (3099)
mefrott Creative Commons License 2007.10.05 0 0 3099

rendben, sajnos már préselés után, de az egyik multiban vettem egy készletet, amiben van mérő edény és 3 féle mérő, de gondolom ezeket mire és hogy kell használni, majd elég lesz jövőre megtanulni, mert addig ugyis elfelejteném.

Akkor törzsbor vagy kén?

Előzmény: szaki_pali (3096)
weinrichter Creative Commons License 2007.10.05 0 0 3098

Kedves Szaktársak ! Megforrt kollégét követve hadd kérdezzek én is egyet, félek, hátha elcsesztem valamit. A rövid tényállás: a Kékfrankos darálás után ál úgyl két hétig a szemen, a végén már nyilván szemmel látható jelei nem voltak a forrásnak.

 

Ami nekem idén új volt, hogy úszófedeles fémtarályba fejtettem át a cuccost a préselés után. A fedelet persze nem fújtam fel, csak annyira, hogy a levegővel ugyan ne érintkezzen, de az esetleges gázok kiférjenek.

 

Namost  beugrott, a régi beidegződés, hogy a hordóba toltés előtt a hordót lappal kénezzük, és úgy töltjük be a borkezdeményt. Ennek itt nem láttam értelmét, de végül a lehetséges fertőzésektől rettegve pár nap mulva porként kevertem bele. 200 l-hez a javasolt minimum alatt, úgy 30 grammot.

 

Na a sok nagytudású háztáji borkészítő a környezetemben két táborra oszlott: a kisebbik fele helyeselt, a többi szerint várni kellett volna vagy hat hetet, mert így a lehetséges maradék forrást leállítottam.

 

Nos ?

mefrott Creative Commons License 2007.10.05 0 0 3097
aha, 60 literbe mennyi kell? és ha több lesz azt tehetem üvegdemizsonba  és abba is tegyek ként? Akkor még azt is megkérdezem, mikor a szemeket ledaráltam, akkor nem gyömöszöltem meg hanem ugy hagytam és kétnapmulva mind feljött a tetejére, egyszer beleforgattam az egy hét alatt, de megint feljött. És dézsában volt, egy nejlonnal letakarva, ez nem ártott neki?
Előzmény: Ferig (3095)
szaki_pali Creative Commons License 2007.10.05 0 0 3096
forrásnál nem baj ha nincs tele. ilyenkor az adényt úgy 70-80% ig töltjük hogy ha erőteljes a forrás akkor ne fusson ki. tehát most még nem baj ha nincs tele.

mihelyt leveszed a seprőről akkor és onnan ügyelj hogy az edényed mindíg tele legyen.

most hétvégén akár le is veheted, de tényleg akkor, ha nem érzed édesnek. (bár ha szereted hogy "nyalós" akkor nincs baj) a jövö héten pedig szerezz be a gazdaboltból törzsbort. 1 liter elég lesz egy jó darabig és kb 300 Ft körül lesz. az egyik legjobb kénező anyag és könnyű kezelni. szerezz még be egy röviditalos poharat (feles) amin a harminc meg ötven cm3 beosztás is rajta van . ezt használom mérőpohárként. a többit meg tényleg a fejtés után...
Előzmény: mefrott (3094)
Ferig Creative Commons License 2007.10.05 0 0 3095
No, akkor gondolkodjunk együtt. Ha elég magas cukorfoka volt (ragadt tőle a kezed, az jó jel) ilyen hamar nem szabad tönkre mennie. Miután azt láttad, hogy a még habos volt a slag, akkor vagy még forrt, vagy nem sokkal előtte állt le a forrása. Miután nem tettél bele kénport, szerintem ne várj sokat a fejtéssel, legkésőbb a 3-4. héten fejtsd le és mérsékelten kénezd le. Vigyázz vele, mert a sok kén "kiveszi" a színét.
Előzmény: mefrott (3093)
mefrott Creative Commons License 2007.10.05 0 0 3094
hát sajnos a 100 literes most nincs egészen tele, de már kimostam a 60 literest átfejtéshez, ez igy jó? igen-igen, kb ilyen ize volt, de nagyon halványan, inkább csak az utóizében volt valami pici savanyus keserüség
Előzmény: szaki_pali (3092)
mefrott Creative Commons License 2007.10.05 0 0 3093
Engem most az ijesztet meg, hogy liláspiros volt a hab is és a lé is rózsaszinű volt, bár nem akartam nagyon megbolygatni nem nagyon dugtam le a csövet, a lé amit beletöltöttünk viszont átláthatatlan, szinte bordópiros volt. az alkoholtartalmát érezni lehetett, igaz éhgyomorra két pici kortyot is megéreztem, és mikor szagolgattam félig bor szaga volt, volt még valami szag mellette, sajnos nem tudom semmihez hasonlitani
Előzmény: jacsoj (3091)
szaki_pali Creative Commons License 2007.10.05 0 0 3092
kóstold meg, ha nem édes hanem inkább keserű meg savanyú akkor tedd amit korábban írtam. Arra azért vigyázz, hogy a borod soha ne legyen darabban. ez azt jelenti hogy pl.: 50 literes edénybe ne tarsd a 40 liter borodat. az legyen mindig tele. (de mondanom sem kell nem vizzel kell kiegészíteni, hanem az edény nagyobb méreténél kell kisebbet választani.)
Előzmény: mefrott (3090)
jacsoj Creative Commons License 2007.10.05 0 0 3091
Igen, ha nem pezseg, már ne tegyél bele cukrot, jó lesz az így, tegyél a lyukra egy dugót fordítva, azért, ha még egy kicsit pezsegne, akkor a nyomás így még eltávozhat, de a levegő már nem fér a borhoz. Lehetőleg legyen hűvös helyen.
Szerintem még várj legalább 3 hetet a fejtéssel. Addig 2-3 naponta kóstolgathatod, hogyan alakul a borod színe, és íze.
Előzmény: mefrott (3090)
mefrott Creative Commons License 2007.10.05 0 0 3090

Hát igen, meghallgattam nem pezsgett, viszont a csövön mikor kihúztam sűrű hab volt, hány hét után kell átfejteni inkább igy mondjátok, mert mit csinál meg mit nem csinál, azt nehezen tudom megállapitani, tehát korai akkor még átfejteni. Cukrot majd csak már a jövőévibe teszek, félek, hogy elcseszem, mostmár lesz amilyen lesz.

Előzmény: szaki_pali (3085)
jacsoj Creative Commons License 2007.10.05 0 0 3089
Egri borvidék déli része, Ostoros.
Augusztustól minden héten esett az eső, felénk normális időjárásnál okt. közepén-végén szokott lenni a szüret 20-21 fokkal.
Előzmény: szaki_pali (3088)
szaki_pali Creative Commons License 2007.10.05 0 0 3088
már ne haragudj de igen gyenge, honnan való az anyag?
Előzmény: jacsoj (3087)
jacsoj Creative Commons License 2007.10.05 0 0 3087
Ha még erősen pezseg, forr, lehet cukrot bele tenni, az még "utoléri".
Nálam az egy hete szüretelt Cabernet és Kékfrankos elegye csak 18 fokos volt!
Előzmény: Ferig (3084)
jacsoj Creative Commons License 2007.10.05 0 0 3086
Azt írtad, hogy habos a teteje, ez azt jelenti, hogy forr, de tedd oda a füled a dugó nyíláshoz, és ha pezsgést hallasz , akkor még forr. Ha eláll a forrás, akkor a bor elkezd tisztulni, a seprő, a zavarosság nagyon lassan leül az aljára. A pohárba engedett bor egyre inkább tiszta, átlátszó lesz, és az ízéből is eltünik a seprőíz.
A 14 fokos must is eléggé édes és eléggé ragadós, sajnos nem ez a mérési módszer. Nyugodtan beleteheted azt az 1-2 kg cukrot, most még nem késő, mikor kiforrt a bor, már késő. Legfeljebb erősebb lesz a borod, több szeszfoka lesz. Vörösboroknál inkább jellemző a magasabb szeszfok.
Előzmény: mefrott (3083)
szaki_pali Creative Commons License 2007.10.05 0 0 3085
ha eddig nem tettél bele cukrot akkor már ne tegyél, mert úgy jársz, hogy nem fog kiforrni és édes marad. (idén nagyot nem tévedsz a cukorfokkal , sztem ne aggódj)

onnan tudod hogy forr, hogy a nyílásra teszed a füled. ha pezsgést hallasz mint mikor pezsgő tablettát raksz a vízbe akkor várj vele. Idönként ellenőrizd. azt nézd hogy az édessége hogyan változik. (ha hűvös helyen van akkor lassan fog, erre számolj) tehát édesség változása! akkor kezd jó lenni ha az édessége megváltozik és savanyú keserű lesz a lé. a forrása pedig úgy hogy a pezsgés alább hagy és alig alig pittyen egyet.

ekkor jött el a fejtés ideje. ez azt jelenti, hogy a felső (még zavaros levet ) el kell választanod az alsó sűrűbb (úgy hívják seprő) résztől. egy slaggal leszívod egy másik edénybe. a seprót kiöntöd vagy kifőzeted mindegy. ha idáig jutottál szólj majd folytatjuk...
Előzmény: mefrott (3083)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!