Keresés

Részletes keresés

XtraP Creative Commons License 2018.06.20 0 0 1119

a továbbiakban nem foglak győzködni. Valószínű nem is válaszolok.

Különösebben nincs is kérdésem.

Csak rámutattam (volna), hogy pármilliárd ember napi szinten használ villásdugóval szerelt berendezéseket, és nem hal bele - de ezek szerint azért, mert nem értenek az egészhez.

Nyilván ugyanennek köszönhető, hogy a nyomorult gyártók sem bástyázzák körbe SS-relékkel a csíptetős asztali lámpáikat, pedig úgy mennyivel többel el lehetne kérni értük.

Értem én, hogy meg lehet ezt a problémát így is oldani - természetesen. Sőt, lehetne például egy AC-DC-AC odavisszainvertert is közbeiktatni (izzólámpa esetében akár a DC-AC átalakító nélkül), vagy akár egy leválasztó transzformátort, vagy ki tudja még mit. Aki egyiket sem teszi, hanem inkább a dugót húzza ki, magára vessen.


Előzmény: Bign (1117)
Láló 36 Creative Commons License 2018.06.20 0 0 1118

Szóval egy négy morzés relével és egy időrelével megoldható. Akkor automatikusan befordul és nem ráz egy pillanatra se. 

Előzmény: Láló 36 (1116)
Bign Creative Commons License 2018.06.20 0 0 1117

Köszönöm a "kritikát" egy olyan részéről, aki valószínű még fázisceruzát se fogott soha, esetleg azt se tudja mi az.

A témát nem azért nyitottam, hogy a más véleményen lévőket meggyőzzem, hanem azért, hogy megtaláljak egy megoldást.

 

Ne engem próbálj meggyőzni, hanem majd a "rázó" vezetéket. :-)

Nem olyan bonyolult dolog ez. Egy villásdugóról táplált berendezésben a kapcsolóval a fázist illik megszakítani. Ha megvan szakítva, akkor a berendezésben NINCS áram.

Szabadon nyúlkálhatsz benne.

 

Anélkül, hogy az előző helyzeten (kapcsoló állás kikapcs) változtatnál, elég a villásdugót fordítva bedugni, s rögtön agyon vágja a kétkedőket, mert az áram nem vitatkozik.

 

Tudom (éppen ezért), hogy belenyúlkálni csak kihúzott állapotba érdemes.

Az előző példám, csak a gyenge felfogóképességű egyéneknek szólt, hátha megértik, hogy bizonyos esetekben nem mindegy, hogy melyik vezeték hova megy, s ahány villásdugó csatlakozás (esetleg több hosszabbítón keresztül) egy véletlen esemény befolyásolja az aktuális eredményt.

Az eredeti probléma se ez volt, csak egy berendezésben fixen biztosítani kell a nulla, s fázis vezetéket.

Tehát a te elképzelésedet a gyakorlatba NE PRÓBÁLD KI, mert az életedbe kerülhet,

de a továbbiakban nem foglak győzködni. Valószínű nem is válaszolok.

Előzmény: XtraP (1114)
Láló 36 Creative Commons License 2018.06.20 0 0 1116

Négy morzés relé vagy négy szilárdtest relé. Ezek elég gyorsak. Be lehet rakni még egy relét vagy szilárdtest relét a készülék és e cucc közé, a bedugástól később helyezi rá a tápot a készülékre. Időzítés. Időrelé, ilyesmi. Akkor tuti nem rázhat. 

Előzmény: Bign (1115)
Bign Creative Commons License 2018.06.20 0 0 1115

"Teszteljük az ujjunkkal, vagy a konnektor földeléssel, és ha nem jó, azaz nem világít (vagy nagyon gyengén), akkor bedugjuk fordítva."

 

A megoldás jó, csak nem biztos, mivel a villásdugót bedugó emberen múlik a sikere, s az észleléstől a fordításig eltelt időben akár károsodást is okozhat.

Ezért keresnék olyan megoldást ami embertől független megoldást ad.

Előzmény: szabiku (1113)
XtraP Creative Commons License 2018.06.20 0 0 1114

Ha megfordítod a villásdugót, akkor hiába kapcsolod le, az áram ott van a készülékben.

 

A "problémát értő" valaki részéről azért ez elég húzós mondat.

Előzmény: Bign (1112)
szabiku Creative Commons License 2018.06.20 0 0 1113

Remek ötletek születtek, én is kb. ezekre gondoltam.

A legegyszerűbb megoldás nem automatikus, de csupán két alkatrész kell hozzá, és vagy olyan dugó, ami a védőföldet is használja, vagy ha csak sima villásdugó, akkor egy fém tesztérintkező kell. A modell a fázisceruza. Legalább 5 MegaOhmos biztonságos ellenállás és egy glimmlámpa kell. Ezeket sorba kötve kell csatlakoztatni arra a vezetékre a készülékben ami szeretnénk, hogy a fázis legyen és nem a nulla. Teszteljük az ujjunkkal, vagy a konnektor földeléssel, és ha nem jó, azaz nem világít (vagy nagyon gyengén), akkor bedugjuk fordítva. Ha akkor sem világít rendesen, akkor nincs meg rendesen a védőföld, ezért jobb ha inkább nem azt használjuk a tesztelésre, hanem a saját testünket (megnyalt ujjunkat), mint a fázisceruzánál.

Ez egy nagyon olcsó megoldás. A szilárdtest-relés, vagy csak sima relés és hasonlóak elég drágák.

Bign Creative Commons License 2018.06.19 0 0 1112

Nem kívánok senkivel vitatkozni, főleg nem olyanokkal, akik a problémát se értik, de szívesen gúnyolódnak.

XtraP Creative Commons License 2018.06.19 0 0 1111

Ez tök ciki. Akkor itt emberek milliárdjai vannak bajban.

Tenned kéne valamit, hátha nem mind olvassa ezt a topikot.

Előzmény: Bign (1107)
Láló 36 Creative Commons License 2018.06.19 0 0 1110

Hídba kell kötni négy szilárdtest relét. Mint egy graetz híd. Az egyik átlóba a bejövő 230v a másik átlóba a kimenő 230V kerül. Átlóba kell ellen ütemben vezérelni. Kettőt-kettőt. 

Előzmény: Bign (1108)
jogértelmező Creative Commons License 2018.06.19 0 0 1109

"Ha megfordítod a villásdugót, akkor hiába kapcsolod le, az áram ott van a készülékben."

 

Na, ez tényleg gáz, mert a levegő tele lesz elektroszmoggal! :)

Előzmény: Bign (1107)
Bign Creative Commons License 2018.06.19 0 0 1108

Na ez már jónak tűnik, ha található (nem mozgó) szilárdtest relé.

Ha dobnál egy skiccet, vagy linket, nagyon megköszönném.

Előzmény: Láló 36 (1105)
Bign Creative Commons License 2018.06.19 0 0 1107

Nézz utána hogyan (kéne) bekötni a foglalatot!

A kapcsolónak szintén elvileg, a fázist (kéne) megszakítani.

Ha a kapcsolót lekapcsolod, akkor áramtalanítod a készüléket.

Ha megfordítod a villásdugót, akkor hiába kapcsolod le, az áram ott van a készülékben.

Előzmény: jogértelmező (1106)
jogértelmező Creative Commons License 2018.06.19 0 0 1106

" Hiába van minden szabályosan bekötve, ha villásdugóról működik, akkor a fázis, s a 0 vezeték felcserélődhet.

Van amiben ez nem zavaró, van amiben igen.

Problémát okozhat akár egy éjjeli lámpa esetében is. "

 

Milyen problémát okozhat?

Előzmény: Bign (1097)
Láló 36 Creative Commons License 2018.06.19 0 0 1105

Vagy a LED helyére a fázis és a test közé beteszel egy relét, ami automatikusan megfordítja a fázist és a nullát, ha fordítva dugod be.

Előzmény: Bign (1103)
Láló 36 Creative Commons License 2018.06.19 0 0 1104

Ha mondjuk van egy fix konnektorod és abba dugdosol egy lámpát, hogy ne dugd be fordítva mechanikailag is meg tudod oldani. A konnektorba és a dugóra is felragasztasz egy műanyag darabot, hogy egyféleképpen tudd bedugni.

 

Ha meg a lámpa test és a dugó egyik lábára fázisára egy ellenálláson beköksz egy LED-et, meg egy diódát sorosan akkor, azt látod, azt elhelyezed valahová a készülékbe. Ha a dugót bedugod egyik irányba világít a másikba nem.

 

Előzmény: Bign (1103)
Bign Creative Commons License 2018.06.19 0 0 1103

Tudom, fix bekötés a falba. :-)

Előzmény: szabiku (1102)
szabiku Creative Commons License 2018.06.19 0 0 1102

Nekem van egy ötletem!

Mennyit fizetnél érte??

Bign Creative Commons License 2018.06.18 0 0 1101

Nem konnektorba, de lényegében igen.

 

Tegyük fel, hogy egy villásdugós lámpába, a fázisnak az izzó végére, a nullának a csavaros részre kéne mennie. Legalábbis így tervezik.

Elég a villásdugót fordítva bedugni, s a fázis máris a csavaros részen van.

Ebben az esetben a működést nem befolyásolja a fordított bedugás, csak esetleg "más a fogása". :-)

S ez még csak a legegyszerűbb eset volt.

Előzmény: Láló 36 (1100)
Láló 36 Creative Commons License 2018.06.18 0 0 1100

Nem teljesen értem. Olyasmire gondolsz, hogy egy dobozba bemegy a 230 váltó. Ez a doboz bemenete. A kimenete egy konnektor aljzat. Tehát ebbe az aljzatba bárhogy dugnád a dugót, mindig ugyanarra a lábra essen a fázis? 

Előzmény: Bign (1099)
Bign Creative Commons License 2018.06.18 0 0 1099

Biztos jó, de én valami olyanra gondolnák, amit a bemenetnél csatlakozna (dobozon belül) a 230-ra, s a továbbiakban mindegy, hogy dugják a villásdugót, a fázis, s a 0 fix lenne.

Előzmény: Láló 36 (1098)
Láló 36 Creative Commons License 2018.06.18 0 0 1098

Leválasztó tarfó?

Előzmény: Bign (1097)
Bign Creative Commons License 2018.06.18 0 0 1097

Hiába van minden szabályosan bekötve, ha villásdugóról működik, akkor a fázis, s a 0 vezeték felcserélődhet.

Van amiben ez nem zavaró, van amiben igen.

Problémát okozhat akár egy éjjeli lámpa esetében is.

 

Ennek kivédésére tudnátok valami megoldást?

jogértelmező Creative Commons License 2018.02.05 0 0 1096

Hát ha az kapcsolgatja a világítást - ami vibrálni szokott - még az is lehet, hogy a FET él, csak az előfokozat (a Gate vezérlője) ment át szakadásba. Ekkor a Gate "lóg a levegőben" és a huzalozás antennaként összeszed valami zavarjelet, ami Drain áramingadozást okozva jelentős disszipácóval jár ahhoz képest, mintha a FET totál nyitva lenne.

Előzmény: inoxjewels (1090)
inoxjewels Creative Commons License 2018.02.05 0 0 1095

Köszönöm a hasznos infot!

 

Előzmény: mmormota (1093)
mmormota Creative Commons License 2018.02.05 0 0 1094

Lehetett olyasmi, hogy a Fet kapcsolt valamit, pl. a lámpát, a disszipációja normálisan közel nulla mert vagy teljesen bekapcsol és akkor alig van rajta fesz vagy teljesen ki, akkor meg áram nem folyik rajta. A befolyt kávé meg elérte a gate-et, és mondjuk átütött, vagy félig nyitotta a Fet-et és hőhalált halt.

Persze bármi más is lehet, ez így kávézaccból jóslás.

Ha már ennyit vacakolt vele, egy próbát megér a csere, legfeljebb új fettel dobja ki.

Előzmény: XRive (1091)
mmormota Creative Commons License 2018.02.05 0 0 1093

Ez a 2SK974 Hitachi fet kínai utángyártása lehet. Ebay-en vagy Ali-n kaphatsz ugyanilyet - bár egyesével viszonylag drága.

Vagy beletehetsz egy IRL540NSPBF-et, ez kapható itthon egyesével is a Lomex-nél. 

Előzmény: inoxjewels (1086)
inoxjewels Creative Commons License 2018.02.05 0 0 1092

Ok. Van tipped a hibára?

 

Előzmény: XRive (1091)
XRive Creative Commons License 2018.02.05 0 0 1091

Akkor még egy ráérzés: az a FET valszeg nem a hiba maga, hanem a hiba következménye.

Előzmény: inoxjewels (1087)
inoxjewels Creative Commons License 2018.02.05 0 0 1090

Köszönöm, a Fet halottnak tűnik, következő lépésként a cserét tervezem, de egyelőre a neten nem találtam ilyet.
Ha esetleg tud valaki forrást ....

Előzmény: jogértelmező (1089)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!