Keresés

Részletes keresés

szaki_pali Creative Commons License 2007.11.27 0 0 3342
azt a gép elvégzi.

engem a támrendszer miatt érdekelt a dolog. meg szakmai kiváncsiság.
Előzmény: BZoltan (3341)
BZoltan Creative Commons License 2007.11.27 0 0 3341
Ez a gépi szüret is csak egy árcsökkentő módszer ahol minőségi kompromisszumot teszünk.

Én bevallom még csak nem is láttam gépi szüretelést. Azt hogyan oldod meg, hogy szőlőlevél meg más idegen anyag ne kerüljön bele a gyümölcsbe?
Előzmény: Törölt nick (3340)
Törölt nick Creative Commons License 2007.11.27 0 0 3340
"Én úgy gondolom, hogy a legmagasabb minőségi kategória (pl. aszú)
[+ az egyéni igények. :) ]
kivételével minden esetben tökéletesen kiválthatja az emberi munkaerőt"
Előzmény: Ferig (3339)
Ferig Creative Commons License 2007.11.27 0 0 3339
Ez mind szép-szép, de hogyan válogatja ki az egészséges szemekből a rothadtakat, hogyan szelektálja a fürtöket aszerint, hogy melyik érett leszedhető, és melyik az amit még két hétig a tőkén lehet hagyni? No és hová lesz a napsütéses szüret semmivel sem pótolható hangulata, varázsa, csendje? :-) (Költői kérdéseimre nem feltétlenül várok választ)
Előzmény: Törölt nick (3335)
Törölt nick Creative Commons License 2007.11.27 0 0 3338
Kartács :) az előbb olvastam egy másik fórumban, és ráállt a billentyű :)

Én konkrétan Rizlingszilváni, Bianka, Eger2, Zöldveltelini és Piros szlanka fajtáknál használtam és fogom is, de tudomásom szerint a legtöbb fajtánál használható. Egyedül talán az alább említett Kövidinkánál vannak fenntartásaim, bár ha az Olaszrizlinget leszedi, akkor a Kövidinkát is. Az előbbinél már próbáltuk, működött.
Előzmény: szaki_pali (3336)
cippur Creative Commons License 2007.11.27 0 0 3337

O.K.

Előzmény: szaki_pali (3334)
szaki_pali Creative Commons License 2007.11.27 0 0 3336
itt mindenki kartács?

köszönöm a véleményed, esetleg még annyit hogy te milyen fajtáknál használod(tad)?
Előzmény: Törölt nick (3335)
Törölt nick Creative Commons License 2007.11.27 0 0 3335
Szaki pali kartács feltett nekem egy kérdést, hogy mi a véleményem a gépi szüretelésről.


Én nem teszek olyan összehasonlításokat, hogy mi az előnye és a hátránya….
Itt minden attól függ, hogy mi a szőlész-borász célja. Amit tudni kell: a szőlő támrendszerét a gépi szürethez kell igazítani(kordon vagy egyes függöny művelésű kell hogy legyen) A támrendszernek egészségesnek és homogénnek kell lennie, a korhadt oszlopot azonnal megtalálja gép és ki is töri, ha nincs elég mélyen, akkor kilazítja. A szőlő fajtája is alkalmas legyen a gépi szüretre, a gép le tudja rázni a bogyókat. Pl. a Kövidinka erre nem alkalmas. A leszedett szőlő állaga a zúzott-bogyózott cefrének megfelelő, ezért haladéktalanul a fel kell dolgozni. Sokszor emlegették már, hogy a gép rázólécei nagyon elverik a vesszőket, én ilyent csak rosszul beállított gépnél láttam. Tehát ha ilyent tapasztalunk, az inkább a gépész hibája, mint a gépé.
1 hektár szőlő leszedése kb. 1-1,5 óra, attól függően, hogy milyen fajta és mennyi van rajta. Hogy mégiscsak említsek egy előnyt, hihetetlen jó érzés egyszerűen csak sétálni a gép mellet (kb. egy sétáló ember sebességével halad szüret közben) és látni, ahogy szépen leszedi a szőlőt, csak a kocsányt hagyva a tőkén. Én úgy gondolom, hogy a legmagasabb minőségi kategória (pl. aszú) kivételével minden esetben tökéletesen kiválthatja az emberi munkaerőt
szaki_pali Creative Commons License 2007.11.27 0 0 3334
Fiuk (bocsika hogy belekotyogok) de szerintem hanyagolni kellene a témát. Egy röpke hasonlattal élve lehet büszke valaki a honi földön elért eredményeire anélkül is hogy a szőlő vagy bármi más echte magyar lenne. és akkor jöjjön a hasonlat. Az angolok ugye marhára büszkék az angol telivér nemesített fajtájú pacijukra. PEDIG LEVEZETVE ARAB!

vannak dolgok amelyek csak ránk jellemzőek és vannak olyanok melyet nekünk tulajdonítanak pedig nem is oly régen vált a mi szokásunká. lehet a sort folytatni de szerintem egy-egy példa aztán legyen békesség.

a csikós meg a gulás a pusztában echte magyar, a paprikát meg mióta is ismerjük?! de minkettő ungarische kunst!
BZoltan Creative Commons License 2007.11.27 0 0 3333
cippur kartács,

ezt írtad _te_:

" Szerintem a lényeg a kompromisszum; haladjunk is, de őrizzünk hagyományt is. Vagy ha éppen mindegy, hogy hol mit választunk akkor ha lehetőleg inkább magyar legyen. "


Én pedig megkérdeztem, hogy mitől magyar neked egy fajta és mennyi idő után hagyomány a hagyomány... tény ezt némi szándékos szarkazmussal tettem ami miatt te primitívnek nevezted a kérdést, pedig komolyan kérdeztem. Tényleg érdekelni, hogy milyen hagyományokat tartasz őrizendőnek és mit tartasz magyar fajtának.

Ez egy nyilvános fórum... ha írsz valamit akkor megeshet, hogy belekérdeznek vagy válaszolnak rá :) Nem kell egyből megsértődni.
Előzmény: cippur (3323)
szaki_pali Creative Commons License 2007.11.27 0 0 3332
tf1

előre is köszönöm!
szaki_pali Creative Commons License 2007.11.27 0 0 3331
... hát akkor igyunk!!!

illen az idei, nem tom látszik-e rendesen (talán igen)





Előzmény: cippur (3330)
cippur Creative Commons License 2007.11.27 0 0 3330

Nem is fogok válaszolni, hiszen olyan dolgokkal jössz nekem amit én nem is mondtam. Ergo nem figyelsz, tehát a további vita (nevezzük inkább eszmecserének) értelmetlen.

De őszintén mondom, hogy nem akartalak megbántani, biztos nem vagy primitív, csak az a mondat volt az. A részemről tényleg vége, bocs.

Igyunk egy pohárral, egészségedre.

Előzmény: BZoltan (3328)
cippur Creative Commons License 2007.11.27 0 0 3329
Nálam alakul, igénylők már vannak rá.
Előzmény: szaki_pali (3327)
BZoltan Creative Commons License 2007.11.27 0 0 3328
te már lassan ott tartasz, hogy primitívnek nevezel engem, miközben nem válaszoltál arra a roppant egyszerű és egyenes kérdésre, hogy mitől tartasz magyarnak avagy nem magyarnka egy fajtát?

Amúgy hány év után lehet szerinted hagyományosnak tartani egy fajtát?
Előzmény: cippur (3326)
szaki_pali Creative Commons License 2007.11.27 0 0 3327
OFF

ki hogyan van megelégedve az idei nedüvel?
nálam alakul a dolog. két fajta lépett frigyre a minőség érdekében. nem sokára teszem fel a képet ha persze sikerül a lényeget megragadnom.
cippur Creative Commons License 2007.11.27 0 0 3326
Egy szóval se mondtam, hogy a pl. a furmint magyar lenne, de mindegy. A Kossuth címer alakú levél felemlegetése kezd átmenni primitívbe, úgyhogy hagyjuk.
Előzmény: BZoltan (3324)
Törölt nick Creative Commons License 2007.11.27 0 0 3325
Szép dolog a hagyományőrzés, de szerintem hülyeség különbséget tenni "magyar" és "nem magyar" fajta között. Egyáltalán: mitől magyar egy fajta? Jó, erre lehet azt mondani, hogy pl. magyar szőlészek nemesítették (Cserszegi). A hagyományos fajták nem biztos hogy színtiszta magyar eredetűek.
Én például most a Piros szlankát pártolom, amire lehetne azt mondani, hogy hagyományos homoki szőlőfajta, hisz már nagyapáink is termesztették, de mégse mondhatjuk, mert balkáni eredetű.
Úgy gondolom, hogy mindenki mérje fel a termőhelye adottságait és annak megfelelő szőlőfajtát ültessen, tökmindegy hogy az a fajta honnan származik.
BZoltan Creative Commons License 2007.11.27 0 0 3324
"lehetőleg inkább magyar legyen"

de mitől magyar egy szőlőfajta? Kossuth címer formája van a levelének, vagy karimáskalap alakja van a fürtjének?

Mi az, hogy magyar fajta? Mert a magyarországon kitenyésztett és kikisérletezett fajtákat még csak-csak értem...de mitől magyar a hárslevelű vagy a furmint?
Előzmény: cippur (3323)
cippur Creative Commons License 2007.11.27 0 0 3323

 

Én nem viszem túlzásba a magyarkodást és nem azt akartam írni, hogy Magyarországon csak magyar fajtákat ültessen mindenki. Remélem ilyen hülyeségre egyikőtök sem gondolt. A piros szőlőm pl. egyáltalán nem magyar. Szerintem a lényeg a kompromisszum; haladjunk is, de őrizzünk hagyományt is. Vagy ha éppen mindegy, hogy hol mit választunk akkor ha lehetőleg inkább magyar legyen. Ha mindegy!

A csakazértismagyartól, vagy ahogy írtad félművelt magyarkodástól ugyanúgy irtózom én is, meg a külföldimajmolástól szintén. Ma Magyarországon az utóbbi jelent nagyobb problémát, szerintem. Európa más országaiban járva mindenhol a saját preferálását látja az ember, nálunk egyből soviniszta hülyéknek nézik az ilyeneket. Hiába, Európa még messze van, mentálisan meg főleg.

A Védegyletet se félműveltek találták ki, szerintem valami hasonlóra gondoltak.

Előzmény: BZoltan (3317)
RAMBO Creative Commons License 2007.11.27 0 0 3322
Nyomatom ezt a növényvédelmi sorozatot a blogon, ha érdekel valakit a perenoszpóra, most éppen az van soron. Mindennemű kiegészítést szívesen veszek.

http://szolo.blogspot.com/2007/11/zld-rszek-megbetegedsei-perenoszpra_27.html
BZoltan Creative Commons License 2007.11.27 0 0 3321
én is veled értek egyet... szeretem a hagyományos fajtákat, mint a furmin, hárslevelű és hasonlók... és szeretem az olaszrizlinget, juhfarkot, de szeretem a nagyon szépen beilleszkedő kereklevelűt, pino-blancot, rajnait, traminit

Érdekes lenne még kisérletezni más fajtákkal amik a világ megannyi részén szép bort adnak.
Előzmény: pinotnoir777 (3320)
pinotnoir777 Creative Commons License 2007.11.27 0 0 3320

Szerintem nagyon fontos kérdést vetettél azért föl. Én ebben kerülöm a szélsőségeket, pontosabban két eltérő szempontot látok. Egyrészt, ha van egy olyan szőlőfajta, amiből kitűnő bort lehet szűrni, az jöhet felőlem az Antarktiszról is, akkor is telepítenék belőle, attól hogy valami nem őshonos, nem kell eldobni. Ha mindenki állandóan tradicionalista lett volna, akkor most csak Kaukázusból való borokat ihatnánk.

 

Viszont szerintem nagyon fontos, ha vannak értékes régi fajtáink, akkor azokat azért pozitív diszkriminációban kell részesíteni. Ugyanis kultúránk, múltunk részei, számomra személyesen már az is érdekes, hogy déd vagy ükapám milyen ízű bort ihatott. Másfelől pont Olaszország példája mutatja, hogy nagyon is jövedelmező a régi fajtákkal foglalkozni, ugyanis sokkal kevesebb versenytárssal rendelkező terméket tudnak így készíteni.

 

Harmadrészt konkrét bizonyítékok is vannak, pl Gróf Buttler Kadarka, személyesen a kedvenc magyar vörösborom, meg Szentesi Józsi pincéjében is hatalmas csodákkal lehet találkozni a régi magyar fajtákból.

 

Viszont az az érv, hogy úgy általában ellenállóbbak lennének a régi magyar fajták, az nem igaz. Sőt. Leginkább 3 ok miatt kerültek ki a termelésből:

 

1: keveset teremtek

2. rendszertelenül teremtek, pl azért mert sokuk csak nővirágú volt

3 betegségekre, extrém időjárási helyzetekre fokozottan érzékenyek voltak.

 

Egy személyes bosszúságomat hadd osszam meg veletek a témában: a Mátrában borászkodunk, és itt is, sok más borvidékhez hasonlóan, több száz éven keresztül a kadarka adta a termés javát. Hogy van az, hogy most meg én nem telepíthetek, csak a területem 5 %-án, kísérleti fajtaként, kadarkát? Pedig tényleg ez a fajta izgatna a legjobban:(

Előzmény: misi0731 (3318)
Ferig Creative Commons License 2007.11.26 0 0 3319

Nem a származásuk (nevük) a fontos, hanem adott földtani-földrajzi-éghajlati viszonyok között az

  • érési idejük
  • termőképességük
  • íz és aromagazdagságuk
  • cukor- és savtartalmuk
  • fagytűrőképességük
  • szárazságtűrésük
  • betegségekkel szembeni ellenállóképességük
  • és legfőképpen a boruk minősége, élvezeti értéke
Előzmény: misi0731 (3309)
misi0731 Creative Commons License 2007.11.26 0 0 3318
Nahát, nem gondoltam volna, hogy többen is reagálnak a kérdésemre. Habár a szakmai okok eddig elmaradtak a kérdésemmel kapcslolatban, örülök, hogy ennyien véleményt tudnak alkotni a témában, és nem is akármilyet.Szerintem eddig nagyon tanulságosak voltak a hozzászólások. Köszönöm, és remélem, még sokan reagálnak a témára.
BZoltan Creative Commons License 2007.11.26 0 0 3317
Mondj egy magyar szőlőfajtát... de vigyázz ki ne derüljön, hogy egy horvát, szlovén, német, bolgár lesz az amit mondasz?

Én rajongok a magyar borért...de nem azért mert magyar szőlőből van, hanem azért mert magyar szőlőmunkás gondozza a szőlőt és magyar borász mesterkedik a pincében.

Az én hátam borsózik a félművelt magyarkodástól... sorolj fel tíz világszerte elismert magyart, aztán próbáld meg ugyanezt úgy, hogy nem mondasz olyant aki a vérmagyarok elől menekült el az országból és alkotott nagyott valahol máshol...
Előzmény: cippur (3316)
cippur Creative Commons License 2007.11.26 0 0 3316

 

Szia!

 

Teljesen jogosnak és aktuálisnak érzem a kérdésed. Én nemrég telepítettem szőlőt, és a fehérnél ügyeltem arra, hogy kizárólag magyar fajták legyenek. Ez nem magyarkodás, hungarikumozás, meg ki tudja hogy hívják egyesek, hanem szerintem tök természetes dolog. Lehet mondani, hogy különböző okok miatt (talaj, csapadék, hőmérséklet, stb...) az én földembe pont a pinot noir kívánkozott.  Még az is lehet, hogy igen. Egy francia földje hiába kívánná pont a Zenitet vagy a Juhfarkot, a büdös életbe se ültetne magyar fajtát. Meghogy a külföldi fajtákból lehet csak minőségi bort csinálni? Ezt se hiszem. Ha a magyar fajtákkal nem kísérletezik senki, honnan tudjuk? Egyszerűbb átvenni azt, amit már kifejlesztettek, mert ott van rá pénz? A hagyományőrzés nem maradiságot jelent, attól még lehet haladni a korral, nem értem miért kéne visszatérni a gyalogtőkéhez. ha ősi magyar fajtát akarunk? Ha nem bírja úgy a magasművelést, akkor addig próbálkozunk vele, amíg alkalmazkodik. A híres fajták se maguktól lettek olyanok, hanem mert sokat dolgoztak velük.

Mindenféle nációtól való átvétel előtt is világhírű volt már a magyar bor. Még mielőtt a jelenleg divatos külföldi fajták léteztek volna.

Más: Amikor külföldi barátaim (utoljára angolok) jönnek látogatóba, borkóstolásra, városnézésre, stb., ők kifejezetten speciális magyar dolgokat keresnek. Ha nem tudnék nekik igazi magyar fajtát mutatni, azt hinnék hülyéskedek és néznének furcsán, hogy ez Magyarország, vagy nem?

Előzmény: misi0731 (3303)
macmelon Creative Commons License 2007.11.26 0 0 3315
Szerintem két értelmes megközelítés:
- A világot érdekelhetik az új fajták. (Legalábbis az első palack erejéig, mert onnantól a minőség fontosabb.)
- Azok a fajták, amelyek idehaza régóta teremnek, azok (statisztikailag) megfelelnek a helyi viszonyoknak. (Igaz, a modern ízlésnek, vagy a jelenlegi technológiáknak nem biztos.)

És a kettő együtt megtalálható néhány fajtánál, mint pl. a furmint, vagy a hárslevelű. És ezt így együtt még akár hungarikumnak is hívhatjuk, ha ez egy jó marketingcímke (és nem tudományos igényű leírás, osztályozás).
Előzmény: BZoltan (3312)
RAMBO Creative Commons License 2007.11.26 0 0 3314
Az, batonázs más néven. Kaja az almasav-bontó baciknak.
Előzmény: lalá (3313)
lalá Creative Commons License 2007.11.26 0 0 3313
-Sur lie. (talán)
Előzmény: jacsoj (3299)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!