Keresés

Részletes keresés

lepkés Creative Commons License 2020.09.02 0 0 18235

Szia Zsolt!

Nem tudom, hogy hol olvastad ezeket, de én a szememnek hiszek:

 

Előzmény: dobos3 (18232)
antiopa Creative Commons License 2020.09.02 0 0 18234

Szia! Araschnia levana-pókhálós lepke.

 

Üdv! Antiopa

Előzmény: Hukumuri (18233)
Hukumuri Creative Commons License 2020.09.02 0 0 18233

Üdv! Meg tudjátok mondani milyen lepke?

 

https://i.ibb.co/zfXzszZ/le2.jpg

dobos3 Creative Commons License 2020.09.02 0 0 18232

Rákerestem, és azt írják, hogy a clavis csapfoltja oválisabb, a hím csápja pedig a 2/3-ig fésűs. A segetum csapfoltja hegyesebb és a csáp a feléig fésűs.

Ez alapján inkább segetum lesz.

 

Üdv,

Zsolt

Előzmény: lepkés (18231)
lepkés Creative Commons License 2020.09.02 0 0 18231

Szia!

Érdekesnek találom.

Lehet a korral jár, de nekem már az Agrotis clavis is érdekes:)

Csak nem akarom félrehatározni. 99%-ig biztos vagyok benne, hogy A. clavis.

Ugye Te is úgy láttad, hogy nem A. segetum?

Valamiért Tóth Balázs se határozta meg, lehet nem volt benne biztos.

Üdv,

Tamás

 

 

Előzmény: dobos3 (18230)
dobos3 Creative Commons License 2020.09.01 0 0 18230

Igen, én voltam. Sajnos nincs másik képem, ez meg elég gyatra lett. Miért kérdezed?

 

Üdv, Zsolt

Előzmény: lepkés (18227)
bjanos21 Creative Commons License 2020.08.31 0 0 18229

Nekem pont ez az izzóm van. Venni kell hozzá egy meghajtó elektronikát, kb. mint a fénycsőhöz, és valami foglalatot. Vagy egy kész reflektort, pl. ezt:

http://shop.villamossagidiszkont.hu/femhalogen-fenyveto-150w-kanlux-fekete-mth-473

 

Előzmény: lepkés (18226)
lepkés Creative Commons License 2020.08.31 0 0 18228

Szia!

A múltkor - egy kis túlzással - egy olyan fotóról határozott Tóth Balázs egy Magyarországra új fajt, amelynek szinte csak az "árnyéka" volt kivehető. Speciel ebben képben vagyok, mert én kezdtem el "birkózni" a fotóval, de nyilván nem boldogultam vele. Ha egy picit élesebb lett volna, lehet még én is felismerem.

Szóval nyugodtan töltsd fel akármilyen "rossz minőségű", lehet van közte a hazai faunára új faj (kicsi az esélye, de sosem lehet tudni - elég gyorsan változik a klíma). Aki ért hozzá akár egy rossz fotóról is meg tudja határozni.

Szeged mellett bármi bejöhet délről!

Üdv,

Tamás

Előzmény: bjanos21 (18222)
lepkés Creative Commons License 2020.08.31 0 0 18227

Kedves Zsolt!

Te töltötted fel ezt a lepkét?

https://www.izeltlabuak.hu/talalat/144758

Van még fotó erről a példányról?

Üdv,

Tamás

Előzmény: dobos3 (18221)
lepkés Creative Commons License 2020.08.31 0 0 18226

Szia!

 

Ez jó fémhalogén izzó?

https://lumenet.hu/osram-hqi-ts-150w-ndl-rx7s-24-excellence?gclid=Cj0KCQjwv7L6BRDxARIsAGj-34pUq0nz3LaR3xbBwEMi7W4jHIQuKv22MWfXv5858BGfJm2XQT5j2xIaArTwEALw_wcB

 

Ez mit jelent?

"Az üzemeltetéséhez működtető egység szükséges"

Üdv,

Tamás

Előzmény: bjanos21 (18225)
bjanos21 Creative Commons License 2020.08.31 0 0 18225

Ezek szerint a lámpába beletaláltam. Jó hír, akkor ehhez már megvan itthon a technika.

A Hold nem tudom zavart-e. Nincs összehasonlítási alapom hogy milyennek kéne lenni egy jó eredménynek. Szerintem olyan 70-80 faj jöhetett össze a képek alapján. Ránézésre semmi extra nagyobb vagy látványosabb nincs köztük.

Előzmény: lepkés (18224)
lepkés Creative Commons License 2020.08.30 0 0 18224
Előzmény: bjanos21 (18222)
lepkés Creative Commons License 2020.08.30 0 0 18223

Szia!

Nagyon jók lettek a fotók. Gratulálok! Őszintén szólva olyan jók lettek a fotóid, hogy egy ilyen fémhalogén izzót feltétlenül beszerzek.

Szívesen meghatározzuk a fotóidat, töltsd fel őket az izeltabuak.hu oldalra.

Tóth Balázs és Gór Ádám határozásai nagyon jók, szerintem példa nélküli (világviszonylatban is), hogy két, fiatal, PhD-fokozattal rendelkező lepkész-muzeológus határozza meg - egy napon belül - a feltöltött lepkefotókat. Ezért más országokban "arannyal" fizetnének. 

Használd ki ezt a lehetőséget!

 

Hadena bicruris/capsincola (a két fajt nem lehet külsőre elkülöníteni - idővel ilyenkor ki szokott derülni, hogy igazából egy fajról van szó...)

https://www.izeltlabuak.hu/faj/hadena-bicruris-capsincola

http://publication.nhmus.hu/pdf/folentom/FoliaEntHung_2007_Vol_68_143.pdf

https://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=155746860&t=9192677&openwith=15

 

Déli aranybagoly (Chrysodeixis chalcites)

https://www.izeltlabuak.hu/faj/deli-aranybagoly

https://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=155746860&t=9192677&openwith=19

 

Ez utóbbi fajt én személy szerint még nem is láttam...

 

A hold nem zavarta a repülést? Nagy volt a hold? Korán feljött?

 

Nálunk tegnap (aug.29-én) elég gyatra "repülés" volt. Hiába a nagy meleg, a hold lenullázta...

 

Üdv,

Tamás

Előzmény: bjanos21 (18222)
bjanos21 Creative Commons License 2020.08.29 0 0 18222

Az izzó egy Osram Powerstar HQI-TS 150W/CD, elektronikus meghajtással (Osram Powertronic), akváriumhoz használtam régebben. A fényképező egy Panasonic DMC FZ-1000. Nem nagyon ideális: makroban nem az igazi, sokat téveszt (homályos lesz a kép, ezért lett 2800 kép: 1 db jó kép helyett minimum 3-4 db-ot szoktam csinálni amiből valószínűleg egy jó lesz). A színeket se szereti rendesen visszaadni automata módban, de így hogy előre beállított színhőmérséklettel dolgoztam ez a gond megoldódott. Amúgy a képminőségével elégedett vagyok.

Egyébként nekiálltam szétválogatni a képeket fajonként, a felénél járok és már 60 faj felett vagyok. Már amennyire el tudom különíteni így hozzáértés nélkül a fajokat... Arra már rájöttem, hogy az apró pici lepkékből nem tudom határozásra alkalmas lesz-e a kép. Elég kevés részlet látszik. Majd kiderül. A berakott képek között is volt 1-2 ilyen.

Előzmény: dobos3 (18221)
dobos3 Creative Commons License 2020.08.29 0 0 18221

Üdv János,

 

Gratulálok a lámpázáshoz, nagyszerű képeket készítettél.

Egy ilyen éjszakai buli mindig nagy élmény, az ember sosem tudja, mit lát öt perc múlva.

Az ízeltlábúak.hu oldalt csak ajánlani tudom, gyorsan és jól szoktak határozni.

 

Egyébként pontosan milyen fémhalogén izzót használtál? És milyen optikával fotóztad a lepkéket?

 

További szép élményeket kívánok,

Zsolt

Előzmény: bjanos21 (18220)
bjanos21 Creative Commons License 2020.08.29 0 0 18220

Olyan szépeket írtatok nemrég a lámpázásról, hogy kedvem támadt kipróbálni. Nem vagyok felkészülve az ilyesmire, azt használtam ami kéznél volt otthon. Aug.25-én este lipakoltam a tanyánkra. Felállítottam egy állványt abból ami volt (leszúrt ásó+vasvilla), ráhúztam egy lepedőt. Háromféle lámpát próbáltam ki. Az első, és a legtovább működő egy 150 wattos fémhalogén 6500 kelvines izzó volt. Ez elég sok UV-t bocsát ki, hívatalosan kéne elé UV szűrő üveg, én most anélkül használtam. Ez ment kb. este 8-tól 10-ig. Szépen jöttek rá a lepkék. Nem tudom hogy jónak számít-e amennyi lepke jött, nincs összehasonlítási alapom higanygőz lámpával. Aztán valamikor este 10 körül lecseréltem a lámpát egy gagyi OBI-s 400 wattos halogén reflektorra. Szemmel látható változás nem volt, fényerőben és lepke mennyiségben is kb. ugyanazt hozta. Végül átváltottam egy szintén olcsó kínai OBI-s 20 wattos LED reflektorra. Ennek szemmel láthatóan sokkal gyengébb a fénye, alig tudtam értékelhető fényképeket csinálni. És lepke is alig jött rá.

Amit tapasztaltam, hogy a fémhalogén és a halogén reflektor is egész jó színeket mutatott fényképezésnél. A halogén szemmel láthatóan sokkal sárgább, de a fényképezővel a fehéregyensúly beállításával ez is ugyanolyan képeket eredményezett végül. A led színei is szépek voltak, de az nagyon kevés fényt és kevés lepkét adott.

Még nem válogattam szét az este folyamán készült 2800 képet, de érzésre kb. 50 faj járhatott nálam. Próbáltam lefotózni a szúnyog méretű apróságokat is, több-kevesebb sikerrel. Volt pár egyéb is a lepkéken kívül: szúnyogok, legyek, egy vörös darázs faj, kétféle kérész, poloskák, még katicabogár is jött. Nekem nagy élmény volt, így elsőre gondolom ez normális. Megpróbálom majd rendszeresen csinálni, meglátjuk mi sül ki belőle.

A képekből csak gyorsan bedobok ide pár darabot, ha végeztem a szétválogatással akkor megpróbálom feltöltögetni az izeltlabuak.hu-ra.

Köszönöm a tippet, és a támogatást, jó érzés!

 

 

lepkés Creative Commons License 2020.08.27 0 0 18219

Bocs, ezt elsiettem.

Módosítom, ez egy közönséges övesbagoly (Catocala elocata).

https://www.izeltlabuak.hu/faj/kozonseges-ovesbagoly

 

Előzmény: lepkés (18218)
lepkés Creative Commons License 2020.08.27 0 0 18218

 

Piros övesbagoly (Catocala nupta)

https://www.izeltlabuak.hu/faj/piros-ovesbagoly

 

Előzmény: eperjeske (18216)
Zolcsi67 Creative Commons License 2020.08.26 0 0 18217

Valamelyik övesbagoly-féle, a szakértők biztos pontosítanak majd.

Előzmény: eperjeske (18216)
eperjeske Creative Commons License 2020.08.26 0 0 18216

KKérem a hozzáértőket, azonosítsátok nekem ezt a szépséget. Tegnap este még valamit ügyködtünk egy alsóépületi helyiségben és a fényre berepült. Olyan "szelíd" volt, hogy amikor megpróbáltam óvatosan a kivezető ajtó felé terelni, rárepült a karomra és nem is nagyon akart onnan távozni. 

 

Nagyon köszönöm előre is az azonosítást!

Corvus corone cornix Creative Commons License 2020.08.23 0 0 18215

Szia Tamás!

 

Először is, szeretnénk megköszönni a lepkék meghatározását. Ha jól értjük, Te voltál, aki jóváhagyta a találatokat.

Most, hogy felhívtad a figyelmünket az üzenetekre, megnéztük a feltöltött képeket, és alul a kommenteknél láttuk az üzeneted. Eddig ezt nem figyeltük, a rendszer sajnos nem jelzi az üzeneteket. Mindkettőnknek tetszett az izeltlabuak.huoldalon a bemutatkozó mondatod.

 

A lámpázással kapcsolatban be kell vallanunk, hogy eddig csak potyáztunk. Mészáros Ádámmal és Tóth Balázzsal lámpáztunk a Naplás-tónál és tavaly ősszel az érdi Sánc-hegyen. Saját felszerelésünk sajnos még nincsen. Azért éjjeli találatunk nekünk is volt korábban. Sokszor sétálunk a cinkotai kiserdőben éjszaka is. Az első kéköves bagoly (C fraxini) az első elemlámpával megvilágított fán pihent :) A fatörzseket pásztázó elemlámpás módszerrel találtunk már piros-, nyárfa- és fűzfa övesbaglyokat (C nupta, puerpera, electa), zsírosbagolyt (A pyramidea/berbera) is. A héten így találtuk a vörös csipkésbagolyt (S libatrix) is. De bukkantunk már tömeges kis téliaraszoló (O brumata) helyre is.

 

Bár én nemrég végeztem el a villanyszerelői szakmát, de nem tudom mi lesz a higanygőzös lámpák sorsa.

 

Mi többféleképpen fotózunk. Sokszor a telefonnal is egész jó képeket lehet készíteni a türelmes lepkékről. Van egy bridge gépünk, és egy Canon fix 105 mm-es makróobjektívvel. A megvilágítás állandó fejtörést okoz. Most két módszert próbáltunk ki: a vakura papírzsebkendőt tettünk, illetve egy led reflektort tartottam, amíg a nejem fotózott. A képekkel általában nem csinálunk semmit, most kezdtük el a "kivágást", hogy csak a lepke legyen a képen.

 

A héten csak egy nap, hétfőn nem tudtunk kimenni az eső miatt éjjeli lámpázni. A többi napon napközben voltak nagy esők, este már szerencsére nem. Keddi napon így is csak a kedvünkért üzemelte be Ádám a lámpát, mert kora estig esett, és nem számított sok találatra. Szerencsére nem így volt, akkor jött be az őszi levélaraszoló (E autumnaria), hermelin púposszövő (C erminea) és a fagyalszender (S ligustri) is. Este háromnegyed hatkor még szivárványt fotóztam az eső után, aztán fél kilenc fele mentünk ki a Naplás-tóhoz. 

 

A nexa tavaly is bejött, elég jó a találat ahhoz képest, hogy a lepedő előtt nagy területen aszfalt van, tőle balra egy agyonvegyszerezett szántó. A láprét kicsit távolabb van, ezért csak bíztunk abban, hogy a zosimi-t megpillanthatjuk. Idén szerencsénk volt ezzel a fajjal is.

 

Nálunk a feleségem a fő lepkész, én meg csak követem.

 

Várjuk a képes beszámolódat a 21-ei lámpázásotokról.

 

Üdvözlettel,

Szilárd és Szilvi

Előzmény: lepkés (18214)
lepkés Creative Commons License 2020.08.23 0 0 18214

Sziasztok!

Most látom, hogy aug.19-én készült a zosimi fotó. Mi most voltunk lámpázni aug.21-én - éppen válogatom az 1084 fotót... 

Nálunk aug.19-én óriási eső volt - pedig én is ezen az estén szerettem volna kimenni. Nem kapott el Benneteket az eső?

Üdv,

Tamás 

Előzmény: Corvus corone cornix (18212)
lepkés Creative Commons License 2020.08.23 0 0 18213

Sziasztok!

Jó látni ezeket a képeket! Ez az első kettő különösen tetszik! Már akkor tetszettek, amikor először láttam őket...

Írtam is az izeltlabuak.hulevelezőrendszerén. Ezeket az üzeneteket megkapjátok egyáltalán?

https://www.izeltlabuak.hu/talalat/143597

https://www.izeltlabuak.hu/talalat/143089

Érdekes, hogy a "mutatósabb" zosimi egy picit gyakoribb, elterjedtebb, mint a nexa. Azért a zosimi-t már találtam nappal is teleius keresés közben, míg a nexa-t csak fényképen láttam még (pedig általában alföldi vizes élőhelyeken, lápok, láprétek környékén világítok).

Mi "családilag" lámpázunk ebben az évben. A két gyerek 5 és 9 éves - nem mondom, hogy jobban élvezik, mint a legózást, de elfogadják az apjuk hobbijaként. Végül is, lehetne rosszabb is...

A fényképezéseknél egészen bevált, hogy a feleségem "világosít", azaz a fényképezendő példány főlé tart egy fénycsövet, így valamivel több fényt kap - pl. vakut nem kell használnom. 

Utólag így is tovább kell világosítani a lepke fotóját (a fehér lepedő színe némi támpontot ad), illetőleg én ki szoktam vágni. Más módosítást eddig nem végeztem a "nyers képeken".

Ti hogy szoktatok fotózni?

A 125W-os higanygőzégő borzasztó módon szokta "megfesteni" a lepkéket - hol zöld, hol lila árnyalatot ad, amelyet utólag sem tudok kijavítani. De legalább vonzza a lepkéket. A 160W-os kevert fényűre alig jönnek - volt egy este, amikor nem tudtuk használni a higanygőzégőt, szinte nulla volt az eredmény! Már a boltokban nem is lehet venni higanygőzégőt - kivezetik a forgalomból. Mi lesz, ha elfogy az a pár db, ami még tartalékban van? 

Ti mit használtok?

Üdv,

Tamás

Előzmény: Corvus corone cornix (18212)
Corvus corone cornix Creative Commons License 2020.08.22 0 0 18212

Sziasztok!

 

Egy órája gépeltem be a Naplás-tó melletti éjjeli lepkészésünk találatait amikor egy törlés helyett az újratöltésre klikkeltem.....

Bocsi. Még egyszer nem gépelem, csak beillesztem a fotókat. Köszönet, Mészáros Ádámnak, hogy csatlakozhattunk hozzá, és köszönet, Tóth Balázsnak a segítséget és, hogy elcipelt néhány példányt a könyvéből. Így most már nekünk is meg van ( http://www.mbt-biologia.hu/gen/pro/mod/cik/cik_szoveg_kiiras.php?i_szo_azo=207 ). Azét két védett faj nevét kiírta a nejem. Elnézést ha valamelyikből több képet tettem fel. Ha valaki egy-egy faj nevére kíváncsi, írjon. Most másodjára ennyire futotta...

 

 

Üdv, Szilárd és Szilvi

 

Diachrysia zosimi

Phragmatiphila nexa

 

 

lepkés Creative Commons License 2020.08.22 0 0 18211

Kedves Szilárd!

 

Köszönöm a határozási segítséged.

Időközben Tóth Balázs szintén segített megértenem, hogy a kérdéses példány miért Lomaspilis marginata és miért nem Lomaspilis opis. 

A kérdés annyira nem volt költői, hogy én tényleg bíztam benne, hogy Lomaspilis opis. De nem az. Pedig engem nem könnyű meggyőzni...

 

Az ember mindent megpróbál megtenni azért, amit tényleg szeret. 

 

Üdv,

Tamás

Előzmény: Corvus corone cornix (18210)
Corvus corone cornix Creative Commons License 2020.08.22 0 0 18210

Kedves Tamás!

 

Köszönöm az éjjeli lepkészéről megosztott képeket és beszámolót

 

A nejem szerint mindkét egyed a Lomaspilis marginata képviselője. Rákeresve tényleg elég sokféle mintázattal megtalálható. Bocsi ha csak költői volta  kérdés.

Elég változékony faj, úgy mint a sárga kökényaraszoló, amit az elmúlt heti éjjeli lámpázásoknál megfigyelhettem.

 

Nagyon tetszik amit Te, és János (bjanos21) is, tesztek a környezetetekért! Gratulálunk mindkettőtöknek!

 

Üdv, Szilárd

Előzmény: lepkés (18202)
bjanos21 Creative Commons License 2020.08.20 0 0 18209

Szia! Senki nem válaszolt. Én se vagyok szaki, de itt a szakiktól már tanultam egy weboldalt amiből a nappali lepkéket nagyon jól meg lehet határozni. Íme:

http://jasius.hu/lepidopterology/nymphtarka.html

 

Előzmény: Erinaceus (18208)
Erinaceus Creative Commons License 2020.08.20 0 0 18208

Megválaszolom magamnak: Valószínűleg kis színjátszólepke lehetett, csak nekem nagyobbnak tűnt :)

Előzmény: Erinaceus (18204)
lepkés Creative Commons License 2020.08.13 0 0 18207
Előzmény: zelop81 (18205)
Erinaceus Creative Commons License 2020.08.13 0 0 18206
Előzmény: zelop81 (18205)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!