Keresés

Részletes keresés

The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2022.05.23 0 0 8666

Figyelembe véve a cseresznyelegyek életciklusát, legjobb 3 héttel a teljes érés ellőni a Mospilan-t!

Addig csak kontakttal érdemes oda-oda szúrni.

Ha a Germersdorfit tekintjük etalonnak, akkor az Közép-Magyarországon általában június közepétől érik. Szóval lehet előkészíteni a permetezőket!

Előzmény: cspuszta (8654)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2022.05.23 0 0 8665

Az a baj szerintem, hogy idén az időjárás kedvezett a virágzásnak, nem volt fagy, rengeteg virág termékenyült meg. A nagy termésszám önmagában rontja a termés minőségét, szem nagyságot.

Erre játszik rá, hogy szárazság is van. A fa ilyenkor erősebben szelektál, de vissza is fogja magát. Kisebbek a levelek, hogy csökkentse a párolgási veszteséget és a termésekbe sem pumpál annyi energiát.

Nálam is megfigyelhető ez a jelenség.

Most elkezdtem intenzíven pótolni a talaj nedvességét a fa lombkoronája alatt, heti két alkalommal fogok 100-150 liter vizet ráengedni. Tegnap volt az első alkalom. Szerencsére elég homokos a talaj, így elég gyorsan le tud szivárogni a gyökérzónába a víz. Akinél agyagos a talaj, ott a vízpótlás nehézkesebb.

Előzmény: vinik táltos (8662)
diospyros Creative Commons License 2022.05.23 0 0 8664

egyértelműen a szárazság az oka. hiányzik a talajból több évi csapadék (2017 óta kumulálódik a probléma, de ez a száraz tavasz eddig a legrosszabb.)

 

nálam is apró... :(szomolyai, burlat, sms-280 és nimba is...)

az alexet és sunburst, stb. öntözni tervezem, meglátjuk...

 

kettőt lehetett volna tenni:

1. öntözni (márciusban-áprilisban, ha most, vízízü lenne, és repedhet is, mégha a szem nem is kap vizet, de ha hirtelen kap sok vizet megváltozik a szemben a nyomás)

2. ritkítani. hát ezt is megértük, már a cserszenyét is ritkítani kell(ene)... :(

 

Előzmény: naivkezdo (8663)
naivkezdo Creative Commons License 2022.05.23 0 0 8663

És a szárazság?

Előzmény: vinik táltos (8662)
vinik táltos Creative Commons License 2022.05.23 0 0 8662

Sajnos nem. Nagyon nagy termés van a fán, de mindegyforma picike. Nincs mit válogatni.

Ráadásul tegnap este megnéztem a hátsókertben a három új fácskáimat, (nem túl rég tettem fel képet a virágzásukról), hát ugyanaz a helyzet. A Germersdorfi is apró szemű, de ezen a kis fán is sok a termés.

Akkor írtam, hogy a harmadik fának a fajtáját nem tudtam, most láttam, hogy van rajta 3 szem, szép piros, s az is 10 mm körüli, apró.

Előzmény: naivkezdo (8661)
naivkezdo Creative Commons License 2022.05.22 0 0 8661

De mondjuk ahogy az őszibaracknál is elhúzódott a virágzás, nálunk a cseresznyénél is, akkor is volt hideg persze.

Csak az ősziknél a kis szemeket, a később termékenyülteket én leszedtem, nem ugyanez van itt is?

Előzmény: naivkezdo (8659)
zsorsz Creative Commons License 2022.05.22 0 0 8660

Hülye egy világ, minden megbolondult, a gyümölcsök íztelenek, észrevettétek hogy a virágoknak nincs illatuk? Van egy pár tő bazsarózsa, nem tudtam mellettük elmenni hogy meg ne illatozzam őket és most semmi, az orgona, a spiria se. Hogy lehetett ezt a földet így elrontani?

Előzmény: vinik táltos (8657)
naivkezdo Creative Commons License 2022.05.22 0 0 8659

Nálam is, szomolyai is.

Csapadékhiányra tippeltem, nem volt jobb ötletem. 

Előzmény: Ali-bá (8658)
Ali-bá Creative Commons License 2022.05.22 0 0 8658

Ugyanezt csinálja idén az én fám is. Rásdásul sok szemnek a fele nő, már kezd színesedni, a másik fele meg visszamaradt, 'hót ződ'.

Előzmény: vinik táltos (8657)
vinik táltos Creative Commons License 2022.05.22 0 0 8657

Szia Ali-bá!

 

 Már egyszer-kétszer írtam a Bigarreau Burlat (Burlat ropogósa) cseresznyefámról. 2005-ben vettem Rákóczifalván, permetezve még nem volt (kivéve a tavaszi lemosót) soha nem kukacos, mire megérik, a cseresznye legyek még alszanak.

 

Minden évben jól terem, ilyenkor már piacképes szokott lenni. Május végére gyönyörű fekete 25 mm-es szemek vannak rajta.

 

Az idén valami történt a fával, rekord termést hozott, de olyan aprók, hogy alig érik el a 10 mm-t, késik is a beérés is, kell még egy hét de ilyen apró marad. Elég fájó dolog, mert az évi 50-60 kg elfogyott a családban. Soha nem adtunk el belőle, pálinkát is egyszer főztem belőle, kb10 éve, de nem túl aromás a pálinkája, ezért nem próbálkoztam többször.

 

 

                                                                          

                 Ez a  fa messzebről,  2019-ben 6 m-t vágtunk vissza.                         Egy ága közelről.

               már nem tudtuk leszedni. nem volt olyan magas létránk.

 

 

Előzmény: Ali-bá (8632)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2022.05.21 0 0 8656

Nincs

Előzmény: gaston63 (8655)
gaston63 Creative Commons License 2022.05.21 0 0 8655

Mospilanon kívül van még valami ami felszívódó és bevethető cseresznye légy ellen? Hülye fejjel ellőttem tetű ellen az évi egyet.

cspuszta Creative Commons License 2022.05.21 0 0 8654

Permeteztetek e már cseresznyelégy ellen?

BAttix Creative Commons License 2022.05.18 0 0 8653

Szervusztok!

Volna 2 kerdesem.

1. Van-e lenyegbeli elteres (pl. Termesben, betegseggel szembeni rezisztenciat illetoen) a Meteor es a Meteor korai kozott?

Mi volna az?

2. van 5 cseresznye fam ( Bb, Szomolyai fekete, Katalin, Boamba de cotnari- ezt nagyanyamek uveges cseresznyenek neveztek  es a Van ami tavalyi ultetesu es ugy nez ki h nem marad meg).

A VAN helyett olyan cseresznyet szeretnek ultetni ami jol birja a huvosebb eghajlatot.

Melyik fajta johetne szoba?

Koszonom.

zoli1437 Creative Commons License 2022.05.18 0 0 8652

Az élet apró örömei.

Ma feltűnt, hogy valami tönkreteszi az éretlen cseresznyét, meggyet.

Aztán feltűntek az elkövetők:

The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2022.05.08 0 0 8651

Nem kell pánikba esni!

 

A fa is szelektálhat. Ezek megtermékenyültek, de a növény eldobja. Egyes években többet, másikban kevesebbet.

 

Vannak meggy és különösen cseresznye fajták, amelyek hajlamosabbak az önszelektálásra, mások meg kevésbé.

Leglátványosabb példa, a germersdorfi cseresznye. Egyes években a megtermékenyült szemeknek csak a 20-30%-át érleli be. Ugyanakkor ilyenkor a termés szebb, nagyobb szemű és talán zamatosabb is! Szóval ami az egyik oldalon veszteség, a másikon nyereség.

Én nem izgatnám magam, a fa elég nagy, így is bőven terem, akkor meg mit nyerünk ha túltermi magát?

Előzmény: Koszti92 (8648)
diospyros Creative Commons License 2022.05.07 0 0 8650

nem érnek be sajnos.

szerintem nem termékenyültek.

Előzmény: Koszti92 (8649)
Koszti92 Creative Commons License 2022.05.07 0 0 8649

A kép lemaradt bocsi.:

Koszti92 Creative Commons License 2022.05.07 0 0 8648

Sziasztok, 

 

A képen látható hogy egy csomó meggy szem visszamaradt a fejlődésben. Ezek a szemek betegek és inkább szedjem le őket vagy be fognak még érni? A fa monilia fertőzött volt lehet hogy ezek is a monilia miatt szegényessek?

diospyros Creative Commons License 2022.04.27 0 0 8647

remélem én is!

(mármint te is kóstolsz, meg én is az enyémet, remélem! :)

Előzmény: atifoci (8643)
kavicsos64 Creative Commons License 2022.04.27 0 0 8646

Valóban nem de azért mert ment rá a szórófej két éjszaka nemrégiben ! De a fejlettségük messze le van maradva !

Előzmény: atifoci (8645)
atifoci Creative Commons License 2022.04.27 0 0 8645

Ne irigykedj, lehet hogy jobban jártál a későbbi virágzással...mondjuk nem fagytak el a gyümölcseid.

Előzmény: kavicsos64 (8644)
kavicsos64 Creative Commons License 2022.04.27 0 0 8644

Jajjjj de írigy vagyok ((::!! Itt még levél is alig van a fákon ! A virágzásban van minden .

Előzmény: atifoci (8643)
atifoci Creative Commons License 2022.04.27 0 0 8643

Idén végre -talán- a Nimba-t is meg tudom kóstolni /Linda-ra lett szemezve / :

kavicsos64 Creative Commons License 2022.04.27 0 0 8642

Vagy egy kaptár méhecske a kertbe azok majd keresnek hozzá pollent !

Előzmény: pikubá (8640)
diospyros Creative Commons License 2022.04.27 0 0 8641
pikubá Creative Commons License 2022.04.26 0 0 8640

Így gondoltam 🙂

Miskolc közelében van valakinek Favorit, vagy Csengődi virágzó meggy ága? Elmennék érte !

2 l házi kékfrankossal megköszönném 😉🤔

Előzmény: Ali-bá (8639)
Ali-bá Creative Commons License 2022.04.26 0 1 8639

Vederbe, vízbe kell állítani és felkötni a fára a vendégporzót. Lehet, hogy beválik itt is.   (Nálam kivi fiúval működött.)

Előzmény: pikubá (8638)
pikubá Creative Commons License 2022.04.26 0 0 8638

Üdv mesterek 🙂

Tanácsot kérnék tőletek.

Oltottam én vagy négy éve meggy gyökérsarjba valamit.

Vagy Germesdorfi cseresznyét, vagy egy tömött virágú meggyet, fajtáját nem tudom. Annyi viràg van rajta, hogy az ágát nem látni, viszont termése 1-2 szem. Gondolom önmeddő. Levélszéle alapján inkább meggy, mint cseresznye. Ezek alapján gondolom Pándi, vagy Érdi naggyümölcsű.

Azt olvasom, hogy az érdi koronája hasonlít a cseresznyéjére, ez pedig olyan. Nincsenek a meggyre jellemző megnyúlt veszőcskék és a felkopaszodás . 

A lényeg: ha kérnék valakitől Favorit, vagy Csengődi virágzó vesszőt, "méhjáráskor " gondolom létrejön a megtermékenyülés.  ???

Mit szóltok ehhez az eszmefuttatáshoz??

Ui.: Most már minden oltásnál ráírom a szigszalagra, hogy micsoda🧐

 

 

Didergő Király Creative Commons License 2022.04.25 0 0 8637

ok, akkor ha megunom a "van"-t, akkor bigarreau-t fogok ültetni. a szomszédok miatt és amiatt sem akarok már júniusban permetezni, pláne nem mospilannal, mert érik a fa körül több minden más, ami bio. dögöljenek meg a cseresznyelegyek. és akkor már a dióburokfúró legyek is.

Előzmény: The Dark Side of the Moon (8636)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!