Keresés

Részletes keresés

RAMBO Creative Commons License 2007.10.18 0 0 3201
De bizony! Azt a dugót éppen csak bele kell tenni!
Előzmény: cippur (3200)
cippur Creative Commons License 2007.10.18 0 0 3200

Üdv!

 

Nem akarok beleszólni, de ha olyat hall, hogy pöty-pöty (tehát még forr), akkor nem korai, ha teljesen teletöltötte a hordót és jól belenyomta a dugót?

Előzmény: szaki_pali (3198)
mefrott Creative Commons License 2007.10.18 0 0 3199

Rendben, igy teszek, per os:))

Még jó hogy irtad, mert olyan vékony gumicsövet sikerült vennem, hogy simán vénásan is beköthetném vele:))

Előzmény: szaki_pali (3198)
szaki_pali Creative Commons License 2007.10.18 0 0 3198
most vársz egy picit!

modjuk egy hónapot. addig pedig figyelsz. ha olyat hallasz a hordóból, hogy pöty-pöty akkor nem aggódsz, tovább vársz. amikor nem hallasz semmit akkor fejtesz egyet meg kénezel egyet. közben tanulásképpen per os megbizonyosodsz a borod minőségi változásairól.
Előzmény: mefrott (3197)
mefrott Creative Commons License 2007.10.18 0 0 3197

Sziasztok!

 

Teljesen tele töltöttem a hordót, ugy, hogy még  dugó mellett ki is folyt mikor bele ütöttem, ez igy jó? Akkor most a durva seprüről át lett fejtve, de nem tettem bele semmit, mi a következő lépés?

BZoltan Creative Commons License 2007.10.18 0 0 3196
jópofa, hogy az oldalon a Chardonnay és a Zenit képe ugyanaz :)
Előzmény: jacsoj (3195)
jacsoj Creative Commons License 2007.10.17 0 0 3195
A www.csemegeszolo.hu nem az én weblapom, nem foglalkozom szőlőoltvány előállítással, hanem egy nagyon jó fajtaismertető, képekkel, leírásokkal.
Ha sikerült eldöntened, hogy számodra mi a megfelelő fajta, akkor nyilván onnan veszel, ahonnan tudsz, gondolom náluk kaphatóak az ismertetett fajták. Én még nem vettem tőlük.
Előzmény: mefrott (3174)
RAMBO Creative Commons License 2007.10.17 0 0 3194
Ne vedd bántásnak, de miért csinálod mindezeket, amit eddig tettél?

Minek kénezted le szüret UTÁN 2 nappal? Miért ennyi kénnel?

Miért UTÓLAG adagoltál hozzá cukrot? Egyáltalán milyen szőlőből készült bor ez, és minek kellett egy 19-es mustot javítani?

Elindult egyáltalán a forrás (én sokallom a ként)? Adtál hozzá élesztőt?

--

Az első fejtés célja a durvaseprő leválasztása, HA a mustot nem ülepítették. Ezért kéneztél, hogy ülepített mustot tudj forrásnak indítani?

HA igen, ÉS ülepítetted a mustot, akkor most nem kell lefejtened, és deriton se kell hozzá.

HA nem ezért kéneztél, ÉS nem ülepítetted a mustot, akkor várd meg a forrás végét, és csak utána fejtsd le. Akkor sem kell deriton, mert az első fejtésnél nem célszerű kivonni a nyálkákat és egyéb kolloidokat, sem semmit a borból, csak azt a sarat kell leválasztani, ami a szőlőről a borba került.

Semmiképpen ne fejtsd le kétszer egymás után 3 nap különbséggel, teljesen felesleges. Kb. Karácsony környékére lehet jó borod, akkor fejtheted le. A fejtés előtt egy héttel adj hozzá deritont, az teljesen leülepíti, és tiszta borod lesz.

Amit írtam, fehér borra vonatkozik.


Előzmény: bartajo (3188)
Ferig Creative Commons License 2007.10.17 0 0 3193
Gondolom fehér szőlőről van szó. Egy kicsit darabosnak találom a szüretedet. Milyen fajták? Kiforrt ez a bor rendesen? Hallgass bele a hordóba pezseg még? Használsz kotyogót? Bogyózód van-e? A cefrét kénezted?
Előzmény: bartajo (3188)
Ferig Creative Commons License 2007.10.17 0 0 3192
Mekkora szőlőterületed van? Milyen művelési módot használsz? Melyikből hány tőkéd van? Hány tőkét akarsz még telepíteni?
Előzmény: cippur (3164)
cippur Creative Commons License 2007.10.17 0 0 3191
Kösz a választ, én is muskotályon gondolkoztam, azt hiszem a tettek mezejére lépek.
Előzmény: RAMBO (3177)
cippur Creative Commons License 2007.10.17 0 0 3190

 

Köszi, körülnézek.

Előzmény: jacsoj (3172)
mefrott Creative Commons License 2007.10.17 0 0 3189

 

Köszi:))

 

Már miután leittam belőle, utána mivel töltöm majd tele, ugy érted?

Akkor beszerzek néhány balont tényleg, lesz rá most 2 hetem:)

 

 

szövegemben használt jelek:

 

mosoly jele:     :)

nevetés jele     :))))

röhögés jele     :D

szájhuzogatás, ajakbiggyesztés :P

Előzmény: szaki_pali (3187)
bartajo Creative Commons License 2007.10.17 0 0 3188

Az alábbi időpontokat figyelembe véve kérek segítséget.
- szeptember 15.- október 2. között szüret, must cukorfoka 19
- október 4.-én borkén adagolva musthoz, 10 gr /100 liter
- október 6.-án cukor adagolva, 2 kg /100 l
Kérdéseim:
Deriton derítőszer használata mikor időszerű és hogyan?
Lehúzható-e már a bor a seprőről?
Seprőről való lehúzás után a borhoz adagolható-e már Deriton,
amit 2-3 nap után újabb fejtés követ?
Köszönet előre a válaszolóknak!
szaki_pali Creative Commons License 2007.10.17 0 0 3187
hát akkor leírom:

le fog tisztulni!

tedd azt, hogy a maradékkal (5literrel) tölts tele egy üveget. Amikor azt látod hogy letisztult (nem lesz tükrös tiszta addíg ne várj kb. 1-2 hét) akkor ezzel töltsd tele a hordódat. A sürüjétől slaggal tudod szétválasztani (tetejéről leválasztani) Innentől fogva úgy egy jó hét után (ha persze nincs egyéb baj) tiszta lesz a borod. ahogy Feriq mondta ihatsz le belőle! A dilemma azért megmarad, mivel fogod tele tölteni a hordódat? borászok ezt úgy csinálják, hogy ha meg kell kezdeniük egy hordót akkor megteremtik annak lehetőségét, hogy a maradékkal teletöltsenek egy kisebb edényt. (vagy másik megoldás veszel egy úszófedeles tartályt)
Előzmény: mefrott (3186)
mefrott Creative Commons License 2007.10.17 0 0 3186

Nincs mibe, viszont van még a zavarosból vagy 5 liter egy üvegben itt, mert mikor észrevettem, hogy már nem tizta, kikaptam a csövet, azt már nem mertem bele önteni, abból tele önthetem, ha nem lesz baja. Tényleg azt irtátok, hogy ne aggódjak, de azt nem irta senki, hogy ez megint le fog tisztulni?

Előzmény: szaki_pali (3185)
szaki_pali Creative Commons License 2007.10.17 0 0 3185
fa 60 literes hordónál kicsit sokallanám az 5 cm -s hézagot, az több lityi borhiány. mi lesz ha még "iszik" egy kicsit a pince meg a hordó? fát jobb tele tartani! nem beszélve róla, hogy a kis hordó miatt előbb öregszik az anyag. nem tudod üvegbe szétszedni? mondjuk kettőbe?
Előzmény: mefrott (3183)
mefrott Creative Commons License 2007.10.17 0 0 3183

Rendben,

fahordóban van (60 l-es), ja és most beleütöttem a dugót, lezártam.

Előzmény: szaki_pali (3181)
mefrott Creative Commons License 2007.10.17 0 0 3182

Szia,

igen, akkor ez jótékonyan savas, nem zavaróan, de de valami van lehet érezni, savanyunak nem mondanám, de várok, ezek szerint akkor ez még csökkenhet, még 4 hetes tulképp. De valószinüleg ez egy száraz bor lesz. Ez az első borom, eddig nagyon bio és natur, még cukrot sem tettem bele direkt, kiváncsi leszek mi jön ki belőle és jövőre ennek függvényében változtatok. A szine az nagyon király és nagyon szép tiszta, szinte porcelánosan ragyogó volt, ezért is estem kétségbe, mikor  észrevettem, hogy a  végén  beleszaladt egy kis zavaros rész is, az átfejtésnél:((

Előzmény: BZoltan (3180)
szaki_pali Creative Commons License 2007.10.17 0 0 3181
Ha csak savanykás és nem azt érzed, hogy ecetet iszogatsz akkor jó! Magyarán ha nem a savat érzed ki belőle hanem azt is, akkor nem dominál a sav benne. Ettől függetlenül várj még vele egy kicsit, hogy ebből is veszítsen savat. Az hogy a dogó alatt 5 cm hiányzik a balonból nem tragédia. Bele ne érjen a dugó, mert ha fábol van a dugó, a balon meg üvegből akkor úgy jársz, hogy egyszer csak kettéválik a balon és nem lesz borod.

karcosnak akkor mondjuk, ha a sav túlteng benne.
Előzmény: mefrott (3179)
BZoltan Creative Commons License 2007.10.17 0 0 3180
A karcos az olyasmi ami kaparja a nyelőcsövet és marja a fogat...szóval alapvetően em kellemes. A jó savak azok játékosan ingerlik a nyálkahártyát, kicsit birzgálnak csípkelődnek, de nem köhögtetnek és nem is kényszerítenek hirtelen szájöblítésre.
Előzmény: mefrott (3179)
mefrott Creative Commons License 2007.10.17 0 0 3179

Szia,

mennyi az a tele, mert most van vagy 5 cm híja, vagy annyira tele kell legyen, hogy a dugó beleérjen?

Most érdekes a helyzet, mert nem tudum mi az, hogy karcos, de elég szines a nyelvünk, remélem le lehet irni szavakkal is:)))

A másik érdekesség, most a kesernyésség dominál, ugy mondanám finom keserü, mikor lenyeled, ugy elterül a szádban,  mikor a szádban van valóban van valami savanykás, vagy savas iz is benne, de ez olyan háttériz, nem dominál és olyan megfoghatatlan, tehát nem lehet egyetlen pillanatban sem rámondani, hogy aha savanyu, de olyan mintha. Lassan el kell végeznem egy borismereti tanfolyamot is:))

Előzmény: szaki_pali (3178)
szaki_pali Creative Commons License 2007.10.17 0 0 3178
Csakhogy bonyolultá tegyük egy kicsit a dolgot!

A kostolás során arra keress választ, hogy a "savanyúságot" hol érzed. Mert ha egyáltalán savanyúnak érzed és a nyelved környékén akkor a kénezéssel várjál még egy kicsit. Ha nem volt sok a seprő ami átment a ballonba akkor (ha tele van) várj míg egy kicsit veszít a savából . Van aki két három hónapot is érleli hogy az un. almasav lebomoljon. (jó megaszontam)

kénezni tehát ráérsz karácsonykor is csak tartsd tele a balont.

ha viszont elégedett vagy a savakkal (nem karcos) akkor akár kénezhetsz is.
Előzmény: mefrott (3175)
RAMBO Creative Commons License 2007.10.16 0 0 3177
Ha már ennyi fajtád van, akkor úgyis szép paraszti bort fogsz készíteni (sokféle fajta egyben), így majdnem mindegy, mi megy mellé. Ahogy így elnézem, van édes meg illatos is közte, esetleg egy muskotályillat még érdekes lehet benne, vagy hárslevelű.

De az is lehet, hogy ennyi illat elég, és hordozóbor kellene bele (nem karakteres fehérbor).
Előzmény: cippur (3164)
RAMBO Creative Commons License 2007.10.16 0 0 3176
Jaja! Karácsony körülelég lesz lefejteni megint ... ha addig el nem fogy! A kénezés után egy hétig azért ne kínálj meg senkit belőle, annyi kell neki, hogy kiigazodjon!
Előzmény: mefrott (3170)
mefrott Creative Commons License 2007.10.16 0 0 3175
OK, holnap kénezés előtt megnézem, kóstolom.
Előzmény: Ferig (3173)
mefrott Creative Commons License 2007.10.16 0 0 3174
Szia, Ez a te lapod, te foglalkozol oltványokkal, vagy csak ajánlottad?
Előzmény: jacsoj (3172)
Ferig Creative Commons License 2007.10.16 0 0 3173
Ne izgulj emiatt! Megfejtés után is fog még kiülepedni maradék. A tetejéről nyugodtan megkínálhatod vele a családodat, kénezés előtt kóstold meg magad is. Ha nagyon nem rontottad el, már iható borod van, persze ez még nem tökéletes, időnkénti kóstolással magad is követheted a változását.
Előzmény: mefrott (3171)
jacsoj Creative Commons License 2007.10.16 0 0 3172
Nézd meg a csemegeszolo.hu weblapot.
Előzmény: cippur (3164)
mefrott Creative Commons License 2007.10.16 0 0 3171
Rendben, holnap belerakom /oldom/, annyira sajnáltam, mert már annyira szép kristálytiszta, szép bor volt, már azon gondolkodtam veszek belőle és megkinálom a családtagokat, de a végén elment a kedvem, gondoltam mostmár mindegy vagy leülepszik vagy nem
Előzmény: Ferig (3169)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!