Keresés

Részletes keresés

mángorló Creative Commons License 2011.03.10 0 0 3416

én évek óta sima virágföldbe vetek (pl tesco), idén az auchanban nézegettem az olcsó földeket, és felhívtam a föld "készítőjét", mert nagyon nem tetszett hogy műtrágya is van benne. azt mondták, hogy vegyem meg nyugodtan a tujaföldet. végülis palántának még elég a föld, majd kiültetve kell tápozni. 

 

paradicsomjaimnak most jött ki az első lomblevele, és mivel nem lámpázok, elég nyurgák, de majd behozzák. csak az a baj hogy a tervezett kb 8 helyett 28 tő van. akinek kell wild bolivian szóljon

CBNora Creative Commons License 2011.03.10 0 0 3415

Sztem teljesen jó a sima homok. Én Florasca A típusú virágföldet használok, nem palántaföldet és ha túl rögösnek találom, homokkal keverem, ami még a szomszéd építkezéséből maradt.

Én a tőzeget nem szeretem és a túlságosan tőzeges virágföldeket sem. Ha egyszer kiszárad, marha nezen szívja be a vizet, átszalad rajta vagy megáll a tetején. Alulról locsolva használható az is, de a homok szerintem jobb.

Perlitet még sose használtam, egyelőre nem is tervezem.

Előzmény: szandra000 (3413)
éjjelvolt Creative Commons License 2011.03.10 0 0 3414

Mivel nekem is gondom volt,hogy sok nem kell belőle,én Vateán találtam perlitet.Ott annyit kérsz amennyit akarsz.Gazdaboltokba próbáld még meg,ne kertészetben,talán vannak kisebbek is.

Előzmény: szandra000 (3413)
szandra000 Creative Commons License 2011.03.10 0 0 3413

Ma végig jártam Fehérvár neves kertészettel foglalkozó áruházait, de kertészeti perlitet egyikben sem találtam. Van nálunk egy nagy kertészet is, bár megmondom őszintén akár hányszor kellett onnan valami, a java sosem volt ott sem megtalálható, most szándékosan nem is oda mentem(de úgy néz ki még is csak meg kell látogatnom hátha)...

A lényeg az, hogy 20l-es palánta földet is a harmadik helyen az Auchanban tudtam kapni a többi helyen mind hatalmas nagy kiszerelésben volt, ajánlottak nekem tőzeget a perlit helyett 80litereset :S Hát mondtam, hogy nekem az erkélyen össz-vissz 3-4 palántám lesz nem gondolom, hogy ahhoz a 80literes tőzeget el kéne vinnem.... Szóval segítsetek, van esetleg internetes renedlős oldal ahonnan lehet perlitet pl 20literesben kapni? Vagy amikor homokra gondoltok, sima átlagos homokra gondoltok mint pl homokózói?

covycovy Creative Commons License 2011.03.10 0 0 3412

Igen a jégverésre gondoltam.

Előzmény: zsebi41 (3401)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.10 0 0 3411

Ez a Kókuszkocka úgy hangzik, mint valami süteménynév:)

éjjelvolt Creative Commons License 2011.03.10 0 0 3410

A kókuszkockát(téglát)én is ismerem,arról beszéltem lentebb.Én a mutatott fotóra gondoltam,szerintem az tőzeges nem kókusz,olyanról még nem hallottam.Amit vödörbe kell duzzasztani én is ismerem,de csak abban nem csíráztatok magokat.

Előzmény: de-guky (3407)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.10 0 0 3409

Imádom a kapros házisajtot, az valami isteni! Egy környékbeli nőtől veszem, aki tehenekkel foglalkozik. Nem is annyira drága, 1300 ft kilója. Magasan veri a Trappistát és egyéb bolti borzalmakat.

Előzmény: taormina1 (3408)
taormina1 Creative Commons License 2011.03.10 0 0 3408

Minthogy nem tudom szabályozni a kapor életútját, én akkor szedem és fagyasztom le, amikor van. Eltevös savanyúságba különben szárazon is jó. A szezon végére egyébként újra elveti magát, persze már nem olyan mennyiségben, mint tavasszal, így néhány tö friss ilyenkor is van.

Előzmény: kertmanó (3339)
de-guky Creative Commons License 2011.03.09 0 0 3407

Lehet kapni pl. az Au.han-ban az állatfelszerelés résznél kókuszkockát.

Ez téglalap alakú. Be kell rakni egy vödörbe és 8 l vizet ráönteni. Ettől megdagad és

kész a steril keltető talaj. A víz lehet mindjárt tápoldatos.

Előzmény: éjjelvolt (3406)
éjjelvolt Creative Commons License 2011.03.09 0 0 3406

Nem is tudtam,hogy ez  létezik kókuszból is.:O Eddig tőzegkockát ismertem Jiffy néven.Bár én egyikben sem csíráztatnék magokat,mivel semmi tápanyag nincs bennük.Esetleg úgy,hogy mielőtt felvannak vízzel szívatva tápoldatot adagolnék.Viszont gyökereztetéshez kiváló!A kókusz jobb mint a  tőzeg,de akkor inkább már a kókusztéglából mint ilyen korongból vagy kockából.Levegősebb,jó víztartó képessége van.Én keverem virágfölddel.

Előzmény: BöPö (3404)
szandra000 Creative Commons License 2011.03.09 0 0 3405

Kockával kisebb a rizikód? Egy kockába egy palánta kell? Amúgy jól fest :D Bár lehet inkább a hagyományos földnél maradok.

Előzmény: BöPö (3404)
BöPö Creative Commons License 2011.03.09 0 0 3404

Én úgy tudom bármihez jó, de mivel nem tartalmaz tápanyagot mind a palántaföld jobban oda kell figyelni a tápanyagutánpótlásra. Tavaly palántadőlésben elpusztult majd az összes növényem, állítólag így kisebb a rizikó....

 

Így néz ki (nem saját fotó)

 

 

  

szandra000 Creative Commons License 2011.03.09 0 0 3403

Ez a kókuszkocka miből jó és miből nem. Hallottam már máskor is róla de fogalmalm sincs milyen növényeket lehet bele vetni, akkor a paradicsom is jól bírja ezt?

Előzmény: BöPö (3400)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.09 0 0 3402

Miféle kókuszkockába?

Előzmény: BöPö (3400)
zsebi41 Creative Commons License 2011.03.09 0 0 3401

Régen jártam erre, de benned aztán nem csalódtam. Nagyon szépek a palántáid. Reméljük nem járnak úgy mint tavaly. Ugye jól emlékszem

 

 

Nem tudom mire gondolsz? Ha a jégre akkor valóban én voltam, de nagyon szépen kiheverték, mert, amikor a jég jött /máj.7./ akkor az én ápr. 20-án kiültetett palántáim gyökere már olyan erős volt, hogy hamarabb helyre jött, mintha május 15 után ültettem volna el.

 

 

május 7

 

 

junius 14

 

Hát nem csodálatos és hálás ez a növény.

 

Most így állnak a palántáim, és ha nem lesz hamarosan jó idő, hogy kitudom tenni a folia alá, akkor bánhatom, hogy ilyen korán ültettem. Ezért mondom nem vagy elkésve, én nem vagyok jó példa.

 

 

 

egy valamire való kertészkedő ember egyik legfontosabb erénye a türelem, erről sajnos elég sokszor elfelejtkezem, főleg ilyenkor tavasz közeledtével, lépek túl az észszerüség határain.

Előzmény: covycovy (3381)
BöPö Creative Commons License 2011.03.09 0 0 3400

Én idén "kókuszkockákba" vetettem...szépen kelnek..gondolom majd több táp kell nekik.

Midnightx Creative Commons License 2011.03.09 0 0 3399

Én Tuskó virágföldbe vetettem a parit és elég ramatyul keltek ki. A virágföld teli volt fadarabokkal meg vattaszerű félig elkorhadt növényi mütyükkel. Lehet, hogy homokkal kellett volna kevernem... 

vf1 Creative Commons License 2011.03.09 0 0 3398

Sajnos nem találtam a magyar oldalakon....

Előzmény: mángorló (3397)
mángorló Creative Commons License 2011.03.08 0 0 3397

teszvesz, vatera, ebay, és külföldi magos oldalak. de a magyar oldalakon is szokott lenni

Előzmény: vf1 (3389)
mángorló Creative Commons License 2011.03.08 0 0 3396

azt hozzátenném, hogy egy déli fekvésű lakótelepi erkély az én kiskertem. amikor pedig megjelennek a kártevők, akkor egy idő után jönnek a jótevők, levéltetű az első, arra jönnek a fátyolkák, katicák (a harlekin az már domináns), zengőlegyek. eddig nincs is baj. aztán jön az atka itt már elég nagy a veszteség, de érdekes hogy paprika, paradicsom alig lesz atkás. tavaly nagyon durva liszteske hadjárat volt, minden liszteskés lett. a sárga lapokban bízom én is mert semmi permetet nem vagyok hajlandó kiszórni, gombaölőzni se szoktam. max tápoldat.

 

csiliből mindig derék a termés, paradicsom is van, bár ez utóbbit valami száradós, szárleesős elkapja egy idő után. ja igen és nyáron volt 4 db okrám is, 4 db termés. ez nagyon liszteskés lett. szóval sárga lap lesz mindenhol, csak a fátyolkákat féltem

 

jöttek az idény végén  fürkészdarazsak is, de azok a levéltetveket ették meg, vagyis belepetéztek. de felhívtam egy ilyen atkaölő darázs forgalmazót is de mondta hogy az én erkélyemen nem fog ez menni, nagy üvegházakban max.

 

úgyhogy sárga lap, meg a varádicsot megpróbálom, azt legalább felismerem a réten

 

 

Előzmény: il1321 (3392)
il1321 Creative Commons License 2011.03.08 0 0 3395

Nagyjából jól:)

A magokon 0,5-1 cm-nél vastagabb föld ne legyen.

A többit jól gondolod. Mag keltetésre poharasnál sem kell palántaföld, a homokos, perlites keverék nagyon jó.

Erkélyes termesztésnél inkább 2/3 legyen a föld és 1/3-ad a homok, perlit.

Előzmény: szandra000 (3394)
szandra000 Creative Commons License 2011.03.08 0 0 3394

Képzeld mire írtad el is jutottam oda, és elolvastam.

Szóval a föld: 1 rész palántaföld 3rész homok, vagy perlit.Akkor ezt végre kiderítettem.

Tápoldatnak meg nagyon jó a wuxall.

Nagyon hasznos információkat kaptam köszönöm:)

 

Nagyjából azt is megértettem hogy hogy lehet ezt csinálni, szóval először földbe kell tenni a magokat, megszórni pici földdel kb 1cm-re legyen földben és permetezni vízzel, majd amikor kikelnek és nagyobbak lesznek akor lehet ládába átültetni. És amikor már levele van akkortól érdemes tápoldattal öntözni. Jah és öntözni csak is alulról szabad!! Remélem mindent jól értek :) A fagy ideje alatt még szobában tartani fényben, majd szépen lassan kiszoktatni.

 

Jól értettem, hogy az átültetésnek több féle lehetősége van, hogy először pici poharakba keltetem ki majd végleges nagy balkonba teszem át, vagy eleve oda ültetem őket és ha sok kikel akkor egyszerűen csak megritkítom? Ha a poharas megoldást szeretném akkor a magoknak is kevert föld kell vagy nekik még mindegy a föld állaga? virágföldem van itthon, abba most is el tudom vetni akár, csak a palánta földet nem szereztem még be.

Előzmény: il1321 (3393)
il1321 Creative Commons License 2011.03.08 0 0 3393

Szia! Olvasd el ezt ötletnek, és az ott található linken töltsd le az ezzel a témával foglalkozó könyvet:

http://ilkertje.blogspot.com/2011/01/kert-az-erkelyen.html

 

Még egyáltalán nem csúsztál ki a vetésből. Egész március első fele alkalmas időpont.

 

Előzmény: szandra000 (3390)
il1321 Creative Commons License 2011.03.08 0 0 3392

Köszönöm mindketőtöknek, örülök, hogy találtok használható ötleteket az írásokban.

 

A liszteskével közvetlen tapasztalatom (szerencsére) nincs. Különféle írások átnézése után a következőket találtam, ami segíthet:

A talajt locsolással és mulcsozással tartsuk állandóan nedvesen.

A növényi maradványokat betakarítás után komposztáljuk.

z üvegházakat, fóliákat alaposan szellőztessük. (nekem jó idő esetén rendszeresen nyitva van mindkét vége.)

Helyezzünk ki sárga lapokat (házilag sárga színű kartonlapokat enyvevel, vagy zsírral bekenve használhatunk ilyet.) A sárga szín kifejetten ezt a kártevőt vonzza. 

Közvetlenül védekezhetünk:

Gilisztaűző varádics kivonattal:

Erős fertőzés esetén piretrum, vagy piretrum- rotenon hatóanyagú szerrel 10 napos időközönként. Főleg a fiatal lárvák érzékenyek erre,

Fürkészdatrázs beszerzésével. (ez nem annyira egyszerű)

forrás: Shmid-Henggeler: Szelíd növényvédelem

Nekem az üvegház sarkaiban is mindígvan calendula éstagates. Ezek bevonzzák a különböző rovarokat, így természetes ellenségek is bejönnek az üvegházba.

Szerintem a káliszappanos permetezés ezek ellen is hatásos lehet. Lehetőleg a levelek fonákját érje a permet.

 

Ha ilyeneket látunk az üvegházban, akkor örüljünk nagyon, mert megjelent a természetes ellenség:

 

  encarsia formosa, molytetű fürkész  eretmocerus, fürkészdarázs

ésmacrolopus, ragadozó poloska.

 

 

Alaposabb leírás a károkozótól és a védekezésről itt található:

http://ujszo.com/cimkek/kerteszkedo/2007/06/08/vedekezzunk-a-liszteske-ellen

http://www.hhrf.org/ujszo/2001/174/gazdasag.htm

 

Előzmény: mángorló (3386)
CBNora Creative Commons License 2011.03.08 0 0 3391

Én a cserepeseket Wuxallal szoktam tápoldatozni, 5 liter vízhez egy kávéskanál majdnem minden locsolásnál. A csomagoláson feltüntetett adagolás kevésnek bizonyult.

Lehet nagy termetűeket is ládában tartani, 20 literes edény már jó. Falra akasztott rácsra föl lehet kötözni, úgy jól is néz ki.

Előzmény: szandra000 (3390)
szandra000 Creative Commons License 2011.03.08 0 0 3390

El sem hiszem, hogy megtaláltam a legmegfelelőbb topikot számomra :)

 

Szeretnék csatlakozni a paradicsom barátaihoz, ezt mindössze pár hónapja döntöttem el amikor talán egy cikben olvastam, hogy a koktél illetve mini paradicsomokat tökéletesen lehet panel ház erkényén ládákba nevelni. Pórbáltam utána keresni, olvastam róla sok sok ciket, de végül is mindig maradnak fennamaradó kérdések.

 

Például milyen földbe ültessem a magokat, a palnánta föld megfelelő erre a célra? És milyen tápoldatot tudok használni, hiszen mindenhol azt írja trágya illetve folyékony trágya, de ha kertem lenne teljesen jó lenne, őszintén megmondva az erkélyen nem akarok trágyázni :S Van bevált tápoldat ötletetek?

 

Szóval pár hete magot is találtam az ötletemhez, Manó paradicsom, a termés 50-60gramm, azt írja gyors növésű gyors fejlődésű fajta.

Kezdek kicsúszni a palánta elültetésének idejéből, szóval várom tanácsaitokat.

 

U.I.: ha már másnak írtatok ebben a témában és emélkeztek nagyjából melyik hozzászólások lehettek, nekem az is jó ha leírjátok a számát, ne haragudjatok de nem volt időm ezt a rengeteg oldalt elolvasni. Köszönöm válaszotokat!!!

vf1 Creative Commons License 2011.03.08 0 0 3389

Sziasztok,

van valakinek ötlete hol lehetne San Marzano Lungo fajtát beszerezni?

A folytonnövő típusra gondolok.

Azért ilyen későn, mert csak most fedeztem föl a fajtát és a topikot is.

Boltokban nem láttam.

agicza Creative Commons License 2011.03.08 0 0 3388

Köszi szépen, akkor nehéz szívvel bár, de gyéríteni fogok... Lényeg, hogy dőlni ne akarjanak. :-P

Előzmény: il1321 (3384)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.07 0 0 3387

Ha penészedik a paradicsomvetemény földje, az gondolom rossz jel...

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!