Keresés

Részletes keresés

Afrikaans8 Creative Commons License 2017.10.01 0 0 2719

 

Boba Imre

Morávia története új megvilágításban

Magyar Egyháztörténeti Enciklopédia Munkaközösség, Bp., 1996

Előzmény: Törölt nick (2718)
Afrikaans8 Creative Commons License 2017.09.30 0 0 2717

Annak drukkoljál, hogy sikerüljön valamit megértened a témából... meg a központozásodhoz.

Előzmény: Törölt nick (2716)
Afrikaans8 Creative Commons License 2017.09.30 0 0 2715

A te megközelítésedben, abból a statikus nézőpontból egyébként nem csoda, hogy minden új fejlemény szenzációként tűnik föl. A te ismeretanyagod alapján a morváknak kutya kötelessége 902-ben "kipusztulni", tovább gyarapítva a " kihalt középkori népek és nyelvek sorát". Egy csecsemőnek minden vicc új, s a merev infantilis elutasítás a kezdetleges világképednek pont megfelel.

Előzmény: Törölt nick (2713)
Afrikaans8 Creative Commons License 2017.09.30 0 0 2711

"lelkesen rohantál bele a majd te megállapítasz egy új időpontot szenzációdba, és ehhez még Bácsatyai szövegét is hajlandó voltál hamisan interpretálni"

 

Mindössze idéztem jó néhány külhoni szerzőt, akik – összefüggésben a brezalauspurci csatával – 907-re tették Morávia bukását.

Bácsatyai szövegéhez pedig semmit nem tettem hozzá, abból semmit nem vettem el, annak leglényegesebb elemeként azt emeltem ki, ami az érdeme, tudniillik hogy rámutatott a Sváb Évkönyvek datálásában rejlő erős bizonytalanságra. Hogy melyik dátum mellett teszi le a voksát, az más kérdés, mindenesetre nem művel olyasmit, mint némely mórickák a fórumokon, amikor kijelentgetik, hogy márpedig ha tetszik, ha nem, a morváknak 902-ben befellegzett, mert egy középkori évkönyvben az szerepel. Nyugodtan beismerheted, akadtak ennél hajmeresztőbb blamáid is: halvány lila segédfogalmad nem volt az Annales Alamannici-ben szereplő datálás kontrollforrásairól. Lassan oszladozik az arcod, persze a tüneti kezelések mellé nem ártana más szakterületek segítségét igénybe venni.

Előzmény: Törölt nick (2704)
Afrikaans8 Creative Commons License 2017.09.30 0 0 2708

"nagyon hiszel benne, hogy ez is a te felfedezésed lesz"

 

Mivel Braszláv elsősorban a DrávaSzáva közének ura volt, minden egyéb helytartói feladatai mellett, a morvák pedig szintén a frankok hűbéresei, talán nem túl nagy merészség azt feltételezni, hogy ez a két érintett bagázs részt vett a Braszláv váránál megvívott 907. évi csatában. Vagy gondolod, karba tett kézzel nézték a tévében, ahogy a várukat szépen körbezárják? :D

Előzmény: Törölt nick (2705)
Afrikaans8 Creative Commons License 2017.09.30 0 0 2707

Waltherr László (Tudományos Gyűjtemény 1836/5, 63-64):

 

Előzmény: Afrikaans8 (2675)
Afrikaans8 Creative Commons License 2017.09.30 0 0 2703

Nos, az az igazság, hogy szélesebb látószögből igen kézenfekvőnek tűnik, miszerint a frank (német-bajor) hatalom 907-ben egy nagyszabású hadműveletben próbálta megvédeni kárpát-medencei avaroszláv vazallusait, magyarán az egyébként gyakran rebellis morva alattvalók megsegítésével próbálta elejét venni a DAI türkjei terjeszkedésének. A mindent eldöntő ütközetet a DrávaSzáva-köz kormányzójának valamelyik erődjénél vívták. Sem Braszláv, sem a morvák részvételéről nincsenek konkrét információink, mégis fel kell tételeznünk, hogy ezek részt vettek uruk, Gyermek Lajos oldalán a területükön, illetve területükért folyó harcban.

Afrikaans8 Creative Commons License 2017.09.30 0 0 2702

Hazudsz és tagadsz továbbra is rendületlenül. Szerencsére az internetes fórum egy olyan dolog, ahol könnyű visszakeresni a különböző állításokat. Ebből a hozzászólásodból például kiderül, hogy a Kristó-féle szakirodalmon kívül alig ismertél mást, és kétségeid sem támadtak korábban Morávia bukása 902. évi datálásának helyessége felől:

 

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=133283429&t=9220529

"Hogyan lehet megállapítani Megalé Morávia bukásának időpontját? A DAI keletkezése idején már nem létezett, ez biztos."

 

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=133290582&t=9220529

"Húha, de nagy rejtély! Vajon ki fogja tudni megfejteni? Azé lesz a hírnév és a világszenzáció! Most komolyan, dikkesnek dobálsz ilyen csontokat, hogy legyen kivel összedörgölőznöd?"

 

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=133290769&t=9220529

Sváb Évkönyvek 902. évi bejegyzése - „Háború a magyarokkal Moráviában s az ország legyőzetett"

 

Csak éppen fogalmad sem volt, mi áll a Sváb Évkönyvek kronológiája mögött. Nem voltak halvány segédfogalmaid se az azzal kapcsolatban számításba vehető kontrollforrásokról.

Előzmény: Törölt nick (2701)
Afrikaans8 Creative Commons License 2017.09.29 0 0 2700

Attól, hogy te reagálsz egy kérdésre, engedtessék már meg, hogy mások úgy reagáljanak az azzal kapcsolatos tartalomra, ahogy akarnak, és az említett tartalomnak arra a részére, amelyikre akarnak.

 

 

"Ismét hazudsz. Ez a vitában maradásod egyetlen lehetősége, hosszú évek óta"

 

Jó, akkor vegyük úgy, hogy szemérmesen hallgattál a kutatás ezzel ellentétes véleményéről, sőt arról, hogy a nemzetközi mezőnyben a 902-es datálás nem is épp elsődleges. Itt most nem vizsgálom, hogy melyik datálás a valószínűbb, csak rögzítsük: megfellebbezhetetlen tényként adtad elő, hogy Morávia 902-ben bukott el, és csak azóta vagy egy árnyalatnyit megengedő, mióta idehoztam a Bácsatyai-tanulmányt. Tiszta szerencséje egyébként a nemzetközi kutatásnak, hogy nagyvonalúan hagysz neki egy résnyi helyet, ahol az egyéb nézetek beszivároghatnak. Szóval ha olyan nagyon ismerted már előtte a szóban forgó Bácsatyai-tanulmányt, miért állítottad be úgy, mintha Morávia bukásaként a 902-es évszám kizárólagosan szóba jöhető tény lenne?

Előzmény: Törölt nick (2699)
Afrikaans8 Creative Commons License 2017.09.29 0 0 2698

Nem kérdésre reagáltam, anélkül tettem a számodra kényelmetlen - és valós helyzetet tükröző - megjegyzést. Érvelési "technikád" sajnos rendre csődöt mond, bármennyire sokszor szajkózod erőszakosabbnál erőszakosabban a fixa ideáidat.

Előzmény: Törölt nick (2697)
Afrikaans8 Creative Commons License 2017.09.29 0 0 2696

OK. Előző soraimhoz csak annyit tennék hozzá, hogy Árpád természetesen győztes hadvezérként is eleshetett a megnyert csatában, mint Gusztáv Adolf vagy Nelson admirális.

Előzmény: dash_ (2695)
dash_ Creative Commons License 2017.09.29 0 0 2695

Ja, kombinálni én sem akarok, meg nem is tudok. Ezért is írtam csak annyit hogy valamikor akkoriban.

De köszi, hogy felhoztad Bácsatyai nevét mert egy másik vitában nagy segítség most a doktorija!

 

Előzmény: Afrikaans8 (2694)
Afrikaans8 Creative Commons License 2017.09.29 0 0 2694

907 a terminus ante quem, amikorra a morva politikai hatalomnak mindenképp el kellett tűnnie a színről. Ez egyúttal a Braszláv váránál vívott csata időpontja és Árpád halálának éve. Nem akarok kombinálni. Az Árpádok nem biztos, hogy mindig bajorpártiak voltak Géza-István előtt, de ha igen, akkor a dinasztia őse éppenséggel a Dráva--Száva közi helytartó várerődjénél is otthagyhatta a fogát.

Előzmény: dash_ (2691)
Afrikaans8 Creative Commons License 2017.09.29 0 0 2693

AA fórumtársad nem is tudott semmiféle lehetséges intervallumról, míg az említett tanulmányt az orra alá nem toltam, addig csak a 902-es nótát fújta. Az pedig, hogy a szlovákok miért favorizálják a későbbi dátumot, a vitában nem érv. Persze, hogy nem te hoztad fel, én is tudom. A

Megjegyzésemnek az a része nem is neked szól.

Előzmény: dash_ (2691)
Afrikaans8 Creative Commons License 2017.09.29 0 0 2692

Ha Kézai helymeghatározása a morvák elleni bánhidai csatáról inkább a békési Bánhidára illik, akkor Anonymusé a 'Sóskő' helynévből kreált Zalán vezér elleni csata helyszíneként ugyanígy Bácsalpár felé mutat (Görög-rév stb).

Előzmény: Törölt nick (2684)
dash_ Creative Commons License 2017.09.29 0 0 2691

"Nem kívánsághangverseny, de nem is annak a függvénye, hogy 1100 év múlva melyik állam politikusainak melyik dátum az ínyére való. Bácsatyai elmondja, amit a témában tudni lehet és érdemes."

 

Ki beszélt "kívánsághangversenyről", végképp aktuálpolitikáról??

Megemlítettem egy korabeli forrást arról, hogy mikor nem történt még biztosan meg (a 892-94 miatt...).

Bácsatyai meg ugyanazt a 902-906 intervallumot hozza mint AA, csak ő egy kis érvelgetés után le is teszi a voksát egy 905-ös "vélelmezés" mellett. Én meg csak beálltam mögéjük ebbe a "kórusba', szóval nem igazán értem mi a bajod...

 

Előzmény: Afrikaans8 (2688)
Afrikaans8 Creative Commons License 2017.09.29 0 0 2690

Csak egy hevenyészett gyűjtés, talán köze lehet a morva politikai fennhatósághoz:

- Tarcal: Frushka Gora a Moravához közel, ill. egy másik ilyen nevű hegység Tokaj mellett)

- Alpár: Bácsalpár és Tiszaalpár

- Bodrog: talán az obodritákról nevezték el a délvidéki Bodrogvárat, Budrik tavat, Bodrog vármegyét, s az ószláv név átszármazott északra

- Bánhida: Tata mellett és Békés megyében

- Bánréve: Gömör és Békés...

Előzmény: Afrikaans8 (2673)
Afrikaans8 Creative Commons License 2017.09.28 0 0 2689

Csak "szenzációfelfedezem" :)

Előzmény: Törölt nick (2684)
Afrikaans8 Creative Commons License 2017.09.28 0 0 2688

Nem kívánsághangverseny, de nem is annak a függvénye, hogy 1100 év múlva melyik állam politikusainak melyik dátum az ínyére való. Bácsatyai elmondja, amit a témában tudni lehet és érdemes.

Előzmény: dash_ (2687)
dash_ Creative Commons License 2017.09.28 0 0 2687

Egyben ha jól emlékszem a fuldai évkönyv 899-ben írja, hogy a magyarok is szemet vetettek arra a területre. Tehát akkor még biztos nem de nem sokkal később.

Én is a 900-as évek elejére szavaznék.

 

Törölt nick Creative Commons License 2017.09.28 0 0 2685

Ti vagytok ennek a témakörnek a felkent, veretes szakértői, próbáljátok meg térben és időben behatárolni, hogy hol sóztak oda egy jóízűt Árpádék a nagymorváknak.

 

Más szóval mikor és hol lehetett az a sorsdöntő ütközet, amelyben a magyarok a végső csapást mérték a Nagymorva Birodalomra?

 

Na jó, most nehogy abba kössetek bele, hogy a nagymorva állam nevét nagy kezdőbetűkkel írtam, nem vagyok egy elvakult szlavofil, csak az általánosban nekem azt tanították, hogy az országok, államok nevét nagy kezdőbetűkkel kell írni :-) 

Törölt nick Creative Commons License 2017.09.28 0 0 2684

Neked különben elég sajátos földrajzi felfogásod van, hallod-e. :-)

 

Mellesleg sok történész azt is kétségbe vonja, hogy a bánhidai csata valóban megtörtént-e, mert korabeli forrásokban sehol sincs említve.

 

Szvsz több tucat magyar - morva összecsapás lehetett a honfoglalás korában, a nagy részük magyar győzelemmel, mint a mellékelt ábra mutatja. :-)

 

Lehet, hogy a kollektív történelmi emlékezet megőrzött ezekből részleteket, ezekből gyúrták össze gesztaíróink a bánhidai csatát. :-)

Előzmény: Afrikaans8 (2675)
Törölt nick Creative Commons License 2017.09.28 0 0 2683

Nemcsak az a kérdés, hogy hol volt, hanem az is, hogy mikor?

 

Egyes vélemények szerint ugyanis a 892-894 közötti évek jöhetnek számításba, míg mások szerint 907, de lehet, hogy 1-2 évvel 907 előtt.

 

Végül is mikor verték ki Árpádék végleg a morvákat a Kárpát-medencéből?

 

905-ben és 906-ban pl. milyen lényeges események történtek? Magyar vonatkozásúak természetesen.

Előzmény: Afrikaans8 (2675)
Afrikaans8 Creative Commons License 2017.09.27 0 0 2681

Ha létezett is ilyen mítosz (bár épp a hungarus "kalandozások" időszakában miért létezett volna?), az már akkoriban szertefoszlott, hiszen a Salzburgi Évkönyvek rögzítik a németek 907. évi katasztrofális vereségét.

Előzmény: Törölt nick (2680)
Törölt nick Creative Commons License 2017.09.27 0 0 2680

Ajjaj, akkor odalett a germánok legyőzhetetlenségének mítosza. :-)

Előzmény: Törölt nick (2678)
Afrikaans8 Creative Commons License 2017.09.27 0 0 2679

Ha jól emlékszem, mindkettőre Thurmayr a forrás... A Braszláv-vári ütközetről is finoman szólva vitatottak a többletinformációi.

Előzmény: Törölt nick (2678)
Törölt nick Creative Commons License 2017.09.27 0 0 2677

Inkább azt magyarázza meg nekem közérthetően valaki, hogy az hogyan volt lehetséges, hogy a braslavspurci csatában a magyarok hogyan tudtak megsemmisíteni egy 3-4-szeres túlerőben lévő, jól felszerelt és jól szervezett bajor hadsereget?...:-)))

Afrikaans8 Creative Commons License 2017.09.26 0 0 2676

Pest helynevünket pedig szimplán onogur jelenléttel is lehet magyarázni, de így is - Dénes Györgytől idézek: "a ’barlang’ jelentésű pest köznévnek helynevekben fennmaradt előfordulásai által meghatározott területen a honfoglalás idején kétségtelenül bolgár jellegű szláv nyelvet beszélő népességgel számolhatunk (StudSl. 9: 32), és ő ennek a területnek az északi kiterjedését a Dunakanyar és a Hernád között a Börzsöny–Cserhát–Mátra–Bükk hegyvonulatáig feltételezte (StudSl. 9: 31–2, 43–4). A Gömör megye közepén futó Turóc-patak partján általam azonosított Munuhpest Árpád-kori földrajzi névben szereplő pest szó ’barlang’ jelentésének kézzelfogható bizonyítása a honfoglalás kori bolgár jellegű szláv (ószláv, ómacedón) etnikum valószínűsíthető IX–X. századi településterületének határát északi irányban jelentősen kitolta." (Horvát István és mások nyomán a témát már többször körbejártuk.)

Előzmény: Afrikaans8 (2675)
Afrikaans8 Creative Commons License 2017.09.26 0 0 2675

Azt gyanítom, hogy a régebbi Morávia megvétele után, amikor is a Körösök vidékén az ottani Bánhidánál Szvjatopolkot megverték, ezeknél a Dunakanyarban levő morva erősségeknél bontakozott ki az északnyugat felé előrenyomuló türkök és az előlük visszahúzódó-visszaszoruló morva politikai-katonai hatalom között az összecsapások újabb szakasza. Duna bal parti hídfőállásaikat a morvák ádázan védelmezhették. Amikor a török gőzhenger átfutott rajtuk, emezek szintén kiépítették hídfőiket a folyó túloldalán, lerakva az eljövendő hatalmi központok alapjait (Esztergom, Visegrád, Buda).

 

Visegrád a morva uralkodó/helytartó fellegvára lehetett. Tőle nyugatra váratlanul ismét egy duplikátum: egy újabb Maros, csak most település formájában (vö. Balaton), rögtön utána a morvákra utaló Pilismarót.

 

Előzmény: Afrikaans8 (2673)
Afrikaans8 Creative Commons License 2017.09.26 0 0 2674

Akár Baján kagán nevéből lett a báni rang, akár perzsa tisztségnév átörökítése (a szászánidáknál zsoldoskodhattak már nemcsak az avarok, előttük mások is, akik a Kárpátok mögé kerültek), talán nem véletlen a stratégiai szempontokon túl, hogy folyami átkelőnél zajlott az ütközet, illetve hogy ezek a nevek hidat, révet jeleznek. S ha ezeknek a vándorló folyómedreknek a partjaihoz igazodtak a korabeli települések (amit a DAI is csak megerősít), akkor ne lepődjünk meg, hogy a morvák és egyéb avaroszlávok nem lakták be a közbülső széles térségeket, különösen a száraz klímaperiódusban.

Előzmény: Afrikaans8 (2673)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!