Keresés

Részletes keresés

580~Gábor Creative Commons License 2019.03.22 0 0 399

Inkább az a gond, hogy semmilyen hazai és EU előírást nem teljesít, nincs típus -és forgalomba hozatali engedélye.

Borzalmas az adás közbeni melléksugárzása, a vételi csatorna szelektivitása, pedig...

Könnyen kipróbálható: elég zajos környezetben nyereséges tetőantennára tenni.

 

Előzmény: Doky586 (398)
Doky586 Creative Commons License 2019.03.22 0 0 398

Mert a rádiód nem teljesíti a PMR elvárásait. Ha rendőr jelenlétében használod és nincs rádióamatőr engedélyed akkor akár feljelentésre is számíthatsz..

Előzmény: dr!! (397)
dr!! Creative Commons License 2019.03.21 0 0 397

....erűbb (és szabályosabb) lett volna... Kösz a figyelmeztetést, de miért is?

Előzmény: Doky586 (396)
Doky586 Creative Commons License 2019.03.21 0 0 396

Használd azt amit mondtunk (analóg) vagy (eredeti), azért mert ez a szabvány. Egy ~excel táblicskuba csak be tudsz írni pár számot vagy legalább ellenőrizni hogy az van-e beleírva.. :)

 

Alapvető kommunikációra egyszerűbb (és szabályosabb) lett volna a MédiaMark-ban a kosaradba tenni egy pár pmr rádiót.. :) ..amit programozni sem kell.

Előzmény: dr!! (395)
dr!! Creative Commons License 2019.03.21 0 0 395

Hát, ha valamit tudok becsülni, az a Ti segítségetek! Jól szórakoztam magammal, amikor a program kábellel nyüglődtem, aztán a beprogramozással - szerencsére megvan az "eredeti" 16 csatorna program fájlja, azt most visszateszem és nyugodt leszek, hogy nem okozok senkinek galibát! Gépész vagyok, a faék stílus passzol hozzám, tisztelettel köszönöm az alapos leckét, nyugodtabb leszek, ha még azt is elmondja valamelyikőtök, hogy miért  6,5-ös lépésközt használjak, egy blog "valahol" a 12,5-öt ajánlotta, most az van beállítva, de persze gyorsan át tudom állítani. Remélem, mindenki magáénak tekinti a köszönetemet, nektek ez természetes, amit leírtatok, nekem nehéz ügy volt - most kicsit jobban érzem magam "rádióilag", hiszen csupán alapvető kommunikációra akarom használni. Mégegyszer tisztelettel köszönöm a kezdővel való törődéseiteket! Sajnálom, hogy nem tudom viszonozni! dr!!

Előzmény: Laci-bátyó (387)
Doky586 Creative Commons License 2019.03.20 0 0 394

Ez való a memóriába, de átkapcsolva a rádiót VFO módra oda tekeri az ember ahova akarja.. :)

Előzmény: 580~Gábor (393)
580~Gábor Creative Commons License 2019.03.20 0 0 393

Na jó, de ha így állítja be, akkor nem tud kettő csatorna közé állni és egyszerre zavarni az alatt és felette lévőt is.

Előzmény: Doky586 (390)
Desert Rat Creative Commons License 2019.03.20 0 0 392

Meg még azok programozzák be, akik hallgatni akarják azt is ami azokon a frekiken történik, mert hát van aki olyan rádit használ ami csak azt tudja, példuálé 446.025MHz és társai 12.5kHz-es raszterral, pédául egy vízügyes exrádió VX10-es vagy FTH7010-es. Gyanitom, hogy nagyjából ennyi eltérést az is produkál, ha +30 fok helyett -10 fokban használjuk a rádiót - egyszer megmérem kiváncsiságból, de valaki profi aki előtt úgy is ott egy hiteles mérő, megtehetné, hogy berak egy szabályos PMR rádiót egy órára a fagyasztóba, aztán mér egyet.

Előzmény: Doky586 (388)
Mr. Pepe00 Creative Commons License 2019.03.20 0 0 391

UV5R-nél programból tudod választani, hogy a csatornalistában a nevet, vagy a frekvenciát jelenítse meg. Egyszerre a kettő nem megy.

Előzmény: dr!! (385)
Doky586 Creative Commons License 2019.03.20 0 0 390

Inkább így:

 ha PMR-hez nincs 6,25 raszter csak 5kHz a rádióban.

Előzmény: 580~Gábor (364)
poznalovag Creative Commons License 2019.03.20 0 0 389

Üdvözlök mindenkit!

Tudnátok segíteni abban hogy egy qyt kt 8900d rádiót hogy kell felprogramozni?

Esetleg aki ismeri a rádiót az fel programozná?Szegedi lakos vagyok.

Doky586 Creative Commons License 2019.03.20 0 0 388

Ha tudja a rádiód a 6,25-t akkor nincs rá szükséged.

Csak a PMR 1 ... 16 ot programozd be, az A végűeket a 'nyomkodósok' használják akik ki akarják nyomni a két szomszédos csatornát...  :((

Előzmény: dr!! (386)
Laci-bátyó Creative Commons License 2019.03.20 -1 0 387

Engedd meg, hogy a "faék" egyszerűségével válaszoljak, illetve belefoglaljam az elmúlt napok "jótanácsait", hisz kaptál olyat is, amin nem érdemes görcsölnöd, mert pl. "tudja" a rádiód a 6,25KHz-es lépésközt. A 384-es hozzászólásban lévő táblázat épp arra vonatkozik, ha a rádió nem tudja a 6.25KHz-es lépésközt, akkor melyik az a legközelebbi frekvencia, amit érdemes beállítani.

- felesleges az egyik lentebbi táblázatban feltüntetett "A" végű frekvenciák eltárolása, mert - mint arról szó volt - csak annyit érnél el a használatával, hogy zavarod a mellette lévő két normál, "nem A" csatornát.

- bőven elegendő, ha eltárolod a standard 16 db, analóg üzemmódra használható csatornát/frekvenciát. (Ez a többször idézett link esetében az "első" táblázat: https://www.radiosystems.hu/uj-pmr-csatornak ).

- nem ismerem közelebbről a rádiódat (UV5R), a kijelző lehetőségeit, de általában elegendő, ha az általad elnevezett PMR1... PMR16 megjelenik - a hétköznapi életben szinte mindig mindenki csak erre hivatkozik. Azt, hogy milyen frekvencia tartozik egy csatornához, alapvetően csak a programozáshoz kell tudnod...

- előfordulhat, főleg a 9-16 csatornákon, hogy csak "berregést" hallasz. Ennek az az oka, hogy a rádiód "nem tudja" az ún. dPMR digitális üzemmódot. Kérdezted ezt is korábban, volt is rá válasz (bár kicsit "elvont"). Egyszerűbben fogalmazva (nagyon egyszerűen! :-) ): az analóg üzemmódban a hangrezgéseknek megfelelően változik a rádió által továbbított jel (hogy hogyan, az itt most túl sok lenne), a vevőkészülék ezeket a "változásokat" feldolgozva a hangszóró segítségével visszaadja a hangrezgéseket. Digitális üzemmód esetén egy áramkör a hangrezgések jeleit digitalizálja, átalakítja "számokká", picit hasonlóan, mint ahogyan a CD-re is "adatként" kerül fel a hanganyag (ellentétben a bakelit lemezzel, ahol a barázdák görbületei felelnek meg a hangrezgéseknek). A rádió "adatként" továbbítja az információt, majd a vevő egy áramköre a "számok alapján" előállítja a hangszórót meghajtó, hangrezgéseknek megfelelő jelet.

Hamarosan bele fogsz még abba is szaladni, hogy ún. CTCSS jel/kódolás segítségével vezérelhető, hogy egy adott csatornán csak azok hallják egymást, akiknek ugyanaz a CTCSS kód van beállítva. De erről majd egy "következő minileckében" :-) ... és inkább privát üzenetként.

További jó kísérletezést!
Laci

Előzmény: dr!! (386)
dr!! Creative Commons License 2019.03.20 0 0 386

Bocsánat, mire vonatkozik ez a táblázat - egyébként az UV5R tud 2.5/5/6.25/10/12.5/25 lépésközt na, de mostmár hagylak benneteket, legyen lehetőségetek értelmes kérdésekre válaszolni, dehát úgy tanul a gyerek, ha kérdez - amint azt az öreg székely is mondta, bár az eleje a viccnek ide nem illik, mert ti próbáltok tudást verni a fejembe - hát ismételten köszönöm, 60 évvel ezelőtt kellett volna beleszállnom ebbe a dologba - én inkább lövész lettem, de az legalább elfogadható! Köszönöm mégegyszer - dr!!

Előzmény: Doky586 (384)
dr!! Creative Commons License 2019.03.20 0 0 385

Köszönöm, az elmentés vígan működik a Public fájlba(mappába), oda-vissza is! sajnos engem most meg még mindig az izgat, hogy mi módon lehetne szinkronizálni az alsó-felső kijelzőt - pl.: felül név, alul a hozzátartozó frekv.? Értem én, hogy ennél a rádiónál nem megy, de a millió blog és gugli oldal valamelyikében, mintha olvastam volna valamit erről - persze három nap után már kissé elmosódott a dolog és lehet, rosszul emlékszem! Felraktam a 16 normál és 16 eltolt(jó ez a szó erre?)frekvenciát , PMR1...., PMR1A névvel, meg is jelenik, töltöm föl-le, csak izgatja a fantáziámat, hogy ha éppen PMR9-en lennék, ha váltok, valami más jelenik meg és én fejből nem tudom, hogy a beírt PMR csatornák frekvenciája mi? Kicsit nehéznek találhatjátok a felfogásomat, dehát ez van! 

Előzmény: Desert Rat (380)
Doky586 Creative Commons License 2019.03.19 0 0 384

Ha nincs 6,25 osztás..

Előzmény: Doky586 (366)
dr!! Creative Commons License 2019.03.19 0 0 383

Köszönöm a megoldást, most már majdnem alszom, reggel frissebb fejjel nekiugrom, de nagyon köszönöm, jelzem, akármi is lesz az eredmény az én tudásommal... Köszönöm és jóreggelt!

Előzmény: dr!! (382)
dr!! Creative Commons License 2019.03.19 0 0 382

Öreg fickó vagyok, akkor alszom, amikor akarok és tudok. De általában felébreszt egy-egy megoldatlan dolog, mint ez a Chirp-ből való mentés is????

Előzmény: Desert Rat (379)
Desert Rat Creative Commons License 2019.03.19 0 0 381

( na most már ezt is tudom, hogy az index editora kiszedi a szövegből a backslash-t, tehát majdnem az volt irva, hogy C:/USERS/PUBLIC )

Előzmény: Desert Rat (380)
Desert Rat Creative Commons License 2019.03.19 0 0 380

Betöltöttem a Chirp-et és szereztem egy UV5R-t. A SaveAs utáni krixkraxos fájtipusban azt irja, hogy "Képfájl", csak az ékezetes betűket nem tudja megjeleniteni - ne törődj vele!

A fájl-elérési hiba gyakran írási jogosultság hiányát jelenti. Amúgy is célszerű  a  D: meghajtón (ami ugyebár a felhasználói adatok tárolására van - ha nem így lett telepitve akkor nem egészséges) ... létrehozni egy CHIRP adatkönyvtárat és abba menteni az adatokat. Ha nem lenne D, akkor a C:USERSPUBLIC  helyre lehet meglehetősen szabadon irogatni ilyesmit. 

Előzmény: dr!! (378)
Desert Rat Creative Commons License 2019.03.19 0 0 379

Hát jó késő óráig elszórakoztál vele :-) 

Előzmény: dr!! (378)
dr!! Creative Commons License 2019.03.19 0 0 378

Hát Urak, ez nem megy nekem! Végre működik a kábelem, letölteni-feltölteni  tudok a rádióról, de elmenteni nem sikerül, a Mentés vagy Mentés másként parancsra kinyit egy mentési ablakot, ahol a fájltipus ki van már jelölve egy kriksz-kraszokat is tartalmazó névvel, beír automatikusa egy baofenges fájlnevet a dátummal, aztán jön a kép a Chirpben, hogy valami nem tetszik neki!Hogy kellene jól csinálnom?

HA5OPI Creative Commons License 2019.03.18 -1 0 377

Gyanítom, hogy azt, hogy az a freki milyen átvitelre van kijelölve, ahogy a rövidhullámon is van CW, SSB, RTTY, SSTV tartomány.  És persze ennek megfelelően a hangszóróra küldi a bejövő jelet (mert az analóg) vagy a processzorba, hogy az dekódolja és az eredmény megy a hangszóróra.

Előzmény: dr!! (376)
dr!! Creative Commons License 2019.03.18 0 0 376

Urak! Mit jelent, hogy egy csatorna (frekvencia?) analóg, vagy digitális? És a PC-ről programozáskor a beírt adatok hova kerülnek feltöltéskor - attól függ, hogy a kijelző melyik sora van kijelölve ( tudom, hogy csat. módban kell lennie)?!

Desert Rat Creative Commons License 2019.03.18 0 0 375

Én erről ezt találtam:

 

ECC Decision: https://www.ecodocdb.dk/download/b8797390-4577/ECCDec1505.pdf

"4. that CEPT administrations shall designate the band 446.0-446.2 MHz for the use of digital PMR 446 with a channel plan based on 6.25 kHz and 12.5 kHz spacing where the lowest carrier frequencies are 446.003125 MHz and 446.00625 MHz respectively as of 1 January 2018"

 

Az Icom is közöl csatornalistát: https://www.icomuk.co.uk/Changes-to-digital-PMR446-Frequency-Bands-in-2018/3996/135/     A pirosbetűs szedés az új engedélyezett digitális csatornákat mutatja.

Előzmény: Doky586 (374)
Doky586 Creative Commons License 2019.03.18 0 0 374

Azért vegyük észre hogy mindhárom oszlop azonos sávban van..  :)

Csak a két digitálisnak a klasszikus 8csatorna sávja (446.0 - 446.1 MHz) tiltott.

Előzmény: _nyunyuka (373)
_nyunyuka Creative Commons License 2019.03.18 -1 0 373

Igen :-). A hozzávaló készülékek már boltban megvehetők - többek között az utolsó oszlop volt az egyik fő oka a zajhatár alatti vétel kikísérletezésének :-).

Előzmény: 580~Gábor (372)
580~Gábor Creative Commons License 2019.03.18 0 0 372

Egyszerre ugyanazt írtuk, na ez is ritka, még a link is azonos :-)

Előzmény: _nyunyuka (370)
580~Gábor Creative Commons License 2019.03.18 0 0 371

Volt, 2017. December 31-ig.

https://www.radiosystems.hu/uj-pmr-csatornak

 

Nem csak az ámátőröknek jár a sávtartomány bővítés UHF-en (440MHz-ig).

 

Előzmény: Doky586 (368)
_nyunyuka Creative Commons License 2019.03.18 -1 0 370

Már nem! Desert Rat topiktárs már linkelte egyszer, az "alsó" csatikon is mehet digitális, a "fölsőkön" analóg. Más kérdés, hogy a rádiósok ezt már jó ideje megelőlegezték :-).

 

https://www.radiosystems.hu/uj-pmr-csatornak

Előzmény: Doky586 (368)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!