Keresés

Részletes keresés

fgondnok Creative Commons License 2022.01.13 0 1 71702

Sziasztok!

Tagdíj utalva, kérem könyvelni.

WattieNo1 Creative Commons License 2022.01.04 -11 0 71701

"volt olyan földesúr aki abban az időben inkább a település nevét rakatta a vetőládájába, mint a saját nevét? persze ha nem attól még ez nem kizáró ok,csak nem életszerű."

 

"18 században nem életszerű, a 19 igen.."

 

Az eddigi megfejtés "Fajkürt-Kürthy" mint településnév-Vezetéknév kombináció azért is gáz, mert 1740-ben még nem így írták a település nevét!

 

De mutass egyetlen téglát az elmúlt 450 évből ahol a földesúr vezeték- és keresztnevének, vagy a földesúr nemesi elő- és vezetéknevének első két-két betűje szerepel téglán.

Szerintem nem életszerű, hogy 1740-ben készült egy kivétel.

 

A településnév kétbetűs rövidítése - ez esetben kétszavas településnév két-két betűs rövidítése - viszont, ha nem is ismerünk rá több példát ebben a században, de létező jelenség!

Előzmény: B-csabi (71700)
B-csabi Creative Commons License 2022.01.04 0 6 71700

Igen a 18 században nem életszerű, a 19 igen..1700 akárhányas darabot keress példaként.köszönöm.

Előzmény: WattieNo1 (71697)
golf kishét Creative Commons License 2022.01.04 0 0 71699

Vizzel.Gyökérkefével.Sósavval.

Előzmény: Karnaval (71698)
Karnaval Creative Commons License 2022.01.04 0 0 71698

Üdv!

 

Kaptam egy régi címeres téglát egy idős hölgytől, udvaron tárolta, mohás lett, elsötétedett. Mivel tudnám otthon házilag megtisztítani?

 

Előre is köszi a tippeket!

WattieNo1 Creative Commons License 2022.01.04 -10 0 71697

Murmi, bocsáss meg!

Valóban rendkívül rossz példát hoztam fel!

...Már abból a szempontból, hogy az 1844 nov. 13-án elfogadott törvényre hivatkozva könnyen lehet kifogásolni a megfejtését.

 

(Mintha a latinról magyarra váltásba pár év átmenet nem férne bele!)

 

Példaként való említése nem emiatt volt, hanem a "PÖ" mint a Pölöske kétbetűs rövidítése miatt (ha jól értem ezt elfogadod), illetve, hogy nem a birtokos neve van a téglán, ami Csabi szerint nem életszerű!

 

Úgyhogy módosítanám a példát:

          

Remélem az, hogy 1840-ben és 1842-ben a "DO" dominiumot jelent, emészthetőbb.

Az 1847-es jelentésére meg majd kitalálunk valamit!

Előzmény: murmuncari (71696)
murmuncari Creative Commons License 2022.01.03 -1 8 71696

Wattie, bocsáss meg,

de én nem vagyok meggyőződve arról, hogy e tégla második két betűje "domíniumot" jelent, bármennyire is kézenfekvő.

1847-ben a reformkor csúcsán jártunk, mindenki borzasztó magyar volt, az ország hivatalos nyelve a magyar lett, ezért hitetlenkedve fogadom, hogy az "uradalom" helyett "domíniumot" írtak e téglára.

 

Előzmény: WattieNo1 (71683)
lpeter47 Creative Commons License 2022.01.03 0 3 71695
b.fredy Creative Commons License 2022.01.01 -1 10 71694

Sziasztok !

Szlovákia : 18 KI 50

 

WattieNo1 Creative Commons License 2022.01.01 -8 0 71693

...vagy próbáld meg ugyanezt a mondatodat a másik "AG AB" téglával illusztrálni!

 

Nekem nincs ilyen téglám, úgyhogy csak arról írok amit a te fotódon véltem látni. Ezen is mintha lenne egy vízszintes vonal a közepénél, de a másikon még egyértelműbben látszik az "A" másik szára.

Előzmény: Rovart (71690)
B-csabi Creative Commons License 2021.12.31 0 5 71692

Igen ez már a későbbi századokban megesik, de a 18 században, én nem ismerek hasonlót, attól még lehet.

Előzmény: Rovart (71684)
Rovart Creative Commons License 2021.12.31 0 5 71691

Abaligeti Téglagyárról (még) nem olvastam.

Előzmény: WattieNo1 (71686)
Rovart Creative Commons License 2021.12.31 0 5 71690

Az én olvasatomban az A = B jel alatt inkább valami / B jel látható. Vagy...?

 

Előzmény: WattieNo1 (71686)
Rovart Creative Commons License 2021.12.31 0 5 71689

Rovart Creative Commons License 2021.12.31 0 7 71688

A téglajelek milyensége nem mindig mérvadó. Egy téglagyáros idejében is előfordult domború és

mélyített jel is.

Pl. Blachier Caesar (1820-1902) Pécsről.

 

 

 

 

Előzmény: WattieNo1 (71686)
Rovart Creative Commons License 2021.12.31 0 5 71687

Az enyém nagy-méretű és a szomszéd faluban találtam, ami nem bizonyít és nem zár ki semmit.

Ebben a témában (is) kutatni kell tovább. ☺

 

Előzmény: WattieNo1 (71685)
WattieNo1 Creative Commons License 2021.12.31 -8 2 71686

Remélem nem haragszol meg, de én már annyi téves megfejtéssel találkoztam, hogy a tieiddel is szkeptikus vagyok.

 

Ahol a településnév betűje után a második betű "T", az az esetek többségében téglagyárat jelent.

 

Bicskei, bonyhádi, gödöllői, lőrinci, pereszlényi, keceli, karádi, nagykátai...

Így az Abaligeti Téglagyár is logikus lehet! Persze ez még nem zárja ki, hogy Trapp.

 

Gergácz(sz) Imréné a kutatásaid alapján kb. egy időben gyártott Trapp Mátyással.

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=155988543&t=9096635

 

Én ugyan nem értek hozzá, de ránézésre az "AG AB" 60-80 évvel öregebbnek néz ki, mint az "AT".

Előzmény: Rovart (71684)
WattieNo1 Creative Commons License 2021.12.30 -9 0 71685

Üdv!

 

Legyünk következetesek!

 

F - mint Fazekas

S - mint Sándor

H - mint Hajdú és

B - mint Böszörmény

                    

 

De ahogyan ez sem, úgy a tied sem kétszer-két betűs!

 

Az "AB AG" betűkre valahogy nem tudom beilleszteni a megfejtésedet.

Az alsó sor "AB"-je simán lehet Abaliget, de akkor minek írták volna oda a felső sorba is?

 

Ezt a kisméretű  "AT"-t Abaligettől 110 km-re találtam FMF téglák társaságában:

                   

Persze nem zárható ki, hogy az a megfejtése amit írtál, de kifejthetnéd kicsit bővebben.

Előzmény: Rovart (71684)
Rovart Creative Commons License 2021.12.30 0 5 71684

Példa arra, amikor a településnév és a gyártó vezetéknevének kezdőbetűje együtt van

egy téglán. Abaliget Gergácz(sz) Imréné. 

 

 

Vagy Abaliget Trapp Mátyás.

 

 

 

WattieNo1 Creative Commons License 2021.12.30 -9 2 71683

Na igen! Ez egy normális válasz!

 

A barátaim nem köpködnek a hátam mögött! Az irigyeim igen, de az meg pont nem érdekel! :)

 

Soha nem állítottam, hogy csak én foglalkozom megfejtésekkel!

Valószínűleg valamit félreértettél, mert ha találok valami újat, nem azért szoktam megosztani, hogy parádézzak, hanem azért, hogy az örömömet - és nem utolsósorban az információt - megosszam veletek.

 

Az, hogy egyesek a kiadvány megjelenéséig titkolják az infót a többiek elől, több okból is érthetetlen. Ha például a Kiss József téma korábban nyilvánosságra kerül, javítható, korrigálható lett volna. Nem utólag kéne beszélni róla, hogy mit kellett volna máshogy tenni, írni. Csak a közösen megbeszélt, megvitatott eredményt (megfejtést) kellene a nagy nyilvánosság számára publikálni.

 

A "FaKü 1740"-et azért osztottam, mert azt is titokban "kutatta" valaki, és olyan eredményre jutott amihez látnoki képességek kellenek. Még a szlovák adatbázis is korrektebb, mert ott a nem látszó számjegy helyét üresen hagyták. (Ugyanaz a tégla van ott is, mint a kiadványban!) 

 

A Fajkürti téma is olyan, ami ide való a fórumra. És a kulturált vitát is pont úgy képzelem el, ahogyan most a kérdéseidet feltetted!

 

Válaszérvek a kérdésedre:

1. Hogy a földesúr a település nevét rakatta a téglára a saját neve helyett, az bizony életszerű. Bizonyíték rá a számtalan "uradalom" és "dominium" megfejtésű tégla! Lásd pl.: Pölöskén sem Széchenyi neve szerepel a téglán.

                    

 

2. Az eddigi megfejtés (Fajkürt, Kürthy) a legkevésbé reális. A kétszer-két betűs rövidítés sem sűrűn fordul elő, de arra se nagyon van példa, hogy településnév-családnév monogram kombináció együtt van téglán. Emiatt az eddigi megfejtés szerintem az évszámtól függetlenül rossz.

 

3. Ha csak a nemes neve lenne: nemcsak ebből, de semelyik századból nem rémlik, hogy vezetéknév ilyen rövidítésével találkoztam volna. (Ha valaki mégis, az kérem jelezze!)

 

4. Ugyanilyen okból a nemesi előnév-vezetéknév kombinációt is kizárnám. Nincs rá példa!

 

5. A fentiek alapján jutottam arra, hogy (csak) a település nevének rövidített változata van a téglán. Arra több példát is ismerünk ahol nincs kiírva a teljes településnév. 

Tor. - mint Tordas, Csoln. - mint Csolnok., FaKü. - mint Fai Kürth...

              

 

Előzmény: B-csabi (71682)
B-csabi Creative Commons License 2021.12.30 0 8 71682

Most komolyra a szót, és most nem hülyéskedem. Megjegyzem neked, én is, és más is fejtegeti a téglajeleket, próbálkozunk nemcsak te. írogatom a Kalocsai írásom folytatását is épp ezért azt gondolom nem kell játszad a mártírt hogy csak te csinálsz valamit, és ezt komolyan gondolom baszogatás nélkül. Ha százszor is feleleveníted hibáim én akkor is ilyen maradok, és bármit teszel te is csak az az emberke maradsz aki voltál. De tudod nekem jobb például egy találkozón barátok közt lenni, úgy hogy nem köpködnek a hátam mögött, és ugyanez van az internetes fórumokon is. Ellenben veled.. Mire mész a megfejtéseiddel?? nem lenne jobb inkább ha átgondolnád eddigi tevékenységed és kicsit más szemüveggel néznéd a világot?

Látod ide sem írogat senki ez sem miattam van. Csak egy kicsit másképp néznél az emberekre, sokkal többet segítenének neked ,de ha neked igy jó akkor ámen.

Ne válaszolj erre a postomra, mert lényegtelen a dolog.. A Fajkürti témában csak egy gondolat.. vagy halk kérdés volt olyan földesúr aki abban az időben inkább a település nevét rakatta a vetőládájába, mint a saját nevét? persze ha nem attól még ez nem kizáró ok,csak nem életszerű. Volt ott még néhány faluja Kürthy Uramnak , ahol ezt nem tette meg ott miért nem?

Előzmény: WattieNo1 (71680)
WattieNo1 Creative Commons License 2021.12.29 -9 2 71681

Mennyivel élhetőbb lenne a fórum, a sztárbeszólónk inkább megfejtés témában produkálná magát!

De nem vagyunk egyformák.

 

Én inkább azzal foglalkozom, hogy az alábbi téglajel, ha "talán T kereszt" akkor hogyan jött ki belőle, hogy a jelentése "talán g. Staniczky"? 

 

Szerintem az elvárható kutatási minimum, hogy a feltételezett megfejtést beírja az illető a Google keresőbe, és ha nem dob ki semmi találatot (ami persze nem jelenti feltétlenül, hogy ne lenne jó), talán jobban utána kéne nézni, vagy legalább el kellene rajta gondolkozni, hogy érdemes-e bizonyíthatatlan tippet nyomdába küldeni!

 

A címer alapján a gróf Starzenski család téglája.

Talán Leonard graf Starzenski (élt: 1857-1919) gyárthatta a 20. század elején.

WattieNo1 Creative Commons License 2021.12.29 -10 1 71680

Nem én mondom, hogy samott, hanem mindenki, aki találkozott már ilyen téglával! Kivéve persze téged, mert te jobban tudod, hiszen te vagy a sztárbeszóló.

Jobbat mondani ugyan nem tudsz, se samott, se Fajkürt témában, de a folyamatos kötözködés az nagyon megy.

 

71653: "a "Francia" tégla nem samott ahogy jelzed"

Mi szükség volt erre a megjegyzésedre? Előadtad, hogy te jobban tudod! Vagyis nem én produkálom magam, hanem te!

Mellesleg már mindenkit lebutázol. Bravó! De a többiek nem hasonlítanak rád, mert nem írnak olyat amivel csak lejáratnák magukat. Okosak és bölcsek!

Előzmény: B-csabi (71678)
B-csabi Creative Commons License 2021.12.29 0 7 71679

Ja csak kérdezek ezen meddig lovagolsz még? .-) A "PARIS" feliratú tégla az állításoddal ellentétben samott, vagyis tűzálló.  Csak mert a kutyát sem érdekli. Másrészt fogom a kezembe a téglát és kurvára égetett agyag, lehet épületburkolóként amikor a szakmát tanultam, valamit félrenéztem. De ha te azt mondod hogy samott akkor mese nincs! Majd odaadom valami samott gyűjtőnek ajándékba....

Előzmény: WattieNo1 (71677)
B-csabi Creative Commons License 2021.12.29 0 5 71678

"Ha az én tippemnél tudsz jobbat, érdeklődéssel hallgatom" Hát jobbat nem tudok ,se én se más mert mi mindannyian butábbak vagyunk tőled sajnos :-) Hiába ha egyszer te vagy ebben a legnagyobb császár, nem tudok mit tenni :-)

Előzmény: WattieNo1 (71677)
WattieNo1 Creative Commons License 2021.12.29 -8 0 71677

Akkor ma is tanulhatsz valamit!

Minden tégla tűzálló, de jellemzően a samott téglákat hívjuk tűzálló téglának!

A "PARIS" feliratú tégla az állításoddal ellentétben samott, vagyis tűzálló!

 

Sztármegfejtő pedig nem én vagyok, hanem aki egy olvashatatlan téglajelhez odaírja, hogy 1840!

Bár ez már inkább a sztárlátnok kategória!

 

Természetesen ennek a posztomnak sem értetted a lényegét, de muszáj volt kommentelned. 

 

Az olyan téglákat amin nem látszik a jel, nem véletlenül hívjuk mesetégláknak! Viszont az ilyen téglákról szóló mesék mesekönyvbe valóak és nem tudományos, szakmai kiadványba!

 

Azzal viszont, hogy kiderült a tégla a kitaláltnál 100 évvel korábbi, a hozzá kitalált - eddig is necces - megfejtés ("Fajkürt, Kürthy") is megdőlt.

Ha az én tippemnél tudsz jobbat, érdeklődéssel hallgatom!

Előzmény: B-csabi (71676)
B-csabi Creative Commons License 2021.12.29 -2 6 71676

:-) megint jót mosolyogtam rajtad barátom :-) minden tégla tűzálló.

De te mint fő sztármegfejtő hallkan felteszek egy kérdést .Tudol-e településneves téglát a 18. században, ahol évszám + településnév vagy településnév rövidítés van? megfejtésed szerint akkor már ilyen is van,,,

 

Engem hidegen hagy hogy itt senki nem tud semmit rajtad kívül. megyünk utánad mester :-)

Előzmény: WattieNo1 (71675)
WattieNo1 Creative Commons License 2021.12.29 -7 0 71675

Itt egy link a csapat "sztár-anyagfelismerőjének"!

 

http://www.v-smirnov.ru/pv1.htm

 

Amit a Google kihozott belőle:

 

"A megfelelő felirat ellenére ennek a védjegynek az eredete aligha kapcsolódik Franciaország fővárosához. Az ilyen fémjelek (PÁRIZS, BERLIN, LONDON, NARSAN, OROSZORSZÁG stb.) meglehetősen gyakoriak a Volyn tartomány tűzálló tégláin, és valószínűleg egy helyi (de még nem ismert) gyártó azon vágyát tükrözik, hogy megörökítsék az oly szeretett városokat. általa (beleértve a jól ismert fővárosokat, európai államokat és üdülőhelyeket). Például egy téglát "PÁRIS" találtak Antoniny faluban - Sangushko-Pototsky grófok örökös birtokán Volinban a 19. század második felében épült palota romjai között. A takaros "helyes" bélyegző mellett egy nagyon elmosódott ("elmosódott") és hibásan kivitelezett, azonos nevű bélyegzővel is találtak egy példányt, amelyet Franciaországban aligha lehetett volna előállítani."

(Kiemelés tőlem!)

 

A másik lehetőség, hogy rajtam kívül Smirnov és a Google fordító is téved!

Előzmény: B-csabi (71653)
WattieNo1 Creative Commons License 2021.12.27 -7 4 71674

Üdv Mindenkinek!

 

Egy újabb megfejtés. :)

Mivel eddig sem a fórumon, sem kiadványban nem szerepelt, tekintsétek karácsonyi ajándéknak.

 

:)

 

"FaKü 1740" Az 1700-as években Fajkürt település nevét Fai Kürth-nek írták. Sőt! Akkoriban még a család nemesi előnevét is! (Kürthy de Fai-Kürth)

99%, hogy a téglán a település nevének rövidítése van.

atis68 Creative Commons License 2021.12.27 0 3 71673

Istvánok, Jánosok, Tamások, boldog névnapot kívánunk. Atis és családja

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!