Keresés

Részletes keresés

szaki_pali Creative Commons License 2007.11.27 0 0 3359
tf1

elárulod mennyi a bérleti díj?
ha nem akarod pontosan megmondani akkor nekem az is elég ha viszonyítod a szántóföldi kombájn árához. pl annyi, tőbb kicsit stb.
pinotnoir777 Creative Commons License 2007.11.27 0 0 3358
Sajnos ennek van egy olyan logikai következménye is, ami nálunk a környéken gyakorlatba is átültetődött, hogy ahol megjelent egy szüretikombájn, amivel bérbe dolgoztattak, ott hirtelen nagyságrendekkel megszaporodtak a szüreti kommandósok (apeh, vpop, helikopter...) vizitjei is. Szóval itt fordítva működött a dolog. VOLTAK szüreti munkások, de már nem mertek elmenni dolgozni, mert féltek a büntetéstől, feljelentéstől.
Előzmény: Törölt nick (3354)
szaki_pali Creative Commons License 2007.11.27 0 0 3357
van amelyiket permetezéssel zöldmunkázóval is felszerelhető (opciós választási jog persze jó pénzért)

azt értem hogy bérbe is mehet a 10 ha példa az egységet szimbolizálja. egy összes 50 ha darab (saját+bér) már elfogadható megtérülést hoz, amin érdemes elgondolkodni.
Előzmény: Ferig (3356)
Ferig Creative Commons License 2007.11.27 0 0 3356

Matekból ez csak közepes. Ha neked van géped Te fogod  leszüretelni a hegyközség felét-kétharmadát, így már sokkal jobb lesz a megtérülés, igaz szüret után 1 évig csak nézegetheted a gépet. Vagy másra is lehet használni?

 

Előzmény: szaki_pali (3353)
szaki_pali Creative Commons License 2007.11.27 0 0 3355
mennyi a bérleti díj 15 rugó?
Előzmény: Törölt nick (3354)
Törölt nick Creative Commons License 2007.11.27 0 0 3354
Számoljon utána a gép gazdája! :)
De az okos tulajdonos bérbe is szüretel (nekem :))
Nomeg azt is számoljuk bele, hogy lassan nem találni épkézláb szüretelőmunkást. Ez sajnos nem csak Somlón probléma, hanem az alföldön is.
Előzmény: szaki_pali (3353)
szaki_pali Creative Commons License 2007.11.27 0 0 3353
röpke matek

ha egy hektáron 10 tonna termés van akkor a gép 1,5 óra alatt leszedi a termést. ezt ha 80 ember végzi szintén leszeheti 1 óra alatt. (ekkor 125 kg jut fejenként, ha 200 kg/fővel számolva 50 szüretelő is elegendő) no ha a munkásoknak bejelentve alkalmi munkavállalói könyvecskével fizetni kell óránként 500 Ft óradíjat. Azaz 80 munkás egy órája 40.000 Ft. 10 ha esetében ugye 400.000 Ft.

A gép ára 20 milla. unokáink is látni fogják, akkor megtérül a beruházás. A fenti példában 50év kell hozzá, hogy a gép ára visszajöjjön a szüreteseken.
csak hozzávetőleges számítás nem közgazdasági kategória!
Előzmény: Törölt nick (3351)
Törölt nick Creative Commons License 2007.11.27 0 0 3352
http://www.ikr.hu/ker_nh_szolobetakarito.php

Itt lehet olvasni róluk, illetve prospektust letölteni
Előzmény: Törölt nick (3351)
Törölt nick Creative Commons License 2007.11.27 0 0 3351
Az új gépekre nem tudok pontos árakat, tudtommal az önjáró változat 40, a traktorvontatású 20 millió körül van

A használtak sokkal olcsóbbak. Az egyik ismerős szőlősgazda (20 hektáros) az idén vett egy kitűnő állaptban lévő használt traktorvontatásút 1 millióért
Előzmény: szaki_pali (3350)
szaki_pali Creative Commons License 2007.11.27 0 0 3350
nem tudom mibe kerül egy gép csak azért hoztam fel a kakas példát.

állítólag francia honban a terület 75% ban ilyenekkel szüretelnek. kiváncsi lennék a gép árára és onnan némi számolás, hogy 10-50-100 ha területre érdemes már ilyet venni.
Előzmény: BZoltan (3349)
BZoltan Creative Commons License 2007.11.27 0 0 3349
Gondolom megvan a matekja annak is, hogy mekkora területre érdemes venni és mekkorára bérlni avagy hanyagolni egy szőlőkombájnt :)
Egy néhányszáz négyszögöles családi kisbirtokra nyilván költséghatékonyabb és hangulatosabb a haveri kört meg a családot beszervezni egy szüreti bulira.

Nekem a gyerekkori emlékeim legszebbikei a szüretek :)
Előzmény: szaki_pali (3345)
Törölt nick Creative Commons License 2007.11.27 0 0 3348
Igen.
A gép tulajdonosa szerint egy gép 80 szüretelő munkáját váltja ki.
Nem számoltam utána.
Előzmény: BZoltan (3346)
szaki_pali Creative Commons License 2007.11.27 0 0 3347
amit tudok a dologról az az, hogy a zöldmunka itt fokozottan jelentkezik. A gazdára hárul ezután hogy mit hagy meg szüretre. ha a kifogásolható kacstermés is belekerül akkor aztán adott a bornak egy indíttatást a minőségi útvonalon.
Előzmény: BZoltan (3346)
BZoltan Creative Commons License 2007.11.27 0 0 3346
Korrekt.

De látod, ismét kiderült egy dolog ami igencsak befolyásolhatja a palackozott bor árát is és minőségét.
Előzmény: Törölt nick (3344)
szaki_pali Creative Commons License 2007.11.27 0 0 3345
árcsökkentő módszerről jutott eszembe:

vajon hány kakasnak kellene áldozatul esnie ahhoz, hogy elérje a gép árát? A kakas a szüretesek gasztronómiai élvezetét hivatott szolgálni és egyéb kiadással nem terheli a szüreti büdzsét (no azért némi diós mákos beigli is közrejátszik ebben).
Előzmény: BZoltan (3341)
Törölt nick Creative Commons License 2007.11.27 0 0 3344
A szőlőleveleket kifújja egy a gépbe szerelt elszívó rendszer. A többi a bogyózóra marad. De nemigen kerül bele idegen anyag.
Azonkívül akinek nem felel meg a gépi szüret minősége, az maradhat a kézi szüretnél. Nálunk is van ilyen.
Előzmény: BZoltan (3341)
BZoltan Creative Commons License 2007.11.27 0 0 3343
Azért nekem furcsa ez a gépi szüretelés dolog... nem mondom, nyitott vagyok mindenre, de nálunk tuti nem lesz ilyen soha. Még abban sem vagyok biztos, hogy nálunk gazdaságosabb és a fürtválogatás nálunk alapvetés. Még olyan embert is nehéz találni akire a kézi szüretelés rábízható, nemhogy géppel csináltassuk.
Előzmény: szaki_pali (3342)
szaki_pali Creative Commons License 2007.11.27 0 0 3342
azt a gép elvégzi.

engem a támrendszer miatt érdekelt a dolog. meg szakmai kiváncsiság.
Előzmény: BZoltan (3341)
BZoltan Creative Commons License 2007.11.27 0 0 3341
Ez a gépi szüret is csak egy árcsökkentő módszer ahol minőségi kompromisszumot teszünk.

Én bevallom még csak nem is láttam gépi szüretelést. Azt hogyan oldod meg, hogy szőlőlevél meg más idegen anyag ne kerüljön bele a gyümölcsbe?
Előzmény: Törölt nick (3340)
Törölt nick Creative Commons License 2007.11.27 0 0 3340
"Én úgy gondolom, hogy a legmagasabb minőségi kategória (pl. aszú)
[+ az egyéni igények. :) ]
kivételével minden esetben tökéletesen kiválthatja az emberi munkaerőt"
Előzmény: Ferig (3339)
Ferig Creative Commons License 2007.11.27 0 0 3339
Ez mind szép-szép, de hogyan válogatja ki az egészséges szemekből a rothadtakat, hogyan szelektálja a fürtöket aszerint, hogy melyik érett leszedhető, és melyik az amit még két hétig a tőkén lehet hagyni? No és hová lesz a napsütéses szüret semmivel sem pótolható hangulata, varázsa, csendje? :-) (Költői kérdéseimre nem feltétlenül várok választ)
Előzmény: Törölt nick (3335)
Törölt nick Creative Commons License 2007.11.27 0 0 3338
Kartács :) az előbb olvastam egy másik fórumban, és ráállt a billentyű :)

Én konkrétan Rizlingszilváni, Bianka, Eger2, Zöldveltelini és Piros szlanka fajtáknál használtam és fogom is, de tudomásom szerint a legtöbb fajtánál használható. Egyedül talán az alább említett Kövidinkánál vannak fenntartásaim, bár ha az Olaszrizlinget leszedi, akkor a Kövidinkát is. Az előbbinél már próbáltuk, működött.
Előzmény: szaki_pali (3336)
cippur Creative Commons License 2007.11.27 0 0 3337

O.K.

Előzmény: szaki_pali (3334)
szaki_pali Creative Commons License 2007.11.27 0 0 3336
itt mindenki kartács?

köszönöm a véleményed, esetleg még annyit hogy te milyen fajtáknál használod(tad)?
Előzmény: Törölt nick (3335)
Törölt nick Creative Commons License 2007.11.27 0 0 3335
Szaki pali kartács feltett nekem egy kérdést, hogy mi a véleményem a gépi szüretelésről.


Én nem teszek olyan összehasonlításokat, hogy mi az előnye és a hátránya….
Itt minden attól függ, hogy mi a szőlész-borász célja. Amit tudni kell: a szőlő támrendszerét a gépi szürethez kell igazítani(kordon vagy egyes függöny művelésű kell hogy legyen) A támrendszernek egészségesnek és homogénnek kell lennie, a korhadt oszlopot azonnal megtalálja gép és ki is töri, ha nincs elég mélyen, akkor kilazítja. A szőlő fajtája is alkalmas legyen a gépi szüretre, a gép le tudja rázni a bogyókat. Pl. a Kövidinka erre nem alkalmas. A leszedett szőlő állaga a zúzott-bogyózott cefrének megfelelő, ezért haladéktalanul a fel kell dolgozni. Sokszor emlegették már, hogy a gép rázólécei nagyon elverik a vesszőket, én ilyent csak rosszul beállított gépnél láttam. Tehát ha ilyent tapasztalunk, az inkább a gépész hibája, mint a gépé.
1 hektár szőlő leszedése kb. 1-1,5 óra, attól függően, hogy milyen fajta és mennyi van rajta. Hogy mégiscsak említsek egy előnyt, hihetetlen jó érzés egyszerűen csak sétálni a gép mellet (kb. egy sétáló ember sebességével halad szüret közben) és látni, ahogy szépen leszedi a szőlőt, csak a kocsányt hagyva a tőkén. Én úgy gondolom, hogy a legmagasabb minőségi kategória (pl. aszú) kivételével minden esetben tökéletesen kiválthatja az emberi munkaerőt
szaki_pali Creative Commons License 2007.11.27 0 0 3334
Fiuk (bocsika hogy belekotyogok) de szerintem hanyagolni kellene a témát. Egy röpke hasonlattal élve lehet büszke valaki a honi földön elért eredményeire anélkül is hogy a szőlő vagy bármi más echte magyar lenne. és akkor jöjjön a hasonlat. Az angolok ugye marhára büszkék az angol telivér nemesített fajtájú pacijukra. PEDIG LEVEZETVE ARAB!

vannak dolgok amelyek csak ránk jellemzőek és vannak olyanok melyet nekünk tulajdonítanak pedig nem is oly régen vált a mi szokásunká. lehet a sort folytatni de szerintem egy-egy példa aztán legyen békesség.

a csikós meg a gulás a pusztában echte magyar, a paprikát meg mióta is ismerjük?! de minkettő ungarische kunst!
BZoltan Creative Commons License 2007.11.27 0 0 3333
cippur kartács,

ezt írtad _te_:

" Szerintem a lényeg a kompromisszum; haladjunk is, de őrizzünk hagyományt is. Vagy ha éppen mindegy, hogy hol mit választunk akkor ha lehetőleg inkább magyar legyen. "


Én pedig megkérdeztem, hogy mitől magyar neked egy fajta és mennyi idő után hagyomány a hagyomány... tény ezt némi szándékos szarkazmussal tettem ami miatt te primitívnek nevezted a kérdést, pedig komolyan kérdeztem. Tényleg érdekelni, hogy milyen hagyományokat tartasz őrizendőnek és mit tartasz magyar fajtának.

Ez egy nyilvános fórum... ha írsz valamit akkor megeshet, hogy belekérdeznek vagy válaszolnak rá :) Nem kell egyből megsértődni.
Előzmény: cippur (3323)
szaki_pali Creative Commons License 2007.11.27 0 0 3332
tf1

előre is köszönöm!
szaki_pali Creative Commons License 2007.11.27 0 0 3331
... hát akkor igyunk!!!

illen az idei, nem tom látszik-e rendesen (talán igen)





Előzmény: cippur (3330)
cippur Creative Commons License 2007.11.27 0 0 3330

Nem is fogok válaszolni, hiszen olyan dolgokkal jössz nekem amit én nem is mondtam. Ergo nem figyelsz, tehát a további vita (nevezzük inkább eszmecserének) értelmetlen.

De őszintén mondom, hogy nem akartalak megbántani, biztos nem vagy primitív, csak az a mondat volt az. A részemről tényleg vége, bocs.

Igyunk egy pohárral, egészségedre.

Előzmény: BZoltan (3328)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!