Minden bizonnyal a legbölcsebb mondás a buddhizmus tanában lelhető, miszerint az élet szenvedéseit a vágyak és vágyakozások, illetve azok be nem teljesülése, kielégítetlensége okozza. Ez jól is hangzik, az viszont már nem, hogy a végső cél a nírvána, mert a fene sem akar megsemmisülni.
Akkor itt vannak az egyistenhívő vallások, amik viszont túlságosan kötöttek, merevek, és bár a túlvilági életet ígérik (az iszlámnál megfejelve a túlvilági gyönyörökkel, pl. a hurik szolgáltatásai), azért az örök szenvedést is meglebegtetik, ami ugyancsak nem vonzó.
Van egyáltalán olyan vallás, ami a hozzám hasonló válogatós emberek számára való? Nem véres múltú, nem türelmetlen, nem alapban bűnösnek könyvel el, nem csonkít meg testileg, nem foszt meg az élet örömeitől, szépségeitől, nem várja el hülye rítusok követését?
Segítsetek, segítsünk a keresőknek!
Egy 2011-es vita a focicsapatok indián nevéről szintén a cikkek közt szerepel, érdekességként említeném meg:
"Egy 2005-ös rendelkezés következtében húsz indián csapatnevet viselő egyletet vett célkeresztjébe az amerikai szövetség. Egyeseket levettek a listáról, ilyen volt a Florida State Seminoles, az ő névválasztásuk ellen nem emeltek kifogást a szeminol indiánok képviselői. Az UND a Spirit Lake törzstől zöld jelzést kapott, a Standing Rock sziúk viszont már ellenezték a szerintük sértő csapatlogót. Most teljes a patthelyzet, a vita lezárására még várni kell."
"Carlos Bustamante, a Stanford Egyetem genetikusa szerint az indián gének szétszóródtak a sziget modern lakosságában, ugyanis az átlagos Puerto Ricó-i génjeinek 10-15 százaléka az indiánoktól ered."
"A teremtésről meg az özönvízről más a véleménye a tudománynak, meg a Bibliának, de sztem. fontos kutatási terület, hogyan keletkezett a világ."
A bibliának véleménye "van", a tudománynak pedig alátámasztott bizonyítékai.
"Örülök, hogy igazat adsz vmiben. a Bibliának, de azért mérget ne vegyünk még Jézus genetikai módosítására, meg Mária mesterséges megtermékenyítésére!"
Ez egy jól levédhető elmélet, mint ahogy Sára gyermeke is az volt. Én ezt tartom valószínűnek, nem azt, hogy egy mennyei köd-isten termékenyített meg egy földi nőt. Mivel embereken végzett mesterséges megtermékenyítést már az ókori sámánok is leírtak több esetben, csak ott szellemek voltak az ezt végző lények.
"Az az elméleted, hogy Jézust genetikailag módosították, mennyiben hatott ki az emberiség fejlődésére szerinted?"
Nem tudom. Inkább egy vérvonalat akartak elindítani, egy ember kevés egy globális evolúciós programhoz.
Kolumbusz (Columbus) – .....szisztematikusan irtotta a Taino indián őslakosságot. ... Megdöbbentő, de tagadhatatlan, hogy az indiánok tragikus sorsa felett szemet hunyt a korabeli Európa,
Ezt olyan módon képzeli el a cikkíró, hogy mi is tömtük magunkba a tököt és babot kilószámra, de tagadtuk az indián népesség (egyébként szörnyű) megfogyatkozását, és nem követeltük az amcsi kormánytól, hogy kártalanítsa pénzzel a (sajnos) megrövidített őslakosokat? Merthogy mi nem vettünk részt közvetlenül a gyarmatosításban, de hozzánk is eljutottak az újdonságok, pl. újfajta növények, a felfedezések hatására fellendülő technikai, tudományos feljődés eredményei pl.
Ez utóbbi most is aktuális kérdés, lobbizzon érte a szerző, mint politikai aktivista, esetleg a Fehér Háznál, szerintem a magyar emberek nem olyan lelketlenek, hogy ne értenének ezzel egyet. (Annak idején a zsidókról is annyit tudott a közvélemény, hogy -dolgoznak egy kicsit a munkatáborokban, majd kapnak vagyoni kártérítést, nem úgy, mint az angol hadügy, amelyik már 1944-ben rendelkezett az infóval, hol kéne bombázni a német vasútvonalakat, amiken még akkor is zsidók százezreit szállították a megsemmisítőtáborokba.)
Ja, hogy a nemzetközi politika ennél bonyolultabb, és ki vagyunk szolgáltatva bizonyos nagyhatalmi politikának?, igen, ez így volt a Vadnyugat meghódításának idején is, ha a kisemberek intézhették volna az ügyeiket, valszeg, hogy hamarabb megállapodnak az indiánokkal és igazságosabban.
"Adódik a kérdés, hogy mi lesz egy istennel, ha az emberek többé már nem hisznek benne?"
Volt egy jó kis film régen Sean Connery-vel, az Aki király akart lenni. Itt jól látszik, hogyan lesz egy sima emberből isten, és mi történik az istennel, ha kiderül, hogy mégsem az. Jó oka volt a anno a jehovának is elhúzni innen a sleppjével együtt.
És akkor amiről szó volt a múltkor, hogy a zsidók miért szenvednek, azt illeszt be ebbe a történetbe.
Mivel azért vagyunk itt, hogy vallásokról dumáljunk vitatkozzunk (nem azért, hogy veled teljes mértékben egyetértsünk), ismét megjegyezném, hogy a keresztény vallás nem hisz az újjászületésben, a bűn Isten ítélete alá esik, a büntetés a pokolban, tisztítótűzben való szenvedés, és az ezzel együtt élés.
Aztán ott a modern felfogás: a rég élt gyilkosok élték világukat jól vagy kevésbé jól, max. az utódaik tudnak egymással megbékélni. Ehhez eszközök a pszichológia és a korrekt történelemszemlélet.
És ha leküzdenék a "késztetés"-t, a "karma" nem teljesülne.
Egyetértek, nekem is ez a nagy bajom a karma rendszerével! Úgy próbál meg büntetni, hogy eközben más embereket visz a bűnbe, nem hiszem, hogy ennél nem létezik jobb rendszer!
Kuliffay Hanna írta ezt a cikket, és az jutott még eszembe ehhez, hogy az indiánok sorsa mellett én a saját népünkön is ugyanígy szoktam filózni, nem tudom, hogy ő ezzel mennyit foglakozik: a tatárjárás alatt a magyarországi népesség kb. 40%a elpusztult, a Török Háborúk idején elnéptelenedett az Alföld, amit külföldiek betelepítésével próbáltak aztán pótolni, valamint Szent István és köre szigorú módszerekkel vezette be a keresztény hitre térítést.
Perelhetnénk persze a Mongol Birodalom jogutódját, aztán Törökországot, és a Szentszéket, lehet egyszer majd bocsánatot kérnek tőlünk is?, de a magyar törénetírás továbbá mindig megemlíti a főurak presztízsharcait, a védelem elmulasztását, és az idegen nagyhatalmak közötti kiszolgáltatottságot, tehát az egyéb kedvezőtlen körülményeket is.
Nem mintha szimpatikusak lennének nekem az angol, spanyol, portugál kalandorok, de a történelem kényszerpályáján mozogva, innen a 21. sz.-ból kéne rájuk dobnunk nekünk az első köveket?
Kolumbusz (Columbus) – aki a Karib-szigetek és az észak-amerikai földrész alkirályának neveztette ki magát –
Ne haragudj, de ez a cikk is azt támasztja alá, hogy a katolikus egyház, protestánsok stb. legrosszabb esetben is haszonélvezői voltak Amerika kizsákmányolásának, nem pedig a vezetői, és itt erről vitatkozunk, nem pedig az indiánok szenvedésének mértékéről.
Egyébként jó a cikk, az indiánok szemszögéből mutatja be a pusztítás méreteit, de azért kitérhetne néhány jó példára is, ami pont azt mutatná, hogy bármilyen embertelen a rendszer, az egyes emberek igenis tehetnek ellene (merthogy a cikk azt írja, hogy megmaradásuk nem múlott a tisztességes fehérek erőfeszítésein), lsd. Mexikó, Peru, Bolívia, Kolumbia nagyszámú indián lakossága, és nemzeti sajátosságai, akik élete hatással volt az itt élő spanyolok, portugálok kultúrájára is. Vagy megemlíteném még Grönlandot, ahol Dánia nem kis anyagi és szellemi segítséggel az inuitoknak/eszkimóknak biztosította a fennmaradásukat, fejlődésüket.
Tehát ha a WTC-ben tartózkodó bűnösök elszámoltatásáról az Al-Kaida nem gondoskodik, akár a szomszédos kisdedóvó daduskái is megteszik. És az ő utódaikat ezer év múlva a vonyarcvashegyi önéntes tűzoltóegylet fogja megsemmisteni. Érthető. Én azért sajnáltam azokat a bűnösöket, akik a 60-adik emeletről ugráltak ki. Szentimentális vagyok.
Szóval szükségszerű, hogy legyen aki nem tud a "késztetésnek" ellenállni, de nem szükségszerű, hogy az az legyen az, aki nem áll ellen? És ez konkrétan mit jelent? Ha nem az SS, akkor az Üdvhadsereg?
Az oksági rendszer eszköze a késztetés. Mindenki késztetve van nap mint nap valamire. Többsége törvénybe ütköző. Nem csak a társadalmi, de természeti törvényekbe is.
Az egyéni lelkek feladata és felelőssége, hogy ezeket leküzdjék. Minél nagyobb hatalom van valaki kezében, annál nagyobb rajta a teher, hogy a késztetéseit próbálja kordában tartani.
Aki nem tudja, mert lelkileg fejletlen, azt tudja az oksági rendszer felhasználni. Aki erős lélek, azt nem tudja manipulálni az oksági rendszer. Ezért is írják a szent iratok, hogy fölötte áll a kötőerőknek.
A keresztények úgy szokták fogalmazni, hogy nincs hatalma az ördögnek rajta.
"..de az árjákat, akik leigázták az Indus-völgyi civilizációt, és megalkották a védikus kultúrát, mégis minek gondoljuk?.."
Nem volt "árja invázió". Már csak azért sem, mert a védikus civilizáció alapja a brahmin és az ahimsza. Árjan pap nem öl meg senkit.
Az, hogy mi mit képzelünk a világ működéséről, a világot nem érdekli. Büntet, mikor büntetni kell. És mikor valaki vét a törvényei ellen és büntetni kényszerül, akkor az annyit jelent, nem tudjuk, hogyan működik a világ, így nem tudunk együttélni vele. A büntetés célja: tanuld meg...A társadalom is így működik nem?
192 ország írta alá az emberi jogok nyilatkozatát. Az anyagi természet nincs közötte. Ezt értsd meg ember. Valaki gázkamrába küld kislányt(bárkit), elítélik. Ha a természet öli meg, nincs kit elítélned, pedig pont úgy értelmetlen a halála nekünk, mint a másiké.
"Jó volna, ha senki nem jönne a szentimentalista megnyilvánulásokkal, mert nem ez a téma lényege, hogy ítélkezzünk, hanem hogy megítéljünk, kielemezzünk egy helyzetet."
Talán az elemi erkölcsi értékrendet nem kellene szentimentalizmusnak nevezni, mert nem az. Hogy a hinduk - legalábbis szerinted - nem fogadják el az emberi jogokra vonatkozó ENSZ egyezmény sem, az európai ember számára irreleváns. Akkor is az, ha hasonló elveket valló csoportok itt is vannak.
Tegnap óta gondolkodom, írjam, ne írjam. Mégis inkább írom. Jó volna, ha senki nem jönne a szentimentalista megnyilvánulásokkal, mert nem ez a téma lényege, hogy ítélkezzünk, hanem hogy megítéljünk, kielemezzünk egy helyzetet.(ez főleg másoknak szól, nem neked)
Mint írod, az indiánok között is voltak normálisan élők, akik a vallásba nem kevertek ilyen embertelen módszereket. De voltak olyanok, akik emberi szíveket téptek ki, mert az isteneik szerintük jobban érezték magukat tőle(volt eső esetleg).
Akkor szeretném arra felhívni a figyelmet, hogy:
- a hinduk szerint a vallás abban a pillanatban megjelenik, mikor a teremtés abba a szakaszba ér, hogy értelemmel bíró emberi lényig jut az evolúció.
- ha az eredendő bűn az, hogy elhagytuk a lelki világot - benne Istennel -, akkor a visszajutáshoz szükséges út alapjai le vannak fektetve már az elején.
- Így, ezek a tanítások a legkorábbi, legtisztább rendszerek, amire a papságnak kell vigyázni.
- a mindennapi életünkben s megfigyelhetjük, hogy a természet megbüntet bennünket, ha belebarmolunk, olyan visszahatások keletkeznek, amiket mindenki más is elszenved, nincs szelektálva például, hogy ki vágta ki az esőerdőket, vagy a heyvidéki erdőségek ritkítását is azok szívják főleg, akikre a hatalmas esőzések után a sárlavina rázúdúl, mert pont ott lakik, pedig egy szál fát nem vágotak ki. Ebben az esetben látunk az oksági rendszerben létrejönni egy közvetlen okot, történetesen, ha kivágod a fát, nyakadba szakad a sár, mert nincs növényzet, ami gátolja az eróziót. Minden más, a világunkban történő eseményeket is egy-egy ilyen ok köti össze, ezek szerteágaznak, sokszor több "büntetés" is formálódik egyszerre az oksági rendszerben és ha valakinek nincs szerencséje, több is be fog érni egyszerre. És akkor az ilyet el is nevezik: istencsapásának.
- A vallás tehát itt van, mióta ember él ezen a bolygón, de sok ember nem is gondolkodik el rajta, hogy pont azért, mert egy "megfoghatatlan" valamiről van szó, ezért a hazudozás lehetősége benne korlátlan. De ez nem így van. Pont azért, mert a vallás a visszavezető út lenne - ha hiteles -, az Isten "bekedvenceli", hogy ha valaki vét benne, akkor az első helyen kell álljon a karmikus igazságszolgáltatás rendszerében.
- itt is vannak fő csoportok, meg alágak. A hinduban a legnagyobb bűn, ha bráhminnak árt valaki. Tehát nem az, hogy nem ölünk prófétát, hanem nem lopunk tőle, nem záratjuk börtönbe, nem mocskoljuk be, meg amit ember még el bír követni. Nyilván itt felmerül a kérdés, hoigy ki bráhmin. Buddha is, meg a Gítában Krisna is elmagyarázza részletesen, hogy ki bráhmin. Most nem fejteném ki részletesen. De van olyan tanítás is, hogy adjunk meg minden tiszteletet másoknak, és akkor ha valaki "rejtett" formában jelenik is meg, akkor sem véthetünk ellene. Mert rejtett formában sem fog a vallásos elvek ellen véteni, csak legfeljebb mi nem fogjuk föl, hogy mit miért csinál.
- így az, hogy valaki prófétát öl, az olyan hatalmas bűn, amire soha nincs mentség. Vannak vallásos szabályozók, lemondások, stb, amivel csökkenteni tudja a bűn súlyát, de megszüntetni nem tudja.
- és vannak a "kisebb",... vallásban elkövetett bűnök, mikor úgy szednek be adót, hogy arra nem érdemesek a papok, vagy molesztálnak gyerekeket, vagy akár embert is ölnek, stb. Ezekért a pap fizet, nem az egész nép.
- ha valaki prófétának születik, az mindig a vallásos elvek visszaállítása végett jön le. Nem meghalni például. Abból semmi haszon nincs a vallásos elvek visszaállítása szempontjából.
- az indiánokra visszatérve, a gond ott kezdődött, mikor az istenimádatba bekevertek valami olyasmit, ami nem tartozik bele. Embert áldoztak. A vallásnak nincs ilyen eleme. Erre lép fel az oksági rendszer valahogyan. Elkezd a helyzettől függően késztetéseket legyártani, aktiválni. Az indiánok sorsa már egy bejezett karmikus visszahatást mutat. Tehát, látjuk onnan kiindulni, hogy bizonyos indián törzsek belekevernek valamit a vallásos elvekbe, ami eredetileg nincs benne. Beindul a karma, az oksági rendszer kereke és felmérve a helyzetet, megoldást keres. Az, hogy kívülről hozott megoldást, arra enged következtetni, hogy az elhajlás okozóját belülről nem volt esély észheztéríteni. Így maradt az, hogy jöttek a konkvisztádorok, keresztények és gyilkoltak, térítettek, az oksági rendszer eszközei voltak.
Nézd meg mi maradt az indiánokból. Valószinűleg, akik megmaradtak, ezerszer lettek bölcsebbek, mint azok, akik a vallási elhajlást elkövették. Nagyon sokan fizettek azért, hogy megpróbálták kijátszani az Istent.
És akkor amiről szó volt a múltkor, hogy a zsidók miért szenvednek, azt illeszt be ebbe a történetbe. Az indiánoké befejezett történet, innen megint felfelé ívelhet a vallásos kultúrájuk, kérdés, mit fognak a papjaik vallásként tanítani a népnek. A zsidók még itt nem tartanak, de az indiánok nem is öltek prófétát, hiszen a fehéreket is azért tekintették isteneknek, mert a jóslatuk szerint várták őket vissza. De a fehérember nem az az Isten volt, akire vártak. Mégis Isten büntetését hordozta....
"Kolumbusz (Columbus) – aki a Karib-szigetek és az észak-amerikai földrész alkirályának neveztette ki magát – vezette be a rabszolgaságot (encomiendo), és minden eszközzel, szisztematikusan irtotta a Taino indián őslakosságot. A partraszállásakor kb. 8 millióra volt tehető a Tainok száma. Mikor távozott, alig 100 ezerre. Egy 1542-es felmérés készítői csupán 200 Taino túlélőt találtak."
s a katolikus egyház mérhetetlen hatalomra tett szert".
Még erről jutott eszembe, hogy Észak-Amerikára nem ez a jellemző, hiszen az angol gyarmatosítók puritánok voltak, vagy anglikánok, akiknek az angol király parancsolt, nem voltak alárendelve a római pápának, vagy a szerzetesrendük szabályainak.
A ferences vagy másmilyen misszionáriusok az indiánok érdekében talán hatékonyabban tudtak volna föllépni szervezettségüknek, képzettségüknek köszönhetően, mikor a 19. században a fehérek a vasútnak köszönhetően elkezdtek terjeszkedni a Vadnyugat felé...
Persze erre Dzsimmi azt mondaná, hogy minek mentek oda az angolok egyáltalán, maradtak volna az országukban. Mondjuk ők mentek mindenhova, Afrikába, Ausztráliába, és Indiába is... Érdekes egyébként, hogy az indiánok, akik szétszórt törzsekben éltek, totemisztikus természeti hitrendszerek szerint, jobban ki voltak szolgáltatva a kulturális "inváziónak", mint az indiaiak a maguk több ezer éves hinduizmusával az angol uralom alatt.
És a Katolikus Lexikon a térítés mikéntjére nem tér ki?
evangelizáció: "Eszköztára magában foglalja az Egyh. minden tevékenységi körét és lehetőségét az igehirdetéstől az →Egyház szociális tanításán, a szervezett karitatív tevékenységen, a médiában és a kult-tud. életben való jelenléten, a szociális gondozáson át a személyes tanúságtételig. **"
A világ országai c. könyv is azt
Hát, nem tudom, mikori a könyv, de szerintem ennél árnyaltabb lehet a kép: pl. Mexikó történelméről így ír a Kat. Lex.:
"A Codex Vindobonensisben maradt ránk (1520: hozták Eu-ba) 52 oldalon az ősidőkre és az istenek keletkezésére vonatkozó mixték tradíció. -
4. Totonák kultúra. A ~i-öböl partján a tájin-kultúra utódai a szintén É felől behatoló totonákok. Kultúrájuk szinte „barokk” vonásokat mutat: derűs táncok, vidám dalok, „nevető istenek” jellemzik ezt a ~i alföldi kultúrát. De másik oldala is van: vannak olyan figurák, amelyeknek a feje középen ketté van osztva. Az egyik oldalon emberi arc, a másikon a halál (a semmi). A totonákok terjesztették el a kultikus labdajátékot is, melynek alapját kozmikus és mitikus elképzelések adják: a repülő labda a Napot testesíti meg, a mindig É-D irányú játéktér az eget és az alvilágot, ill a telet és a nyarat példázza (vegetációs ünnepek). A legyőzött csapat kapitányát (ha a reliefeket helyesen értelmezik) a játék után áldozatként megölték. - "
aztán az egyház szerepéről ezt:
1500-as évek: "A sp. kormány az őslakosokat jobbágyként (valójában rabszolgaként) rendelte alá a bevándorolt sp. földesuraknak, ami ellen ... ~ első pp-e, Juan de →Zumárraga ... →Las Casas .. chiapai pp. vette föl a harcot. Később a ~i pp-ök zsinatokon is tiltakoztak a rabszolgaság ellen, s az fokozatosan meg is szűnt.
A 17-18. sz: sajátos mexikói stílusban tp-ok, isk-k sokasága épült. Mexico városában nyílt meg az Újvilág első egyeteme. A sp. udvar kizsákmányoló képviselőinek és a bennszülötteket védelmező misszionáriusok szembenállása előbb a jezsuiták kitiltásához (1767) és üldözéséhez, később szabadságmozgalmakhoz vezetett.
Miguel Hidalgo pap vezetésével ~ 1810: elszakadt Spo-tól. A forr. mozgalmak azonban kalandorokat is vonzottak ~ba, akik hatalomhoz jutva az Egyh. ellen fordultak, mert az őket is akadályozta önző terveik megvalósításában. Mivel a papság szembehelyezkedett az egyházromboló irányzatokkal, a hatalomra került radikálisok nyílt egyházüldözést kezdtek, amit támogatott az USA, mely a felforgatóknak fogta pártját. Ennek következtében ~ É-i fele a legértékesebb olajtelepekkel amerikai kézbe került."
Jó, tudom, minek mentek oda egyáltalán fehérek, ezt mondaná Dzsimmi, de ha már így volt, akkor még mindig jobb, hogy nemcsak a katonák mentek az Újvilágba. Az indiánok közt élő, nyelvüket, szokásaikat elsajátító szerzetesek nélkül valószínű nem maradt volna fenn még ennyi hagyomány sem.